levrouw Gandhi morgen premier van India? Sluit vooral niet lichtzinnig leningen Voorbereid Invloedrijk jeugd ivalen snijden elkaar de pas af tl Christina niet meer op Soestdijk Twee kinderen door het ijs Europese vakbeweging vraagt 40-uren week Geen revisie vonnis Van der Lubbe Ook havenarbeiders A'dam wijzen cao af Vermist jacht terecht- dief ontsnapt Chefarine .4 Voortaan geen nummer van afschrijving Ook nekkramp in Leiden Baby bij brand omgekomen Fischböck 1966 7 DINSDAG 18 JANUARI 1966 (Van een onzer redacteuren) lamgenomen mag worden, dat Pgen een vrouw tot premier van lia zal worden benoemd. Het is ls we gisteren al konden melden mevrouw Shrimati Indira Gandhi, enige dochter van de in 1964 irleden premier Jawaharlal broe. In haar handen komt dan de ling te rusten over bijna 500 mil- it Indiërs. Op haar schouders moet dan zware problemen torsen als t conflict met communistisch Chi- de om zich heen grijpende hon- rsnood en het nog niet opgeloste jchil met Pakistan over de toe- mst van Kasjmir. Een bijzonder- id is, dat de familie Nehroe oor- ronkelük uit Kasjmir stamt Shrimati Indira Nehroe, die op 19 uember in Allahabad in het noorden i India geboren werd, was in haar igd getuige van de politieke activi- ten van haar grootouders en haar Iers. Zij werd de lieveling van ihatma Gand'hi en het was geen won- r, dat ook zij gewonnen werd voor t idee van de geweldloosheid, waar- jde hoe paradoxaal het ook moge inken India zijn onafhankelijkheid pvocht". Haar schoolopleiding kreeg in Zwitserland, waar zij van 1926 1927 verbleef met haar moeder, die n zwakke gezondheid had. In Inddë ideerde zij aan de Visvabharati-uni- rsiteit en in Allahabad aan de Rabin- pnath Santin iketan-universiteit Zwaar leven Tussen het verplegen van haar moe- ir en het zich zorgen maken om aar in gevangenschap verkerende ider door leerde Shiriimati Indira het vare leven van een Indische vrij- ïidsstrijder kennen. Zij was pas 13 air, toen zij van haar vader uit ge- angenschap de brieven ontving, die ter in het boek „Brieven aan Indira" Slikken in de wereldgeschiedenis) Imengevat werden. Zij werd er door mgespoord geschiedenis te studeren, eze studie beëindigde zij aan de niversiteit van Oxford. In India ïruggekeerd was in de dertiger jaren Strenge vorst DE BILT Ook in de afgelopen acht heeft het op vele plaatsen op et Europese vasteland streng tot zeer Ireng gevroren. De zone met de trengste kou strekt zich uit van iidden-Frankrijk over zuid-Diïitsland n het Alpengebied, tot in RuslaTid. i In ons land kwamen de laagste mperaturen weer voor in het zuid- isten waar op het vliegveld zuid- mburg 16 graden vorst werd ge weten, In het noordwesten van het 'and vroor het maar 5 graden. Er genAQ vanmorgen een zwak hogedruk- boven zuid-Duitslank. De lichtdruk in west-Europa is echter OFDon het dalen, onder invloed van inkele opdringende oceaanstoringen i van deze storingen lag vanmorgen de noordkust van Spanje en koerst ir de Middellandse Zee. Een tweede ■.oring, bevond zich ten noorden van Azoren. Deze storing zal woensdag golf van Biskaje bereiken. In verband hiermede gart de wind ons land toenemen uit oostelijke ichting. De kans op sneeuw is het :omende etmaal klein. Aangezien er iat meer opklaringen voorkomen, zal e vorst in de komende nacht op vele laatsen streng zijn. Hoogwater Scheveningen 19 januari: 1.38 v.m.: 13.51 n.m. ZON EN MAAN Woensdag 19 januari, zon op 8.38, er 17 04: maan op 7.33, onder 14.38- Vrijdag 21 januari- nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Den Helder gh. 1 Aberdeen 1. bew. Londen zw. bew. Amsterdam gh. bew. Berlijn Frankfoi Müncher Zürlch Barcelona Madrid Mallorca Lissabon gh. bew gh. bew gh. bew windstil -10 windstil -2 -XI Nu ingezetene van Amersfoort (Van een onzer verslaggevers» SOESTDIJK Prinses Christina woont niet meer in het paleis Soestdijk. Ze is nu ingezetene van Amersfoort en heeft haar intrek genomen in het huis van de arts T. A. Howeler in Amersfoort. Een dochter van de arts is vriendin van prinses Christina. Samen met deze vriendin is ze leerling van het instituut Kerk en Wereld in Driebergen. Aan dit instituut volgt ze een cursus culturele geschiedenis en sociologie. Prinses Christina wordt binnenkort 19 jaar. Ze is elders gaan wonen om meer zelfstandig te kunnen zijn. Bovendien is het heen en weer reizen van het huis van de familie Howeler naar De Horst eenvoudiger De Prinses zal zeker tot het eind van het studiejaar in Amersfoort blijven LOSORP - In het Groningse plaats je Losorp is gistermiddag de zes-jarige Piet Mos door het ijs gezakt en ver dronken- Zijn vriendje Piet Oslinga, ook zes jaar, met wie hij na schooltijd op het ijs aan het spelen was. zakte eveneens door het ijs; werd gered, maar overleed later in het ziekenhuis. Naar 4 treken vakantie (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Geleidelijk, maar zo spoedig mogelijk, zal een verkorting van de werkweek moeten worden doorgevoerd tot ten hoogste 8 uur per dag en 40 uur per week. De Euro pese organisatie van het Internatio naal Vakverbond, waarin voor Neder land zijn vertegenwoordigd het CNV en het NKV, heeft deze opvatting vastgelegd in een nieuw actiepro gram. Ook de tijd voor recreatie moet ver ruimd worden, zodat voor alle bedrijfs takken in de cao's gestreefd dient te worden naar een vakantie van tenminste vier weken per jaar. Naar het oordeel van het CNV moet aan de zondag als wekelijkse rustdag -p religieuze en andere gronden grote betekenis worden gehecht. De arbeid op zondag moet daarom worden tegen gegaan. Aanvaarding is alleen mogelijk als technisohe omstandigheden dit ver eisen, of indien de arbeid noodzakelijk is voor de handhaving van de maat schappelijke orde. de veiligheid en de zerg voor de volksgezondheid. Op dit moment wordt een inkomens politiek voor de EEG afgewezen omdat de vakbeweging niet alleen wil praten over inkomen uit loon maar tevens over niet-loonlr.komen. Een gemeenschappe lijk inkomensbeleid zou thans neerkomen op een loor.raolit.iek die onaanvaardbaar is voor de werknemersorganisaties, om dat alle informaties over de niet-loon- inkomens vrijwel ontbreken. Om tot een goede sociale politiek bin nen de EEG te komen zou de Europese organisatie van het ICV hierbU niet al leen de specifiek sociale paragrafen van het verdrag van Rome willen betrekken, maar ook de artikelen over het land bouwbeleid en het vervoerbeleid, de ar tikelen over de harmonisatie van de wet- voarai op sociaal gebied Zij stichtte de kinderorganisatie Vanar Sena en nam dieel aan het werk van studentenorganisaties. Invloed Meer dan eens werd zij tot gevange nisstraf veroordeeld. Nadat haar moeder gestorven, was zij Steeds in de nabijheid van haar vader, ook nadat in het huwelijk* was getreden met jeugdvriend, de afgevaardigde Firoze Gand'hi (in 1942). Deze Gandhi was geen familie van de grote Mahatma. Uit haar huwelijk werden twee zonen geboren: Rajiv Ratan en Sanjaya. Haar arbeidsterrein heeft steeds voor namelijk op het sociale terrein gelegen, voorzover zij niet in besiag genomen werd door het werk, dat zij voor haar vader deed Op de talrijke reizen naar Europa, Amerika, China. Rusland ver gezelde zij premier Nehroe. Initussen nam haar politieke in\loed in India sterk toe. In 1959 werd zij zelfs tot president van de Indische CongresDartij benoemd een post. die overigens ooor niemand begeerd werd Op de hoogte Op die post bleek niet dat zij linkse neigingen had. Dit was voornamelijk het gevolg van het feit, dat door haar toedoen in Kerala het communistische bewind aan de kant werd gezet, tegen de wens van haar vader en vele andere Indische leiders in. Zij slaagde er echter niet in, verbetering brengen in de politieke situatie Kerala. Zij zag zich genoodzaakt af te treden. Later is er nog wei eens sprake van geweest, dat zij opnieuw met het voorzitterschap zou worden belast maar zover is het niet gekomen. Da snel slechter wordende gezondheids toestand vun haar vader dwong haar, hem volledig terzijde te staan. Op die wijze was zij als geen ander op de hoogte van de politieke situatie van haar land en de plaats, die het ii wereld innam. Mislukt Nadat haar vader in januari 1964 ernstig ziek was geweest, weid aange nomen dat deze zou trachten zijn dochter als zijn opvolger naar voren te schuiven Op die manier zou hij er zeker van ziin geweest, dat zijn politiek na ziin dood onveranderd zou worden voortge- Enkele belangrijke Indische leiders stonden achter de kandidatuur p van •ouw Gandhi. Zij steunden haar echter voornamelijk om te voorkomen, dat Lal Bahadoer Sjastri, die lange tijd je Indische „kroonprins" was be schouwd zou worden gekozen. Dit laatste niet gelukt. Lal Bahadoer Sjastri werd opvolger van Nehroe, omdat ziin tegenstanders verdeeld waren. Ook Nan- da. die tijdelijk als premier was opge treden. maakte toen geen kans Een vertrouwd beeld wit vroeger dagen: vader en dochter Nehroe bespreken staatszaken. Zal de doohtèr rnoraen de lasten van heel India alleen te dragen krijgen India zijn onderling sterk verdeeld. Zodra zij beseffen, dat zij zelf kansloos zijn, nc-ifibn zij stappen om ook voornaaamste rivalen de pas -af te snijden. Toen tien van de twaalf staten voorkeur te kennen gaven voor n Gandhi (die aanvankelijk als kansloos werd betiteld) kozen serieuze kandidaten als Nanda en Tsjavan haar zijde. Ge zamenlijk namen zij stelling tegenovei de vroegere minister van financiën De- sai, die als vertegenwoordiger van di rechtervleugel van de Congrespartij wilde uitkomen tegenover mevr, Gandhi, die tot de linkervleugel behoort Geruchten over versoek van broer uit de lucht gegrepen geving, dus ook van de sociale wetge ving, en de coördinatie van het algemeen economisch beleid, waaraan het sociaal beleid onlosmakelijk verbonden is. Het ICV is voorstander van een vrij verkeer van arbeidskrachten binnen de EEG. maar zij geeft de voorkeur aan' verplaatsing van kapitaal boven werk- ïrs. Daarom zal via de regionale ontwikkelings plannen zoveel mogelijk werkgelegenheid geschapen moeten wor den. waar deze ontbreekt. V rou wenarbeid Voor de vrouwenarbeid wordt gevraagd >m gelijkstelling van mannen-en vrou wenionen, het scheppen van objectieve waarborgen voor gelijke promotiegele genheden, uitsluiting van huwelijk als geldige reden tot ontslag en speciale be scherming bij zwangerschap en beval ling. Het ICV is ook voorstander van har monisatie van de belasting-politiek. Het heeft er begrip voor dat hier en daar verschuiving nodig is van directe naar indirecte belastingen. Voor directe belastingen heeft men echter voorkeur omdat deze betere gelegenheden bieden de persoonlijke omstandigheden van de •belastingbetaler te laten meespreken. Tenslotte wordt gevraagd om inhalen in de achterstand op loongebied in de landbouw, bü het vervoer en bij de so ciale en openbare diensten. Zo zijn er streken in West-Duitsland, waar het loon in de landbouw ongeveer de helft bedraagt van dat in andere bedrijfstak ken. Nederland is in dit opzicht een rnnstige uitzondering. Het actieprogram is voorts typisch een resultaat van allerlei compromissen. Zo er met West-Duitsland moeilijk te praten over de loonpolitiek, omdat hier het economisch beleid van minister Er- hard „je-van-het" is. De Duitsers zijn voorstander van een liberale loonpolitiek zonder planning en programmering. Bij de Fransen waren bezwaren tegen bezitsvorming, omdat men daar vreesde dat wlnstdellngen de loon'hoogte zouden bevriezen. Met het socialistische Internationale Vakverbond van Vrije Vakverenigingen kon men niet tot een gezamenlijk actie program komen, omdat de socialisten in West-Duitsland onder geen voorwaarde de christelijke vakbeweging in dit land wensten te erkennen. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het gerucht dat de broer van Marinus van der Lub be, de Nederlandse arbeider die op 10 januari 1935 door de nazi's werd vermoord, een Berlijnse rechtbank zou hebben verzocht de zaak opnieuw in behandeling te nemen, is uit de lucht gegrepen. Er is tot op heden geen verzoek tot Tevisie van het doodvonnis ingediend.. De kans dat ooit bekend wordt wat zich nu pre cies op de avond van de 27ste fe bruari 1933 in Berlijn heeft afge speeld en wie de ware aanstichters zijn van de brand in het rüksdagge- bouw blijft klein. „Het was een fantastisch geziicht. De grote glazen koepel van het gebouw van de Duitse Rijksdag was door vlammen Bevoordeling georganiseerden was voornaamste struikelblok (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De vakbonden van havenarbeiders zullen de onder handelingen over de nieuwe cao, waarover met de werkgevers reeds overeenstemming was bereikt, moe ten heropenen, want gisteren hebben zowel de Amsterdamse leden van de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel (NW) als die van de Katho lieke Bond van Vervoerspersoneel (NKV) het contract afgewezen, nadat de Rotterdamse leden van het NW zondag reeds hun afkeuring over de cao hadden uitgesproken. De voornaamste bezwaren van de havenarbeiders richtten zich tegen het feit dat hun bestuurders geen extra voordelen voor de georganiseerden zijn overeengekomen. Zoals wij gisteren berichtten verklaar den de Rotterdamse haven -erkers, diie zijn aangesloten bij de KBV en de be drijfsgroep havens van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, zich zaterdag met de bereikte overeenkomst akkoord, al spraken ook zij hun teleurstelling er over uiit dat niets extra's voor de geor ganiseerde werknemers is bereikt. In Amsterdam lagen de kaarten iets anders. Ook hier zagen de leden van de CBC in het feit dat bij de onderhandelingen de kwestie georganiseerden-ongeorgani- seerden niet ter sprake was gekomen TOULON Het Franse oorlogschip Intrepide heeft het Nederlandse jacht Anna Katrina gisteren op sleeptouw genomen nadat het buiten de Spaanse territoriale wateren bij Mallorca was gekomen. De Anna Katrina werd vorige week gestolen uit Huyères. De commandant van de Intrepide had gemeld het jacht door zijn kijker te hebben bestudeerd. Hij constateerde dat een man aan boord was. Men ver moedde dat dit de Brit Morgen was. die Frankrijk had moeten verlaten, omdat hii veroordeeld was wegens diefstal van een auto. 'Volgens een mededeling van het Franse mannehoofdkwartier heeft de dief van het jacht kans gezien met een roeiboot te ontkomen. De kust van Mallorca iwas vlak bij. geen reden om de c.a.o. af te wijzen. De Amsterdamse katholieke havenar beiders dachten er evenwel in meerder heid anders over dan hun Rotterdamse geloofsgenoten. In een gistenmiddag ge houden vergadering wees de helft der aanwezigen de c.a.o. af en tijdens gisteravond belegde vergadering klaarde een ruime meerderheid zich er tegen. De leden van de NBV namen hun besluit van afwijzing, evenals in Rotter, dam. met zeer grote meerderheid aan. Beraad De drie vakbonden zullen zich van daag beraden over de nu te nemen stappen. Zeer waarschijnlijk zullen zij tot het besluit komen om de werk gevers te verzoeken zich opnieuw rondom de onderhandelingstafel te scharen, waarbij dan met name de kwestie georganiseerden-ongeorganl- seerden te berde zal worden gebracht. Het is evenwel zeer de vraag of de or ganisaties van werkgevers, te weten de scheepvaartverenlging Zuid (Rotterdam) Noord (Amsterdam), bereid zijn r individuele bevoordeling van ge organiseerde werknemers te praten, ge- de afwijzing hiervan door de cen trale werkgeversorganisaties. Bij eventuele nieuwe onderhandelingen zullen ook de bereikte loonresulitaten ter sprake komen, omdat zowel de leden de NBV (Rotterdam en A'dam) als van de KBV (A'dam) de overeen gekomen zeven procent te gering vinden om van een aanvaardbare reële loons verbetering te kunnen spreken. CBC positief De heer J. van der Brink, hoofdbe stuurder van de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale, deelde ons gister-1 avond desgevraagd mee dat zijn vak bond zich niet aan eventuele herope ning van de onderhandelingen zal onttrekken. Ook vanuit de CBC is met klem aangedrongen op het tref fen van extra voorzieningen voor ge organiseerden en bovendien, aldus de heer Van der Brink, voelen wij niets voor een contractloze periode, omdat daardoor alle sociale activiteiten ten behoeve van de havenarbeiders prak tisch een jaar zonden komen stil te liggen. By de c.a.o. voor de havens zyn ongeveer 22.000 werknemers be trokken. omgeven. Zestig brandweerwagens be gaven zich met razende snelheid naar de brand. Honderden politie-agemten bruinhemden van de SA vormden cordon om het gebouw. Het was ongeveer tien uur in de avond. De nationaal-socialisten gebruikten het incident om hun bewind van vervolging en terreur te ontketenen." zo schreef die een verslaggever van AP. Nodig Hitler had de brand nodig. Ongeveer een maand tevoren was hij door de be jaarde president Paul van Hindenburg tot rijkskanselier benoemd. De nazi's zaten nog niet vast in het zadel. Bij de verkiezingen in november 1932 hadden zij twee miljoen stemmen verloren. De volgende algemene verkiezingen zoi eind februari worden gehouden. De vrees was er dat zij nog meer stem. en zouden verliezen. De brand had dti< >or de nazi's niet op een beter tijdstii: kunnen komen. Hitler beweerde dat d( brand het teken was voor de rode op stand in het gehele land. Honderden communisten werden in de gevangenis geworpen. Velen werden doodgeslagen of doodgeschoten. Marinus van der Lubbe. een 23-jarige Nederlandse arbeider en volgens de nazi's een communist, werd in het bran dende gebouw gearresteerd. Hjj vertelde de politie, dat hU de brand had aange stoken en daarbij geen helpers had gehad. Nog altijd is de vraag niet beantwoord waarom Van der Lubbe deze verklaring beeft afgelegd. Vaststaat dat, zo hjj de brand Inderdaad heeft gesticht (hetgeen nooit is bevestigd) hü helpers moet heb ben xehad. Guillotine Met zekerheid kaai worden gezegd, dat de nazi's de brand zelf hebben aange stoken om hun gehate tegensta® vooral de communisten, te kunnen volgen. Niet alleen Van der Lubbe werd gegrepen, ook Ernst Torgler. de munistische fractieleider in de Rijksdag en drie Bulgaarse communis ten, onder wie Dimdrtrof, werden gearresteerd op beschuldiging in de brand de hand te hebben gehad. Van der Lubbe werd door de recht bank schuldig bevonden. De overigen werden wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. Op 10 januari 1935 viel het hoofd van Marinus van der Lubbe onder de guillo tine. Hij werd het slachtoffer van de waanzin van Hitier en zjjn trawanten, die geen middel schuwden om de macht In handen te krijgen. Hoewel heel de wereld, ook Duitsland, ervan overtuigd was, dat het doodvonnis aan Marinus van der Lubbe voltrokken, zuiver moord was. is het nooit tot een revisie gekomen. In 1955 diende een Ber lijnse advocaat een verzoek daartoe in Het had geen succes. De zaak Van der Lubbe zal wellicht nooit tot klaarheid worden gebracht. Een hypothecaire obligatie van het BELEGGINGSFONDS BINNENVAART biedt gecedeerde zekerheid en 6% rente. Prospectus verkrijgbaar bij banken, commissionairs en het Beleggings fonds, Den Texstraat 25, Amsterdam, telefoon n 221812* >on^221 Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. Op nieuwe roze giro-enveloppen DEN HAAG De roze giro-enve loppen worden vervangen door nieu we. Op de plaats van het vakje voor het nummer van afschrijving staat, dat vermelding van dit nummer voortaan overbodig is. De enveloppen worden tegenwoordig door een computer verwerkt. Het is niet meer van belang van wie de opdracht afkomstig is, maar wel voor wie hij bestemd is. Bij de Postcheque- en Girodienst is het sorteren op nummer van de binnenge komen enveloppen dus niet meer nodig en daarom wordt de rekeninghouder op nieuw wat moeite bespaard. Dé oude enveloppen zullen langzamer hand verdwijnen. Voor de nieuwe komen op de duur weer andere in de plaats, waarop ook de mededeling achterwege wordt gelaten LEIDEN Bij een in Leiden in de Morspoortkazerne gelegerde militair, die het weekeinde bij zijn oudeirs in Oss heeft doorgebracht, zijn verschijnselen van nekkramp geconstateerd. Hij is naar het dr. Mathijserahospitaal in Utrecht overgebracht. De Morspoortkazerne en de Doelenkazerne zijn onder extra controle gesteld. o HELMOND Do zeven maanden oude baby van de familie Van de Kerk hof is gistermiddag bij een brand in de •huiskamer om het leven gekomen. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat het kind. dat in de huiskamer lag te slapen, niet meer gered kon worden. De oorzaak van de brand is onbekend. (Vervolg van pagina 1) Deze door een mode-ontwerper uit Rome gecreëerde avondkleding met zig-zag-effect, heeft veel weg van een optische truc. Het motief van de japon is zelfs tot in de make-up doorgewerkt. Oostenrijk Vast staat dat Oostenrijk, dat na Rajakowitsch zeker geen tweede, voor Nederland belangrijke oorlogsmisdadi ger wil huisvesten, er tot nog toe ge lukkig mee is, hem niet te hebben ge vonden. En als men alsnog op hem stuit de mogelijkheid bestaat dat hij in een particulier huis is ondergedoken kan men er verzekerd van zijn dat hij'met een zacht lijntje over de grens zal worden gezet, als zijn ware natio naliteit dat tenminste toestaat. Met het oog op de goede verstandhouding met Nederland heeft Wenen op het ogen blik allesbehalve behoefte aan de aan wezigheid van de getekende, die mis schien alsnog voor het gerecht wordt gedaagd en de naam van Oostenrijk zou kunnen schaden. „Oostenrijk is een geweldig land voor oorlogsmisdadigers, die nu worden ge grepen", luidde overigens de versie van ir. Simon Wiesenthal, die Fischböck op hel spoor kwam. „Kijk maar naar Ver- behlen en Rajakowitsch. Ze worden of vrijgesproken of krijgen zo'n lichte straf, dat ze het risico van berechting, best kunnen nemen". Ministerie van CRM waarschuwt DEN HAAG De laatste tijd ziet men veelvuldig aanlokkelijk gestelde en soms misleidende advertenties van zogenaam de kredietbemiddelaars. Daarom raadt het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk gegadigden voor geld leningen aan, uitsluitend aanbiedingen te aanvaarden van banken, die in over eenstemming met de geldschieterswet werken. Dit zijn de bekende handels-, ge meentelijke krediet- en particuliere geld- schietbanken en betaalzegelkassen. die door het gemeentebestuur werken. De staatssecretaris, de heer C. Egas, heeft de vaststelling bevorderd vn maxi mum-interesttarieven voor geldleenban- ken die onder de geldschieterswet vallen. Deze wet is van toepassing op alle bedrij. ven of nevenbedrijven, die aan personen kredieten verstrekken van merendeels f5000 of minder. De nieuwe tarieven be tekenen een inperking van het huidige, enkelvoudige basispercentage, tot -lenin gen met 24 maanden maximumlooptijd van ten hoogste f 1600 gerekend naar het werkelijk aan de lening uitbetaalde bedrag. Voor hogere leenbedragen, als mede alle leningen met meer dan twee jaar looptijd zullen lagere basispercen tages gelden. BuilmsjJorig Tot nog »oe was er in- het tarief geen verschil naar bedrag en looptijd, doch de laatste tijd hebben enkele bedrijven vooral filialen van buitenlandse geld- schietbanken vrij grote leningen mpt zeer langr looptijd tegen buitensporige interest aangeboden De nieuwe tarieven zullen 1 maart van kracht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7