MACHTSCRISIS NADERT SPOEDIG HOOGTEPUNT Volk wenst een nieuw Indonesië Maandag „afloop" vredesoffensief 0 Indonesië zonder Soekarno 0 Terugkeer parlementaire democratie II Macht president kortwieken Geheime dienst wist van ontvoering Barka Rebellenleider Nzoegwe geeft zich over /ft ecft &onte tij, DINSDAG 18 J ANUARI 1966 (Van een ANP-correspondent) DJAKARTA Buitenlandse waarnemers in Djakarta hebben stellige overtuiging, dat de smeulende machtscrisis in Indonesië ellicht binnen een week of twee haar hoogtepunt bereikt. Diplomatieke waarnemers achten een gewapend conflict, even- leel gevolgd door de terugkeer naar een parlementaire democratie, t de mogelijkheden. Er richten zich momenteel sterke krachten op ^Q.en „Indonesië zonder Soekarno", ofschoon men de 64-jarige presi- e kient zo lang mogelijk aan wil zien blijven om te verhinderen, dat m(^en gewapend treffen in een van de eerste dagen na het einde van de in Mohammedaanse vasten op 24 januari uitbreekt. Als Hanoi niet antwoordt: e p Het Indonesische leger, dat na de t ïijislukte communistische staatsgreep aan macht heeft gewonnen, irobeert het presidentschap voor Soe- te redden. Het leger heeft in de 'fgelopen gespannen weken reeds al- es gedaan om een opstand van het le» olk tegen Soekarno te verhinderen. Sen dergelijke opstand is verre van maginair, gezien de reacties van de iuizenden demonstrerende studenten pkjjn Djakarta en elders. Intussen hebben prominenten in leger hun eisen gesteld: het verbod I ran de communistische partij en het intslag van alle pro-communistische hinisters uit het 100 leden tellende Indonesische kabinet, ook dat var vice-premier dr. Soebandrio. .Is Soekarno ingaat op deze eisen, de eisen van de demonstranten zou Indonesië reeds morgen ilitaire regering onder Soekarno en logelijk een één-partijsysteem kun- »n hebben. De huidige ontwikkeling, boven al- de economische en politieke impas 'RANKRIJK isceft gisteren te Luxemburg zijn wensen op ta- r ifel gelegd over de voortgezette sa- dvénenwerking in de Europese Econo- npiische Gemeenschap. g°Verrassing leveren zij niet op: zij eormen een samenvatting van het- geen de afgelopen maanden over de opvattingen bekend was ge- galvorden. Hiertoe behoort ook de mededeling, geen verdragswijziging nodig is, ersöiaar dat met een politiek verdrag ar tussen de Zes kan worden volstaan. Woorts hebben de wensen geen ulti- anmatief karakter. Zij moeten gezien Worden als een basis voor onderhan delingen. En het is duidelijk, dat de Fransen niet op aanvaarding reke nen. De Franse inzet behoort nu eenmaal bij een goede onderhandelingstak- ;ratiek. De Vijf hebben aan het begin isüvan de conferentie geen standpunt i «bekend gemaakt. Zij wilden niet bij ^•Voorbaat hun positie verzwakken. jojMen kon van Frankrijk niet ver- rj^wachten, dat het meteen datgene op tafel zou leggen, waarmee het uit- küeindelijk nog wel genoegen zou wil- ve,len nemen. Op zichzelf schuilt er ^jdus nog niets onrustbarends in de Franse voorstellen. het beginsel der meerderheids- op.'besluiten betreft, kan wellicht een PJjakkoord worden bereikt, mits de eis laat vallen, dat elk ,{jlder zes ledenstaten het vetorecht be- ike houdt. ïite Over de positie van de commissie ïukzal men het moeilijker eens kunnen worden. Beknotting van haar be voegdheden in de door Parijs ge- wenste zin is voor de Vijf ten enen- on male onaanvaardbaar. Zij zou een zware slag toebrengen aan het su pranationale karakter van de ge meenschap. Van samensmelting van de uitvoe rende organen kan geen sprake zijn, zolang de door Frankrijk aan de or de gestelde problemen niet zijn op- jelost. Deze samensmelting had reeds J - een feit kunnen zijn. 'f Frankrijk en de Vijf hebben nu hun 111 posities ingenomen. Het harde stand- en punt van de Vijf wordt beantwoord door een niet minder formidabele er" Franse tegenzet. Een beslissing zal ke niet spoedig vallen. Voorlopig komt het erop aan, wie de oe sterkste zenuwen heeft. Wat dat be- ie treft neemt Frankrijk een voordeli- ?n ger positie in dan de Vijf, die er ook nog voor moeten zorgen dat zij het onderling eens blijven. se waarin zijn regime is geraakt, zou den Soekarno kunnen dwingen tot een opdeling van zijn functies: die van staatshoofd en minister-president. In dat geval zou Soekarno genoegen moeten nemen met de louter represen tatieve functie van president, zo me nen deze diplomatieke waarnemers in Djakarta. De uitvoerende macht zou dan weer in handen komen eerste-minister, een functie die de laat ste jaren in handen van het staats hoofd is geweest. Soekarno heeft in het jongste verle den verscheidene malen laten doorsche meren, dat hij er geen bezwaar tegen heeft zijn executieve macht op te split sen, omdat hij geen praktische oplos sing voor de huidige moeilijkheden weet te bieden. Nog jongstleden zater dag bood hij de portefeuille van eer ste-minister aan aan degene, die het land uit de huidige economische crisis weet te halen. Het aanbod was het ant woord van de president op dagenlange betogingen en massademonstraties te gen de scherp gestegen prijzen. Over geheel Djakarta kan men op muren en aanplakbiljetten op auto's teksten le zen als „Ontsla de stomme ministers", „Stop de import van concubines en dure Amerikaanse auto's", „Het ge duld van het volk is uitgeput", „We willen geen nationale monumenten: we willen rijst" en „Gooi de Chinese correspondenten eruit". AARZELING Soekarno aarzelt nog steeds of hij de kant van het leger zal kiezen uit vrees, dat zijn „linkse revolutie" on der leiding van het leger teveel „naar rechts afglijdt". De president kan zich, zo blijkt uit alles, niet losmaken van zijn „Nasakom"-principe, (het samen gaan van nationalistische, religieuze communistische groeperingen), waarin de „kom" naast het nationalis- de religieuze groeperingen een grote rol speelt. Hij ziet daarin het communisme als de „socialistische drijfveer" en meent, dat hij zijn levens werk verzaakt als hij nu de „nasa- kom" opoffert. De president houdt rekening met de omstandigheid dat de eigenlijke drang een hervorming van de regering niet zozeer van het leger uitgaat, als wel van de anti-communistische partij en, aangevoerd door de invloedrijke mohammedaanse partij van de schrift geleerden, de Nahdatoel Oelama. Met andere woorden: het is niet een mili taire junta, die aan de macht wenst te komen, maar een groep van politieke -organisaties, die samen met het leger een nieuw Indonesië wenst. De partijen hebben de fel-getinte massale betogingen georganiseerd, waarin voor het eerst ook Soekarno en zijn privé-leven zonder terughou dendheid en zeer duidelijk zijn aange vallen. Enige dagen geleden hieven studenten in Djakarta zangkoren aan die schreeuwden: „Wie heeft er een vrouw uit Japan ingevoerd? Boeng Karno". Dezelfde studenten lieten geen twijfel bestaan over hun onge duld aangaande het uitblijven van de door de president in het vooruitzicht gestelde politieke „oplossing" van de mislukte staatgreep van 1 oktober. Het leger vreest dat de partijen hun green op de massale betogingen zullen verliezen. Het. is zich bewustdat er slechts een enkele vonk behoeft over te springen op de verbitterde, verpau perde volksmassa's om alle remmen los te gooien. Bij de studentenacties van de afgelopen week is het reeds verscheidene malen tot hysterische, ge welddadige „anti-blanken" daden ge komen. Jongstleden zaterdagochtend be sprongen tientallen studenten met van haat vertrokken gezichten de auto van de ANP-correspondent in Djakarta, die de paleishekken in Bogor, 60 km naar het zuiden, binnen wilde rijden. Onder het schreeuwen van „kapita list", „imperialist", „kolonialist" en an dere hetze-leuzen bekladderden ze met verf de auto en dwongen deze tot stoppen. Typerend voor de hysterie on der de betogers was hun ergernis over het feit, dat de Nederlandse jour nalist een das droeg. Dat was immers een teken van rijkdom, zo vonden ze. Dat men zonder das het paleis niet binnen mag, wilden ze niet begrijpen. De Nederlandse correspondent kon pas voetje voor voetje de paleistuin inrijden nadat een soldaat met machi- "e auto was ge-1 razernij buiten Indonesische studenten blijven demonstreren tegen de sterk stij gende kosten van levensonder houd. Militairen moesten in het geweer komen om de Djakar- taanse demonstranten op hun route te houden. zichzelf zijnde studenten tot kalmte te dwingen. Nauwelijks een kwartier later, toen de president per helikopter was gearri veerd om zijn kabinet en een studen ten-delegatie toe te spreken, vielen de eerste waarschuwingsschoten bij het grote hek, waar tienduizenden studen ten elkaar stonden te verdringen. Zij schreeuwden in koor de ene anti-rege- ringsleuze na de andere. Toen zij het hek probeerden te forceren om de pa leistuin binnen te stromen, schoten de op wacht staande soldaten een keer of tien in de lucht. De 200 „tinnen solda ten" van de erewacht holden in hun keurige rood-grijze uniformen met blin kend opgepoetste bajonet op het glan zende geweer naar de poort om zo nodig assistentie te verlenen. Elders het park rondom het paleis vlogen de herten alle kanten uit. De leger-, mari ne- en politieministers verlieten het paleis om de woedende menigte aan het hek tot kalmte te brengen. Hun geruststellende woorden hadden de ge wenste uitwerking. Toen zij weer in de grote zaal aankwamen, was daar de president zijn toespraak reeds begon nen. VERVELING Soekarno zei onder meer dat een commissie van onderzoek aan hem had gerapporteerd, dat er na de staats greep 87.000 doden waren gevallen in geheel Indonesië. Hij bezwoer de aan wezige journalisten bij hoog en bij laag, dat zij dit cijfer niet mochten publiceren. Het staatshoofd vergat daarbij, dat zijn rede op zijn instructie rechtstreeks door geheel Indonesië werd uitgezonden en dus ook in het buitenland beluisterd kon worden, on der andere in Singapore. Zoals reeds gemeld heeft defensiemi nister generaal Abdoel Haris Nasoeti- anderhalf uur lang tijdens de rede van het staatshoofd naar het plafond zitten staren. Tevenover hem zat de politieminister Joedodihardjo lang zaam in slaap te sukkelen. De legerminister Soeliarto hoorde al les met een onbewogen gezicht aan. De houding van de ministers was type rend voor de Indonesische mentaliteit, de harde kanten van een konflikt zoveel mogelijk af te slijpen, zolang een compromis nog tot de mogelijkhe den behoort. Dit verklaart volgens de diplomatieke waarnemers tevens de ogenschijnlijke passiviteit van het le ger, dat Soekarno zolang mogelijk als buffer zou willen laten fungeren. Aan de andere kant wil het leger niet door plotselinge stoomwals" van volks woede verrast worden. Het leger hoopt dat Soekarno spoedig een be sluit neemt en dan geeft het niet of hij zich voor het nemen van dit be sluit naar het buitenland begeeft. Overigens herhaalde Soekarno zater dag nog eens (in het Nederlands) zijn aanbod „als jullie me niet meer lusten, trap me er dan maar uit". Hij citeerde Luther's „hier sta ik, ik kan niet an ders". Waarnemers in Djakarta zeggen, dat president Soekarno's gebrek aan be reidheid zich te schikken in de dras tisch gewijzigde omstandigheden, elke hervorming blokkeert, De president. hopen uit de huidige chaos weer als de enige „pimimpin besar" (grote leider) tevoorschijn te kunnen tre den. Bevoegde woordvoerders hebben reeds verklaard dat generaal Nasoeti- on niet in het ambt van vice-president geïnteresseerd, hoewel grote lagen van de bevolking hierop hebben aange- PARIJS Het is vrijwel zeker dat de linkse Marokkaanse leider Ben Barka is vermoord nadat men hem had ontvoerd en naar het huis van een zekere Boucheseiche in Fontenay Le Comte bij Parijs had gebracht. Dit is zaterdag bekend gemaakt. Het gerechtelijk onder zoek naar de verdwijning van Bar ka heeft veel stof doen opwaaien. President De Gaulle heeft zich per soonlijk met de zaak bemoeid. Toen hem werd verteld, dat nog geen vorderingen zijn gemaakt in het onderzoek, werd hij zo boos, dat hij met de vuist op tafel heeft gesla gen. Het schijnt, dat de Franse geheime dienst (SDCE zich door de Marokka nen heeft laten beetnemen. Hierdoor zijn zeer hoge functionarissen in verle genheid gebracht. Het onderzoek, dat door rechter Zol linger wordt geleid, heeft de bijzonde re aandacht van de regering. Zollin ger mocht zelfs verklaringen aanhoren van de chef van het kabinet van de mi nister van binnenlandse zaken Frey, Marcel Aubert, en van een hoge ambte naar van de geheime dienst, Marcel Leroy alias majoor Finville. De laatste werd zelfs geconfronteerd met een de belangrijkste figuren uit de ontvoeringszaak, Antoine Lopez. Lopez heeft verklaard, dat de Fran se inlichtingendiensten op de hoogte waren gesteld van een plan om Barka te ontvoeren. Dit is door majoor Finvil le bevestigd. Intussen hebben twee kandidaten bij de presidentsverkiezingen van de cember de senator Lecanuet en de fgevaardigde Mitterand om een bui tengewone bijeenkomst van het parle ment verzocht om de regering een ver klaring van de zaak te laten geven. Een groep socialistische senators heeft gistermiddag een gelijksoortige motie aangenomen. Het justitiële onderzoek is echter nog niet voldoende gevorderd voor een openbaar debat. In Frankrijk hebben regeringsleden geen toegang tot het dossier van de rechter van instruc tie. De politie maakte later bekend dat Georges Figon, die gezocht wordt om verhoord te worden in de zaak-Bar- ka, dood in zijn appartement werd aangetroffen. Hij zou zichzelf van het leven hebben beroofd, zei een politie functionaris. Georges Figon, die steeds is genoemd drongen. De generaal zou verwachten dat de bevoegdheden van toekomstige presidenten in Indonesië zullen wor den gekortwiekt. Nasoetion wil niet het presidentschap van Soekarno er- maar de uitvoerende macht: die van eersteminister. De kandidaat van het leger en van de partijen voor de post van vice-pre sident (een functie die geruisloos werd afgevoerd na het vrijwillige ont slag van Mohammed Hatta acht jaar geleden), is sultan Hamengkoe Boewo- no de negende van Djokjakarta. Intus sen bereidt Nasoetion zich er reeds op voor met toestemming van Soekarno minister-president van het nieuwe In donesië te worden. in verband met de ontvoering van Ben Barka, heeft gisteravond zelfmoord ge pleegd. Hij schoot zich dood op het mo ment. dat de politie hem kwam arreste ren. Hij was zoon van een hoge ambte naar en werd misdadiger uit haat tegen de maatschappij. Van een Boeiing 707 van de Air India zijn bij een landing op het vliegveld Sydney zes van de tien banden gespron gen. Zigzaggend kwam het toestel tot stilstand. Er brak geen brand uit. Nie mand werd gewond. Aanvullend defensiegeld voor Vietnam WASHINGTON In de Ameri kaanse hoofdstad wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het vredesoffensief van pre sident Johnson maandag zal wor den beëindigd, als Noord-Viet- nam dit bljjft negeren. Maandag loopt de viering van het Vietna mese Nieuwjaar af, tjjdens het welk een bestand van vier dagen geldt. Van Hanoi is geen enkele reactie vernomen op het vredesoffensief. Wel heeft het er toe geleid, dat vele lan den door het jongste optreden van Johnson meer begrip heeft gekregen voor de strijd, die de Verenigde Sta ten in Vietnam voeren, zo werd te Washington medegedeeld. Als de strijd wordt hervat, nadat gebleken is dat Hanoi geen vrede wenst, verwacht de Amerikaanse regering geen grote moeilijkheden. Intussen wordt de aanvoer van Ame rikaanse versterkingen in Vietnamese havens voortgezet. Tonnen materiaal, vrachtwagens, munitie en ander oor logstuig worden gelost. Bovendien wordt binnenkort de tweede brigade van de 25ste infanterie in Zuid-Viet- nam verwacht. Ook is bekend gewor- Meerderheid van Labour wankelt LONDEN Wanneer op 27 januari in Huil een tussentijdse verkiezing wordt gehouden bestaat de mogelijk heid dat de meerderheid van Labour, de regeringspartij, in het Lagerhuis wordt teruggebracht tot slechts één ze tel. Een journalist die gekant is tegen Britse steun aan de Amerikaanse poli tiek in Vietnam heeft zich namelijk laten inschrijven als kandidaat en de paar honderd stemmen die hij verza melt kunnen voldoende zijn om de conservatieve kandidaat de overwin ning te bezorgen. Generaal Ironsi leider in Nigerië Premier Balewa nog spoorloos LAGOS De Nigeriaanse re bellenleider majoor Nzoegwe en zijn troepen te Kadoena hebben zich onderworpen aan de nieuwe heersers van het land, generaal- majoor Agoeyoei-Ironsi. Dit is gisteren zelf door Ironsi op een persconferentie medegedeeld. De toestand is nu zo, dat alle eenhe den van de Nigeriaanse strijd krachten zich thans achter het be wind van de generaal-majoor heb ben geschaard. Ironsi verzekerde, dat op het ogen blik alles wordt gedaan om de voorma lige premier sir Aboebakar Tafawe Ba lewa, die door de rebellen were" ontvoerd, op te sporen. In antwoord op de vraag of het nieuwe bewind een permanent karakter zou hebben of een voorlopig, zei de generaal dat het ei bij hem hoofdzakelijk om gaat zo spoe dig mogelijk de rust en orde te herstel len. Later zou een grondwet, in overeen stemming met de wensen van het volk opgesteld, van kracht worden. Desge vraagd zei de generaal niet te hopen ook nadien nog aan de macht te blij ven. Ook denkt hij niet een perscen- suur in te stellen. Volgens Ironsi is de opstand die za terdag uitbrak en waarbij twee regio nale premiers zijn vermoord, „een al gemene verwarring in het Nigeriaanse leger" geweest. Hij zegt ook niets te weten omtrent de verblijfplaats van de federale minister van financiën, Eboh. I Ongeveer 150 vrienden van een Portugese diplo maat die al tien jaar dood is. krijgen nog steeds bij de jaarwisse ling zijn beste wensen. De man had het nodige geld achtergelaten om tot 1986 de betrokken kaar ten te laten drukken en verzenden. Verscheidene van zijn vrienden zijn in middels ook gestorven, zo dat de brievenbestellers nog geruime tijd kaarten met de beste wensen van een dode voor doden zul len bezorgen. I Enkele kinderen en twee mannen hebben bij het Zuidafrikaanse stadje Onderwaterval een spook gezien. De geestesverschij- ning was een verpleeg ster gekleed in een uni form dat tijdens de Boe renoorlog werd gedragen. I Te Frankfort hebben dieven gedurende het weekeinde 500 minkvel- len ter waarde van 500.000 mark uit een bont zaak gestolen. I Het zware kruis boven op de kathedraal van Luik begon gisteren plot seling over te hellen en dreigt omlaag te storten. Alle verkeer werd ver legd waardoor enorme op stoppingen ontstonden. Een hefschroefvliegtuig zal het kruis verwijde- I Het afgelopen jaar zijn in West-Duitsland bij 145 ongelukken in de burger luchtvaart 46 mensen om gekomen, 78 zwaar en 70 licht gewond. Bij de onge lukken waren motorvlieg tuigen, zweefvliegtuigen, hefschroefvliegtuigen, bal lons en parachutes betrok ken. De 41-jarige Ironsi is in februari bevelhebber van het leger geworden. zei, dat de ministerraad hem uitge nodigd had, zich aan het hoofd te stel len van een voorlopige militaire rege ring. De Nederlandse ambassade in Nige ria heeft meegedeeld dat door middel van rechtstreeks en indirect contact is bevestigd dat de Nederlanders in steden Lagos. Ibadan, Port Harcourt en Bauchi zich in goede welstand be vinden. In Nigerië wonen ongeveer 1.400 Nederlanders van wie veel perso neelsleden van aldaar werkende maat schappijen, onder meer Philips, Shell, Fijnhout, Holland Beton, Nedeco en KLM. Acht jaar geëist wegens moord op zoontje MAASTRICHT. Wegens moord op zijn nog geen drie maanden oude zoontje hoorde de 30-jarige mijnwer ker J. K. uit Schaesberg gisteren acht jaar met aftrek tegen zich eisen. De mijnwerker, die werd afgeschilderd als een monsterachtige figuur, ontken de. De officier zei dat verdachte het kind op de avond van 7 maart 1965 uit zijn bedje nam, het hardhandig in bed teruggooide, het daarna op de buik omdraaide om het net zo lang met het gezicht in de matras te druk ken tot het stikte. Zijn vrouw vond de baby 's mor gens. Zij wist wat er gebeurd was en smeekte haar man een arts te waar schuwen. Hij waste zich eerst, schoor zich, ging op zijn gemak eten en kof fie drinken en waarschuwde toen pas een dokter. Deze constateerde dat het kind aan stuipjes was overleden. Pas in juli gaf de vrouw haar man aan. Hij bekende maar herriep zijn bekentenis weer. De raadsman noem de de vrouw een onbetrouwbare getui ge- BREDA De staat heeft gisteren tegen de 25-jarige Turk Z. uit Istan- boel 75 boete en een maand voor waardelijk geëist wegens mishande ling van de Feijenoord-speler Frans Bouwmeester. De Turk had Bouw meester op 24 oktober van dit jaar met opzet een bierglas in het gezicht ge stoten bij een ruzie in een Bredase bar. De officier wilde er rekening mee houden dat Bouwmeester en zijn neef provocerend waren opgetreden, maar kon deze verdediging van een vriend niet goedkeuren. den, dat president Johnson het Con gres aanvullende defensiegelden ten bedrage van 12 miljard dollar voor de strijd in Vietnam zal vragen. Vermelden we nog, dat generaal Wallace Greene, commandant van de Amerikaanse mariniers, die een be zoek aan Zuid-Vietnam bracht, van mening is, dat er in de eerste plaats naar moet worden gestreefd, de Zuid- vietnamese bevolking voor de regering te Saigon te winnen. „We kunnen al le leden van de Vietcong en alle Noordvietnamese infiltranten doden en toch de oorlog verliezen, als het pro gram voor de burgerlijke pacificatie in Zuid-Vietnam niet slaagt", aldus Greene. Broederlijk samen met Duitsers oefenen BONN De 41ste pantserinfanterie brigade zal begin februari meedoen aan grote Duitse legeroefeningen. Ook Britse en Canadese troepen kunnen worden opgeroepen. Dat hangt van het verloop van de twee dagen duren de oefening af. In totaal zullen bij deze oefening in Neder-Saksen dertigduizend soldaten betrokken zijn. Stockholmse moord komt maandag voor STOCKHOLM De twee Nederlan- ders die verdacht worden van de moord op de 20-jarige Hendrik Drost uit Harderwijk, de 18-jarige J. van 't H. uit Rotterdam en de 21-jarige J. G. M. D. uit Doesburg zullen maandag voor de Stockholmse rechtbank terecht staan, zo meldt Het Vrije Volk. Zij zijn door de officier van justitie, die tevens als rechter van instructie heeft gefun geerd in staat van beschuldiging ge steld. Zij zouden een volledige beken tenis hebben afgelegd. NEEF VAN PAUS NU PROTESTANT STOCKHOLM Een neef van de huidige paus is protestant geworden, zo weet het Zweedse blad „Evangelii Harold" te melden. Genoemde neef van Paulus VI was priester in Argen tinië. Het blad vermeldt niet, of hij voornemens is predikant te worden. Moskou met Mongolië in defensie-pact MOSKOU Het Russisch-Mongool- se verdrag van vriendschap en bij stand bevat voor het eerst ook militai re afspraken. Het verdrag voorziet in „wederkeri ge bijstand overeenkomstig de nood zaak om de defensieve kracht van de socialistische gemeenschap te verster ken". In dit verband wordt gesproken van „het voorkomen en uitschakelen, van de dreiging met agressie van de zijde der imperialisten in dit deel van de wereld". Olie uit Libië voor Shell NEW YORK Door met de Ameri kaanse maatschappij Amerada een overeenkomst aan te gaan heeft de Shell-groep zich verzekerd van de aanvoer van olie uit Libië. De Shell-groep heeft een belang van 50 procent verworven in de Amerada. Goede eolgorde Zolang er nog ernstige woningnood heerst, vooral in de sector van de minder- draagkrachtigen, acht ik het afbreken van elk huis, tenzij het een volslagen onbewoonbaar krot is, uit den boze. En er worden degelijke hui zen afgebroken (in verband met sane ring). Denk niet, dat ik dit naar vo ren breng om er zelf beter van te worden. Ik heb een behoorlijke wo ning en niets te klagen, maar ken voldoende gevallen van onvoldoende huisvesting om dit te durven stellen: bij het voortduren van woningnood en enkel nog te bewonen huis afbre ken. Pas als alle arbeiders naar beho ren gehuisvest zijn kan dat laatste overwogen worden. Den Haag F. Wijnant» Apartheid (2) Ontstellend hoeveel personen, als het over Zuid- Afrika gaat. maar in het wilde weg aan het beweren slaan. In hetzelfde blad waarin de heer A. Hoeksema uit Rotterdam zijn pleidooi voor „kleurlingen (hij bedoelt waar schijnlijk Bantoes) houdt, las ik: „Toetsi's moorden Hoetoe's uit ln Boe. roendi" en: „Meer doden in Indonesië dan in Vietnam". De schrijver beseft niet dat ditzelfde in Z. A. zou kunnen gebeuren als daar geen sterk centraal gezag was. In de pas vrij geworden landen hebben de Bantoe's wel dege lijk „iets wezenlijks" in te brengen. Dan burgemeester Boer, die volgens de heer Hoeksema niets durft zeggen over Z. A. Ik acht deze man juist zeer verstandig: hij praat niet over dingen die hij niet kent. Tenslotte wordt dan beweerd, dat men „onder de apart heidsdictatuur van Verwoerd" zijn mening niet mag zeggen. Twee pun ten: a. er is in het parlement een grote oppositiepartij en b. er zijn ver scheidene bladen o. a. de Rand Daily Mail, die geregeld fel opponeren te gen de apartheid. Is iedere laster tegenover Z. A. dan maar geoorloofd? zo vraag ik me tel kens weer af. Den Haag Dr. F. C. Dominicua.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5