OTTO HORSTMANN STOND AAN WIEG VAN OLIEREUS iaiBi ONDAGS BLAD Vloot van Esso ESSO NEDERLAND 75 JAAR 3g()Het monumentale Esso ebouw, het hoofdkan- 35s)or' bevindt zich in Den ^®°taag, maar Esso Neder land NV is zo Rotterdams ij Is het maar zijn kan, Slant haar wieg stond let- irlijk aan de Maas. Grond- tgger was Otto Horst- lann, een vooruitstrevend ^jakenman met'een grote ^Spisie op de toekomst van jet Rotterdam uit de twee- |e helft van de negentien- )e eeuw. In 1875 stichtte H»ij in deze stad een han delshuis, dat wijd zijn rleugels uitsloeg. Hij im- rteerde tal van goede ren en produkten en daar toe behoorde ook de pe- roleum van John D. [tellers Standard Oil. De Amerikanen moeten in energieke Rotterdammer Horst- tnann de man hebben gezien die hun produkt op het vasteland van Europa een uitgestrekt afzet- V» gebied zou kunnen bezorgen. Wat zij wensten was een onder- heming in Rotterdam, die zich Zou belasten met de verkoop jvan petroleum. En in 1890 sta ken zij de Grote Plas over om daarover eens met hem te pra- 5'.n, met hem en met de heren peth en Maquinay uit Antwer- en, die hun produkt in België nporteerden. Zij schaarden zich om de tafel De Rotterdam, t 7 bekeken de mogelijkheden uitgebreide documentatie be schikte ten aanzien van wegen, lanen en straten in heel Neder land. En bij die afdeling stond iedere Nederlander die zijn pe troleum van de A.P.C. betrok, te boek. Maar de grootste „stunt" van „De Automaat" was het veertien daags tijdschrift van die naam, dat in 1940, bij het uitbreken van de oorlog, in een oplage van 650.000 verscheen, gedrukt in een eigen drukkerij, die beschik te over twee rotatie-snelpersen. taal van 5 mil- leumboer" van Nederland zou den, dorpen, gehuchten en vlek- joen: „De heer John maken. De onderneming beheer- ken. Daartoe was, echt op Rockefeller te ste tachtig procent van de petro- Gigantisch notulen. Maar naast lieten branden geld brachten de fir- de A.P.C. manten ook een be scheiden vloot in van vier schepen van in totaal 7800 ton, en met die schepen voe>- ren zy af en aan naar de petroleum- opslagplaatsen in Amerika. Horstmann trok met de A.P.C. in in zijn kantoor, geves tigd in pand nummer 17 aan de Willems kade. Niet eens zo heel veel jaren daar na moest er een af zonderlijk pand wor den gebouwd de zaken in petroleum werden te omvang rijk. Maar dat nieuwe pand verrees ook aan de Willemskade. En daarin is de onder neming gebleven tot 1924, het jaar waarin het latere Esso Ge bouw in Den Haag gereed kwam en het van alle kanten. Horstmann zag hoofdkantoor naar de residentie „brood" in, de Antwerpse he- werd verplaatst, ren trouwens ook, en dit leidde ertoe dot op II moert 1S91 bij Df boeken vertellen, dot het j de jonge onderneming al van notortele akte werd opoer.cht de he( btJin a( aan hij20nder E0„j Americatt Petroleum Company EinE. In hrt eerste jaar werden land drong de A.P.C. door. Haar de afzonderlijke afde- De petroleum werd na het los- petroleum werd verkocht in ste- ling Wederverkoop, die over een sen in de haven per spoorwagon RotterdamAntwerpen (A.P.C.). Vastgelegd werd dat het afzetge bied zich zou uitstrekken 700.000 vaten petroleum in Rot terdam aangevoerd en opgesla- de tanks van Pakhuis- geheel Nederland en België en over dat deel van Duitsland gele gen ten westen van de Rijn. Eerst jaren later, bij een herin gesitueerd op een groot terrein „met de noodzakelijke gebou wen voor kuiperij en het afvul- - - -t len van houten vaten" en daar- dehng, gingen de afzetgebieden nog voor opslag in Belgie en Duitsland over naar yan 3 000 &evuidc vaten de zustermaatschappijen, die toen in die landen werden opge richt. In datzelfde jaar werd 78.000 ton petroleum verkocht, een enorme hoeveelheid, die in de volgende jaren nog in belangrij' De nieuwe onderneming ging ke mate zou toenemen van start met een aandelenkapi- A.P.C. tot de grootste „petro- „PIJPJE DROP" OP AVONTUUR! j „Goed" Om het blad „De Automaat" zijn in tal van Nederlandse ge zinnen veldslagen geleverd. Om het bezit ervan werd gevochten. De olieventer werd erom belaagd. Het was een voortreffelijk blad. Het bevatte prachtige foto's, kor te verhalen, een feuilleton, een gedicht, modetips voor de vrouw, een rubriek „Voor 't klei ne volkje", getekende grapjes, raadsels en een vraag- en ant- woordrubriek. Doch de aantrekkingskracht lag vooral in het stripverhaal Pijpje Drop op avontuur. 'In de jaren voor de oorlog was er geen mens in Nederland, die Pijpje Drop niet kende, het ne gerjongetje, dat in de vreselijk ste situaties geraakte, maar er zich altijd weer uitredde, zij het ook soms op het nippertje. Tienduizenden Nederlanders, lonr i j ook die nu in hoogheid zijn geze- 'en. zullen nop olimlochend te- rugdenken aan Pijpje Drop en Pa Roetmop, twee hechte vrien den, die hen in hun jeugd heb ben begeleid. Wie eenmaal een aflevering van Pijpje Drop had Amerikaans, een gigantische gelezen, smachtte naar een nieu- New York is goed leummarkt. Zonder overdrijving onderneming opgebouwd, die de we maar Hoe 't verder „Pijpje voor zes aandelen", kan worden gezegd, dat onze naam droeg NV Maatschappij Drop" vergaat, staat in de nol- vermelden de eerste (over)grootouders hun lampen f0t Detailverkoop van Petro- gende Automaat". Wat zal de jüü jjjjj- 1 petroleum van jeum De Automaat". De Auto- betekenis van Pijpje Drop zijn maat werd een begrip. De naam geweest voor de verkoop van de werd verbonden aan het pro- petroleum van A.P.C.? dukt, maar ook aan de man, die het produkt ventte. Op het Paarden Tot in alle hoeken van Neder- hoofdkantoor aan de Willemska- De A.P.C. had in 1891 een vloot van vier schepen van geza menlijk 7800 ton. Het waren de ss Brejnerhaven, Chester, Ocean en Charlois. In 1892 werd aan de vloot toegevoegd het 68 America van 2200 ton in 1895 het ss Rot terdam en in 1916 het ss Antwer pen, groot 11.300 ton, het eerste grote schip van de maatschap- Pij- De meeste schepen gingen in de eerste wereldoorlog verloren. DE Charlois verging met man en muis onder de kust van Noorwe gen, de Antwerpen werd op weg naar Londen door een Duitste duikboot tot zinken gebracht. De Bremerhaven ging ten onder in 1903 „door de nalatig heid van een volkomen onbekwa me kapitein", zoals de stukken vermelden. In de jaren tussen bei de wereldoorlogen voer de maat schappij lang met gecharterde schepen. Maar in 1929 werd opge richt de Petroleum Industrie Maatschappij (P.I.M.), die drie schepen in de vaart bracht van 12.000 ton elk. Het waren de tan kers Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Alledrie zijn in de tweede wereldoorlog gebleven, twee tankers in het Caribische gebied, een tanker op de Atlanti sche Oceaan. Op het ogenblik heeft Esso De panden Willemskade 21 en 22, waarin de A.P.C. tut 1924 haar hoofd- Tankvaart Maatschappij, waarin de P.I.M. in 1958 werd omge doopt, een vloot van supertankers niet een totaal draagvermogen van 162.000 tdw. De tonnage is verdeeld over het ss Esso Den Haag, ruim 90.000 tdw, het groot ste schip van de Nederlandse koopvaardijvloot, en de zuster schepen Esso Rotterdam en Esso Amsterdam, beide 36.000 tdw. De Esso Den Haag is voor het lossen van haar lading aangewezen op de tankinstallatie in Europoort. Daarnaast heeft de maatschappij een vloot van tachtig binnenvaart schepen. Het tijdschrift t an de N.V. Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum ,J)e Automaat", waarnaar in tienduitenden de gezinnen elke veertien dagen met verlangen tverd uitgezien. De grote trekpleister was de strip „Pijpje Drop op vervoerd naar alle stations in Nederland. In de beginjaren had de A.P.C. haar eerste opslag plaats op de stationsemplacemen ten. En vandaar werd de olie getransporteerd naar de depots. Dit gebeurde met paard en wa gen, ook lang nadat de tankauto haar intrede in het verkeer had gedaan. In 1927 nog had de maatschap pij achthonderd paarden in het gehele land met evenveel koet siers en verzorgers. Het paarden- depot was gevestigd aan de Koushaven te Rotterdam. Daar was een stal gebouwd waarin 125 paarden stonden, die te allen tijde voor een soortgenoot kon den „inspringen". En bij dat paardendepot behoorde uiteraard een paardenarts. Hij had zijn ka mer op het hoofdkantoor aan de Willemskade, van waaruit hij aan de hand van rapporten over de gezondheid van de viervoe ters waakte. Decennia achtereen zijn het petroleumwagentje van „De Automaat" en de paard- en- wagens van „De Automaat" ver trouwde beelden in het stadsver keer geweest. Benzine De grote John D. Rockefeller heeft eens gezegd: Zorg ervoor, dat nooit een ander aan je be drijf verdient. De A.P.C. heeft dat sterk in de praktijk ge bracht. In het begin van deze eeuw stichtte zij op het terrein aan de Sluisjesdijk, dat zij van Pakhuismeesteren had gekocht, een eigen machinefabriek met een grote smederij, een schrijn werkerij. een ketelmakerij, een blikslagerij, een afdeling hout en metaalbewerking en een wa genmakerswerkplaats. Zij maak te alles wat zij voor het runnen van haar bedrijf nodig had. zelf. Tot de zwepen van de koetsiers. Zij maakte de blikken van vier liter, waarin dc olieman de pe troleum verkocht, later de blik ken van tien liter voor de benzi ne. De ketelmakerij ging de tanks bouwen, ook die waarmee de olieman reed. Niemand aan je bedrijf laten verdienen, ge heel onafhankelijk van een ander zijn. Tot in de perfectie heeft de A.P.C. dit uitgevoerd. die in de loop der jaren de maat schappij hebben bestuurd. De onderneming van Otto Horst mann, die de grote vlucht niet heeft mogen meemaken (hij overleed in 1893), is uitgegroeid van een verkoopmaatschappij van petroleum tot een geïnte greerde oliemaatschappij, die zelf produkten vervaardigt en exporteert. Het opsporen en win nen van olie en researchwerk heeft zij echter niet in haar pro gramma opgenomen. De maatschappij heet allang geen A.P.C. meer. De Standard Oil Company (New Jersey) kreeg allengs de beschikking over een groot percentage van de aandelen. En om de band met de wereldorganisatie beter tot uitdrukking te brengen werd in 1938 de naam A.P.C. veran derd in Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie NV, in 1951 opnieuw gewijzigd in Esso Nederland NV. Maar Esso Neder land is een zelfstandige maat schappij met een Nederlandse di rectie, die een eigen beleid voert. Verlichting Met de opkomst van het gas en de electriciteit voor verlich tingsdoeleinden, scheen er voor de petroleum als voedsel voor het petroleumlampje geen toe komst meer te zijn. Maar ..De Automaat" wilde haar afzetge bied niet kwijtraken. En zij ves tigde de aandacht van haar klan ten op het petroleum-kooktoestel en op de petroleum-kachel. Ze ging ze vervaardigen en bracht ze via de olieman in de handel zonder winst als de petro leum maar de huizen bleef bin nenstromen. Het heet dat „De Automaat" er toe heeft bijgedra gen, dat de petroleum als ver warmingsmiddel zo'n grote opgang maakte. Haar kachels en toestellen waren hecht, zij moes ten een mensenleven lang kun nen meegaan. Maar omdat door allerlei oorzaken toch zo'n toe stel een mankement kon gaan vertonen, werd op het terrein aan de Sluisjesdijk ruimte ge schapen voor het herstellen van kapotte toestellen en kachels. Boeiend De geschiedenis van de A.P.C. is boeiend. Zij getuigt van het grote inzicht en van het enorme doorzettingsvermogen van hen, Produkten In de loop der jaren nam ook het aantal produkten, waarin de onderneming handelde, toe. In 1906 werd begonnen met de ver koop van benzine, in 1911 kwam de gasolie erbij, in 1928 de vlieg- tuigbenzine maar toch, tot 1934 is de petroleum het belangrijk ste verkoopprodukt gebleven. In 1954 stond de benzine bovenaan en in 1960 (althans wat het volu me betreft) de stookolie. Daarnaast werden nieuwe ter reinen in bezit genomen. Van de Sluisjesdijk „verhuisde" de A.P.C. naar de Tweede Petro leumhaven, en na de tweede we reldoorlog, in 1959, naar de Bot lek, waar in 1960 een raffinade rij werd geopend. Het getuigt allemaal van groei. Maar het duidelijkst blijkt die groei uit de vermeerde ring van het aandelenkapitaal: van 15 miljoen in 1940 tot 212 miljoen nu. En uit de sterk te van het personeel. Otto Horst mann had op zijn A.P.C.-kantoor 20 man, de personeelsstaat van Esso Nederland vermeldt 1900 namen... Ook dit geeft een in druk: Otto Horstmann bracht in het eerste jaar 78.000 ton petro leum op de markt, Esso Neder land vorig jaar 8 miljoen ton ru we olie. ZATERDAG 15 JANUARI 196# 157 OP 11 maart bestaat Esso Nederland N.V. 75 Jaar. Maar 157 op die dag zal er geen herdenking zijn, omdat op 10 maart prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in het huwe- 196 lijk treden. De viering is nu uitgesteld tot 1 april. De maatschappij, een van de Nederlandse dochteronder- 2qc nemingen van Standard Oil Company (New-Jersey), werd 35q opgericht als American Petroleum Company, beter bekend «ls A.P.C. Een van onze redacteuren heeft zich in haar ge schiedenis verdiept en in nevenstaand verhaal enkele facet ten uit de beginperiode belicht. 212J Petroleumdislributie via „De Automaat". Een foto uit 1912. Let op de voorloper van de bromfietscompleet mei V-snaar aandrijving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13