wï ilj f90 wilden wel minoen helpen, maar bleef onbesteed Tuinder legt bekentenis af Voorburg meet met twee maten i V Tariefsverhoging bij NS? l raag ontwikkelingslanden minder dan aanbod _y oorlichting krijgt grote prioriteit WEER Enige sneeuw Kalfsvlees goedkoper, belooft minister Dokter Molenbeek niet. sakenman wel Herenhuis in gebruik als e? 1 Binnenkort aardgas naar Engeland? Borstelfabriek voorlopig dicht In één jaar 400 duizend ongelukken in industrie Nazi's gepakt pakhuis Geelzucht bij 27 kinderen T DONDERDAG 13 JANUARI 1% (Vwn ome parlementsredactie) DEN HAAG Een derde deel et begrotingsbedrag van ruim f 300 liljoen dart voor 1965 ten behoeve Mi de ontwikkelingshulp was uitge- okken, kon niet worden uitgegeven, at lag aan de beperkte opname-ca- iciteit van de ontwikkelingslanden renals vorige jaren bleven de wer- eüjke bestedingen onder de begro- ngsraming. Dit heeft de minister zonder por- Ifeuille mr. Bot gisteren meegedeeld de bespreking van het hulpver- nmgsbeleid ir» de Tweede-Kamer- rmmissie voor buitenlandse zaken. I totaal bleef vorig jaar f 90,6 min. in de uitgetrokken f 300,1 min. on- esteed, t.w. f 47,5 min. voor het feG-ontwïkkelingsfonds, f 36,2 min. oor het VN-fonds t.b.v. West-Irian, 2.8 min. voor het Jongeren Vrijwil- Eers Program, f 0.5 min. voor me- financiering van particuliere hulp- jecten en f 4.6 min voor projecten i samenwerking met het bedriifs- jven. Van deze f 90.6 min. kan ruim 40 min. worden overgeboekt naar itere begrotingsjaren. De rest bliift Obesteed en kan dus als een ..be aring" worden geboekt. Oorzaken Minister Bot noch de Kamercommissie ing in op de oorzaken van de opvallende (Ucrepantie tussen begrortingsraming en lestedingen. De meerderheid van de lorrjmissie zag in het verschijnsel geen DE I$1LT. In de algemene lucht- rukverdelinq komt maar weinig ver fde ring. Ook morgen handhaaft zich in noordoostelijke stroming die conti- entale lucht uit Scandinavië en het 'ostzeegebied naar ons land trans- orteert. Er is wel kans op wat meer leeuw, omdat er in de hogere lucht ten boven zuid-Zweden een kleine ipressie wordt aangetroffen, w 7n de baan zuidwestelijk is. De wind zal hierdoor naar noord of pordwest draaien en na het passeren 3n de storing weer noordoostelijk ordenDe vorst houdt aan. In de ustprovincies vriest het wat minder in in het zuidoosten van het land. In grote delen van Europa komt leeuw val voor. De vorstgrens loopt u van de Pyreneeën via noord-Italië inr de Balkan. Zon en maan (Vrijdag 14 januari: zon op 8.42. onder _156; maan op 1.26. onder 12.18. IVrijdag 21 januari: nieuwe maan Hoogwater Scheveningen 14 januari: 8.31 v.m.: 21.03 n.m HET WEER IN EVROPA apporten hedenmorgen zeven uur aanleiding om het jaarlijkse bedrag voor ontwikkelingshulp exacter af te stem men op de bestedingsmogelijkheden. Dat zou een relatieve verlaging betekenen en daar voelde vrijwel niemand voor. Mi nister Bot bevestigde nog eens. dat de regering streeft naar een geleidelijke verhoging van de Nederlandse bijdrage en naar een efficiëntere besteding daar van. Voor 1966 is f 410.2 min uitgetrok ken, dat is dus ruim f 110 min meer dan voor 1965. Ongeveer 32 pet is bestemd voor multilaterale hulpprogramma's. De bilaterale hulpverlening buiten het Ko ninkrijk bedraagt circa 43 pet. De rest is voor Suriname en de Antillen. Minister Bot deelde mee, dat de sering onlangs nog f 1 miljoen beschik baar heeft gesteld voor verbetering van de agrarische structuur in India en f 100.000 voor leniging van acute gersnood aldaar. Suggestie De suggestie van de NOVIB (Neder landse Organisatie voor Internationale samenwerking op het gebied van de ontwikkelingshulp, wees minister Bot •an de hand. Ook de Kamercommissie /as er niet enthousiast over. Het was de minister niet duidelijk wat de NOVIB met haar voorstel beoogt. Er ons land al een nationale advies raad voor ontwikkelingshulp, die zeer nuttig werk doet. en er zijn daarnaast nog allerlei andere adviesinstanties. ..We moeten niet te veel gesprekscen- tra gaan oprichteh". vond de minister. Overeenstemming Het zijn ambtgenoot van defensie heeft de minister, naar hij meedeelde, overee istemming bereikt over een voorlooige regeling voor de militaire diensttijd van jongeren-vrijwilligers. De tijd dat zij in de ontwikkelingslan den doorbrengen, wordt onder bepaal de voorwaarden van hun diensttijd af getrokken. De discussie in de Kamercommissie ond plaats aan de hand van de beleids nota over de ontwikkelingshulp die mi nister Bot vorig jaar september by de Kamer heetft ingediend. De woordvoer ders van de oppositie mr. Bos (c.h.) en ouw Stoffels-Van Haaften (lib.) le verden nogal wat kritiek op dit stuk. Mr. Bot kondigde aan. dat in de voor- >mer een tweede nota zal verschijnen. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid evrouw Singer-Dekker (soc) heeft de minister var. sociale zaken en volksge zondheid en diens staatssecretaris schrif telijk subsidie gevraagd voor de Neder- lande Vereniging voor Sexuele Hervor ming, die bij gebrek aan financiële mid delen binnenkort haar 40 comsultaitiebu- voor huwelijks- en geslachtsleven zal moeten sluiten. Invriezen ging te hard Varkensvlees werd toch duurder... (Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT In ruim een week tijd zijn er niet minder dan 16.000 geslach te varkens de koelcel ingegaan met een rijkssubsidie van 40 eent per kg. Het invriezen werd zo interessant ge- onden. dat er thans weer een schaar ste aan varkensvlees voor de consu ment dreigt De varkensnoteringen lie pen op van f 2.47 tot f 2.52 en f 2£5. Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees vreesde eind vorig jaar een sterke prijsval voor slachtvarkens ten gevolge van het heersende mond- en klauwzeer. Met behulp van invriezen varkens moest een te grote aanvoer een te sterke prysval worden tegen gegaan. Het publiek is echter meer goed. koop vlees gaan eten in plaats van duur rundvlees, zodat de invriesregeling zelfs een schaarste aan varkens deed ontstaan. Minister Biesheuvel zette eind vorige week het invriezen voorlopig stop. Er Regering wil verbruik bevorderen kunnen nu alleen nog varkens ingevroren i zoek worden, wanneer het produktschap toe stemming geeft en de minister het hier mee eens is. In zijn openbare vergadering van gisteren erkende het bestuur var produktschap. dat de invriesregeling haar doel voorbij geschoten heeft (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De mond- en klauw - zeer-epidemie betekent met name voor de varkenshouderij en de kalvermes- terij een ernstige terugslag. De rund vleesmarkt blijft daarentegen vtü sta biel- Alle EEG-landen hebben de im port van Nederlands vlees stopgezet. De regering rracht dit nadeel te onder vangen door de export van rundvlees sterk uit te breiden. Met name Engeland cn dc Verenigde Staten vormen momenteel een goed af zetgebied. Ook wil men de uitvoer van varkensvlees verhogen naar die landen er bodsmaatregelen minder streng zijn. Hiervoor komt met name Spanje in aanmerking. Bij de Europese Commissie Huis te klein voor dokter Molen beek maar twee huizen is te veel voor een vrijgezel. Stop Men vond, dat de mogelijkheid van invriezen nog wel moest blijven be staan, maar dat deze afhankelijk moet z\jn van het prijsniveau. Voor het in vriezen zal alleen dan een bepaalde vergoeding worden betaald, indien de prijzen beneden een bepaald niveau dalen. Het bestuur van het produkt schap kon zich hiermee verenigen. Ook de hoogte van de vergoeding zal afge stemd worden op het prijsniveau. In een besloten bestuursvergadering heeft het produktschap daarna het prijs niveau vastgesteld, waar beneden tot subsidiëring bij vnvriezing wordt over. gegaan. Verwacht mag nu worden, dat solang de exportstop blijft duren het Neder lands pnbliek betrekkelijk goedkoop kensvlees zal kunnen eten. i extra restitutie bij uitvoer naar kritieke gevallen reeds te veel heeft ver zwakt, De huidige voorraad entstof geeft geen enkele reden tot bezorgdheid. Bij de enting is onder andere in Deurne een nieuw vaccin toegepast. Samensteller is dr. Van Bekkura uit Amsterdam. De resultaten zün gunstig. De vergoeding voor afgemaakte dieren wordt berekend door taxatie van de marktwaarde. Aangezien alle varkens- markten gesloten zijn, wordt de markt prijs berekend uit gegevens bij het Land bouwschap. Voor zieke dieren wordt 75 procent vergoed. Bij destructie van ver dachte dieren ontvangt de landbouwer 100 pet van de marktwaarde. De bedrijfs schade drie weken geen varkens hou den wordt niet verrekend. Minister Biesheuvel noemde het ge rucht dat de taxateurs opzettelijk te hoge prijzen vaststellen, een slag in de lucht. Deze klacht afkomstig van een fabriek voor veevoeders, was onder zocht. De onderneming heeft geen en kel bewijs voor haar stelling kunnen aanvoeren landen buiten de EEG ingediend. De Commissie heeft hierin toegestemd, on der voorwaarde dat voor iedere exoort goedkeuring wordt aangevraagd. Dit heeft de minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel gisteren op een persconferentie meegedeeld. Naast deze exportbevorderende I i 7 maatregelen zal ook het binnenlands) t>6lV€6gr8<l€ïl OllUCKCTUi verbruik van varkens- en kalfsvlees gestimuleerd worden. Per week moet voor 15000 varkens een afzetgebied ge vonden worden. In de komende drie maanden zullen ongeveer 90-000 kal veren aan de markt worden gebracht. Naar de bewindsman meedeelde zal de prijs van kalfsvlees de komende weken verlaagd worden. Om de alsnog bestaande overschotten op te vangen, is een invriesregeling lnge- voerd. De afzetmaatreaelen houden ech ter voorrang. Daarom is de premie vooi het invriezen gekoppeld aan de markt situatie f erbreiding De mond- en klauwzeer-epidemie is oi 7 januari uitgebroken in het Zuid-Oosten van het land. De huidige situatie gaf de minister aanleiding tot een gering opti misme. In Brabant en Limburg neemt de ziekte af. In Zeeland is de epidemie be perkt gebleven tot één geval. In Overijs sel is de toestand stationair. Slechts in Gelderland wordt nog een tendentie tot uitbreiding geconstateerd in noordelijke richting en naar de provincie Utrecht. Ongeveer 1800 bedrijven zijn door mond en klauwzeer getroffen. De regering bestrijdt de epidemie door middel van de „stamping out"-methode. Zieke of verdachte dieren worden afge maakt. Verdere verspreiding wordt te gengegaan door vervoersverboden. agldJsjr E-EV*3 n Helder snt g gh. bew. Saingen gh. t nsbruck (Van een correspondent) LONDEN De besprekingen, die door de Britse Gas Council worden gevoerd over de levering van Neder lands aardgas tot een hoeveelheid, die de helft van de huidige Britse be hoefte dekt, zijn thans in een beslis sende fase gekomen. De N.A.M. heeft er bij de Britse maatschappij op aangedrongen haar uiterlijk volgende maand van haar be slissing op de hoogte te stellen. Een ge zamenlijke studiegroep van Britten en Nederlanders heeft de mogelijkheid be keken van een pijpleiding onder de Noordzee en geconcludeerd, dat die verwezenlijkt kan worden. Een econo mische studie door de Gas Council is thans „zeer ver gevorderd", aldus heeft een woordvoerder bekend gemaakt. Het mogelijk, dat volgende maand de be- issing valt. De B.P., die een spoedige beslissing /er de verkoop van haar Noordzeegas wenst, oefent thans op de Council druk TER APEL Een onbevredigende orderpositie noopt de directie van de borstelfabriek op 21 januari de deuren voorlopig te sluiten. De definitieve slui ting wordt afhankelijk gesteld van het moederbedrijf, dat in Duitsland geves tigd is. Tot voor kort werkten in het bedrijf twintig mensen: veertien werden de afgelopen dagen ontslagen en voor de overblijvende zes zal eveneens worden getracht ander werk te vinden. De fa briek heeft vooral veel concurrentie on dervonden van Japan. MSTERDAM Bijna 4.2 miljard gul den hebben de Sociale Verzekerings- "j bank en de raden van arbeid over I 1964 uitgekeerd ter uitvoering van de J sociale verzekeringswetten, of f 1,1 I miljard meer dan over 1963. De toeneming was vooral gevolg van f 183,2 miljoen uitkeringen ingevolge fle interimwet invaliditeitsrentetrek- kers, f 365,1 min. AOW. f 56,1 min. AWW en f 431.1 min kinderbijslag wetten. De ontvangst van premies is met f 690 min. toegenomen tot f 3,9 mil jard. De door de bank beheerde be leggingen hadden (zonder daggeld) f 2008,1 min. aankoopwaarde of f26.4 min. minder. Het aantal opgegeven industriële onge vallen nam met 12.000 toe tot 412.000. uit. De onderhandelingen met beide maatschappijen houden vanzelfsprekend voor zover het de prijzen aangaat ter dele verband met elkaar. Een overeen komst met de Nederlandse firma be treffende de levering van grote hoe- veelheden maakt heft onwaarschijnlijk, dat de Gas Council de BP. meer zal betalen dan een basisprijs voor haar naar verhouding beperkte leveranties. De prijs, die de Council bereid zou zijn te betalen voor het Nederlandse gas, zou rond de 5% pence per therm, in de gashouder zijn. Dit kan men ver gelijken met VA pence per therm voor gas, dat per tanker uit Algerije inge voerd wordt De prijs van gas, dat in Engeland uit olie woedt gehaald, be draagt 6 pence per gramcalorie (Vervolg van pagina 1) Muziek ZOEPF dook na de oorlog onder, en was een tijdlang pianist in een Amerikaanse officiersclub in Garmisch-Partenkir- chen. Daarna werkte hij als muziek- en gymnastiekleraar in een sanatorium. De laatste jaren was hij hulparbeider in de bouwvakken. Zijn paspoort werd geruime tijd geleden ingenomen. Van Zoepf. die de Nederlandse justitie aanvankelijk niet heeft kunnen vinden, doen de hardvochtigste verhalen de ronde. Het „Referat IV B 4", dat hij leidde, werd in 1942 opgericht om de „Endlösung der Judenfrage" ook in Nederland te bewerkstelligen. Hij kende geen genade, had een zieke lijke zwakte voor klassieke muziek, en hield ervan op de plaatsen te staan, waarvandaan joodse landgenoten naar de vernietigingskampen werden gede porteerd, Hij was o.m. ooggetuige van het afvoeren van enkele honderden geesteszieke, joodse kinderen, die in het Apeldoornse Bos werden verpleegd. Genadeloos FRAULEIN SLOTTKE. een van Zoepfs zelfstandig werkende assistenten, had beslissingsbevoegdheid in zogenaamde bijzondere gevallen. Ze zag er persoon lijk op toe dat geen man, vrouw of kind aan de verschrikkingen van de gaskamers ontsnapte. Minstens één keer per week bevond ze zich in Wes- terbork om de deportaties in ogen schouw te nemen. De genadeloze vrouw is na de oorlog lange tijd zoek geweest. Aan het eind van de vijftiger jaren dook ze echter in Stuttgart op, in de fuctie van maat schappelijk werkster. Tot gisteren is ze dat geweest. De Oostduitse vluchte lingen, voor wie ze zorgde, hoorden pas na haar arrestatie van haar misdadige verleden. (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG De patiënten van huisarts J. Molenbeek kunnen hei jammer vinden of niet, hun dokter vertrekt zaterdag wegens huisves tingsmoeilijkheden naar Geleen. waar hjj een andere werkkring heeft ge vonden. De beslissing is genomen, de arts wil niet voort blijven tobben met zyn benauwde vierkamerflat, waarin het hem moeilijk valt zijn werk naar behoren te doen. Zijn op lossing: over twéé van deze flats te mogen beschikken, zoals ook enkele zijner collega's in de buurt, vindt bü de gemeente geen weerklank. De voornaamste reden is, dat dok ter Molenbeek de vrijgezellensiaat voert. Mevrouw A. G. Plate-Lichten- belt, wethoudster van sociale zaken en volksgezondheid verklaarde dezer da gen bovendien dat dokter Molenbeek toch overal huizen kan kopen. Er zijn zovéél jonge artsen die een praktijk én een huis moeten overnemen, voeg de zij eraan toe. Men kan over deze uitspraak natuur- jk van mening verschillen. Als men echter denkt aan de helaas nog altijd heersende woningnood, is er, in het alge meen gesproken, inderdaad alles te zeg. gen voor het uiterst zuinig omspringen met woonruimte. Er zijn érgere gevallen dan dart dokter Molenbeek en als er reeds zoveel krap gehuisveste gezinnen elke dag nieuw offers moeten brengen, dan ook deze jonge dokter niet Ander beleid Anders wordt het, voor wie kennis neemt van een staaltje van precies tegen overgesteld huisvestingsbeleid in dezelf de gemeente. Aan de Laan van Haagvliet in Voorburg staat renhuis, gebouwd in enkele jaren geleden nog een gezin woonde. Het hoofd van dat gezin, die zijn zaak eerst aan huis had, heeft groothandel in elektrische apparaten. Had ja, maar nu niet meer, want dit herenhuis, eigendom van de za kenman, een woning die inclusief keuken en badkamer 7 tot 8 forse ver trekken telt, een ruimte waar talrijke grote gezinnen om zitten te springen, is al ongeveer twee jaar lang pakhuis voor talrijke elektrische apparaten Ër woont geen mens meer. De boven- voorkamer wordt nog gebruikt kantoor. Het kan niet anders of de gemeente Voorburg moet er aan meegewerkt heb ben dit herenhuis aan de huisvesting te onttrekken. Niet dat zoiets nimmer pleegt voor te komen. Vooral in grote steden is er heel wat woonruimte huisvesting onttrokken. Maar zijn dit de „grote kasten", die een door gezin niet meer kan bewonen. Een courant huis als het onderhavige zal ner tot kantoor, laat staan tot pak huis kunnen worden gebombardeerd In Voorburg echter kreeg de groot handelaar het gedaan zijn woning tot opslagplaats te mogen bestemmen. Het huis staat in een echte woonbuurt. Van daar zeker dat de eigenaar kiesheids halve de karnen van het huis met keu rige, bijna ondoorzichtige, toegetrokken glasgordijnen heeft uitgerust. Onopvallend Wie er langs loopt heeft niets ir gaten. Alleen de oplettende toeschouwer ziet regelmatig vrachtauto's voorrijden die het nodige in. en uitladen. Men denke niet dat het hier illegale gang van zaken betreft, groothandelaar heeft namelijk destijds een vergunning van de gemeente voor een riante flat in Voorburg-noord ge kregen, die hij tihans plezierig be woont. Een huurwoning 1 Twee gevallen. Dat van de dok ter en dat van de zakenman. Ze de monstreren om het nu maar heel simpel uit te drukken bepaald geen sociaal, rechtlijnig beleid van de zijde der betrokken gemeentelijke overheden. Twee gevallen; twee maten. Enting Door het gericht toepassen van enting wordt getracht de varkensstapel zoveel mogelijk immuun te maken. De regering wijst bepaalde gebieden aan waar enting op vrijwillige basis kosteloos kan geschie den. Hierdoor wil men bevorderen dat de beschikbare entstof zo doelmatig moge lijk wordt gebruikt. Het enten op eigen initiatief van de veehouder is voor zijn rekening. De re gering acht dit mipder gewenst aange zien het te vroeg enten de weerstand in EDE Zevenentwintig leerlingen van de school met de bijbel te Harskamp, gemeente Ede, zün besmet met geelzucht. Uit voorzorg is het personeel van dc school ingeënt. De schoolarts acht het nog niet noodzakelijk dat alle 300 kin deren van de school worden Ingeënt, omdat de ziekte zich niet kwaadaardig Iaat aanzien. Wel verwacht men meer zieken In de komende dagen. (Van een onzer verslaggevers) MAASLAND Tijdens een verhoor van drie uur in het Rotterdamse huis van bewaring heeft de 26-jarige tuin der A. A. van den A. bekend tot twee maal toe zijn eigen huis in brand te hebben gestoken. Hij is ook de dader van de vernielingen die in december 1965 zes maal op verscheidene West- landse tuindersbedrijven zijn aange richt. Over de motieven van zijn daad tast adjudant G. Been, groepscom mandant van de rijkspolitie in de Lier nog in het duister. De oplossing van deze onverkwikke lijke zaak. die in het Westland veel on rust heeft veroorzaakt, dankt adjudant Been voor een belangrijk deel aan hert doortastend optreden van opperwacht meester P. Clements, commandant van de post Maasland der rijkspolitie en wachtmeester le klas J. Troost uit De Lier die dinsdagmorgen bij een ver nieuwd onderzoek bij buren van Van den A waardevolle gegevens wisten te verzamelen. Hun rapporten gaven dc groepscommandant aanleiding om ver dachte voor de tweede maal te verhoren. Op grond van de uitkomsten van het recherche-onderzoek dat de genoemde rijkspolitiemannen woensdagmorgen heb ben ingesteld besloot adjudant Been ver dachte 'dinsdagmiddag in Rotterdam op nieuw onder verhoor te nemen. Tijdenrt d'it verhoor legde hij een volledige be kentenis af. Op de vraag van de adjudant wat de beweegredenen tot zijn daden waren iel Van den A. geen antwoord te kunnen geven. Gezien de gespannen toestand waarin de man verkeert, heeft de adju-; dant daarop verder niet aangedrongen. Van den A. stond in Maasland redelijk goed bekend. Hij is nooit eerder met dé politie in aanraking geweest. Van ran cuneuze gevoelens is de politie tot nu toe niets gebleken. Van den A. had geen financiële moeilijkheden. Zijn houten wor ning die hij in februari 1965 in brand stak heeft de verzekering geheel ver goed. Zowel zijn laatste woning als zijn tiundersbedrijf waren hoog verzekerd. De vrouw van Van den A. die van zijn daden niet op de hoogte was, heeft met haar twee kinderen bij familiele den intrek genomen. -15 15- -1° f\ 10- -5 WINST \y 5— VERLIES -5 5- ~10 -15 BEDRIJFSRESULTATEN N.S. 1 \io- V5" ~2sJ -25 u 25*- -30 1938 AO 45 50 55 56 57 58 59 60 61 1 ANP lV.PW.Tl 1 I 1 1 I i 1 1 30— 62 63 64 65 l 1 l 1 Hoe het precies zit met de winst- en verliescijfers van de Nederlandse Spoorwegen, geeft deze grafiek aan. Verticaal: de cijfers in miljoenen guldens, horizontaal: de desbetreffende jaren. (Vervolg van pagina 1) Dat zijn bijv. het toenemend autobe- t (verband houdende met de loonstij gingen), de verschuivingen in de ener giesector waardoor het kolenvervoer aanmerkelijk terugloopt en de grote in- esteringen ten bate van de veiligheid, velke weer de kosten van rente cn af schrijving doen stijgen. Daarom moeten de NS op het ogenblik zeer selectief te werk gaan met investeringen, ook wat betreft in samenwerking met derden ten opzichte van grote nieuwe spoorobjec- ten. Eveneens ligt het niet op de weg de NS, die voor een rendabele be drijfsvoering hebben te zorgen, zgn. .sla pende lijnen" tot leven te wekken. In besprekingen tussen NS en de mi nisters Suurhof en Vondeling alsmede staatssecretaris Posthumus zijn maatre gelen tegen dc ongunstige positie van het spoorwegbedrijf ter tafel gebracht. Be slissingen zijn nog niet genomen, de re gering beraadrt zich ovèr de vele aan de situatie verbonden aspecten, aldus de heer Lohmann. is een som van 11.6 miljoen opgenomen als vergoeding van de ten onrechte op de NS drukkende lasten van kruisingen tussen rail en weg viaducten of tun nels) Voorts' hebben de NS aangevoerd dat als gevolg van de doorbelasting van de kosten van de weg zij zich in een ongun stige concurrentiepositie bevinden, wat gaat om tientallen miljoenen per jaar. En dan zijn daar de waterwegen, welke bij grote overheidsinvesteringen vrijwel gratis ter beschikking staan van het scheepstransport. Ten slotte hebben de NS nog deel in onrendabele activiteiten welke men als gemeenschapstaken moet aanmerken (on rendabele lijnen, spitsvervoeren, en -stukgoedvervoeren. alsmede lasten voortvloeiend uit automatische treinbe ïnvloeding) en de NS menen recht te hebben op overheidsvergoedingen voor dit alles. „Dat z(jn dan geen betalingen voor hetgeen ons bedrijf levert aan spe ciale prestaties welke de gemeenschap als publieke diensten waardeert en ho- positie financieel kunnen redden mogelijkheden: tariefsverhoging onvoldoende!) versterking van currentiesituatie en gerechtvaardigde vergoedingen van overheidswege. Produktiviteit Bij al deze zorgen had ir. Lohmann ook nog wat vrolijker dingen te vertellen: de produktiviteit per werknemer steeg in het afgelopen jaar met 45 pet tot bo ven het landelijke gemiddelde, hoewel het aantel personeelsleden met 15 pet van 34.000 tot 29.000 daalde, werd 22 pet méér gepresteerd waarvoor de directie oprecht dankbaar is jegens allen. De beoogde efficiency nam weer toe en de voortgaande mechanisatie van het wegonderhoud zal in de komende 10 jaar een verkleining van de personeelssterkte met ca. 1000 man kunnen opleveren. In de stationsdienst is een vermindering van 200 man per Jaar ofwel 2000 tot aan 1975 te verwachten. Wat het openen van nieuwe lijnen be treft moeten de NS zeer goed uitkijken OBpacitcit dient vermeden te worden, ook al is planologisch deconcentratie van be lang. Uitbreiding is alleen nodig, waar de verkeersstromen het grootst zijn er dat is bijv. in het oosten van het land niet het geval. In het westen wel, en daarom werd de nieuwe verbinding Am sterdamDen Haag ontworpen: Schiphol zal daarmee tevens een spoorverbinding krijgen. rt reizen per trein moet zo comfor tabel mogelijk worden gemaakt en ook aantrekkelijk voor dc autobezitter, re- waarom er grote aandartht dient tc worden besteed aan de aanleg van par keerterreinen bij de stations. Een van dc speciale objecten hierbij is de parkomatic Rotterdam. Overwegen Er is iets bereikt: in de begroting 1966 Op dezelfde wijze zouden de NS hun of de situatie wel rendabel is: onbenutte gen. Voortdurend gaan de NS door met de beveiliging van spoorwegovergangen. In 1965 steeg het aantal aki's met 71 tot 558 i het aantal ahobs met 35 tot 299. Maar ondertussen telt Nederland nog 1407 niet-beveiligde openbare en 2622 niet beveiligde particuliere spoorweg overgangen, cn dat bij 671 vrije wegkrui- singen (tunnel of viaduct). 547 met bo- beveiligde, plus de genoemde aan tallen automatisch beveiligde overgan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7