Johnson bevestigt vastbeslotenheid S%S De Gaulle naar de Sowjetunie Afrika hoopt op succes sancties Humphrey sprak met „Grote maatschappij gaat gewoon door Britten mishandeld door Rhodesiërs Echte apenstreken SS'er Mulka vrij wegens gezondheid RenniesjS Turkse premier ernstig ziek JJI oen êtojttc Kif 19 DONDERDAG 13 JANUARI 1966 SC :1e Hereniging TN Italië staan belangrijke politieke wijzigingen voor de deur, nu hereniging van de in twee groepen uiteengevallen socialistische partij niet ver af meer lijkt. De breuk, na de oorlog ontstaan als gevolg van te nauw samengaan met de communisten, zal wellicht spoe dig worden geheeld. Voor beide groeperingen staat niets meer her eniging in de weg. Het heeft heel lang geduurd, voordat het zo ver was. Pas nadat de „linkse groepering" onder leiding van Nen- ni zich van de communisten had ge distantieerd kon van toenadering sprake zijn. Al weer geruime tijd geleden traden ook de Nenni-socialisten toe tot de regeringscoalitie. Nenni werd zelfs vice-premier. En Saragat, leider van de afgesplitste groepering, werd begin vorig jaar de eerste socialisti sche president van Italië. Als het tot hereniging komt, zal dat vooral te danken zijn aan de invloed van Saragat. Het zijn echter de christendemocraten geweest, die haar mogelijk hebben gemaakt door de „opening naar links" te aanvaar den. De chr. democraten hebben gewe ten, dat zij zelf in moeilijkheden konden geraken als gevolg van hun politiek van toenadering. Niettemin zijn ze nu toch wel wat bezorgd voor de toekomst. Een herenigde socia listische partij zou de Democrazia Cristiana wel eens van de eerste plaats kunnen verdringen. Het aftreden van Fanfani als minis ter van buitenlandse zaken hield mede verband met het socialisti sche herenigingsstreven. Fanfani was in de Chr. dem. partij gangma ker van de „opening naar links". Hij beseft, dat een harde strijd voor de deur staat. De socialisten menen, dat zij straks op meer steun van de werkende be volking kunnen rekenen. ï)at zou ten koste gaan van de christendemocra ten en de communisten. Deze laat- sten maken zich dan ook reeds zor gen. kend, in hoeverre de Russen er in ge slaagd zijn, de Noordvietnamese lei- ders tot betere gedachten te brengen. Woordvoerders, die in nauw contact staan met de Vietcong-delegatie in Algiers hebben verklaard, dat er hoe genaamd geen wijziging is gekomen in de houding van de communisten. Alle onderhandelingen zouden nutteloos1 zijn, zolang alle buitenlandse troepen niet uit Zuid-Vietnam zijn terugge- j rr trokken en de Vietcong niet erkend is ■4 s-\ c\rvt als vertegenwoordiger van het Viet- IV (JS Ta 111 namese volk J In New Delhi hebben de Amerikaan se vice-president Humphrey en de WASHINGTON De Ver. Russische premier Kosygin over Viet- Staten blen de strijd in Vietnam \oortzetten totdat de agressie is van de crematie van Sjastri. Humphrey geëindigd. Ook blijven zij naar zou Kosygin hebben gezegd dat presi- vrede streven. Aldus president dent Johnson met instemming de ver- T c. richtingen van de Russische premier Johnson in zyn „State ot the heeft gevolgd bij het tot stand bren- Union". Over zijn vredescampagne gen van het akkoord van Tasikent. zei hij, nog geen antwoord te heb-1 Voor hun vertrek (vandaag) zouden f zij nog een onderhoud met elkaar heb ben ontvangen, waaruit welslagen bgn 5 of mislukking van z\jn streven zou kunnen blijken. i Johnson zei dat Amerika in Viet nam blijft zolang de agressie aanhoudt, zelfs él zou dat nog jaren moeten zyn. Hij zal streven naar beperking van het conflict, want hij zal een toenemende verwoesting en toenemend gevaar ver mijden. Amerika is bereid aan elke conferentietafel plaats te nemen, om elk voorstel te bespreken, of het nu vier, veertien of veertig punten omvat. Intussen is de Russische delegatie onder leiding van Sjelepin vandaag uit Hanoi naar Moskou teruggekeerd. Zij reist via Peking, waar zij 24 uur zal verblijven. Volgens berichten uit Joe goslavische bron zou het initiatief voor het bezoek van Chinese zijde zijn ge komen. Het afscheid in Hanoi was bij zonder hartelijk. Het is echter niet be- In Brazilië al bijna 200 doden RIO DE JANEIRO De tropische regenval, die al 36 uur lang een deel van Brazilië teistert heeft tot nu toe de dood van 167 personen veroorzaakt in Rio de Janeiro en de naburige stad Niteroi. Er zijn meer dan 700 gewonden, en zenden mensen zijn dakloos. Het is wel zeker, dat het dodencijfer nog zal stijgen. Verwacht wordt, dat de regen blijft aanhouden. De bevolking wordt opge wekt zich tegen tyfus te laten inenten. Het spoorwegverkeer en het zakenleven zijn tot stilstand gekomen. NIJNSEL Woensdagavond is in eer ziekenhuis in Veghel de 34 jarige timmer man M. C. van den Berg uit St. Oedenro- de overleden aan de verwondingen, die hij eerder op de avond opliep, toen hij in Nijnsel (Gem St. Oedenrode) met een bakfiets werd aangereden door een ach teropkomende personenauto. De bestuurder van deze auto werd ver blind door een tegenligger. Johnson in zijn boodschap: en verhuur van huizen wordt on wettig verklaard. 9. De federale regering zal worden gestroomlijnd door vernieuwing van de structuur van het ambte narenapparaat. 10. De ambtstermijn van de leden van het Huis van afgevaardigden zal van twee op vier jaar worden ge bracht, samenvallend met die van de president. Johnson zei voorts, het Congres een bouwprogramma te zullen voorleggen voor een supersoon vliegtuig, dat drie maal zo snel zal vliegen als het ge luid. WASHINGTON Ondanks de oorlog in Vietnam zal president I Johnson voortgaan met het ver- j wezenlijken van de „grote maat- schappij". De uitgaven op de ad- j ministratieve begroting in het komende belastingjaar zullen 12.8 miljard dollar bedragen. De begroting zal sluiten met een te- kort van „slechts" 1.8 miljard dollar. Als het conflict in Viet nam (zie elders in dit nummer red.) het eist, zal de president om nieuwe aanvullende midde len vragen. Johnsons binnenlandse programma van tien punten ziet er als volgt uit: 1. Middelen worden verschaft voor voltooiing van de gezondheids- en onderwijsprogramma's. m 2. De oorlog tegen de armoede zal worden voortgezet. 3. Bij de buitenlandse hulpverle ning zal nadruk worden gelegd op een maximale aanval op hon ger, ziekte en onwetendheid. 4. De handel met Oost-Europa en de Sowjetunie zal aan minder be perkingen onderhevig zijn. 5. Op grote schaal zullen de armen wijken en de stadskernen in ver schillende steden worden her bouwd. 6. De vervuiling van de rivieren zal worden bestreden. 7. De toenemende misdadigheid op straat zal krachtiger worden aan gepakt. 8. Het belemmeren van pogingen tot j het verkriicen van eeliike hur- aiU' uc ue *"*»•- fa" afnctUra sche ambassadeur Zorin gisteren be- KSïSï mT k«na»en»akt. nadat hij «en onder- maahf h0l,d had kehad met het Franse staats- maakt. Discriminatie bg verkoophoo(d Dalum en bijronderheden i omtrent de reis worderf later vastge- i steld. Volgens IFCV: Toetsi's moorden Hoetoe's uit in Boeroendi BRUSSEL Volgens de internatio nale federatie van christelijke vakbon den worden in Boeroendi de elite van het Hoetoe-ras door de feodale Toetsi minderheid op grote schaal uitge roeid. Een Hoetoe-opstand tegen de Toetsi- regeerders is mislukt. De Hoetoe elite waar dan ook in dat land wordt uitge moord. De federatie zegt dit te hebben vernomen van getuigen die Boeroendi hebben bezocht. Ook de internationale commissie van juristen heeft dit beves tigd. Er wordt een dringend beroep gedaan op de .EEG landen en de VS geen technische en financiële bijstand te verlenen aan deze „bloeddorstige en kwalijke dictatuur". Dringend beroep van Israël op Rusland en VS JERUZALEM Israël heeft Rus land en Amerika dringend verzocht tot een gezamenlijke politiek te ko men die de onafhankelijkheid en inte griteit van alle landen in het Mid den-Oosten waarborgt. Premier Esjkol deed dit beroep tijdens een toespraak in het parlement. Hij zei dat de Arabische landen die openlijk met oorlog tegen Israël drei gen veel wapens van de Russen krij gen op voorwaarden waaraan makke lijk is te voldoen. Maar kortgeleden waren ook de westelijke mogendheden begonnen aanzienlijke hoeveelheden wapens te verkopen aan landen die een buurland met agressie bedrei gen. Aan de bewapeningswedloop in dit gebied moest een einde worden ge maakt. Zolang de Arabische landen hun militaire kracht versterken, mocht Israël de zijne niet laten aantas ten. Een sterk Israël is de beste garan- De Gaulle nog altijd voorstander eenheid PARIJS Frankrijk wil voortgaan op de weg naar de Europese éénwor- - ding. Dit zei gisteren de nieuwe Fran se minister van voorlichting, Yvon Bourges. Bourges legde er de nadruk op, dat men zich op de komende conferentie van de zes te Luxemburg zou bezig houden met algemene principes en niet op bijzonderheden zou ingaan. Daarom zou geen andere minister dan Couve de Murville Frankrijk op deze bijeenkomst vertegenwoordigen. Menigte viel parlementariërs aan De apen van diergaarde Blydorp hebben besloten in maart een interna tionale tentoonstelling te houden van door apen vervaardigde kunstwer ken. De uitnodigingen aan vreindjes in andere tuinen om aan die exxpo- sitie hun medewerking te verlenen zijn inmiddels rondgestuurd. Wim, de vierjarige chimpansee uit dierenpark Wassenaar, was direct „in". Hij nam een vel papier, doopte de kwast in een pot met verf en zette in forse lijnen zijn ideeën op het witte vlak. Het werden echte apenstreken. Smith geeft toe: sancties komen hard aan SALISBURY, Drie Britse parlementsleden, Bray, Rowland en Ennals, zijn gisteren door een menigte mishandeld toen zij op een openbare bijeenkomst in een hotel over de Rhodesische crisis wilden spreken. Twee uur lang trachtten zij zich verstaan baar te maken temidden van de voortdurende schimpscheuten en herrie die de vrijwel geheel uit blanken bestaande menigte van ongeveer driehonderd mensen maakte. leidde de drie mannen de zaal uit. De Britten hadden eerst een onder houd gehad met premier Smith. Deze had volgens hen toegegeven dat de economische sancties krachtiger waren dan hij had verwacht. Alle drie waren de mening toegedaan dat Rhodesië de sancties niet zal overleven en voor een economische ramp staat. FRANKFORT De ex-SS'er Ro bert Mulka is wegens zijn slechte ge zondheid vrijgelaten uit het gevange nishospitaal te Frankfort. Augustus vorig jaar werd hij wegens zijn op treden in het concentratiekamp Ausch- Daarop drong een groep naar voren witz veroordeeld tot veertien jaar en sleurde Rowland achter een tafel gevangenisstraf. vandaan. Toen de Brit <>P de grond viel kreeg hij een paar schoppen en iemand goot bier over hem heen. De andere Britten werden heen en weer geduwd en iemand trok Bray aan zijn haren. De politie greep daarop in en Toestand Leopold niet ernstig CANNES De gezondheidstoestand van de Belgische vorst Leopold haart geen zorgen, zeggen drie artsen die de koning in het ziekenhuis Les Broussai- les te Cannes behandelen. Leopold was, zoals bekend, in d( nacht van dinsdag op woensdag betrok ken bij een auto-ongeluk. Hij liep ver wondingen op aan de borstkas. Zijn eahtgenote, de prinses van Retie die de auto bestuurde, bleef ongedeerd. Drie inzittenden van de auto waarmee zij in botsing kwamen, werden ge wond. Het Israëlische parlement heeft met 71 tegen 41 stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe coalitie-rege ring van Levi Esjkol. Dit jaar officieel bezoek Datum nog onbekend PARIJS President De Gaulle zal dit jaar een officieel bezoek brengen aan de Sowjetunie. Dit heeft de Russi- De 70-jarige Mulka lijdt aan storin gen in de bloedsomloop en verbleef in het gevangenishospitaal in afwachting van het beroep dat zowel het O.M. als de verdediging hebben inge steld. De ex-SS'er mag zijn woonplaats Hamburg niet verlaten en moet zich regelmatig bij de politie melden. De openbare aanklager heeft tegen de vrijlating protest aangetekend. Vulkaan Etna is weer actief CATANIA De vulkaan Etna is weer actief. Gisteren werden de bewo ners van de dorpen aan de hellingen van de 3330 meter hoge vulkaan opge schrikt door een donderend gerommel als van een artillerievuur. Tonnen ge smolten rotsstenen vlogen 200 meter de lucht in uit een krater op de noordoos telijke helling. Het gevaar van omlaag komend lavastroom is volgens deskun digen nog niet aanwezig. Werkgeversbonden beraadslaagden met vakcentralen DEN HAAG De voorzitters van de vier centrale werkgeversverbonden en van de drie vakcentralen hebben gisteren in Den Haag vergaderd. Deze bijeenkomst was een voortzetting van de op 17 december begonnen beraad slagingen over het algemene klimaat in het centrale overleg. Over deze verga dering zijn geen mededelingen ver strekt. Brandend maagzuur? helpen direktW Wilson sluit geweld niet uit LAGOS In het slotcommuni qué van de Gemenebestconfe rentie staat vermeld dat de twin tig regeringsleiders hebben be sloten niet onmiddellijk geweld te gebruiken om aan het bewind van premier Ian Smith van Rho- desië een einde te maken. De Afrikaanse leiders hopen dat de economische sancties hun uit werking niet zullen missen, maar premier Wilson heeft wel moeten instemmen met de zinsnede dat het gebruik van geweld niet bij j voorbaat kan worden uitgesloten. De regeringsleiders hebben nota ge nomen van Wilsons verklaring dat de economische sancties steeds sterker I voelbaar worden en zij hopen dat dit zal leiden tot de val van Smith bin- nen de door Wilson genoemde periode. [Wanneer deze periode afloopt is niet I bekend gemaakt. De meerderheid was het eens met [Wilson dat een periode van recht- jstreeks bestuur nodig zal zijn ter voorbereiding van een meerderheids regering na het ineenstorten van het [„onwettige regime" van Smith. Alleen [Malta was het hier niet Wanneer de rebellie in juli niet ge ëindigd is zal de conferentie weer bijeenkomen. Verscheidene landen hebben verklaard zich het recht voor te behouden een verplicht ingrijpen door de VN voor te stellen, hoewel ook zij van mening waren dat de verantwoordelijkheid primair bij En geland ligt. Er is een programma voor opleiding van Rhodesische Afrikanen in de maak. Premier Wilson is onmiddellijk na afloop van de conferentie naar Zambia gevlogen voor overleg met premier Kaoenda. Bromfietser door auto overreden WAALRE Op de Valkenswaardse- weg is gisteravond de 17-jarige W van Beuningen door een auto overreden en gedood. De jongen reed met zijn brom fiets op het rijwielpad een meisje aan dat daar liep. Hij viel op de rijbaan en werd door een passerende auto overre- derse Heumen is gisternacht de 25-jarige kelner A. Maas uit Nijmegen om het leven Eendracht Salama in zijn boek Jezus" beschrijft als een nozem. Salama had de bewus te bedoeling de Godsdienstige gevoe lens van het Finse volk te krenken. t inland, waar tijdens een oorlog de generaal de soldaten voorging in ge bed. Zal in ons land godslastering onge straft kunnen plaats vinden? Gezien uitzendingen als „Zo is het toeval- „T jj W we er niet ver vandaan. Wordt het niet de hoogste tijd, dat allen die dezelfde Meester dienen zich meer aaneensluiten, dat we onderlin ge kleine verschillen tussen de ker ken eens wegdenken en volgen de banier van Jezus in de strijd tegen duivelse machten? Dan zullen dë Vér- schillen vanzelf kleiner worden. Het oude spreekwoord: „Eendracht maakt Apartheid Debatteren over de apartheidspoli tiek van Verwoerd c.s. bleek ook in .rubriek maar al te vaak een uitzichtsloze bezigheid. Voor velen is het niet duidelijk, dat PAn racistische maatschappij-opbouw J~1 deze principieel geen toekomst kan behalve onchristelijk i hebben. Ontstellend, hoeveel mensen er nog rondlopen die proberen aan de hand van allerlei details aan te tonen hoe good net allemaal is wat blank voor gekleurd doet. Zij staan er niet bij stil, dat hoe goed bedoeld ook dik wijls dit alles gebeurt zonder dat de kleurlingen iets wezenlijks hebben in te brengen. Hoe fataal dit is. zal de toekomst leren. Men kan er zelfs niet over discus siëren. Tot in Nederland toe. In dit blad stond een interview met burge meester Boer van Dalen, die directeur wordt van een onderneming in Zuid-Afrika. Natuurlijk vroeg de ver slaggever hem hoe hij tegenover de apartheidspolitiek staat. Wat zegt burgemeester Boer? „Het past mij niet iets over de politiek te zeggen. Het zou niet verstandig zijn als nieuweling iets over de politiek te zeggen." Het is duidelijk: de man durft niets te zeggen. In zijn hart voelt hij waar schijnlijk dat er iets niet goed zit, maar ^ls hij blijk van twijfels zou geven, komt hij nooit in Zui'd-Afrika, ven min als de reportageploeg van de IKOR. Want natuurlijk past het elke burger om zijn mening te geven over een bepaalde politiek. Dat mag, ja. dat moet eigenlijk zelfs in een demo cratie. Niet echter onder de apart heidsdictatuur van Verwoerd. A. Hoeksema Rotterdam Een commissie zal de sancties op „Vnm.„ Hi.- -■- hun doeltreffendheid onderzoeken. ,nel d00r «J {JJJ, die gesto- Tasjkent. Voorts was van gedachten gewisseld over de ontwikkeling van de Frans-Russische betrekkingen en over de kwestie van de veiligheid in Europa. Volgens Zorin verliep het ge- i sprek in een zeer vriendschappelijke i en hartelijke sfeer. Prinses de Rethy, de echtgenote van ex-koning Leopold van België, mocht gistermiddag het ziekenhuis in Cannes verlaten, waarin zij 's morgens na een auto-ongeluk moest worden opgenomen. De auto die zij bestuurde, kwam in de buurt van Cannes in botsing met een tegenligger. Ex-koning Leopold, die ook in de auto zat, liep verwondingen aan de borst op. ANKARA President Cemal Gursel van Turkije zou ernstig ziek zijn. Voor lopig zou hij echter niet aftreden. Premier Demirel zou Gursel overreed hebben, aan te blijven. Gursel werd in 1960 door een beroerte getroffen, kort na de geslaagde staatsgreep tegen het bewind van Adnan Mnderes. Jongelui stalen vijftig auto's Achttien Syriërs die in oktober 1965 I tegelijk met de socialistische leider Akram Haurani zijn aangehouden op besohul-1 leeftijd I 1bnrUf m^l^L.h5ul€" met ee1 buiten-1 gearresteerd. Zij "hadden nlet~m"inder~dan 50 *est°lcn °c «"tos werden 7 december alontdaan van alle verkoopbare onderde- 'rijheid gesteld I len en de rest werd achtergelaten Duitsland verloor 26 Startighters BONN De west^uitse luchtmacht heeft in het afgelopen jaar door ongeluk ken 26 Starfignters verloren. Dit is giste- Het zal de eerste keer zijn dat De Gaulle de Sowjetunie bezoekt sinds hij in 1958 aan de macht kwam. De uitnodiging van de Russen dateert nog van 1960, toen de toenmalige eerste- minister Chroesjtsjof de Franse hoofd stad bezocht. Nog in november jl. was - de invitatie herhaald tijdens het over- ren bevestigd in een officieel geheim [eg van mjnister Couve de Murville in rapport, dat aan de defensiecommissie uit de bondsdag is voorgelegd. Bijzonder- -V1°SK°U- heden over de ongelukken die naar ver- Zo,nn verklaarde met De Gaul e ge- luidt aan 14 piloten het leven hebben ge- sproken te hebben over de resultaten kost, werden niet bekendgemaakt. van het Indiaas-Pakistaanse overleg te I De 29 inwoners van het kleinste dorp van Bel gië, Zoutenaaie, gaan een „mars op Brussel" onder nemen wanneer de rege ring de plannen voor sa menvoeging met andere dorpen doorzet. Burge meester Daniël Kinget zei, dat de 8 vrouwelijke en 11 mannelijke inwo ners van zijn gemeente met hun tien kinderen niets voor een dergelijke fusie voelen. Zegt hij ver ontwaardigd: „Nu kent de hele wereld ons als de kleinste gemeente; na een samenvoeging is Zou tenaaie niemand meer". I Nina Ognewa, mode medewerkster van radio- Moskou, heeft aangekon digd dat de Russische mo de voor dit jaar zeer ko ket zal zijn. Voortaan zul len de vrouwen kortere rokken mogen dragen. Zij voegde er aan toe dat deze nieuwe mode alleen geschikt Is voor jonge slanke vrouwen. De niet zo slanke vrouwen van middelbare leeftijd zal er erg voorzichtig tegenover moeten staan, adviseerde Nina, Als modekleuren noemde zij rood, helder blauw en groen. De thans 52 jarige Brit se componist Benjamin Britten heeft voor de ko mende drie maanden alle afspraken moeten afzeg gen wegens een acute ingewandsinfectie. In Zuid Afrika, waar omgang tussen blanken en niet blanken bij de wet verboden is, zijn een 27 jarige Anglicaanse geestelijke een kleur ling en een 40 jarige blanke vrouw tot negen maanden voorwaardelijk veroordeeld. De geestelij ke zal naar een klooster worden gestuurd en waar schijnlijk niet meer als priester in Znid—Afrika kunnen werken. De vrouw zal als bibliotheca resse worden ontslagen. durend onder hoogspan ning te werken? Niemand! Uw lichaam verdraagt veel. wie is de situatie meester...? Om iedere situatie te be heersen is het zaak gezond en uitgerust to zijn. Neem vóór de maaltijd en vóór het slapen gaan een glas versterkende bloedwijn. Niet een willekeurig merk. "bloedwijn-. rode pleegzuster bloedwijn de smaak-volle energiedrank

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5