Loting in Beverwijk met behulp van havenkraan Grote opschudding over onze kassia Regering helpt Biesbosch Perschef Withuis: inspannende tijd BELGRADO kon niet scoren tegen HOKIJ IN DE GREEP VAN lA" DE GRIEP? Tij»ie Vleesprijzen blijven aan hoge kant Berging Ping An kost 1.5 miljoen gulden Delfland beslist op 20 januari Joop (7) kon niet slapen en rookte sigaar 9 WOENSDAG 12 JANUARI 1966 HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI VOOR 28e MAAL BEVERWIJK De intellectuele arbeid, die de Hoog oven-schakers woensdag voor de 28e maal gaan be drijven, is voorafgegaan door een openingshappening, waarin Leidsepleiner Jan Hein Donner de hoofdrol vertolkte. De Nederlandse grootmeester, tevoren ge vangen in een cirkel, die de joviaal handenschuddende maar niet deelnemende Prins rond hem trok, zag bij het spektakelstuk van de opening zijn grote kans. Ter ge legenheid van de loting had de toernooi-organisatie de zestien deelnemers van de grootmeestersgroep ge bombardeerd tot tijdelijke gastarbeiders, die compleet met rode veiligheidshelm een havenkraan bedienden om een Hoogoven model met nummer op te heffen. De band losjes rond de omvangrijke kin geknoopt als een dorpsveldwachter oude stijl, dirigeerde Donner bekwaam het luid sputterende apparaat naar nummer vier, zodat hjj in de eerste ron de mag uitkomen tegen de schaker met het vriendelijke hoofdonderwijzers- gezicht: Czerniak (Israël). gemaakt om hem voetstoots te promove ren tot kandidaat prijswinnaar nummer één. Bij 't pas gehouden Russische kam pioenschap (Poloegajewski had slechts enkele dagen om zich op Beverwijk voor te bereiden), eindigde hii als tweedp achter Stein. Het is een prestatie, die hem op één lijn stelt met grootheden als Petrosjan. Keres. Ney en Geiler, toernooi-winnaars in 1960, 1964 (Keres en Ney samen) en 1965. Trouwens met Ney (tweede toer- nooi-optreden in Nederland) beschikt Rusland over nog een formidabele kandi daat voor de eindzege. De belangrijkste niet-Russischc kanshebbers zijn onge twijfeld Jan Hein Donner, toernooi-win- r in 1950. 1958 (samen met dr. Euwe) het jubileumjaar 1963, alsmede de Zuidslaviër Boris Ivkof, prijswinnaar in 1961. Grootmeesters als gastarbeiders De opening van een Hoogoventoer nooi is altijd een gebeurtenis met rassingen. Enerzijds door de ingenieuze manier waarop de nummertjes telken- jare op een volstrekt originele wijze worden verdeeld, anderzijds door de vraag, wie van de meestal nogal ambu lante schakers wel is komen opdagen Langeweg en Lehmann waren niet per soonlijk aanwezig. Maar hun absentie was gemotiveerd en vergezeld gegaan van telegrammen, dat zij wel zullen spe len. De Russen hadden echter hun eigen surprise. Kortsnoj, de drievoudige Rus sische ex-kampioen bleek op het laatste moment niet te zijn afgevaardigd, maar te zijn vervangen door de buiten Rus land weinig schakende Poloegajewaki „Kortsnoj's lichamelijke toestand is niet zo best", lichtte de 31-jarige ingenieur uit Moskou in aarzelend Engels toe. Het vorig jaar kwam Poloegajewski voor d« eerste maal naar Nederland als schaak journalist tijdens het interzonaal toer nooi in Amsterdam. Men heeft hem hier nog niet zien spelen. Maar de scherpte van zijn analyses heeft genoeg indruk Ned. volleyballers naar Praag ROME. Het bestuur van de Int. Volleybalfederatie heeft de groepenin- deling bekendgemaakt voor het wereld kampioenschap volleybal, dat iu septem ber in Praag gehouden zal worden. Groep A: Tsjecho Slowakije, Zuid Sla- vie, China, Italië. De winnaar van het toernooi in Afrika en denummer vijf ,van het toernooi in Azië. Groep B: Hongarije Oost-Duitsland. Ver. Staten, Frankrijk, Mexico en Rus land, Groep C: Roemenië, Polen, Nederland, Turkije, Argentinië De nummer drie het toernooi in Azië. Groep D; Bulgarije, Japan, Brazilië. Nummer vier van het toernooi in Azië en de nummers 2 en 3 van het Afrikaanse toernooi. Tevens werd vastgelegd dat voor het Olympisch toernooi in Mexico in 1960 weer tien heren- en zes damesteams zul len worden toegelaten. Bewoners geen geld DEN HAAG De regering zal bijdra gen in de hcrstelkosten van de water keringen in de Biesbosch. waaraar door storm en hoog water voor naar schatting f2.5 miljoen schade is aangericht. De ge troffen bewoners worden niet schadeloos Waar de schade aan de waterkeringen belangrijk uitgaat boven hetgeen normaal gemiddeld aan het herstel der water keringen moet worden besteed, heeft de ministerraad besloten in deze meerdere kosten een tegemoetkoming van 85 pro cent te verlenen, voor zover het schade bedrag de f400.000 beschikbaar gesteld door het provinciaal bestuur van Noord brabant te boven gaat Met betrekking tot de schade aan ge wassen, roerend goed e.d. stelt de regering zich op het standpunt, dat deze schade niet abnormaal te noemen is, aangezien de Brabantse Biesbosch bij oe» standen van het buitenwater moet fungeren als komberging. Bij hogere waterstanden zullen de pol ders in de Biesbosch onderlopen waarbij schade kan optreden, die in eerste aan leg ten laste van de gebruikers, pachters en huurders van gronden en gebouwen Diplomaten dineerden in Huis ten Bosch DEN HAAG Koningin en Prins hebben gisteravond od Huis ten Bosch het eerste van de twee gebrui kelijke diplomatendiners gegeven ter gelegenheid van het nieuwe jaar. Minister Luns en echtgenote en cie am bassadeur van België, deken van het corps diplomatique, en baronesse Van der Straten-Waillet waren onder cie aanzit- tenden. Aan de dinertafels met de onge veer zeventig couverts zat ook een aan tal in Nederland geaccrediteerde ambas sadeurs alsmede tijdelijke zaakgelastig den aan, die hun standplaats buiten Ne derland hadden. Een strijkje van de Koninklijke Mili taire Kapel zorgde voor de muzikale om lijsting. Het tweede diner voor de ovn- riee hoofden van diDlomatieke missies wordt vanavond gegeven eveneens in Huis ten Bosch. Nieuwelingen Olympische Spelen ook niet in Wenen WENEN De Oostenrijkse regering i het dinsdag tijdens een 3 uur durende vergadering niet eens kunnen worden over de vraag financiële steun te ver lenen aan Wenen, dat in 1972 de Olym pischc Zomerspelen wil organiseren. Eind vorig jaar had de Oostenrijkse re- gering al afwijzend beschikt op eer vraag van Wenen op subsidie. De Oostenrijkse regering voelt alles vooi de organisatie van de Spelen, maar zi; vindt de daaraan verbonden kosten veel te hoog. Door de afwijzing zal het Bruno Marek. dc burgemeester van Wenen, niet mo gelijk zjjn voor 21 januari de nodige stappen te ondernemen bij het Inter nationale Olympische Comité, strijdschaak zijn de Hongaren Bilek en Szabo en de Zuidslaviër Damjanovic Alle drie voeren zij de hoogste onder scheiding, die de FIDE kent: dia van internationaal grootmeester. Vooral voor Szabo (48), sinds een maand vader van een welgeschapen dochter is bij voor baat een hoge plaats in de eindrang schikking gereserveerd. Bij de Nederlan ders maakt Th. D. van Scheltinga zijn vierde lustrum als deelnemer vol en de buteert de ex-kampioen van Nederland. Frans Kuypers in de grootmeestergroep. Dinsdagmiddag is in het Kennemer theater tijdens de officiële opening ook de loting verricht. De paring voor de eer ste ronde ziet er als volgt uit: Bachtiar (Ind)-Van den Berg (Ned), Ivkof (Zsl)Lehmann (Wdl), Kuypers (Ned)Bobotsof (Buig), Donner (Ned) Czerniak (1st), Bilek (Hong)Szabo <Hong). Polugajevski (Rusl)Ney (Rsl), V. Scheltinga (Ned)Filip (Tsj), Dam janovic (Zsl)Langeweg (Ned). Het oosters tapijthuis CON&YERDOXCK Den Haag Hoogstraat 30 Onze grandioze opruiming PERZISCHE TAPIJTEN begint morgenochtend om 9 uur Het kopen van een góed Perzisch Tapijt is tóch altijd een zaak van vertrouwen vooral in de opruiming Bildzeitung vertaalde verkeerd Duitsers willen BEVERWIJK Een Hoogoventoernooi brengt niet alleen een lawine van partijen met zich mee, maar tevens een overstelpende hoeveel- neid werk od het organi satorische vlak. Om alles snel en ordentelijk te doen verloven is een sve- ciaie staf medewerkers van ae vroeae morgen tot in de nachtelijke uren paraat, met aan het hoofd Berry Withuis, een welbespraakte, zelf sterk schakende Amsterdam mer, die zijn functie om schrijft ah „hoofd van de Withuis (45), begeleid door zijn niet van zijn ziide wiikende hond F.I.D.I. (een kruising van een bouvier en een poe del, wiens naam een af korting beduidt van de internationale schaakfe deratie). maakt tijdens een Hoogoventoernooi werkdaaen van omtrent zeventien uur Hij pleegt te beginnen om elf uur 's morgens en zijn dagtaak te beëindi gen om vüf uur 's nachts. ..Voor de resterende uren heb ik onderdak", ver klaart hij geruststellend, ,,maar het komt vaak voor, dat ik in het Ken- nemertheater blijf en op de bank een tukje doe". Tijdens het uitoefenen van zijn zeer veelzijdige taak rookt de nerveuze Amsterdammer zeer veel („hoofdzakelijk pijp, daarnaast ruim twintig sigaretten waarvan ik er niet één zelf koop"), tnaar weigert hij konse- kwent het gebruik van alcoholische dranken: ,Jk beperk me tot vijf liter melk per dag". Teneinde zich geduren de zeventien daaen op de been te kunnen houden, heeft Withuis zich verze kerd van de steun van acht jeugdige schonen, zijn assistentes in de persdienstdie zich on der meer bezighouden met de samenstelling van het toernooibulletin, de service aan de pers (zowel telefonisch als per telex), de controle op het demonstratiebord, waarop partijen worden meegespeeld, het oplos sen van spraakverwar ringen (de staf kan m acht verschillende talen deelnemers te woord staan) en het analyseren van partijen. Wat het laatste betreft stelt Withuis zich met zichtbare trots, dat het officiële bulletin van het Hoogoventoernooi als enige ter wereld binnen 24 uur met geanalyseerde partijen verschijnt. Steunpilaar in de pers dienst door Wthuis ge karakteriseerd als een „kranzinnigengesticht. dat alles doet" is naast de leider de lieftallige Hen- ny Smit, die voorname lijk fungeert als uitsmijt- ster. Zegt Withuis: „als zij niet wil. dat iemand binnenkomt, gebeurt dat ook niet. In het ergste geval scheept ze mensen, die zich niet willen laten wegsturen, af door een borrel met ze te gaan drinken aan de bar". VOETBAL Voor de eerste divisie van de Engelse league werd dinsdag- Bij het. IOC liggen nu alleen nog de offl- avond aleohtf - één wedstrijd gespeeld; Enerverend ijshockey: 5-0 DEN HAAG Evenals in de laatste wedstrijd van het vorige jaar, die tegen Keulen werd gespeeld, heeft de Hokij-verdediging gisteravond in de ijshockeywed- strijd tegen Belgrado niet behoeven te capituleren. Weliswaar zijn de Zuidslaven enkele malen dicht bij een doelpunt geweest, doch de afwerking van hun aan vallen was zo slecht, dat de nul op het scorebord onver anderd op zijn plaats bleef. En dat tekende in feite het spel van de Zuidslaven, die enorm hard werkten, doch een groot gebrek aan technisch kunnen demonstreer den. Zij kwamen juist datgene te kort, dat een ploeg tot een gevreesde formatie stempelt. Slecht opgezette aanvallen, onzuivere passes, slecht vrijschaatsen en niet goed gerichte schoten waren bij hen aan de orde van de minuut. Hun technisch tekort maakte de gasten enigszins wanhopig, waardoor zij naar ander wapen grepen: met unfaire middelen trachtten zij het spel van hun tegenstanders zoveel mogelijk afbreuk te doen. Tel daarbij op de slappe leiding ;t is duidelijk, dat vooral door het onvermoeide zwoegen van de spelers uit Belgrado, 'n enerverende strijd ontstond waarbij de spelers vaak onvriendelijk te gen elkaar deden en er menige rake klap iel .al dan niet opgemerkt door de ar biters. die een zeer zuinige bui hadden, het ging om straffen uit te delen. Het behoefde dan ook geen verwondering te wekken, dat de spelers het recht soms eigen hand namen. Mooi ijshockey is gisteravond zelden vertoond, al deden zich wel vaak opwin dende ogenblikken voor. Het begon al met twee solo's van Mercier. die echter door het energieke optreden van de Zuid- slavische nationale doelman Semsedino- vic geen Hokij-succes opleverden. Men moest wachten tot de 9e min., maar toen maakte Bedard de puck dan ook op zo'n fraaie wijze vrij, dat zijn schot onhoud s in de 15e min. werd dc strafbank dc eerste maal gebruikt, doch vreemd genoeg moest Rudy Bakker er ten onrechte op plaats nemen. Een vlak hem schaatsende Zuidslaaf viel; by le man niet ontwijken en viel over hem heen. waarin dc Zuidslavischc scheidsrechter een overtreding meende te dateren. Rudy af. doch het prikkelde de vier overgebleven Hokij-ers zo. dat zij onhoudbaar opdrongen. Wil Ooms onder een solo. die 20 od het scorebord En in de laatste min. van de eerste periode ging de zwaar bewaakte Mer er alleen met de puck vandoor: ook ontstuitbaar: 30. In de tweede periode werd niet ge scoord. hoewel beide doelen meerma len in gevaar waren. De Hokij-ers wa ren meer in de aanval, doch het baatte niet en in deze periode kwam er geen verandering in de stand. De derde pe riode was echter nog geen minuut oud, of Brooker had de puck al achter de Belgrado-doelman gewerkt, hetgeen 40 betekende. Even was het rustig: de stilte voor de storm, want in de 16e min. gebeurde, wat de gehele avond al had gedreigd: een massale vechtpartij. De Belgrado-doel- slocg met zijn stick naar de Hokij- die dicht bij hem kwamen en het maar goed, dat aanvoerder Arie Klein de Hokij-Canadees Mercier in be dwang hield, want anders waren er on gelukken gebeurd. konden twee Zuidslaven naar de strafbank en met een nummerieke meer derheid van dc Hokü-ers was daarna het eerste het beste schot, afgevuurd door van Dommelen zuiver en raak. Bij die 50 bleef het en het was nog de juiste verhouding óók. WITTE KRUIS poedèrs helpen u eruit! IS'ed. ski-titels Cal koen winnaar reuzeslalom Val d'Isère. Dinsdag is in Val d'Isère •n de Franse Alpen een begin gemaakt met de wedstrijden om de Nederlandse ski-titel* Als eerste onderdeel werd de reuze- slalom verwerkt Bii de heren was de overwinning voor Willem Calkoen. Me- lnnie Kramers zegevierde bij ae dames Het parkoers had een lengte van 120f meter. Het hoogteverschil bedroeg 250 meter en er waren 41 poortjes od de piste geplaatst De resultaten zijn: Heren: 1 Willem Calkoen 1 mm. 11.7 sec: 2 Peter Lukows- Vi 1.12.4: 3 Frits Deiters 1.13 9: 4 Peter Kiuit 1.14.6; 5 Frank Wolft 1.17.8; Pieter Hooft 1.18 6: 7 Loet van Kimme- nade 1.20.3: 8 Jaao Jan Smuling 1.22.0: 9 Floor Croon en Frank Thunissen bei den 1.23.1. Dames: 1 Melanie Kramers 1.18 3: 2 Evelyn de Weger 1.18.4: 3 Nella Kleyn 1 23.4. garantie van minister DEN HAAG Een publikatie het Duitse blad Bildzeitung dat de Nederlandse kassia ondeugljik is, heeft opschudding gewekt in Neder landse landbouwkringen en onrust veroorzaakt bij de Duitse handel. Volgens dat blad zou professor Schuphan. directeur van de Bundes- anstalt für Qualitatsforschung pflanz- licher Erzeugnisse te Geisenheim heb ben gezegd dat op Nederlandse kassia sporen zijn gevonden van het insek- tenverdelgingsmiddel dieldrin. De Nederlandse landbouwattaché te Bonn nam contact od met Schuphan. Maar deze bleek verontwaardigd te zijn over 't artikel in Bildzeitung. De sugges tie dat de redactie van dat blad een onder houd met hem zou hebben gehad, wees de professor van de hand. Schuphan meent, dat Bildzeitung een uittreksel van zijn artikel over onderzoek van sla vol komen verkeerd heeft vertaald. Het vol ledige artikel moet echter nog worden gepubliceerd. Onrust Schaatskalend er Donderdag 13 januari: Middenbeemster: IJsvereniging Bame- stra:. nat. langebaanwedstrijd junioren, heren A en B. Afstanden 500 en 1500 m. Albergen: Gew. kampioenschap lange- baan dames 500, 1000 en 1500 meter. Dedemsvaart: IJsvereniging Sluis en zeven: Gew. kampioenschap lan baan, heren, junioren, A en B. Afstanden 500 en 1500 meter. IJsselmuiden: IJsvereniging Eensge zindheid. Afvalwedstrijd heren. Kampen: Nationale kortebaanwed strijd heren. Soest: Peters IJsbaan. Gew. kampioen schap schoonrijden dames, heren en na ren. klasse A en B. Vrüdag 14 januari: Appingedam: IJsvereniging Fivelgo. Nat. langebaanwedstrijden dames 500 en 1000 meter, heren 500, 1500 en 3000 meter. Balk: Nat. langebaanwedstrijd heren. Afstanden 500, 1500 en 3000 meter. Kampen: IJsvereniging VZOD Nat kortebaanwedstrijd heren. Zaterdag 15 januari:* Oud-Avereest: Gew. kampioenschap langebaan heren, 500, 1500 en 5000 meter. Gorredijk: Gew. kampioenschap juni oren, dames en heren, A en B. Midwolda: IJsvereniging Eigen Kracht Nat. langebaanwedstrijd heren. 500. 1500 en 5000 meter. Vriezenveen: IJsvereniging Vooruit'. Gew. kampioenschap kortebaan heren. Olst: IJsvereniging VW. Gew. kam pioenschap kortebaan junioren, 17. 18 en 19 jaar heren. Grafhorst: Nat. kortebaanwedstrijd dames. Spaarndam: IJsvereniging Nova Zem- bla. Gew. kampioenschap heren, junioren A en B. Afstanden 500 en 1500 meter. Nieuwerburg aan de Rijn: Gew. kam pioenschap langebaan heren, junioren. Afstanden 500 en 1500 meter. Zuid-Beijerland: Gew. kampioenschap kortebaan heren. Eindhoven: Gew. kampioenschap lan gebaan junioren, dames en heren. Morgen Molentochten ALBLASSERDAM. Donderdag 13 januari zullen rond Alblasserdam de bekende Molentochten worden ge houden. De afstanden variëren van 35 tot en met 55 km. Westduitse schaatsers naar Deventer INZELL De Westduitse schaatsbond heeft voor de wedstrijden om het Euro pees kampioenschap schaatsen, dat op 22 en 23 januari in Deventer wordt ge houden, de rijders Gerd Zimmermann en Gunter Traub aangewezen. De sprinter Erhard Keller en Klaus Kaensche reizen naar Scandinavië zich voor te bereiden op de wereldkam pioenschappen 19 en 20 februari) Goteborg. beweerd wordt, hecht de handel zelf geen geloof, maar men stelt wel prijs op een verklaring om de consument gerust te stellen. Met name directeuren van grote filiaalbedrijven hebben daarop aa drongen. Op het ministerie van landbouw te Den Haag is vandaag met medewer king van deskundigen een voor Duitse consumenten bestemde verklaring op gesteld. Daarin wordt o.m. gezegd, dat het in Nederland sinds 1 januari ver boden is verdelgingsmiddelen te ge bruiken in kassen, waar voedingsge wassen worden geteeld. SCHAATSENRIJDEN Jan Hilgeman won in Schipluiden SCHIPLUIDEN. Jan Hilgeman uit Winschoten is dinsdag in Schipluiden winnaar geworden van een nationale langebaanwedstrijd. De Groninger zege vierde op twee van de drie afstanden De uitslagen luiden: Totaal: 1 Hilgeman (Winschoten) 155.333: 2 Beets (Amsterdam) 154.984 3 Hartman Cs-Gravendeel) 156.000; 4 V Os (Waarder) 156.733; 5 v d Berg «Woerden) 157.683. 500 m. 1 Hilgeman 47.4; 2 Hartman 47 5 3 Beets 48. 1500 m. 1 Hilgeman 2.3B.2; 2 Beets 2.35.6; 3 Wilderink 2.368. 3000 m. 1 v Os 5.20; 2 y d Berg 5.20.1; 3 Beets 5.30.7. Akke Falkena werd winnares in Voorzitter Produktscliap meent: Mond- en klauwzeer: Slechts tijdelijke prijsverlaging (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Voor 1966 vallen geen lagere vleesprijzen te verwach ten. Op dit moment zijn de varkens- vleesprijzen tengevolge van het mond- en klauwzeer weliswaar aan de lage kant, maar wanneer de ziekte overwonnen is en het buitenland zijn grenzen weer opent voor ons vee en vlees, zullen de prijzen weer snel een tamelijk hoog niveau bereiken. Mr. F G. van Dijk. voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, verklaarde vanmorgen in zijn nieuw jaarsrede. dat over de hele wereld de vraag naar rundvlees ook dit jaar weer sterker zal toenemen dan de produktie, zodat de producenten niet pessimistisch behoeven te zijn over het prijspeil. Ook naar varkensvlees neemt de vraag in de omringende landen nog steeds toe. De uitbreiding van onze veestapel met circa 2 pet zal royaal opgevangen wor- Recordhoogte De varkensprodukbie bereikte in ons land in 1965 de recordhoogte van 6.2 miljoen stuks met een gewicht van 500.900 ton. Hiervan werden 1.1 miljoen varkens uitgevoerd. Voor de eerste acht maanden van 1966 wordt weer een toe neming van de produktie verwacht met 300.000 stuks. Van onze varkensproduktie wordt thans 2/5 uitgevoerd. De heer Van Dijk geloofde, dat het maar in geringe mate mogelijk zal zijn in ons land de rundvleesproduktie te stimuleren, zonder gelijktijdige uitbrei ding van de melkproduktie. Wel zou een hogere oriëntatieprijs voor rundvlees :n de EEG in 1966 de rundvleesproduktie kunnen stimuleren. Oriëntatieprijs Voor 1966 wordt voor rundvlees één Europese oriëntatieprijs verwacht me', één gemiddelde EEG-marktprijs, zodat het stelsel van aanvullende heffingen ten opzichte van derde landen aan door alle lidstaten uniform wordt toegepast. Omleggingen en omleidingen van het handelsverkeer worden zo vermeden. Onze totale vleesproduktie nam ;n 1965 met 80.000 ton toe- Hiervan bleef 40.000 ton in het binnenland. De uit steeg 20.000 ton en de invoer nam 20-000 ton af. De Nederlandse totale vee- en vlees- uitvoer omvatte 310.000 ton. De waar de bedroeg 1.2 miljard gulden, 100 miljoen gulden meer dan in 1964. De waarde van de invoer daalde 50 mil joen gulden en kwam op 250 miljoen. TIJNJE Akke Falkena uit Koufur- rige heeft zich dinsdag in Tjjnje onbe twist de sterkste getoond van achttien langebaanrijdsters. De Friezin zegevier de op de 500 en 1000 meter. Eindklassement: 1 Akke Falkena (Kou- furrigc) 170 167 pt; 2 Wil vaat Dijk (Kam pen) 177 850 pt; 3 Dicky Schilstra (IJlst) 181.317 pt. 500 m.: 1 Akke Falkena 53.5: 2 Renske Zeinstra 55.2. 1000 m.: 1 Akke Falkena 1.54.8; 2 Wil van Dijk 1.55.9. 1500 m.: 1 Ans Schut (Apeldoorn) 2.52; 2 SchoLte (Wezep) 2.54.8. Marielle Goitschel won in Grindelwald GRINDELWALD De Fran^alse Ma rielle Goitschel. Olympisch kampioene In Innsbruck, zegevierde dinsdag in de sla lom die in Grindelwald werd gehouden. Zij won beide manches in resp 45.76 en 42.93 voor de Canadese Nancy Greene en haar zuster Christine Goitschel. De uitslag ziet er als volgt uit: 1. Marielle Goitschel (Fr) 45.76 en 42.93 totaal 88.69; 2. Nancy Greene (Can) 45.87 en 42.97 totaal 88.84; 3. Christine Goit schel (Fr) 46.93 en 43.05 totaal 89.98; 4. Traudl Hecher (Oost) 46.77 en 43.55 to taal 90.32 5. Gretl Digrubcr (Oost) 46.85 en 44.40 totaal 91.25. Kolelunainen overleden HELSINKI Hannes Kolehmainen. de legendarische Finse langeafstand loper, die in de jaren van 1912 tot 1920 grote triomfen vierde, ls dinsdag in Helsinki op 76-jarige leeftijd overleden. In 1912 behaalde Kolehmainen op de Olympische Spelen van Stockholm drie gouden medailles. De Fin zegevierde od de 5000 en 10.000 m en de cross country. In datzelfde jaar kwam Kolehmainen als eerste atleet onder de vijftien minuten op de 5000 meter. Hij verbeterde toen de wereldrecords op de 3 en 5 km tot resp 8.36.9 en 14.36.6. Acht jaar na zijn successen in Stock holm veroverde Kolehmainen in Antwer pen zijn vierde gouden Olympische me daille door in de Belgische havenstad de marathon te winnen. W aterpolo Bond Monsterzege Zian tegen AZPC (20-3) DEN HAAG. Zlan heeft in het zwembad De Regentes een f -nsterzege (203) behaald op een jeugdig AZPC. In het eerste team van AZPC komen enkele prominente spelers als Hans Mül- ler, Fred van Dorp en Wim Mosterd in deze wintercompetitie niet uit Het hui dige team is daardoor afgezwakt tot een ongeroutineerde ploeg, die geen weer stand kon bieden aan Zian, dat spoedig door Nico v. d. Voet (2) en Frans Nihof (3) met 50 de leiding nam. Bij 70 doelpuntte Hans Mees voor AZPC (7—1). Na de tweede periode keek de ploeg uit Amersfoort reeds tegen een achter stand van 111 aan, maar bleef sportief weerstand bieden. Dit werd beloond. Bert Koetsier en nogmtals Hans Mees scoorden. Bij Zian werden de doelpunten ge maakt door: Nico v. d. Voet (8), Frans Nihof (7), Rudie v. d. Hoofdakker en Charles de la Cour (2) en Wim Deurlo. Schip zelf 'is minder waard (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND De berging van de Ping An, die sedert 24 november op het strand van Terheyde zit. gaat on geveer anderhalf miljoen gulden kosten. Dit hebben de experts van L. Smit en Co's sleepdienst en Van der Tak's ber gingsbedrijf becijferd. Een andere oplossing is het schi slopen, maar dat is een zeer ingewikl zaak. Vooral het probleem van het voer is dan actueel. Vele delen var schip waaronder de machines, zouden eerst in stukken gebrand moeten worden. De schrootwaarde is bovendien vrij klein. De bergingskosten van anderhalf miljoen Buitengewoon verlof voor bestrijding mond- en klauwzeer Veeartsen in militaire dienst snellen te hulp DEN HAAG Maandag zullen tien veeartsen, die in militaire dienst zijn. in de gelegenheid worden gesteld om deel te nemen aan de bestrijding van het mond- en klauwzeer onder de varkens, Negen van hen krijgen een maand bui tengewoon verlof, één vervroegd verlof. Deze maatregel is tot stand gekomen nauw overleg tusen he ministerie van landbouw en het ministerie van defensie. Door de muur met gestolen uniformen Amerikaanse leger C BERLIJN De Amerikaanse mili taire politie en de Westduitse justitie hebben gisteren twee soldaten en drie burgers gearresteerd, die met gestolen Amerikaanse uniformen en nummer borden. Oostduitse vluchtelingen naar het Westen hebben helpen ontsnappen. De twee Amerikaanse soldaten zijn op gesloten en zullen door de krijgsraad 'orden berecht. De drie burgers, die op het punt stonden de stad te verlaten, zijn aange houden wegeng diefstal, vervalsing van documenten en onbevoegd dragen van geallieerde uniformen. Zij konden, nadat zij de uniformen van de twee soldaten hadden gekregen, december vorig jaar de Oostduitse grenspolitie ongehinderd pas seren bij het over dc grens brengen van Oostduitse vluchtelingen. gaan echter de waarde van het schip eveneens te boven. Donderdag 20 januari, zal het Hoog heemraadschap Delfland een beslissing moeten nemen. Het zal daarbij rekening houden met de wensen van de rederij van de Ping An. Als het benodigde geld op de rekening van Delfland wordt ge stort, zal men "aan graven en slepen. De schade aan de zeewering beloopt inmid dels een half miljoen gulden. Deze wordt betaald, omdat voor de Ping An een W.A.-verzekering is afgesloten. Geen voorrang gegeven Twee doden bij autobotsing RUURLO Een autobotsing gister middag heeft hier aan twee mensen het leven gekost. De 65-jarige mevrouw Kamperman-Hietbrink uit Ruurlo was op slag dood. Drie personen werden zwaar gewond, van wie later de 63- jarige mevr. Brunekreeft-Hietbrink is overleden. De familie Hietbrink kwam juist terug van een begrafenis. Beide dames zaten in een auto, die een krui sing opreed zonder voorrang te verle nen aan een van rechts komende auto. Buurman en brandweer snelden te hulp UTRECHT De 7-jarige Joop en zijn 10-jarig broertje lagen gisteravond heerlijk in Morpheus' armen, toen vader en moeder besloten op visite te gaan. Maar Joop sliep niet. Hij kreeg geen contact met Klaas Vaak. Hij stapte zijn bed uit en besloot een sigaartje te gaan roken in een ander bed. Hij morste as en er ontstond een begin van brand. Joop bluste het vuur met een kopje water en ging daarna valdaan slapen. Enige tijd later moest een buurman eraan te pas komen om Joop en zijn broertje te redden. Het vuur was namelijk niei geblust en de kamer stond vol rook Ditmaal bluste de brandweer het vuur. Er ontstond zelfs nog kortsluiting. Al met al: het slaapmiddeltje van Joop kostte zijn ouders honderden gul dens. AMSTERDAM De 30-jarige zeeman H. W. P. die door het gerechtshof in Amsterdam werd veroordeeld tot acht jaar wegens moord op de 33-jarige wasvrouw Jessie Gibson in de Schot se havenplaats Grangemouth, heeft in middels cassatie aangetekend tegen dit arrest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9