Dagretourtje Lago om bungalow te ITALIA ia ZON® WARMTH IN IV SUNCLASS DROOMHUIS Bezichtiging met horloge in hand Leeft roker langer dan niet roker? Droom van erfenis wreed verstoord In één dag heen en weer Wie koopt vliegt gratis Peter Nero onderbreekt tournee door V,S. voor optreden in ons land 1964 7 WOENSDAG 12 JANUARI 1966 (Van een onzer verslaggevers) LUINO Had u graag een bungalow willen hebben aan het Lago Mag giore. maar hebt u weinig tijd om te gaan kijken en de zaak ter plaatse te regelen? Welnu, dat laatste hoeft geen bezwaar meer te zyn. Een Aer- denhoutse bouwondernemer laat u in één dag heen en weer reizen om zijn modellen te showen. Koopt u, dan kost u die reis niets. Koopt u niet, clan moet u een voor dit traject bescheiden bijdrage leveren in de kosten. U stapt 's morgens om een uur of negen op Schiphol in het voor u gere serveerde vliegtuig, vliegt in drie uur naar Milaan, stapt daar in de bus, rydt een uurtje de bergen in, eet in een eenvoudig dorps-„ristorante" uw ravioli met soep vooraf en capucino na en kunt daarna een kijkje op het bouwterrein nemen. Vervolgens geeft u als u tevreden bent over uit voering en prijs uw naam op in de directiekeet, waai- u wordt getracteerd op spumante en krentebrood en stapt even later weer in de bus. Voor het middernachtelijk uur kunt u dan weer terug zijn op Schiphol om op Am sterdams Rembrandtsplein nog even een late koffie te nemen op het succes van de eendagsreis op z'n Amerikaans, want u bent dan eigenaar van een zonnig bungalowtje aan de rand van het Italiaanse lago. Voorproefje maanden reis. is, wo Het was als op een reisverenigings- reünie: een bont gezelschap, waarvan iedereen iedereen kende. Uit alle delen van het. land zaten ze er. De Amsterdamse caféhouder met zijn vrouw, die de zaak van de hand wilde doen en voor het geld rustig wilde gaan leven, het echtpaar met drie kinderen, dat een zorgeloze vakantie wilde om voor de rest van het seizoen him bungalow voor goede prijzen te verhuren, de bejaarde vader, die sa men met zijn twee dochters het vorig jaar al gekochte bungalowtie nog eens wilde inspecteren om gelijk een .tandarts >p 'twee bungalows hadden laten vallen, en hét-' grijZè.-- echtpaar* dat op Ameland :n paar huisjes had staan en dat het lago een nieuwe geldbeleg ging zocht. Want zo zien de meeste kopers het: als een investering, die er dik moet uitkomen. Je legt ten slotte geen slordige zestien mille op tafel alleen voor je eigen vakantie. Toekomst Pieter Kuik: we hebben nu vijf van deze vluchten achter de rug en steeds opnieuw bleek er grote koopanimo te zijn. Meestal waren de vliegtuigen vol en werden er flinke aantallen bunga lows verkocht. Sommigen kochten er zelfs meer dan een. De heer Kuik ziet toekomst in deze recreatiebouw. Be gonnen als bouwondernemer in het Nederlandse noorden, specialiseerde hij zich daarnaast later in de bouw van bungalows en zomervilla's. Eerst in de kop van Noordholland, toen in Italië. In Ceriale aan de Rivièra zette j Toen u 's morgens kleumend op het. donkere en regenachtige platform van Schiphol samen met vijftig andere door krante-advertenties aangelokte kopers in spé de trap van de wachten de MAC-Convair besteeg, had u daar wellicht nog geen vermoeden van. Zélfs de meest ervaren reiziger immers kijkt wat vreemd aan tegen de wat onwerkelijk lijkende uit.nodi~ ging; ,Komt u zelf maar even kiï- ken" Wat voor vele vakantievierders een ««"swiiue üjj U speelt mee en zegt 's morgens tegen uw vrouw :*k ben vanavond wat later thuis, maar nachtwerk wordt het niet. De tekeningen hebt u allang bestudeerd. U gaat alleen maar even kijken hoe alles er in werkelijkheid uitziet, hoe de ligging is, hoe het dorpje beneden, kortom: in welke omgeving u straks, van de zomer, met vrouw en kinderen uw vrije weken gaat doorbrengen. En in stilte hoopt u hu al op een bescheiden voorproefje: een glas wijn op een terrasje onder een misschien al warme Italiaanse kon. Nat welkom Maar dat laatste bleek op de zesde trip een ijdele hoop. 's Morgens in een lichte motregen van Schiphol op gestegen, vonden de vijftig kooplus tigen na een zonnige vlucht boven Ipenwolken Milaans luchthaven in ien natte sneeuwdeken. Onverwacht [guur. koud. en modderig was het wel- op het natte platvorm.' En dat lerwijl Pieter Kuik, de altijd glim lachende directeur van de nu als •eisbureau fungerende bouwonder- ieming Sunclass Bungalows NV via Ie boordtelefoon nog opgewekte ver talen had verteld over het ideale limaat rond het lago en de prachtige ergezichtèn. Toen na een bustocht van een uur net bouwterrein was bereikt, hing ivoor het meer een dicht sneeuw- jgordijn en stonden de bungalows in gepakt in het wit. „Jullie hadden geen uur later moeten komen, want 'dan had je niet meer naar boven jgekund", verwelkomde een met bont muts getooide Italiaanse opzichter. Maar goed, dat alles was geen jhoofdzaak. 't Ging ten slotte om de [bungalows, niet om dat premature iglaasie wijn op het boulevard-terrasje R'an Luino. Zaken Er moeten zaken «-orden gedaan. Daarover had Pieter Kuik al tijdens de reis reen tw'*fel laten hestaan. Er waren tekeningen uit de volle tassen gehaald. Er werd eesnroken over de financiering en over de verdeling van de hunealows. Er zou verkocht woe den „zolang de voorraad strekte". De vorige reis waren er maar twee gcga- idieden, die niet kochten, werd aan- jraoedigend gelegd. Binnen een half uur moesten zij. die optie hadden ge nomen on een bungalow, een be slissing nemen. Besloten zii niet. dan zou het huisje naar een ander gaan. Een paar uur later dwaalde de groen over het besneeuwde bouw terrein. Geen snnor van de Italiaanse zon. En het uitzicht over liét' majes tueuze Lago Maggiore was wegge nomen door een dichte sneeuwbui. Maar bungalows werden er verkocht. In een houten directiekeet installeer de de heer Kuik sr. zich achter de nlankcn tafel. Er kwamen boeken op tafel. Er werden namen genoteerd. Er werd aangeprezen en gesproken over opleveringstermijnen en finan cieringen en met kwistige hand wer den kleurenfoto's rondgestrooid om te laten zien hoe het er rond het lago 's zomers wel uitzag. En intussen knalden de kurken van de flessen spumante. werden krent.ebrooden aangesneden en rookte de potkachel. hij een project van veertig woningen op (die allemaal vlot werden ver kocht) en in Ranco aan het Lago Maggiore bouwde hij acht villa's. Het project in Luino is het tot nu toe grootste: een slordige honderd bungalows in de bergen aan de rand van het meer. Speciaal voor deze buitenlandse activiteiten richtte hii een dochteronderneming op, die de naam Sunclass Bungalows Italia kreeg. Aan het meer liet hij een tweede huis bouwen, vanwaar hij eenmaal per maand heen en weer vliegt naar Zandvoort, waar ziin va der het moederbedrijf runt Late koffie Zijn stunt om een vliegtuig te char teren voor gegadigden blijkt de afge lopen maanden te zijn aangeslagen. Honderden maakten al gebruik van de mogelijkheid -om<in één dag even heen en weer te vliegen om te zien. waar zij straks vakantie zullen vieren. Natuurlijk, niet iedere lago-ganger koopt direct, maar op de laatste reis werden er toch in enkele uren een kleine twintig bungalows uit de hand verkocht. Ondanks de sneeuwstorm, die van de gevierde toeristenstreek bar pooloord maakte. Avonds in het vliegtuig, hoog boven de Alpen, werd geklonken oo het succes. Velen waren voor komende zomer buren geworden in het bungalowpark-in-aanbouw In één dag werden zij eigenaar van een eigen vakantiehuis aan het lago, waarvan zij eventjes de sfeer Het droomhuis aan het Lago Maggiore van de advertenties. Maar geen paradijselijk iveer en vergezicht, want zelfs aan het Italiaanse lago kan het in deze tijd van het jaar bar koud zijn Aankomst in Milaan; geen vroeg tijdig zonneterrasmaar zoals op Schiphol een verkleumende natte sneeuwbui. hadden kunnen proeven. Helaas niet onder de Italiaanse bergzon. maar dat was gauw vergeten bij de ge dachte aan zeker zonniger weken in het komende zomerseizoen. Precies op het middernachtelijk uur streek de MAC-Convair neer op Schiphol. In precies vijftien uur was het lago „gedaan". Voor een late koffie op Amsterdams Rembrandtsplein was nog ruimschoots tijd over Wegens grove schuld door nalatigheid Rotterdamse kapitein krijgt f 500 boete AMSTERDAM De officier bij de Amsterdamse rechtbank heeft tegen de 47-jarige Rotterdamse kapitein op de grote handelsvaart A. L. P een geldboete geëist van f 500 subsidiair 30 dagen hechtenis. Het zou aan diens grove schuld te wijten zijn dat de sleepboot Ika-goedkoop door haar eigen sleep, het 1937 brt. metende MS Geestland (waarop P. gezagvoerder was) op 24 maart van het vorig jaar in het Noordzeekanaal werd aangeva ren. Daarbij kwam de kapitein van de sleep, boot C. Wortel door verdrinking om hel leven. Twee andere bemanningsleden werden gered. Ook de subsidair ten laste gelegde overtreding, overschrijding van de maximaal toegestane snelheid, achtte de officier bewezen. Vrouw vond auto in delen terug AMSTERDAM Doordat de monteur van een garage in de hoofdstad een verkeerde wagen naar binnen had gereden, vond gisteren een verbaasde mevrouw P. Tromp-Wolff uit de Donse- laerstraat haar witte Ami-6 in onderdelen uiteen achterin in de werkplaats Zij had de wagen voor de ga rage geparkeerd om even een familiebezoekje af te leggen. Toen zij terugkwam was de wa gen verdwenen. Pas na lang zoe ken vond zij hem in de garage, maar toen was de motor er al uitgesloopt. Het bleek dat de monteur, die opdracht had ge kregen een witte Ami-6. die voor de deur op reparatie wachtte, de verkeerde auto naar binnen had gereden. Het sleuteltje paste toevallig ook oo de auto van mevrouw Tromp De garagehouder bood me vrouw Tromp direct aan voor 350 gulden de door de monteur ontdekte mankementen te repa reren maar daar ging zij niet op in. „De wagen is pas een half jaar geleden helemaal gerevi seerd", zei zij. Er komt nu al leen een nieuwe frictieplaat in en vanmiddag zou mevrouw Tromp de wagen iveer kunnen afhalen. Concert in Carré morgen live" via Nederland l Schade f'2 miljoen Zware brand in snoepfabriek HARLINGEN Mear dam twee mil joen gulden bedroeg gisteravond de scha. de bij een felle brand im een loods var de suikerwarenfabriek Frisia in Harldn- gen. Tonnen snoepgoed, inpakmateriaal en suiker gingen verloren waaronder ook de al gefabriceerde suikerwerken voor Sint Nicolaas 1966. De op vijftien meter afstand staande gashouder met 4500 kubieke meter gas kon worden ge spaard. Twee nichtjes in Z.-Afrika vermoord WELKOM (Zuid-Afrika) Twee blanke nichtjes van 13 en 12 jaar, zijn ten noorden van deze goudstad moord. Zij hadden kogelgaten in hoofd; bovendien waren de voeten elkaar gebonden. De meigjes w; naakt, toen zij werden gevonden. De politie zoekt met speurhonden intensief naar de moordenaars. De meisjes w gaan zwemmen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amerikaanse pianovirtuoos Peter Nero (32) heeft een langdurige tournee door de Ver enigde Staten onderbroken om in ons land opnamen voor televisie en ra dio te maken. Donderdagavond speelt hij, begeleid door bassist Joseph Cusatls en drummer Barre Philips en met medewerking het Cosmopolitain Orkest onder leiding van Jos Cleber, in Carré. De AVRO zendt zoals we gisteren schreven hiervan het eerste gedeelte (van 20.20 20.55 uur) via Nederland I „live" uit; het tweede gedeelte volgt od een latere da. turn. Voor de Sleeswijk Revue (René Sleeswij'k is de promotor van Nero's komst naar Nederland), die op 28 januari wordt uitgezonden, zou hij vandaag opnamen (in totaal tien mi nuten) maken. Vrijdag tenslotte speelt Peter Nero in de Varastudio. Het is nog niet bekend wanneer deze (radio) uitzending de lucht ingaat Peter Nero (artiestennaam voor Bernie Nierow) geniet in Amerika én in Europa grote populariteit. Dat heeft hij te dan aan zijn onnavolgbare stijl van spe- De arrangeur-orkestleider Marty Onderzoek wettigt vermoeden: AMMSTERDAM De waargeno men oversterfte voor rokers berust (gedeeltelijk) op een schijnbare over sterfte. Deze theorie van dr. V. Oppers wordt thans volgens hem en dr. H. J. Hoeflake bevestigd door een onderzoek bij het leger. In 1964 bracht dr. Oppers, die hoofd is van de afdeling gezondheidsstatistieken van het Bureau van statistiek der ge meente Amsterdam, in een artikel de theoretische mogelijkheid naar voren dat de niet-roker korter zou leven dan de Documenten van Mallet zijn er niet PARIJS Voor de 45- tingen van Jean Pierre Deze erfgenamen he- jarige Helénc Fauraud Mallet, een Franse mil- ben de afgelopen jaren mt Frankrvk en duxzen- jonair, die ongeveer 80 anderen, verdeeld jaar geleden in Amerika verscheidene congressen over 74 landen, is de kinderloos is overleden, gehouden. Zij beweren, droom van het verdelen niet in haar bezit te heb- dat het bezit van Jean van een arote Ameri- ben. Voordien had zij al- Pierre Mallet bestond kaanse erfenis in rook tijd het tegendeel be- uit de opbrengst van opgegaan. Helène werd weerd. Het bestaan van land met een rijkdom aan maandag beschuldigd van de Mallet-erfenis is nooit mineralen. De opbrengst x~aude en valse voor- afdoende bewezen. De daarvan werd in goud endsels. unie van erfgenamen be- omgezet en bij een Ame- Functionarissen van de st.nnd uit 24.000 personen, rikaanse bank gedepo- justitie zeiden, dat zij die beweren nazaten te neerd. Daar groeiden het zijn van de elf broers van kapitaal en de rente tot Mallet. 2 miljard gulden. Vlieg zaterdag 26 februari met ons mee! bouwen wij deze Beziehtigingsvlncht (bent Aan het Lago Maggiore UJMM. zeer artistieke, ideaal bewoonbare droomhulzei die allen een groots en ongebreideld uitzicht ovc het Lago cn de Zwitserse Alpen hebben, in ec prachtig park, waarin wordt aangelegd een cige zwembad, midget golfbaan, speelweide, etc. et< 'SIMASS BUNGALOWS' BOUW- EN EXPLOITATIE MIJ N.V. Bouw es Palace 5 A-5/6 - Zandvoort Telefoon 02507-3404/2100 roker, omdat de niet-roker gemiddeld zwaarder is, hetgeen minder gezond is. Doordat de roker langer zou leven, zou hij een schijnbare oversterfte vertonen aan bepaalde ouderdomsziekten zoals longkanker. Vijf kilo De theorie werd aan de praktijk ge- toest door een onderzoek onder 2180 of ficieren en manschappen. In de leeftijds klasse van 40—54 jaar bleek de niet- roker gemiddeld 5,3 kilo zwaarder te zUn dan de zware sigarettenroker. Dit ge.wlchtsverschil levert een verschil in gemiddelde levensduur van enkele jaren op. Dr. Oppers en dr. Hoeflake (hoofd van de afdeling statistiek van de Militair-ge neeskundige dienst) noemen in een ar tikel in het Tijdschrift voor sociale ge neeskunde een onderzoek bij militairen niet representatief voor het gehele Ne derlandse volk. Mochten echter door een uitgebreider onderzoek de gevonden re sultaten algemeen blijken te gelden, dan is een relatie tussen roken en levensduur aangetoond in omgekeerde zin als ge woonlijk wordt aangenomen. Dan kan het roken ook zijn kwaadaardige karak ter verliezen. Voorzichtig De auteurs zeggen, „uiterst voorzichtig in hun conclusies" te zyn. Zij willen slechts wijzen op tot nu toe niet herken de factoren. De groottte van de over schatting van de oversterfte voor rokers is echter nog niet te bepalen, zodat de auteurs op dit ogenblik niet kunnen be strijden dat het roken toch nog schade lijke werking heeft. Daarom kozen de auteurs als motto voor hun artikel* „Rook matig en blijf mager". Weinig verandering DE BILT De oostelijke circulatie heeft zich tot over de Britse eilanden en de Atlantische oceaan uitgebreid. In verband met drukdalingen in de Balkan en oost-Europa wordt de stro ming in Europa noordoostelijk. De continentale lucht wordt nu uit het O.-zeegebied via de Duitse Bocht naar oorzaakte in ons land wat sneeuw. Verwacht wordt dat morgen de be wolking veranderlijk zal zijn met enke le snéeuwbuitjes maar ook enkele opklaringen. De vorst zal in de kust provincies licht zijn. In het zuidoosten van het land hand haaft zich lichte tot matige vorst. De vorst heeft in Europa verder terrein gewonnen in zuidelijke richting. In het Alpengebied en de Balkan valt veel sneeuw. Gold heeft daarvan eens gezegd: „De enige manier om te vertellen hoe Nero speelt, is door een plaat van hem te draaden". De sympathieke Amerikaan in wie men beslist een vertegenwoordiger van de bikkelharde Amerikaanse showtousi- nes ziet is een aangenaam causeur, die bescheiden over eigen prestaties praat, maar hoog opgeeft over het spel van collega's. Hij komt uit een niet muzikale familie. Toen hij zeven jaar was, werd zijn ver rassende muzikaliteit ontdekt. Nauwelijks veertien jaar kreeg hij een prijs voor eigen composities en een studiebeurs aan de Juilliard School of Music, die vele beroemde musici heeft voortgebracht Klassiek Aanvankelijk studeerde hij klassieke muziek; later stapte hij over op jazz en dat bleef hij spelen tot hij met zijn eigen stijl zijn draai had. gevonden. Voordat het vover was, werkte Peter Nero nog korte tijd in een pianozaak. Hij kreeg daar een baan, nadat hij teleurgesteld door een mislukt optreden in een club de muziek aan de kant had gezet. Met piano's bleef hij wel vertrouwd: in drie weken verkocht hij er neaentien! Het publiek aarzelde geen ogenblik meer met de aankoop, nadat hij had laten horen wat er uit zo'n piano is te halen.... In het programma van de bv-ster Ar thur Godfrey maakte Peter Nero zijn debuut voor de camera's. Daarna kreeg zijn naam weldra een bekende klank in de States. Met Paul Whiteman maakte hij een concerttoernee door Amerika, waarbij hij de pianopartituur speelde van Gershwins .Rhapsody in Pbie". Peter Nero heeft brede bet"- '«telling voor alle soorten muziek. Hii bewondert Beethoven, Gerhwin, maar ook de ver tolkers van oude en moderne jazz. Grand gala Ons land maakte voor de eerste maal kennis met het spel van deze virtuoos od het Grand Gala du Disque in 1964. Hii vertelt: ..Sindsdien ben ik Holland minded. Ik ben hier zo graag, dat i'k m'n toernee heb gewijzigd om naar Amsterdam fe kunnen. Het is prettig werken met Hollanders". Veel meer dan een paar Amsterdamse stra ten heeft Peter Nero overigens niet van ons land gezien..-. De directie van het Amstél Hotel heeft In de kamer van de pianist vazen met tuinen én een plano („Er zitten te wei nig toetsen op...') gezet. Peter Nero wienjj grootste krocht zijn improvisatietalent iAj repeteert toch elke dag één twee uur. Hij zegt, dat hii zich onzéker voelt alü hij dat zou nalaten. Merkwaardigerwijs heeft Peter Nero (democraat en warm voorstander van rassemrel (ikheid) de meeste fans in Zuid-Afrika, waar hy nog nooit is ?e- weest. Graag geziene gast is hij in En geland. waar hij dit weekeinde aan een televisieshow meewerkt. Een paar uur na zijn aankomst in New York moet hij weer voor de Amerikaanse televisie op treden. Daarna begint het reizen en trekken door de Verenigde Staten op-, nieuw. Het is regel, dait Peter Nero v«or uitverkochte zalen speelt. Een pu bliek van drie a vierduizend mensen is gewoon: in Hollywood trad hij een keer op voor 22.000 bezoekers. Dint vertelt hij wel met trots, want hij houdt ervan te spelen voor volle zalen, voor mensen, d'e -ekomen zijn om naar hem te luis teren Brooklyn Hij woont met zijn vrouw en twee kin deren in Brooklyn, niet ver van de plaats waar hii werd geboren. Veel thuis is hij niet. Zijn vrouw Marcia wist, toen zij trouwde, dat haar man vaak weg zou zyn. want als er iemand is. die Nero's car rière van nabij heeft gevolgd, is zij het: zij kent hem al van de schoolbanken. Bus tegen trein: elf doden BUENOS AIRES Op een overweg is gisteren een bus tegen een op volle snelheid rijdende trein gebotst. Er zyn elf buspassagiers om het leven gekomen. Zon en maan Donderdag 13 januari: zon op 8.43, on der 16.54; maan op 0.05, onder 12.03, Donderdag 13 januari: laatste kwartier. Hoogwater Scheveningen 13 januari: 7.40 v.m.; 20.05 n.m. HET WEER l/V EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 1 Weers- iW ff 'fcr 5a Temper. Station gesteldh ii\iï li 13. Helder gh. bew. on o 8 -1 -2 O Vllsslngcn zw. bew. nno -3 -5 0 1 De Bilt sneeuw nno 2 Is o.i Eindhoven zw. bew. nno 2 -4 -6 0 Stockholm zw. bew! Oslo onbew. j -4 -5 -7 -15 o!< 0 AbJSeen sneeuw 110 10 windstil -1 -4 0.1 0.1 Brussel gh. bew. Luxemb. zw, bew no 5 -2 -4 -7 -6 0.1 0.1 Parijs onbew. Bordeaux gh. bew. windstil -3 -8 13 -1 2 Berlijn Sneeuw no" 4 -3 -8 3 Mllnchen sneeuw Zürlch sneeuw üi£ i -8 -13 -5 -8 0 1 11 Genève sneeuw Locarno gh. bew. r f -6 -7 J1 Belgrado sneeuw W 7 -4 -8 l Rome regen windstil 13 *7 Madrid mist o?" 6 10 0 1 Lissabon gh. bew. ZZW 8 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7