Wilson vecht voor Rhodesia - beleid Hitier: Ik ben nog niet hard genoeg geweest 1BANANEN /eajrééz voo/ideêt#/ President Johnson is zuinig hi een. &Oft£e Kif SJASTRI VANMORGEN AAN HEILIGE RIVIER VERBRAND Griep...? Spaans schip gezonken: 34 man vermist Gemenebestconferentie begonnen Rus vraagt asyl in Zweden Onthulling in documenten alles goed en wel Verslagover de dood van Barka Newyorkers moeten blijven wandelen SOCIALISTEN NU HERENIGD s WOENSDAG 12 JANUARI 1966 Op Atlantische Oceaan NEY YORK Het Spaanse vracht schip Monte Palomares is maandag in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan gezonken. Het had een beman ning van 38 koppen, van wie er vier van een reddingvlot werden opgepikt door de Amerikaanse vrachtboot Steel maker. De overlevenden vertelden dat het schip met de kapitein en enkele be manningsleden ten onder was ge gaan. Een aantal schepen heeft koers ge zet naar het rampgebied om overleven den op te pikken. De Monte Palomares zonk tijdens een storm. LAGOS (Nigeria) - Premier HIJ WEIGERT Wilson van Engeland heeft giste- k A "XTVA ARFlTlVr1 ren tot tweemaal toe ingegrepen i N \JF op de Gemenebestconferentie, die TT TTlC/^XTlTll/T A in deze Afrikaanse stad aan Rho- JL J.J desia is gewijd. Hij voelde zich daartoe gedwongen door de felle woorden, die door afgevaardigden van sommige landen werden uit- gesnroken. Wilson zei, dat er zonodig nieuwe (geheime) economische wapens ge bruikt zullen worden om het bewind van Ian Smith ten val te brengen. Hij weigerde zich aan een tijdschema te binden, verklaarde zich opnieuw tegen het gebruik van geweld en bevestigde de uitsluitende Britse verantwoorde lijkheid voor de crisis. De Britse premier stelde zijn collega STOCKHOLM Een Rus, die beweert in staatsdienst te zijn als skitrainer, is gisteren weggelopen van een groep van vijf Russische skiërs. Zij wilden op het vliegveld Arlanda in een vliegtuig naar het oosten stappen. De Rus heeft politiek asyl in Zweden gevraagd, Hij volgde de groep tot aan het vliegtuig, maar daar aangekomen vermeed hij de trap. De Rus liep om het landingsgestel heen en kwam ongemerkt terug in het gebouw op het vliegveld. van Sierra Leone, die een oorlogs zuchtige redevoering had gehouden, enkele vragen. „Indien u opperbevel hebber was, welke datum zou u dan stellen voor een limiet voor vreed- de operaties, die u eist? Welke garan- u kunnen geven, dat niet duizen- Afrikanen worden gedood tijdens de operaties, die u eist? Welke geran- tie kunt u geven om te verhinderen, dat de Karibadam verwoest wordt? Er zouden ten minste twee divises nodig zijn om de strijdkrachten van Smith te verslaan. Waar wilt u die vandaan halen?" De meeste Gemenebestleden zijn bereid, af te wachten of de sancties van Wilson het regime van Smith ten val kunnen brengen. Zij koppelen hier BONN Adolf Hitler heeft spijt gehad, dat hij nog niet hard ge noeg is opgetreden tegen zijn te genstanders in de dagen, dat hij pas rijkskanselier was geworden. „Achteraf heeft men alleen maar spijt dat men zo goed geweest is". Deze verklaring wordt onthuld in documenten, die het weekblad „Der Spiegel" heeft gepubliceerd. Het zijn stenogrammen, uit parti culier bezit, die nog niet eerder zijn uitgegeven. Zij bevatten de Aftrekbaar.... Afschuwelijk. In de krant van zater dag las ik met dikke letters: giften aan Paar aftrekbaar. Hiermee wordt het nationaal geschenk getrokken in een sfeer, die er niet mee in overeen stemming is. Schenkingen die aftrek baar zijn hebben betrekking op instel lingen van liefdadigheid, of kerken. Trouwens, in ons geval spreekt men toch liever niet van geschenk maar van cadeau? Zij die veel kunnen ge ven dienen te bedenken dat het ge schenk echt nationaal moet blijven. Een maximum van 50 vind ik al heel wat. In de Tweede Kamer dient naar mijn mening ernstig geprotes teerd te worden tegen het aftrekbaar stellen van giften voor het nationaal- geschenk aan het Paar. Rotterdam P. van Wijk misverstanden Naar aanleiding van uw artikel over kortegolf-luisteraars, zou ik u, zelf actief radio zendamateur, op enkele dingen attent willen maken waarover in brede kringen misver standen bestaan. In de eerste plaats blijkt mij herhaaldelijk, dat men maar weinig beseft dat radio zendama teurs keurige, nette mensen zijn, die doen wat mag en bepaald geen „ether- piraten" mogen he^en. Verder is het volslagen onjuist, dat de uitgebreide antennes die een zendamateur op zijn huis pleegt te plaatsen storend inwer ken op tv- of radio-ontvangst. Hope lijk zijn deze misverstanden hiermee uit de weg geruimd. Rotterdam B. Bottema Egoïsme In uw financieel jaaroverzicht las ik ..koersen daalden door slinkende winstmarges. Ontwikkeling gevaar lijk" Gezegd wo>lt daarna, dat in 1965 de lonen met 11 procent stegen en de productiviteit slechts met 4 pro cent toenam, hetgeen een ongezonde ontwikkeling wordt genoemd, levens gevaarlijk voor onze nationale econo- de soc. - iP voor moet bestaan dat de vakbeweging te recht periodiek om loonsverhogingen vraagt. Op grond van de stijging der produktiviteit (4 tot 5 procent) kun nen de lonen met eenzelfde percenta ge stijgen, zonder gevolgen prijzen ,--J ken" Daar wordt dan aan toegevoegd, dat er natuurlijk ook bedrijfstakken zijn waar de produktiviteit niet kan stij- gen...Ik zeg: inderdaad. En daarom moeten de looneisen altijd heel wat léger zijn dan 4 tot 5 procent. Dan pas zijn we aan de veilige kant. Ook hier geldt, dat egoïsme een verachte lijke ondeugd is. Katwijk a. Zee C. Vooys de betrokken bedrijfstak verslagen van de laatste bijeen komsten met nazi-leiders. Ook wordt onthuld, dat Hitier een week voordat hij zelfmoord pleegde, hoopte nog voordeel te kunnen trekken uit een verwijdering tussen de Sow- jet-unie on de westelijke bondgenoten. mening, dat de tijd t r" de tische kolos en meloch zullen keren uit instinct van zelfbehoud. Wanneer ik hier- kan hebben en de hoofdstad kan behouden zal misschien onder de Engelsen en Amerikanen de hoop groei en, dat het onder bepaalde omstandighe den misschien mogelijk zal zijn samer. met nazi-Dultsland tegen dit gevaar op te treden. „Ik ben de enige man, die dat kan doen" zo voegde hij er aan toe. Heroïsche houding Hitier verwierp het voorstel naar Berchtesgaden te gaan, waar de nazi'! een defensiesysteem in de Alpen had den ontworpen. „Ik zou het duizend maal laffer vinden mij het leven te benémen op de Oberzalzberg dan hier te blijven en te sterven. Alleen een heroïsche houding kan ons door deze tijd heen brengen". Tegen een kleine kring SS-ers, legerof ficieren en nazifunctionarissen zou Hitier ook gezegd hebben ernstig bezorgd te zijn over de olievoorziening. „Wanneer ik deze zaak hier eenmaal opgeknapt heb, moeten wij zien, dat wij de olievel den terug krijgen". WASHINGTON President Johnson staat bekend als een zuinig man. Wist hij reeds de elektriciteitsrekeningen van het Witte Huis op een lager bedrag te brengen door persoonlijk lich ten uit te draaien waar hij het niet noodzakelijk vond thans heeft hij zijn oog laten vallen op het grote'aantal dienstauto's. Hij liet nagaan hoe dikwij's zijn auto's voor het persoonlijk ge noegen van het personeel wer den gebruikt. Daarbij kwam Johnson tot de conclusie, dat het wagenpark van honderd stuks kon worden teruggebracht tot zestig. Het onplezierige gevoel van Johnsons staf, dat „the big brother" hen op de vingers keek werd gisteren door een woord voerder van het Witte Huis be vestigd. Hij vertelde, dat de pre sident een systeem van toezicht had ingesteld. Zo moeten bijv. de telefonistes de uitgaande en binnenkomende gesprekken riOfèrèh,1 kan worden nagegaan of een bepaald personeelslid meer of minder toestellen nodig heeft. echter de waarschuwing aan. dat an dere maatregelen, zoals gewapende interventie, niet uitgesloten moeten worden, als de sancties niet doeltref fend blijken te zijn. Er worden geen nieuwe politieke stappen verwacht. De vraag zal slechts zijn, of het uit blijven van nieuwe maatregelen niet tot verwijdering tussen enkele Geme- nebestlanden en Engeland zal leiden. Tamil en Sinhala officiële talen in Ceylon COLOMBO Naast het Tamil wordt het Sinhala oofk de officiële taal in de noordelijke en oostelijke provin cies van Ceylon. Het wetsontwerp var de regering werd gisteren na een be wogen debat door het Huis van Afge vaardigden aangenomen. Twee leden van de oppositie werden tijdens het debat door de politie uit het gebouw gezet. Door de twee talen officieel te ma ken is een einde gemaakt aan de taal strijd. Zoals bekend zijn in de afgelo pen dagen felle betogingen geweest. Er vielen een dode en vele gewonden te betreuren tijdens botsingen met de politie die gebruik had gemaakt knuppels en traangasgranaten. Rhodesië 95 (Van een correspondent) PAJRIJS Hoe groot de belang stelling nog is voor de zaak Ben Barka, de Marokkaanse oppositie leider, die in oktober verdween, wordt opnieuw aangetoond door de publicatie in „L'Express" van een op de band opgenomen ver klaring van een zekere Georges Figon onder de in het oog sprin gende kop „Ik zag hoe Ben Barka vermoord werd". Figon (39), een van de vijf Fran sen, die naar aanleiding van deze zaak nog steeds door de politie gezocht wor den, zou zich in Parijs bevinden en regelmatig bepaalde bars bezoeken. Het is daarom moeilijk te begrijpen waarom de politie hem niet zou arres teren, daar zij wel twee hogere poli- NEW YORK Onder de stijgende druk van de publieke opinie probe ren de bemiddelaars een oplossing te vinden voor de staking bij het New- yorkse openbaar vervoer, die nu al elf dagen duurt. Het ziet er echter niet naar uit, dat er vooruitgang wordt geboekt. Beide partijen houden vast aan hun eisen. Protestantse, rooms-katholieke en joodse leiders hebben hun goede diensten aangeboden. De politie heeft meegedeeld, dat er een groeiende vraag naar ambulances is. Dit wordt verklaard door het feit, dat de in spanningen van het leven in een stad van acht miljoen inwoners zonder openbaar vervoer een nadelige invloed blijken te hebben op de volksge zondheid. Er wordt reeds gesproken over het inschakelen van militairen van de nationale garde om het vervoer weer op gang te brengen. tie-ambtenaren en een inspecteur van de burgerluchtvaart heeft aangehou den. Mogelijk dient hij als lokaas voor de andere mannen, die nog gezocht worden. Het verhaal in „L'Express" bevat geen enkele aanklacht jegens hoge po litiefunctionarissen, die met de zaak Ben Barka belast zijn, zoals die waar voor het weekblad „Minute" thans ver volgd wordt. Het geeft slechts een ver slag van de gebeurtenissen rondom de Marokkaanse politicus vanaf het ogen blik. dat hij vrijwillig werd meege voerd door de twee thans gearresteer de politiemannen en door Antoin Lo pez, de inspecteur van de Air France. Hij verkeerde op. dat ogenblik kenne lijk in de veronderstelling, dat Hij zou worden ondervraagd door een belang- rijkè instantie. Toen de deuren van de villa van Boucheseiche in Fontenay-le-Comte zich achter Ben Barka sloten, keerden de politiemannen en Lopez terug naar Parijs. Ben Barka wist niet, dat hij daar zou achterblijven met de vijf man met strafregister: Boucheseiche, Dubail, Le Ny, Jean Palisse en Figon. De dag daarna, zaterdag 39 oktober, trachtte men Ben Barka te verdoven met een middeltje, dat men in zijn thee gedaan had, maar hij viel niet in slaap. De vijf man vochten met hem en Ben Barka heeft kennelijk een hun ner neergeslagen. Vervolgens verschenen twee voorna me Marokkanen. Toen Ben Barka een van hen zag ontstak hij kennelijk in grote woede. De tweede kwam later binnen. Hij trok een dolk, sneed Ben Barka's keel open, maar doodde hem niet. De andere Marokkaan en de Fransen bonden Ben Barka, kennelijk steviger dan de Fransen lief was. Zij protesteerden tegen het feit, dat hij niet genoeg lucht kon krijgen. Ben Barka werd daarna uit het huis gedragen en in een wagen gelegd met nummerplaten van het corps diploma tique. Men vervoerde hem naar eer villa, die de Marokkanen hadden ge leend van Lopez. Vandaar vervoerden zij hem levend of dood vermoe delijk in een grote koffer naar een transportvliegtuig. Deze afschuwelijke geschiedenis, die zich zo moet hebben afgespeeld in een modieuze villa in Parijs, op korte afstand van het vliegveld Orly, vraagt om enig commentaar. Waarom heeft Figon dit verteld? Waar bevinden hij en de vier andere Fransen zich? Ze hebben mogelijk alleen maar ver moed, dat het de Marokkanen er om te doen was een politieke tegenstander te gijzelen zonder de bedoeling hem te vermoorden. Figon's verhaal wordt bevestigd door andere gegevens tot en met het ogenblik, waarop de twee politieman nen en Lopez de villa hun rug toekeer den. Van wat er daarna gebeurde weet men alleen nog officieel, dat de Marokkanen op 30 oktober in Parij. aankwamen en zich naar de villa bega In Italië NAPELS De Italiaanse sociaal-demo cratische partij heeft gisteren besloten om zich- na een breuk van19 Jaar wéér bij de socialistische partH te voegen. Het driedaagse congres van de sociaal-demo craten werd besloten door met een over weldigende meerderheid te stemmen »or de hereniging. Saragat, de huidige president, was lei- Figon is een merkwaardige figuur. Als jongeman werd hij drie jaar in een zenuwgesticht opgenomen. Later bracht hij nog zes jaar in de gevange nis door vanwege het feit, dat hij op de politie geschoten had bij een inci dent. Ritje met de kapper Kapper Cyril uit Parijs (29 jaar) had, het zo te doen met de dames, die met haar verwaaide kapsels van het vliegveld Orly bij Parijs kwamen, dat hij speciale voor zieningen trof. In zijn ruime Rolls Royce met chauffeur rijdt hij zijn dure klanten nu naar Parijs en gedurende deze 30 mi nuten durende reis wordt het kapsel keurig verzorgd. Het kap- ritje kost f210. Maar de klanten van Cyril betalen het graag. Zij kunnen zich immers niet veroor loven er een ogenblik minder verzorgd uit te zien, vooral wan neer ze in Parijs aankomen In de Centraal Afrikaan se Republiek is sinds kort het houden van meer dan een vrouw verboden. Dit werd door de revolu tionaire raad besloten. In de Britse plaats Derby is de eerste „vuurtoren bobby", een agent met een knipperlicht op zijn helm, op straat versche nen. Men wil de politie mannen, die het verkeer regelen, beter zichtbaar maken. De autoriteiten zijn ertoe overgegaan na dat een politieagent ten gevolge van slechte zicht baarheid op een kruis punt was doodgereden. I In het Italiaanse dorpje Cuneo is een 62-jarige man getrouwd met een meisje van veertien. Het huwelijk werd op 27 de cember in een dorp nabij Cuneo gesloten. Om de een of andere reden is dit gisteren pas bekendge maakt. „Wij zijn beiden gelukkig", zei Francesco Casseta. „Ik heb op mijn gebeurt niet iedereen", zei hij tegen verslaggevers. Het meisje heet Jolanda Dovetta. Mevrouw Jacqueline Ken nedy en haar kinderen vertrekken vrijdag naar Zwitserland voor een ver blijf van ongeveer twee weken in het wintersport centrum Gstaad. Het echt paar Galbraith vergezelt hen naar deze bekende wintersportplaats. in hongerstaking gegaan tegen de Maffia, een Sici- liaanse onderwereldorga nisatie. Volgens hem zit ten leden van de Maffia zowel in de regering als in het parlement. Dolci, die een week niet zal eten, houdt zijn honger staking in Castellammarc del Goldo, een plaats in de buurt van Palermo, waar de minister van buitenlandse handel, Ber- nando Mattarella, woont. Volgens Dolci is Matta rella een Maffia-lid. Paard ook in dienst vriend mag worden genoemd, heeft het voor elkaar gekregen om zijn lievelingspaard „Amou- reen" mee te mogen nemen in dienst. De commandant heeft hem zelfs toestemming gegeven elke dag zijn vriend trouw te verzorgen. Peter heeft zich on middellijk met het militaire le ven verzoend. T~)E Gemenebestconferentie, die te Lagos (Nigeria) wordt gehou den, zal het uithoudingsvermogen van de Britse premier Wilson op de proef stellen. Vele landen eisen van hem, dat hij een tijdschema aanvaardt voor het ten val brengen van het illegale bewind van premier Smith van Rho desië. Totdusver heeft Wilson geweigerd, aan deze eis te voldoen. Inwilliging er van zou tot gevolg kunnen heb ben, dat gebruik van geweld op een bepaald ogenblik onvermijdelijk zou worden. Wilson houdt vast aan een systeem van economische sancties, dat kan worden uitgebreid, zodra daartoe de mogelijkheid bestaat. Op deze wijze wil hij aansturen op nieuwe onder handelingen. Wellicht zullen de jongste ontwikke lingen in Rhodesië de leden van het Gemenebest aanleiding geven, Wil son in de gelegenheid te stellen, zijn streven naar een vreedzame rege ling tot een goed einde te brengen. Men zou in Rhodesië onder druk van de snel slechter wordende omstan digheden bereid zijn, de onderhande lingen met Engeland te heropenen. En het zou de moeite waard zijn, als deze bereidheid op haar merites zou worden onderzocht. Rhodesië dient zich te realiseren, dat het zich in een veel nadeliger positie bevindt dan vóór het eenzij dig uitroepen van de onafhankelijk heid. Wat toen mogelijk was, is nu wellicht onbereikbaar. Destijds zou een geleidelijke over gang naar een niet-blank meerder heidsbewind nog aanvaardbaar zijn geweest. Onder gewijzigde omstan digheden lijkt die mogelijkheid vrij wel uitgesloten. Als Rhodesië met Engeland over eenstemming wil bereiken, zal het genoegen moeten nemen met een versnelde overdracht van het be stuur aan de niet-blanke meerder heid. Dit is het regelrechte gevolg van de tragische vergissing van enkele maanden geleden, die tot de breuk met Engeland leidde. der van de ene en Nennl van de andere groep. Zij gingen in 1947 uiteen, omdat de groep van Saragat meende, dat de partij te dicht bij de communisten stond. De Nenni-socialisten hebben sindsdien al lang met de communisten gebroken. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de ambassadeur van Boeroendl gelast het land te verla ten. De Ver. Staten hebben tevens gepro testeerd tegen de uitwijzing van de Ame rikaanse ambassadeur. Miljoen Indiërs Kort waren getuigen NEW DELHI Vanmorgen is het stoffelijk overschot van pre mier Sjastri van India aan de oever van de heilige rivier de Joemna verbrand. Het was Sjastri's zoon Hari Kisjan, die met een fakkel de brandstapel van san. delhout aanstak. Naar schatting meer dan een miljoen verslagen Indiërs waren getuige van dit droevige tafereel, het slot van een uitgebreide Hindoe-rite. De tijdelijke opvolger van Sjastri, minister-president Nanda, premier Kosygin van Rusland en vice-presi dent Hubert H. Humphrey als afge zant van president Johnson van de Verenigde Staten woonden deze drukwekkende plechtigheid bij. Vanmorgen vroeg was het stoffelijk overschot van Sjastri op een affuit Alleen het gelaat van de over leden staatsman was niet door de vlag van India bedekt. Bij deze handeling zongen Hindoepriesters in saffruan- kleurige gewaden lofzangen over de wedergeboorte. Zij legden rose bloe men op de baar. Belangstelling De belangstelling voor de begrafenis plechtigheid was ongekend groot. Toen de stoet langs de brede Rajpath Avenu ging, doorbrak de menigte de bezetting van politiemannen en militairen. Dui zenden en duizenden schaarden zich achter de baar. Zij zongen en schreeuw den „Lal bahadoer. Lal bahadoer. (Leef eeuwig). Vlak voor de affuit liep graaf Mount- batten, die evenals premier Kosygin een krans bij de katafalk had gelegd. u-_ Z 7 Drie stafchefs van de strijdkrachten bescheiden persoonlükhSd^Sïïr ook van Hepen voorop. Officieren trokken de de kracht van zijn wil. die uit zijn gehelï affuit. I wezen sprak." ior het aanbreken van de dag grote paniek uitgebroken voor het huis waar Sjastri lag opgebaard. Honderdduizenden rouwende Indiërs had den zich voor het huls verzameld In de hoop hun grote leider nog een laatste groet te kunnen brengen. Maar slechts enkelen waren in de gelegenheid langs de baar te defileren. De politie hield de situatie niet in de hand. In het gedrang, dat ontstond, wer- dan ^honderd Indiërs ernstig herstellen. Toekomst Na de verbranding aan de heilige rivier hebben de politieke leiders van India zich weinig tijd gegund. Onmiddellijk be gonnen zij hun beraad over de toekomst van hun land. Koemaraswani, de leider van de Con grespartij, had direct een gesprek met Nanda over het kiezen van een nieuwe parlementaire leider, die wordt aan gewezen om een nieuwe regering te vor men. Er waren geen aanduidingen, dat de partij Nanda niet wenst. Maar het is bekend, dat drie sterke figuren het premierschap ambiëren: de minister van Chavan- d® minister van voor- ünrhfo?' x.r°uUW Indira Ghandi (de Moraal Dela" de rechtse lelder Roouwbeklag Onder de velen, die een rouwbeklag naar New Delhi ronden, waa ook dVÏnt «rdê'r h*.d Wf"- A|M'b y 'F™ vertegenwoordigers oue ?Ï,h?pV£?*handc'G^oelam Faroen- vonr Pakiitaanae hoge commissaris j Arsjah Hoessain) naar de ïwi (i1 .V1i,n1I?dU gezonden om bU de crematieplechtigheid aanwezig te zijn. h°SnnaMVMUi Zün dlP'°matleke post Delhl weer waarnemen. Minister Luns hield gisteren voor de van de Wereldomroep een toe spraak, waarin hij het overlijden van de premier van India herdacht. „Dit is een verlies", zei de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, „speci aal voor India maar ook voor de gehele wereld. Want hy was een voorvechter voor de vrede". Minister Luns vervolgde: „Ik heb het voorrecht gehad hem te ontmoeten en ik

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5