Tv-serie gezinsvorming en radioverhalen-wedstrijd Het geheime dorp IHEÉOlO er 'S geen betere! Uit de Haagse hof geplukt. Brick Bradford Senmoet DE ROTTERDAMMER WOENSDAG 12 JANPARI I%6 ETHERGOtVEN-ETHERGOLVEN-ETHEROOLVEN-ETHERGOlVEN PHERGOLVEN-ETHERGOLVENETHERGOLVENETHERGOLVEN- HILVERSUM Er is nieuws van allerlei aard in Hilversum en dat is het vermelden en bepeinzen waard. De VARA geeft hoog op van een komende televisieserie welke in vier uitzendingen onder de titel „Kinderen of niet" de kwestie van de gezinsvorming gaat aanvatten. Er zal, door de arts G. C. Soeters uit Heemstede, die men kent als commentator van de Brit se reeks „In vertrouwde handen" openhartig over de zaken van men selijke voortplanting praten. De NRU heeft belangrijke plan nen, en.... is gelukkig vanwege dr. J. J. Geluk. Blijven we eerst even bij de VA- RA-plannen, dan zien we dat de televi sieserie op de avond van donderdag 2n januari om 9.45 uur gaat beginnen: d> uitzending is op Ned. 2 gezet. Volgens dokter Soeters is er geen bezwaar tegen dat kinderen van omstreeks 16 jaar meekijken, wanneer zij naar het oordeel van de eieen ouders daarvoor de noodzakelijke rijp heid hebben en als voordoende voor lichting hen heeft voorbereid. De vier documentaire programma's (de laatste kan men op 1 maart zien) duren niet langer dan 20 minuten elk: er wordt dus niet lang uitgeweid ovei de diverse onderwerpen, die met film fragmenten worden toegelicht. Behandeld worden als verschillende aspecten van de gezinsvorming: de voortplanting, de bestrijding van kin derloosheid en de mogelijkheden tot planning van het kinderaantal. VELE KANTEN Hoewel bij vele ouderparen vroeg of laat de vraag rijst, hoe zij ervoor kun nen zorgen dat hun kindertal niet meer toeneemt, ondervindt ongeveer tien procent van de gezinnen de teleur stelling van kinderloosheid. De samenstellers van de serie geven zich er rekenschap van, dat kinderrijk dom en kinderloosheid onderwerpen zijn, waaraan juridische, sociale, poli tieke, economische,' psychologische, mo rele, religieuze enethisqjie kanten zit ten. Over deze zaken is in de laatste tijd veel gezegd en geschreven en me de daarom zal men zich in deze serie beperken tot uitsluitend het me- disch-teclinische, o.a. ook bij het voor zichtig beantwoorden van de vraag, welke hulpmiddelen en methoden op het ogenblik ter beschikking staan voor oplossing van genoemde proble men. Er wordt dus wel gesproken over de kwestie van de betrouwbaarheid van bedoelde middelen, maar er wordt geen oordeel gegeven over de persoon lijke aanvaardbaarheid ervan. De VARA laat ons weten, dat er wél op openhartige wijze over de dingen wordt gesproken en dat degenen, die elke vorm van geboorteregeling afwijzen, beter doen de programma's niet te volgen: voor hen zijn zij niet bedoeld. Het feit, dat er gesproken wordt over bevruchting en vruchtontwikke ling (in de eerste twee uitzendingen) is niet zo schokkend: dat is jaren gele den al via het scherm gebeurd. Ook zijn er al herhaalde malen filmbeel den daarover vertoond. Dat zal nu weer geschieden. Verscheidene universiteiten in bin nen- en buitenland (Utrecht, Gronin- Radio Volkskundig Bureau voor NRU Hilversum I 402 m. NCRV: 1900 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Radiokrant; 19.30 Op de man af. praatje; 19.35 Muziek van Het Leger des Heils; 19 50 Wereldpanorama; 20.00 Stere- o: Vocaal ensemble; 20.25 Stereo: Omroepor- solist: 21.15 Van je f; hebben: klankbeeld c milie moet je 't ka: 21.40 Stere- (gr.): 22 00 Sport in gen, Washington, Cambridge) en we tenschappelijke instituten hebben films ter beschikking gesteld. O.a. is een stuk van een Japanse film over het menselijk embryo te zien. GEWENST? Intussen weten we, dat men het in de medische wereld lang niet eens is over de wenselijkheid van uitzendin gen welke het medisch-wetenschappe- lijk terrein raken. Op zichzelf heeft niets tegen goede voorlichting en openhartige toelichting, maar de televi sie werkt in miljoenen huiskamers en het is maar al te dikwijls gebleken, dat velen niet goed luisteren en kijken en dingen op zichzelf of anderen gaan toepassen, waarmee men de arts dan te lijf gaat en zo ontstaan vaak ver warringen. Naar wij U reeds eerder meldden, staat er voor dit voorjaar een in Hil versum te houden medische conferen tie op stapel, waarin o.m. de voorlich ting via de communicatiemiddelen onderwerp van gesprek zal zijn. VERHALEN Heel iets anders is een nieuw initia tief van NRU en BRT (Vlaamse omroep) om weer eens een gezamenlij ke wedstrijd te gaan houden: ditmaal mag iedereen die daar lust toe heeft „een blijmoedig radioverhaal" schrij ven: in de Nederlandse taal alstu blieft. Streektalen doen niet mee. Eén verhaal per auteur en inzenden voor 1 mei a.s. De jury is fraai geschakeerd: Wil lem van Maanen presideert en leden zijn de Vlamingen Marcel Coole, Jos de Haes en Gerard Walschap, alsmede de Nederlanders Jan van Herpen, dr. Okke Jager en Louis Lutz. Uitspraak van de jury eind juni, prijzen 1000, 750 en 500. Wie er meer van wil weten kan dat vragen bij de NRU. MEER BUREAUS met vreugde, maar haar gelederen gaan nog meer dunnen en dat was niet voorzien: Gijs Stappershoef, van ouds de VARA-man, sinds geruime tijd adjuncthoofd van de tv-dienst, gaat weg. Al meer dan een jaar botert het niet tussen de programmaleiding hem: „er bestaat verschil van opvat ting over allerlei zaken", heet dat dan. Wel heeft men, zo verzekert de VARA ons, van beide kanten nadrukkelijk goede wil getoond, maar daar werden de zaken niet beter door en dus ver trekt Gijs Stappershoef, binnenkort, nagestaard door een treurende VA RA. En daar gaat me ineens ook mejuf frouw mr. Trees Lemaire, die na haar Kamerlidmaatschap voor de PvdA kersvers uit de mode-journalistiek chef van de afdeling tv-documentaires bij de VARA werd, weg. Zij geeft als reden op „dat het vele organisatori sche werk wat zij in haar functie moet verrichten haar ambities op soci aal-economisch en politiek gebied in de weg staat"... en dit is alweer een reden voor de berooide VARA, om te treuren. 22.15 Avondovi rs: 22.40 Planorecital: De roman, een nieu Afrika?, lezing; 23.15 23 55-24.00 Nieuws. komen, denkt de NRU-nieuwe stijl. Zij gaat tehmlnsfe een Radio Volks kundig Bureau istichten. Dat wordt een "arcTlïef, waarin opnamen van authentieke volksliederen en volksver halen worden ondergebracht en die staan dan ten dienste van alle zendge machtigden. Voorts zal het bureau zich bezighou den met het opsporen en vastleggen van mondeling overgeleverd cultuurbe zit, dat in de moderne samenleving dreigt verloren te gaan: een loffelijk initiatief alzo. Dit bureau moet helemaal zelfstan dig zijn: het kon geen afdeling worden van het Nederlands Volkslied-archief, en dus gaat het er maar „nauw mee samenwerken". Het Volkslied-archief behoort tot de Kon. Academie van Wetenschappen in Amsterdam en alles wat het Hilver- sumse bureau nu weet te bemachtigen zal ook in het Volkslied-archief wor den ondergebracht. Waarom eenvou dig, als het ook moeilijk kan?? De VARA heeft er zijn volkslied-speur der Ate Doorbosch, die zulk kostelijk werk deed in het radioprogramma „Onder de groene linde" voor afge staan: die gaat nu bij de Academie werken en vanzelfsprekend ook bij het nieuwe NRU-bureau, daar zal hij twee Jagen per week voorhanden zijn. De VARA bracht dit offer ten bate van de gezamenlijkheid natuurlijk VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. Platennieuws; VARA: 16.00 Nieuws; Katholieke Volkspar tij; 18.30 Dansórkest met solisten: 19 00 Voor kinderen; 19.10 Jazzmuziek; 19.30 Artistie ke Staalkaart; 20.00 Nieuws; 20 05 Tramme- Loeren aan de Hor; 2100 Socialis tisch 21.45 Documentaire over door het landlicht i 22.40 Actualiteiten kampioenschap biljart» OOK GELUK Maar 't is niet alles treurnis, wat de klok slaat in Hilversum: er is vreugde. De NRU prijst zich gelukkig, zegt zij, over het geluk dat het hoofd van het laboratorium NTS en NRU. tevens plv. hoofd van de technische dienst van de NRU dr. ir. J. J. Geluk is toegevallen door zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar in de omroeptechniek bij de Technische Ho geschool in Delft. Dr. Geluk (50 jaar) heeft sinds 1935 een zeer eervolle carrière bij de omroep gemaakt en de NRU is ingenomen met de aan dr. Geluk op grond van diens kennis gedane uitnodi ging, mede omdat hierdoor radio en televisie als volwaardige wetenschap worden erkend". Tv-reportages van wintersporten Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De NTS stelt zich voor, ruime reportages te geven van de Europese sdhaatskampioenschappen, welke eind januari worden gehouden op de Deventer kunstijsbaan en gedeel ten over te nemen van de Eurovisie verslagen welke de Zwitserse televisie aan het einde van deze week maakt van de Lauberhornrennen bij Wen- gen. De Deventer wedstrijden, welke voor een deel op zondag vallen, wor den niettemin in Eurovisie uitgezon den door de NTS. Er wordt recht streeks gekeken of men maakt opna men voor uitzending op een later tijd stip in Noorwegen, Zweden, Finland, Frankrijk, West- en Oost-Duitsland en de Sovjet Unie. De reportage van de 500 en 5000 meter, welke op zaterdag 22 januari worden verreden, kan men die dag tussen 1.55 en 6 uur via Ned. 1 op het scherm zien. Aan de vooravond van het belangrij ke schaatsevenement, vrijdag 21 janua ri, wordt eveneens op Ned. 1 tussen 10.45 en 10.55 uur een indruk gegeven van de training, voorts een korte uitleg van de puntentelling en het laat ste nieuws over de loting voor de plaatsing van zaterdag. Bob Spaak zorgt voor alle commen taren. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.05 uur (NTS) Franse les. 7.35 uur De Beverly Hillbillies: Jethro en de liefde. 8.20 uur Plus minus, documentaire quiz. 9.15 uur Dzjès zien met Pim Jacobs en zijn gasten. 10.20 uur dagsluiting door ds. J. Langstraat. Ned. 2 VARA 8.01 uur tweede avontuur van Tim Frazer. deel II. 8.55 uur speelfilm (voor niet te jonge kijkers) ..Rechter Timber- lane", de geschiedenis van een ongelukkig huwelijk. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.35 uur Leger des Heilskwartier. 8.00 uur Vocaal Ensemble zingt een Mis van Praetorius 8.25 uur het Omroeporkest en de violiste Christa Ruppert in Mozartprogramma. 9.15 uur ontmoeting met een gezin in de reeks Tropisch Afrika. 10.40 uur pianomuziek (modern). 11.15 uur Platennieuws. Hilvrn i 11 VARA 7.30 uur kunstrubriek. 8.05 uur veel muziek in Loeren aan de Hor. 9.15 uur optreden van het Promenadeorkest en zangsolisten. 9.45 uur eerste van een reeks documentaires over Israël. 10.15 uur Dorus aan 't woord. 10.50 uur Muziekrevue (serieus). Felle storm zat piraat divars (Van onze radio- en tv-redactie) LONDEN De maatschappij Tower-tv, die zich zo hard op de borst had geslagen als de koene piraat die het aandurfde het Straatsburgse wetje te trotseren en in januari te beginnen met het uitzenden van reclame-televi sie van een kunstmatig eiland voor de Britse kust af, heeft eventjes bakzeil moeten halen. Harde stormen op het Kanaal verhinderden de installatie van de zender. Israël; Oost en West gaan hoorspelen ruilen (Van onze radio- en tv-redactie) HAMBURG Politieke tegenstellin gen ten spijt is er tussen de radio-omroe pen van Oost- en West-Duitsland toch voldoende belangstelling voor eikaars ra- dioprodukties merkbaar. Niet voor niets hebben beide landen heel sterke grens- zenders in bedrijf. Dat het hierbij niet altijd om politiek gaat, moge blijken uit het feit, dat de grote Westduitse omroep met die van de DDR een overeenkomst heeft gesloten, waarbij men eikaars hoorspelproduktie overneemt. Commentaar Bewondering Ionesco's spel „De kale zangeres" mag men als televisie-aanbieding ge rust rekenen tot het zogenaamde „gerichte programma", want slechts een beperkte groep kijkers zal de uit zending hebben geapprecieerd. Hoe prettig dan, dat er nu uitkomst wordt gevonden op het tweede net en dus niemand plotseling met een gat in hel normale avondvertier" behoeft te zitten. Moeten we er de VPRO een verwijt van maken, dat hij zichzelf een grote brok kijkdichtheid ontnam met dit kleine uur IonescoWij menen het tegendeel: degenen die uit belangstel ling bleven kijken konden veel genoe gen beleven aan een perfecte opvoe ring van een spel dat misschien in vorm nog niet vertrouwd in het oor valt, maar toch een specimen van toneelkunst biedt dat alleszins de in spanning van de geest bij het toe schouwen waard is. Houdt men niet van het absurdisme (en daarvoor be hoeft niemand zich te schamen) dan kan men toch bewondering hebben de knappe, b ijna vernuftige wijze, waarop deze Roemeens-Frtmse auteur de mens confronteert met zrjn zwakheden en dc draak stee kt met zelfgenoegzame kleinburgerlijkheid. In een gefilmd optreden gaf de Duitse cabaretière Lore Lorentz een stukje politieke satire ten beste, tiet mankeerde haar beslist niet aan vrij bittere zelfspot, gericht op de geest van militarisme en nationalisme, wel ke het Duitse volk nog altijd niet vreemd is. Zij is immers de enige vrouw uit het Westduitse befaamde en beruchte politieke cabaret „Das Kom(m)ödchen". Van haar optreden was een goede en r\jk gemonteerde show gemaakt die wel onverschrok ken maar nergens grof aandeed. Jam mer dat de Nederlandse vertaling zo hopeloos slecht teas. Weer onlusten in Santo Domingo SANTO DOMINGO In de binnen stad zijn gisteren opnieuw onlusten uitge broken. Een jongeman werd gedood, toen de politie het vuur opende op een men senmenigte. die met stenen gooide. In het grootste gedeelte van de hoofdstad was het verder rustig. Draadomroep vanavond VAN 18.00-2030 UUR emps (Davis). Orkest Franck Pourcel; (Barrière), id Les Indiens (Migiani) id.: Que eest triste Venise (Aznavour). id.; Les pins du bord de l'eau (Maclas), id.; La Tonde (Magne). ld ..The Sound of Music" Rodgers/Hammerstein). Solisten en Koor en Jrkest o.l. v.Robert Lowe: At sundown (do- ïaldson). Johnnv Griffin. Matthew Gee l Bell. Carlos Valdes, Art :rs get the blues too the closet (Pettlford). i Mann. Dave Pike, Attlla Zoller Dod Friedman. Jack Six, Willie Bobo, Carlos Val des. Bobby Thomas: Momlng after Carnival (Mann). Id Wabash blues (Melnken), Harry Edison. Johnny Hodges. D"k» F.llinrtnn r.»«. lle Spann. A1 Hall. Sam (Les 15 en De Beverly Hillbillies. TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Plus minus, documentaire quiz; 21.15 Dzjes zien: 21.55 Attentie: 22.20 Avondo- Hgndng. NTS: 22 25-22.30 Joul -2230 Journaal. de gast geweest 0.piegels met twee ovale uitein- want reeds word ik met de medekij- op Huis ten Bosch. Ja, inderdaad, ter den, plat op tafel. Op het middelste kers zachtkens weggedreven uit de gelegenheid van het eerste diner door vak een laag bloemstuk van gemeng- feestzaal. prins Bernhard de tulpen en narcissen. Heel de tafel H.M. de Koningin aangeboden aan het Corps Diplomati- Zo kun je het achteloos zeggen iedereen zal dan prompt geloven, dat weelde, ik ook onder de 71 uitverkorenen ben geweest. Maar laat ik eerlijk blij- Wat i Mijn gezantschap duurde wel gere- trosjes. Dat laken moet wel drie En opeens weet ik het. Ik straks ook zien, heel eenvoudig naar notel Des Indes waar een inter nationale diplomatenschaar zich op- belegd met het damast maakt voor het feest. De ambassadeur van Ivoorkust ver schijnt in rok het eerst in de hal. narcissen, Hollands lente- De tafel an 1840, blank en smetteloos met de ingeweven wingerdbladen en druiven- 1 Ma- ■eging; 8 00 7.45 .10 Lichte grammo- uziek; (8.30-8.32 Nieuws); 8.40 Voor d« ouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolra- 10.00 Gevarieerd muziekprogramma; d. zieken. VPRO: 11.45 Drie Blues. s (gr.): 12.10 Leven op het land. gesprek: 1237 Mededelingen 11.00 land- 12.30 Nieuws; 12.40 Reportages mdse correspondenten: Klassieke grammofoommiiiek;'. 13.45 Voor'de vrouw. NCRV: 14.15 «-Zigeunerorkest (gr); 14.25 Klassieke pianotrio's (opn.); 15.00 Bijbel denking; 15.30 Koorzang: geestelijke 11e- 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws astiek; 7.20 Lichte grammo- 7.50 Dagopening. AVRO: gsolisten; 1237 Mededelingen tuinbouw: 12.30 Licht ens« laiorgelmuziek (gr.); 13.00 Nie» liojournaal; 13 30 Licht orkest 15.20 Liedjes en gedichten t land- 1230 13.10 1335 Huis- 15.40 Klassieke kam im III FM-kanalen: NRU/VA- Vieuws: 9.02 Lichte grammofoonmu- Nieuws; 10.02 Gevarieerd muziek- ia; 10 30 Country Western mu- •nationale volkslied- st en solisten: amu- muziek; 15.00 Nieuws: 15.02 Lichte jes; 14.30 Metropole-ork 10 02 Lichte grammofi ners; 17.00 Nieuws: muziekprogramma (gr 16.00 Nieuws; onmuzlek voor de tie- 17.02-18.00 Gevarieerd op tafel geschikt werden. Officieel ge zegd: net was de voorbezichtiging der rondingen van de tafel gedekte koninklijke tafels. Niet het en vast te leggen. hoog tordes gaf voor mij toegang tot het paleis, maar een dienstingang, waar in een kamer onduidelijke man nen, die waarschijnlijk het recher cheurschap zaten te vervullen, ons kri tisch doch niet onwelwillend aanza gen. Er liepen lakeien rond met het zwart met ef geplooide de tafel tot vlak bo- stoek in zwart met goud n een rok- achtige sjerp van tfatze .de zwart- goud. „Alleen hofdracht", glim lacht hij op mijn onverholen bewon dering. Dan een glimp van een elegan te mevrouw Kahamba, echtgenote van de ambassadeur van Kongo. Ge flonker van gouden sterren bij de ambassadeur van Ethiopië. De ambas sadeur van Afghanistan, mevrouw My- «Gast9 on Huis ten Bosch - r- Om tien uur gistermorgen is men „ks zag ik in de keuken doen- eaon deklte„ en om 2„ven uur 's ..„„h k™„n™ avonds werd de laatste hand gelegd Ieren kniebroeken, blauwe rok met veel goud bestikt en veel onderschei dingen behangen. Twee hooggemutste witte koks zag ik in de keuker de. Eén stond een bouillon te waarschijnlijk de grondstof voor de Nukon men ook begrijpen, consommé Windsor, die na de delices avond voor het huwelijk v da soles ter tafel verschenen en die Beatrix een feest in het Paleis op de gevolgd zou worden door wilde eend Dam „„„„gelijk is. Immers de volgen met heel kleine aardappelcroquetjes de dag moet het trouwdejeuner met d orange. Tot besluit ijs enige honderden gasten daar gehou- t chocolade .o o.t.t f™,- den worden en het aanrichten i appelen). Maar dat waren toen nog helemaal keukengeheimen, want in de Oranje zaal was alleen de gedekte tafel. Een goud; hoef ijzer-vorm met 73 gouden bieder- en B mayer stoeltjes er om heen. Voor de moet een enorm tijdrovend werk zijn. Gisteren was gedekt met het .Sèvres servies, blank met blauwe rand en het hart van liet bord de J goud. Voor de ideale gastvrou- het zilver was gesloten gedekt. avondmantel. Zwierig de ambassadeur van Marok ko. de zwarte burnous nu als avond cape om de schouders geplooid. Om klokke kwart voor acht is alles verdwenen, op naar Huis ten Bosch, waar dan de Koninklijke Militaire Ka pel zoete melodieën van Strauss en Theodorakis, Lehar en Benatzky zou spelen. Al was het dan maar de voorbe zichtiging, het grote Haagse leven heeft toch even bij me aangeklopt. 89 Maar de boer van de Iemenhof had geen tijd. Terwijl hij langs Heintjes fiets laveerde en alweer voortjoeg, zei hij: „Schiet op, ze zitten me op de hielen, één heeft al door m'n jasje geschoten." Toen was er alleen nog de wedloop met de tijd de dood op de achtergrond. Vele, vele kilome ters verder vielen ze doodmoe naast hun fietsen neer, de eerste vijf minuten te bekaf voor woor den. Heintje voelde zijn hartslag tot in zijn oren bonzen. En de boer stelpte in een traag gebaar de zweetdroppels, die van z'n vuurrode kop lekten, met een nog rodere zakdoek. Toen zei hij, nog hijgend met een verontwaardigd gebaar naar zijn schouder: „Die smeerlappen, om mijn goeie goed zo te vernielen!" Heintje was op slag één en al belangstelling. Hij boog zich naar de boer over en het gerafelde gat in de schoudervulling van diens jasje bevoelend, zei hij met zacht verwijt: „Zeg.... ben jij even door het oog van de naald gekropen! Ik moest ook nog wat rommel wegstop pen, Engelse berichten en zo. Dat he'k niet hele- I Hoe kon het zo treffen... wat een maal voor elkander kunnen krijgen. Ik wist niet. pech! Het was geen doen om bij zulk i dat er zoveel tegelijk kwamen, ze waren in 't huus I weer een zender op te bouwen. Boven- j v00r ik er erS in had. Nou afijn, toen moest ik wel dien beschikte Tower-tv niet óver een I maken, dat ik weg kwam en een van die kerels behoorlijk zeewaardig schip, dat de ho- echoot me achterna. Later heb ik nog omgekeken. ge golven kon trotseren. Zij probeerde 1 maar ze konden die stoomfietsen zo gauw niet op leentie-buur te spelen bij Radio Caroli- i Sanê krijgen in het zand van de karweg en toen ne, die wèl zo'n sohip heeft, maar dat hen ik zigzag alle kleine paadjes afgereden. Het gelukte niet: deze onderneming had al huus, dat hek nog wel gemorken, daar gaan ze zorgen genoeg om het eigen zendschip straks de brand in steken en nu ben lk alles regelmatig te bereiken voor verzor ging en aflossing van de bemanning. Daarom moest Tower-tv de hele zaak in de steek laten. Nu het weer wat gunstiger is, tobt men weer met de vorst, die het werken in open zee ook niet bepaald gemakkelijk maakt. Niettemin heeft de piraat laten weten, dat het binnenkort wel zal lukken en dat dan spoedig de uitzendingen zul len beginnen. Uiteraard moeten kij kers die de programma's willen zien wel voorzieningen aan hun ontvang toestel laten maken, en daar zijn de Britten niet zo happig op. Zij hebben bovendien al keus uit drie programma's, waarvan één com mercieel... het nieuwtje van reclame trekt hen niet in het minst. Zij zitten beslist niet te wachten op tv-uit-zee. De boer zat er opeens wat triestig bij en Heintje kon geen troostwoorden vinden. Hij keek alweer vooruit. „Waar zijn we ergens?" vroeg hij. „Ik moet naar het Geheime Dorp." „Zo gek ver bint we er niet van af, ik zal je er wel even brengen, en dan ga ik eens op Epe an, want de vrouw en de kinderen mochten eens van vrinden vernemen wat er op de Iemenhof gebeurt. Je weet m'n adres; als je mien gebruken kunt dan hoor ik het wel!" Heintje zei vol ontzag: „Je moest eerst maar eens bekomen van de schrik." De boer antwoordde grimmig voor hij zijn been over het zadel zwaaide: „Vroeg of laat, maar betaald zet ik het ze. De vrouw zal goed verkeerd zijn als ze ziet wat ze met m'n zondagse jasje gedaan hebben!" Joep, door Gert gealarmeerd op het adres, waar hij ondergedoken zat sinds korte tijd, was in aller ijl naar het hoofdkwartier gegaan om instructies te halen bij oom Chris. Hij trof alleen tante Chris tina thuis, die alles aan het inpakken was voor een eventuele vlucht. Ze was verschrikkelijk ner veus, bijna in tranen als ze dacht aan het gevaar, dat de mensen in het Geheime Dorp liepen. Joep trachtte haar zo goed mogelijk gerust te stellen, maar het juist niet weten wat er daarginder ge beurde, maakte haar zo ongelukkig. Joep bood haar aan om langs omwegen eens poolshoogte te gaan nemen. Ze wou er eerst niets van weten, maar toen de buren kwamen vertellen, dat er in de verte boven de bossen een dikke zwarte rook wolk dreef had ze geen verzet meer. Samen met Joep holde ze naar de zolder om uit te kijken. En het was bijna een zucht van verlichting, dat ze constateerde: „Niet het Geheime Dorp, nog niet!" Joep veronderstelde: het oude hoofdkwartier, de boswachterswoning, die aan de andere kant in het bos lag, of de Iemenhof.... „Het Geheime Dorp ligt veel verder van de weg af," zei hij. Toen draaide hij zich om, roffelde de trap af, greep zijn fiets en jakkerde zonder hoed, zonder jas het hek uit. Het leek hem het beste om zich niet op de grote weg te vertonen. Daarom reed hij eerst een eind de andere kant op en trachtte langs achterafpaadjes zo dicht mogelijk in de buurt te komen van de Iemenhof. Hij dacht, dat hij nog wel veel verder door zou moeten rijden voor hij het wagen kon de grote weg over te steken. Mis schien kon hij beter eerst bij de boswachter pools hoogte gaan nemen. Hij kwam er wel meer. Hij wist, dat de zoons ondergedoken waren en dat de vader, geheel op de hoogte van wat er zich afspeel de in de bossen, die tot zijn rayon behoorden, een tamelijk precaire positie innam en alleen door de onnozele te spelen de Duitsers nog een rad voor de ogen wist te draaien. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11