Vrouw krijgt meer te zeggen in bedrijven HEBT U WEL EENS? BLAD ZIJ Handgedreven zilver maakt weer opgang Moeilijke dagen voor onze kamerplanten Vrouw kan haar eigen rol ook vergeten Wenkbrauw- sjabloon EVEN TIPPEN Uw ervaringen met folklore rondom de feestdagen Nieuwe rubriek heet „Dialoog" ZATERDAG 8 JANUARI »M Voor de eerste keer werd in de Westduitse Bondsrepu bliek een vrouw in de raad van toezicht van een fabriek van de kolen- en staalindus trie gekozen. Het is Irmgard Schinke, die „Diplom-Kauf- mann' is, een erkende titel na een examen aan de handels school. Vijftien jaar geleden kregen de werknemers in de kolen- en staalindustrie het recht op de helft van het aan tal zetels in de raden van toe zicht. Irmgard zou dus zo on geveer in ons land in de On dernemingsraad zitting heb ben. Het personeel bestaat voor 85 procent uit mannen. Niettemin werd Irmgard ge kozen. Oorspronkelijk werkte deze actieve Duitse op de afdeling sta tistiek en kostenanalyse. Daarna kwam ze op de afdeling „presta tie en loon" terecht. Zo kreeg ze een veelomvattende blik op het werk in de gehele fabriek*, in tegenstelling tot andere kanaida- ten die maar datgene kunnen volgen wat in hun eigen afde ling omgaat. Dat was één reden waarom zoveel mannen op haar stemden. De tweede? „Ik ken alle mensen in de fabriek per soonlijk", zegt Irmgard. En dat is weer typisch vrouwelijk. Juffrouw Schinke heeft haar studie zelf moeten verdienen. Zij werkte in fabrieken aan de draaibank en met het lasappa raat in haar hand. Zij heeft ook tegen tariefloon gewerkt en weet dus uit eigen ervaring te beoordelen wat er van de arbei- ders wordt verlangd. Haar erva ring en grote kennis van zaken houden zich vooral bezig met de vrouw in het bedrijf. Wat werke lijk „vrouwelijke beroepen" zijn komt in onze tijd min of meer op de helling te staan. Er zullen „Ik hoop dat er ruzie van We zagen een prachtig bewerk- komt en ik hoop dat een hele- te troffel, herinnering aan een boel mensen daar vreselijke eerste steenlegging uit Enge- moeilijkheden over krijgen. In land. Het Engelse handwerk is die geest verklaar ik de tentoon- van het forse type met strakke stelling „Europees gedreven lijnen. De Deense stijl is speels handwerkzilver" voor geopend", en doelmatig, zoals het theestel Dit zei de kunstcriticus Pierre van Frantz Hingelberg. Frank- Janssen, een wel ongebruikelijk rijk werkt nog veel met tierelan- woord bij de opening van een zo tijnen en de inzendingen uit Ne- glanzende tentoonstelling als die derland houden het gulden (we te Zeist wordt gehouden in de zouden haast zeggen het zilve- showroom van de Koninklijke ren) midden: strakke vormge- van Kempen Begeer. De heer ving met sobere versieringen. Janssen pleitte voor een samen- Heel mooi was de gedreven gaan van de arbeider en de ma- schaal van Anneüese Gre- i chine met de zilverhandwerker. fe-Wack, goud- en zilversmid Er zijn zilversmeden die oog heb- j ben voor de problematiek van j de vormgeving in onze tijd: wij vragen niet naar de alleen- maar-mooi-opgesierde-vorm. Het i materiaal van de edelsmid ver- I leidt maar al te gauw tot vorm- verdoezeling, tot een opsieren, en j het nut van zo'n voorwerp is dan alleen dat het een bepaalde i pronk bedrijft. opvangen van jonge meisjes in verloopt uitstekend: bij het bedrijf i volledig gereserveerd voor vormingswerk. De meisjes maken complete motoren van de eerste tot de laatste betcerking maar worden daarbij begeleid door vrouwen in de leiding. Een helpende hand van de bedrijfs- tijde, en vrouwen die hun taak zagen, ontmoeten deze meisjes van 1517 jaar bij hun intrede in de volwassen wereld van de industrie. meer meisjes dan tot nu het ge val was op de technische scholen komen. Is de techniek wel zo typisch mannelijk als tot nog toe werd verondersteld? De beper king van haar mindere (spier)krachten gaat niet meer op, nu de automatisering overal een feit wordt. Verboden Een tiental jaren geleden was een aantal opleidingen verboden voor vrouwen. Dat er op de Vak school voor edelsmeden in Schoonhoven vele vrouwelijke leerlingen zijn, deden we u al eens uitvoerig uit de doeken. Op de Rijksbelastingacademie in Rotterdam werd in 1963 een vrouwelijke leerling toegelaten VAN BLOEM'EN PLANT jo- V "<rr»5iït ri Het zijn ongetwijfeld moeilij ke dagen geweest voor onze ka merplanten. Als de kaarsen branden, veel mensen bijeen zijn in de warme kamer, met als onvermijdelijk gevolg rook van sigaren en sigaretten, krij- gan onze pas verworven planten fris uit de bloemwinkel of kwe kerij, het zwaar te verduren. De kamerlucht wordt steeds droger, terwijl de hulsvrouw tij dens de feestdagen nauwelijks tijd kan vinden haar venster bank te verzorgen. Maar bij de intrede van het nieuwe jaar zijn we immers van goede voornemens bezield, waarvan de planten ook hun deel krijgen. Slap hangende exemplaren zetten we onver wijld in een emmer lauw water tot even boven de potrand, tot het water niet meer borrelt, ten teken dat de potgrond ver zadigd is. Meestal is zo'n ver frissend bad de goede remedie om de planten weer te doen optrekken. Daarbij krijgen dan de bladplanten nog een beurt met de bloemenspuit om de bla deren van stof te bevrijden en droge randen te voorkomen. Het is beter om bloeiende plan ten niet te bespuiten, daar de bloemen gemakkelijk smetten, wat b.v. bij azalea's sterk het geval is. Is de lucht in de kamer erg droog dan spuiten we wel 's morgens en 's avonds voor de nacht boven de planten in de lucht. Bovendien hangen we Dakjes water of beter nog ver dampers aan de radiatoren, ter wijl in kamers met kachelver warming het keteltje water niet wordt vergeten. "w mooie witte cyclamen geeft u 's morgens lauwwarm water in het bakje onder de pot. Wat na 1 uur niet is opge ien, wordt opgeruimd. Op de zelfde manier wordt eens per week kamerplantenmest gege- n. Een temperatuur van 10-15 C. is voor een bloeiende cyclamen dan voldoen- voor de opleiding tot inspecteur der belastingen. De Zeevaartschool heeft (nog) geen vrouwelijke leerlingen, evenmin als het ijkwezen een vrouw toelaat. We kennen wel de vrouwelijke inspecteur van politie. Laat de sportschool in Overveen geen vrouwelijke leer lingen toe, zij kunnen wél in Arnhem terecht. Verboden beroe pen, och, dat verbod zal meer van de kant der ouders dan van het bedrijf of de opleiding ko men, anno 1966. Er zijn beroepen, die niet snel verouderen en die de vrouw na tien, vijftien jaar huwelijk weer oppakt in eigen tijd of als part time-job. In principe zijn de mo gelijkheden voor de vrouw in het bedrijf net zo groot als voor de man, zo zei ons mejuffrouw P. van der Meulen van het CNV. Of haar medezeggenschap, althans in ons land, even groot is, valt te betwijfelen. Zeker, wij hebb'en vrouwen, lid van de vakbeweging, die ook lid zijn van de Ondernemingsraad, maar de animo om leiding te geven in deze sector is niet zo groot. Anders is dat bij de Milva en de Luva. Het typische beroep van de man, de taak tot vechten, wordt ondersteund door de vrouw, en haar ook toebe deeld. wier moeders werken, is het no- met elkander anderhalf miljoen Wirtschaftswunder niet vreemd dig dat ook de vrouw in de lei- leden hebben, erover spreken. Nederlanders ke rol speelt. Voor hobby's dan weinig tijd meer over zijn. kan ik u nog niet vertellen Tenminste, juffrouw Schinke Maar de Warlandse vrouw. heeft ze niet. In de edelstaalfe- me" dan tevoren, medezeggen- briek in Düsseldorf buigt ze zich sc'lflP dient te hebben in het be over de problemen van de wer- drijf, is een ding dat zeker is!" kende vrouw. Zij leidt onderzoe kingen over halve werkdagen, bijzondere ploegendiensten voor gehuwde vrouwen en talrijke andere zaken. „De produktieve intelligentie is bij de vrouwen nog lang niet uitgeput", is een van haar stokpaardjes. Mejuf frouw Van der Meulen onder schrijft dat stellig. Of ze die pro- duktie waar maken, ligt aan de vrouw zelf. „Ik ga er hard voor werken om in ons land de inte resse van de vrouw op dit ge is. Goud en zilver blijven eenmaal voor de doorsnee-mens bevindt zich een zilveren presse- reldoorlog brengt ook een bloei zilversmid krijgt weer opdrach ten voor unica: zilver heeft een grote representatieve waarde. bied wakker te maken zegt ^en zoais een kolonie door een ke toon. Maar er komt een onze Utrechtse CNV-vrouw. gouverneur bestuurd wordt ment waarop een beslis „nnr. Chmmi aldus de Franse schrijver André moet worden genomen. Wie zat „Het komt zelfs voor, dat sommi- e£n jn die beslissing 5itspreken, het ja ge bedrijven de verkiesbare leef- weekblad„Ëlle". Gelukkig, zijn of nee? In een groep van drie voor hun opdrachtgevers. dergelijke onrechtvaardigheden beslist de meerderheid, maar iv™uw mogen gelijk zijn voor de goeddeels verdwenen. De vrouw een tweespraak zoals in het hu- Iets doen De vrouw is dikwijls, vergele ken bij haar mannelijke collega, tiek gebied, ze kan ook onafhan kelijk zijn op economisch ge bied. Toch zijn er altijd nog gezin- Elders De weelderige rose begonia's die misschien al enkele bloem pjes laat vallen, moet zo licht mogelijk staan en vooral niet achter een vitrage. Daarbij voelt ze zich het beste bij een temperatuur van 15 gr. C. Ze Krijgt vrij veel water op de aarde en eveneens bovenop eens per week kamerplanten- Duidelijk korter in het bedrijf werkzaam nen waarin alléén de man be door huwelijk. Ook de werkge vers moeten bereid zijn, hier iets voor te doen. Vanuit het Ne derlands Vrouwencomité zullen De dit jaar alle vrouwenbonden die vormt. Er moet natuurlijk een leven is toegedacht. Man en den, Vlag in top Misschien heeft de vurig rode kerstster, de bekende poinset- tia, inmiddels tot uw schrik haar bladeren al verloren en staat ze er nu nog met een kale stengel en de vlag in top. Toch mag U haar niet koud zetten en zo lang ze nog blad heeft wordt ze heel voorzichtig besproeid zon der de bloeiwijze te raken. Laat ze tenslotte ook haar rode schutbladeren vallen, dan de stengel tot 7 a 10 cm boven de aarde insnijden en de wonden afdekken met sigarenas, houts koolpoeder of wit zand (wolfs- melkplant). Het sap is boven dien giftig. Oppassen voor wondjes aan de handen. Vroeger zetten we zo'n kaal stompje in een hoek van de kamer om te rusten tot eind maart of begin april. Tegen woordig blijkt het mogelijk de plant weer in bloei te krijgen door haar aan de groei te hou den. Zodra zich een 5 cm lange scheut heeft gevormd, moet de plant dan van 's middags 5 tot 's morgens 8 uur in donker worden gezet. Wie dit kan vol houden zal na ongeveer 2 maan den de kerstster wederom zien bloeien. Géén geduld, dan niet getreurd, op de oude manier gaat het ook en dan uloeit ze met kerstmis weer! A. C. MULLER-IDZERDA. Met het oog op de speciale pro blemen van de vrouw, met het oog op het heil van de kinderen Een ding vooraf: Zorg dat uw echtgenoot of verloofde ver uit de buurt is als u dit hulpmiddel gaat gebruiken. Ze mochten eens zo van u schrikken! Het gaat nl. hier over: velen van ons gebruiken dagelijks een wenkbrauwstift om de wenk brauwen donkerder, langer of breder te maken. Nu is het wel eens moeilijk om de beide wenk brauwen precies gelijk te krij gen; het kan voorkomen dat u een avondje uitgaat en tijden be zig bent de wenkbrauwen in de juiste vorm te krijgen. Dan is de een te dik, de ander iets te breed en het eindresultaat is dat we met twee rode wenkbrauwen en een ongeduldige echtgenoot opgescheept zitten. Een Ameri kaanse fabrikant heeft dat vast wel eens meegemaakt, en er met een brood in gezien. Hij heeft een plastic band ontworpen waarin twee openingen met een ideale wenkbrauwvorm zijn uitgespaard. De band moet rond het hoofd gebonden worden, zo, dat de openingen precies op de wenkbrauw vallen. Dan is het niet moeilijk meer de wenkbrau wen gelijk bij te werken. Er zijn zeven verschillende model len van wenkbrauwen, voor ieder gezicht dus een passende wenkbrauw. Hei rrwyde. vlekken geslagen feestdagen? Hier iets voor u: tl kunt zelf een vuilafstotende finish op de bekleding van uw meubilair aan brengen. Het goedje zit verpakt in een spuitbus. Het is wel zaak, eerst de stof schoon te maken, anders worden eventuele vlekken „vastge legd". De spray heet: Scotchgard- finish. Een goede drogist of waren huis, maar ook supermarket! kunnen We gaan nog even feestvie ren en wat daar zo allemaal bij hoorde! De hele maand januari, zegt een lezeres, maar dat zou u vervelen! We beginnen met de brief van mevr. I. te R. „Toen ik zo ongeveer twaalf jaar was woonde ik in Groningen en daar hebben wij ook menig maal met de foekepot gelo pen. En dan maar wachten tot je wat kreeg. Maar de boe ren waren bar gierig: een appel of een halve cent, en dan gauw van het erf af, anders kwam de hond er aan te pas. Een krenteplak met hier en daar een krent was een tractatie! Met de feeste lijkheden thuis ging het ook leuk toe: de grote klompka chels brandden flink, met turf volgestopt en daar zaten de mannen omheen met lange kalkenpijpen. En maar dam pen. en niet van de beste ta bak. De kraantjeskoffiepot (die ik zelf ook heb, een be schilderde) met een kooltje vuur er onder stond heerlijk te pruttelen en op grote scho tels kwamen dan plakken Groninger sucadekoek en „kniepkoekjes" en „rolletjes"; speciaal eigen gebak en een zeupke. Dat duurde de hele maand januari van naober tot naober, elke zondagavond ergens anders." Mevr. J. we hebben echt van uw brief genoten en we be grijpen dat alleen al door het schrijven van die brief de beel den uit uw kinderjaren naar boven kwamen. „Als kinderen moesten wij op Nieuwjaarsmorgen visite-kaart jes keurig in enveloppen rond brengen bij de buren, de domi nee, de dokter, de tandarts enz." aldus mevr. J. R. te V. Dat was ieder jaar weer opnieuw een heerlijk uitstapje voor ons, waar we al dagen van tevoren naar uitkeken. Daarna gingen we koffiedrin ken bij opa en oma, waar dan alle kinderen en kleinkinderen bijeenkwamen om elkaar Ge lukkig Nieuwjaar te wensen. Als kinderen hielden we onze portemonnaie al klaar, van iedere oom en tante kregen we dan iets. Ook nu krijgen onze kinde ren van opa nog iets in hun spaarpot voor Nieuwjaar, maar ik geloof dat deze gewoonte al aardig aan het uitsterven Ramen open Mevr. G. H. S. te L. schrijft: .yjaren geleden preekte mijn man op oudejaarsavond in een Zeeuwse gemeente. Na de kerkdienst 's avonds be gonnen de kerkklokken te lui den vanaf elf uur tot twaalf uur. Bij de eerste klokketo- nen gingen overal de ramen van de huizen open. De zwa re klokketonen werden over al gehoord en men over dacht het voorbijgegane jaar. Na twaalf uur werd er koffie gedronken met warme worst broodjes. Elk jaar hoor ik in gedachten die klokketonen en denk ik aan de gemeente, Kwartjes „Zo'n dertig jaar geleden was ik dienstbode bij een predi kant" schrijft mevrouw. A. B. te V. „Al tijden voor nieuw jaarsdag spaarde mevrouw van de dominee kwartjes, want in Na de kniepkoekjes, de foekepot. de pork in buul en de nieuwjaarsgiften van de grootouders gaan we over schakelen naar een nieuwe rubriek. Schrik niet, we blij ven uw brieven verwachten! Maar dan over actuele of andere zaken die u in onze krant tegenkwam. De rubriek gaat Dialoog heten. Het is ons in het verleden gebleken, dat lezers vaak scherpzinnig of zo maar gezellig opmer kingen kunnen maken, gedachten aanreiken, waarmee ze anderen van dienst waren. U kunt ze naar hartelust spuien, over (iedere maand zo ongeveer) een ander facet van de samenleving waarop dan de schijnwerper valt. Het eerste onderwerp: Dienstplicht voor meis je s U weet het. de oud-directeur-generaal van de volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam pleit voor arbeids- dicnstplicht voor meisjes. Hij denkt in de eerste plaats aan meisjes die medicijnen studeren en een voorsprong hebben op de jongens die in dienst moeten. Anderen zeggen: verplicht ergens werken? Dat werkt averechts! En u? Houdt uw gedachten niet voor u, maar schrijf ze ons. Op de enveloppe: dialoog, dat wordt de naam van onze rubriek die we samen gaan vullen. In de brief zoals vanouds graag uw adres en keuzeboekje: De dokter zegt 1. de dokter zegt 2 of Tipparade dat wij u graag na plaatsing sturen. Mej. M. N. te OB. gaf ook haar bijdrage over de folklore rond de jaarwisseling; zij schrijft: „Mijn overgrootmoe der werd in het begin der vori ge eeuw op een boerderij in Strijen geboren. Daar werd toen de legende verteld, dat de koeien in de Kerstnacht om twaalf uur precies overeind gin gen staan. Als meisje van onge veer veertien jaar besloot mijn overgrootmoeder eens te gaan kijken of dat nu werkelijk zo was. Ze sloop de 24e december voor middernacht de koestal binnen, Het rundvee bleef rus tig liggen: slapend of herkau- Herinneringen „In mijn geboorteplaats was het oudejaarsavond gewoonte naar de kerk te gaan, dan wer den de namen genoemd van de mensen die in het afgelopen jaar gestorven waren" schrijft mevr. K. te L. Uit de kerk eerst koffie met eigengemaakte ijzerkoekjes, die waren erg lek ker. 's Middags werden de olie bollen al gebakken, die werden dan na de koffie gebruikt. Het was altijd een mooie avond, ernstig en sfeervol. Met Kerst mis aten de mensen veel „pork in buul" (Jan in de zak.) Op nieuwjaarsdag kwamen cr veel mensen van buiten om Nieuw jaar te wensen, dat was om geld begonnen. Nu de tijden beter zijn, is het bijna algelo pen. Maar je bewaart er mooie herinneringen aan, en dat hoor de er nu eenmaal bij." De tentoonstelling telt acht deelnemende landen. Er ligt op deze intieme expositie voor een waarde van drie ton uitgestald aan na-oorlogs zilverhandwerk. Zilver kun je laten glanzen of juist dof laten zijn. Moge zilver een onsolide aspect vertonen, het kan tegelijkertijd van een heel stevige „constructie" zijn. Daarvan toonden de tentoonge stelde werkstukken mooie voor beelden. Een heel grote inzen ding uit Duitsland toont dat de mensen van de hand en de men sen van de machine samen iets uit de Gentstraat in Schevenin- moois kunnen maken. Het kunst- gen, die haar opleiding in werk in zilver krijgt daar alge- West-Duitsland genoot, mene erkenning, waaraan het TN JANUARI is het licht l scherp. Wat de mildheid van kaarsen en schemerlampen verdoe zelde: stof op de treden van de trap, rimpeltjes bij de ogen, dat ontdekt het helle licht. Meestal zien we onszelf dan ook na Kerst en de jaarwisseling wat minder poëtisch. We moeten weer verder. Veel stof kan worden weggewerkt maar niet alle rimpels verdwijnen. Je zult in 1966 aan de nieuwe situa tie wennen. Het zal weer zo gaan als in andere jaren, gewoon druk en dikwijls gewoon gezellig en fijn, en een heel enkele keer dwaas: dan zie je jezelf als een vreemde in de wereld rondom. Je hebt zulke schilderijen; land schappen als op de laatste dag van het aards bestaan, ruïnes, tropi sche wildernissen, en telkens daar in een mens vreemd aan zijn otnge- •ing, zich omdraaiend en u ver wonderd aanziend. De januari- wondering van de mens: ik? waartoe? waarheen?. presse-papier van prins Bern hardprachtige eigentijdse vormgeving zonder onnodige A/JET een stapeltje brieven I"- voor me moest ik dit even overpeinzen. Waar komt al die be wogenheid en liefde terecht? Blijft alles hetzelfde, al wisselt de vorm af en toe. Van brief tot brief ligt elk leven toch eigenlijk vrij vast, je kunt er niet uit lopen, je kunt niet zeggen: gegroet, ik wil me dit jaar eens anders amuseren. De briefschrijfster met zeven kinde- Bij de Nederlandse inzending van het met de hand grfr^en Soo? zilverwerk mee. Deij.eppende taj, afkomstig uit Oostenrijk, wonen de te Doorn. Andere Nederlan- des op deze expositie zijn: Gus- tav Beran. Archibald Dumbar, Frank Ligtelijn, Chris Steenber gen, Rudi Arens, jhr. H. W. v. d. Poll, Kirsten Begeer-Baatrup, Kees van Berkel en Joanna Brom die een eigen atelier in Bunnik heeft. Zij werd in 1937 te Parijs onderscheiden met de Grand Prix. Werkstukken van moderne ontwerpers, eigentijdse zilverkunst, heeft een nét zo artistieke waarde als dié van een eeuw geleden. Dat pleit voor vrije discussie mogelijk zijn, als de scheppende zilversmid, stellig het kan op hoffelijke en hartelij- ook voor de vrouwen onder hen, wet, physiologisch gezien blij ven zij verschillend. Krachtens haar sexe heeft de vrouw func ties en plichten die ze nooit aan de man zal kunnen overdra gen. I eruit wat erin zit: die oefening in fantasie en liefde die een ware hartstocht voor haar is geworden maar die aan haar, het kan niet anders, een zachte slijtage is be gonnen, je zou haast kunnen zeg gen: een slijtage in de naam des Heren, een slijtage als opdracht. En de verpleegster gaat al weer rond, de januari-zon glijdt over haar handen op het stuur van haar autootje, de buitenwijk ligt in ega le, heldere, onpoëtische straten om haar heen. 't Is een fijn beroep, en je hebt je flat, je centrale verwar ming, je vriendinnen, o, als je optelt heb je volle handen en durf je nauwelijks opzien als God je op die handen laat neerkijken maar waar is de bekoring? De weduwe, de moeder van heel kleine kinderen, de werkende zelf standige vrouw van zeg maar 40, al de vriendinnen van het dag-in, dag-uit, ze reden met me mee van middag, ik stelde hun vragen, pro beerde voor hen antwoorden te zoeken zonder zelfbedrog en merk te dat ik eigenlijk bezig was mijn eigen leven in januari-licht te leg gen. In plaats van dat zij, vroegen en ik antwoordde, stelde ik de vraag en zocht in mijn herinnering of er ergens in een brief antwoord klonk. problemen liggen Qg 1 R slist wat voor opleiding de kinde- echter elders, volgens Maurios. vrij goed samenspel op dit ge ren krijgen b.v. Dat komt, aldus Hij is bang dat de vrouw die nu bied. Een man achter de kinder- Maurois, omdat er een hoofd bijna alle voorrechten heeft ver- wagen, in de wasserette, aan het moet staan aan het kleine ge- worven die de man ook heeft, de ramen-zemen zijn (geruisloos) meenschapje dat het huwelijk rol zal vergeten die haar in dit dagelijkse verschijningen gewor- denk ie als je begint wel eens dat je zelf de raadgeefster, die inzicht hebster bent, maar van honder den brieven houd je over dat le vende spontane mensen met eigen lot bezig zijn, er juist door te schrijven mee klaar willen komen (het enig excuus voor ALLE schrij- ven: trachten naar helderheid) en soms grijp je voor eigen antwoord naar zo'n klein gevecht, zo'n klank, zo'n paar woorden, te rug. Zo reed ik met de vragen van de januari-verwondering vanmid dag door een paar steden hier in het Westen des land. Het was weer eens een dag om van te suize bollen, zo druk. De hele Kerstva- cantie is trouwens druk geweest, halve uurtjes van rust zoals gewo ne werkdagen die geven, waren er niet bij. Ik peesde door een straat in het Haagse Scheveningen of andersom, hier woont een brief- vriendin, zei ik bij mezelf, het huisnummer zou ik moeten opzoe ken in de klapper, maar de straat is vast en zeker goed. Even later was daar al de zee, vrolijk schui mend, blauw, veelbelovend. Terwijl ik naar al die ongecompliceerde, gratis vreugde stond te sta ren, vreemd en bleek en wat moe in het fonkelende licht, wist ik precies wat zij. mijn briefvriendin uit de Scheveningsé straat zou zeg gen als wij hier nu samen waren. Ik heb haar nooit ontmoet, maar uit al de lang geleden brieven kwam omhoog dat licht niet alleen ontdekkend is, maar ook troost, belofte, bekoring: dat licht zoals al het ongrijpbare, zoals liefde terecht komt omdat het aan alles zijn glans geeft. Dit maakte mijn wat koele instelling draaglijker, waarna ik naar Leiden reed, voor bij de kade van een andere brief vriendin peesde, na keurig parke ren (ook al een dagtaak) enkele steegjes doorschoot in de richting van een bijzondere aankoop, en toen ineens stilstond. Het werd al duister, een felle ster flonkerde recht voor me uit Lantarens gin gen op de grachten aan, als dwaas voel je je even dwalen in de don kere geheimzinnigheid rond de Pie terskerk, opzijgemaand door de schorre fietsbel van een student, en je geniet. En weer was daar de briefvriendin van de kade die me als het ware toefluisterde: jo, daar geniet ik nu ook zo van. Zie je wel dat alledags-leven maar iets heel betrekkelijks is? Staat de tijd niet stil bij verwondering en over gave? qX>EN wist ik ook wat ik te gen u allen hier moet zeggen; allereerst dat ik dankbaar ben voor een zo verrassende wisselwer king. En dan dat het waar is: dat niet de tijd ons doet voortjakke ren. doet slijten, inklemt in een niet weg te dromen bestaan, ja, dat ook wel in meer of mindere mate. maar dat wij de tijd hebben. In het huishouden, in ons werk op kantoor, in de klas. Wij buigen de tijd met onze overgave, wij sme den hem om tot enthousiasme, tot liefde, tot glans over het werk van onze handen. 1966 is ons gegeven cadeau gedaan door God, alstu blieft een nieuw jaar. Maak het creëer het, zet het in overgave st!l als u dat wilt. Het mag. Nou dan een gelukkig 1966!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15