Nieuwe Leidse Courant OPROEP TOT MATIGING S. v.d. Ploeg verlaat comité Rl-ha HAAGSE STUDENT IN O.-BERLIJN GEPAKT Opnieuw onrust in Santo Domingo Commentaren SER-voorzitter De Pous: Inflatie spiraal doorbreken Desnoods belasting verlaging en spaar- brieven opgeven Booreiland vaart uit TV vJ 2375.- Mond- en klauwzeer nog niet bedwongen Geen auto's in centrum van Haarlem Mr. Beeruiiik treedt af als voorzitter Grote schilderijenschat niet verzekerd Vrijdag 7 januari 1966, 46ste jaargang {Kr«deur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaatich U ghebleveo mijn hert in teghenspoat I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11.30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Miljoenen voor recreatie Zuid-Holland Govert van Oest (Toons toonaangever)„Die specht? Doen alsof je het voor het eerst hoort". pagina 6 zie pagina TRES-AFFAIRE EEN SLEPENDE ZAAK (Pag. Meer kans op vrede in Vietnam (pagina 5) Nieuwbouw bij Delftse GIRO 25 VOOR 'T NATIONAAL GESCHENK (Pag. 8) (Van een onze verslaggevers) DEN HAAG De heer S. van der Ploeg, socialistisch Tweede-Kamer lid, heeft zich onverwachts terug getrokken uit het Nationaal Comité Huwelijksgeschenk, dat gelden bij eenbrengt voor een cadeau dat aan prinses Beatrix en de heer Claus von lAmsberg bij hun huwelijk zal wor den aangeboden. Naar voorzitter mr. Jonkman giste- ren op een persconferentie meedeelde, 1 heeft de heer Van der Ploeg om strikt ■•persoonlijke redenen bedankt. De heer Van der Ploeg, die voorzitter is van de Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond (NVV) lyeeg on langs bekendheid door zijn persoonlijk gesprek met de verloofde van de Kroon prinses. Kort daarop aanvaardde hij spon. taan het voorzitterschap van de werk groep inzamelingen, ondanks het feit dat binnen de PvdA nogal wat bezwaren tegen het huwelijk zijn gerezen. (zie verder pag. 8) TH (pag. 8) ,Geen zorgen, mevrouw, ik pas goed op de tweeling, terwijl u weg bent". het opzienbarend nieuwe HUISKAMER-ORGEL met de GOUDEN KLANK Dagelijks vrijblijvende demon stratie m onze showroom. Dit wonder van electronisch vernuft biedt U o.a. eigenschappen van orgels uit twee- tot driemaal hogere prijs klasse. stereo Hi-Fi weergave met nagalm 5 voetmaten op 1 manuaal, totaal 33 registers vi brato naar wens intonatie-re geling vereenvoudigde bespe ling kleine afmetingen en fluis- terzachte bespeling, dus ook ge schikt voor kleine flatwoningen. Prijs geheel compleet, incl. bank MOSSEL&VERSTEEGE NV. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. Het booreiland lie de France, dat in opdracht van de Franse firma Foro- mer S..4. op de IHC-Holland werf Gusto in Schiedam werd gebouwd, is gisteren door de Nieuwe Waterweg naar zee gesleept. Het eiland gaat boringen verrichten langs de westkust van Afrika Ook varkenspest geconstateerd DEN HAAG/DEDEMSVAART/ NIEUWSBERGEN Nog steeds woedt in ons land bij varkens mond en klauwzeer. Het ministerie van landbouw en visserij en van het landbouw en visseren en het dat de enting van varkens tegen deze ziekte in de besmette streken geheel op kosten van het rijk zal gebeuren, Men hoopt dat veel varkenshouders zullen meedoen aan deze vrijwillige enting, want dan pas kan de enting succes hebben. Op het bedrijf van landbouwer J. Vis- scher in Dedemsvaart is nu ook varkens pest geconstateerd. Tweeëndertig var- moesien worden aigemaakt. De veeartsenijkundige dienst heeft in sa menwerking met de gemeente maatrege len getroffen om uitbreiding van de be smettelijke ziekte te voorkomen. Tot nu toe kwam alleen nvnd- en klauwzeer in het gebied voor. In Nieuwsbergen is op een varkensfok- bedrijf mond- en klauwzeer uitgebroken. De gehele varkensstapel van 102 stuks vee. waaronder dertig zeugen en beer moesten worden afgemaakt. De schade wordt geschat op zeventiendui zend gulden. In West-Duitsland begint men zich gerust te maken over de gevreesde ziekte n ons land en in Zwitserland heerst. De Westduitse minister van voedselvoor- :ning heeft echter bekendgemaakt da* de ziekte nauwelijks naar Duitsland is /ergeslagen. Tot gisteren moesten in Beieren zeshonderd runderen en zeshon derd varkens worden afgeslacht omdat ze ziek of „verdacht" waren. In Baden Württemberg werden vierhonderd zieke runderen geslacht. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, drs. J. W. de Pous, heeft vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede de werkgevers en de werknemers opgeroepen matiging te betrachten om de huidige inflatie spiraal te doorbreken. Daarbij vroeg hy regering en parlement nader te overwegen of onze economie in de komende periode (met name in de ja ren na 1966) een samengaan van een sterke uitbreiding der collectieve voorzieningen met een verlaging van de directe belastingen wel verdraagt. „Indien, en hiervoor zijn ongetwij feld goede argumenten aan te voeren, de kwaliteit van het bestaan van de huidige en komende generatie (om van de kwaliteit van h staan in de ontwikkelingslanden maar beschaamd te zwijgen) een temporisering of fasering van stijging der overheidsuitgaven met meerdere miljarden guldens niet zou gedogen, dan zullen wij bereid moeten zijn een verzwaring van de totale be lastingdruk te aanvaarden. Dan zou bijv. de loon- en inkomstenbelasting niet met meer dan één miljard gul den moeten worden verlaagd, ho< zwaar het gemis van de belasting- spaarbrieven en het tweede gedeelte van de belastingverlaging door ons ook zou worden gevoeld", aldus de heer De Pous, die hierbij de suggestie deed vermogenstitels te verlenen aan de lagere en middelbare inkomens groeperingen. Zouden wij niet bereid zijn. zo ver klaarde de SER-voorzitter en ex-minis ter van economische zaken, de huidige inflatiespiraal op deze wijze te doorbre ken dan zal de ons via dc betalingsba lans opgedrongen aanpassing aan het buitenland zich voltrekken door een achterblijven in groei t.o.v. het toch HAARLEM Het gemeentebestuur heeft een ingrijpende verkeersmaatre gel genomen: de hele binnenstad wordt bijna geheel „gezuiverd" van autoverkeer. Openbaar vervoer, fiet sers en brommers worden nog wel toegelaten, behalve op de grote markt die uitsluitend voor de voetgangers wordt bestemd. De wijzigingen vergen een bedrag van enkele miljoenen. De maatregel wil men doorvoeren onder meer op grond van onlangs gehouden verkeerstellingen, waaruit bleek dat zeventig procent door gaand verkeer is. De raad rr.oet zich nog akkoord verklaren met het plan. Spoor van Franse jongen in België AMSTERDAM Dc Amsterdamse politie heeft een tip gekregen dal de zestienjarige Franse scholier Michel Cornacrt, die spoorloos is na ccn be zoek op 11 december aan Amsterdam op 19 december nog in Brussel is ge- n. Hij zou daar hebben gelogeerd het YMCA-hotel. Hij zou in het ge zelschap zijn geweest van de Franse dokterszoon Richard Rivoire. Afzet van melk iets gedaald UTRECHT De afzet van melk en melkprodukten met uitzondering van koffiemelk,is in het afgelopen jaar iets gedaald. Ook het verbruik van losse melk is teruggelopen. De verkoop van flesse- melk steeg. De verkoop van nevenartikelen (vlees aren, frisdranken en kruidenierswaren) i melkwinkels is gestegen. Het bedrijfs- schap ziet echter liever niet dat kruide niers niet gesteriliseerde melkprodukten gaan verkopen. Gisteren bevestigd OOST-BERLIJN. In Oost-Duitsland is gisteren bevestigd dat de Haagse student Anton van As door de communistische autoriteiten is gearresteerd toen hij met zijn Duitse verloofde per trein naar het Westen probeerde te vluchten. Een Oostduits advocaat, Wolffgang Vogel, die dikwijls de verdedi ging van mensen uit het Westen op zich neemt, heeft dat meegedeeld. De jongen zal terecht moeten staan op de beschuldiging een Oostduits onderdaan te hebben geholpen bij een poging naar het Westen te vluchten. Het minis- i terie van buitenlandse zaken kon nog geen mededelingen doen. Niet afwachten Drs. De Pous noemde het onjuist de inflatoire ontwikkeling maar lijdelijk af te wachten. Naar zijn mening is thans het moment aangebroken om: 1. DE WERjCNEMERS te verzoeken de loonsverhogingen weer in de buurt van de produtotiviteitsstijging te brengen; 2. DE ONDERNEMERS op te roepen bij een zodanige loonontwikkeling 3 actief deel te nemen aan het strever stabilisatie van het prijsniveau; 3. ALLE MEDEWERKERS aan produktieproces ervan te doordringen dat het tot behoud van welvaart en wel zijn geboden is voorlopig af te zien een wezenlijke uitbreiding van de vrije tijd en zich in te zetten voor een verdere verhoging van de produktiviteit. (Zie verder pag. 8) Dronken meeuwen MILWAUKEE (Wisconsin),— Op het vliegveld van Milwaukee st. oil men tegenwoordig graan korrels die bewerkt zijn met een speciale stof, waardoor de meeu wen die ze opeten, verschijnse len van dronkenschap gaan ver tonen. De maatregel i$ genomen om het aantal meeuwen op 't vlieg veld te beperken. Zoals bekend, kunnen deze dieren een gevaar vormen voor de luchtvaart. De vogels u-orden aangetrokken door de dichtbij het vliegveld ge legen stortplaats voor vuilnis. De dronken vogels stoten nood kreten uit. u-aardoor andere meeuwen wegblijven van het vliegveld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mr. H. K. Beernink zal binnenkort aftreden als voorzitter van de CHU. In een brief aan het dagelijks bestuur der Unie heeft hij meegedeeld dat hij het niet langer gewenst acht de functies van partij- en fractievoorzitter nog lan ger te combineren. Het D. B. van de CHU heeft aan de voorzitter van de Unieraad, j'hr. mr. L. E. de Geer van Oudegein verzocht voorbereiding te treffen voor de kepze van een nieuwe partijvoorzitter. Zater dag 19 februari zal de Unieraad biieen- Hoewel reeds enige jaren binnen de CHU kritiek leefde over het feit dat mr. Beernink het voorzitterschap van de partij en de Tweede Kamerfractie combineerde, is dit aftreden toch vrij onverwacht gekomen. Op de jaarver gadering in 1964 werd een motie waarin op scheiding van deze beide functies werd aangedrongen met enkele stemmen verschil verworpen. In verband met de kabinetscrisis is een voorstel van gelijk luidende strekking tijdens de vergadering in april vorig jaar ingetrokken De heer Beernink, die naast zijn politieke functies ook het ambt van gemeentesecretaris in Rijswijk be kleedt, heeft thans zelf tot aftreden uit het partijbestuur besloten. Hij blijft fractievoorzitter. Over zijn op volging is nog niets bekend. Aangezien de secretaris der Unie, mr. J. W. van Gelder, in oktober eveneens zijn aftreden dit jaar heeft aangekon digd, zal het dagelijks bestuur van de CHU in 1966 ook een nieuwe secretaris krijgen. gezellig avondje niet duur wet heerlijk Le ger omsingelt paleis president SANTO DOMINGO Er is nieuwe onrust ontstaan in de Dominicaanse Republiek. Nadat president Hector Garcia Godoy bevel had gegeven de topleiding van de strijdkrachten te verbannen, heeft het leger het natio- Kort geding tegen koppige Ambonezen WESTERBROEK Vier Ambone- se gezinnen die een barak van het woonoord Schattenberg te Westerbork bewonen weigeren het veld te rui men voor een radiotelescoop, ondanks het feit dat hun andere verbouwde woonruimte is aangeboden. De grond waarop hun woningen staan is nodig voor de bouw van de radio telescoop. waarvoor de aanbesteding reeds heeft plaatsgehad. De inspecteur der domeinen in Zwolle heeft, omdat elke dag waarop later met de bouw kan worden begonnen, het rijk geld kost. een kort geding aangespannen tegen de vier gezinshoofden om de „verhuizing" te bespoedigen. Indonesische kritiek Door de Eeuwen Trouw DJAKARTA De secretaris van de coordinator voor zaken betreffende West- Irian, commissaris van politie drs. R. Legowo, zegt dat er in Ned. nog steeds reactionaire elementen zijn, die er van dromen West-Irian terug te winnen. Vol gens Legowo tracht Door de Eeuwen Trouw op bedriegelijke wijze de jeugd van West-Irian met allerlei giften te winnen. nale paleis omsingeld. De grote toe gangswegen tot Santo Domingo zijn afgezet. De belegerde president heeft inmid dels laten weten dat hij niet van plan is af te treden. Mijn besluit verschillende militairen voor bepaalde functies naar het buitenland te zenden, blijft van kracht, zei hy. De radio van de regering zwijgt reeds geruime tijd. De zender von de strijd krachten is voortdurend in de lucht. Hiel en daar wordt in hest land geschoten. In Santo Domingo is een man om het leven gekomen. De inter-Amerikaanse vredesmacht is nog niet in actie gekomen. De president heeft nog niet om interventie gevraagd. VIETNAM Van zijn vredeswil heeft Amerika's president geen geheim gemaakt. Hij heeft er integendeel heel de wereld met nadruk mededeling van gedaan. Dat tekent de ernst van die wil; het tekent ook de ernst van de situatie. Want mocht ook dit pogen misluk ken, dan laat zich een verheviging van de strijd voorspellen. Amerika ziet trouwens de strijd in Vietnam als aanzienlijk meer dan een lokaal conflict; die strijd is integendeel van symbolisch karakter geworden, een strijd tegen de communistische invloed die een halt diende te wor den toegeroepen. Is de Amerikaanse kijk op Vietnam werkelijk de juiste? Is de strijd er werkelijk van meer dan lokaal ka rakter? De hardnekkigheid van Noord-Viet- tam doet vermoeden dat er meer aan de hand is dan .alleen" communis tische invloed. Waartegenover bo vendien het bewind van Zuidvietnam weinig indrukwekkend moet heten. De gezanten die Johnson op wereld reis heeft gezonden waren van de topklasse. Zullen ze echter voor het Amerikaanse standpunt overal het gehoopt begrip hebben gevonden, dan wel gewekt? TASJKENT Zeker beschouwt Rusland Azia niet als een voor zich afgedane zaak die het beter aan China kan overlaten. Dat bewijst de Russische bemidde ling in het conflict tussen India en Pakistan om Kasjmir. Die bemidde ling laat zich moeilijk verklaren uit een andere overweging dan dat Rus land tegenover China eigen geïnte- resseerdheid laat blijken. Voor het orthodox-communistische China is deze Russische bemiddeling tussen twee niet-communistische sta ten allicht een nieuw bewijs, hoezeer Rusland naar de verburgerlijking is afgegleden. Rusland toont zijn Aziatische interes se bovendien door de zending van topman Sjelepin naar het Noordviet- namese Hanoi. Daar zijn Rusland en China eerst recht rivalen, al is dan niet duidelijk, in hoeverre het com munisme zelf het volk van Noord- Vietnam tot zijn taai volhouden in de strijd inspireert. Tegenover China waagt Rusland zich aan risico. Mislukt immers het over leg vai; Tasjkent, dan slaat dat on vermijdelijk op de bemiddelaar terug. SPELEN De hoofdstad heeft vrij onverhoeds een gooi gedaan naar de Olympische Spelen van 1972. Geraamde kosten voor stadions, sporthallen en alles wat verder nodig zal zjjn: 800 miljoen gulden. Ons standpunt is. dat we als land niet om de Spelen zitten te springen. Er zijn voor ons als volk nog zo'n paar Droblemen, die ter afdoening een dui delijke prioriteit genieten en die voorlopig nog genoeg nationale ener gie en nationaal geld vergen. We denken aan woningnood, verkeer, on- derwiis. en de lijst laat zich nog even uitbreiden. Over het onverhoedse Amsterdamse voorstel hebben wc ons wel verbaasd. Tenzij men overweegt dat de hoofd stad met haar voorstellen gemeenlijk wat vlotter is dan met dc verwerke- liiging ervan. Maar het voorleggen van een voor stel aan de regering veronderstelt een zekere volwassenheid; anders lijkt het een spelletje. En dat is, ook als het over spelen gaat, toch niet geoorloofd. DEN HAAG Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) is ervan overtuigd dat ieder, die naar Z- Afrika wil emigreren, vooraf in vol doende mate met de daar tussen de ver schillende bevolkingsgroepen bestaande •erhoudingen geconfronteerd is gewor- len om bij zijn persoonlijke besluitvor ming zijn houding daartegenover te kun nen bepalen. De bewindsman antwoordt dat op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid J. J. Voogd (soc.) in erband met dc voorlichting aan mensen lie naar Zuid-Afrika willen emigreren. Weersverwachting Lichte vorst Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid «n zuidoost. Vannacht overwegénd lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) VADUZ (Liechten stein) In de schemer duistere kelders van het uit de dertiende eeuw da- terende koninklijke kas teel van Lichtenstein bevindt zich een schilde rijenverzameling van on schatbare waarde. Er wordt gesproken over en kele honderden miljoenen guldens. De schat is niet verzekerd. Dat kan in Lichtenstein, I een van de kleinste staten In de wereld, op de grens tussen Oostenryk/Zwit. serland. Eigenaar is prins Franz Josef II, die iedere dag vanaf zijn kasteel uit kijkt over zijn landje van 25 km lang en 4 tot 8 km breed. Hij kijkt naai gevangenis die acht cellen telt en bijna nooit bezet is en hij kijkt naar de poli tiemacht van achttien man en een hond. In de laatste dagen van de tweede wereld-oorlog heeft Franz Josef de schat ten naar Liechtenstein la ten komen. Ze waren voor dien verdeeld over Duits land, Oostenrijk en Tsje- cho Slowakije. Enkele kunstwerken hangen in het museum, maar het leeuwendeel be vindt zich in de kelders van het machtige kasteel dat als een arendsnest hon derd meter boven de rest van het staatje uitsteekt. Speciale apparatuur zorgt voor vochtige lucht. Twee keer per jaar worden de schilderijen door deskun digen geïnspecteerd, die zich onder ede tot geheim houding hebben verplicht. Maar verzekerd zijn de schilderijen niet. De prins kan het zich eenvoudig niet veroorloven. Nog on langs sloeg hij een aanbod van zes miljoen dollar voor een Leonardo da Vin ei af. Dat kan in een land waar domino nog een po pulair spel is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1