Ruim 3,5 miljoen kijkers volgden de „rijtest" Pu l*Ol kfengl Het geheime dorp De schuldeiserseen huwelijkstragedie HIHJ AS PRO Voor straataanleg: f 800 tot f 6000 per woning... Rumoer in Assen over belasting Tegen „pech onderweg" kijken naar Teleac Brick Bradford Senmoet 9 DONDERDAG 6 JAISX'ARI 1966 ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVÉN-ETHEPGOIVEN ITHERGOIVENETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN- kè liedere je 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorspel. 20.35 Steravondprogramma. 22.00 Viool en piano (opn.) 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkor gelconcert (opn.) 23.15 Veertiendaags mu ziek periodiek in klank. 23.55-24.00 Nieuws. Pacifistisch Socialistische Partij, ensemble met zangsoliste. 18.55 Voor de kleu- '19 00 Gesproken brif. 19.05 Sportparade. Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19 01 Klaas Vaak. 19.05 De Verrekijker 19.15 Van Lucy Show. NTS.: VARA: 19.35 De 20.00 Journaal. VARA: Achter het nieuws. 20.45 Tel uit je winst, hobbyquiz. 21.20 De schuldeisers. TV-spel NTS: 22.50 Socutera. 22.55-23.00 NEDERLAND II (8) TV-film. 20.45 Op i ramma van de Franse hollands, vokaal Televisiespel vanavond (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Uit het feit, dat de televisie-opvoering van Strindberg's toneelspel ,,De schuldeisers" pas om 9.20 (Ned. 1) in het VARA-programma be gint, mag men reeds opmaken, dat het beslist geen stuk is voor kinderen die op deze tijd in bed behoren te liggen. Een cynicus heeft eens ver klaard, dat in elke tragedie een toets van komedie wordt aange slagen en dat zou men van dit stuk van liefde en verfijnde mo rele wraak ook kunnen zeggen. Misschien is het goed, de figuur van August Strindberg, de wereldbefaam- de Scandinavische schrijver van wie vooral zijn toneelwerken overbekend zijn gebleven, nog even bij u in herin nering te brengen. Dit temeer, omdat Strindberg, wiens toneeloeuvre een 80 jaren geleden (hij leefde van 1849 tot Nader onderzoek volgt HILVERSUM Ruim de helft van de televisiekijkers, d.i. een dikke 3,5 miljoen, heeft op de avond van 16 december j.l. de „rijtest" uitgezonden door de AVRO in samenwerking met het Verbond voor veilig Verkeer, ge volgd en al dan niet voor zichzelf mee gedaan. Dat moet nog nader worden onderzocht. De AVRO vindt dit voor een educa tief programma een heel hoog aantal, dat wordt niet dikwijls bereikt zolang het geen amusement is. De uitzending (van Amerikaanse afkomst, maar goed ?ld) werd ook wel met een ge middeld cijfer van 7,9. Uit het rapport dat het bureau Into- Óver het geheel keken iets meer mannen dan vrouwen (55 en 56 pet-). Ook per provincie komen opmerke lijke verschillen voor: in Randstad Hol land was de kijkdichtheid groot, maar Noord-Brabant spande met 65 pet. de kroon. Limburg. Drente. Groningen en Friesland deden er veel minder aan. Tegenwoordig is het mode, ook een kijkersgroepering te maken naar lid maatschap van omroepverenigingen en toegepast op de „rijtest" is de uitkomst: 62 pet. VPRO-leden, 59 pet. VARA-, 56 (eigen) AVRO-, 52 pet. KRO- en 49 pet. NCRV-leden, maar deze laatsten gaven wél het hoogste waarderingscijfer. Verdeling naar beroepen: onge schoolden en landarbeiders keken het meest (62 pet.), het minst de hogere beroepen, academici, leidinggevenden enz.: 47 pet., maar hun waardering was dan weer groter (8.1). Na deze eerste, snel-getrokken con clusies Uit de onderzoek-resultaten zul len er nog meer en andere volgen, want Intomart gaat nu bijv. eens bekij ken, wie er echt meedeed en wie niet, hoe de resultaten dan waren enz. enz. mart (Hilversum) dat speciaal voor de omroep werkt alvast vlug heeft uitge bracht blijkt verder o.m. dat er nogal wat verschil in kijkdichtheid en in het waarderingscijfer voorkomt onder de ken teweegbracht, in al zijn werken een stuk van zijn eigen leven heeft verweven. Van hem is, uit zijn toneelwerken zowel als uit zijn al dan niet als auto biografisch aangekondigde romans, be kend, dat hij het niet kon vinden met vrouwen. Telkens weer klaagt hij ze verbitterd aan, haalt haar slechtste eigenschappen op het gebied van lief de en huwelijkstrouw naar voren en dat met een minachting en haat, die hij nauwelijks verbloemt. Misschien resulteert dit alles uit de uitermate slechte ervaringen, welke hij in drie mislukte huwelijken heeft opgedaan. Want merkwaardig: hoewel zijn antipathie tegen vrouwen al in en kort na zijn eerste huwelijk met de actrice Siri von Essen, die hem drie kinderen schonk, tot uiting kwam, trouwde hij toch nog tweemaal en alles liep op catastrofes uit. „De schuldeisers" schreef hij op 38-jarige leeftijd, heel kort na zijn scheiding van Siri. Maar eerst ver scheen een autobiografische roman, waarin de ellende van dit huwelijk wordt verhaald. Ook zijn verhouding tot baron Carl Gustav Wrangel (de echtgenoot die Siri verliet voor Strind berg) beschrijft hij daarin. Opmerkelijk is nu, dat „De schuldei sers" handelt over een dergelijke vreemdsoortige driehoeksverhouding. Hoewel het stuk beslist afwijkt van de roman, blijkt toch dat Strindberg zijn bittere teleurstelling nog niet had ver werkt: hij moet die opnieuw van zich af schrijven. Dagopening. M Nieuwst. 7.45 Radiokrant 8.00 Nieui Geestelijke muziek (gr.) .30 Nieu\ Stereo. Lichte muziek (gr.) 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klassieke ka ler.) 10.30 Godsdienstige uitzen- ïofoonmuziek. j. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 1230 Nieuws. 12.40 Licht programma. 1330 Licht orkest. 1J330 Ur 16.30 Progi Licht orkest. 1730 Populaire orgelbespeling. 18.00 Stereo: Meisjeskoor. 18.0 Militaire ka pel. 18.55 Op het woord af: praatje. diverse kijkgroepen. Jongelui van 15 tot 19 jaar toonden niet zo dol veel belangstelling en vonden het program ma met 7,2 al mooi gewaardeerd: de meesten van hen hebben immers toch nog geen rijbewijs en dus weinig met het testen van eigen bekwaamheid te maken. Met het klimmen der jaren steeg de belangstelling: van de 20 - 30-jarigen keek 54 pet. dat een cijfer van 8,1 gaf, 30 - 50-jarigen volgden de test plm. 60 pet. en de waardering bewoog zich om de 8. Bij de hogere leeftijden namen zowel belangstelling als waardering weer wat af. Negentig flessen port voor jarige Adenauer BONN Ex-bondskanselier Konrad Adenauer is gisteren negentig jaar geworden. Kaarsrecht als altijd schudde de jarige tijdens de receptie in het parlementsgebouw honderden handen van ministers, diplomaten, persoonlijke vrienden en journalis ten. De ontvangst kreeg een ongedwongen karakter toen zijn jongere klein- en achterkleinkinderen tussen de gas ten ronddartelden; een groep volks dansers uit Cadenabbia, zijn Italiaan se vakantie-oord, gaf een voorstel ling. Adenauer kreeg 5000 geschenken, waaronder negentig flessen port uit 1876, zijn geboortejaar. Van Erhard kreeg der Alte een oud-Russisch ikoon. Na de receptie woonde de oud-bonds kanselier een speciale kabinetszit ting te zijner ere bij. Daarna volgde een door president Lübke aangebo den diner. Eer viel Adenauer ook nog te beurt van de zijde van zijn politieke tegen standers de sociaal-democraten, die hem „een levend monument" noem den. VARA: 7.00 Nieuws astiek. 7.23 Lichte grammo foonmuziek. 7.30 Van de voorpagin: 7.35 Lichte grammofoonmuziek 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (ver volg). 9.00 Informatief programma voor weg en waterweggebruikers. VPRO: 9.40 Morgen wijding. VARA: 10.00 Romantische muziek (gr.) 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11 Oude Spaanse muziek (gr.) 12,00 Sten Walsorkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting. 12.40 Licht orgelspel. AVRO: 13.00 Nieuws 13.10 Actualiteiten. 13.30 Omroep dubbelkwartet. 13.50 Orgelconcert (opn.) '14.15 Bij de tijd en bij de thee, gevar. 15.35 Licht orkest. VPRO: 16.00 Nieuwws 16.15 Kerkorgelconcert. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kinderen. 16.49 Voor de jeugd. 1730 Muzikale aanwin sten. 1730 Actualiteiten. Hilversum III (FM-kanalen) NRU/AVRO; 9.00 Nieuws. 9.02 Vrolijk platenprogramma. 10.00 Nieuw.s. 10.02 Operette-varia. 11.00 Nieuws 11.02 Licht muziekprogramma. 12.00 kapel. 13.00 Nieuws Metropole orkest. L tij ns-Amerikaanse muziek. 15.( Licht en luchtig programma plaatjes en praatjes. 16.00 Nieu platenprogramma. 17.00 Nieui Gevarieerd platenprogramma v NEW-YORK Het dertienduizend ton nietende vrachtschip American Rover dat met een brandbare lading verf rubber op weg is naar Antwerpen en Rotterdam heeft gemeld dat het 208 km ten zuiden van Cape Race, (Newfound land) brand heeft gekregen in een van de ruimen. Een vliegtuig van de kust wacht vloog boven het schip om zonodig reddingsmiddelen uit te werpen. De koers van het 39 koppen tellende schip is verlegd naar St. John's. 11.02 Licht muziekprogramma. 12.0 12.02 Licht ensemble. 12.30 Militair 4ieuws 13.02 Licht orke •kest. 14.00 Nieuws. 1' Commentaar De Vara brengt vanavond van 21.20 tot 22.50 via Nederland I het tv- spel „De schuldeisers" van August Strindberg onder regie van Theun Lammertse op het scherm. Op de foto een scène met Ton Lensink en Joop Admiraal. Jarig journaal „We laten 't ongemerkt voorbij gaan", had NTS-voorzitter Schütten- helm gezegd, maar de redactie liet gisteravond toch even weten, dat het juist tien jaar geleden was dat het eerst NTS-journaal de lucht inging en daarom kregen we nog eens een klein stukje van die allereerste uitzending te zien. Nadat de weerman helemaal in stijl met in elk geval de mouw van \een dikke ijstrui aan lichte vorst had aangekondigd, vertoonde de AVRO een heel goede, zij het niet zo diepgaande reportage over de mijnen in Limburg. We konden zien, hoe hard er in deze provincie echter ook aan geheel andere objecten wordt gewerkt: verbetering en uitbreiding van het wegennet ook voor toeristische genoegens, opbouw van industrie, bevordering van het toerisme en wat niet^al. Bij dit alles blijft de ware Lintburger' arbeidzaam en optimistisch gestemd ten opzichte van de toekomst, ook al gaan binnen afzienbare tijd drie mijnen sluiten. Besloten werd met nog eens een ge sprekje met een jonge smokkelaa\ die grif van zijn avonturen vertelde en met het aantonen hoe aan xoeers- kanten van de grens met België de rollen zijn omgekeerd: nu koopt Ne derland weer over de grens en leeft de Vlaamse middenstand op: vooral spek, koffie, suiker en sigaretten zijn begeerde, want goedkoop te krijgen artikelen. Allemaal heel aardig om te zien al bleef het geheel aan de onderhou dende kant. Utrechtse sterrenwacht zag heldere vuurbol VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 VARA 7.15 uur (NTS) gewestelijk nieuws. 7.35 uur Lucy Show. 8.45 uur quiz „Tel uit je winst". 9.20 uur televisiespel „De schuldeisers", een huwelijkstragedie. Nederland 2 NCRV 8.01 uur sportrubriek. 8.20 uur aflevering van het feuilleton t Is zo bij de luchtmacht Will moet nu maar eens overgeplaatst worden 8.45 uur Franse documentaire in Nederlandse bewerking over che mische industrie. 9.20 uur liedjesprogramma onder regie van Kitty Knappert; „Ik hou van Hollands". 10.05 uur dagsluiting door ds O. Jager. Hilversum I NCRV 7.30 uur geestelijke liederen. 7.50 uur met Lex Karsemeyer de plaat poetsen. 8.10 uur dramatische ontknoping in „Boeren en burgers m Buiten- 8.35 uur steravondp» ogramma met de Johan Willem Frisokapel. een loempiavuller. het Cocktail-trio en het spel ..Uit ben je 10.45 uur eerste van een serie uitzendingen Orgelsonates; IT hoort Simon Jansen. 11.15 uur Toonkamer, muziekperiodiek. Hilversum II AVRO 7.05 uur sportrubriek. 7.30 uur gezamenlijk programma: amusementsmuziek van eigen 8.05 uur concert door het Omroeporkest en de pianisten Hélène de la Porte en Hans Kox (moderne werken). 9.35 uur hoorspel „Coulissen", een verhaal van twee bejaarde tone listen. 11.05 uur nieuwe platen in Discotaria. „De schuldeisers", onder hoogspan ning ontstaan, is niet een van zijn grootste drama's geworden, hoewel hij er zelf lange tijd aan vasthield als aan „zijn beste werk". Strindberg heeft alle entourage verwaarloosd om maar te komen tot het onderwerp zelf, dat hij in venijnige dialoog scherpzinnig ontleedt. Een hoogst-eenvoudig decor, dat niet wisselt, is voor hem genoeg: de man en zijn vrouw moeten tegenover elkaar staan, de schuldeisers moeten hun wraak kunnen volvoeren en meer komt er niet aan te pas. Alzo drie mensen: de jonge vrouw Tekla die haar eerste man Gustav (let op de voornaam!) verliet en nu ge trouwd is met een jongere, die zij als een lief kinderlijk broertje behandelt, omdat zij voelt hem ver voorbij te zijn gestreefd. In dit tweede huwelijk is zij nl. een bekend en gevierd schrijf ster geworden. Haar echtgenoot Adolf op zijn beurt beschouwt haar half en half als zijn verwend dochtertje en hoewel dat alle maal wel reilt en zeilt, wordt gauw genoeg duidelijk, dat de juiste verhou dingen in dit huwelijk ook alweer zoek zijn. Het is Gustav, die als „schuldeiser" tussen de twee komt. Hij voelt zich vernederd omdat Tekla hem niet alleen heeft verlaten, maar hem in een van haar boeken ook als een onnozele hals (hij was immers veel ouder dan zij!) heeft geschetst. Bovendien weet hij, dat Tekla zich tegenover haar man helemaal UTRECHT De Utrechtse sterre- wacht heeft dindsdag 4 januari omstreeks vijf minuten over acht 's morgens, een zeer heldere vuurbol waargenomen. Het was zo helder als de volle maan en bewoog zich met een grote snelheid langs de noordelijke he mel. Verkouden? Ueltït&ts o/t> Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. ASSEN In de Drenthse hoofdstad is groot rumoer ont staan. Er zijn zelfs huizen waarvoor de vlag halfstok staat en er wordt gesproken over protestbijeenkomsten. De rede van de onrust in de stad van Bartje? Een nieuwe verordening van de gemeente; straataanlegbelasting. Eigenaars van hulzen aan de Tal- mastraat. de Vaart, Noordzijde en de Langediik hebben deae dagen aansla gen variërend van achthonderd tot zesduizend gulden gekregen ofwel 155,20 per strekkende meter. Het was het idee van het college van B en W dat op deze wijze iets wilde terugontvangen voor de enor me kosten van verbetering van we gen en straten. Onder de belastingplichtigen, zijn enkele AOW'ers die vóór ae oorlog voor een paar honderd gulden hui zen kochten en nu het veelvoud aan belasting moeten opbrengen. Enekele huiseigenaren overwegen er een juridische aangelegenheid van te maken. Er schijnt een fout te schuilen in de redactie van de veror dening. BUSSUM In de loop van de volgen de week zal Teleac de cursussen hervat- net enkele nieuwe lessen: een serie Studievoorlichting begint op 12, reeks Pech onderweg op 20 januari. Medio maart start een uit 17 lessen bestaande cursus over het antieke treur spel „De Attische tragedie" genaamd half april beginnen acht lessen over het maken van en luisteren naar muziek. De cursus Studievoorlichting is tot stand gekomen in samenwerking met de Landelijke commissie voor de Academi sche Studievoorlichting in Den Haag en omvat 9 lessen, welke op woensdagavon den tussen 6.30 en 7 uur worden gegeven herhaald op zaterdagochtenden tussen 11.30 en 12 uur. Begonnen wordt met algemene infor matie over studie en studentenleven, de tweede les behandelt „Leven aan de uni versiteit". Daarna worden de studies aan verschillende faculteiten besproken. Cur susleider is prof. dr. F. van der Blij: leden van het wetenschappelijk corps van een aantal universiteiten en hoge scholen, een studentendecaan, een voor lichtingsambtenaar en studenten werken aan de uitzending mee. „Pech onderweg" is een cursus automobilisten, die plotseling optredende motor- en andere storingen zelf willen verhelpen. Deze 12 lessen zijn voorbereid Het besluit tot het instellen v3n d« verordening is genomen in mei 1962. Ook in Gasselte is dat gebeurd maar daar wordt slechts ƒ1,50 per meter gerekend. De Assenaren zijn niet slechts boos op de aanslag als zodanig, maar over de manier waarop deze belas ting door de gemeente is opgelegd. De belastingplichtigen worden in da gelegenheid gesteld de door hen ver schuldigde belasting eventueel in 25 jaar te voldoen, -maar dan berekent de gemeente 4,5 procent rente Verloofde paar naar Gstaad DEN H.AAG Prinses Beatrix en haar verloofde, de heer Claus von Amsberg, zullen om en nabij 20 januari voor een korte wintersportvakantie naar Gstaad (Zwitserland) gaan. Vandaar ver trekken ze naar Lech (Oostenrijk), waar Koningin en Prins dan zullen zijn. In do eerste week van februari wordt de Ko ninklijke familie weer in Nederland ver- De heer Von Amsberg heeft, na con tact te hebben gehad met synodeleden der Hervormde Kerk en van de Geref. Kerken, nu ook een oriëntatiebezoek bij kardinaal Alfrink gebracht, die hem do positie der r.-k. kerk in Nederland schet- te. Het gesprek duurde ongeveer een uur. Het eerstvolgende werkbezoek van de heer Von Amsberg zal het Koninklijk Instituut voor de Tropen zijn. in de huid gezondheid en zuiverheid derdagavonden zelfde tijd, herhalingen zaterdagsochtends 11 uur (alle Tele-; ac-uitzendingen gaan vla Ned. 1). wordt te beginnen op dinsdag 11 januari Instructeur is de heer C. van Dijkhui- van 22.30 tot 23 uur voortgezet met do zen, hoofdinspecteur-instructeur Wegen-1 elfde les. De nog volgende afleveringen wacht De lessen handelen o.m. over ge-1 van de reeks komen eveneens op dins- reedschap, de ontsteking, electrische dagavonden laat op het scherm (de tij installatie, benzinesystemen en startpro- den kunnen wisselen, maar vallen in elk blemen. geval na afloop van het avondprogram- De in de herfst van 1965 begonnen ma) en de herhalingen volgen zaterdaga- cursus „Samen leven nu en morgen" cohtends om 10.30 uur. a* v txu/xr rceoas op eev kvopuc \>ah oe metrr- 84 „Hello!" zei hij laconiek, maar toen Bonsma hem in het Engels naar zijn bevindingen vroeg, deed hij moeite om op te staan. Bonsma hield hem tegen, trok een stoel bij en ging zitten. Spoedig waren ze in een opgewekt gesprek gewikkeld. De piloot was klein van stuk, hij had een soort beleefde vrijmoedigheid over zich. Tot Bonsma's grenzeloze verbazing was hij nog in vol uniform van staf-sergeant gekleed en hij vroeg, omkijkend naar de vrouw, die er met de handen onder haar schort vol ontzag bijstond: „Als u zo bang bent voor ontdekking, waarom hebt u hem dan niet onmiddellijk dat uniform uit laten trekken?" Maar ze antwoordde: „De kleren van de baas, daar verzuupt hij in en het goed van de jongens is hem veel te krap." „Hij is toch ook niet zo over straat gegaan?" „Jawel," antwoordde de vrouw nu ijverig, „hij kwam in dat pakkie achterom lopen. Ik dacht eerst, dat het een Duitser was; ik kan al die spullen niet uit mekander houden." ,,'t Is goed," zei Bonsma ongeduldig, „ik zal zorgen, dat hij wat anders krijgt. Gaat u nu maar zolang naar de keuken en pas op, dat er hier geen mens binnenkomt." De vrouw, nu het erop aankwam, wist zich te beheersen. „Goed", zei ze en op dat moment klep te de bel met een vals geluid. De vrouw slikte een paar keer, streek haar schort glad en ging op een handbeweging van Bonsma langzaam de gang in. DOOR H H. VAN NÏJNATTEN DOFFEGNIES voelt en maar grasduint in de liefde nanaoewegmg van oonsma langzaam ae gang in. achter zijn rug om, zonder zich jegens Geoffry, die het gesprek niet had kunnen volgen, hem verantwoordelijk te voelen... - 1 De manier, waarop Gustav zich, enkel door woorden, wreekt, zult u in dit spannende en knappe, maar niet zo verheffende stuk ervaren. In de drie rollen ziet u Annet Nieu- wehuysen als Tekla, Joop Admiraal als de echtgenoot Adolf en Ton Len sink als Gustav, de schuldeiser. Ontsnapte gevangenen doden twee mannen SYDNEY In Australië heeft de poll. tie twee ontsnapte gevangenen gearres teerd die sedert hun ontsnapping op 17 november twee mannen zouden hebben vermoord, een bewaker en iemand die gedreigd had de politie te vertellen dat zij in Sydney waren. Bij hun arrestatie verzetten zij zich met hun vuisten. De wapens (revolvers en geweren) bleven in de auto liggen. maar wel begreep dat er iets niet in orde vroeg: „Jerries?" „Yes," zei Bonsma, gree^ hem bij de hand, trok hem mee de gang in en vandaar door de keuken naar buiten. Daar tegen de zijkant stonden ze een poosje stil. Achter de heg hoorden ze de Duitsers in het buurhuis praten. Bonsma fluisterde tegen Geoffry: „My bike is near de frontdoor. When the Ger mans are inside, w'll try to escape." „Allright", antwoordde Geoffry laconiek, „but I don't want to bring you in danger, let mc go. I have learned to hide myself, let me go. I'll find my way." „No question about", siste Borisma tussen zijn tanden en greep hem steviger bij de hand. „I know an excellent hidingplace auite near." De deur sloeg dicht en in éen ren bereikten ze de fiets. Daar verviel Bonsma meteen weer in zijn rol. Hij nam bedaard z'n fiets en liep ermee het paadje af en het hekje uit, beduidde Geoffry onder het oog der soldaten, die juist met gerepa reerde schoenen het buurhekje uitkwamen, om achter op de bagagedrager te gaan zitten en reed weg met een: „Pas op de kuilen!" en: „Zit je goed?" tegen zijn passagier, die hem toch niet verstaan kon, maar zoals Bonsma hem bevolen had stijf zijn mond hield. Zo peddelden ze het dwars door de bossen naar het Geheime zonder dat één Duitser hen met een blik verwaar digd had. De eerste oktober bracht voor de leiding van het Geheime Dorp nieuwe schrik en ontsteltenis. Ondanks al oom Chris' waarschuwingen waagden vijf jongens zich uit het kamp om aan de grote weg te gaan kijken of het gerucht als zouden de Duitsers nu werkelijk de vlucht nemen, waar was. Hoe ze aan die onzin kwamen? De piloten, die de hel in Arnhem meegemaakt hadden, wisten wel beter, maar het was ten slotte wel mogelijk, dat het Tweede Leger intussen redding gebracht had. Van „mogelijk" naar „waarschijnlijk" was maar een paar woorden verder voor een gerucht en vandaar naar „zeker" besloeg niet veel langer afstand in een vluchtelingenkamp, waar iedereen zit te haken naar verlossing. Zo hadden dan de jongelui de stoute en zeer verboden schoenen aangetrokken en waren tamelijk lawaaiig en opge wonden op stap gegaan. Aan de grote weg werden ze al spoedig uit de droom geholpen; van in wanorde terugtrekkende Duitsers geen spoor! Wel kwam er een tot de tanden gewapende patrouille S.S.'ers aan, op jacht naar ontsnapte luchtlandingstroepen. Onder de jongelui, die daar nogal opvallend stonden in hun bij elkaar geraapte kleren, brak een paniek uit. Ze deden het stomste wat ze doen konden, ze gingen er vandoor. Een van de twee studenten, die in het kamp de naam hadden niet tot de snugger- sten te behoren, bleek nu bovendien ook nog te langzaam te reageren; hij draalde, vloog de weg over en bleef aan de overkant onder een '.en zitten en werd gemakkelijk door de Duitsers inge rekend. De anderen kwamen na veel omzwervin gen weer behouden in het kamp terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9