Slachtoffers prijsstijgingen Vakbond onrechte krijgt ten de schuld Gepensioneerden en rentetrekkers: Landbouwschap: meer massale inentingen Inschakeling; Inflatie wordt minder buitensporig (3 pet) studenten Ruitjes en ribbeltjes in alle kleuren Russen houden zich 23 jaar schuil T DONDERDAG 6 JANUARI 1966 Leven we onder de dictatuur der vakcen trales? Worden de gepensioneerden en rente trekkers niet meer en meer de dupe van de stijgende prijzen, die met de loonspiraal om- hooggestuwd worden? Deze vragen bereikten ons uit de lezerskring. Onze sociaal-economische redactie ging in dit exclusieve artikel op de problemen der boven-65-jarigen in. JZ-O ^ge-ris Mond- en klauwzeer op 1300 bedrijven Arrestaties op Boekhorstbrug J uwelendief stallen door Haagse politie opgelost DEN HAAG Het verhandelen van 350 van diefstal afkomstige horloges zijn drie Brabanders, de 51-jarige J. T. B. en de 54-jarige F. de B., beiden uit Zundert, de 35-jarige J. M. uit Willebrord en de 46-jarige Haagse sportinstructeur M. v. d. L. noodlottig geworden. De politie arresteerde het viertal, toen de sportinstructeur op de Boekhorstbrug de koffer met 350 horloges aan de Bra banders overhandigde. Zij waren reeds lang door de politie in de gaten gehou- Zij staan bekend als smokkelaars. Het onderzoek leidde naar nog een Hagenaar. Bij hem thuis werden 377 gouden ringen met een waarde van f 28.000 gevonden, afkomstig van inbraken bij juweliers de Driebergenstraat, de Thomsonlaan de Vaillantlaan. De 21-jarige zoon van de sportinstruc teur die behulpzaam is geweest bij het tot stand brengen van de transactie werd ook gearresteerd. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. De drie Brabanders en de Hagenaar B. hebben een bekentenis afgelegd. De sportinstructeur en de vijftigjarige koop man H. die ook enkele keren met de zoon van de sportinstructeur mee naa Branbant ig geweest, ontkennen. In Nederlands kamp Granaatlmlzen met hakenkruisen DEN HAAG Een Nederlandse luclit- machtman in het kamp Hesepc bü Osna- brück heeft ontdekt, dat de granaathulzen die daar gebruikt worden om het zoge (Van onze soc.-econische redactie) UTRECHT Terwijl het georganiseerde bedrijfsleven in Nederland zich bijzonder druk maakt over de meest wenselijke hoogte van het mini muminkomen dreigt een andere veel grotere groep van de bevolking een steeds grotere achterstand op te lopen, waaraan nauwelijks aandacht wordt besteed. Dat de werknemer in Nederland, die in vele gevallen een gezin te verzorgen heeft dit jaar kan rekenen op een minimuminkomen van f 120 per week, is zonder meer juist, maar hoe staat het met de inkomens van de gepensioneerden en andere rentetrekkers in Nederland? Het aantal reacties van laatstgenoemde groep, dat de redacties van onze bladen be reikt, neemt met de week toe. Algemeen wordt de klacht ge-1 zelfs dit aanvullend pensioen in vele hoord, dat de voortdurende prijsver- sevallen helemaal niet unwezu. hogingen een voortdurende verlaging (;I^ loilCll van de koopkracht van het geld be tekent waardoor de mensen die van een vast inkomen moeten leven, hun welvaart in deze welvaartstijd steeds verder zien dalen. Het jaar '64 was het jaar van de loon explosie. De lonen stegen gemiddeld met bijna 15 pet; 1965 gaf een loon stijging te zien van meer dan 8 pet en voor 1966 wordt een stijgingsper centage voor de lonen genoemd van 7 pet, maar insiders zijn al van mening, dat gemiddeld gerekend moet worden op eveneens 8 pet loonstijging. Voor de werknemers is deze ontwikkeling ge lukkig, ook al moet hierbij rekening gehouden worden met een prijsstijging van ruim 15 pet over deze drie jaren. Het netto-resultaat, waarmee de lonen reëel stijgen bedraagt altijd nog ge middeld 5 pet per jaar Minder kopen Voor gepensioneerden en rente trekkers ligt deze zaak echter geheel anders. Voor deze mensen gelden geen loonsverhogingen, maar wel prijsstij gingen. Verhoging van de prijzen met naftmde ABC-.larm te Sevan, vooralen 15 drie jaar betekent een ver- T„n <.on hakenkruisjes en Duitse Adelaar, mindering van de koopkracht van het centi- pensioengeld met eveneens 15 pet, dus een duidelijke achteruitgang. De luchtmachtvoorlichtingsdienst was| Voor wat de AOW-uitkeringen be- hierover niets bekend. De hulzen hangen treft gaat deze redenering niet op. De in alle bases en zijn waarschijnlijk af-j AOW-uitkeringen gaan namelijk re gelmatig en in gelijke mate omhoog als de lonen. De gepensioneerden pro fiteren dus wel voor een deel van de loonstijging en dus ontkomen zij ook voor een deel aan de dalende koop kracht van het geld. Dit is echter maar voor een deel het geval want de AOW-uitkering is geen volledig pensioen, het is een bodemvoorzie ning, waarboven nog een aanvullend pensioen dient te gelden. Helaas is komstig uit oude dumpvoorraden. De hakenkruisjes zaten slechts op enkele hulzen. Deze zullen uit de roulatie geno men worden. Joseph Kennedy, vader van wijlen president Kennedy, heeft gisteren een lichte hartaanval gekregen, toen hij in het- zwembad van zijn buitenhuis in Palm Secretaris-generaa l B rou wers: DEN HAAG De buitensporige inflatie van 1964 neemt geleidelijk af, verklaart drs. G. Brouwers, secreta ris-generaal van het ministerie van economische zaken, in Economisch Statistische Berichten. De inflatie is gedaald van 6,5 procent in 1964, tot 5 pet. in 1965 en zal in 1966 verder dalen tot 2,5 a 3 pet. Dat is de ge middelde Europese stijging als men een correctie toepast voor de verho ging van de indirecte belastingen en de huur. Deze stijging van 2,5 a 3 pet. is ma tig voor onze moderne begrippen, maar doet toch in tien jaar de waar de van het geld met een kwart ver- I minderen. De inflatie wordt wel op rekening in de gespannen arbeidsmarkt ge schreven, doch het Nederlandse volk wil echt niet van die spanning af. Zodra de minimum-arbeidsreserve van bijna één procent zou verdubbe len, zou men te hoop lopen. En in beginsel terecht. Men heeft ontdekt dat men aanmerkelijk beneden het Criterium, van 3 pet.. geldend in 1950 kan blijven en dat dit bevor derlijk is voor de economische groei. Men heeft echter niet geleerd hieruit de consequenties te trekken. Wij wen sen geen werkloosheid, geen over spannen arbeidsmarkt, geen inflatie en wel een krachtige aanhoudende groei. De sleutel die op al deze slo ten past, is nog niet gevonden. Uit de naden is een nieuw beleid nodig. Europa moet na de stormachtige ontwikkeling groei beter organiseren. De roep een inkomenspolitiek is gaan klin- en ten slotte de mening dat daarbij verder vooruit moet zien. In dc volgende twintig jaar kunnen vij, wind en weder dienende, het hui- Storm op til AMSTERDAM Prof. dr. W. J. van Woestijne te Delft meent dat een einde van de hoogcon junctuur thans tot de waarschijn, lijkheden behoort. Hij grondt dit mede op de ervaringen uit de vorige eeuw. Onder het hoofd: ..Storm op til?" in Economisch Statistische Be richten merkt hij op: De kans op een geweldige ecoonomische ver storing is natuurlijk steeds aan wezig, maar er is toch geen enkele reden, die kans zo groot te achten, dat men direct in paniek raakt. Er zijn overeenkomsten met de stand van zaken in 1929, doch dit wil niet zo maar zeggen, dat wij thans voor een inzinking als in 1930 staan. De vraag is: Is er redelijke kans dat na een tijd van stijging een duurzame hoogconjunctuur kan volgen? De ervaring geeft voor deze veronderstelling geen steun. Als een hausse lange tijd heeft geduurd, kunnen er twee tegen strijdige elementen optreden: tijde lijke verzadiging van de vraag naar duurzame goederen en ander zijds bedrijven, die een sterk overspannen indruk maken. Dc schrijver pleit vo°r waak zaamheid zonder grote zenuw achtigheid. dige Amerikaanse peil bereiken. Als men verder vooruit ziet dan de eerste vijf jaar is het denkbaar dat men het groeitempo van de laatste jaren gemid deld kan voortzetten. De meest ideale situatie voor de pensioen- en rentetrekkers zou zijn, dat er geen enkele prijs en geen enkel tarief meer omhoog ging, zodat de pensioenuitkering volkomen waarde vast was. Nog mooier zou zijn, indien de prijzen een tendens tot dalen ver toonden. De koopkracht van hel geld >u dan nog toenemen. Van deze situatie is echter geen De activiteiten van de vakbewe ging zijn een doorn in het oog van vele gepensioneerden. Naar hun mening voeren de vakbonden hun looneisen zo hoog mogelijk op, wat elk jaar opnieuw aanzienlijke prijs stijgingen tot gevolg heeft. Men is geneigd zijn ergernis op de vakbeweging af te reageren en elke vakbond als een boeman na te wijzen. namelijk: inflatoire ontwikkelingen in het buitenland, waarvoor we de gren- niet kunnen sluiten en een hoger prijspeil in de andere EEG-Ianden, waar- we moeten samenwerken od een gemeenschappelijke markt. De lonen staan steeds sterk in het middelpunt van de publieke belang stelling. maar niet omdat de vakbe weging hier zo'n uitzonderlijk zwaar accent legt. De loonpolitiek is maar een betrekkelijk klein onderdeel van het werk van de vakbeweging. Niet meer dan drie van de tien mensen van het bestuur van een vakcentrale houden zich hiermee bezig. Veel aan dacht bestaat ook vcor het andere, hoogst belangrijke werk, dat zich veelal in stilte afspeelt. Te denken valt aan de scholing en vorming, aan het internationale werk, de woningbouw, de sociale verzekering, consumenten aangelegenheden. maatschappelijk werk, cultureel werk, vakantie-oorden, emigratie, bezitsvorming, volksge zondheid, werkgelegenheid, beroeps keuze en nog honderden commissies op tal van terreinen werknemers zelf, die nu graag een loonsverhoging ontvangen, krijgen later met het euvel van de prijsstij ging ten gevolge van loonsverhoging te kampen. Er moet iets gedaan wor den om te voorkomen, dat onze oudere bevolkingsgroep blijvend in de knellende greep van de geldont waarding raakt en hiermee het slachtoffer wordt van een groot stuk maatschappelijk onrecht. Gelukkig is binnen het Convent van Chr.-So- ciale Organisaties de studie hier over thans aan de gang. Systeem Iedere week f2,70 meer Een van onze lezers uit Lei den schreef naar aanleiding van een fors opgemaakt bericht over een eventuele loonsver hoging van vijf procent voor het overheidspersoneel: ,,Wilt u even met grote vette letters in uw krant vermelden, dat de premie voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering met 35 procent omhoog gaat. De premie bedraagt in 1966 voor man en vrouw per week tweemaal f 5,20 dat is f 10,40. In 1965 moest worden betaald twee maal f 3,85 (f 7,70). Dat betekent dat we met ingang van 1 januari f 2,70 per week meer moeten gaan betalen. De gepensioneerde moet zelf zorgen dat het op tafel komt". is echter al te impulsief gerede- Er zal begrip voor moeten bestaan, dat de vakbeweging terecht periodiek om loonsverhogingen vraagt. De pro- duktiviteit van het bedrijfsleven stijgt immers jaarlijks met 4 tot 5 procent. Op grond van dit gegeven kunnen de lonen met eenzelfde percentage stij gen. zonder dat dit gevolgen behoeft te hebben voor de prijzen in de be trokken bedrijfstakken. Maar er zijn nu eenmaal ook be drijfstakken, waar de produktiviteit niet kan stijgen. De onmogelijkheid van mechanisatie stelt deze bedrijfs takken dikwijls voor de noodzaak de hogere lonen toch te betalen (om weg loop van personeel te voorkomen) en deze hogere lonen dan door te bere kenen in de prijzen. Met name is dit het geval in de detailhandel, die ar beidsintensief is en weinig mogelijk heden tot mechanisatie kent. Zo stij gen de kosten van levensonderhoud, ondanks het feit dat de loonbeweging zich houdt aan de gezonde norm van de produktiviteitsstijging. Onder volkomen normale omstan digheden is deze prijsstijging dus al niet tegen te houden. De vakbeweging en de loonsverhoging-vragende vak bonden moeten daarom niet aangewe- worden als de grote veroorzakers de problemen Vakbeweging Bovendien zijn andere factoren, die min of meer buiten de vakbeweging om gaan, nog buiten beschouwing gelaten. De ontstemming van de gepensio neerden en de rentetrekkers dient daarom niet te gelden de actie van de vakbeweging, maar het systeem van pensionering dat we in Neder land kennen. Ook al zou de vakbe weging met matige, volkomen ge rechtvaardigde loonsverhogingen ge noegen nemen, dan nog moet op grond van bovengenoemde factoren verwacht worden, dat na 25 jaar het geld nog maar de helft van do koopkracht zou hebben. De enige oplossing, die hier moge lijk lijkt, is de doorvoering ook voor de ondernemings- en bedrijfspensioen fondsen van het omslagstelsel, zoals dit systeem ook geldt voor de AOW. Uitbetaling van de pensioenen op ba sis van de waarde van het geld op hetzelfde moment. De pensioenpremies die de werkers van nu betalen, wor den onmiddellijk omgezet in uitke ringen aan de gepensioneerden. Dus geen voorfinanciering meer via een kapitaaldekkingssysteem. De werkers van later zorgen weer voor de pen sioenen van de werkers van nu Steeds wordt de premie en het pen sioen afgestemd op de kosten van le vensonderhoud en het welvaartspei van hetzelfde moment De nog steeds voortdurende onver kwikkelijke situatie in Nederland op het gebied van de pensioenen ver dient de aandacht van alle maat schappelijke groeperingen. Ook de Vuurpeleton voor prijsverhogers DJAKARTA De militair comman dant van Noord-Sumatra heeft een vuur. peloton ingesteld om kooplieden terecht te stellen, die zich aan ..economische ter reur" schuldig maken, aldus Antara. De kooplieden zijn gewaarschuwd de prijzen niet te verhogen en geen economische chaos te veroorzaken. Intusen is de prijs van een kaartje voor de gemeentebus te Djakarta vervijf voudigd tot één roepiah. De expeditiebe drijven hebben de prijzen voor goederen, vervoer verdrievoudigd en de spoorweg kaartjes zijn acht maal zo duur geworden (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het Landbouwschap zou vandaag ineen bespreking met de minister van landbouw aandringen op meer massale inentingen tegen mond- en klauwzeer en op het ver plicht stellen van inentingen in be paalde gebieden. Om te voorzien in het tekort aan mankracht bij de in entingen zal volgens het Landbouw schap de inschakeling van studenten moeten worden overwogen, alsmede van de dierenartsen, die in militaire dienst zijn. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering van het Landbouwschap is meegedeeld dat de epidemie zich reeds tot ruim 1.300 bedreven heeft uitgebreid. Op deze bedrijven bevinden zich in to taal ruim 100.000 varkens. De schade aan Drie gebieden Meegedeeld werd voorts dat thans drie gebieden zijn aangewezen, waarin de arkens met overheidssubsidie (gratis entstof plus 50 cent per enting) kunnen worden ingeënt, t.w.: 1. het gebied, begrensd door de lijn Til burg. Den Bosch, Ravenstein, Hel mond, Eindhoven, omvattende 41 ge meenten met ca. 400.000 varkens, waar van inmiddels een-derde is ingeënt: de gemeenten Meyel, Helden en Kes- sel (Limburg), met ongeveer 80.000 varkens; 3. het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal met ongeveer 60.000 varkens. De eerste twee gebieden sluiten aan bij de enige weken geleden aangewezen ge bieden rondom Deurne en Schaük. Verplicht Katoenmode in t nieuwe jaar (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Voorjaar in het Hiltonhotel. De Nederlandse katoen industrie, samenwerkend in het Ne derlands Katoeninstituut, liet er gis teren de collectie zomer 1966 zien. Drie ontwerpers hadden van de zeer gevarieerde katoentjes modellen ge maakt en het was interessant om hun visie op de komende mode te verge- Daar is allereerst de Haagse Ernst Jan Beeuwkes, die ondanks zijn besognes die het huwelijk van prinses Beatrix - na collaboratie en desertie - MOSKOU. Vader en zoon Iwanov, die in dc laatste wereldoorlog met de Duitsers hadden gecollaboreerd en op het eind van de oorlog zelfs zijn gedeser teerd. hebben zich 23 jaar lang weten schuil te houden in de bossen bij Leningrad. Zij leefden in jachthutten. Het tweetal had levensmiddelen opge slagen en bezat een uitgebreide bibliotheek. Een negentienjarige deserteur die zich wilde aangeven, hebben zij vermoord. V.rouw en dochter van vader Iwanov hebben al die tijd geweten dat beiden ondergedoken zaten. Zoon Wladimir heeft gezegd te willen vluchten naar het buitenland om daar asdel te vragen. hem brengt (menig galagewaad zal uit zijn huis komen) alle aandacht aan deze katoencollectie haa gegeven. Bij hem een vrij strakke lijn, gedistingeer de eenvoud en een onmiskenbare al- Dan Arnould Diepeveen, die speelde met wijde plooirokjes, vaak de 9/10 mantel bij een japon toond*. en over het al gemeen typisch kleren maakt voor de jonge vrouw. Ten slotte Marianne David, ontwerpster bij Metz en in deze katoencollectie zich uitviererid in ingewikkeldheden door twee materialen te combineren en ruches, boordsels en knoopjes op haar ontwerpen te strooien. Maar alle drie hadden korte rokken ge maakt en men fluistert, dat Parijs bet daar volkomen mee eens Is. Wat we overigens pas 24 januari, wanneer daar de grote shows beginnen misschien kunnen bevestigen Op-art En nu de dessins, die over enkele weken in alle winkels te zien zullen zijn. Na tuurlijk de sprekende op-art. Veel zwart-wit dat het beste contrast geeft maar ook geometrische figuurtjes in oranje-grijs; groen-crême; veel tinten roestrood met brons en dofgeel. Naast de gladde katoentjes vooral veel reliëfweefsels, soms heel fijn geribd, soms piqué of keperweefsel. Zo zagen we een filmdruk in turquoise met een vlamdessin in een heel fijn ribbeltje. Twee ontwerpen van Ernst Jan Beeuwkes van opengeweven cro chets in dessins voor zomer 1966, genaamd: Sugar en Candy. blijven heel klein en zijn dikwijls ge drukt op een linnenweefsel. Maar het meeste vallen de madrasruiten op. Groot en klein in veel kleuren vaak ongeregeld gedrukt. Er zijn enorm veel schakeringen en evenveel mogelijkheden. Dat niet alleen voor jurken en blouses, maar ook voor ho renhemden en jasjes. Noemen we nog een katoenen visgraat met als tegenkant een tweedeffect, materiaal dat heel wat mogelijkheden geeft voor een ensemble Nieuw Nieuw is de .doubleface". waarbij twee materialen door een coin-pro- cédé aaneengehecht zijn; bijvoor beeld een unistof met een gedessi neerd katoentje. De crochets „gaat- jes"-weefsels zullen ongetwijfeld veel opgang maken als één-zomer- vlinders. Ze zijn bedrukt met bloem motief jes in ietwat bizarre, kleuren en voorbehouden aan de jeugd. De heren krijgen hiervan hun aandeel in de stropdassen, die er van vervaar digd worden. Tot slot is er het aloude ribfluweel, dat steeds maar veredeld en verfijnd is en ook mooiere namen heeft gekregen, zo als ladydoy en gentleroy. Inderdaad ook alweer voor dames- en herenkle ding. Leuk was dat er bijpassende laar zen gemaakt waren, die een lange rits op dc kuit hadden. Al met al een keuze van materialen, weefsels en dessins die ieder aan haar en zijn trekken laat komen, waarbij omtrent de kleuren eigenlijk gezegd moet worden, dat geen kleur ontbreekt, maar wel dat alle kleuren genuan ceerd zijn. Mengkleuren. Niet knal geel. vuurrood, felblauw, maar sche- mertinten, onverwachte combinaties en bovendien veel mogelijkheden om uni en dessin, volkomen op elkaar af gestemd. bijeen te zoeken. Een collectie zomerstofjes, die vele goede kansen biedt. Vanuit het best. van het Landbouwschap werd er krachtig op aangedrongen de inentingen in deze gebieden verplicht te stellen en het aantal gebieden nog uit te breiden. Zo werd o.m. bevreemding uit gesproken over het feit dat in Overijsel nog geen ringentingen op grote schaal plaatsvinden. Ook werd aangedrongen op het verle en van subsidie aan de veehouders, die op eigen initiatief tot inenting zijn over gegaan. Er was een telegram binnenge komen van een aantal landbouwers, die hun teleurstelling over uitspraken dat zij de entingen zelf moeten betalen als gevolg van het feit dat zij „actiever zijn geweest dan de overheid". Ook werd aangedrongen op het verplicht stellen inentingen over het gehele land, de voorzitter, de heer S. v. d. Ploeg (die de heer A. W. Biewenga i.v.m. ziekte verving), meende dat zulks (nog) niet nodig is. Tijdens de bespreking met de minister van landbouw za. ook de vraag aan de orde komen of het niet wenselijk is het kwantum in te vriezen varkens belangrijk te verhogen. Moordzaak-Drost komt later voor STOCKHOLM De rechtzaak tegen de twee jonge Nederlanders die er van worden verdacht in Zweden de twlnti- Jarige H. Drost uit Harderwijk te hebben vermoord, is verschoven tot na 19 januari. De openbaar aanklager heeft tot 19 Januari uitstel gekregen voor het indie» M: zijn tenlastelegging. Het tweetal geeft nog steeds elkaar de schuld van de beestachtige moord op het weerloze slachtoffer. „We mochten hem niet", zo verklaarden zij tijdens hun verhoor, Dr. G. Ras overleden HAARLEM Op 5-jarige leeftijd is in Haarlem overleden dr. G. Ras. oud- j conrector van het stedelijk gymnasium 1 in de Spaarnestad, oud-privaatdocent in de didaktiek en in de Duilse taal- en letterkunde aan de universiteit van Amsterdam. I 1 De heer Ras is vooral bekend gewor- h den als auteurvan schoolboekjes ij 1 Duits. Aanhoudend droog DE BILT Boven een groot deel van Europa is een krachtig hogedruk- gebied aanwezig. Het strekt zich uit van noord-Rusland naar Duitsland, waar de luchtdruk tot boven 1040 mb is gestegen. De invlped van oceaan storingen komt niet verder dan de Ierse Zee en het noorden van de Noordzee. Het droge weer in onze omgeving duurt daarom voort. De vorst is in Scandinavië belangrijk afgenomen, maar in Duitsland kwam in de afge lopen nacht tijdens helder en wind stil weer plaatselijk strenge vorst voor. In ons land was de vorst slechts licht, hetgeen samenhing met bewol king en een overwegend matige zuid oostelijke wind. die een belangrijke temperatuurdaling verhinderde. Ook in de komende nacht zal er in ons land niet meer dan lichte vorst voorkomen, terwijl morgen overdag de tempera tuur weer tot enkele graden bouen het vriespunt zal stijgen. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur CMtoldh. eaifs! SS liS-Ei 5 Si STL Ea X.S 1W 12 0 -7

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7