In tien jaar tien mille voor dertig bruikbare ideeën i MINIMUMLOON OP t f 125 PER WEEK Goldberg doet dringend beroep op VN-lidstaten Onbegrijpelijke daad wekt grote verslagenheid Rentespaarbrieven B.N.G. DONDERDAG 6 JANUARI 1%6 BUSSUMER HERMAN MOL IS EUROPEES RECORDHOUDER Herman Knol Van een onzer verslaggevers BUSSUM Herman Knol (36) is altijd al een knutselaar geweest. Amper zestien was hij, toen hij op een fietsframe een mo tortje monteerde. Fietsen, laat staan moto ren en auto's waren in de zomer van '45 zeldzaam, maar Herman Knol toerde op een brommer („de eerste van ons land") rond. Tot hij letterlijk in de armen van zeven agenten, gewaarschuwd door een argwanen de buurman, reed! De politie noteerde: er zat maar één rem op het vehikel, de hoorn en de achteruitkijkspiegel ontbraken, de jeugdige berijder had geen rij bewijs. En de herkomst van de brandstof in de tank was op z'n minst verdachtDe comman dant van de Canadese militairen werd erbij gehaald om te bevestigen, dat zijn soldaten de benzine hadden weggegeven, maar er bleef toch noch genoeg over voor een bekeuring. Eén gulden boete, vonniste de kantonrechter. Herman betaalde die prompt; de agenten hadden het over twee gulden gehad, de rechter was de helft goedkoper. Nieuwe cao bij KLM /'Akkoord met rj directie d^.Van onze soc.-econ. redactie) urg DEN HAAG Voor het grond- t "fcrsoneel van de KLM zal dit t ten Nieuwjaarswens (2) Aardige, originele gedachte om u 'la de fotot alle redactiemedewerkers j^an Het Kwartet aan de lezers voor zeg9 ste^en-, Met de wens dat ook het i. romende jaar weer een positief chris- ,elijk geluid van Het Kwartet mag J. Keizer Nieuwjaarswens (3) k Mogen wij tegenover uw fotopagina et volgende stellen? „Uw krant, ze is apieren vrindt,/Waar 't Woord Van- aag de startplaats vindt/en 't fijnst feschift' uit nieuws en sport/als maal- ijd voorgeschoteld wordt/Vanavond i "Ptaat daar klaar en net/'t Redactie- I Bront van dit Kwartet/Het zij alleen of fcroepsverband/Voor allen geldt Gods ■*nilde hand/Dat 't jaar dat vliegt in jnelle draf/bezinning geeft aan u als itaf/Opdat wij allen blij van zin/Dit jaam beleven als gezin." ïnDen Helder Familie P. Marbus jje b Onverantwoordelijk en In een commentaar stelde u het sc(Dnjuist zijn van het bij zich dragen Van rotjes e.d. door kinderen. Er mgeldt zelfs een verbod om deze artike len aan kinderen te verkopen. Het volgende maakte ik mee. In een win kel stond een man met een jongetje :,van ongeveer 7 jaar. De vader kocht yrij veel yan dit goed, want hij a: mocht dat immers? Meteen na de K koop werd de hele voorraad aan het 7kind gegeven. Zo yrègen de ouders com ongelukken. te Den Haag Mevr. J. E. de Mos Training (2) w De uitlating van ds. H. J. Zwarts dat David flink getraind moet hebben m«om Saul zo te treffen, vind ik absurd. wDaar kan men met evenveel recht ja als neen op zeggen. Immers God-Zelf bestuurde Davids hand, daar was ■ggeen voor-training voor nodig. Nader Training (3) 1 Niet de „persoonlijke veronderstel- diling" van ds. Zwarts over het trainen yan David acht ik zo belangrijk, 'maar het feit dat zijn sportliefde op de Heilige Schrift steunt. Maar hij is nog „omgeven" door (lees Richteren v 20-16) zevenhonderd linkshandige Benjaminieten, die hetzelfde kunst- lel stuk konden uithalen als David. Een 1 herder als D. kon precies een schaap treffen met een steentje uit zijn slin- eer, om het weer bij de kudde te krijgen. Ook dat deed hij in de naam O des Heren. Wel degelijk spreekt de ia bijbel over sport. Ik denk bijvoor beeld aan de apostel Paulus die er vele beelden aan ontleent. Den Haag P. de Boer jaar een minimumloon gelden van 542 per maand ofwel 125 per week en dat niet alleen voor 23-jarigen en ouderen, zo als tot nu toe, maar ook voor alle manne lijke gehuwden en kostwinners beneden deze leeftijd. Voor het KLM-horecapersoneel is de hoogte van het minimumloon be perkt gebleven tot 520 per maand ofwel 120 per week. De vakbonden van het grondperso neel bij de KLM hebben hierover thans met de directie overeenstem ming bereikt. Voor de nieuwe cao is voorts een algemene salarisverhoging van 5 procent overeengekomen, ter wijl bovendien in de salarissystemen il wat werd gewijzigd. Al met al komen de verbeteringen neer op ge middeld 7 procent, exclusief de verho ging van de vakantietoeslag, die werd opgetrokken van 4 tot 6 procent. Korter werken De KLM-directie en de vakbonden kwamen verder overeen dat de ar beidstijd geleidelijk zal worden terug gebracht van 45 tot 40 uren per week. Daarmee zal op 1 april a.s. een begin worden gemaakt door de werktijd te verkorten tot 43% uur. De verlofregeling werd itgebreid met de bepaling dat employ van 55 jaar en ouder aanspraak hebben op een jaarlijkse vakantie van 20 werkda gen. Het aantal door de KLM betaalde verlofdagen voor vakbondswerk wordt van 150 gebracht op 200 per jaar per organisatie. Voorts zijn verbeteringen overeengekomen in de betaling van arbeid op afwijkende uren en op zater dagen, zon- en feestdagen, alsmede van overwerk. De nieuwe cao heeft een geldigheidsduur van één jaar. De vakbonden zijn tevreden met de resul taten, waartoe het loonoverleg bij de KLM geleid heeft, zo deelde de heer J. v. d. Brink, hoofdbestuurder van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, ons des gevraagd mee. Droogte treft land Nog geen olie voor Rhodesië aanvoer van ruwe olie in de havenplaats Beira komt, niet in het bezit komen van de 14.000 ton ruwe olie die nog in de pijpleiding van Beira naar de raffinade rij bij Oemtali ligt. Dit besluit is door de maatschappij genomen, niet om politieke redenen, maar omdat het water dat de olie zou moeten voortstuwen de buis zou doen roesten. De Rhodesische economie die door de gedeeltelijke blokkade al veel te lijden heeft, wordt nu bovendien bedreigd in de landbouw door grote aanhoudende droogte. In de landbouw is een crisis ontstaan. Er zijn diverse rampgebie- Tenzij bijna tweehonderdduizend run deren naar betere en vochtiger weidege bieden kunnen worden overgebracht, zul- i j..j j dorst omkomen. In oogsten duizenden twee provincies hebben de ernstig geleden. Functionarissen Rhodesische spoorwegen hebben aangcbo den een grootscheeps evacuatieprogram ma te beginnen om het vee naar vocht! ger gebieden over te brengen ivcei, ut» i ecu „uiivuiuiag ucui ------ geld kostte. Sindsdien hebben zijn duk* 16 maken. Dat verstevigt de opgeleverd, van 1955 af duizend gulden per jaar! Herman W. Knol, baas van de weerstand- lasserij van Philips Telecommuni catie Industrie te Hilversum, zag onlangs zijn dertigste idee beloond met 1.250. Dat maakte de tien mille vol. Met die score is hij de onbetwiste aanvoerder geworden van „ideeën-mensen" in Europa. Lagerbusje De Bussumse ideeën-man protes teert, als ze hem een uitvinder noe men, want hij is zelf niet eens zo yan zijn prestaties onder de indruk. „Ik klop me er echt niet voor op de borst. Het is eigenlijk allemaal een kwestie van logisch denken en het steeds voor ogen houden hoe je een bepaald produkt goedkoper, beter en sneller kunt maken..." Goed van pas Zijn laatste beloonde idee bestaat uit een lagerbusje in de kiezer van een telefooncentrale. Een leek zegt laatste maanden goed het niets, maar de technici van Phl- men. Ir lips zijn er verrukt over. Drie jaar meente zijn zij bezig geweest, de waarde 13.000) Overigens is de bijverdienste de j maanden goed van pas geko- In april heeft hij van de ge- huis gekocht (voor 10.000 gen, maar de verbouwkosten moes ten meteen worden betaald. Door andere activiteiten (hij is be- De PTI levert een beter product stuurslid van een vakbond en lid èn drukt de fabricagekosten dankzij van de PTI-ondernemingsraad) is hij het zit erin, dat hij niet over. Hij moet het van de week (aanvullende) uitke- einden hebben. „En in bed ligt hij laatste op ideeën te knobbelen' berekend daarna nog ring krijgt. Op de derde waarding maakt hij kans, als jaar nogmaals de produktiekosten haar worden gecalculeerd. Philips' ideeënbus in Hilversum heeft aan de heer Knol een goede klant. Hij werkte Op het ogenblik heeft hij weer ;n paar ideeën klaar. Hij aarzelt vier echter om ze Ln de bus te stoppen; suggestie was wel goed, ma; niet beloond, omdat de PTI zoveel belang bij had. Sinds 1955 heeft de heer Knol een stuk of veertig ideeën ingestuurd. Verreweg de meeste hadden betrek king op vereenvoudiging van de pro- duktie-methoden en gereedschappen. De PTI heeft daarmee aanzienlijke besparingen kunnen doorvoeren. Sympathie Vinden de constructeurs hem een betweter, een mannetje, dat alles veel beter kan? Herman Knol schudt ontkennend zijn hoofd. „Er zijn na tuurlijk wel een paar mensen, die jaloers zijn, maar over het algemeen BeZCtCn hebben de bedrijfsleiding en m'n col lega's veel sympathie yoor de zijn vrije tijd ideeën." Baas Knol, die veel heeft gestudeerd, is bezeten zijn knutselhobby. Als er ergens het buitenland nische beurs i: dagen vrij om kom er altijd wel een paar nieuwe dingen tegen." Bij de PTI is hij vaak een vraag baak voor anderen, die ook met een belangrijke tech- idee rondlopen. Hij helpt hen door neemt hij een paar gaans op de goede weg, en het ge- erheen te gaan. „Ik beurt ook wel, dat hij hun plannen in zijn (schaarse)vrije tijd uitwerkt. Ze hoeven het idee dan alleen nog maar in de bus te doen...! zit Elk Jaar stuurt het PTI-personeel a schijntje vergele- Ik geloof, dat het de zaak van iedere ken bij de kostenbesparingen. Wat is een goed begin? Een goed begin is het om nu Rentespaarbrieven B.N.G. 1965 te kopen. Stukken van 500,- en 100,-. In circa 7 jaar maakt U 50% rente van Uw geld. Alle bankiers en commissionairs in Nederland verstrekken U inlichtingen over de KV. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, LVIjverberg 10, Den Haag. Bespreking in Tasjkent vordert langzaam TASJKENT De leiders van India en Pakistan, in Tasjkent bijeen om te trachten het geschil tussen beide lan den bij te leggen, zouden bij hun over leg wel vorderingen gemaakt hebben, maar het nog niet eens zijn geworden over de agenda van de conferentie. President Khan wilde de kwes tie-Kasjmier als een apart punt op de agenda hebben. Hiermee kon de India se premier Sjastri echter niet akkoord gaan. Hij wilde niet onderhandelen over deze kwestie. Pakistan ziet hierin de wortel van alle conflicten tussen beide landen. Van de Russische premier Kosygin, bemiddelaar in dit overleg, wordt ge zegd, dat hij „zeer voorzichtig en in opbouwende zin" manoeuvreert omde conferentie tot een succes te maken. Geen grondwet in Opper-Volta ONAGADOUGOU In navolging tot zijn collega van de Centraal Afrikaanse Republiek heeft nu ook het nieuwe staatshoofd van Opper Volta, luite nant-kolonel Lamizane de grondwet bui ten werking gesteld en het parlement naar huis gestuurd. Hij zal per decreet regeren totdat de „omstandigheden terug keer naar de normale toestand mogelijk maken". Zoals bekend hebben de legers van beide landen de macht in handen geno- Brief over Vietnamees conflict NEW YORK In een brief aan secretaris-generaal Oe Thant heeft de Amerikaanse permanente afgevaardigde bij de Ver. Naties, Arthur Goldberg, een dringend beroep gedaan op alle lidstaten van de V.N., hun invloed aan te wenden om Noord-Vietnam aan de conferentietafel te brengen en zo een regeling van de kwestie-Viet- nam door onderhandelingen te be vorderen. Goldbergdie in het kader van het kortgeleden begonnen Ameri kaanse „vredesoffensief" namens president Johnson het VaticaanRo me, Parijs en Londen bezocht, roept Johnsons brief van juli in herinne ring waarin een soortgelijk beroep op de VN-landen werd gedaan. Gold berg spreekt de hoop uit, dat de VN-organen en alle landen „nu nog ernstiger zullen overdenken wat ze zouden kunnen doen om deze doel einden te helpen bereiken". In zijn brief zegt Goldberg voorts, dat Amerika in zijn streven naar vre de een aantal stappen heeft genomen die deels voortvloeien uit de Ameri kaanse verplichtingen onder het VN- Handvest en deels uit de oproepen die de paus en Oe Thant kort voor Kerst feest tot Amerika en andere landen hadden gericht. VREEDZAAM President Johnson had boodschap pen en in sommige gevallen persoon lijke afgezanten gezonden naar de Harriman sprak met Nasser paus, Oe Thant en een groot aantal landen om „ons verlangen naar een zo snel mogelijke vreedzame regeling van het conflict te bevestigen en om er nog eens met nadruk op te wijzen dat Amerika alles wat in zijn macht ligt wil doen om dat conflict van het slagveld naar de conferentietafel te verplaatsen. In dit verband waren de bombardementen op Noord-Vietnam na het Kerstbestand niet hervat", aldus Goldberg. De VS zijn bereid tot besprekingen zonder enige voorwaarde vooraf; een wederkerige afneming van de vijandelijkheden kon worden overwo gen en een bestand zou het eerste agen dapunt kunnen vormen bij alle onder- handelingen; de VS blijven bereid hun troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken zodra het land in staat is zijn eigen toekomst te bepalen zonder buitenlandse inmen ging; de VS wensen niet constant militaire troepen of bases in Vietnam te hand haven; de toekomstige politieke structuur Zuid-Vietnam moet worden vastge steld door het Zuid Vietnamese volk zelf langs democratische weg; de kwestie van de hereniging van HET DRAMA I\ PAPENDRECHT PAPENDRECHT Op de tafel in de huiskamer van de familie G. aan de Vrijheer van Eslaan heeft de politie een brief gevonden, waarin de 41-jarige metaalarbeider P. G. afscheid van zijn familie neemt. Hij heeft deze brief op een bloknootvel geschreven voor of na zijn verschrikkelijke daad: het doden van zijn 40-jarige vrouw P. G.-M., zijn 12-jarige zoon en zijn 10-jarig dochtertje. Uit de brief blijkt dat G. het leven niet meer de moeite waard vond. De dood was volgens hem nog de enig mogelijke oplossing. Na zijn daad is hij naar het metaal bedrijf aan het Westeind gegaan daar zichzelf door verdrinking van het leven te beroven. Niemand kan begrij pen hoe G. tot zijn verschrikkelijke daad is gekomen. Men kende in Papen- drecht het gezin G. als een gelukkige familie. Van het feit, dat G. deze zomer moei lijkheden heeft gehad waren velen niet op de hoogte. Hij vond een nieu we werkgever, bij wie hij tot volle tevredenheid werkzaam was. hi e&fi dofifce \y Lady Glendoven, doch ter van de vorige maand op 91-jarige leeftijd over leden Britse schrijver Somerset Maugham, heeft in Nice tegenover een rechter haar aanspraken op de nalatenschap van haar vader, die naar schatting ruim twintig miljoen gulden beloopt, officieel ingetrokken. Zij krijgt nu een vast in komen en haar vaders villa te Cap Ferrat, als twee jaar geleden bij een schikking is c gekomen. I In het Noordperuviaanse oerwoud van La Libertad zijn ruines ontdekt van drie steden, waar ver moedelijk het legendari sche Chacapyas-volk heeft gewoond. Twee van deze plaatsen waren door wallen omgeven. De Chapchapyas, die een blanke huid en blauwe ogen hadden, leverden strijd met de Inca's na dat de Spaanse verove raars naar Peru waren gekomen. I Het echtpaar Ole en Oti- la Sholberg uit Fergus Falls (VS) is tachtig jaar getrouwd. De man is 103 jaar en zijn vrouw 101. Beiden zijn als kind uit Noorwegen naar de VS geëmigreerd. Ole en Oti- la hebben 20 kleinkin deren, 44 achterkleinkin deren en 4 achter-achter kleinkinderen. President Johnson heeft het echt paar felicitatietelegram men gestuurd. Zuster Basilissa Heister heeft gisteren te 's-Herto- genbosch in goede ge zondheid haar 104e ver jaardag gevierd. Zij vier de vorig jaar haar 80- jarig kloosterjubileum en in totaal is zij meer dan zestig jaar in de missie werkzaam geweest. 1 In de loop van de vol gende maand zal in het waterloopkundig labora- rium te Delft een pla quette worden onthuld van de bekende water bouwkundige prof. ir. Th. Thijsse. Daarmee wil de directie de oudste di recteur van het labora torium eren. Op het ogenblik wordt nagegaan hoe een en ander zich precies heeft afgespeeld. Zoals wij gisteren reeds schreven werd het stoffelijk overschot van G. gistermorgen gevonden in een in de rivier uitkomende geul achter het metaalbedrijf aan het Westeind. De andere personeelsleden zagen, toen zij op het bedrijf kwamen, de fiets van G. staan. Zij meenden dat G. reeds aan het werk was. Toen zij hem niet onmiddellijk zagen gingen zij hem zoeken, kennelijk met de bedoe ling hem geluk te wensen. Hij zou namelijk gisteren jarig zijn weest Voor het bed Een van de arbeiders vond hem in het vrij ondiepe water met aan zijn nek een zwaar ijzeren gewicht. De dokter, die mevrouw G. wilde waar schuwen, werd niet opengedaan. Hij zag toch kans de woning binnen te komen. Hij vond mevrouw G. in nacht gewaad dood voor haar bed liggen. Het bed was onbeslapen. De twee kin deren vond hij m hun bedjes. Zij had den allen schedelwonden. Het viel op, dat de woning er bijzon der keurig uitzag. Het wapen, waar- G. zijn misdaad heeft gepleegd, een ijzeren moker, werd op het bedrijf teruggevonden. Wanneer G. zijn vrouw en kinderen heeft vermoord is niet duidelijk. Iemand, die vlak bij het bedrijf aan het Westeind woont, meent om ongeveer kwart over één Niet verivacht Niemand had een dergelijke daad van G. verwacht. Wel had hij maan dag, toen een collega hem plagend had gezegd op G.'s verjaardag wat minder brood mee te zullen nemen omdat G. dan toch traeteerde, wat vaag „Dat weet ik nog niet, hoor", maar niemand had hier uiteraard aandacht aan besteed. Een raadsel De buren vonden het gezin G. „aardige mensen". Een van hen vertel de: „We staan gewoon voor een raad sel. We overliepen elkaar niet, maar we konden uitstekend met de familie G. overweg. Gisteravond was G. nog met zijn kinderen bij de kerstboomver branding. Vandaag zouden we, omdat hij jarig was, koffie gaan drinken. Het is gewoon verschrikkelijk." Anderen vertelden dat G. en de kinderen die tegenover hun woning op school gin gen wat „op zichzelf" waren, maar toch kon iedereen goed met hen opschieten. Het gezin G. was kerkelijk meele vend. Uit de afscheidsbrief zou blijken dat ook godsdienstige motieven een rol hebben gespeeld. Dr. J. Zeldenrust zou gister middag in het gemeentezieken huis in Dordt sectie op de stoffe lijke overschotten verrichten. Kan daaruit worden geconclu deerd dat een en ander zich heeft afgespeeld, zoals men welhaast zeker weet, dan is voor de justi tie vanzelfsprekend deze zaak afgedaan. Rumoer rond ontslag wegens Vietnam MADISON (New Yersey) In de Ver enigde Staten is enige beroering ontstaan rond het ontslag van een hoogleraar een methodistische universiteit, heeft er namelijk alle schijn van, dat de betrokken hoogleraar, James G. Mellen, is ontslagen om zjjn standpunt in de kwestie Vietnam. Tijdens een teach-in, gehouden aan de openbare universiteit van Rutgers, zei een van de professoren van deze universi teit, prof. Eugene Genovese. dat hij eer overwinning van de Vietkong i*i Zuid-Vietnam zou verwelkomen. Twee hoogleraren, waaronder Mellen. vonden het standpunt van Genovese „verdedig baar". Alle drie waren van toen af het mikpunt van kritiek van vele zijden, maar alleen yoor Mellen betekent dit zijn ontslag. De curatoren van de Drew-universiteit, aar Mellen polttieke wetenschappen do ceert, hebben hem een scherpe repriman de toegediend en aangekondigd, dat hij per 1 juli is ontslagen. Zijn uitlatingen waren voor de curatoren totaal onverant woordelijk en tegengesteld aan alles, waarvoor de universiteit als christelijk instituut staat. De Amerikaanse Unie voor burgerlijke vrijheden heeft een actie aangekondigd ten gunste van Mellen, omdat haars inziens de academische vrijheid is aange tast. Het curatorium heeft echter gezegd, dat Mellen toch ontslagen had moeten worden, nu de politieke faculteit officieel erkend is, omdat hij geen doctorstitel bezit HARRIMAN Ook Johnsons reizende ambassadeur, Averell Harriman, heeft gisteren weer intensief overleg gepleegd over de op lossing van dit acute probleem. Harri man sprak met Nasser in Kairo en zou vandaag doorreizen naar Bangkok en Tokio. VietcongstrUders zijn er intussen gis teravond in geslaagd een strategisch be langrijke heuvel op enkele honderden kilometers ten zuiden van de garnizoens plaats Da Nang te veroveren. Vanaf de- heuvel werden de toevoerwegen naar brug in een van de twee grote Noord- •tuldverbindingien in de dichtbevolkte provincie Koeang Ngai gecontroleerd. De ongeveer 60 man tellende bezetting an de top hield nog wel enige tijd stand maar zij moest zich later terug trekken. De zestig hutten van het dorpje Vianh Phoeon. in de omgeving van Da Nang. gingen in vlammen op toen Amerikaan se mariniers een operatie uitvoerden in de door de Vietcong veroverde rijstvel den ten zuidwesten van de garnizoens stad. De mariniers hadden een verbor gen rijstvoorraad in een strohut ontdekt en er de brand in gestoken. De vlammen sloegen echter over op de overige op trekjes. Volgens oooggetuige ontploften in sommige brandende hutten verborgen munitievoorraden. Van de bevolking liep niemand verwondingen op. Informatie Duitse krij gsgevangenen nu compleet BERLIJN Als laatste van de wes telijke landen die met Nazi-Duitsland in oorlog zijn geweest heeft België nu ook zijn documenten over een 63.000 tal Duitse krijgsgevangenen aan de re gering in Bonn ter beschikking ge steld. De stukken worden naar de desbe treffende instantie in West-Berlijn doorgezonden voor de regeling van pensioenbetalingen en de zorg voor na bestaanden. De informatie over de Duitse krijgsgevangenen in de westelij ke landen is hiermee compleet, aldus een woordvoerder in Berlijn. Rusland, dat de conventie van Geneve in 1929 niet heeft onderte kend, en de overige landen van het Oostblok hebben tot du ver geen docu menten over Duitse krijgsgevangenen ter beschikking gesteld. Een preciese opgave van het totale aantal Duitse krijgsgevangenen is daardoor niet mo gelijk, maar men schat dat aantal op elf a twaalf miljoen. In Londen is gisteren de inter- j nationale botententoonstelling geopend. Centraal decor is het front van Amsterdamse koop manshuizen uit de Gouden Eeuw langs de waterkant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5