Weekagenda Frederik Hendrik richtte in Katwijk bank van lening op Fusie groenteveilingen Katwijk en Rijnsburg Schone Avondmuziek in Lodewijkskerk Commentaar Woonoord Kamer van Koophandel bestaat 150 jaar Drie scheepswrakken dieper onder zand NIEUWE LEIDSE COURANT K 4TWIJK in de achttiende eeuw KATWIJK Als het jaar 1711 begint wordt in Katwijk aan den Rijn als ouderling gekozen de houder van de Bank van Lening, Henrik Jorisz. Schravendijk, woonachtig in de Kerkstraat, schuin tegenover de pastorie, volgens de bewoner „aansienlijk woonhuis der Leeraren". De Bank van Lening, een uitzondering in de dorpen, was in 1644 opgericht )endoor Stadhouder Frederik Hendrik, toen Heer van de beide Katwijken, die Is eerder al, in 1622, waren toegevallen aan Prins Maurits. Het in bezit stellen ^van de administratie en de inkomsten uit de goederen van Wassenaear ge schiedde na de beëindiging van het 12-jarig bestand, toen de Spaansgezinde ^Lamoral de Ligne, de zoon van Maria van Wassenaer, van zijn leenbezit vervallen werd verklaard. nemen. De Bank was niet be paald voor de arme lieden bestemd, doch eerder voor handeldrijvende per sonen, want aldus ds. Pars in zijn boek „Katwijkse Oudheden" ..den Ar- werd menigmaal alhier Geld voor niet geleend van de Besorgers der Ar- tot de uitrusting van Mannen en Kinderen ter Oorlog of ter Visserij n also het lopen na de Leentafel voor komen". Was de in 1711 voor de tweede maal als ouderling gekozen Henrik Schra vendijk als Bankhouder geen onbe kende in het binnendorp, dat gold in Katwijk aan Zee zeker voor de in april van dat jaar benoemde ambtsdragers. Als ouderling treedt opnieuw op de reder Dirk Jansz van Heyningen, nu bijna 58 jaar oud. be nevens Cornelis Leendertsz Pluym- graaff, terwijl als diaken worden ge kozen de reder Dirk Jacobsz Kruyt en de stuurman liramen Frederiksz Krijgsman. Ja, zo gaat het in het zee dorp, de gewone visserlui komen er niet aan te pas. evenals in de dorps- regering zijn de ambten voorbehou den aan de meer gegoeden Het wordt, een moeilijk jaar voor re der Van Heyningen. wiens moeder zo lang hospita van ..De Witte Swan" was geweest, Na een 30-jarig huwelijk ver liest hij op 24 augustus zijn vrouw Sij- tie Gerrits van Deyl, die aan de tering sterft. Eenzaam blijft hij achter in zijn huis aan de Voorstraat, al eist zijn werk als afslager hem geheel op. Want het is een druk bedrijf op het Katwijkse strand. Als Dirk van Heynin gen op zijn oude dag terugblikt die tijd. schrijft hij in het wat naief aandoende, maar toch karakteristieke kreupelrijm: daer sijn droogers, koopluy. vent- jaegers overal vandaen op strandt/ want elck is even vlijtigh op strant om koope/ontsien haer met alse een stuyver kanne winnen overal loope/of met waagens, karre, schuyte overal heen ■te voeren/draegense met jocken en r dens en benne op de dorpe en bij de boeren/zoo dat het dorp van Katwijck Zee van koopluy is plasandt/en noyt te veel vis, lek zoude wel zeggen goude strandt/Daerom moe te wij altijt Godt dienen en hem daer de van geve/want van de vis duysende mensche de kost winne en van leve. »opv' ïetl De Oranjes kregen toen de rijke Was- lorionaer-goederen ter vervanging van hun let/erloren bezit in Frankrijk door de Sta- aetien van Holland toebedeeld en behiel- delen die tot het eind van de 80-jarige 'anDorlog. Frederik Hendrik werd dus, toen 5e~iij zijn halfbroer Maurits als stadhouder ?n«>pvolgde, tevens Heer van de beide Kat- JJJlriiken. Naast een voor Katwijk aan Zee gun- ïr-»tige interventie betreffende de keuze len.'an een predikant heeft de „Steden- er.iwinger" voor Katwijk aan den Rijn len»en instelling in het leven geroepen, die 3e-tneer dan 2 eeuwen zou blijven bestaan. ^e"Want eerst in 1863 werd de Bank van ^®Lening opgeheven. au Alleenrecht Bij de instelling werd aan de Bank il.het alleenrecht gegeven, niet alleen iet te Katwijken, maar ook voor Wasse Verder beloofde Frederik Hendrik het :h-huis van de „Tafel van Leninge" vrij ngte houden van inkwartiering en bank houder zowel als goederen in bescher- rit Vrijdag ïr Petruszaaltje Lammenschansweg, 8 u.: 3' alg. ledenvergadering De Natuurvriend. Rapenburg 10, 7.30 uur: jongerenso- ciëteit 't Venster, volksdansen. Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 tot 10 j. Uur: ruilclub verzaemelaars. !n Schouwburg, 8 uur: Wim Kan voor K. O. Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: jongeren- sociëteit, dr. W. Buikhuizen over „Ach tergronden van nozemgedrag". Schouwburg, 8 uur: Wim Kan voor K. en O. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider-Apotheek. Lammerschansweg 7, tel. 23553. De avond- en nachtdienst van apotheker R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Zuidcr-Aootheek. De Oegstgeeste apotheek en apotheek "Voorschoten zijn geopend. 9 Films Camera (2.30, 7 en 9J5 uur): De man met de vijf paspoorten (14 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): My fair lady (al le leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het pronk- |f stuk van de familie (alle leeftijden); il woensdag: Too hot to handle (18 jaar), n Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De grote e 'veldtocht der Sioux (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Liefdes paren (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Help j (alle leeftijden). Tentoonstellingen t De Lakenhal: schildertien, gouaches er tekeningen van Herbert Fiedlei uit een I. Haagse particuliere verzameling, van i7 g dec tot 24 jan Wassenaar: Kunstzaal Heufi, Hoflaan 7 tentoonstelling van schilderijen eD etsen r van Willem Witsen en kleine werken van a beeldhouwer L. O. Wenckebach (4 dec I tot en met 6 jan., dag 10 tot 17 uur. bo - vendien op dinsdagavond van 8 tot 10 uui. Kerstdagen. Oud en Nieuw ei zondag gesloten). Kleine schuiten boterham te verdienen. De tenachter stelling ten opzichte van de vissers van de Maze, die wel het recht tot haring kaken aan boord hadden, houdt de vis serij van de Zijde (de Noordzeekust.) on kleine voet. De schuiten zijn dan ook maar klein, hoogstens 30 voet lang en niet meer dan 8 voet (ruim 2 meter breed, wat niet bevorderlijk voor de zeewaardigheid is. Er gaat geen jaar voorbij, of de zee eist slachtoffers en de diaconie wordt met groter zorg voor weduwen en we zen belast. En heeft de visserii slechte resultaten, dan geeft dait niet alleen terugslag in het zeedorp, waant ook Kat wijk aan den Rijn met zijn vele kleine lijnbanen ondervindt dan de gevolgen van de optredende werkloosheid. Zo eist de armenzorg, geheel in handen van de kerk. voortdurende aandacht, en op 20 augustus 1711 koopt de kerkeraad van Katwijk aan den Rijn van de heer George Everard een oud. vervallen huis aan de Kerk straat. met een moestuin en een boomgaard, voor de som van 330 Ka- rolusguldens. De tuin, grenzende aan de erven van bankhouder Schra vendijk en lijndraaier Jakobus Oos- terbaan, wordt dadelijk verhuurd, evenals een deel van het huis, maar met het resterende gedeelte helpt men enkele arme gezinnen, voor wie men gewoon was een huis te huren of de huur te betalen. J. P. van Brakel (Wordt vervolgd) LEIDEN De Lodewijkskerk aan het Steenschuur was gisteravond onge veer tot de laatste plaats bezet. Die grote belangstelling ging uit naar de „avondmuziek". door een aantal vocale en instrumentale solisten en de dames van het Toonkunstkoor ten gehore gebracht. Het was ook wel de moeite waard. In vijf kwartier tijd streelden allerlei mooie composities van toen en nü de muzikaal gevoelige oren en harten. Gré van Sohayk (sopraan) en Han- nielore Pennink (alt) zongen, met or gelbegeleiding van Huib de Jong, een „Jubilate Deo" vam Agazzari (1578 1640) en in samenwerking met de hoboïsten Marry Pruyt en Hein Wal- raad een „Verbum caro factum est" van Chr. Geist (16401711). De dames maakten met haar welluidende stem- Geen nadeel voor personeel KATWIJK Wellicht zullen binnen enkele weken de groenteveilingen van Katwijk en van Rijnsburg worden samengesmolten. De besturen van de beide verenigingen, de groenteveilingvereniging „Katwijk en omstre ken" en de vereniging „Veiling tuinbouwprodukten Rijnsburg" zijn reeds tot overeenstemming gekomen en op vrijdag 21 januari zullen zowel in Katwijk als in Rijnsburg de veilingverenigingen in ledenvergadering bij eenkomen, waar door de leden een definitieve beslissing zal moeten wor den genomen. Op 1 maart zal. wanneer de leden vergaderingen positief beslissen, de gefuseerde nieuwe vereniging onder de naam: ..Veilingvereniging Katwijk- Rijnsburg en Omstreken" de arbeid »n de twee verenigingen overnemen- Peen-wasserij De veiling blijft aan de Sandtlaan in Katwijk, terwijl het veilingbedrijf in Rijnsburg wordt opgeheven. Dan zal de reeds bestaande peenwasserij, nu eigendom van de Rijnsburgse veiling vereniging. worden voortgezet Men zal daar dan meer ruimte en Armslag krijgen voor deze wasserij. Over de organisatorische opzet in de toekomst is reeds een vorm gevonden. De beide besturen zul len worden samen gevoegd en na een overgangsperiode van drie jaar treedt het dan zittende be stuur af en wordt een definitief bestuur van negen man gekozen. Geen enkel personeelslid zal enige sohade ondervinden van de verande ring. De huidige betaalmeester van de Rijnsburgse veiling, de heer N. W. van den Haak, zal directeur worden van de peenwasserij. De voorzitter van de Katwijkse veiling, de heer Gr. Parlevliet. heeft als zijn mening te Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het. ook in BRILJANT Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. kennen gegeven, dat concentratie de stabiliteit in de prijsvorming in de hand werkt, wat èn voor aanvoerders voor kooolieden van belang is. Grootste Nog meer dan voorheen zal de nieuwe veiling dé wasipeerweiling van Nederland worden, waar ongeveer 75 pet van de gehele Nederlandse waspeenhandel zich zal afspelen- In het afgelopen jaar werd in Kat wijk 40 miljoen kg. aangevoerd en in Rynsburg 6 miljoen kg; de tolaalaar.- voeren beliepen resp. f 16 135.000 en f 1.800.000; de Katwijkse veilingvereni ging telt ongeveer 500 leden en de Rijnsburgse vereniging 250. Intussen zullen de uitbreidings plannen van het veilingbedrijf aai de Sandtlaan wellicht spoedig gerea liseerd kunnen worden. De rijksgoed keuring wordt spoedig xferwacht. De bestaande oppervlakte van het be drijf in Katwijknu 3200 m2, zal dan met 3400 m2 worden uitgebreid. Wanneer de leden van de beide verenigingen op 21 januari akkoord gaan. zal er in de bollen- en duin streek nog maar één groenteveiling zijn. men en goed begrepen voordracht in druk; maar de altstem tremuleerde te sterk, waardoor het geheel oinduidelijïk werd. Ook in een Bach-aria (cantate 176) met een obligaathobo werd de juiste verhouding tot de vaste toon van het instrument niet bereikt. Het bleek trouwens dat de ruimte van de Lode wijkskerk niet op alle timbres en stierktegraden even gunstig reageert. Veel succes hadden de hoboïsten; hun toon klonk hellder en gaaf in een adagio en allegro van Handelt De Ja panse Marie Nagasoka toverde uit haar harp in een sonatine van Sergin Na-tra en een allegro moderato van Carl Philip Emanuel Bach een reliëf - rijke, boeiende klank. Wij hoorden verder met genoegen de sopraan' in Andriessens „iMagna res est amor" en een fraai op de hobo ge- bLazen „landelijke miniatuur" van Van den Sigtenhorst Meyer. Het zwaartepunt van deze veelkleu rige avondmuziek lag zonder twijfel in de uitvoering van Benjamin Brit- tens feestelijke „A ceremony of ca rols", dor hem in 1943 als opus 28 gecomponeerd op een reeks van oude Engelse kerstliederen. De dames van het Toonkunstkoor zongen een paar maal door de solisten afgewisseld^ deze stemmingsvolle zangen levendig en toch heel devoot. Dit betekende ze ker een succes, ook voor de bekwame leider Iskar Aribo. Misschien zou met een jongenskoor (door de componist voorgeschreven) een nog verfijnder, ijlere kïarlk kunnen worden bereikt. De harpiste riep mede. door haar expressieve, vaak mystieke hegelei dingen de oude sfeer op. Joh. van Wolfswinkel Binnenbrandje in bejaardenbuis LEIDEN In het bejaardenhuis „St. Maarten" aan de St. Jacobsgracht ont stond gistermiddag een begin van brand doordat tijdens laswerkzaam- heden eerder op de middag enige vonken op het isolatiemateriaal tussen vloer en plafond waren gevallen. De brandweer had het vuur snel bedwon gen. Er was een flinke rookontwik keling. Reconstructie Zoeterwoudseweg is voltooid LEIDEN De wegconstructie in de omgeving van de Tomalenstraat en de Zoeterwoudseweg is ten einde. De To- matenstraat is in haar geheel gemoder niseerd en de Zoeterwoudseweg tussen de Vijf-Meilaan en de Tomatenstraat volgde daaroD. Het is daar een royale verkeerssituatie geworden. De bedoeling is. dat het verkeer op de Zoeterwoudseweg dat naar de Lam menschansweg moet, gebruik maakt van de Tomatenstraat. De Zoeter woudseweg tussen Tomatenstraat en Lammenschansplein heeft dan ook een secondaire betekenis gekregen. Recon structieplannen voor dit gedeelte be staan niet. Men is namelijk van mening dat als ook dit deel zou worden verbeterd, verkeer zou worden aange trokken. En dat z°u de ongelukkige uitmonding van de Zoeterwoudseweg op het Lammenschansplein niet kun nen verdragen. De uitmonding daaren tegen van de Tomatenstraat op de Lammenschansweg voldoet aan alle eisen. De wegconstructies in deze omgeving hebben niet alleen geleid tot een be tere verkeerssituatie maar ook tot ver fraaiing van dit wijkgedeelte. dat lang zamerhand door tekort aan onderhoud wat armoedig was geworden. Er moet nog wel wat aan de groenvoorziening worden gedaan. Op dat punt kunnen de bewoners terecht van verlies spre ken. Wellicht kan de gemeente iets daarvan compenseren door nieuwe aanplant Eigen foto DONDERDAG 6 J ANUARI 1966 HET is een gelukkig initiatief van een aantal industrieën in deze omgeving, een woonoord voor bui tenlandse gastarbeiders op te rich ten. U hebt gisteren in onze krant kunnen lezen, dat dit aan de Zijl- dijk in Leiderdorp zal worden ge bouwd- In het algemeen wordt aan de huisvesting van de gastarbeiders in deze contreien veel aandacht be steed. Als zij via de officiële wer vingen hierheen komen, moet eerst vaststaan dat de arbeiders behoor lijk onderdak krijgen- Maar er zijn ook buitenlanders die zich hier bui ten de officiële werving om melden. Bovendien zijn er nog meer arbeidcis te verwachten. En de pensions (in Katwijk. Noordwijk en Schevenin- gen bijv. maar nu een aantal groe pen buitenlanders is ondergebracht, raken eens aan het eind van hun capaciteit. Vandaar dat de oprichting van een woonoord van belang is zowel voor de industrieën, die hun personeels tekorten zoveel mogelijk willen op heffen, als yoor de arbeiders zelf. die er ten volle recht op hebben hier in menswaardige omstandigheden tc kunnen leven. ilet getal buitenlandse arbeiders neemt ook in het ressort Leiden van het Arbeidsbureau (voornamelijk steed. Als z via de officiële wer- nog steeds toe. Er werken hier nu ongeveer 200 Turken. 60 Marokka nen, 60 Italianen, 30 Spanjaarden, 5 Grieken en 10 Portugezen. Klachten over hun huisvesting hebben het Arbeidsbureau tot dus ver niet bereikt. Maar dat men op dit punt voortdurend diligent zal moeten zijn, is, vooral bij de te ver wachting vergroting van deze groep, buiten Rijf. Daarom is het voorne men van de industrie om in deze belangrijke voorziening door middel van dit woonoord bij te dragen, te prijzen. Het is tc hopen, dat alle betrok kenen in dit moderne „gasthuis" een sfeer weten te scheppen waarin de bewoners iets van hun eigen milieu zullen terugvinden. Dat kan hun aanwezigheid hier alleen maar ten goede komen. Chr. Besturenbond bijeen LEIDEN De Chr. Besturenbond vergaderde gisteravond onder leiding van voorzitter J. G. Lamers. Mr. T. J. den Hartog sprak over het onderwerp „De verzekering tegen zware genees kundige risico's" waarna hy ook nog iets vertelde over de loon-politieke situatie. Koopa vond in Leiden LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland be staat op 10 april a.s. 150 jaar, zo werd gistermiddag tijdens de in De La kenhal gehouden ledenvergadering meegedeeld. Er is geld gereserveerd om deze niylpaal niet onopgemerkt voorbij te gaan. Een andere mededeling was, dat de gemeente Leiden de Kamer heeft be richt dat een onderzoek wordt inge steld naar de mogelijkheden van een koopavond in Leiden. Voorzitter ir. J. J. G. van Hoek en de ondervoorzitters G. J. van Heeten, C. F. Meerpoel en W. G. J. van der Lin den werden herkozen. De subsidies voor 1966 werden als volgt vastgesteld: VVV Leiden f200; WV Noordwijk £120; VVV Katwijk f120; VVV Lisse f60; VVV Sassen- Evenwicht bij de Leidse Spaarbank LEIDEN In december werd bij de Leidse Spaarbank f 4.126.688,28 inge legd en f 4.190.470,94 terugbetaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 567 en het aantal afbetaalde 338. Op 5.993 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 228.106 bygeschre- Er werden 1.454 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezame- lijke inhoud van f 57.470,29. Het tegoed der 60.561 inleggers bedroeg aan bet eind van de maand f 72.102.852,43. Overtuigende 7—3 zege van LSG 5 op Roelofareudsveen LEIDEN Het vijfde tiental van LSG behaalde een klinkende 73 zege op de bezoekende schaakclub uit Roelofarends- veen. De gedetailleerde uitslag luidt: J B G JonkersJ C vd Meer 10, H VoltenH A Bakker 10. P v Teefelen J Meijer 01, ir. G F CoolM Nieu- wint 10: W. v. GroeningenTh J. v d. Meer 01, L J SpierenburgT A Olijer- hoek 01. F G M KapteünA Eikelboom 10. G SzirmaiH v Borstelen 10. J G Ro'. teveelW Oomen 10, B de Groot H Gauzevles 10. Haarlemmerstraat 111 Directie Slavcnburg's Bank te Leiden ROTTERDAM Drs. L. van Klin ken, voorheen directeur van N.V. Sla- venburg's Bank te Haarlem, is per 1 januari benoemd tot directeur van het Leidse kantoor van deze bank, waar van ook de heer T. Plate directeur is Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Janet Pe- tronella Yvonne dr v H de Kloet en N Blankenstein; Bernadette Geertrui- da dr v J M van Oostwaard en C M Bouwmeester; Frederik Gerardus Maria znvLA van der Helm en W M van der Krogt; Johannes Jacobus Adrianus zn v A L J van Leeuwen en M A Schuur; Jan zn v J van Eg- mond en W J Zaalberg. OVERLEDEN: H J Krijger 53 jaar man: P Bijlsma 84 jaar man: J W Heijmans 72 jaar echtgenote van J M Ansems: A Brobbel Dorsman 53 jaar man; J Voets 21 jaar, dochter. HOEK VAN HOLLAND Rijks waterstaat zal een dezer dagen een begin maken met het verzinken van drie oude scheepswrakken. Deze drie wrakken worden door de steeds grotere diepgang van de schepen hinderlijk voor het scheepvaartver keer. De Rijkshavendienst heeft de wrakken de laatste tijd herhaalde lijk gepeild en is tot de conclusie gekomen dat ze dieper in het zand zullen moeten verzinken. Het gaat hier om schepen die in 1882 en 1902 zijn vergaan. Met behulp van zand zuigers zullen de wrakken tot een diepte van ruim dertig meter onder de waterspiegel worden gezogen. Het systeem zal gelijk zijn als dat wat bij de Faustus werd gebruikt. Drie wrakken zullen op deze wijze wor den verzonken. Het zijn de „Bakio", de „Fenkam" en de „William Harp- man". De Spaanse ..Bakio" zonk in 1902 leeg bij het Noorderhoofd tijdens zware storm. Het was een kleine vrachtvaarder van 1530 ton. Tijdens de storm liep het scheepje op de noorder- pier en werd er later door een z' zee overheen geslagen. Nog datzelfde jaar werd er zand onder de Bakio weggezogen, waardoor het wrak zonk tot op tien meter beneden de laagste waterstand. Dat bleek tot 1921 vol doende. maar in dat jaar was he noodzakelijk om het schip nog ander halve meter te laten zakken. Dat ge beurde met behulp van dynamiet. Tus sen 1933 en 1964 is er regelmatig het schip gewerkt om het verder te doen zakken, met als enig resultaat de berging van ongeveer 14 ton ijzer. De 567 ton metende kustvaarder „Fenham" (Britse nationaliteit) zonk reeds op 29 december 1882 en het staat genoteerd bij de eerste stran dingen in de Nieuwe Waterweg. De coaster liep aan de waiterwegzijde op het Noorderhoofd en zonk daar. In de jaren 1890—1892 is het wrak gedeel telijk door het corps torpedisten ge ruimd. Daarvoor werden 45 mijnen ge bruikt van vier tot veertig kilo. Men slaagde er op die manier in het wrak bijna negen meter beneden de laagste waterstand te brengen. Mijnen van niet minder da 1000 kilo werden in 1921 gebruikt om de toen noodzakelijke diep- an 1.5 meter te bereiken. In la tere jaren werden er soms losse delen van de „Fenham" boven water gehaald. Tijdens een zuidwesterstorm verging op 15 augustus 1883 de 802 ton me tende ..William Harpman". Dit schip ligt vrijwel op dezelfde plaats als dat van dc .Fenham". Dit wrak is zorgenkind van Rijkswaterstaat en is zeer veel werk aan besteed. 1885 slaagde men er met veel m te en een grote hoeveelheid dynamiet in om het tot vier meter te laten zak ken. Er waren in 1891 en 1892 niet minder dan 296 mijnen nodig om nog een vier meter dieper te krijgen en in 1912 werd er 16.000 kubieke ter zand weggezogen voordat de William Harper met dynamiet weer enkele meters kon laten zakken. Men hoopt nu echter een definitief graf de wrakken te kunnen graven. Ingezonden Nieuwe vertaling (3) De tegenstanders van de nieuwe bij belvertaling zien helemaal over het hoofd, dat de staten-vertaling in de zeventiende eeuw tot stand is geko men en bedoeld was voor mensen var. die eeuw. Voor die tijd was de staten vertaling ook een nieuwe vertaling. Wanneer een dominee de staten vertaling gebruikt, preekt hij toch ook niet in het zeventiende eeuwse Neder lands. Waarom niet Wel zijn toe hoorders zouden er niet veel van be grijpen. Wie consequent wil zijn. moet de Bijbel lezen in de talen waarin hij is geschreven en daar komt het Neder lands. oud of modern, niet aan te pas. Rijn en Sehiekade SI Leidea F. C. WILLEMSE heim f60; VVV Nieuwkoop f60; Ver eniging Alphens Belang f 60: Genoot schap Kennis is Macht Leiden f 200: Vereniging Nederlands Fabrikaat Gravenhage f30; Economisch Insti tuut voor het midden- en kleinbedrijf te 's-Gravenhage f 120. De commissies zijn als volgt samengesteld: AFBETALINGEN: P Houweling, mr W J M Kerckhoff, C Kiel. C F Meerpoel. A Soet. A J J v d Zanden. AFVALWATERZUIVERINGJ A E Aal- ders. ir J J G van Hoek, P A de Jong. F H Nieuwenhutzen Segaar. W Plomp. BEDRIJFSRUIMTE: W G J van der Lin en. J Minnee. P M du Prie. L R van liet. R B van Waveren. A H C van Wersch. BOUWMATERIALENVOORZIENING: B D Arcntshorst, G J den Heeten. D J van Her waarden. P J van Hoeken. W S v d Meent. C Sweris. HANDELSREGISTER: J A E Aalders, S J Anes, N Langezaal, F H Nieuwenhuizen Se gaar. W Tappenbeck. MAKELAARDIJ: B D Arentshorst. Nota ris G J Boom. G J den Heeten, P J van Hoeken, D L Landman, F J C de Ridder. R B van Waveren. L Zitman. MIDDENSTAND: P Goddijn. P Houwe ling. mr W J M Kerckhoff C F Meerpoel. A Noort. J Schutte. L R van Vliet. A J J van der Zanden. UITVERKOPEN: P A de Jong, C F Meer poel. A Noort. VERVOER EN VERKEER: P J van Hoe ken. ir M C de Jong. mr W J M Kerckhoff. S A van Leeuwen. C F Meerburg. E S Prins, F C Wieder. Noleboom-schaaktoemooi LEIDEN In de Noteboom-schaak- wedstrijd die op 3. 4 en 5 maart in De Burcht zali worden gespeeld, zal drs. C. D. van den Berg, de wisselbeker die hij verleiden jaar veroverde, niet verde digen. Van de vier schakers die zijn uit genodigd door het LSG-bestuur voor de eregroep zijn er thans drie bekend. Schaakmeester D. D. van Geet krijgt in deze groep gezelschap van de clubkam pioen van LSG, de heer J. C, Kort en van een der sterkste spelers van het Leidse Philidor, de heer J. J. Piket. In ieder vertrek een gaskachel is goedkoop HILVERSUM Proeven hebben uit gewezen dat het goedkoper is (wat be treft brandstofverbruik) over te gaan op het plaatsen van gaskachels in ieder ver trek dan centrale gasverwarming Het brandstofverbruik verhoudt zich als één staat tot anderhalf. Deze proeven worden gehouden door het Gasmstïtuut VEG. Ir. J. Houtman pleit voor individuele gasverwarming bo ven blok of wijkverwarming tenzij er verschil i-n prijs wordt gemaakt. De cen tralisatie van verwarming door de ge hele waning zou naar de mening van ir. Houtman gevonden kunnen woeden in het spreiden van de warmtebron over grotere lengte. Hij pleit ook voor de aanleg van meer gasaansluitingen dan alleen ir. woonkamer en keuken bij nieuwbouwhuizen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3