Niet betrokken bij nieuwe opzet Oecumenische Raad Puzzelhoek Kerken moeten cultuurbesef bevorderen Prof. A. J. Bronkhorst benoemd in Utrecht Geref. Synode bespreekt nieuwe regels CIO Cambodja wil hulp van VN Uw probleem is het onze Geeft de uniecollecte wel 2 genoeg aan het buitenland? i DONDERDAG 6 J\M"ART 1166 v Een ivoord voor vandaag „Alleen, wees sterk en moedig!" (Jozua 1:18). Het is de laatste waarschuwing, die de opzieners Jozua geven voordat zij zijn opdracht gaan uitvoeren. Een opdracht, waar toe God de Here heeft bevolen. In de waarschuwing ligt een zekere zorg besloten, zorg over een mogelijke zwakheid die bij Jozua aan de dag kan tredenHet is alsof de opzieners willen zeggen: Jozua denk erom, ge hebt uw taak en voer die uit naar de wil Gods, zoals God heeft gezegd dat gij het moet doen. Laat u door niets daarvan weerhouden. Zet door, wat er ook gebeurt. Sterk en moedig. Twee woorden, die iedere christen.tot de zijne moet maken. Hoe dikwijls zijn geen taken opgenomen, die nooit tot een goed einde zijn gebracht? Hoevelen hebben niet gezegd: Here, ik beloof u te volgenen hebben later de weg des Heren verlaten? Ach ja, de verontschuldigingen liggen voor de hand. De tegenwerking van buitenaf is zo groot, het is zo moeilijk, in deze tijd je eraan te houdenUitvluchten, om het gebrek aan sterkte en moed te camoufleren. De opzieners zijn wijze mensen geweest. Hoe enthousiast de mens ook voor Gods zaak kan zijn, hij heeft soms het hart van een haas. Daarom zij ons gebed: God geef ons moed en sterkte. Wij lezen vanavond Psalm 37 vers 21 tot 40. Praeses gereformeerde synode: Ernstige bezwaren tegen plan K ruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. oproer - water in N.-Brab., 2. tweetal - bloeiwijze - vreem de munt (afk.), 3. plaats in Gelderl. - water in Utrecht, 4. bijwoord - tijding, 5. opschik - voorzetsel - muzieknoot - scheik. element (afk.), 6. ieder - zoon van Jacob - muzieknoot. 7. scheik. ele ment (afk.) - tussen (Fr.) - rund, 8. nauwe opening - water in Friesl. - zand- LUNTEREN De praeses van de gereformeerde synode, ds. P. van Strien heeft gisteren tegengesproken dal de Oecume nische Raad met de Gerefor meerde Kerken overleg gepleegd hééft over de nieuwe opzet van de Oecumenische Raad. Een plan voor een nieuw begin is kort voor het kerstfeest toegezonden aan de ledenkerken van de Oecu menische Raad. In een persbericht via het ANI' verstrekt aan de dagbladen werd ge- zegd dat de raad voortaan zou moe ten bestaan uit voorzitters en secre tarissen van de moderamina van de hoogste kerkelijke organen van dc aangesloten kerken. Deze kerken zouden zich moeten gedragen als verenigende kerken. In het persbericht er was geen persconferentie om verdere inlichtin gen en achtergronden te verstrekken werd gezegd dat de niet aangeslo- De praeses constateerde dat de dis cussie steeds meer duisternis schiep in plaats van helderheid en dr. Kunst, de assessor, stelde voor het debat voor de tweede maal af te breken. Het anodera- men zal zich dan er op bezinnen hoe het voorstel van Nijmegen verder moet worden afgehandeld. Nog een ander „oecumenisch pro bleem" kwam aan de orde. Indertijd ten Gereformeerde Kerken niet bij gaf de synode een boekje uit „Gemeen- (Van onze kerkredactie) Hoopvol alarm van het CCS (Van onze kunstredactie) Het is zeer wel mogelijk, dat de strijd der geesten zich in de nabije toekomst vooral zal afspelen op de terreinen van kunst en cultuur. Maar dan komt het protestantse volksdeel, indien de situatie blijft zoals zij nu is, er nauwelijks aan te pas. Immers, er is een schrijnend duidelijk gemis aan steunpunten voor bezinning en stimulering op cultureel gebied. Deze in wezen zorgwekkende reali teit heeft de landelijke stichting Christelijk Cultureel Studiecentrum ertoe gebracht, tot kerkeraden het dwingende beroep te richten, zich in woord en daad te stellen achter de actie, die beoogt het reformatorische volksdeel bewust te maken van de grote waarden die op het spel staan. In zijn boodschap aan de kerken een particuliere daad die uniek is in de kerkhistorie schrijft hel CCS-bestuur, dat in geval het chris telijk volksdeel er thans niet in slaagt tot een nieuw begin te ko men, de reeds aanzienlijke achter stand beduidend zal worden ver groot omdat een herhaalde poging niet zo snel meer gestalte zal kun nen krijgen. „Wij zijn er dan ook van overtuigd", aldus het CCS, „dat de zaak van de cultuur door de Ker ken van de Reformatie dient te wor den gedragen". Reeds heeft de synode van de Gere formeerde Kerken in Nederland sympathie betuigt met het streven van het Christelijk Cultureel Studie centrum. Ook zal zij de kerken aanbevelen, verzoeken om steun van het CCS welwillend in overweging te nemen. sigarSerli luit zon^eJd! Kerkgeschiedenis 20e eeuw Soevereiniteit in eigen kring-idee heeft perspectief (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Voor de gedachte van de soevereiniteit in eigen kring zijn nog tal van perspectieven. Ook na nog, ondanks de grote uitbreiding van de staatsmacht. Maar wel moet ze hier en daar nader bezien worden. Aldus betoogde drs. B. Zijlstra op de studie conferentie van de vereniging voor cal vinistische wijsbegeerte. De vervlechting van de staat met de economische samenlevingsverbanden moet nader verwerkt worden. De heer Zijlstra wees er verder op, dat de term „in eigen kring" misverstand kan wekken. Het woord „kring" moet niet ruimtelijk worden opgevat. Ook wordt de kring niet bepaald door een zekere taak. De overheid behoeft zich bij voorbeeld niet tot de rechtssfeer te beperken. Wel moet al haar handelen juridisch genormeerd zijn. Drs. Zijlstra waarschuwde zijn ge hoor voor een statische opvatting van de soevereiniteit in eigen kring, die geen rekening houdt met de dynamiek in de menselijke geschiedenis. Een stati sche beschouwing faalt bij voorbeeld in de rassenproblematiek. Uitgangspunt van zijn betoog was het pluralisme in de staatsfilosofie, zo als dat is geleerd door de Britse socia list Harold Laski (overleden in 1950). Het pluralisme in deze staatsleer is te beschouwen als reactie op de leer van de staatssoevereiniteit. Het doet wel enigszins denken aan de leer van de soevereiniteit in eigen kring. Laski is volgens drs. Zijlstra echter vastgelo pen op de verhouding feit-norm. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Prof. dr. A. J. Bronkhorst, hoogleraar aan de pro testantse theologische faculteit te Brussel, is benoemd tot hoogle raar aan de rijksuniversiteit van Utrecht, om onderwijs te geven in de kerkgeschiedenis van de twintigste eeuw. Hij volgt hierin prof. dr. J. C. Hoekendijk op, die in september naar de Verenigde Staten is vertrokken. Alexander Johannes Bronkhorst werd 24 mei 1914 te Amsterdam gebo ren. Hij bezocht de eerste Christelijke HBS in de hoofdstad en de Doetin- chemse inrichtingen, waarna hij in 1933 staatsexamen deed en in Utrecht theologie ging studeren. In 1936 legde hij cum laude zijn kandidaatsexamen af. Na een jaar te Bazel te hebben gestudeerd, was hij van september 1939 tot september 1940 hulpprediker te Utrecht. Op 27 september 1940 leg de hij het doctoraal examen cum lau de af. Op 6 oktober 1940 bevestigde prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel hem in het ambt van predi kant te Wijk aan Zee en Duin. Van daar vertrok hij in september 1943 naar Willemstad. Na de bevrijding nam prof. Bronkhorst in het Zuiden een belangrijke plaats in. Van de gene rale synode in 1945 was hij, afgevaar digd door de classis Breda, het jongste lid. Hij had een belangrijk aandeel in de totstandkoming van de nieuwe kerk orde. Nadat hij in juni 1947 zijn intrede had gedaan in Den Haag (waar hij zijn wijkcentrum had in de Goede Her derkapel). promoveerde prof. Bronk horst op 24 september van dat jaar bij prof. Berkelbach van der Sprenkel. Zijn dissertatie was getiteld „Schrift en Kerkorde". Ook deze promotie ge schiedde cum laude. Brussel Op 20 oktober 1954 aanvaardde hij het hoogleraarschap aan de protestant se faculteit te Brussel met een rede over „Kerk en Theologie". Zijn arbeid aan deze faculteit heeft er mede toe bijgedragen, dat zij ook buiten de pro testantse kring in België erkenning BRUSSEL De Europese commissie heeft woensdag in antwoord van een Ne derlands .id in het Europees parlement geantwoord dat er geen bevestiging be staat van het vermoeden dat landen bui ten de EEG hun producten vi« Oost-Duitsland in de EEG brengen on dc EEG-heffingen te ontduiken. Men dacht Pool vlucht via Zuid-Slavië naar het Westen KLAGENFURT In de Zuidoosten rijkse stad Klagenfurt wordt de 24-ja- rige Poolse slotenmaker Leon C - k be handeld die bevriezingsversc' iselen vertoonde toen hij via de me neeuw bedekte Karawanken uit ZuiJ-Slavië naar Oostenrijk was uitgeweken. De Pool was met een reisgroep naar Zuid-Slavië gegaan, waar hij in Bel grado met een medevluchteling koers naar het noorden zette. Naar zijn zeg gen was zijn metgezel nabij de Oosten rijkse grens van een steile helling ge gleden. Hij had de man niet meer kun nen vinden. De Oostenrijkse politie heeft de Zuidslavische grensautoritei- ten hiervan in kennis gesteld. Cybik wil via Oostenrijk naar West-Duits- land gaan. heeft gevonden. Van 1962 tot 1965 was prof. Bronkhorst vice-dekaan. Prof. Bronkhorst heeft veel gepubli ceerd, vooral over de kerkorde, over Karl Barth en over het Vaticaans con cilie. Met name zijn artikelen over het concilie in Hervormd Nederland (waarvan hij een der oprichters is) genieten bekendheid. Een miljoen bijbels in Kongo - Leopoldstad in 1965 verspreid LONDEN Meer dan een miljoen bijbels zijn in het afgelopen jaar in Kon- go-Leopoldstad verspreid. Dit is het grootste aantal zo staat in een verslag van de Verenigde Bijbelgenootschappen. Hierin zijn 27 bijbelgenootschappen vere nigd, die hun werk uitoefenen in 120 landen. In Leopoldstad zelf werd een bijbel huis geopend. In Ceylon bestelden meer dan tweedui zend boeddhisten bijbels naar aanleiding van krantenadvertenties. Op 23 januari zal jn Enoegoe in Nigeria officieel een bijbelgenootschap worden opgericht, waarin alle kerken en zendingsgenoot schappen van Nigeria hun aandeel heb- In Accra in Ghana is in nieuw bijbelhuis geopend. Het bijbelge nootschap .n Brazilië is door de regering officieel 'erkend. ïn Gabon is in Oyem een centrum gekomen, dat voor dc verspreiding van bijbels zorgt. Het is een gezamenlijk pro ject van de kerken, het bijbelgenoot schap en het christelijk literatuurcen trum in Yaoundé. Tijdens een campagne, die in Buenos Aires werd gehouden werd ontdekt, dat negentig procent van de bijbels en nieu we testamenten werden gekocht door jon ge mensen tussen de achttien en dertig jaar. In Ivoorkust zijn besprekingen ge voerd, waarin de mogelijkheid is bespro ken ook daar een bijbelgenootschap op te richten. het vooroverleg betrokken waren. Wel heeft een paar maanden geleden, toen het plan nog in een vaag stadium was, een onofficieel gesprek plaats gevon den met de actuarius van de synode, ds. H. W. H. van Andel. Uitnodiging Toen het plan klaar was hebben dr. P. G. Kunst en ik, zei ds. Van Strien, een uitnodiging aanvaard om er ken nis van te nemen. Dat gesprek had echter niet het karakter van een voor overleg. Ik moet duidelijk stellen dat het moderamen niet bij de opstelling van dit plan betrokken is geweest, en in dit stadium ook niet van plan was zich erbij te laten betrekken. Ds. Van Strien wilde geen officiële reactie op dit plan geven, maar zei wel dat hij persoonlijk van oordeel was dat de Gereformeerde Kerken er niet aan konden meewerken. De wijze waarop het plan is opgezet legt voor hem persoonlijk nog grote hinderpalen op de weg naar aansluiting bij Oecumenische Raad. Waarschijnlijk doelde ds. Van Strien op de uitspraak dat de kerken zich moeten gedragen als verenigende kerken. Door de jaren heen hebben de Gereformeerde Kerken zich altijd wel positief uitgesproken voor een Raad van Kerken voor praktisch overleg. Nijmegen Voor de tweede maal kwam gisteren het verzoek van de gereformeerde kerk van Nijmegen aan de orde om haar te helpen een predikantsplaats te stichten voor de arbeid onder de stu derenden en met bijzondere opdracht te komen tot het gesprek Rome-Refor matie. Opnieuw kwamen de stemmen los, dit maal niet zozeer van de synode leden als van de pre-adviserende hoog leraren. Prof. dr. G. E. Meuleman vond het maar griezelig. Prof. dr. D. Nauta vond dat het dan een man van het kaliber Berkouwer moest zijn. Prof. dr. G. Th. Rothuizen zei dat eerst Nij megen geholpen moest worden om een pastorale figuur aan te trekken. Daar na zou de synode contact op kunnen nemen met andere kerken om te zien of er een mogelijkheid is een protes tantse leerstoel te vestigen aan de rooms-katholieke universiteit van Nij megen. Hoog werd opgezien tegen de „knap pe koppen van Rome" tot een van de synodeleden vertelde dat hij eens voor een predikantenvergadering een bis schop had uitgenodigd. In de brief schreef hij dat prof. Meuleman dan gevraagd zou worden om aanwezig te zijn om hem een aantal vragen te stel len. De bisschop antwoordde dat hij schap der Heiligen". Ér kwam nogal wat kritiek op, omdat wel het nieuwe- inzicht over de Wereldraad van Ker ken, maar niet het oude standpunt van de synode van 's Gravenhage-1949 uiteen werd gezet. De particuliere sy node van Gelderland en de classis Almelo klaagden officieel bij de syno de. Maar de synode vond het niet no dig. De verschillende visies zijn in de onderscheiden Acta te vinden. Boven dien houdt het deputaatschap van plu riformiteit en oecumeniciteit zich met de reacties op het besluit van de vori ge synode bezig. Gisteravond deelde de praeses mede dat de discussie over de nieuwe rege len afgebroken werd, opdat eerst de pre-adviserende commissie zich nog eens zou kunnen bezinnen met de twee gereformeerde afgevaardigden in het CIO, prof. dr. D. Nauta en mr. dr. J. Donner. Tevens zullen de gerefor meerde afgevaardigden in het CIO-mi- litairen en CIO-justitie in dit gesprek betrokken worden. heuvel, 9. vis - bijwoord - scheik. ele ment (afk.) - scheik. element (afk.). Vertikaal: 1. dorp in Groningen,- baan voor balspel. 2. leus - meisjesnaam, 3. wijnsoort - lichaamsdeel. 4. vervoermid del - hoekpijler, 5. koemestvocht - bloem, 6. voorzetsel - plaats in Gelderl., 7. titel (afk.) - bekende afkorting - godin v.d. vrede, 8. plaats in N.-H., 9. leger (Fr.) - deel van een kacheL Oplossing vorige puzzel llo Jf son taal: 1. Heeswij k - pa, 2. even - olm - on, 3. lab - els - ark, 4. doel - Ot - sté, 5. Epen - mi - sir, 6. rel - ia - deer, 7. ende - ton - re, 8. rd - aroma - is, 9. eerste - set. Vertikaal: 1. heldeer - ere, 2. eva - Opende, 3. Ee - beeld - ar, 4. snel - Niers, 5. wol - oma - tot, 6. LJlst - ido - me, 7. Km - Assen - as, 8. portier - i.e., 9. anker - rest. Omschrijving verantwoordelijkheid Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zeist (Thomaskerkwijk): H. J. Ponsteen te Borne (Ov.); te Heme- lum (Fr. - toez.): vie. H. Faas te Meppel, die bedankte voor Okkenbroek. Aangenomen naar Hellendoorn (vac. E. J. N. Kronenburg - toez.): M. H. Boogert te Aarlanderveen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Oosterbierum: H. Feddes te Raard; voor Hasselt: G. Meijering Hzn. te Herwijnen. GEREF. KERKEN (vrijgem.t Beroepen te Haulerwijk: L. W. G. Blok huis te Zuidhorn. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande: M. te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Tholen: W. Hage te Klaas waal en A. Hofman te Zeist. Bedankt voor Katwijk a. Zee: W. Hage te Klaaswaal; voor Amsterdam-centrum (vac. C. v. Dam): A. F. Honkoop te Goes; Emmeloord: C. Harinck te Utrecht. (Van onze kerkredactie LUNTEREN Het Contact in Overheidszaken (CIO) is bezig om een nieuw reglement" op te stellen. De moeilijkheden binnen het Contact in Overheidszaken- Militairen (CIO-M) hebben een betere omschrijving van werk zaamheden en verantwoordelijk heden nodig gemaakt. Het CIO koos niet voor een „statuut'' maar voor „regelen voor het in terkerkelijk contact in over heidszaken". Gisteren besprak de gereformeerde synode deze nieuwe regelen. Het CIO is ontstaan in de oorlog. In 1948 werd een nieuwe grondslag aanvaard. Dat was het jaar dat de Wereldraad van Kerken werd opge richt. In oecumenische verwachting werd voor het CIO bepaald dat het gevormd worden door de ledenker ken van de Nederlandse Oecumeni sche Raad plus kerken die graag mee wilden doen. Gehoopt werd dat na be paalde tijd de Oecumenische Raad dit werk kon overnemen. Die verwachting is niet vervuld. Daarom wordt in de nieuwe opzet geen band meer gelegd met de oecume nische beweging. Het CIO zal in de toekomst alleen maar een praktisch overlegorgaan zijn voor het contact met de overheid. Negert Volgens de voorgestelde regelen zul len voorlopig negen kerken lid zijn van het CIO, maar andere kerken, als de Gereformeerde Gemeenten en de (vrijgemaakte) Gereformeerde Ker ken zullen in de toekomst ook kunnen toetreden als zij dat wensen. Volgens dit voorstel wordt het CIO het centrale orgaan terwijl bepaalde commissies bepaalde takken van arbeid zullen leiden. De nieuwe rege len spreken van commissies voor telijk werk in de inrichtingen vai ministerie van justitie, in de krijgs macht, in de arbeiderskampen, op de koopvaardijvloot, onder de gerepa- trieerden en onder de Ambonezen. Prof. dr. D. Nauta, die als deputaat voor hoge overheid lid is van het CIO, gaf een overzicht van dit voorsteL Te vens ging hij in op bezwaren die door de commissie van pre-advies waren geuit. Daar was de gedachte opgeko men die van het CIO een commissie algemene zaken naast de andere commissies, als CIO-M, CIO-Justitie etc. wilde maken. Prof. Nauta verzette zich daartegen. Hij wilde het CIO als het centrale orgaan blijven zien. Juist op die ma nier kunnen moeilijkheden voorkomen worden. In de nieuwe regelen wordt dan ook bepaald dat de commissies hun notulen aan dit CIO moeten stu ren, opdat het op de hoogte kan blij ven van wat in de commissies bespro ken en besloten wordt. Ds. E. G. Buitenhos (60) cverleden WINSUM Heel plotseling is op 1-jarige leeftijd overleden ds. E. G. Buitenbos gereformeerd predikant te Winsum-Obergum (Gr.). Ds. Buiten- bos werd geboren 25 juni 1905. Hij heeft twee standplaatsen gehad, name lijk Nijenga-Opeinde sinds 1935 en Wmsum-Uergen sinds 1946. De rouw dienst is vrijdagavond om half acht in Winsum, de begrafenis zaterdagmid dag in Amersfoort. YORK Cambodja heeft bij de VN gevraagd te helpen bij het waarbor- nen de „J,'rede aan de ®rens van Cambodja en Thailand. Cambodja beschuldigt Thailand van ge welddaden. Op 30 en 31 december had den Thaise troepen een Cambodjaanse grenspost aangevallen. Acht mensen ver loren het leven. 9 Zaterdag zal minister-president Cals het nieuwe gebouwencomplex van de technische hogeschool in Delft openen. Het zal de afdeling technische natuur kunde huisvesten. De nieuwe aula, die tevens in gebruik wordt genomen heeft een heel bijzondere vorm ge kregen, waarvan op de foto op de voorgrond een deel is te De Amerikaanse hoofdlegerpredikant Charles E. Brown heeft een beroep ge daan op de kerken in zijn land, om „enkele honderden" predikanten af te staan voor de geestelijke verzorging van de militairen. Het hoge aantal is noodza kelijk wegens de toename var het aantal militairen, dat naar Vietnam is gezon- Brieven die niet z(jn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngeslo- Hulp van lezers: Vele lezers hebben0 ons geholpen met het gedicht: ,,'t Is eert Uw roepstem klokketoren. dat ikL,n kom". Onze hartelijke dank aan allen. sch: Vraag: Ik ben een boekje kwijt ge-r.ar raakt, dat niet van mij is en daarom zou ik willen weten waar het te koopver is. Het heet Woorden van troost. Weet u hierover meer mee te delen? Di Antwoord: Wij weten niet wat voortens soort boekje het is en daarom is hetfOTl niet gemakkelijk na te gaan of hetien nog in de handel is. Kort na delen oorlog is het boekje Woorden van)or troost en bemoediging verschenen, ge-ju schreven door Daniel Considinen,,,™ uitgegeven door Uitgeverij Kinheim.f-u te Heiloo in de vorm van een soort,vlJ brochure. Is het dit misschien? N Vraag: Van kennissen die in Ter-Wig' schelling waren geweest, kreeg ik een/an potjeskoek cadeau. Die was zo lekker.jwi dat ik graag het recept zou willen»en diënten te weten te komen, die eigenaardige en bijzondere smaak aan^"' gaven. Kunt u ons soms helpen? Antwoord: Het voorlichtii^gsbureau voor de voeding kon ons niet helpen. Wij hebben geïnformeerd bij enige B bakkers op Terschelling, maar die wil-hel den ons natuurlijk het geheim nietle verklappen. Vei Vraag: Hoe kan ik het beste inlich-hui tingen krijgen voor een verhandelingtc over nicotine, sigaretten, enz? hou Antwoord: Dr. L. Meinsma, De Lai*. ressestraat 33, te Amsterdam heeft een boekje geschreven over „Kanker- c feiten" en is bereid u alle inlichtingen te verstrekken. Vraag: Wat is de bedoeling van d» volgende woorden, die boven de be- rijmde psalmen staan?: Ionisch, do- risch, aeolisch, hypo-Jonisch, enz., mixolydisch, phrygisch? Antwoord: Het betreft hier een kwestie van toonladders. De meest-ge-! bruikelijke zijn de zogenaamde grote terts toonladder (Frans„majeur", Duits „dur") die loopt van c tot c, en de z.g. kleine terts toonladder (Frans „mineur", Duits „moll", die loopt van a tot a. In de Middeleeuwen, werden echter ook andere toonladders gebruikt met de door u opgesomde Griekse benamingen en deze vinden we in de psalmberijmingen terug. Do risch liep van d tot d. phrygisch van! e tot e, lydisch van f tot f, mixoly- 1 disch van g tot g, aeolisch van a lot a i (kleine terts), jonisch van ctotc (gro- te terts). Daarnaast kwamen nog hy- genoem-1 -tag: volgende namen: Fokeltje, Jacoba, Elisabeth, Klaas, Theo en Johannes. Antwoord: Fokeltje is waarschijn lijk afleiding van de Friese naam Fol- kert (sterk volk), Jacoba van Jacob (hielhouder), Elisabeth betekent god gewijde. Klaas Nicolaas (nikola- i os-volksoverwinnaar), Theo-Theodo- rufe (godsgeschenk), Johannes godsge schenk. 'V Vraag: Hoe kan ik een paar steun- i kousen geheel ontkleuren? Antwoord: Voor dit doel is er bij de drogisterijen een goed middel te koop. v verwant v heb- bakje gelegd, plantjes al een lengte van 1 ben. Ik begrijp dat ik ze i bakje kan Dlijven houden, bang dat ze wanneer ik de volle grond zet in de winter zul len bevriezen. Wat raadt i Antwoord: Het is nu al erg laat om ze nog buiten te planten. Het beste is nu ze in het bakje te laten staan tot het voorjaar en ze in maart uit ta planten op een bedje van 30 bij 15 af 20 cm, mits u het bakje open kan laten staan, zodat ze ook op die ma- nier al in de buitenlucht vertoeven en fl dus goed harden. Is het een los bakje, dan moet u het tot de rand ingraven. Als er vorst komt, dan moet u in beide gevallen met wat turfmolm afdekken. Vraag: Bijgaand treft u een plantje I aan. In mijn tuin heb ik een bakje staan, waarin ik anemonen had ge plant. Ik heb geen anemonen meer maar wel veel van bijgaande plantjes. 1 Hoe heten deze? Antwoord: Het is een soort onkruid, behorende tot de composieten of sa- mengesteld-bloemige. Het heet driede lig tandzaad. ook wel klissen ge noemd. Het is een vrij algemeen voor komend onkruid, vooral op waterkan ten en moerassige plaatsen. De plant is eenjarig. Zeer waarschijnlijk is er in de bak, misschien met de anemo- aj nen mee, wat zaad terecht geko men. Cj Vraag: Hoe krijg ik een vuil gewor- den witte bontmuts weer schoon? Antwoord: Het is vrijwel altijd mo- Ul gelijk een witte bontmuts gewoon een sopje te geven van lauw warm water ei met een nylon- of wolwasmiddel. Ver trouwt u dit niet dan kan u de muts G bewerken met een droogschuimprepa- raat. dat u bij de drogist kan kopen. Dit is volstrekt ongevaarlijk en geeft goed resultaat. |e EEG-varkens op deze wijze verzond. PARIJS De Franse communisten zijn er op uit om de eenheid van links te versterken tegen de Gaullisten en de reactie. Dit is woensdag meege deeld. De communisten zijn verheugd over het grote aantal stemmen dat Mit terrand heeft gekregen. Hun woord voerder, Waldeck Rochet, bracht in overweging samenwerking van de par tijen en organisaties van links voort te zetten. Het verzet zou echter nooit zo ver mogen gaan dat zijn partij een 'Denemarken zijn1 reactionaire politiek zou gaan steunen. aldus Rochet. Geven voor zeven kreeg f 188.000 's' jt (Van onze kerkredactie) houden. In het blad School en Huis van juni 1965 staat, dat acht procent van hele opbrengst wordt besteed voor steun aan scholen in het buiten land. BAARN In het januari-! nummer van het maandblad vanj Bond van gereformeerde Van de opbrengst in het jaar 1963, vrouwenverenigingen wordt het500.0» wo; bijna 40.000 be- eindbedrag bekendgemaakt actie Geven voor zeven. Ruim 000 is bijeengebracht, dat inmiddels is verdeeld over de christelijke scholen van Gent, Genk, Mechelen, Maria-Horbeke, Boechout, Denderleeuw en Pa- stemd voor de noodlijdende scholen in het buitenland, terwijl 329.000 bij de locale comité's voor het eigen plaatse lijke werk bleef. Mevrouw W. M. Ridderbos-dc Rooij stelt dan: „Door de financiële gelijk stelling ln 1920 ls de nood bij het christelijk onderwijs in ons land t aanmerkelijk kleiner dan voor 1920. 1 Toch blijken de locale comité's nog ongeveer 330.000 per jaar te gebrui ken voor het eigen plaatselijke werk, kunnen we dan volstaan met ongeveer Tijdens de actie werd nog wel eens 40.000 per jaar aan noodlijdende de vraag gesteld, wat of er nu eigen- scholen in het buitenland te zendent lijk met de opbrengst van de Unie-col- Ik zou wensen, dat de verantwoordelij- lecte gebeurt. De unie-collecte gaat uit ke instanties van de christelijke onder van de Unie: Een School met den Bij- wijswereld deze vraag nog eens *ou- bel. Jaarlijks wordt deze collecte ge-den willen overwegen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2