Nieuwe Leidse Courant Loonoverleg blijkt struikelblok te weer een zijn Gaat nationale garde ondergrondse rijden? Vrij op 10 maart? Optocht van 62 auto's: 50.000 brillen brengen Twee felle branden verrassen Amsterdam Pocketboeken 25 ct. duurder Commentaren Suiker maakt niet dik, zegt suikerfabrikant I •ir«steur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEL!JK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvastich i* ghebleven miïn hert in teghentpoet Donderdag 6 Januari 1966, 46ste jaargang Courant Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In 10 jciar 10 mille verdiend van 30 ideeën - pagina Gepensioneerden en rentetrekkers zijn altijd weer de dupe van de prijsstijgingen. Nu weer vele artikelen duurder geworden zijn. vragen wij vandaag extra aandacht voor dit probleem, en wel in een beschouwing van onze sociaal- economische redactie. Zie pagina 7. Buitensporige inflatie afgelopen Zie pagina 7 CONFLICT BIJ AKU EN IN HOUTBEDRIJF KORTE STAKING IN MAASTRICHT IJshockey: HIJS wint (JOTA) - jxigiiia 6 Ouderduikers In Rusland zijn een vader en zijn zoon gevonden, die 23 jaar lang ondergedoken zijn geweest. Col laborateurs en deserteurs Nog steeds chaos in New York NEW YORK Gouverneur Nel son Rockefeller van de staat New York overweegt het inschakelen van de nationale garde voor het laten rijden van de ondergrondse treinen in New York. Er is nog geen besluit genomen. Rockefeller is bang voor 'ongelukken als mensen zonder er varing het metronet moeten laten functioneren. Ken oproep van burgemester Lind say om hangende de onderhandelingen pan het werk te gaan is verworpen evenals het plan om de salarissen in i'vee jaar met totaal 25 miljoen dollar op te trekken. De dinsdag gevangen ge nomen en daarop ingestorte vakbonds leider Quill gaat langzaam vooruit en is niet aan zijn hartaanval bezweken De moeilijkheden voor het verkeer in dc stad waren gisteren niet zo groot als op voorgaande dagen doordat de foren sen die per auto naar hun werk kwa men wat vroeger van huis waren weg gegaan. De staking heeft tot nu toe aan handel en industrie honderd miljoen dollar gekost. De Broederschap van Spoorwegper soneel dreigt de Long Island-spoorlijn te sluiten. Het is de druktste forensen- Ouders Alphense vondeling in arrest ALPHEN Het is de politie te Alphen aan den Rijn gelukt, de vader en moeder op te sporen van de op 9 november bij de keuken van de Marthastichting te vondeling gelegde baby, die later de naam Pieter Cor nells Herfst kreeg Herfst als ach ternaam omdat de jongen in de herfst was. gevonden. Zowel de 63-jarige vader van het kind als de 48-jarige moeder zijn in hechtenis genomen. De officier van justitie moet nog beslis sen of een van hen, dan wel beiden zullen worden voorgeleid. Beide gearresteerden hebben een eigen gezin: de vrouw was weduwe. De te vondeling gelegde baby werd 's morgens om 6 uur door een personeels lid van de Marthastichting gevonden. De baby lag. gewikkeld in een dekentje, in een veilingkist, die buiten stond. Follis verdronken AMSTERDAM De Amerikaanse professor Richard Follis is inderdaad verdronken. Dit heeft de sectie ver richt door de anatoom-patholoog dr. J. Zendenrusl, uitgewezen. Er zijn geen sporen van misdrijf gevonden. lijr. van Amerika en een belangrijke verbinding tussen Manhattan en Long Island. De lijn vervoert normaal drie honderdduizend mensen per dag maar sinds de staking maken veel meer men en? van de lijn gebruik. Dit zou volgens het personeel de veiligheid in gevaar brengen. DEN HAAG Verwacht wordt dat ae Stichting van de Arbeid zal bevor deren dat 10 maart (trouwdag prinses Beatrix en de heer von Amsberg) een algemene vrije dag wordt. Hoewel hier over nog niets officieel is mag op goede gronden worden aangenomen dat het deze richting uitgaat. Nu al 650 munten in Serooskerke MIDDELBURG In Serooskerke heeft men de balans opgemaakt van de gevon den munten uit de zestiende en zeven tiende eeuw. Het zijn er in totaal 650. Boer Christiaanse en zijn gezin zijn nog druk doende met het graven naar nieuwe. Boer Christiaanse heeft het bovendien druk met het aannemen van de telefoon. Uit alle hoeken van het land bellen adspi- rant-kopers hem op. Fabelachtige bedra gen zijn al voor zijn verzameling gebo den. 's Nachts wordt de schat door twee politie-agenten bewaakt. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De socialistische vakbond voor de industriële bedryfs- takken, de Algemene bedrijfsgroe- pen centrale, aangesloten by het l NVV. heeft in het heden verschenen nummer van het vakblad Welvaart zijn leden opgeroepen zich niet te laten verleiden tot wilde acties in de bedryven. Deze bond, die nogal voorop loopt in het eisen van extra voordeel voor georganiseerde werk nemers, heeft gisteren de wilde sta king die uitbrak in de Maastrichtse aardewerkfabriek Sphinx-ceramique waar 200 arbeiders gedurende ander half uur het werk neerlegden, afge keurd. Deze omroep van de ABC is van be tekenis juist op het moment waarop het in verschillende grote industrie- en gaat spannen rondom het overleg. Zo is de Algemene bedrijfsgroepen centrale evenals de christelijke be drijfsgroepen centrale partij in het loonconfliet bij de AKU. De onderhandelingen bij de AKU zijn vastgelopen over het vraagstuk van de georganiseerden-ongeorganiseerden. De ABC wacht op het ogenblik met elke actie tot zaterdag 15 januari. Op die dag wordt in Utrecht een landelijk demon stratief congres gewijd aan de kwestie van extra vergoeding voor de georgani- seerden. Als sprekers zullen daar op treden de voorzitter van de ABC, de heer W. Liefaard en de tweede man van het NVV, de heer A. de Boon. Het conflict in Maastricht bij de Sphinx-ceramique ging om het feit dat de directie van dit bedrijf zich thans niet wil houden aan de eerder gedane toe zegging een fonds te vormen voor de vakbonden die daaruit uitkeringen kun nen doen aan hun leden. De r.k. bond St. Willibrordus zou wel achter de korte staking in Maastricht staan. Hout-c.a.o. Voor de werknemers in de hout- en meubileringsbedrijven is een c.a.o. tot stand gekomen maar de NVV-bond wei gert hier partij te zijn bij het contract. In de c.a.o. die een looptijd heeft van bijna drie jaar, zouden de loonsverho gingen te laag zijn. Voor 1966 gaan de lonen met zes pro cent omhoog, voorts nog met twee cent oer uur ten gevolge van achterstand. De gemeenteklasseverschillen verdwijnen, er komt voor iedereen een vakbekwaam heidstoeslag, extra vakantie bij lang durig dienstverband en tien procent van de huidige prestatiebeloning wordt opge nomen in de uurlonen. Voor 1967 geldt eveneens zes procent loonsverhoging, voor de eerste tien maanden van 1963 vijf procent. Het contract loopt tot 1 november 1968. Voor de NVV-bond was de zes procent voor 1967 onaanvaardbaar omdat volgens deze bond in deze zes procent zijn begrepen de volgende huur verhoging, de arbeidstijdverkorting, de kosten van de wet op arbeidsongeschikt heidsverzekering en de verzekering tegen zware lichamelijke risico's. (Voor vervolg zie gag. 6) met een gezellig boek a niet duur wel heerlijk MAARSSEN Tweeënzestig auto's met in kartonnen dozen verpakte brillen vertrekken morgen in op tocht naar Amsterdam om de lan delijke brillcnactie van de Maars- sense heer D. A. Jager af te sluiten met de aanbieding van een dikke vijftigduizend brillen en negen losse brilleglazen aan het bestuur van de Prof. dr. H. J- M. Wevestichting uit Wassenaar. De tocht met politiebescherming gaat naar het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waar in een feestelijk programma doel en werkwijze van de Stichting zullen worden uiteenge zet door de voorzitter, de Utrechtse oogamts dir. R. L. H. Sampiimom. In het Instituut wordt ook een Belgi sche deputatie verwacht uit Gent- brugge: een groep van vijf mannen Weersverwachting Ongeveer dezelfde temperaturen Dc Bilt venvacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Overwe gend matige wind tussen zuid en zuid oost. Vannacht temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11-15 uur) Binnen 15 jaar bijna alle mijnen dicht HEERLEN Binnen een tijdsperiode van tien a vijftien jaar zal het grootste gedeelte van de mijnen in Limburg zijn gesloten. De mijn Maurits zal reeds bin nen drie jaar achtduizend man personeel afstoten. De sluiting van deze mijn zal vroeger vallen dan mischien algemeen verwacht wordt nu men ook in Duits land bezig is te saneren en in België al grote vordering enhiermee gemaakt. Dit is gisteren door de voorzitter van de Katholieke Mijnwerkersbond, F. Dohmen. verklaard tijdens een gesprek met een delegatie van het dagelijks bestuur van het NKV. met echtgenotes, leden van de ci viele bescherming die, gesteund door het gemeentebestuur van heit stadje, ook een geslaagde brillenactie heb ben gevoerd. NDSM-opslagplaats en twee oude loodsen in de as gelegd TAE afgelopen dagen werden verschil-1 tal oude loodsen tussen de Weesper- -L' lende steden opgeschrikt door! zijde en de Wibautstraat felle brand hevige branden: gisteren was het de uit. Na een half uur stortte met don- Amsterdamse brandweer die kort na derend geraas het dak van de elkaar met groot materiaal moest uitrukken. Kort na vier uur brak in een tweetal opslagloodsen aan dc Weesperzijde (Amsterdam-Oost een felle brand uit, waarna 's nachts een opslagplaats op de werf-Oost van de NDSM in Amsterdam-Noord in de as werd gelegd. De zeshonderd vierkante meter grote opslagplaats op de NDSM-werf een met kostbare houtsoorten gevulde op slagplaats van de timmerwinkel, waar in tevens een lakspuiterij was onderge bracht was in anderhalf uur afge brand. Kort na het ontdekken van de brand, sloegen de vlammen hoog door het dak en een regen van vonken zweef de over de werf. Hierdoor ontstond ook gevaar voor de omliggende gebouwen. Terwijl 50 brandweerlieden de directe vuurhaard bestreden, hielden personeels leden van de werf de omliggende gebou wen nat Op deze wijze slaagde men erin uitbreiding van de vuurhaard, die tot ver in de omtrek te zien was. te voorkomen. Naar schatting van de werfdirectie bedraagt de schade ongeveer zeshonderd duizend gulden. Kort na vier uur brak in een twee- Een overzicht van de grote brand, die gisteren in Amsterdam twee loodsen van een oude bierbrouwe rij aan de Wibautstraat in de as legde. eengebouwde loodsen in; even later begaven ook de zijgevels het. De loodsen (eigendom van de NV Am sterdamse Ballastmij, die ze verhuurde aan een opslagbedrijf) werden gebruikt voor de opslag van rollen papier, meu bilair en reclame-etalage-materiaal. Ver der was er een werkplaats van regen jassen. Om even voor half zes was de brand weer het vuur meester. Burgemeester Van Hall stelde zich om kwart voor vijf ter plaatse van de toestand op de hoog te. Van Rappard wil met Koekoek samenwerken (Van onze parlementsredactic) De voorzitter van de Liberale Staats party, mr. L. R. J. ridder van Rappard, voert besprekingen met de Boerenpartij over samenwerking by de verkiezingen voor de Provinciale Staten. De Gor- kumse burgemeester heeft om een plaats op de lyst van de B.P. verzocht. De heer Koekoek, fractievoorzitter van de Boerenpartij, deelde ons vanmorgen mee dat de besprekingen met ridder van Rappard enigszins worden bemoeilijkt door het feit dat de voorzitter van de Liberale Staatspartij tevens lid is van een commissie van bijenhouders. De im kers die lid zijn van deze commissie kunnen de voor hun werkzaamheden nodige suiker accynsvry krijgen. Zij moe ten dit echiter aanvragen bij het Land bouwschap. Voor de vrije boeren doet dit contact met het Landbouwschap niet prettig aan. verklaarde de heer Koe koek. Hij deelde tevens mee dat die Boe renpartij bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten in alle provincies met een lijst zal uitkomen. In 1962 heeft men alleen in Gelderland meegedaan. De heer Koekoek zei een verdubbeling van het aanital op die Boerenpartij uit gebrachte stemmen te verwachten (Van onze sec.-econ. redactie) UTRECHT De prijzen van de goed kopere pocketboeken zijn over het alge meen met 25 cent gestegen. De Zwarte Beertjes kwamen van f 1,75 op f 2. De meeste pocketboeken zijn thans net niet meer beneden een prijs van f 2 te koop. Ook voor andere boeken zijn prijsverho gingen ingevoerd of in y.oorbereiding Mevrouw Shilling uit Corval- lis (V.S.) maakte een paar ang stige ogenblikken doortoen zij met haar auto van de weg ge vaagd werd en op een over stroomd land geraakte. Zij be hield echter haar kalmte en slaagde erin uit de wagen te komen met niet meer dan natte kleren. Frontale botsing: 2 doden en 1 zwaargewonde HEESCH Vanmorgen zijn bij een frontale botsing tussen een busje en een vrachtwagen op rijksweg 55 (Den Bosch- Nijmegen) onder Heesch zowel de be stuurder van het busje, de 22-jarige J. Voogt uit Tilburg, als de bestuurder van de vrachtwagen, de 46-jarige M. H. Swenkels, eveneens uit Tilburg, om het leven gekomen. Eén bijrijder is ernstig gewond. Het busje beladen met hout kwam op het kruispunt van de wegen Den Bosch- Nijmegen en Oss-Eindhoven in botsing met de vrachtwagen. Het busje reed op de linkerweghelft. Het hout schoof door de botsing naar voren, door de cabine van de vrachtwagen. Jongenleende politie-fiets BREDA. De negentienjarige A. O. uit Dongen heeft zich op 12 september in Rijen in het hol van de leeuw gewaagd. Hij stal namelijk de fiets van een opper wachtmeester van de rijkspolitie uit het bureau en een andere fiets vlak naast het politiebu reau. Voor de politierechter moest hij zich daarover woensdag ver antwoorden. Hij zei; „Ik had de bus gemist naar Dongen en wil de niet lopen. Toen heb ik die fiets even geleend." De officier vroeg vier weken gevangenis straf. maar de politierechter toonde begrip voor de jongen en veroordeelde hem tot hon derd gulden boeteDe fiets werd bij een café teruggevonden TEVREDEN liet gisteren door ons gepubliceerde onderzoek door V.U.-sociologen onder C.N.V.-leden heeft tevredenheid aan getoond niet het bereikte welvaarts peil. Waar de vakbeweging nogal eens niet nieuwe vragen komt, is die tevreden heid verheugend. Er is inderdaad voor de werknemer veel bereikt. De C.N.V.-ers blijken op stakingen niet erg gesteld, in een goed georden de samenleving inderdaad geen pas send strijdmiddel en schadelijk voor werkgever en werknemers beiden. De C.N.V.-ers geven de voorkeur aan een rechterlijke instantie. Ook is er waardering voor de on dernemingsraden. Vele werknemers gevoelen een verblijdende medever antwoordelijkheid voor de onderne ming. Alleen langs deze weg is ook een stuk economisch medezeggen schap te verwerkelijken. VARKENSZIEKTE De mond- en klauwzeerepidemie heeft grote omvang aangenomen. Ze strekt zich al uit over 1300 bedrijven en de schade bedraag f 15 miljoen per week. De vraag rijst, of in het begin genoeg is gedaan om uitbreiding te voor komen. Resolute aanpak lijkt ver hinderd door de vrees voor export vermindering. Immers reageert het buitenland snel op maatregelen tot bestrijding. Deskundigen echter achten uitbrei ding vrijwel onmogelijk indien om het geconstateerde geval spoedig een „ring" wordt gelegd met verplichte inenting daarbinnen. Met straffe organisatie is desnoods in het ge heim isolering te bewerken. Ook ware een barrière van ingeënte dieren te overwegen in grensgebieden die de ziekte veelal importeren". De kosten zouden tegen dc verliezen stellig opwegen. CORRUPTIE De regering heeft, na dienaangaande door een voorlichtingscommissie te zijn geadviseerd, besloten tot indie ning van een wetsvoorstel tegen wat genoemd wordt niet-ambtelijke cor ruptie. Onder onze lezers zullen er zich her inneren, dat wij over dit onderwerp destijds een in onze Kwartet-bladen gepubliceerd forumgesprek hebben georganiseerd tussen een groep des kundigen. Het onderwerp heeft inderdaad en helaas een zekere actualiteit gekregen. Het betreft hier een mate rie die vaak niet gemakkelijk is aan te vatten, maar die niettemin de kritische aandacht vraagt. Zoals de commissie die de regering adviseerde terecht heeft gesteld: zowel de publieke moraal als de openbare orde zijn hier in het ge ding. Op een gegeven ogenblik kan het noodzakelijk worden, dat de strafwet een inzinkende moraal te hulp komt. Liever ware het ons geweest, zo we het zonder wet hadden kunnen blij ven stellen. Dat is echter niet wel mogelijk gebleken. Nederhorst breekt voetbeentjes Drs. G. M. Nederhorst, fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, heeft op Nieuwjaarsdag voetbeentjes gebroken tijdens een skitocht in Oos tenrijk, waar hij met zijn gezin va kantie houdt. Op het ogenblik ligt hij in een Oostenrijks ziekenhuis; als complicaties uitblijven, zal hSj zater dag a.s. naar Nederland worden vol voerd. Ruim 100.000 huizen in eerste 11 maanden DEN HAAG Blijkens cyfers van het C.B.S. z(jn in november van het vorig jaar byna 11.000 woningen gereed geko men. I-n de eerste elf maanden van 1965 zijn ruim 100.000 woningen gebouwd. DJAKARTA Wesb-Duitsland zal In donesië voor 30 miljoen DM kredietga ranties verstrekken voor 14 plannen, o.m. een papierfabriek te Djakarta, 200 gepre fabriceerde loodsen, aluminium-construc- ties voor een congresgebouw te Djakarta en staal-, ijzer-, draad- en chemischepro- jecten. Offensief tegen zoetstof Nederland heeft 15 inln. kg te veel ERICA De Nederlandse suiker industrie is van mening dat de verzoe tingsmiddelen het verbruik van vijf miljoen kg suiker verdrongen hebben, wat neerkomt op de opbrengst van 2500 ha suikerbieten. De industrie wil nu een reclamecampagne openen om de Nederlandse huisvrouw te ver murwen door leuzen als „slank met suiker', „suiker is groeikracht" en „lang leven met suiker De heer M. Keizer, directeur van dc Fries-Groningse Beetwortelsuikerfabriek, die dit aankondigde, noemde het een fabel dat suiker dik zou maken. Hij zeide dat men suiker kan gebruiken zelfs bij een vermagaringskuur. Hy deelde mee dat de Nederlandse industrie met een overschot van 15 min kg. suiker zit en deze op de wereldmarkt verkopen moet tegen veel lagere prijzen dan in Nederland. De heer J. A. van Overklift vertelde dat de wereldmarktprijzen dc laagste zi.in sinds de oorlog. Neemt men dan nog de inflatie in aanmerking, dan zyn de pryzen lager dan ooit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1