Nieuwe Leidse Courant Friezen waken dag nacht bij dijken en Geen noodtoestand verwacht En hopen op droog weer zonder strenge vorst. Ontploffing bij Lyon: dertien doden Neger dood gevonden Dordrecht ongerust over radio-activiteit Premie van vrijwillig ziekenfonds verhoogd Man doodt vrouw en 2 kinderen Verkoop losse melk loopt ten einde Commentaren Lane Silverman met moeder in buitenland CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hart in taghanspoet t" Woensdag 5 januari 1966, 46ste jaargang Couranf Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p w. f 0.88, p.m. 3,75, p.kw. 11.30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Helft is voor de vinder Bij het trekken van prei op een stuk grond bij Seroos. kerke zijn honderden gou den munten gevonden. Zowel voor de eigenaar van de grond (de gemeente) en de vinder betekent dit een bui tenkansje. Gemeentesecreta ris Brouwer sorteert de vondst in het gemeentehuis. Zie pagina 7. CNV tevreden over levenspeil- zie pagina Kernmerk Staking in New York duurt voort; stakingsleider sterft na hartaanval zie pagina 5. REL OM DUITSE „ZO IS HET..." Pagina 5 15 miljoen kilo boter over - Pagina 7 LEEUWARDEN Gedeputeerde Staten van Friesland verwachten niet dat zich in deze provincie een noodtoestand zal voordoen. „Daarvoor moet heel veel gebeuren", menen zjj. Bij herhaling van de ongunstige weers omstandigheden zouden zich wel eens moeilijkheden kunnen voordoen, vooral bü het Tjeukemeer. Op de meest bedreigde punten is er gedaan wat er gedaan kon worden om dijkdoorbraken te voorkomen. Er wordt dag en nacht de wacht gehouden. Wanneer er een nieuwe storm zou opsteken dan zal er tijd genoeg zijn om de bewoners die gevaar lopen te waarschuwen en te evacueren. Volgens G.S. zouden bij een dijkdoorbraak de polders langs het Tjeukemeer slechts geleidelijk vollopen. Dg dijk van de Drijegasterpolder die het meeste gevaer oplevert is met 15.000 zandzakken versterkt. De Friese Maat- schappij voor Landbouw heeft bet pro vinciaal bestuur telegrafisch gevraagd een maalverbod af te kondigen. Daar voelen G.S. echter weinig voor. Fries land telt 1400 polders en waterschappen die alle een of meer gemalen hebben. Met het stellen van een verbod zullen gemalen dag en nacht moeten den gecontroleerd. G.S. zijn van mening dat het „verzoek" m niet af te malen op de Friese boezem het gewenste resultaat heeft gehad. Ge rekend naar de regenval zou namelijk het boezempeil nu zeker zeventig centi meter plus Friese zomerpeil moeten zijn als niet zoveel polderbesturen aan he' verzoek van het provinciaal bestuur ge- volg hadden gegeven. Loonbemaling De suggestie om het gemaal bü Lem mer dat dag en nacht op volle capaciteit werkt, op te voeren door het inschakelen i loonbemaling, acht de hoofddirecteur van de provinciale waterstaat onmoge lijk. Er zouden zestig grote zandzuigers Olieraffinaderij in vlammen LYON De ramp in de grote derne Franse olieraffinaderij in Feyzin, veroorzaakt door de combinatie een lekkende buis in een opslagtank voor butaangas en een vonk van een passerende vrachtauto, heeft aan ten minste dertien personen het leven ge kost: tien brandweerlieden, de chauf feur van de vrachtauto en twee employés. In totaal 63 mensen, onder wie velen met zware brandwonden, moesten in ziekenhuizen worden opge nomen. De materiële schade is aanzienlijk. Vier of vijf reservoirs met 1250 kubieke meter butaan en propaan en een tank met 6500 kubieke meter ruwe olie zijn een prooi van de vlammen geworden. Verder is een groot deel van de installaties van de raffi naderij vernield of beschadigd. Tot op kilometers afstand zün alle ruiten ge sprongen. Aanvankelijk werden 34 mensen ver mist. Maar het bleek dat verscheidene employés, die door verwanten als ver mist waren opgegeven, de gehele dag aan het reddingswerk hebben deelgenomen. Gisteravond brandde nog een grote olie. tank. Als voorzorgsmaatregel mochten de geëvacueerde bewoners van Feyzin andere dorpen in de omgeving nog niet naar hun woningen terugkeren. De raffinaderij van Feyzin, die eigen dom is van de Union générale des petro- les, verwerkt hoofdzakelijk olie uit Alge rije. De uiterst moderne installaties, waar van de bouw in 1964 begon, hebben 180 voop de kinderen 71CU niet duur we! heerlijk Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Vannacht temperatuur om het vries punt. morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. tOpgemaakt te 11.15 uur). miljoen gulden gekost. Er werken 250 mensen. Het werk is grotendeels geauto matiseerd. Samkalden wil corruptie in bedrijfsleven bestraffen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Samkalden wil de strafbaarsteling voor corruptie niet langer beperken tot hen die in ambtelijke dienst zijn. Ook omkoping of het zich laten omkopen van niet ambte naren zal worden bestraft Een wetsont werp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht is ingediend, waarin deze opvatting is neergelegd. Overtreding van dit voorschrift kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 100.000 of gevangenisstraf van maximaal een jaar. In tegenstelling tot sommige andere landen is de straf bepaling niet beperkt tot het terein van de economische mededinging. Leidende gedachte is geweest: het beschermen van de zuiverheid van de dienstbetrekking. Moord in Rockanje Is Dirk B. toch ontoerekenbaar ROTTERDAM Er schijnt zich in de moordzaak James van Hoey Smith een merkwaardige ontwikke ling te hebben voorgedaan: de bos- arbeider Dirk B., die als verdacht van moord op zijn werkgever te Rockanje reeds sedert het afgelopen voorjaar in voorarrest bevindt, wordt indien de Rotterdamse rechtbank meegaat met de laatste resultaten van het onderzoek in de psychia trische kliniek te Utrecht, wellicht van rechtsvervolging ontslagen. Dat betekent niet, dait Dirk B jaar. op vrije voeten wordit gesteld. Is de uitspraak conform de conclusie van de psychiaters, dan zal Dirk B. waar- schijnlijk ter beschikking worden gesteld van de regering, zodat hij via de krank zinnigenwet voorgoed uit de gemeen schap kan worden genomen. moeten worden afgehuurd. Dat kost tot twee miljoen gulden. Bovendien zün er niet genoeg zuigers. Nadat maandag de situatie kritiek is geweest, is het boezempeil dinsdag ge zakt van 64.2 tot 63,7 centimeter plus Fries zomerpeil. G.S. hebben nog geen idee van de omvang van de schade die door de over- Lijk van Amerikaan Follis in gracht AMSTERDAM Vanmiddag hoop te de politie een einde te maken aan de raadsels rond de verdwijning van de Amerikaanse hoogleraar Richard Folis. Dan zal namelük de ana toom-patholoog, dr. J. Zeldenrust de uitslag van de sectie op het lijk. dat gistermiddag in de Herengracht werd gevonden, bekendmaken. De Amsterdamse hoofdinspecteur J. Valken is van mening dat de opvatting, dat er geen misdaad in het spel is. be waarheid zal worden. Het lijk van de 56-jarige professor, die op 7 december spoorloos verdween, werd gevonden vlak bij het Thorbeckeplein waar hy voor het laatst was gezien. Prof. Follis was begin december op door reis naar India in Amsterdam gebleven om hier enkele gesprekken met collega's te hebben. Het onderhoud met prof dr, H. A. P. C. Omen ging inderdaad door. Maar prof. dr. A. Querido heeft tevergeefs gewacht in zyn Leidse woning. De politie heeft van het begin af aan genomen dat er geen misdrijf in het spel was, maar dat de Amerikaan, toen hü vrij veel had gedronken, in het water was gelopen en verdronken. Brand in Pernis: schade één miljoen ROTTERDAM Naar schatting een miljoen gulden bedraagt de scha de die vanmorgen is aangericht op het terrein van Shell-chemie NV in Rotterdam-Pernis waar brand uit brak in de epicote-kunstharsen-fa- briek- Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand die om half negen uitbrak word bestreden door de bedrijfs brandweer die hulp kreeg van de ha venbrandweer van Rotterdam. Om kwart voor tien was het vuur be dwongen. Het fabrieksgebouw en een deel van de installatie werden zeer ernstig stromingen is veroorzaakt. Zij vrezer de schade aanzienlijk zal zün als het onverhoopt zou gaan vriezen voordat de landerijen zouden zijn drooggevallen. Wegen en bermen zullen dan worden vernield. Hulp van BB Zestien BB-spuiten die bü de Mobiele Colonnes behoren zyn gistermiddag in gezet in de Achterhoek. Door het buiten de oevers treden vai| de Eerbeekse beek dreigden namelijk de industriële afval stoffen die zich in het water bevinden schade toe te brengen aan de land- en tuinbouwgronden in de omgeving van Brummen. Voor het wegpompen van dit water is een beroep gedaan op de Mobiele Colonne. TUSKEGEE (Alabama) In een steeg in Tuskegee is het stoffelijk overschot van de 22-jarige neger Samuel Young jr. gevonden. Young was lid van een bewe ging voor rassengelükheid. In verband met de dood van de neger is een blanke aangehouden, die echter niet formeel in staat van beschuldiging is Na ontploffing bij Chefaro (Van c Dordtse redactie) DORDRECHT De hevige explosie, die maandagochtend bij het chemische bedrijf Chefaro ontstond de derde in enkele jaren tijds heeft bij de bevolking van Dordt een zekere on gerustheid doen ontstaan over radio activiteit. Deze ongerustheid komt tof uiting in de vragen die het raadslid J Groenewegen (soc.) aan B- en W- heeft gesteld- Salarissen bij KLM DEN HAAG Op 1 januari zijn de salarissen van het grondpersoneel van de KLM met vijf pet verhoogd. Hierin is begrepen een huurcompensatie. De bij zondere uitkering van twee pet in 1965 zal worden gebruikt om de vakantietoe- van vier op zes procent te brengen. Het familiewapen von Ambergs De Koningin heeft gistermiddag paleis Soestdyk afscheid genomen van ambassadeur van Zweden Brynolf Eng. De ambassadeur is onder scheiden met het grootkruis in de orde Oranje-Nassau. Vrijwillig' en verplicht gelijk AMSTERDAM De ziekenfonds raad heeft meegedeeld dat op twee na alle ziekenfondsen met ingang van dit jaar de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering hebben ver hoogd. De gemiddelde premie die op het einde van 1965 per verzekerde van zestien jaar en ouder f 4,27 per week bedroeg, steeg tot f 5,06 per week. In januari 1965 varieerde de premie bü diverse fondsen van f2,88 tot f5,35. Nu lopen de premies uiteen van f3.60 tot f 5.64 Op vijf na hebben de ziekenfondsen zich aangesloten bij negen regionale ver rekenkassen die een volledige vereffening van premies en kosten zal invoeren. Er wordt gestreefd naar eenzelfde premie per gebied. Voorlopig zullen nog differen tiaties blijven bestaan als gevolg van be langrijke verschillen in het peil van de kostendekkende premie per afzonderlijk Voortdurende stijging van lonen en pry- zen en vooral de kosten van ziekenhui»- verpleging hebben de ziekenfondsen tot deze verhoging gedwongen. Een kosten verhogende factor is ook de nu ingevoer de verstrekking van kraamhulp (in plaats van kraamgeld) gekomen met in gang van 1966. Als gevolg van het geheel in werking treden van de ziekenfondswet op 1 januari 1966 zijn de verstrekkingen voor de vrijwillig verzekerden nu ge heel gelijk aan die der verplicht ver zekerden. Hij vraagt of wel de nodige veilig heidsmaatregelen worden getroffen, die explosies menselykerwijs gesproken uit sluiten. Ook vraagt hij welke maatrege len zijn getroffen om het gevaar van radio-active besmetting te voorkomen, omdat het bedrijf op vrij korte afstand van dichtbevolkte woonwijken ligt. De bedrijfsleider van Chefaro, de heer J. van Holten, acht het gevaar voor radio actieve besmetting niet aanwezig. Welis waar zün bü de explosie enkele radio actieve cellen, die in de alarminstallatie zaten, weggeslingerd, maar de straling van deze cellen was zeer gering. De cel len moeten echter volgens voorschrift worden geregistreerd en als ze in het ongerede raken worden opgespoord. rabanchel is een hoog cirkelvormig schoolgebouw voltooid, dat duizend leerlingen plaats zal bieden. Het gebouw telt tien verdiepingen en in de nok is een waterreservoir aangebracht. De schooltoren zal worden omgeven door sportcomplexen. PAPENDRECHT In een woning in de Vrijheer van Elslaan heeft zich gisteravond of vannacht een ver schrikkelijk drama afgespeeld. Men ontdekte vanmorgen dat de 41-jarige metaalarbeider P. G. zijn 38-jarige vrouw, zijn twaalfjarig zoontje tienjarig dochtertje van het leven had beroofd. Daarna heeft hij de hand zichzelf geslagen- Toekomst aan plasticzakjes (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Volgens de voor zitter van het Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam, moet t.z.t. wellicht de vraag onder ogen worden gezien of de aflevering van onver pakte melk nog langer verantwoord In 1965 is het aandeel van de losse melk het totale pakket opnieuw met enkele procenten (tot 20 procent) gedaald, zo deelde hij vanmorgen mee in zyn nieuw- 1 aarsrede. Hier en daar is de afzet van osse melk zelfs zo gering geworden dat nen zich genoodzaakt zag de distributie .an dit onverpakte produkt te staken. De bezwaren tegen losse melk (onhygië nisch. onpraktisch en omslachtig) onder schreef de heer Van Dam geheel Keerpunt Het lykt er volgens hem op dat 1965 •n keerpunt is geweest t.a.v. nieuwe verpakkingsvormen voor consumptie- melk en aanverwante produkten. De toe passing van papierverpakking nam ver der toe en kortgeleden zyn enkele be drijven begonnen met het leveren van melk in plastic zakjes. Ir. Van Dam Ver klaarde dat diverse andere bedryven eveneens op deze verpakking zullen over schakelen. Wordt koffie deze maand duurder? AMSTERDAM In de loop van janu- ri is verhoging van de koffieprijs met ongeveer 5 procent niet uitgesloten. By de Unie van koffiebranders en theebak kers worden op het ogenblik besprekin gen gevoerd over een eventuele prijs verhoging. Per 1 januari is het invoer recht op ruwe koffie enkele procenten verhoogd. Bovendien is de vraag naar koffie op de wereldmarkt groot, zodat ook hier een tendens tot prysstyging be staat In een toelichting hierop deelde hü mee dat het plasticprodukt op de we reldmarkt in prüs daalt (zulks In te genstelling tot papier), zodat melk in plastic zakjes in de toekomst stellig goed koper te leveren is dan in een andere verpakking. BEWERKTUIGING In de Eerste Kamer is gisteren op nieuw de klacht geuit onder an deren door de heer Geuze van de CHU door 't parlement tegenover de regering onvoldoende bewerk tuigd is- De klacht is niet nieuw, maar zij blijft er niet minder klemmend om. Het regeringsbeleid wordt steeds in gewikkelder- Het parlement moet toe zien. niet alleen op de totstandkoming maar ook op de naleving van de wetten. Het moet, wil de democratie werkelijkheid zijn. aan de regering behoorlijk tegenspel kunnen bieden. Tot dit laatste is de volksvertegen woordiging thans onvoldoende in staat Bekend is dat ook in een jonge democratie als de Duitse het parle ment in zijn eigen bewerktuiging be langrijk verder is gevorderd dan het onze- Die bewerktuiging is overigens een zaak van het parlement zelf. niet van de regering, bij ons is het parlement jegens zichzelf aan de bescheiden kant. VRIJE PERS Onderzoek heeft uitgewezen. dat. in wereldverband gezien, de vrijheid van de pers terrein heeft verloren^ Globaal genomen staat het er op dë wereld met de persvrijheid niet best voor. Wij in ons land hebben niet te klagen. Hier zijn dc zorgen eer van andere aard, te weten: hoe de pers zo ongeschonden mogelijk door de problemen van economie heen te hel pen; ook daarmee kan overigens de persvrijheid gemoeid zijn. Vrijheid van drukpers in de gebruik kelijke klassieke zin is er bij ons volop. De vraag is. of die vrijheid altijd met besef van verantwoorde lijkheid wordt gebruikt, we weten helaas beter. Er verschijnt heel wat dat blijkbaar als een voor de vrij heid te betalen prijs moet worden beschouwd Gelukkig echter laat diezelfde vrij heid ook de mogelijkheid open voor veel goeds. Waarom hier te verzwijgen dat in dit vrije Nederland ook een christelijke pers mogelijk bleek als nergens ter wereld? Ook dat schept verplichtin gen aan de zijde van die pers en aan lezerskant. SPAARBANK De spaarbank voor protestants Ne derland heeft in haar vijf jaar be staan opmerkelijke resultaten ge boekt. Het ideële doel beantwoordt aan een reële behoefte. Terwijl protestantse instellingen er dikwijls moeilijk in slagen op rede lijke voorwaarden geld aan te trek ken, kon deze spaarbank in vijf jaar een spaartegoed bijeenbrengen van twintig miljoen. Met dit geld werd de bouw mogelijk mogelf'ir van een respectabel aantal kerken, scholen, bejaardentehuizen, woningen. De goodwill is dan ook nog steeds groei ende. De bank initiatief van het convent van christelijk-sociale organisaties heeft haar werk kunnen doen, omdat velen hun spaarsaldi tegen overigens gunstige vergoedingen bij deze spaarbank wilden plaatsen. Zo konden moeilijk te financieren projekten tot stand komen. En bo vendien werd op gezonde wijze de bezitsvorming gepropageerd. QBrT) Verdediger verklaarde: AMSTERDAM De zevenjarige Lane Silverman is op het ogenblik met zijn moeder, mevrouw Edit B. Wurblik, in het buitenland. Dit heeft gistermiddag de raadsman van me vrouw Wurbik, mr. C. D. van Boes- schoten meegedeeld tijdens de behan deling in hoger beroep van het kort geding waarbij in september werd beslist dat Lane aan zijn Ameri kaanse vader moest worden gegeven. Mr. Van Boeschoten zei: „Het hangt van het Hof af, of moeder en kind te rugkeren naar Nederland". Mr. W. v. d. Wey, de raadsman van de 37-ja- rige accountant Leon Silverman hoopte dat het Hof snel een beslissing zou nemen in het belang van het kind. Waarschijnlük zal nog vóór 15 februa ri een uitspraak worden gedaan. Ben Californische rechter had vorig jaar augustus bepaald dat Lane by zün vader moest zün, maar dat mevrouw Wurbik Lane voor vakantie naar Neder land mocht meenemen. Vóór 20 augustus moe9t Lane echter weer bij zyn vader zijn. Er werd in Nederland een kort ge ding aangespannen, omdat mevrouw Wurbik haar zoon niet wenste af te Op de dag van de uitspraak werd te vergeefs geprobeerd een ondertoezicht stelling van de Nederlandse kinderrech ter voor de jongen te verkrijgen. Toen dit ook was mislukt verdwenen moeder en zoon spoorloos uit Hilversum. Mr. Van Boeschoten heeft gistermid dag nog meegedeeld dat tegen de be slissing over het voogdijschap inmiddels appèl is aangetekend. Maar de behan deling daarvan zal heel lang duren. Dé raadsman is van mening dat deze be slissing niet in ons land kan worden erkend. Hij vond dat toevertrouwen aan de vader psychologische problemen zal geven. Zyn tegenpledter Is van mening dat het besluit van de Californische rechter rechtsgeldig is. De moeder heeft vol gens hem gehandeld in eigen belang. De behandeling van het appèl dat tegen de Californische beslissing is ingediend, zal waarschijnlijk moeten wachten op ck' beslisaihg van het Amsterdamse Hof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1