Het geheime dorp VARA kocht vier nieuwe televisieseries aan Ckefarine 4 Jit de Haagse hol geplukt. Wat wordt 1966 voor de omroepwereld? Brick Bradford Senmoet 9 DINSDAG 4 JANUARI 1966 ETHE2GOtVEN-ETHE«GOlV|N-ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN Commentaar De Doelen Acti* T°I,én nu al gesloten Ethergolven-ethergolven-ethergoiven-ethergoiven- HILVERSUM „Wij proberen zoveel mogelijk te doen met eigen produkties", zegt de heer Piet te Nuyl, hoofd van VARA's televisie- dienst. „Maar zonder buitenlandse series kunnen wij niet en wij vin den het ook belangrijk dat de Ne derlandse kijkers kunnen zien wat er in andere landen wordt ge maakt. (Daarvan zien we tóch al het een en ander!). Meer dan even 25 pet van onze totaalprogramma's berusten op import. (Dat is altijd nog een kwart!). En om het nieu we jaar goed te beginnen gaan we in januari met vier nieuwe buiten landse filmseries van start". Al deze series zijn gebaseerd op amu sement en ze worden over beide netten verdeeld. Ten eerste de uit 15 afleveringen be staande Enigma, die al vele jaren in Amerika tot de top-programma's behoort en in verband met reohten-perikelen pas kort geleden beschikbaar werd gesteld voor Europa. Dit is een verzameling afgeronde speel- films, in de geest van de bekende Dick - Powell-serie, die alle menselijke proble men behandelen, ook al zijn zowel thril ler als komedie present. Men kan ze zien op vrijdagavonden via Ned. 1 en soms ook op Ned. 2. Weer politie elke afleve> de beman ningen van twee patrouillewagens in Li- eNaar! de heer Te Nuyl ons vertelde, geniet deze filmreeks in Engeland grote populariteit de hoofdrolspelers zijn er al nationale figuren geworden omdat er zoveel levensechtheid aan te pas komt. De politiemannen acteren niet, maar brengen hun eigen dingen van alle dag mee in de geschiedenissen en daarom zijn die niet zo glad en opgepoetst als de Amerikaanse op dit gebied. Wat wij ervan zagen maakte inderdaad een frisse indruk. De advocaat De vólgende reeks bevat weer advoca- tenverhalen, maar geheel afwijkend van de twee die wij al kennen: De verdedig gers en Perry Mason. Waren vader en zoon Preston heren van standing en ver toonde Perry zioh als de harde zakelijke jurist met het zaohte plekje in 't hart, de advocaat Daniël O'Brien (tevens de titel van de serie) is een volksjongen, een soort standwerker met veel gevoel voor de kleine medemens. Hij wordt ons vertoond in allerlei za ken, geëmotioneerd, handig, vechtend als een terriër voor zijn cliënten, als een wandelend wetboek, een gokker en een tovernaar met de biljartkeu. U begrijpt het al: hier is het dikwijls gieren en brullen geblazen, dus speciaal een reeks voor „wie ervan houdt". Daniël beschikt natuurlijk ook over een secreta resse, maar geen mooie jonge, doch een wat oudere en stijlvolle „rots in de bran ding", die haar werkgever wei mint, maar niet dirget aan 't hart drukt. Bo- Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. DE AVRO heeft gisteravond Neder land de kans gegeven om via het tweede televisienet rond te kijken in het prachtige nieuwe Rotterdamse concertgebouw De Doelen, dat op 18 mei a.s. officieel in gebruik wordt ge nomen en nu al voor een groot deel j is ingericht. De camera's dwaalden door het mo derne gebouw, dat zoals terecht werd opgemerkt menige Europese stad ja loers zou maken, omdat het een der grootste muziekpaleizen ter wereld zal zijn. De imponerende hal „waar wel een jeugdfestival kan worden ge geven". de drie concertzalen, de expo sitieruimte en de enorme andere ruimten toerden royaal bezichtigd en zullen zeker indruk hebben gemaakt op de kijkers. Een prettige onderbreking van de excursie, u>aarin de architect gast heer was van presentator Hans Ci troen vormde de ontmoeting met de violist Theo Olof, die bereid was in de klein concertzaal een solo te spelen zonder publiek. „Het geluid heeft hier Hl een fijne en niet te lange nagalm", ifió"t iehtteri0p» de hedendaa*se ze' tevreden, „en de akoestiek nstrumentaal trio.,gee^ rujmte aan wai je doet." I De heer Oosterlee. directeur van het Televisie vanavond Nederland 1: NTS., 19 00 Nieuws in het kort 19.01 Klaas Vaa£-| 19 05 Joumsal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les (les 14 en herhaling les 13). 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Huwelljksvt den. TV-spel. 20.55 Pre s radio- en tv-redactie) Zuid! 19.19 Aktualiteiten. deren. 19.55 Pianoi burgs Symfonie orkest -.. 0«. •gelconcert. 21.55 De zinger vanavor. m: KRO. 19.00 Nieuws. 19.30 Koorzang: kerstlie- - ital (opn). 20.55 Llm- t. 21.30 Kerk- e kerk 22.15 godsdienstig geloofslev Cursus I vorming. 22.30 Nieuws. 22.40 E~piloog! 22 45 grammofoon muziek. 23.55—24.00 18.00 Niei Lichte Nieuws. Hilversum n 29 18.15 Actualiteiten 18.25 Licht fluitsolist. 18.55 Voor de kleuters! 19.00 Ge sproken brief uit Parijs. 19.03 Indonesisch I gita- 1935 Radiotljdscl risten. 20.00 Nieuws. 20.05 Howland in Hol land: gevar. programma. 2115 Ontmoeting tnsovertulginger i piano. 22.10 Licht 22.30 Nieuws. 22.40 Ac Attentle.j^T& ^^.M—2.-o^j^umaai^^ het afgesloten. De VPRO begon kort na de VPRO: 20.01 Politiefilm. 20.25 Cabaret- r3mp een geldinzameling, welke door kroniek. 21 allt omrotptn werd ffstfUnd en in Teeunx^iswefiim. NTS: 22.10—22.15 journaal, totaal een som van 1,4 miljoen galden CVK/IKOR: 22.15—22.45 Programma over dc heeft Opgebracht. BJJbeL XT IEr is een nieuw dorp gebouwd: Nue- va Toltén, dat met honderd gerieflijke huizen, enkele winkelpanden en een Rotterdams Philharmonisch Orkest trof men aan in de grote concertzaal. ..Ik verwacht niet, dat we deze zaal elke avond vol toehoorders zullen hebben, maar de radio- en tv-accom- modatie kunnen er voor zorgen dat de concerten aan miljoenen worden doorgegeven", merkte hij op. Later op de avond, nadat z(j met enige storing had te kampen gehad, zond de AVRO een informatief be langrijk programma over studie mogelijkheden en -toelagen uit. Er werd veel gepraat maar ook veel aan getoond en voor geïnteresseerden werd menige weg gewezen, vooral op het gebied van aanvragen voor stu diebeurzen en het kiezen van studie richtingen. wijkcentrum al bijna geheel aan bewo ners is toegewezen. Met allen is een overeenkomst geslo ten, welke voorziet in afbetaling van de koopsom over een periode van 23 jaar. De Nederlandse stichting welke hier mee haar taak tot een goed einde heeft gebracht, is vervangen door een nieuwe: Fundacion Donacion Holande- sa, met een voornamelijk Chileens be stuur, welke de inning van de afbeta- lingsgelden zal regelen. De fondsen welke hierdoor opnieuw ter beschik king komen, zijn bestemd voor econo mische projecten ten dienste van de bevolking van Nueva Toltén. vendien heeft hij nog zUn beeldschone echtgenote In de buurt en dan weet U het wel. Spionage Tenslotte een stel films onder de titel ..Geheim agent 86". dus spionage. De VARA noemt het een verheugend ver schijnsel, dat er temidden van de James Bond-rage een anti-medicijn is ontstaan in de belevenissen van geheim agent Maxwell Smart, in dienst van de organi satie Control, die 'heel handig is en voor alle avontuur toegerust, maar telkens weer (zoals dat in artiestenkringen heet) „zijn eigen nummer afbreekt". Smart wordt in zijn nooit-aflatende Scène uit „Daniel O'Brien": de knappe advocaat krijgt weer eens bezoek van zijn mooie ex-vrouw. strijd tegen de boosaardige agenten van Kaos bijgestaan door collega's: de mooie vrouwelijke no. 99 en de snelle K 13, die een hond is. Elke aflevering duurt 25 minuten en de reeks verschijnt op zaterdagmiddagen op Ned. 1, telkens om 4 uur. „Z-Cars" gaat dinsdagsavonds zowel op Ned. 1 als op Ned. 2 en Daniël O'Brien komt op VARA-donderdagavonden en -zaterdagavonden op Ned. 2. Intussen zullen op het lopende verhaal van Tim Frazer nog twee avonturen van deze hoofdfiguur volgen. foonmuziek. 7.45 Radioki 8.10 Gewijde muziek, 8.30 Nieuws. 8.32 Lichte1 grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 1 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Moderne grammofoonmuziek. 10.30 Het is gen. studiodienst. 11.00 Mo dern vioolconcert (gr). 1130 Lichte grammo- luzick. 1237 Mededelingen t.b.v. land- inbouw. 1230 Nieuws. 12.40 Reportages chte grammofoonmuziek. 13.30 Lichte nofoonmuziek. 13.40 Stereo: Instrumen- insemble en zangsoliste. 14.00 Boeren en Burgers In Buitenveen. hoorspel. 14.25 Klas siek pianotrio (gr). 14 55 Moderne orkestmu ziek (gr). 15.50 Bljbelvertelllng voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock. 17.10 Lichte muziek uit Zuid-Ameri- ka (gr). 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.00 18.30 Het Spektrum. 13.50 Gelukwensen geen gebrek (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de ongewisheid van de omroepwereld heeft het giste ren aan gelukwensen voor „het nieu we jaar" nifet ontbroken. Voorzitters van omroeporganisaties, van NTS en NRU ontvingen hun personeel in eigen huis dan wel, zoals de NRU het deed, in een officiële zaal... want wel ke studio is zo groot dan dat zij 1100 medewerkers naar behoren kan ontvangen? De diverse redevoeringen waren alle gericht op de vraag: wat zal 1966 brengen aan positiefs voor de pas in een nieuw kleed gestoken to taal-omroep, die er enkele dringende wensen ter vervulling op nahoudt? Die wensen lopen zo'n beetje paral lel en ze zijn ook voor de Icrantenlezer niet verrassend meer: er moet geld komen, er moet personeelsuitbreiding komen, faciliteiten om het derde ra dionet beter te exploiteren, studio ruimten en technische apparaturen voor beide media, men kijkt uit naar vorm en komst van reclame in de etheren voor alles: men ver langt naar eindelijk een echte om roepwet. Dit is zo ongeveer het verlanglijstje waarvan men hoopt dat 1966 althans ten dele vervulling zal brengen. Nadat de heer E. A. Schiittenhelm, voorzitter van de NTS, in de grote televisiestudio A zijn talrijke mede werkers had ontvangen en een Nieuw jaarsrede. waarin ook nog de wense lijkheid van zendtijduitbreiding werd aangestipt, gehouden, ontving het bij na voltallige sterk vergrote NRU-be- stuur 's middags zijn meer dan dui zendkoppig personeel, de leden van hoorspelkern, orkest en koren. r. A. B. Roosjen, nu door de Kroon herbenoemd in zijn „oude" posi tie van voorzitter, stelde het bestuur nieuwe stijl (voor de overgangsperio de) voor: het bestaat nu uit 21 in plaats van 9 leden, hetgeen mr. Roos- jen het citaat „Wij groeien vast in tal en last" ontlokte. Hij blikte voorts zoals gebruikelijk terug in het bewogen omroepjaar 1965, met zijn kabinetscrisis, zijn nieuwe mi nister, de openheid van het bestel (in ontluiking), en zelfs de even hache- lijk-lijkende salariskwestie, welke nu tot aller tevredenheid is opgelost: de achterstallige gelden zijn nog juist op 31 december uitbetaald. Een zorgvolle omstandigheid is, dat nog altijd 115 man personeel van de NRU wachten op huisvesting in Hilver sum. Er komt nu woongelegenheid in Breukelen en er worden ook pogingen ondernomen, in Hilversum bouwcontin- gent te krijgen. VANAVOND TE ZIEN Nederland 7.32 uur 8.20 uur 8.55 uur 9.30 uur 9.45 uur 10.15 uur 1 NCRV Engelse les voor gevorderden. „De eerste gedenkdag", een aflevering van „Huwelijksvoor waarden". reportage „Ooggetuige" uit Zuid-Afrika: een poging tot evaluatie. tweede deel van de serie komische politiefilms „De methode Wanninger": de dorpsheks. 2 VPRO de echtgenote van een agent maakt carrière in „Patrouille wagen 54" Wim Ibo's cabaretkroniek. openhartig gesprek (2e) over de problemen van welvaart en vooruitgang. verfilmd verhaal van Guy de Maupassant „De twee vrien- i het VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 7.30 uur kerstzang c'oor het St. Caeciliakoor. 7.55 uur de Poolse pianist Vladimir Lewicky speelt 20 mazurka's van Szymanowsky. 8.55 uur concert door het Limburgs Symfonie-orkest en de violist Herman Krebbers (eigen opnamen). 9.30 uur orgelconcert in de St. Catharinakerk te Eindhoven door Hub Houet. Werken van oude Nederlandse meesters. 10.45 uur Disco-rendezvous, plaatjes en praatjes. Hilversum II AVRO 7.00 uur brief uit Parijs. 7.05 uur Gamelan. 8.05 uur amusementsprogramma met de Britse presentator Chris Howland. 9.15 uur gesprek over de Soefti-beweging. 9.40 uur optreden van de Franse violiste Annie Jodry (Corelli, De bussy e.a.) 11.00 uur Ton de Leeuw opent het venster op de hedendaagse muziek. rersum II. 298 m. 1007 kc/S. 7.00 VARA. I 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws en ochtengymnastiek. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. 7.30 Van de voorpagina, praatje. 735 Lichte grammofoonmuziek (ver-| volg). 9.00 Praatje voor de vrouw. 9.05 Klas-, sieke grammofoonmuziek. VPRO: 9.40 Drie- ik voor verwachting (III. slot). VARA: .00 Lichte grammofoonmuziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Pianorecital. 12.00 Licht instru-1 mentaal septet. 12.22 Voor het platteland I 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, i 12.30 Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en kalender 13.25 Broadway-melodieën (gr). 13 45 Gespro ken portret. 14.00 Blaastrio. 14.05 Stereo: Radiokamerorkest. 15.00 Voor de jeugd. (16.00-18.02 Nieuws). 17 00 Voor de zieken. 17.30 Promenade orkest en soliste HILVERSUM IH. (F.M.-kanalen). NRU KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte grammo foonmuziek. 10.00 Nieuws. 10.02 Actualiteiten 10.05 Betty: licht platenprogramma. 11.00 Nieuws. 31.02 Actualiteiten. 11.05 Licht mu ziekprogramma en praatje. 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Lichte grammofoonmu ziek. 13.00 Nieuws. 13 02 Actualiteiten. 13.05 Bert: licht muziekprogramma (gr). 14.00 Nieuws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Licht platen- rogramma NRU/AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 'oerbeurt: gevarieerd platenprogramma. 6.00 Nieuws. 16.02 Volksliedjes uit Engels-sprekende landen. 16.30 Rhytm and Blues (gr.). 17.00 Nieuws. 17.02 Gevarieerd platenprogramma voor automobilisten. 18 00 S Televisie morgen Nederland 'i KRO 17.00-17.45 Voor de kinderen. Telkens weer moest ik tersluiks naar haar kijken. Wat was er toch waar ze me aan deed denken? We zaten nu al een kwartier tegenover elkaar in de trein on ik kon het niet laten haar steeds weer goed op te nemen. Er was iets. iets heel bekends, maar ik kon het niet vinden. Toen merkte ik, dat nog wel? zij via de spiegeling in het raam mij zat te staren. Ook op zoek verleden waarin wij beiden een gezamenlijke rol hadden gespeeld? Ik keek naar haar spiegelbeeld in het raam en toen, tegelijkertijd zagen we elkaar recht aan. En waren er. Tientallen jaren draai den terug. De treincoupe werd een schoolklas. Ik rook de carbol van de k Dan de kreet: Nee maar, hoe gaat En dan niet weten wat te zeggen. Hoe gaat het je? Hoe is het allemaal gegaan, hoe is We mochten elkaar als kinderen wel, maar na de lagere school waren we ieder een andere kant opgegaan. Daar zaten we tegenover elkaar, plotseling weer met de oude sympa thie, maar tegelijkertijd met de kloof van tientallen jaren, van duizend bele venissen, van ongedeeld verdriet en ongeweten vreugde. Probeerden het toen met „weet je >g wel?" en „die kleine Jantje is groot man geworden, hij zo bijdehand". Maar we wisten allebei, dat het dat toch niet was, wat we in het blij herkennen zochten. Voorzichtig tastend werden we per- -- ----- soonlijker. Heel langzaam vouwde ujKheden Terug naar Holland met de kinde ren. Geen geld. De zorgen. De langzame weg naar het normale leven. Stap voor stap verder tot er weer wat meer zekerheid kwam. Nieu we belangstelling, mogelijkheden voor de kinderen. - io cc. "egen waasde over de weilan- toen al den, dan een stad. We waren er. De trein stond al, maar we bleven >g even zitten. Met een vaag gebaar besloot ze: „Er is niets gegaan zoals ik dacht dat het zou gaan. Het geluk heeft korter geduurd, de onoverkome lijkheden zijn allemaal overwon- Een conducteur liep 9peurend door de wagon, keek ons verbaasd aan en we repten ons weg. Wandelden het perron af. „Mijn dochter komt me halen, ze zal niet snappen waar ik blijf", zei ze. Het afscheid was wat haastig, we wissel den geen adressen uit, weten niet eens hoe we nu heten. Wonderlijk, dat een leven zo opeens leven zich open. Het kind met de het jouwe weer kan raken om dan te werd een verglijden in een onbekendheid, mis schien voor jaren, misschien voor altijd. lange viechten verdween Een mevrouw in een treincoupé. lag. Indië, het geluk. Na het kamp geen weerzien met haar man. De angst, de eenzaam- Duitsland: honderd nieuwe tv-zenders (Van onze radio- en tv-redactie) HAMBURG De Duitse PTT zal in de loop van het jaar 1966 honderd nieuwe steunzenders oprichten ter ver- „Hier kan", aldus mr. Roosjen, „van I spreiding van het tweede en derde te- hoge nood worden gesproken (de NTS levisieprogramma. zit er niet beter voor, Red.), vooral in Het tweede Mainzer programma van erband met de nieuwe structuur en ZDF kan nog steeds in 20 pet. de ingebruikneming van het derde ra dionet, waarvoor nog meer nieuwe employés moeten worden aangetrok ken. Bovendien zal de NRU, nu zij voor het eerst een groot stuk zendtijd (25 pet. van de totale!) krijgt, een eigen programmastaf moeten aantrek ken." Over de tijdelijkheid van de thans begonnen vernieuwingen binnen de omroep zei mr. Roosjen, dat het zal afhangen van de bevindingen welke men in de komende twee jaren gaat opdoen, of de toegezegde wettelijke regeling een voortzetting hiervan wordt, dan wel, of men nog andere wegen moet inslaan.. Na alle medewerker,s vooral dege nen „die in het verborgen arbeiden" bedankt te hebben voor hun ijver en toewijding, riep mr. Roosjen uit: „Er blijven moeilijkheden welke Komt VARA toch met omstreden spel? land niet worden ontvangen, hetgeen dit programma remt in haar ontplooi ing, en adverteerders weerhoudt om reclame te maken via de buis. Het derde programma is eigenlijk een verzamelnaam voor regionale uitzendingen: de ene omroep doet het wel, de andere niet, maar steunzen ders zijn ook daarvoor hard nodig. 82 Hij begreep het best. Bonsma had hen er lelijk tussen genomen! Van de knappe jonge meis jes was geen spoor te bekennen. Naast Joep liep een Jood van zeker al in de zestig, die uit pure zenuwachtigheid geen ogenblik zijn mond hield, daarachter kwam een oude jongejuffrouw, lang. mager en geduldig, met een enorme neus, achter haar een kogelrond echtpaar, dan Heintje met een dikke opgewekte Amsterdamse volksvrouw, die zo uit de Jordaan weggelopen leek en helemaal aan het einde kwam Jackie met een slungelige jongen nog vergroot worden door het pijnlijk met een bril. Oom Chris dacht opeens, dat de boer tekort aan financiën, maar moeilijkhe- van de Iemenhof nog niet zo dom was geweest om den zijn er om ertegen te vechten en de dikkerd te kiezen; wat ze teveel aan kilo's had, ze onder de knie te krijgen. Wie hart vergoedde ze in humor en activiteit. Buiten het heeft voor de Nederlandse omroep en station schommelde ze regelrecht op de haar toege- voor zijn werk, roep ik op om de wezen partner af, begroette hem met een slag op krachten te bundelen, teneinde geza- zijn schouder, waarvan hij bijna doorboog en een menlijk te bouwen aan de omroep- sappig: „Dag lieverd, ik zal je maar niet zoenen nieuwe-stijl". waar iedereen bij is. Mot ik daar achterop? Als ik erdoor zak...Kennen me niet beter meteen gaan lopen? Da's ook geen fauteuil! Het lijkend wel een Amsterdamse tram, het puilt er aan alle kanten uit". Toch wist ze zich vlug en handig op de bagagedrager te installeren. De boer had moeite om het evenwicht te bewaren. „Hola, juffrouw, houd je roer recht", zei hij en steunde zich dan met het ene, dan met het andere been op de grond tot hij de nodige vaart erin had. Hij grijnsde opgewekt naar oom Chris, die de oude jongejuf frouw voor zijn rekening had genomen, slingerde HILVERSUM Het ziet er naarrakelings langs een paar Duitsers, hotste met zijn uit, dat de VARA toch het onlangsvracht de overweg over en sloeg het bospad in. plotseling van het programma geno- Binnen drie minuten was de hele groep opgelost men spel „Als er geen zwarten beston-1 en op weg naar het Geheime Dorp. den, moesten ze worden uitgevonden" boer en oom Chris kwamen bijna tegelijker- DOOR H. H. VAN NïJNATTEN DOFFEGNIES 5 voor de televisie zal uitzenden. U zult zich herinneren, dat de jonge regis-1 seur John van de Rest vreselijk boos j werd, toen de programmaleiding op het laatste moment besloot, de opname eerst nog eens goed te bestuderen alvo rens het spel uit te zenden „uit be zorgdheid dat het kijkend publiek be paalde fragmenten verkeerd zou uitleg gen". De raad van advies van de VARA heeft de opname bekeken en er geen bezwaar tegen aangetekend. Het dage lijks bestuur van de VARA beraadt zich nu over de uitzending, maar zal waarschijnlijk wel gehoor geven aan het uitgebrachte advies, zodat het stuk alsnog op de beeldbuis gaat verschij- tijd aan. Dat kwam, omdat de boer hier en daar in een mul stuk weg gestrand was en dan met z'n abnormale vracht moeilijk weer op gang kon ko men. Ze waren de beste maatjes. Hij begreep de sappige taal van de vrouw heel goed en zij vond hem een rare kwibus. Hij zei niet veel, maar als hij wat zei, was het een krachtterm vanwege de slechte weg, de bijna bezwijkende fiets of haar zwaarte. Dat verdroeg ze best. eerlijk was eerlijk, ze wonden er geen van beiden doekjes om. Hij moest lachen om haar haast. Ze kon bijna het ogenblik niet afwachten, dat ze haar man weer zou zien, en toen ze hem met een paar andere kampbewoners aan de ingang van het dorp zag staan, was er geen houden meer aan. Nog voor de boer kans kreeg z'n been aan de grond te zetten, was ze al van de bagagedrager getuimeld en ver wonderlijk vlug door het mulle zand naar haar man toe gelopen. Terwijl de boer nog met een onderdrukte vloek z'n scheen Stond te wrijven, die hij bij de onverwachte beweging tegen het pe daal gestoten had, breidde' de dikke vrouw haar korte armen uit en vloog haar echtvriend om de hals. Ze zoenden elkaar dat het klapte. De omstan ders werden er verlegen van, keken geamuseerd en toch aangedaan toe. En Bonsma, die inmiddels ook aangekomen was, stond ernaar te kijken als een regisseur naar een geslaagde scène. Zelfs Joep en Heintje raakten er hun boze bui bij kwijt. Ze waren bereid de zaak niet al te hoog op te nemen en Bonsma grootmoedig te vergeven. Ze konden zelfs zijn plagerige en zelfvoldane grimas met een hooghartig glimlachje beantwoorden. De maand september 1944, de maand waarin iedere Nederlander de overwinning om zo te zeg gen in zijn handen meende te hebben, de maand van hoge druk en depressie, stelde aan de kamplei ding de hoogste eisen van tact, begrip en redelijk heid. Het was een toer om de teugels niet te verliezen. Na „Dolle Dinsdag" namen het optimis me en het verlangen naar vrijheid zulke afmetin- aan, dat sommige jongeren bijna met geweld van onverantwoordelijkheden afgehouden moesten worden. Geduldig moesten telkens weer opduiken de geruchten, als zouden de Duitsers uit Neder land teruggetrokken zijn, tegengesproken en ontze nuwd worden. Oom Chris was dagelijks in het Geheime Dorp om te sussen, te bezweren, geduld te prediken en waar nodig was met streng gezag op te treden. Dikwijls vroeg hij Christina om mee te gaan. Ze voelde de grieven vaak aan voor ze uitgesproken waren, ze kon beter mee enthousiast zijn en toch tegelijkertijd een onzinnig plan afwijzen. Ze bezat de gave vertrouwen te wekken, en tegelijkertijd medelijden te tonen en te troosten. Iedere dag zat ze een poosje aan het bed van het keurige oude heertje, dat oom Chris eens achter op de fiets naar het Geheime Dorp gereden had en die toen zo'n blijmoedig optimist was geweest om zelfs in het lugubere schemerige bos alles even prachtig te vinden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9