Nieuwe Leidse Courant China verliest greep op Centaal Afrika Fries polderland is noodgebied Complete chaos in Newyorkse straten Leger verzekert zich van de macht in Opper-Volta Illegale veemarkten aan de grens Yarkensprijzen gaan nog meer omlaag Frisdrank: 32 liter per jaar Lonen in bakkerij omhoog Nieuw eilatid bij IJsland Commentaren In mei ,InterlancT-quiz Stroom buitenlandse arbeiders afdammen Dinsdag 4 januari 1966, 46«te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 AbonneTnentsprijzi „Stantv*jtich is ghebleven mijn hert in leghenspoet I" 0,88, p!m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Water zo ver het oog reikt (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Het Friese pol derland is een noodgebied geworden. Zover het oog reikt water, water en niets dan water. Het dorp Akmarijp bij Joure lijkt wel op palen te zijn gebouwd. Voor het eerst sinds de hoge stand van het water is het no dig gebleken loopplanken naar de huizen uit te leggen, omdat de wo ningen anders niet meer zonder het gevaar voor natte voeten zijn te be reiken. Een voorbij rijdende auto doet het water aan weerszijden van de smalle rijweg hoog opspatten, waardoor het aan een amfibievoeiv tuig doet denken. De mannen van de dienst van gemeen tewerken van Utingeradeel zwoegen als paarden om nieuwe dijkdoorbraken te voorkomen. Over een lengte van kilo meters brengen zij onafgebroken zand zakken aan. Overuren worden niet gere kend. Zij weten sinds drie weken al niet beter. Hun werk hangt samen met het ene woord water, dat steeds weer als een refrein opklinkt. Voorman wegwerker Kleefstra uit Ak- krum is niet zo best te spreken. De hele dag hebben we gezwoegd als paarden, moppert hij, maar u moet niet denken dat ook maar een van de mensen hier ons een kopje koffie heeft aangeboden. Het is om moedeloos van te worden. De anderen vallen hem bij. De voor man neemt er even Je tijd voor. Ziet u dat dijkje daar? Wanneer we het niet tijdig hadden opgehoogd, zouden die boerderij en die en die onder wa ter zijn komen te staan. Hij beschrijft met een vaag gebaar van zijn arm een halve cirkel. De boerderijen staan nog droog, nog wel. dankzij voorman Kleef stra en zijn helpers. Hoelans Hoelang de misère nog zal duren kan niemand voorspellen. Het is met veer tien dagen wel bekeken, heeft de gede puteerde voor 'waterstaatzaken, de heer Gerbrandu op 15 december in .e Friese Staten verklaard. Daarom ook had naar zijn idee het instellen van eei. maalver- bod weinig zin meer. Kleefstra en alle anderen weten wel op uw schaaltje 71A7t niet duur. wel heerlijk Weersverwachting Later meer wind Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk: droog weer, plaatselijk mist, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst en overwegend zwakke ver anderlijke wind. Later: half tot zwaar bewolkt met mogelijk enige neerslag, temperatuur om het vriespunt en matige of vrij krachtige wind uit zuid tot oost. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zesde deel Een zesde deel van midden Friesland staat nu onder water. Dat betekent dat er voor de mensen van gemeentewerken, voor Kleefstra, Stoker. Van de Meulen en al die anderen geen tijd overschiet om thuis een hapje te gaan eten Zij hebben wel iets anders te doen. Nu weer hier, dan weer daar moet geholpen wor den en steeds spelen zandzakk^r de hoofdrol. De directeur van gemeentewerken, de heer Kalsbeek controleert de verzwakte polderdijken. Hij is in zijn vermomming van brandweerman amper te herkennen. Het gemaal bij Lemmer slingert het wa ter er uit, 4000 m3 per minuut. En toch is het slechts een druppel op een gloeiende plaat. Voorman Kleefstra tikt aan zjjn pet. We moeten weer verder, zegt hij. Hij buigt zich weer over zijn zand zakken en zover het oog reikt, water, water, niets dan water. ABIDJAN/BANGOEI/COTONOU Het communisme (en vooral dat van de Volksrepubliek China) begint zijn greep op Centraal-Afrika, het laatste bolwerk in dit werelddeel, te verliezen. In Opper-Volta heeft het leger de macht in handen genomen na vier dagen van heftige demonstraties tegen de bezuinigingspolitiek van ex- president Yameogo. Chinezen zouden de oorzaak van de moeilijkheden zijn. Al op Nieuwjaarsdag greep het leger in de Centraalafrikaanse Republiek in. Deze staatsgreep was het gevolg van de toenemende Chinese invloed. In Dahomey, waar op 29 november een staatsgreep plaats had, heeft men alle Chinese diplomaten aangezegd het land te verlaten. Alleen Ghana in Kongo-Brazzaville verkeren nog onder Chinese invloed. Luitenant-kolonel Lamizana maakte vandaag voor de radio bekend, dat hij het nieuwe staatshoofd van Opper- Volta is- De noodtoestand, die al enige dagen bestond, blijft van kracht en alle in het verleden gesloten verdra gen zullen worden gerespecteerd. Voordat het nieuwe staatshoofd het woord nam. spraik oud-president Yameogo. Hij verheugde ziöh erover, dat d elegerleider in overeenstem ming met hem maatregelen had getroffen die de ontwikkeling van het Inad gaande zullen houden. De ex-president' heeft de voormalige voorzitter van de nationale vergadering burgemeester van de hoofdstad van de moeilijkheden beschuldigd. Hij zou gepoogd hebben Opper-Volta op te laten Vooruitziende blik van een fabri kant: er zijn vlaggetjes van Bea trix en Claus met huwelijksdatum op de souvenirsbeurs in Utrecht. Drie of vier dagen hebben Chinese diplomaten de tijd Dahomey te verla ten. Alle betrekkingen met comir.unis- tisoh China zijn opgeschort. De minister buitenlandse zaken. Zinsou, zei dat Dahomey een nieuwe politiek moet gaan voeren die geen verdeeldheid onder de bevolking meebrengt. Hij voegde eraan dat de Chinese burgers in Dahomey het land niet hoeven te verlaten, even als de correspondent van het pers bureau Nieuw China. Dahomey erkende communistisch China 13 november 1964. nadat de diplo matieke betrekkingen in Nationalistisch China in april waren verbroken. Ook in de Centraalafrikaanse Re publiek zijn Chinezen verbannen. De leider van de opstand, kolonel Bokassa heeft een nieuwe regering gevormd- Hijzelf is president en minister van defensie en justitie In de nieuwe re gering zitten drie ministers van het oude kabinet. Ex-president Boeko zit in een militair kamp. AMSTERDAM Dc Nederlandse pro- duktie van frisdranken heeft in 1965 400 miljoen liter bedragen. Dit bete kent, dat elke Nederlander per hoofd 32 liter gedronken heeft. (Volgens de ramingen van april 1965 22,2 liter). Dit nieuwe cijfer werd bekendgemaakt door de heer J. F. C. Westerman, af tredend directeur van The Coca-Cola Export Corp. te Amsterdam. Hoewel honderdduizenden gisteravond thuisbleven (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Ltioopcombinaties hebben voor de week tot 8 januari de varkensprijzen weer met 15 cent ver laagd, waardoor deze nu gedaald zijn beneden de f 2.50 per kg, nl. tot f 2.47 per kg geslacht gewicht, eerste kwa liteit, af-boerderij voor varkens van 68 tot 85 kg. Tengevolge van de mond- en klauw- z eer epidemie en de sluiting van de buitenlandse grenzen voor onze vlees export is de aanvoer van varkens op het ogenblik ruim en staan de prijzen onder druk. Zoals wij ai eerder schre ven is er echter geen reden voor pa niekverkopen. omdat de algemene si tuatie eerder beter dan slechter wordt. De minister heeft het advies van het produktschap tot het uit de mait:t ne men en invriezen van varkens over genomen, het aantal ziektegevallen neemt af en de provincie Zeeland is weer tot vrij gebied verklaard. Het verbod van het houden van vee markten in Nederland heeft in het Ne derlandsBelgische grensgebied reeds geleid tot het houden van illegale vee markten. Belgische boeren brengen langs binnenwegen hun vee naar de dorpen improviseren daar een prlvé-veemarkt ar z(j hun varkens tegen zo hoog mo gelijke prijzen trachten te slijten. Van enkele Belgische boeren In St. Truide erden de beesten reeds in beslag ge- omen en vernietigd. In België is het na melijk verboden veemarkten te houden in de provincies die grenzen aan Neder- In Nederland blijkt het rundvlees nog tamelijk prijshoudend te zijn. Het rund vee steeg zelfs gisteren iets boven het niveau van de zogenaamde oriëntatie prijs. Wordt de aanvoer van varkens vlees bijzonder groot, dan moet echter verwacht worden dat ook een druk zal ontstaan op de prijs van het rundvlees. Met vette kalveren staat het moeilijker. Voor de afzet hiervan is men voor een belangrijk deel op de export aangewe zen, terwijl deze kalveren niet kunnen worden ingevroren. Bij de veehouders bestaat enige teleur stelling over de beslissing van minister Biesheuvel dat de invriesregeling varkens zich voorlopig zal beperken tot 30.000 stuks voor de maand januari. De thans geblokkeerde export bedroeg per maand meer dan 100.000 stuks. De veertig cent vergoeding die betaald wordt bij de invriezing komt overigens overeen met de kosten hiervan. Houden de moeilijkheden voor de varkenshou ders aan, dan is het echter niet uitge sloten dat de minister hei aantal' van 30.000 alsnog zal verruimen. LYON De olieraffinaderij Rhone- Alpes in Feyzin, ongeveer tien kilo meter ten zuiden van Lyon, is i morgen om zeven uur na een aantal explosies in brand geraakt. Ruim duizend brandweerlieden bonden dc strijd aan met het niets ontziende vuur. Zware rookwolken maakten het werk van de brandweer extra zwaar. Het was niets bekend. Vol gens een bericht van het Franse persbureau a.f.p. van vanmiddag zou het aantal doden en vermisten rond de dertig liggen. Ongeveer tachtig mensen zouden met brandwonden in ziekenhuizen in Lyon zijn opgeno- Vakbondsleider in staat van beschuldiging NEW YORK De staking bij het openbaar vervoer in New York ver oorzaakte gistermorgen en aan het begin van de middag weinig onge rief, maar toen tegen de avond de kantoren uitgingen en iedereen te gelijk naar huis wilde, was de chaos in de Newyorkse straten compleet. Alle bruggen en tunnels waren ver stopt met personenauto's die zich de stad uitworstelden. De voornaamste verkeersaders naar het hart van de stad, vooral de wegen naai- de voor steden Brooklyn en Queens, waren afgestampt vol. De wagens reden er bumper aan bumper. Toch waren honderdduizenden New yorkers gisteren niet naar hun werk gegaan, waarmee zij gehoor gaven aan het advies van burgemeester Lindsay. Hij vroeg zijn stadgenoten liever thuis te blijven dan met de eigen auto naar het werk te gaan. Het verkeer op de hoofdwegen naar Manhattan werd al Staking van het openbaar vervoer in New York bracht een voor die stad zeldzaam verschijnsel, hier op de Brooklynbrug gefotografeerd: een eenzame fietser temidden van de duizenden die zich te voet naar hun werk begeven. vroeg druk, maar later werd het nor maal voor een werkdag. De verkeerspo litie liet weten dat het niet nodig was nietsessentiële voertuigen uit Manhattan te weren, een maatregel die de burge meester had geopperd. De vakbond van het gemeentelijk voerspersoneel, die 35.000 leden telt, heeft de staking georganiseerd om kracht bij te zetten aan de eisen inzake een loons verhoging van dertig procent en een vierdaagse werkweek van 32 uur. Deze eisen zijn zondagavond echter drastisch afgezwakt, maar de directeur van het vervoerbedrijf ging daar niet op in. gebaar van de vakbond was volgens hem niet te goeder trouw. Het is de eerste volledige staking bij het Newyorkse openbaar vervoerbedrijf in zijn 300-jarig bestaan. Tot het laat ste ogenblik heeft niemand willen ge loven dat het zover zou komen. In de 30 jaar dat hij aan het hoofd staat van de vakbond van vervoerspersoneel had Michael Quill steeds de uiterste maat regelen vermeden. Keus Intussen is Quill voor de keus ge plaatst de staking vandaag te beëindi gen of de gevangenis in te gaan. Rech ter Geiler van het hooggerechtshof heeft Quill en acht andere vakbondsleiders beschuldigd van minachting van het hof door niet te voldoen aan een bevel, waar bij de staking werd verboden. De Newyorkse advocaat Kearney heeft tegen Quill een eis tot schade vergoeding van 25.000 dollar inge diend omdat deze een onwettige sta king heeft afgekondigd. Doordat er geen bussen en treinen reden bleven zijn cliënten nu weg. Wint Kearney deze zaak, dan staat voor acht mil- I norschot van f7,50 (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het bakkerijpersoneel krijgt met ingang van deze week f ".50 loontoeslag in afwachting van het de finitief van kracht worden van de nieuwe cao. Partijen bereikten overeenstemming over een loonsverhoging van 7 pet en nog een extra optrekking van de lonen met 6 pet tengevolge van een bestaande loonachterstand. De vak.-toeslag wordt van 4 op 6 pet gebracht. De huurcom- pensaties en de waarderingstoeslagen worden in de cao verwerkt en boven dien start men met een nieuw systeem van functiewaardering. De nieuwe cao krijgt een looptijd van 15 maanden. Een definitieve beslissing over dit fi nancieel nogal ingrijpende contract wordt niet verwacht voor eind februari. De ri goureuze broodprijsververhoging, die de bakkers noodzakelijk achten en die aan zienlijk uitgaat boven de door de minis ter toegestane verhoging per 1 januari steunt mede op de aanzienlijke kosten stijgingen die een gevolg zijn van de nieuwe loonsverhogingen. Voor het winkelpersodneel in het bak kersbedrijf werd nog geen overeenstem ming bereikt. Voor de toekomst wordt gestreefd naai- een enkele cao zowel voor het bakkerij- als het winkelpersoneel. REYKJAVIK Een piloot heeft ont dekt dat voor de zuidkust van IJsland na vulkanische uitbarstingen een nieuw eiland is ontstaan. Het is honderd bü vijftig meter groot WIJSHEID De nieuwbenoemde hoofdlegerpre- dikant, ds. J. Drost, heeft ruime er varing, zowel in het leger als in de interkerkelijke verhoudingen. Zij zal hem van pas komen op de moei lijke post waarom hij niet heeft ge vraagd, maar waarvoor hij is aan gewezen. Dit laatste, naar onze in druk, in meer dan één zin. Hoe moeilijk de post is, hebben de controversen bewezen die naar bui ten zijn gekomen. Afgezien van de vraag of daarbij door allen steeds de nodige wijsheid is betracht, het ging om wezenlijke zaken, wel in staat de gemoederen gaande te ma in onze samenleving kunnen ook conflicten hun functie hebben. Al was het om het besef aan te scher pen dat niettemin het leven voort gang dient te hebben. Wij wensen de nieuwe hoofdlegerpredikant gaar ne de wijsheid toe die hij zal be hoeven. en voorts aan allen begrip voor zijn moeilijke maar noodzake lijke taak. OVERGANG Als burgers van een democratische staat behoren wij ook de ontw'kke- lingen binnen het partij we-"-* met belangstelling te volgen. Uit oog merk leze men in dit numrier het gesprek van onze parlementsredactie met een vooraanstaand PSP'er. De communistische partij ten on zent heeft in de loop der jaren nogal wat veren moeten laten. Telkens weer hebben teleurgestelden haar vaarwel gezegd. In deze teleurstelling zit altijd iets van tragiek. Men is van idealisme bezield geweest, maar vond Xtar- voor geen ruimte. Sommigen blij ven dan politiek dakloos, anderen zoeken een onderdak elders. Of in dit geval de PSP zal bevredigen, moet worden afgewacht. Ook trou wens, of de PSP zelf in de nieuwe aanwinst voldoening zal vinden. De vroegere communisten zijn over het algemeen uitgesproken figuren. Ook buiten de PSP zal dc uitwer king van deze overgang aandacht krijgen. KRANT OP enigszins oorspronkelijke wijze heeft gisteren onze redactie de le zerskring die zozeer op haar is aangewezen de goede wensen aangeboden voor het nieuw begon nen jaar. Het was, zoals zal zijn op gevallen. een nogal respectabel ge tal. Inderdaad, er komt wat kijken, zal de lezer dagelijks worden voor zien van de informatie die hij en zij behoeft. En toch is ook die omvangrijke redactie nog maar één van de schakels in de ingewik kelde organisatie van de hedendaag se krant. Naast haar voegen zich al die ande re afdelingen: de abonnementen en advertenties, van administratie, tech niek en expeditie. En in nog wij der cirkel onze honderden corres pondenten, agenten en bezorgers. Geen afdeling kan worden gemist, wil de krant beantwoorden aan haar doel: de lezer snel. betrouwbaar en onderhoudend te informeren. Coster, uitvinder en ontdekker van de boekdrukkunst, zou vreemd heb ben opgezien bij de uitgroei van zijn vondst. (VIA EARLY BIRD) met emigranten in VS (Van onze radio- en t-v-redactie) HILVERSUM ,.Hoe je daar nu zo gauw achter gekomen bent. weet ik niet", zegt Dick van Bommel, „maar ja. als je het mij vraagt.-., het is v We hebben een heel vaag plannetje om na de finale van „Interland'' nog een spectaculaire slotuitzending tc maken: een wedstrijd tussen Neder landers en Belgen in eigen land en-.. Nederlandse en Belgische emigranten in Amerika. En dat in een directe uitzending via Early Bird. Als het ten minste te verwezenlijken is, dat dolle „Ik zog je eerlijk hot idee is niet van mij, maar van mijn BRT-collega joen andere Newyorkers de weg open Nest Jansen. We zaten te praten over de tot het indienen van soortgelijke eisen. wenselijkheid van een stunt aan het eind (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De werving van de buitenlandse arbeiders moet niet zonder meer gehandhaafd blijven. Het is evenmin gewenst dat men niets doet tegen de spontane toe loop van arbeiders uit andere lan- is het standpunt van het overleg orgaan van de drie vakcentralen. Men wijst op de onzekerheden, die er ten en van de werkgelegenheid, na de massale ontslagen van de afgelopen we ken, bestaan. Verder herinnert het over legorgaan dat zich keert tegen de opvat- .•an de Raad van Nederlandse Werk geversbonden aan de toenemende moei lijkheden op het gebied van de huisves ting en de maatschappelijke begeleiding van de buitenlandse gastarbeiders. Deze zienswijze van de vakcentralen wordt gepubliceerd in het officiële or gaan van het Nederlands Katholiek Vak verbond, „Ruim Zicht". Uit deze publi- katle blijkt, dat de vakcentralen reeds in augustus dc aandacht van de regering voor deze kwestie hebben gevraagd. Nu heeft het overlegorgaan de rege ring laten weten, dat het dringend ge wenst is het bestaande toelatings- en werkvergunningsbeleid in verband met de zogenaamde spontane toeloop in nadere overweging te nemen. Een goed gecontroleerd wervingsbeleid is noodzakelijk om excessen te voorkomen. Ten slotte wordt de vraag gesteld, of van de quiz. Ineens zei Nest: ,,Een quiz tussen Europa en Amerika over Early B:rd. We waren ineens allemaal enthou siast. Maar er zijn 'n hoop bezwaren. Om te beginnen kost het veel geld. En dan: een stuk organisaitdel". „En jullie denken aan de Nederlands sprekende kolonie in Detroit? „Dat weet je dus ook al. Ja, daar kwam Nest ook mee aan. We weten wel. dat daar veel Nederlanders en ook Bel gen zitten, maar we moeten eerst on- aerzoeken of de aantalsverhouding juist „Jullie gaan er dus eerst op uit om dat te onderzoeken?". „Natuurlijk, dat moet. Bovendien ken nen ze daar het programma helemaal niet. dat moet je dus inleiden en verto nen. maar met dan nadat we alle moge lijkheden met die satelliet hebben onder zocht en ook eoht een gemeente in Ame rika hebben vastgesteld. Maar we welen nog niet eens. wanneer we ervoor naar Amerika zuilen gaan; we hebben er pas een gesprek over gehad. Dan moeten we nog noren, wat onze BRT- en NCRV- bazen zeggen. Vergeet vooral die hoop geld niet. En als het eenmaal zou kun nen doorgaan, moeten er toch ook weer organisatoren naar Amerika. En we moeien nog eens medewerking van een Amerikaanse tv-maatschappij hebben...,, „Weet je. dat ZDF in Duitsland in maart de quiz „Het gulden schot" via Early Bird met Amerika gaat spelen?". „Nee Is dat zo? Dan zijn zij in elk geval de eerste, maar wij zijn los van de ZDF op de gedachte gekomen". ..Wanneer zou „Interland" eventueel kunnen doorgaan?". „Aan hert eind van het seizoen. Niet voor mei. We gaan tot eind april door met Nederland—België zoals hot nu is". „Maar je hebt tc rekenen met zes uur tijdsverschil". „Dat is een van de dingen, die we al hebben bekeken. Als het bij ore avond is het daar namiddag, dan moeten ze maar vrij voor nemen", zegt Dick BommeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1