I Het geheime dorp S Zoveel mogelijk vrij bij jaarwisseling NTS kijkt terug naar belangrijk 1964 Slit d& Haags® bot geplukt. Brick Bradford Senmoet MAANDAG 3 JANUARI 196< CTHE8G01VEN-ETHHG01VEN-ETHERG01VEN-ETHERG0LVEN rHERGOLVEN-fTHEIGOlVEN-ETHEIGOlVENETHERGOlVEN. ADAM FAITH EN CHRIS ANDREWS BUSSUM De Avro presenteert in de tweede helft van januari twee beroemde Engelse tie nerartiesten in het tv-programma Moe/ Ga Ga: Adam Faith, zanger en filmacteur en Chris Andrews siiccesvol liedjesschrijver en zanger. Tussen Adam en Chris is een hechte vriendschap gegroeid sinds het ogenblik dat de liedjesschrijver opdracht kreeg het hitrepertoire van Adam Faith te ma ken. Chris Andrews schrijft ook de meeste liedjes voor Sandie Shaw. ileke granunofoonmuziek. 19.53 Op de if, praatje. 20.00 Dansmuziek (gr.). 20.20 Dat irme kind. hoorspel. 21.05 Londens Svmfonie irkest en solist (gr 21.50 Klassieke gewijde nuziek (opn). 22.15 Avond overdenking. 22.30 I.(gr kl2»g'--2^0 Stereo: 2335-24.00* Nieu^' Ev*"* Hilversum II. 298 m. VARA: 18.00 Nieuws 1.15 Actualiteiten. 18.25 Licht orkest er 'hte grammofoonmuziek overzicht. 20.00 Nieuws Zangsolister klankbeeld. 22.00" Grote" cwiponi 19.50 Parlementair MHHLicht 20.30 Verhaal halen, wedstrljdpel. 21.00 n_i trumentale begeleiding. "\7AN boodschap penjongen tot gevierd filmster. Dat is de sprong, die Adam Faith in twee jaar maakte. In cijfers uitge drukt: van dertig gulden per week tot een inkomen van een half mil joen per jaar! Adam Faith (25) wilde al als kleine jongen bij de film. Zijn jeugddroom leek nooit waar heid te worden, toen hij een baan tje als boodschap penjongen aannam. Midden in de skif- fle-rage werd hij zanger bij The Wor ried Men en ging hij een jaar lang op toernee. Toen kreeg Chris Andrews Adam Faith en overwon, toen hij zijn kans kreeg in het tv-program- ma „Oh Boy". Tot zelfs uit Duitsland kwamen er uitno digingen voor de jeugdige beat-zan- ger. Anderhalf jaar trad hij in Ham burg op met groe pen, die inmiddels wereldberoemd zijn geworden, o.a. The Beatles. Minder succes had Chris Andrews, toen hij in eigen land met een beat- groep ging optre den. Min of meer ontmoedigd gaf hij zich weer over aan zijn oude hobby: liedjes schrijven. P.06 Kenmerk. TV-film. 20.00 Jol 20.20 Uitzending sche Unie 20.30 film (beide keuringen Journaal. •land n. NTS: 20.00 Nieuwa in het kort. AVRO: 20.01 De Doelen, programma over het nieuwe concertgebou dam. 20.30 Shindig, Amerikaan: studiemogelijkheden, hy de kans voor de televisie op te treden. Hij kwam Adam Faith werd zijn dankbare afnemer, want „The twee keer voor de camera's, deed aan een paar shows First Time", „We Are In Love" en „I Love Being In mee, maakte twee grammofoonplaten, maar het liep al- Love" kwamen alle in de Engelse top 20 terecht. Via 'S i op "i,? V Adam kwam Chris Andrews in contact met het snel po- Teleurgesteld begon Adam Faith weer boodschappen pulair geworden tienerzangeresje Sandie Shaw. Hij ging Au 'A 4 U~J ook haar hits maken: „Long Live Love", „Girl Don't Come", „Message Understood" en „How Can You Tell". Waarom zij wel en ik niet, moet hij hebben gedacht, toen hij besloot zelf ook weer te gaan zingen. Zijn „Yes terday Man" haalde in enkele weken de Engelse top 10 en werd ook in de rest van Europa hoog genoteerd. Chris Andrews is bezig, opnieuw naar de top van de hitparade te klimmen, nu met „To Whom It Concerns". te bezorgen. Alle hoop op een carrière als artiest had hy opgegeven. Eén man had echter zijn naam onthouden: bandleider John Barry. Hij haalde hem opnieuw naar de televisiestudio en nu was zijn optreden wèl een door slaand succes. Spoedig daarna maakte hij ook zijn film debuut en dat leverde hem contracten voor nieuwe films op. De grammofoonplatenmaatschappijen begonnen be langstelling voor hem te krygen. „What Do You Want" was meteen raak, de volgende trouwens ook dankzy de teksten van Chris Andrews. Voelt Uzlch moe? Futloos, dag in dag uit? Laat Sanatogen U helpen. Neem het dagelijks en merk hoe Uw oude energie en levenslust terugkeert. Sanatogen F ons Jansen nu oecumenisch DEN BOSCH Cabaretier *Fons Jan sen heeft de vleugels wat wijder uitge slagen met zijn nieuwe programma Hoe Meer Zielen. Is hy met de succesvolle Lachende Kerk begonnen, waarin hij op milde wijze zowel de Rooms-katholieke Kerk als de gebruiken daarvan op de korrel nam. dezer dagen kwam hij oecu- menischer op de planken. De talloze niet-rooms-katholieke be zoekers van zijn eerste cabaret zullen zich er wel over verheugen, dat Fons nu ook andere kerken in zijn programma betrekt FRANKFORT De leider van een Westduitse organisatie voor maatschappe lijk werk. die speciaal het werk onder buitenlandse mohammedaanse arbeiders behartigt, vreest, dat de neiging van deze mensen, om op zichzelf te leven, getto's zou kunnen doen ontstaan. De heer G. Haar zei. dat hoewel er nog geen geval len bekend zijn van openlijke discrimina tie tegen de mohammedanen in West-Duitsland. er een wijd veld is, waarin misverstanden mogelijk zijn. Bin nenkort zullen zes mohammedaanse gods dienstonderwijzers in West-Duitsland arriveren voor de geestelijke verzorging van de mohammedaanse gastarbeiders. (Van onze radio- en tv-redactie) De diverse omroeporganisaties en de NTS hadden kennelijk hun medewer kers zoveel mogelijk vrij gegeven hij de jaarwisseling en daar hebben wij niets op tegen. Wie wat wijding en veel gezelligheid wilde van de beide media, kon dat toch wel krijgen. Alleen het VARA-radioteam voor de zaterdagochtend en een verscheiden heid aan radio-medewerkers van de KRO waren op Nieuwjaarsdag in de weer voor het presenteren voor voor namelijk platenprogramma's. NCRV en VARA zorgden voor veel vrolijkheid op Oudejaarsavond, al was vrijwel alles keurig op de band vastge legd, maar ds. Van den Bosch was persoonlijk in de studio aanwezig om via Ned. 1 met een boeiende, niet te zware en toch veel zeggende meditatie tegen 12 uur het jaar te besluiten en dat verdient veel waardering. Bijzonder aardig was de impressie „Grootvader en kleinzoon" van Jaap Molenaar. Misschien wat sterk naar een bepaald milieu getrokken, maar daar werden de kindervragen en het grootouderlijk geduld niet anders door. Menigeen zal het eigen klein kind hebben herkend in de babbeltjes en maniertjes en vooral ook het „lied' je van verlangen" van de kleine Jus tus. Het klucht-achtige blijspel „Vrij staand landhuis" werd kostelijk ten to nele gevoerd. Het mag dan een oud VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NTS 7.06 uur (gezamenlijke kerkelijke zendgemachtigden): in Kenmerk een documentaire over godsdienstig en kerkelijk leven achter het IJzeren Gordijn. 7.35 uur Flipper en het sponzenduiken. 8.30 uur speelfilm voor groot en klein: Jody en het hertenjong, een oude film die altijd aantrekkelijk blijft. Nederland 2 AVRO 8.01 uur rondleiding door het nieuwe Rotterdamse Concertgebouw „De Doelen". 8.30 uur Amerikaanse tienerparty „Shindig". 8.55 uur documentaire over studietoelagen en studiemogelijkheden m ons land. 9.40 uur korte opera van Ermanno Wolf-Ferrari: „Suzanne verbergt iets" (nl. dat zij stiekum sigaretten rookt) in Nederlandse vertaling. Echtpaar: Wilma Driessen en Henk Smit. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 7.30 uur gevraagde klassieke muziek. 8.00 uur dansmuziek op de plaat. g.20 uur hoorspel „Dat arme kind" van Max Gunderman in vertaling van Jan de Vries. Een huwelijk dreigt te stranden op ïnwo- i en boekbespre- Hilversum II VARA 7.00 uur Jacqueline amuseert de mannen. 7.30 uur Mantovanni speelt. 8.05 uur optreden van De Jonge Flierefluiters. 8.30 uur spelletje „Verhaal halen", daarna liedjes van overal. 925 uur programma over het standbeeld van Petrus Regout. 10.00 uur volksliederen van grote componisten. 11.25 uur Jazzmagazine. lied op een nieuwe wijs zijn, i zoals de NCRV het bood was het ver amusement van heel behoorlijke kwaliteit, dank zij uitstekende rolbe zetting. Het glanspunt van de avond vonden wij de Telediscoparade van Dick van Bommel. Jammer, dat er zo verschrik kelijk veel werk aan zo'n programma vastzit, want wat is het goed en wat kan men veel doen met knappe beeld montage. Hopelijk behoeven wij nu niet weer twee jaren te wachten op een vervolg. Ons viel het op, hoe ook hier ondeugend werd gespot met be kende figuren uit het openbare leven, maar de ware geestigheid hoogtij vier de en niets kwetsends te bespeuren was. Zo kan het dus toevallig ook nog Het liedjesprogramma van Jules de Corte beantwoordde bijna geheel aar hooggespannen verwachtingen: het ge forceerde, uit het hoofd geleerde ge sprek met Gerard Cox had beter achterwege kunnen blijven. Jules be hoeft hetgeen hij zegt in zijn liedjes niet met een praatje toe te lichten. Een woord van lof moeten wij uiten voor de uitstekende kwaliteit van het binnenlands jaaroverzicht, dat de NTS op de late avond vertoonde. Bij beste montage van Henny Budie schreef Ad de Vries bijzonder goede tekst, welke door redactrice Eugenie Herlaar feil loos werd voorgedragen. Alle bewonde ring voor dit meisje dat haar stem prachtig weet te gebruiken en zich nooit verspreekt. Na de jaarsluiting en wat „natte: beelden van Amsterdam rondom de Westertoren (heel geslaagde beelden, waarvoor ook weer een NTS-team in touw was!) kwam omroepster Rieke van Epen in een feestjurkje terug op het scherm om een vrij aardige monta ge van beeldhoogtepunten uit het afge lopen jaar aan te kondigen. Aangezien wij deze avond bij de NCRV bleven kijken kunnen wij u alleen melden dat ook de VARA een gevarieerd amusementsprogramma bood, waarin Rinus Ferdinandusse ei zijn medewerkers op de hun eigen wij terugkeken in 1965. Nieuwjaarsdag bracht als glorie het schitterende Nieuwjaarsconcert uit We nen. compleet met verrukkelijke bal letten en de nodige grapjes van het orkest: dit programma, dat af en tot een tikje mistig overkwam, beant woordde weer aan haar faam van „mooiste uitzending van het jaar". De KRO liet 's avonds weer een paar amateur-tv-stukjes zien: iedere kijker kan daaruit concluderen hoe moeilijk het wel is, voor televisie te schrijven, ook al voeren echte acteurs het spelletje met toewijding op. Later kon men kiezen tussen Danny Kaye nog een deel uitvoering van Bach' Weihnachtsoratorium: wij kozen het laatste en genoten daarvan veel. De radio passeerde de Oudejaars avond met vele, vele platen draaien (KRO) en een herhaling van de mon- van NCRV en VPRO spraken een kort woord in de sfeer van afscheid en nieuw begin en na twaalven was het weer platen voor en platen na. Op Nieuwjaarsdag had de KRO 's middags een lange „instuif' in Den Bosch, waarvan voornamelijk door tie ners werd gebruik gemaakt en dat voor de toehoorder een nogal vervelen de aangelegenheid was. Geïllustreerd jaarverslag i het volkslied. 2230 Nieuw-, iten. 22.50 Spontane reacties, discussie t cl. 23.25 Jazzmagazl (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Nog net op de laat ste dag van 1965, om het niet al tezeer te laten verjaren, bood de NTS ons haar rijk-geïllustreerd jaarverslag het voor haar belangrijke jaar 1964 aan. Aan geschrift, maar ook aan foto's in door de omroepen verzorgde NTS-programma's ziet men terdege, hoe snel de tijd voorbijgaat en hoe vlug het heden verleden wordt, want wie herinnert zich bijv. nog als de dag van gisteren, dat Eurovisie tien jaar bestond en dat Anneke Grönloh het Nederlandse Songfestival won...? Niettemin: „Het jaar 1964 zal voor de televisie in Nederland gekenmerkt blijven als het jaar van de grootste expansie welke zich in de ruim 13 Jaren van haar officiële bestaan heeft voorgedaan", zegt de NTS-voorzitter E. A. Schüttenhelm in zijn „ten gelei de". Weet u nog, waarom? Met de komst van het tweede net werd de zendtijd in één klap met 60 JL/I 1,1 lol '/T vanavonc NTS: 19.00 Nieuws in het as Vaak. CVK/TKOR/RKK 19.35 Flipper. 8.10 Lichte gramm :iek. (830-832 Nieuws.) 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 W! standen. 9.40 Gevarieerd muziekpi .urogramma. lezing. 11.00 Voor de 1130 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 12.00 Angelus. I Voor de boerer and- en tuinbouw 12.30 Nieuws. 12.40 Aktualiteiten of grammo- imuziek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek praatje. 1335 Voor de plattelandsvrou- i. 13.45 Licht muziekprogramma. 14.4J sus over geloofsleven en godsdienstige -ning. 15.00 Klassieke grammofoonmuziek. 0 Voor de zieken. 16.40 Programma oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.00 Internationale volksliederen. 1830 Uitzending van de Partij de Arbeid. 18.30 Radio Volksunlversl- foonmuziek. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 8.25-8.30 De groenteman.) 8.45 Morgen wijding. 8.55 Boekbespreking. 9.00 Voor .J- zieken. (Om 935-9.40 Waterstanden.) 10. Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoon muziek. (Om 11.00-11.02 Nieuws.) 12.00 Dans- orkest en zangsolisten. 12.27 Mededeling: t.b.v. land- en tuinbouw. 1230 Overheidsvoo lichting. 12 40 Licht ensemble met zangsol 1: 13 00 Nieuws. 13.10- Actualiteiten. 1830 Be gisch Muzikantenuur. 14.40 Zuld-Afrlka, klankbeeld. 15.05 Voor de vrouw. 15.40 Zang en plano. ,6.00 Nieuws. 16.02 Voor de jeugd. 17.15 New York calling, praatje. 1730 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. Hilversum III (FM-kanalen). NRU/NCRV 9.00 Nieuws. 9.02 Instrumentaal allerlei (gr. 10.00 Nieuws. 10.02 Licht muzlekprogramm. (gr.) .(Om 11.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. 12.0 Volksmuziek, 12.30 De Top Tien van dez- week. 13 00 Nieuws en actualiteiten (evt.). 13 02 Licht pianospel. 13.30 Klanken elger 0 Nieuws. 14.02 Lichte le muziekjes (gr.). 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Ti< nerama. NRU/VARA: 17.00 Nieuws. 17.02 Ver zoekplaten. 18.00 Sluiting. Draadomroep vanavond I. Richard Wagner: Siegfried-Idyll: Phil- isch Or!- Kubelik II. Johanne sche Festouvertllre Orkest van Berlijn Brahms: 1. Akademi- p. 80: PhllharmonU l.v. Paul van Kemp. gedicht, op. 28: Phllharmonla Orkest o.l. Lor In Maazel. 2. Conoert voor hoorn e orkest nr. 2 in Es. Allegro. Etwi gemachlich. Tempo I. Ruhlger. Tempo Tanquillo. Andante con moto. Piü moss Tempo I. Rondo. Allegro molto. Denn Orkest o.I. pet uitgebreid, al viel dat niet zo op. Daardoor echter moesten de tv-facili- teiten en de personeelsbezetting mee nitbreiden. Er werd zorg gedragen drie nieuwe studioruimten: Belle- in Amsterdam, Concordia in Bus- sum en een deel van het voormalige Provinciehuis in Den Haag werden ge huurd. De apparatuur werd goeddeels verdubbeld. Voorts kwam en ging de REM met zijn Noordzeetelevisie en het parle ment begon te spreken over „open be- jtel"; de BRT benoemde vanwege het toegenomen contact met de NTS een permanente vertegenwoordiger in Hil versum, er werden krachtprestaties ge leverd bij de uitzending van de Olym pische Spelen in Japan en er werd cien jaar Eurovisie „gevierd", waarna er nog tijd werd gevonden om duchtig te spreken over kleurentelevisie. Om de herinnering nog wat meer op te frissen: in 1964 kwamen er 260.000 nieuwe kijkers bij (tegen 300.000 in 1963) en aan het eind van het jaar keken we met 1,8 tegen de 2 miljoex aan. De BRT nam 78 uren Nederlands» televisie over (95 in 1963), maar di Nederlandse overneming van BRT-pro gramma's steeg van 21 uur in 1963 to» 48 uur in 1964. Hoewel het Nederlandse taalgebiec klein is, werden toch 15 uren program ma naar het buitenland gerelayeerd maar wij namen daarentegen liefs 240 uur buitenlandse programma'i (merendeel nog altijd sport!) over plus 800 onderwerpen van buitenland se nieuwsuitzendingen. Alleen Duits land overtrof deze laatste twee cijfers dat relayeerde 500 buitenlandse pro gramma-uren en nam 1000 nienws-on- derwerpen over. De NTS besteedde in totaal in 196> 49.020.100, dat is ongeveer 8,5 mil joen meer dan in 1963: de bijna 11 miljoen aan personeelskosten vorm het dikste cijfer op de lijst: hierns volgen de programmakosten met ruin 7 miljoen. Deze cijfers slaan dus uitsluitend of de NTS en op de eigen en van de omroeporganisaties overgenomen pro gramma's. lijke zaal ontvangst-gereed voor heel goede Nu gaan we gewoon allemaal aan de slag. Behalve in Den Haag, het Corps is, alleen de diners voor de waar een heel apart wereldje het chefs-de r nieuwe jaar minstens een maand lang residentie aan het inluiden blijft. Om te beginnen zijn er op 11 januari twee diners op het Huis ten onontbeerlijk zyn. Den Haau. - tallen komen uit Brussel, Parijs, Lon- i Bonn. Ze zijn namelijk e<\ die landen geaccrediteerd Bosch door de Koningin en prins omdat de woningnood in Den Haag i het Corps Twee diners, omdat de Oranjezaal moeite vinden, i de ganse schare ambassadeurs niet in Ze komen vo één keer een tafelplaats biedt. Waarschijnlijk is 1966 het laatste jaar, dat Den Haag deze hofglorie be leeft, het paleis op de Amsterdamse Dam is immers binnenkort gerestau reerd en dan zal als van ouds daar een Nieuwjaarsreceptie voor het ge hele C.D. worden gehouden. Een traditionele uittocht in het be gin van januari van diplomatenauto's uit Den Haag op een vroege morgen. De heren in plechtig zwart-wit, de da- Daar zijn echte hogen onder, maar Een deel heeft zijn ook zij die door niemand belangrijk tien- gevonden worden, doch dat niet weten of willen weten. By minister Luns mogen de persfotografen komen, bij de ontvangsten van de Grootmeeste- resse niet. Waarom niet is onbekend, hun Als journalist-zonder-camera kun je veel natuurlijk wel gaan. Omdat iedereen kan gaan. Je krijgt dan ook een hand druk en een glimlach (nadat je on- Alleen in Den Haag gister hebt gezet) en enige weken later een kaartje van de Grootmees teres keurig (niet per post) thui« bezorgd als contra-bezoek. Maar diep in de hofhoudelijke har ten wordt gezucht: alweer pers. Dit in tegenstelling tot de hogen-met- de dinsdag in september. Voor velen de-wensen, die zijn dolgelukkig dat zyn dat dan ook de enige twee keren Niet alleen de hoofden per jaar dat ze in Den Haag zijn. de Verder is de nieuwjaarwenserij-op- dat ze er zijn en ze noemen zal. die hoog-niveau gemengd: Nederlands- Zn die vinden je maar flauw als je ochtendreceptie door de C-D.-dames diplomatiek, geleden wordt is niet te peilen. Hoe De ministi lager de rang hoe meer kopzorg. De geeft twee ontvangsten en de Groot echtgenote van de derde secetaris meesteiesse van H.M. de Koningin mag jong en schoon zijn, ze zal niet ook twee. mogen uitblinken bij de ietwat beza- Ontvangsten waarvoor geen uitno- het eenzijdig spel niet meer Buitenlandse zaken spelen. Ze geloven er nog namelijk nog altijd in. Ik niet. zijn, zodat het totaal schema war gebracht wordt. Nu zyn er, omdat er geen konink- de kan er heen gaan. In principe dan. In werkelijkheid gaan alleen zij. die zichzelf zo belangrijk achten, dat hun 81 De vrouw ging en Bonsma vroeg aan de zweef vlieger, die Geoffry heette, om nu eens precies te vertellen hoe hij ontsnapt was en hier verzeild geraakt, een eeuwig eind uit de buurt van Arnhem. De jongen zag er doodvermoeid uit; het werd tijd, dat hij ergens kwam waar hij veilig was en kon uitslapen. Het verhaal, dat hij te horen kreeg, sloeg Bonsma voor het eerst van zijn leven met stomheid. „You want me to believe that you walked in uniform all the way from Apeldoorn, from the hospital to this place0 And nobody was looking at you?" ri$) Bonsma uit. „Well, I can't understand it myself, but it is the truth." „You walked from the hospital, through the village of Apeldoorn without meeting one German soldier?" „Oh no, I met a lot of them, but nobody looked at me. I agree, it was a rather funny sensation." Bonsma zat paf. Hij was niet voor een kleintje vervaard, maar dit kon toch alleen maar een laco nieke koele klant van een Engelsman presteren. Kalm uit een Duits hospitaal wandelen in Engels uniform, door de straten van een zwaar bezette stad lopen om ten slotte hier te belanden in het enige huis, dat niet door de Duitsers bezet was, en dat alles met een Duitse granaatscherf nog in je schouder! Bij Bonsma groeide de vaste wil om deze jonge kerel te helpen, deze, nee, speciaal deze zouden de Duitsers niet in handen krijgen als hij er wat aan kon doen, maar daarvoor moest hij snel handelen. Het was werkelijk geen wonder, dat de vrouw zenuwachtig was. Van hieruit kon je de soldaten achter in de tuin zien lopen. Hij l DOOR l H. H. tiiii.ii.im.nmui 3 3 VAN NIJNATTEN— 3 DOFFEGNIES overwoog om eerst naar huis te gaan en een burgerpak te halen, maar op dat moment kwam de vrouw handenwringend binnen en zei half hui lend: „Daar komen dezelfde kerels van gisteren weer aan. Wat moet ik doen, wat moet ik doen!" Bonsma was op slag van een strakke zelfbeheer sing, hij trok zijn overjas uit, beval Geoffry op te staan, de jas aan te trekken en hoog aan de hals te sluiten, greep de trillende vrouw bij de arm en beet haar toe: „U gaat naar de deur, maar probeer ze zo lang mogelijk aan de praat te houden. In die tijd glip ik met de piloot de achterdeur uit. Zodra de Duitsers binnen zijn, gooit u de deur met een bons dicht, ik grijp de fiets en smeer hem. U hoeft verder niet bang te zijn als u maar doet wat ik zeg!" Oom Chris lachte en zei bedachtzaam: „Jawel, maar een dikke achterop trapt zwaarder dan een hups mager ding," en met een blik naar de niet al te beste fiets van de boer, „en voor je banden is het ook niet best." „Nou, ik waag het erop, zwaarder dan een mud- zak aardappels zal ze wel niet wegen, daar draai ik m'n hand niet voor om." Hij bekeek z'n fiets van achteren en van voren, freewheelde met wijd uitstaande knieën en grin nikte tegen oom Chris: „Als ik erdoor zak, zal de knokploeg een nieuwe voor me moeten vorderen, da's alles." „Afgesproken!" zei oom Chris. Een poosje reden ze zwijgend naast elkaar. Oom Chris dacht met een zijdelingse blik naar zijn makker: Wat een aardig gezicht heeft hij toch. Zo gezond en fris en met zulke eerlijke ogen. Het gevaarlijkste werk doet hij of het doodgewoon is en hij maakt nooit ergens drukte over. Hij had hem nog nooit eens echt uitbundig gezien. Toen keek oom Chris op zijn horloge en zag, dat het al tamelijk laat was. Hij begon harder te trappen en achter hem volgde de boer op z'n krakende fiets. Vlak bij het station gingen ze uit elkaar; de boer zou bij de spoorbomen wachten, oom Chris ging het perron op. Daar liepen Duitse soldaten, bepakt als lastezels, werklui die buiten het dorp hun karwei hadden en een troep giechelende meis jes van de Finofabriek uit Harderwijk. Hij kon Bonsma zien, die op de weg achter het station stond te praten met een kennis en als altijd had hij het druk met armen, benen en mond. Zelfs kon oom Chris hem zo nu en dan hier horen oreren. Het zag er niet gevaarlijk uit en toen de trein binnenreed, was het niet zo moeilijk om de Joden onopvallend door de controle te krijgen. Oom Chris had moeite om niet te lachen om de grimas sen, die Joep tegen hem maakte, en ook Heintje slenterde daarheen met een gezicht als een oor wurm. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6