A/Ai An L SCHENDING VAN MENSELIJKE WAARDIGHEID Ds. J. Drost: leven van reizen en trekken Gelukwens van 8 7 mensen Gereformeerde synode morgen weer bijeen Eerste dominee in een straaljager Steeds wegen gegaan die hij beslist niet wilde ft ft r\ ft WAT IS BUISMAN MAANDAG 3 JANUARI 1966 Een woord voor vandaag Daarom, aanvaardt elkander, zoals ook Christus ons aanvaard heeft tot heerlijkheid Gods Romeinen 15:7). Zoals Christus ons aanvaard heeftDe herdenking van de geboorte van Davids Zoon ligt weer achter ons. Duizenden en duizenden in de gehele wereld hebben in gedachten rond de kribbe gestaan en Davuis Zoon aanbeden. Duizenden en dui zenden hebben zich schouderophalend van de kribbe afgewend, zij hebben Hem niet aanvaard. Het laatste is niet eens belangrijk. Het gaat er uiteindelijk niet om of wij Christus hebben aanvaard maar wel of Hij dat ons heeft gedaan. Paulus schrijft m de brief aan de Romeinen, dat dit is gebeurd. Hij heeft ons aanvaard. Voor de mens is een nieuw licht opgegaan. Hij staat aan het begin van een gehele nieuwe periode. Hij kan met blijdschap zijn baan lopen. Het is een woord van bemoediging om het jaar mee te begin nen. We stappen het nieuwe jaar in met één grote zekerheid. Hoe het ook reilt en zeilt, wat het ook voor ons in zich ver bergt, Hij heeft ons aanvaard. In Hem zijn we veilig en wel geborgen. Simeon in de tempel heeft het grote geluk daarover doorleefd. Mijn ogen hebben Uw heil gezien, dat Gij bereid hebt voor het aangezicht van alle volken, zo roept hij uit. Bereid voor alle volken. Wat zal ons kunnen gebeuren? Wij lezen vanavond: Psalm 34 vers 1 tot 23. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Morgenochtend om half tien komt de gereformeer de synode voor haar tweede grote zittingsperiode op De Blye Werelt bqeen. Dit conferentieoord is voor drie weken afgehuurd, maar het is de vraag of de synode in drie weken klaar zal komen. Een her nieuwde bespreking over de leer- uitspraak van Assen-1926 zal in deze eerste vergaderweek nog niet aan de orde komen. De synode kwam voor het eerst in mei bijeen in Middelburg. De grote zittingsperiode werd in de maand sep tember gehouden. Maar bovendien werd nog twee maal een dag in Utrecht vergaderd, één maal over de moeilijkheden bij de geestelijke ver zorging van de landmacht en één maal over de financiële problemen. In deze eerste week van de tweede grote zittingsperiode komt morgen meteen al het grote rapport over de liturgie aan de orde. Deze synode be gon met een bijzondere (avondmaals-) kerkdienst waarin de voorgestelde li turgie werd gebruikt, om de synodele den uit de praktijk reeds een indruk te geven. Tevens zal de synode zich op ver zoek van de classis Goes moeten afvra gen of het opportuun is de overheid er op te wijzen dat zij voortdurend alles moet doen wat in haar vermogen ligt om de nood in de ontwikkelingslanden niet alleen incidenteel, maar ook struc tureel te bestrijden. Goes wil dat de regering daar grote prioriteit aan gaat geven. Een derde belangrijk punt komt waarschijnlijk vrijdagmorgen aan de orde. Er moet een opvolger worden benoemd voor prof. dr. A. D. R. Pol man, de dogmaticus aan de Theologi sche Hogeschool van Kampen. Het is niet onmogelijk dat deze benoeming een discussie zal ontketenen over de leerstellige koers van de hoogleraren van de Gereformeerde Kerken. Het is echter gewoonte om hoogleraarsbenoe mingen in besloten zittingen te doen plaats vinden, zodat zeker niet veel in de openbaarheid zal doordringen. MINNEAPOLIS Dr. Fredrik A. Schi- otz, president van de Amerikaanse Lu therse Kerk en van de Lutherse Wereld federatie, heeft voorspeld, dat de vaart van de ..aggiornamento" in de Rooms-Ka- tholieke Kerk een nieuw concilie binnen tien jaar noodzakelijk maakt. Als het zuurdesem van de vernieuwing de kans krijgt, om door te werken, is het moei lijk te zien, hoe de paus het kan vermij den, om een nieuw concilie bijeen te roepen, aldus dr. Schiotz. Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM In de jaren vijftig werd hij benoemd tot geeste lijk verzorger van de vliegbasis Leeuwarden, en toen hij daar wat was ingeburgerd, liet bij zich tijdens een gesprek met vliegers ontval len. dat hij best eens in een straaljager de lucht in wilde. „Toe, dominee", probeerden ze de boot af te houden. ..zou u dat wel doen, en waarom feitelijk?". Na een paar dagen dachten ze. dat hij het was vergeten. Maar hij kwam er op terug, en ten slotte zeiden ze: „Als u dan zo graag wilt. dan gaan we maar". Kort voordat ze opstegen zei hij: j „En denk erom, dat je er alles uithaalt wa* er in zit". Ze knikten. Als domi nee daar plezier in had, kon het gebeu- Hij werd de eerste dominee van de krijgsmacht, die in een straaljager vloog, en de vlucht werd voor hem een geweldige sensatie. Later zou hij vol trots vertellen: „We vlogen met een vaartje van 850 kilometer over de Wadden", wat voor die tijd een enor me snelheid was. Toen hij weer op de grond stond zei hij tevreden: „Nu weet ik tenminste wat jullie meemaken". Dat wilde hij weten om te voorkomen, dat hij in een gesprek langs de ander zou heen praten. „Die Groninger toch", zeiden ze la chend op Leeuwarden. GRONINGER Want ds. J. Drost is Groninger van geboorte. Hij komt uit Wildervank, en hij stamt uit een oud boerengeslacht. Zijn levensloop in een nutshell: Chris telijk gymnasium te Groningen, stu dent in de theologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, candidaatsexa- men in 1942, in hetzelfde jaar hulppre diker in De Lier, vijf jaar later, in 1947, tweede predikant te Ede tot 1 augustus 1952 met in die periode een diensttijd van een jaar en zes maan den als geestelijk venorger op de vliegbasis Leeuwarden. Ds. J. Drost tot hoofdlegerpred. benoemd DEN HAAG In de vacature ontstaan door het vertrek van ds. B. A. Bos is voorzien. Tot hoofdlegerpredikant is benoemd ds. J. Drost, thans geestelijk verzorger op de vliegbasis Ypen- burg. Ds. Drost is gereformeerd. Hij werd geboren op 4 augustus 1915 in het Groningse Wildervank en stond, voordat hij in 1952 voor twee termijnen van vier jaar naar Nieuw-Guinea vertrok, in De Lier en in Ede. Een van onze redacteuren, die hem al jaren kent. heeft neven staande schets van ds. Drost geschreven en daarbij vooral zijn vele aktiviteiten belicht. Over zijn tijd in Nieuw-Guinea zou hij een dik boek kunnen schrijven, spannend van het begin tot het eind. Hij kwam er in kontakt met allerlei mensen, burgers maar ook militairen, mannen van zee- en landmacht. Hij En toen begon het. Toen begon een doorkruiste het gebied met de boot, leven van reizen en trekken. Hij kan met het vliegtuig, soms grote afstan- het de dichter nazeggen: Gij hebt!den lopend, en met de jeep. die hij mijn leven anders geweven, dan ik nog in Holland bij elkaar had ge had gedacht. Want. zo heeft hij zelf preekt en die monteurs van de AKU eens gezegd, ik ben steeds gegaan hadden gereviseerd. Vier jaar lang waarheen ik niet wilde. iheeft van die jeep plezier gehad, j kracht zijn Toen begon het vehikel nukken te ver- tonen. Als hij een heuvel moest „ne- T-j .- j a u;; men" moesten er vrijwilligers aan te! In zijn Edese tijd werd hij opgebeld pas komen om he( naar u du door gereformeerde deputaten. UI de wen heren met hem mochten komen praten over Nieuw-Guinea. Hij dacht: Wat Voor ds. Jensen nam hij diensten i moet ik met Nieuw-Guinea! Maar na- over als deze op tournee was in dei tBurlijk. de heren mochten komen. binnenlanden. En zelf oud-lid van Die avond werd hem gevraagd of de Rotary-club Ede-Wageningen hij wilde worden uitgezonden als pre- richtte hij met drie oud-rotarians in dikant van de gereformeerde kerk van Hollandia een Rotary-club op. Makassar met standplaats Hollandia. Hij zei nee! Hij kreeg bedenktijd HOOGTEPUNTEN I Een half jaar verbleef hij in Surina- jme. Toen trad hij weer in dienst bij Ide geestelijke verzorging van de strijd- j krachten. En zijn standplaats werd I Ypenburg. Nu is hij geroepen tot de functie van hoofdlegerpredikant I ds. J. Drost, de man, die altijd wegen heeft moeten lopen, die hij wilde mijden. Hij is nog jong, op 4 augustus net 50 jaar geworden, maar hij heeft veel „mee". Nieuw- Guinea heeft hem wijs gemaakt. Wijs in dit opzicht vooral, dat hij weet, dat hij mensen met wie hij moet samenwerken nooit moet vragen wie en wat zij zijn. doch alleen of zij een waardevolle het Koninkrijk Gods. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Babyloniënbroek: J. C. Ter louw te Lage Vuursche <U); te Eist (U.): P. Westland te Groot Ammers. Aangenomen naar Zeist (vac. H. Har- kema): C. den Boer te Sliedrecht. die be dankte voor Werkendam (vac. J. Smit- GEREF. KERKEN CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenzande: M. Baan te Zeist en C. v. d. Weelde te Huizen (N.H.). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kalamazzoo (Mich.I: Vergunst te Rotterdam-centrum. 2 3 4 6 7 8 9 10 r\ 18 19 20 21 r\ 1/ 23 25 27 V 38 39 D rv r II 12 13 14 15 53 58 f 59 6o 6t 62 I 03 12 73 Ik 75 76 77 78 79 Vandaag, op de eerste werk dag van dit nieuwe jaar, vindt u op de pagina hiernaast een .illustratieve „Nieuwjaarswens van 79 mensen, allen behorend tot de redactie van Het Kwar tet. Bijna tachtig redactieleden van De Rotterdammer, de Nieuwe Haagse Courant, het Dordts Dagblad en de Nieuwe Leidse Courant poseerden voor de fotograaf Wim van Duinen om deze beeldenrijke wens aan u, geachte lezer, te kunnen doorgeven. Zij wilden u bovendien demonstreren hoeveel en welke mensen da gelijks bezig zijn met de be richtgeving in het lijfblad, dat iedere avond in uw bus valt. Mocht u belangstellend zijn naar de mensen, die veelal ano niem voor uw dagelijkse leesstof zorgen, dan vindt u hieronder hun namen. De cijfers in de schets cor responderen met de foto's op de pagina. Leden van de Leidse en Haagse redacties openen de rij: A. Ratsma (1), L. Kleyn (2). C. Klarenberg (3). mejuffrouw G. I. v. d. Meer (4). Alb. van Duyn (5), mejuf frouw Chr. Emous (6), J. Vrolijk (7), L. Verkaik (8), S. J. de Groot (9) chef redactie Nieuwe Leid se Courant en H. J. Goulooze (10). Daarnaast: de reporters van onze algemene nieuwsdienst: A. van der Hammen (11), H. J. Waal wijk (12), D. Ringlever (13), Link van Bruggen (14) en w. de Regt (15). Dan onze sociaal-economische en parlementaire redactie: H. P. Ester (16). J. Prillevitz (22), K. v. d. Veen (33), en H. van Spanning (34). Onze Haagse redactie: mejuf frouw B. Overduyn (17). C. Schel lingerhout (18), mejuffrouw E. Witzleb (19), W. F. Stafleu (20) chef redactie Nieuwe Haagse Cou rant en mejuffrouw C. Slot (21). daaronder H. Schmit (23). J. Padding (24), mevrouw A. Ch. P. Blaauw-de Ridder mode en Alexandra (25), mr. J. J. Wentink (26) financiën en T. Blom (27). Onze hoofdredacteur: dr. E. Die- mer (28). De redactie kerk en school juffrouw M. Diemer (29), L. M P. Scholten (30), J. J. van Capel leveen (31) - chef, H. van Bal kum (32) tevens redactie Zon dagsblad. Onze provinciale redactie: H. Goudriaan (35) ook rubriek Ruimte W. H. Barentsen (36), P. J. Dekkers (37), P. Bos (38) en M. P. Jille (39) chef. Onze centrale eindredactie: M. Christiaanse (40). mejuffrouw J M. v.d. Giessen (41), mejuffrouw G. Vermaat (42). S. H. Ruimschoot archivaris (43), C. v. d. Wild (44) secretaris hoofdredactie me juffrouw G. L. Kooren (45), J. van Hofwegen (46) chef redactie De Rotterdammer P. van Dijk (47) en R. H. L. Römer (48). De kunstredactie: A. Hydra (49), H. Steggerda (50), Ev. Grolle (51). mevrouw drs. H. E. Kokeev. d. Berge (52). De redactie binnen- en buiten land: R. E. Mantiri (53), G. H. de Jong (54), C. Keizer (55), L. de Ruiter (56), J. den Boef (57). De chef van de Haagse stadsredactie: H. Lek (58) en daarnaast de redac tie van het Dordts Dagblad: B. Mensen 59) chef H. W. Boogert (60), mejuffrouw J. Stig- ter (61), en J. Barendrecht (62). Onze redactrice voor radio en televisie: mejuffrouw Phé Wijn beek (63). De redactie Delft: J. L. K. v. d. Veen (64) en M. Reitsma (65). De sportredacteuren: M. Leer ling (66) chef P. Taekema (67), A. G. Schoordijk (68), R. G. Kok (69). B. Nuys (70) en om de rij te sluiten: de Rotterdamse stadsredactie en de leden van onze Waterweg-redactie: mejuffrouw C. A. H. Enzlin (71), A. J. Begemann (72), A. J. Oosterwijk (73), H. W. Ledeboer (74), B. P. van der Ent (75), R. K. B. Hoekstra (76), J. C. Delhaas (77), H. Weststrate (78) en K. Comelisse (79) chef. Op deze foto ontbreken: R. Jas per en L. Post van de Haagse re dactie, maar ook zij voegen hun wensen graag bij die van de overi ge 79 gefotografeerden. ARGUMENTEN Ds. Ruitenberg over Huisens huwelijk de tijd, die hem daarvoor was gegeven, zocht hij naar argumenten om nee te kunnen blijven zeggen. Tenslotte gaf hij het op. Tot een van zijn vrienden zei hij: „Als de Here je roept, moet je wel zeer sterke argu menten hebben om niet-thuis te ge ven". In augustus 1952 vertrok hij, als geestelijk verzorger van het emigran tenschip Fair Sea. naar zijn nieuwe bestemming. MEESTERLIJK Bij zijn terugkeer in 1960 werd hem gevraagd hoe het werk »n Nieuto-Gui- nea hem was beuallen. Hij vatte het antwoord samen m één woord: mees terlijk. Gereformeerde deputaten hadden hem royaal toestemming verleend, om in zijn functie naar bevind van zaken tc handelen. Hij ontdekte dat de sa menwerking tussen leden, afkomstig uit verschillende kerken uitstekend was, en die samenwerking groeide uit tot de instituering in 1956 van de Evangelisch Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea. Hij werd van die kerk offiriKl predikant en vijf 1 aar !a„a Teruggekeerd in HolUnd m 1960, wa, hij proerer van de Nederland, werd hem gevraagd of hij wilde w»ar- sprekende clossi». In een pon rijn brie- |nemen iri een predikantsvacature in „en naar Holland schreef hij- ..DenkParamaribo. Weer zei hij eerst nee. ie eens in één kerkoemeensctop, Later kwam hu op zijn besluit terug, christelijke 'gereformeerden, luthero-'omda_t hij begreep, dat nen, doopsgezinden, en: zijn perenigd >t de hoogtepunten uit zijn Nieuw-Guinea-periode kan hij reke nen de bouw van een eigen kerk. Zij stond er in acht maanden en bevatte 250 zitplaatsen. Artsen, gouvernements ambtenaren, onderwijzers. Papoea's, iedereen hielp mee. onder aanvoering van slechts twee vaklieden. Zij bakten zelf de stenen en metselden, alsof zij hun leven lang niet anders hadden gedaan. Doch toen de kerk haar deu ren voor de gemeenteleden kon ope- (Van ome kerkredactie» DEN HAAG Het is een intern probleem voor de Rooms Katholieke Kerk. i--i j i Het tweede probleem zal niet onmogelijk aat liet zljn consequenties doen jaar 1965 de geschiedenis voelen in de verhouding in qaat als het jaar van Rome-Reformatie. En de eerste consequentie is er al. De hervormde predikant Huissen in de Betuwe. Het belangrijkste wat hij in Nieuw-Guinea leerde was, dat het ge makkelijker Ls over oecumene te pra ten, dan van binnenuit echt interkerke lijk te denken en te handelen. Hij leerde, dat, als er iemand uit Holland naar Nieuw-Guinea kwam. het er niet om ging tol welke kerk hij behoorde, maar wat hij uit Holland geestelijk meebracht. PARAMARIBO i het Konink- remonstranten rijk Gods neezeggers niet kunnen wor- jden gebruikt. dieptepunt in de oecumenische betrekkin gen tussen de protestant se kerken. Maar juist voor de drempel openba ren zich tekenen dat de verhouding Rome-Refor matie over zijn hoogte punt heen is. Zet met ..Huissen'' de reactie in? De Rooms Katholieke Kerk is na het sluiten van het concilie met twee pro blemen blijven zitten, die wel eens vergaande conse quenties kunnen hebben Het eerste probleem betreft de huwelijksbeleving tussen twee rooms-katholieke part- Betuwe zegt men Husense) muisje is bezig een staart te krijgen die heel wat langer dreigt te worden dan de muis zelf is. In een com mentaar schreef de (niet meer officieel rooms-katho lieke) Volkskrant: „Zijn r oordkeus verraadt zijn bedoelt de een houding passend ge- die woor- weest zijn. waardoor deze doorbro- dan: „Wat Volkskrant 1 den: zal niet bijdragen tot kortsluiting een spoedige en bevred i- ken?" gende oplossing? Wij kun nen ons moeilijk voorstel- Dialoog len. dat de kardinaal rancu neus zou zijn. Als herder van zijn diocees (bisdom) ds. A. Otten. heeft een open ergernis en deze zal zeker moet hij gewend zijn de brief geschreven aan kardi- niet bijdragen tot een spoe- naal Alfrink die grote aan- dige dacht gekregen heeft zowel sing", in de rooms-katholieke als de protestants-christelijke pers. In Huissen. dat behoort tot het aartsbisdom van kardinaal Alfrink. is geen deze zin, bevredigende oplossing ge- vervolgt: vonden voor een gemengd huwelijk. De R.K.Kerk bleef op haar standpunt staan dat de belofte moest worden afgelegd eventuele kinderen katholiek gedoopt en op ge •oed zullen worden. bevredigende oplos- In „Hervormd Nederland" gaat ds. L. H. Ruitenberg in op deze reactie op de open brief van ds. Otten. Wat bedoelt de Volkskrant met raagt hij. en hij echtheid en de waarheid achter toornige woorden te proeven... De oecumene Een ander protestants blad heeft reeds geschre ven: Alfrink kon niet spre ken en zeker het verlos sende woord niet omdat hij op dit punt niet mag groeit niet alleen door spreken van Rome. Maar Ergernis „Zeker ds. Otten was de geërgerd. Mag hij soms? is- wij gaan nog verder:' zon der deze ergernis zou hij waarschijnlijk niet zolang hebben volgehouden en ten oplossing die slotte niet deze brief heb- tweede probleem raakt ook beide partijen bevredigde, ben geschreven. Want die het danks pogingen om te ko- tot Consequenties Het eerste probleem bleef de leiding dus kar dinaal Alfrink van het aartsbisdom Utrecht zwij gen. Maar dit Huissense (In de sen de Maliebaan (R.K. Kerk) en de Carnegxelaan (hervormde synode). De eenheid van Christus wordt vooral bevorderd, als de er gernissen worden weggeno men, zoals die zich in Huis sen en op vele andere plaatsen voordoen". Met instemming citeert ds. Ruitenberg echter het slot van het commentaar in ergernis is een gevolg van de Volkskrant: „Als kardi- diepe verontrusting over de schending menselijke waardigheid". Ds. Ruitenberg naai Alfrink en zijn staf geen oplossing kunnen vin- raagt den. zou dan niet tenminste Hier openbaart zich het derde post-conciliaire pro bleem voor de Rooms Ka tholieke Kerk. Het concilie streefde naar een gesprek met de Reformatie en met de wereld in het algemeen. Maar dit gesprek is slechts mogelijk als alle onderwer pen op tafel kunnen komen, ook dat van het gemengde huwelijk en de rooms-ka tholieke eisen, die in pro testantse ogen discriminatie betekenen en een aantas ting van de gewetensvrij heid. Hoe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder maakt? B BALTIMORE Een 30-jarige boek- l houder is tot zestig jaar gevangenisstraf I %;eroordeeld Hij heeft in enkele jaren tijds ruim anderhalf miljoen dollar van zijn werkgever vergokt, i# NEW YORK Zeven jonge joden zijn gearresteerd verdacht ten minste tien inbraken in synagogen te hebben ge- pleegd. waarbij zij schrijfmachines, band- i opname-apparaten en huisraad buitmaalc- Iten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2