Nieuwe Leidse Courant OVERSTROMING DREIGT VOORAL IN FRIESLAND PTT DENKT AAN HOGER TARIEF Ook water van Maas is weer gestegen Verlichting van telefoomnisère Openbaar vervoer in New York staakt Zware ontploffing bij Cbefaro: 6 gewonden Commentaren Natste jaar ooit in ons land geregistreerd «V PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE N.V. Maandag 3 januari 1966. 46rtc jaar-ga CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Stsntvaitich >t gheblev»* 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 LESSEN IN LASTER... Ons land is (zegt onze toneelredacteur Ev. Grolle) vorig jaar in een roddel- en lasterstadium aangeland. Maar men schijnt zijn buik van deze Zo-is-het-toevallig- mentaliteit vol te krijgen. Het Nieuwjaarsstuk van de Haagsche Comedie is een teken van deze gezonde reactie zie pagina 7 Hein zoekt steun in V.S. - pagina 9 De jaarwisseling is haast overal rustig gevierd In Amsterdam was er hier en daar een relletje. In Den Haag was het rustiger dan ooit. Eerste dominee in een straaljager - -jZfcr Drie staatslieden wier vamen steeds weer opduiken b;i alle nieuws over de vredespogingen in Vietnam: v.l.n.r. Arthur Goldberg. Hubert H. Humphry en de Xoordvietnamese president Ho Chi Mirth. VIETNAM: WEINIG VORDERING - PAGINA 7 Zie pagina Kennnerk /luriol overleden P°ë- Eichmann Jr.: Bormann leef t" pag- Hulp in Goirle I»>S Chauffeur pakt dief van eigen auto in de kraag GRONINGEN In de nacht van Oud od Nieuw is in Groningen een autodief op heterdaad betrapt door de eigenaar van de auto. een taxichauffeur, en naar het politie bureau gebracht. De dader, de 24- jarige L. E.. had de wagen, eigen dom van de taxichauffeur bü een garage gestolen. De taxichauffeur zag op een gegeven ogenblik zijn eigen wagen langs rijden. Hij keerde en zette, met toestemming van zijn passagiers, met de taxi de achtervolging in. Zijn eigen auto werd beschadigd doordat de dief tegen een lantaarnpaal en een geparkeerde auto was gereden. (Van een onzer verslaggevers) j~~^E MAAR voortdurende regen van de laatste dagen heeft in vele delen n kritieke toestand doen ontstaan. Had men in dit bij- al geruime tijd te kampen met wateroverlast, de grote ;edurende het afgelopen weekeinde dreigt fataal te van ons land zonder natte scizot hoeveelheid regen Zo worden in Friesland nieuwe overstromingen verwacht. Het water in de Maas. dat vorige week zakte, is weer gaan stijgen en Borgharen meldde een stand van 4.50 m boven NAP. Dat is 4.5 meter boven normaal van de buitenwereld afgescheiden We gen, die vorige week weer oegaanoaar waren, staan opnieuw blank. Alle poni- veren ten zuiden van Mook zijn wegens het hoge water uit de vaart genomen Bij Mook heeft men in geen 35* jaar een dergelijke hoge waterstand gemeten. Van vrijdagavond tot gisteravond steeg het water van de Maas 1.22 meter In grote delen van de Gelderse Vallei staan weer uitgestrekte landerijen onder water .in het bijzonder In de omgeving van Kootwijk en Zwartebroek. De weg van Kootwijk via Qootwijker- broek naar Stroe staat onder water. Ook in de buurt van Amersfoort zijn weer weilanden ondergelopen. Het water wast nog steeds, maar de situatie is nog niet zo ernstig als twee weken geleden De toestand in Friesland is zo kri tiek, dat Gedeputeerde Staten de wa terschapsbesturen hebben verzocht het uitmalen op de Friese Boezem te sta ken. Het water was te hoog geworden. Het stoppen van de bemaling bete- Uitkomst valt 30 min tegen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De financiële uit komsten over 1965 van de PTT zullen rond 35 miljoen gulden ongunstiger uitvallen dan was geraamd, zodat het bedrijfsresultaat ongeveer 60 miljoen gulden zal bedragen (by een omzet van 1.35 miljard gulden). Met de exploitatie van alle bedrijfs onderdelen tezamen werd 5 A 10 miljoen gulden verlies geboekt zodat het positieve totaalresultaat geheel te danken is aan het saldo van overige baten en laster: onge veer 69 miljoen gulden. De loonsverho gingen vormden de belangrijkste oorzaak van deze daling. Dit heef prof. ir. G. H. Bast directeur- generaal van de P.T.T., vandaag meege- deeld in zijn nieuwjaarsrede. Hy voor spelde dat dit jaar de verliezen van de postdienst verder zullen stijgen, de tele fonie tot een lager positief resultaat zal komen, terwijl de telegrafie een iets be tere. bijna sluitende uitkomst belooft en de giro een beter positief resultaat zal Duurder Deze ongunstige uitkomsten zullen dit Jaar vrijwel zeker leiden tot nieuwe tariefsverhogingen. Tekort aan personeel doet zich met name voor in oe sector van bestellend en technisch personeel, vooral in de randstad. De telefoonwachtlijst is in 1665 gegroeid van 130.000 tot 150.000. Weliswaar kon het aantal tot stand gebrachte nieuwe aan sluitingen worden opgevoerd van 183.000 tot 190.000. maar de nettogroel kwam nog niet boven de 100.000. Er zijn thans onge veer anderhalf miljoen aansluitingen Door het voor dit jaar belangrijk ver hoogde bedrag aan middelen, zal de. PT.T. voor de eerste maal sedert Jaren! een uitbreiding aan nummercapacfteit i kunnen realiseren, die dicht bü het ver-I wachte aantal nieuwe aanvragen zal lig gen. Verwacht wordt dat de wachtlijst eind 1968 of begin 1969 niet verder meer zal stijgen. Over de Rijkspostspaarbank deelde prof. Bast mee. dat ook hier de automatisering van de massa-administratie haar intrede zal doen. Het hoofdkantoor zal in Amster dam gevestigd blijven, maar het geauto matiseerde massawerk zal op den duur bij dat van de girodienst in Den Haag worden aangesloten. kent. dat men in de polders nog meer last krijgt van het water. Enkele dorpen, m ae zogenaamde Lege Walden zijn reeds geïsoleerd. Bil het Tjeukemeer wordt 8.000 ha land met overstromingen bedreigd. Bij Ouw- sterhaule is de slaperdijk zeer zwak Het water sijpelt hier reeds door. Van daag zou men proberen hier de situatie meester te worden door de dijk te oe- scnermen met zandzakken gehuld in Gisteren heeft men hier ook met man en macht gewerkt. Maar de veie toeris ten hebben met hun nieuwsgierigheid het werk lelijk belemmerd. De rijKsoo- litie kon alleen enkele bonnetjes uitde len wegens verkeerd parkeren In Friesland kijkt men angstig naar de lucht. Komt er nog meer regen? Alleen een droge oosien- wind zonder vorst kan veel narig heid voorkomen. Derde keer In Limburg, waar men nauwelijks was bekomen van de schrik van het wassende Maaswater, zat men het af gelopen weekeinde weer midden in de ellende. Voor de derde keer bin nen vier weken trad de Maas buiten de oevers. Zo ziin de twee dorpskernen van It. terep weer door het water gescheiden. Bij Ayen zijn een aantal boerderijen Eis: meer geld en vierdaagse NEW YORK De staking die nieuwjaarsdag bij het openbaar ver voer in New York uitbrak duurt voort, óm een uur vannacht plaatse, lijke tijd hebben de drie bemidde laars de hoop op een akkoord op gegeven. De besprekingen zullen worden voortgezet. De stakers wilden een loonsverhoging van 30 procent en een vierdaagse werk week van 32 uur. Burgemeester Lindsday kon hierover niet tot overeenstemming Gisteren hoopte men tot een over eenkomst te komen. Vakbondsleider J Quill deelde mee. dat de arbeiders 80 procent van hun eisen voor een nieuwe c.a.o. hadden laten vallen. Door de staking ontstond in New York een enorme verkeerschaos. Burgemees ter Lindsday had van tevoren al voor- Weersverwachting Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar ook nog hier en daar een bui. Tot matig of zwak afnemende noordwestelijke wind. Morgen later toenemende bewolking, mo gelijk gevolgd door enige neerslag. Zwak ke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Over het algemeen iets lagere tem peraturen, met in de nacht en ochtend in het binnenland temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT Vanmorgen om streeks acht uur heeft zich in het chemisch bedrijf Chefaro een ern stige ontploffing vooi-gedaan in het gebouw, waarin peroxydes worden gefrabiceerd. Het gebouw werd to taal vernield. Muren zakten in of moesten omver getrokken worden. Van de tien mensen die zich op het ogenblik van de explosie in het ge bouw bevonden, werden er zes ge wond. Hun toestand is niet levens gevaarlijk. Een van hen kon, nadat hij was behandeld, naar huis terug- De situatie was vanmorgen bijzonder verward over de oorzaak van de ont ploffing kon men ins niets meedelen. Het geëxplodeerd. Lange tijd verkeerde men was niet bekend wat er eigenlijk was in de onzekerheid hoeveel personen zich in het gebouw hadden bevonden. Er werkten zes mensen in de betreffende afdeling, maar er waren ook enkele be zoekers aanwezig om hun wensen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Een van de weinige personeelsleden die zich om acht uur in de buurt van Een beeld van de ravage op het terrein van het chemische bedrijf Chefaro. waar zich vanmorgen een hevige ontploffing voordeed. het gebouw bevond, was de heer C. Boulonius. verbandmeester van het be drijf. HU was (n de verbandkamer. Hjj vertelde dat hij om enkele minuten acht een enorme ontploffing hoord, die de ruiten tot In de verre omtrek deden springen. Hij vloog naar buiten en zag de ren van het gebouw vallen. Daarna zag hij even niets door de geweldige zwarte rookwolken die opstegen. Een enkele minuut later volgde nog een kleinere ontploffing. rbal Vuur Een reusachtige vuurbal, die leek een paddestoel na de ontploffing een atoombom, steeg zeker dertig meter hoog. De heer Boulonois rende daarop direct naar de plaats des onheils. (Voor vervolg zie pag. 4) zorgsmaatregelen afgekondigd. Hij deed beroep op alle bedrijven het perso neel dat niet heel erg nodig was thuis te laten. Ook de gemeentescholen zou den gesloten blijven. Poütie-verloven werden ingetrokken en vanuit de lucht slaan politiehefschroefvliegtuigen het verkeer gade om ernstige opstoppingen te voorkomen. Een groot aantal kraan wagens is gemobiliseerd om illegaal ge parkeerde voertuigen en gestrande auto's weg le kunnen slepen. Burgemeester Lindsday, noemde de staking onwettig, omdat een rechtbank de staking tijdelijk had verboden. Vak bondsleider Quill die dit gerechtelijk bevel negeerde, noemde op zijn beurt Lindsday een ..onbeduidende jongen" na dat deze geweigerd had persoonlijk aan de onderhandelingen deel te nemen. Soekarno: moeilijk jaar op komst DJAKARTA President Soekarno heeft gisteren zyn voltallig kabinet bij eengeroepen in zijn zomerpaleis te Bo- gor. Er werd voornamelijk gesproken over binnenlandse toestanden met name de jacht op de communisten. Soekarno heeft later wederom een beroep op lei ders gedaan hun onderlinge geschillen laten rusten met het oog op de zeer moeilijke situatie waarvoor het land zich ;t nieuwe jaar ziet gesteld. Het jaar zal zowel economisch als in politiek opzicht zeer moeilijk zijn, aldus Soekar- Vernomen wordt nog dat een Dakota in de Indonesische luchtvaartmaat schappij Garuda zaterdag op 120 km van Palembang op Sumatra in het oerwoud neergestort. De lijken van zeventien passagiers zijn gevonden. Drie mensen len nog vermist. Intussen wordt ook gezocht naar een tweede Dakota van de zelfde maatschappij, waarvan men sinds zaterdag niets meer heeft gehoord. Dit toestel was ook od weg naar Palembang. Generaal Nasoetion heeft van Soekarno ontbinding van de communistische party geëist. Hy beloofde berechting van de scbuldiging aan de staatsgreep, doch keurde haat en wreedheid af en op het gevaar dat het Indonesische volk anti-communistisch werktuig zou worden in handen van westelijke imperialisten. Majoor Saatoso. commandant van d 2000 parachutisten die drie maanden tegen de communisten in Midden-Java ge\ ten hebben en te Djakarta zijn terug gekeerd. heeft verklaard da', nu leider» van de staatsgreep gevangen gedood zijn, ook Aidit De regering heeft een aantal bult landse plantages overgenomen en daarvoor vergoeding geven. Voorts radio-Djakarta zijn er thans nagenoeg geen plantages meer in buitenlandse han- i wee stakers van de transport arbeidersbond hebben de wacht betrokken bij een afgesloten in gang naar de ondergrondse in New York. De staking heeft het vervoer per bus of ondergrondse en daarmee het hele verkeer in de war geschopt. Muis in yoghurt (Van onze Delftse redactie) DELFT De familie A. van der Knaap uit de De Yriesstraat in Delft keek zaterdag bij het eten van de yog hurt ietwat verbaasd op. Uit het toch al niet welriekende toetje viste men een dode muis op. Het zoontje had er al van gegeten en werd direct naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn maag werd leeggepompt. De yoghurt was afkomstig van een Haagse melk fabriek. Ook in Tilburg heeft een gezin toen moeder yoghurt uit de fles op de bor den deponeerde een flinke veldmuis ujt de hals zien glijden. Dat is al de twee de keer binnen een maand, dat in Noord- Brabant zo'n onsmakelijke ontdekking wordt gedaan. Kameda's weduwe dankt politie AMSTERDAM De weduwe van de vermoorde Japanse textielvertegenwoor- diger Yutaka Kameda heeft aan de chef van het politiebureau Leidseplein in Amsterdam, hoofdinspecteur J. Vrijburg, een brief geschreven. Zij dankt hem daarin voor wat de politie heeft gedaan bij het onderzoek in deze zaak. Met de beste wensen voor de chef en zijn staf besluit mevrouw Kameda haar brief. LEIDSCHENDAM De coöperatieve tuinbouwveiling .Veur en omstreken" tuinbouwveiling .Veur en omstreken" werd in 1965 een omzet bereikt van f 7 290.000: in 1964 werd f 800.000 min der omgezet. EERSTE KRANT DU is dan weer de eerste krant t het nieuwe jaar. Zij bevat het laat nieuws van het voorbije en het eerae nieuws van het aangevangen Jaar. Niemand weet wat het jaar brenj gaat Voor ons persoonlijk. Veor Or. omgeving. Voor ons land. Voor de v reld Ook de krant weet het niet Te vrezen is, dat er ook veel nu goed nieuws te melden zal zijn. Re den temeer om behalve geduldig la tegenspoed dankbaar te zijn voor hot goede- Dankbaarheid wil ook dit jaar zeg genbrengen van dank. Erkenn a dus van het goede dat men gen t ails van iets dat men ontvangen he en waarvoor men de dankbaarh. teruggeeft Wie van dankbaarheid spreekt, dl« blijft niet aan de oppervlakte en tast naar de zin. Ook daarin hopen wtf als krant dit jaar onze bescheiden bijdrage te leveren. En mag het ernstige nieuws ook dit jaar worden gelezen met het rustige hart van wie zich weet toevertrouwd. VOORTGAAN Bij elk begin denkt men terug aas hetgeen geweest is. Men denkt ook aan diegenen zonder wie dit nieuwe begin moet worden gemaakt Dat doen wij ook als krant Een krant is altijd weer nieuw; maar zij is tegelijk voortzetting. Er is een blikken naar de toekomst; maar er Ls een band aan het verleden. Juist ook dan wanneer in de haastige voortgang van dit leven het verleden al sneller terugwijkt. Vandaag, bij deze eerste volle Jaar kring na zijn overlijden denken wij onwillekeurig terug aan de algemeen directeur van de bladen van ons Kwartet de heer J. Groenewegen, die ons in 1965 ontviel. Hij had voor het perswezen ln 1 algemeen en voor de christelijke p. in het hijzonder zoveel mogen be kenen. Ook hadden wij nog zov van hem verwacht. Het was and beschikt. Het begin van het nieuwe Jaar mo - zonder hem worden gemaakt V zijn herinnering blijft ook nu. hij voortgang van het werk, de stimu lans uitgaan. MENING Ir dit jaar hopen wij ook weer. het kan dagelijks, het nieuws ver. zeld te doen gaan van commentaar onzerzijds. Daaraan, leert de et? ring, bestaat behoefte. Bovendley lezer heeft er recht op. Hij krant met een mening. En door zijn krant bij eigen mentnga- vorming worden geholpen. F.r zijn onvermijdelijke beperking In de eerste plaats, dat veel commi taar het karakter zal moeten dragen van de voorlopigheid. Vooral wan neer het gaat om ontwikkelingen nog niet zijn afgesloten. Maar ook e ontwikkelingen als zodanig verdie nen de aandacht. En dus En /ij «v Daarnaast blijft er de noodzaak v o een keus. Er gebeurt meer dan - mogelijkheid is tot commentaar. C lukkig echter zijn lezer en lezei dan zelf wel tot beoordeling be kwaam en bevoegd. Zij begrijp-1 ook. dat veel wat de krant als nieu meld niet de instemming van krant heeft. Wij hopen, dat onze lezers zich o-- in het nieuwe jaar door de comm» taren zullen voelen aangesproken gelukkig 1966 met PW niet duur wc! heerlijk December deed maal overlopen DE BILT Het afgelopen jaar wasl maand van het jaar. Toen viel gemiddeld in ons land het natste jaar sedert het begin der metingen van de neerslag in 1848. Gemiddeld over het hele land is bijna 990 millimeter regen sneeuw en hagel gevallen tegen 738 mm normaal. Het tot dusverre natste jaar van de reeks was I960, dat gemiddeld 941 mm neerslag opleverde. De natste streken waren Gelderland. Utrecht, Oost-Brabant en Limburg. Het minst nat was het in Noordholland en t de Waddeneilanden. In het westen w; I960 over het algemeen nog iets natter. December was verreweg de nats Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970" Den Haag. neerslag, hetgeen ook een record is. Het is zelfs bijna driemaal de normale maandsom. Vooral in het centrale deel van het land is in december veel regen gevallen, maar ook aan de kust waren de hoeveelheden neerslag zo groot, dat van het record van meer dan een eeuw kan worden gesproken. Koud De temperatuur was gemiddeld onder normaal, maar het jaar 1963 was kouder. De koudste maand was februari, de warmste augustus. Van de 365 dagen waren er 266 te koud, op 72 dagen is het te De Bilt tot vorst gekomen tegen op 64 dagen normaal. Het aantal zomerse dagen bedroeg daar niet meer dan vier tegen drieëntwintig normaal, hetgeen een record is van meer dan een eeuw maar dat ook in 1956 en in 1962 is voor gekomen. Som her Overal was het jaar te somber maar op de meeste plaatsen is 1962 of 1963 nog somberder geweest. In Den Helder wer den meer dsn 1600 uren zon geregi streerd Op het vliegveld Zuid-Limburg daarentegen nog geen 1350 uur( normaal 1665 i 1505).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1