MENSEN REDDEN - GEDWONGEN HOBBY? WRAKKENBERGER JAAP BOOT: Ik heb een ordner vol onbetaalde rekeningen Mensen voor ambulances werken als monteur of chauffeur ZIEKENVERVOERDER THIJS NIEUWE LEIDSE COURAXT 3 VRIJDAG 31 DECEMBER Na het ongeluk.... doii denken de men senals ze de rekening krijgen: die lui willen ons een poot uitdraaien. V.J .Daar heb ik geen opdracht voor gegeven (Van een onze redacteuren) ALPHEN. „Ik kan mijn zoon Cock van 7 al nauwe lijks tegenhouden als de kraanwagens uitrukken Hij wil mee om weet ik veel. Ik kan zelf ook niet zeggen waarom ik dit werk graag doe. Alle jongens zen dat de eigenaar opdracht heeft gegeven. Nou, ik kan naar mijn centen flui ten. Het maakt me woedend, zoiets. Wat denken ze wel? Dat ik voor een paar tientjes deze kasten van wagens eventjes uit de sloot til? Of is 250 gulden soms zo'n be lachelijk hoog bedrag? Kom nou. Ik weet niet wat de men sen bezielt men zich realiseren dat zoiets niet uit liefdadigheid gebeurt. Tientonner yOOR het bergingswerk heb ik drie kraamvagens: een oude tweeton ner voor personenauto's, een stevige zeventonner en een tientonner (ge wicht 16 ton). Neem nu die laatste kostte mij vorig jaar f 60.000 kaal. Daarbij komen de accessoires: een las kar met snijbranders.regenkleding, spullen voor wegbebakeming. balken en planken, en ga zo maar door. Je moet overal op berekend zijn. Voor zo'n 10-tonner betaal je f 4000 wegenbelasting per jaar. En dan zo'n f 3000 aan verzekeringspremies voor je drie kraanwagens. Wat wil je met zulke spullen: per stuk kosten die tien banden al f 700. Er is zelfs een speed boat bij de uitrusting. Die hebben wij wel moeten gebruiken om een uit de kant geraakte auto in het water in de strop te krijgen. Dan hebben we een De takelwagen van Boot draait hier een vrachtwagen uit de Ziende. Snelheid, vakmanschap en goed materieel zijn voor een bergingsbedrijf eerste vereisten. Maar dat moet worden betaald, anders auto-ambulance voor verzegelde auto's Je betaalt alles zelf. Je draagt ook alle risico's zelf. En kijk dan eens naar onze tarieven. Neem ze maar van ae grootste kraanwagen: f 20 voor het uitrukken, f 40 voor het eerste draai uur ter plaatse, f 30 voor elk volgend uur, plus f 1-50 per kilometer. Op zon en feestdagen zijn die bedragen: f 25. C 50. f 35 en f 2.00 Deur dicht 4 LS iemand gaat autorijden, ver- wacht hij niet tegen een boom te eindigen. Dan verwacht hij ook geen sleeprekenmg van over ae honderd gulden. Maar net zo goed als ik met mijn bergingsbedrijf berekend moet zijn op twee of drie aanrijdingen tege lijk en dtis drie wagens moet hebben zo goed moeten mensen die brokken maken ermee rekenen dat wij al dat soul niet van een oaar tientjes sleep loon kunnen onderhouden. Bovendien dekt in de meeste gevallen de verzeke- rina van de brokkenmaker ook de sleepkosten. In Veghel zit het transportbedrijf F. van Grinsven. Die man heeft negen kraanwagens voor het bergingswerk slaan. De wanbetalingen en alle soeza daaromheen werden zo erg, dat hij op een gegeven moment zei: dat doet de deur dicht. hier trouwens. Alles offe ren ze ervoor op om met een uitrukkende kraanwa gen mee te kunnen bij nacht en ontij. Vaak is het afschuwelijk werk, bij on gelukken met doden en zo. Maar de snelheid waardoor wij vaak mensenlevens kun nen redden, het gevecht tegen de secondenwijzer dat is ivat ons trekt. Sen satiezucht? Geloof ik niet. Eergevoel? Netzomin. Echt, ik weet niet waarom. Maar we doen het allemaal bijna fanatiek, zoals men sen van vrijwillige brand weerkorpsen en zo. En toch zeg ik weieens tegen m'n vrouw: ik houd er mee op; ik gooi de boel erbij neer; ik verkoop de hele bende. Alleen om die dikke map met onbetaalde rekeningen, die einde loze procedures om je eerlijk ver diende geld binnen te krijgen. Daar om. Je wordt er soms ziek van. Dan zeg ik weieens laat die vent maar barsten met z'n geld. Als ik 's nachts met beestönweer een zwaar* gewon- kerel uit een ivrak zaag, waar door hij nog op tijd naar een zieken huis kan, en 'ik sleep zijn"- auto weg, dan zegt-ie later: daar heb ik geen opdracht voor gegeven, of zo. Dat maakt me wild" TAAP BOOT (29, autohandelaar, maar vooral wrakkenberger) is geen pessimist, al heeft hij het voor gaande letterlijk gezegd. Toch zegt hij weieens Maar dat is niet zo vaak. Hy praat over zijn bergingswerk alsof het een hobby betreft. Een aanrijding in Alühen of wijde omgeving? De wagens van Jaap Boot zijn er soms nog eerder dan de politie. ..Soms slepen wn een auto uit het wa- iraar nog mensen in zitten. Zoals een Daar weken geleden een Belgische DauDhine. waarin nog een oude blin de man zat. Omdat wij er snel bij wa ren. Dat is machtig. Ou u:e jaarsbit lei en vitaminerijk vruchtensapje OUWEJAAR. zeggen wij al of niet zuchtend, als wij vanavond tus sen ouwejaarshapje en ouwejaars- bittertje met ons goeie goed aan in de luie stoel zakken. En dan denken wij behaaglijk aan de tus- sengeplakte nieuwjaarsdag. Er zijn ook mensen die juist van avond, vannacht, op nieuwjaars dag en op alle andere dagen, klaar staan om slachtoffers van de in tal ontstellend snel toenemende verkeersongelukken te hulp te schieten. Elk moment bij nacht en ontij vooral bij nacht en ontij kan de telefoon hen roepen. Dan zetten zij de vitaminerijke vruch tendrank neer, trekken hun spe ciale kleding aan en gaan weg met de grootst mogelijke snelheid. Wij kozen voor deze reportages Al phen aan den Rijn uit. Zowel ber gingswerk als ziekenvervoer wordt hier zonder concurrentie be oefend. Gelukkig, anders zou het „beoefenen" er helemaal niet meer van kunnen komen. De moeilijk heden van deze mensen zijn echter gelijk voor talrijke plaatsen in ons land. Missen kunnen ivij deze mensen nooit meer. Zij moeten blijven. Maar beide ondernemers kunnen dit vitale werk doen. omdat het personeel ervoor in een ander deel van het samengestelde be drijf zijn loon kan verdienen. Daardoor wordt dit reddingswerk- op-de-weg een vorm van gedwon gen vrije-tijdsbesteding. Much tig Ploegje TV/JJ zitten hier met een mieters ploegje voor het bergingswerk. Willem van der Kwaak (31> doet het net zo lang als ik. Op de lagere school waren wij al vrienden, die als dat lukte met de kraanwagen van mijn vader meegingen. Als het zou voorkomen dat de nieuwe truck zon der hem uitrukt, zou hii woedend zijn. Dat is ziin wagen. Dan heb je Tom Ketel (45). die al ruim 30 iaar bij ons werkt. En Herman de Lange (23). die niet anders meer wii. De telefoon staat naast hun bed Als ze gaan wandelen, zeggen ze hun vrouw welke straten ze nemen. Od sinterklaasavond of met Oud en Nieuw nemen zij limonade, als een ander een borreltje neemt. Zij moeten nuchter zijn als er wat aan de hand is. En vooral od die feestdagen en in de weekeinden gebeuren er nogal wat ongelukken. Wij moeten ons veel ont- '£dÉD Opdracht D" Ér ^omt' ten têleloontie van de politie of van anderen. Meteen er od af. Vi^vd^ omrpeqjn- stallatie in en buiten de_garage waar schuw ik de mensen, waar ze ook ziin In een mum van tüd zijn ze weg: ach terdeur open en pft Blijkt het mee te vallen en is er geen mens in nooa. dan trekken wii toch een autowrak weg- Is de bestuurder bijvoorbeeld naar het ziekenhuis, dan slepen wij zijn voertuig naar de garage hier. En dan komen ze: politie, familieleden. verzeKeringsexDerts. allemaal naar de schroothoop kijker- Hebben wij een opdracht, dan laten wij een bon in drievoud tekenen, waarop de tarieven staan. Is er geen opdracht, dan kom je vaak niet aan je geld. Dan zeggen ze later: geen op dracht gegeven, of: dat ongeluk was mijn schuld niet. of: als 'k geweten had dat het zo duur was, dan Tien tallen rekeningen lopen nu al jaren via het incassobureau Cidac in Den Haag. Of via advocaten. Je maakt de dolste dingen mee En waarom nou? Wat willen die mensen dan? Dat wrak laten staan langs de weg? Of het in de berm til len? Kan niet. want passerende chauf feurs gaan pmkiiken en dan komen er nog meer brokken- Achter de garage heb ik een betegeld terrein, waar ik alle auto's neerzet. Daar doen ze niemand kwaad. Kijk, je lacht ook wel eens met dit werk. Je maakt zotte dingen mee. Wij hebbefi bijvoorbeeld wel een koe op getakeld die door een gierdeksel was gezakt. Maar de mensen moeten er geen potje van maken. Als het weg verkeer er prijs op stelt dat wij met mensen en materieel klaar staan dis de nood aan de man is. dan moet ;AAP BOOT: „Deze zware truck met oplegger, beladen met stenen, raakte op een dag in de zomer van 1963 in Hazerswou- de in een greppel. Wij er naar toe met de takelwagen. Reken erop dat onze jongens er verstand van hebben: met het op de weg tillen van zo'n kolos, trekken wij geen chassis uit elkaar. De rekening bedroeg f 250. Maar wat zei de eigenaar van de auto: „Heb ik geen opdracht voor gegeven." Dus lóópt de re kening nu al ruim twee jaar lang via het incassobureau. En dat maar brieven schrijven. Wie ons dan gebeld heeft? We hebben nog geen televisie bij de telefoon. Juridisch sta je heel zwak. Want ik kan niet bewij- .4 LP HEN In Alphen noemen ze hem gewoon Thijs. Zijn naam bordje op Hooft straat 128 ver meldt echter M. Bezemer. Hii is 51 iaar, ziet er gezond-blozend uit en hij „doet" in taxi- en ambulance vervoer en in rijwielen en brom mers. Zijn drie dochters werken ui het Academisch Ziekenhuis. En mevrouw' Bezemer is zo'n beetje ae volstrekt onmisbare basiscom- niandant-aan-de-trlpföhn. 'Zij diri geert bij ongevallen in de Rijn streek' -de' ziekenwagens-- en hun twee-koppige uit werk of bed ge rukte bemanningen. De basis waarop deze kostbare acties wor* den uitgevoerd is: „No cure no pay", zoals dat in scheeps-bergings- termen luidt. Ofwel: zijn er geen slachtoffers („gelukkig, zeggen onze mensen dan"), dan is er gra tis service verleend. „Ik klaag niet", zegt Thijs Bezemer. .Het gaat redelijk". Bij hern geen ord- ler maar een handvol onbetaalde ro- Keningen- „Maar dat neemt niet weg dat ook wij onze moeilijkheden heb- i. Bijvoorbeeld het alarmeren. Daar wordt nog wel eens over geklaagd. NV el begrijpelijk, want als je op weg bij gewonde mensen staat, duurt elke minuut een uur. Maar na het onigeluk moeten de mensen eerst naar een telefoon. Vaak waarschuwen ze alleen de politie- Die moet ons aan weer alarmeren. En mogen wij dan onze mensen van hui- laten komen? Ze wonen allemaal vlak bij en als er wat aan de hand is. zui ze er in een paar minuten Mijn vrouw maakt de wagen of wa gens klaar. Dan begint de nt naar ae niet altijd nauwkeurig opgegeven plaats des onheils. Dat kost minuten. Ên weindg mensen zullen even goed als wij weten hóe belangrijk een nuut bij ons wenk kan ziin". DRIE WAGENS TW'IJ rijden met drie ambulances. De nieuwste kochten wij voor f 23.000 zonder de lijst van vereiste attributen, zoals een zuurstofkoffer (f 750). verbandkist, beenspalken, wervelplank, brandlaken. dekens, kus sens. zandzakken en wat dies meer zij". Dit vertelt mevrouw Bezemer weer. want het is haar taak die inventaris op peil te houden. „Dat peil bet Volksgezondheid. Je moet eens zien wat ze allemaal in die ambulances willen hebben. Ik was trouwens zelf de lakens en dekens. Ik stond gere geld zo'n zestien uur in de week te strijken aan die lakens. Nu hebben wij dan een wasautomaat en een strijkmachine gekocht. Dat moest wel". Thijs Bezemer weer: „Dat klopt Als ik u vertel hoe groot het aantal ongelukken wordt. In 1959 vervoerde ik met mijn twee auto's gemiddeld 1.4 persoon per dag. Dat is nu meer dan verdubbeld. Vorig jaar was het al 2-28- Begrijpt u dat ik volgend jaar (1966) een nieuwe ambulance nodig heb. Die gaat mij zo'n 35 mille kosten. Het moet". TNAT MOET. Iedereen in dit vak zegt het telkens weer. Gelukkig Jr. Men moet maar eenmaal zelf bij een ongeluk betrokken zijn ge weest of een familielid of een vriend Dan begrijpt men waarom dat „het moet" de mensen op de lippen bestor ven ligt. Vooral de mensen van de ambulance kunnen met snelheid men senlevens redden- .Neen, ik' klaag ndet. Ik houd de zaak lekker draaiend- Onlangs zijn landelijk de tarieven opgetrokken. Niet zover als wij hadden gewild, - ja- Voor het uitrukken mogen nu f 10 rekenen en f 0-80 per ki lometer. Wachten komt nu op f 12.50 per uur. Dat is voor particulieren- Voor ziekenfondsen liggen de prijzen lager. Wij draaien door het regelmatige vervoer van zieken, van en naar Zie kenhuizen en inrichtingen- Van de eerste-hulpdiensten zou ik geen dro ge boterham overhouden. Wij doen dit werk met liefde- Daarom blijven wij het doen. GEWOON WERK T\E chauffeurs hier doen dienst op de taxi's De rest van de mensen werkt in de garage of in de brom fietsen als monteur Zo kan ik het ambulancepersoneel aan hun geld helpen. Zonder dat als vaste baan zou ik niet dag en nacht zes mensen op de drie wagens kunnen hebben. Zo gaat het nog". Van Zwammerdam. Langeraar, Lei- muiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge Roelofarendsveen en Oude Wetering komen zijn „klantjes". Een heel ge bied. Thijs: „Ik kan niet eens een slee van een ambulance hebben op al die boerenwegen. dijiken en paden. Een dag zonder ziekenvervoer komt hier in de omgeving niet meer voor. En zeker in de weekends. Vorige week zondag moesten wij in totaal ze6 keer een rit maken- Dat vergt wat van je: maar het moet gebeuren. En je moet overal op berekend zijn. Mobilofoon op de wagen zou ge weldig zijn. Maar begin daar eens aan. Dat kost je enorme bedragen aan REKENING pEN pijnlijke zaak is voor ons vaak de rekening. Aan wie moet je die presenteren bij overlyden of ernstige ongevallen?^Of bij buitenlanders? Ge meentebesturen zouden bij ongevallen en dergelijke opdracht moeten geven voor het transport. Dan konden onze rekeningen vlot worden behandeld Nu vergeten de mensen soms de nota door te geven aan hun verzekerings maatschappij of ziekenfonds. Dat moest niet voorkomen- Wij moeten ook stipt en snel zijn. En architecten mochten wel eens leren rekening te houden met het vervoer van zieken op brancards". Ook deze laatste zin drukt een aan zienlijke belenymering uit in het werk, dat besljsf. moeit worden ge daan. Want doet Bezemer het niet, wie dan wel? Wie kan er nog meer drie verschillende bedrijven combi neren. Want was dat niet mogelijk, dan was het ziekenvervoer in Alphen een hachelijke zaak. Toen was Holland in last Want het moderne wegverkeer kan niet zonder oils. Geen dag, geen uur.De overheid is er zelfs aan te pas gekomen. Maar nu heeft hij een internationale sleep dienst op poten gezet. Als er maar een beetje medewerking is, dan kan het best. Boterham TJTEUS, het kan. In de Haarlemmer- meer gaat het ook goed. Daar zegt de politie tegen de berger: sleep die wagen maar naar het bureau. Wat zijn je tarieven? Oké. stuur ons de reke ning maar. Dan ben je er. Dan heb je zekerheid. En op zo'n basis valt er te werken. Dan mag iedereen de hoogste eisen stellen, want dan hebben wij er ook een boterham aan. En een goeie. Mag het? Of laat anders een gemeente op dracht geven voor het slepen, op ad vies van de politie. Gemeenten of politie hebben geen last van wanbe talers. Van hen is een nota officieel. Maar bij ons denken de mensen altijd dat tou ze achteraf een poot willen uitdraaien. En dat is fout, want in elke takelwagen van ons hangt een gedrukte tarievenlijst. Wat gebeurt er als ik op een dag zeg: ik gooi de I boel voorgoed dicht?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3