Nieuwe Leicis e Comraimt JOHNSON WIL VREEDZAME REGELING VOOR VIETNAM DERBY DRINK \V&icLw/n\ Wij voelden een overmatige druk UP© Jaarwisseling met regen en wind Shagj e is veiliger Amerikaanse president zet alles op alles Goldberg ijaar Parijs: gesprek met de Gaulle Regering doet beroep op bedrijfsleven Engeland: geen geweld tegen Rhodesië Commentaren Vrijdag 31 december 1965, 46st» j CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stanlvaitigh ii ghabUvan mijn hert in teghenjpoeH" Kantoren Leiden - Steenstraat 37- Postbus 76N - Telefoon 31 58936 Abonnementsprijzi Geringe hoop op overlevenden in Britse Sea Gem LONDEN Duikers zullen vandaag opnieuw een onderzoek instellen op het gezonken Britse booreiland. Er bestaat slechts geringe hoop( dat zij de acht mannen, die vermist worden, nog le vend zullen aantreffen. Volgens medische deskundigen kunnen dezen het, wanneer zij zich in een luchtbel ergens op hel eiland zouden bevinden, hooguit zesen negentig uur uithouden. Het eiland kap seisde maandag voor de kust van Engeland in dertig meter diep water. Daarbij kwamen vijf mannen om het leven. Gisteren was het de derde achter eenvolgende dag dat duikers door het 6lechte weer niets konden uitrichten. WASHINGTON Het grote nieuws van deze oudejaarsdag is het feit, dat president Johnson alles in het werk stelt om tot een vreedzame rege ling van het Vietnamese conflict te komen. De Amerikaanse president tracht alle staatslieden, die invloed op de gang van zaken zouden kunnen uitoefenen, te mobiliseren. Zo bracht ambassadeur Goldberg na zyn be zoek aan de paus en zijn gesprek met Italiaanse regeringsleiders een be zoek aan president de Gaulle. De bombardementen op Noord- Vietnam werden nog steeds niet her vat en ook de strijd in Zuid-Vietnam blijft nog beperkt tot incidentele schermutselingen. Intussen heeft rido-Hanoi de Ame rikaanse stappen om tot vredeson derhandelingen te komen opnieuw zinloos genoemd. Zolang niet eerst de Amerikaanse troepen uit Zuid- Vietnam vertrekken, zou er niet te praten vallen. Alle mooie woorden van Johnson over eerbiediging van de akkoorden van Genève, het hou den van vrije verkiezingen in Zuid- Vietnam en de uiteindelijke hereni ging van Noord en Zuid, zouden een „onbeschaamde poging" zijn om de publieke opinie een rad voor de ogen te draaien (zie ook dubriek Nieuws achter het nieuws). Niet Hamman Aanvankelijk werd aangenomen, dat ambassaderu Harriman na zijn bespre kingen in Warschau en Belgrado naar Parijs zou reizen om president de Gaul le te ontmoeten. Nu Goldberg voor dit bezoek is aangewezen, reist Harriman vandaag via Parijs rechtstreeks terug naar Washington. Ook zijn bezoek aan Belgrado was van belang omdat Joego- De speciale afgezant van de Amerikaanse regering, Averell Harriman, neemt afscheid van de Poolse vice-minister van buitenlandse zaken, Jozef Wieniewicz (IJ, na besprekingen over pogingen de strijd in Vietnam te beëindigen. Gemini-astronauten noemden terugkeer een heksenketel 55 HOUSTON Het was of wij in een heksenketel zaten, zo beschreef ruimtevaarder Frank Borman gis teren op een persconferentie de te rugkeer van Gemini-7 in de at mosfeer, nadat de remraketten in werking waren gesteld. Borman en zijn metgezel James Lovell vertelden dat zij gedurende de record- ruimtevlucht overmatige druk hadden gevoeld op het hoofd. Na de eerste dag trok dat gevoel edhter weg en wij heb ben verder geen moeilijkheden gehad, •ldus Borman, De bewoordingen van hun medische leidsman), dr. Berry, volgens wie zij de de nieuwste, de fijnste puur of met 'n tic 'n Hero produkt Weersverwachting Iets zachter De Bilt verwacht tot hedenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse- j lijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust later weer harde wind tussen weat en zuidwest. Iets zachter. Lagere premies voor risico verzekeringen UTRECHT Een groot aantal le vensverzekeringsmaatschappijen verlaagt met ingang van 1 januari voor sommi ge verzekeringsvormen de koopsommen premies. Deze verlaging geldt voor voor verzekeringen met een over wegend risicokarakter. De grootte van de verlaging is af hankelijk van de leeftijd bij het slui ten van de verzekering, de verzeke- rïngsduur en de hoogte van het ver zekerde bedrag. De verlaging varieert gemiddeld zes procent voor jonge ;en tot gemiddeld twee procent voor personen van middelbare leeftijd. De gunstige ontwikkeling van de sterf tecijfers, speciaal., bij de jongere leeftij den, maakt deze verlaging mogelijk. Het geldt alleen nieuw te sluiten in dividuele verzekeringen. Politie schiet op stakers: 8 doden BOMBAY In de Indiase plaats Ta- rapoer zijn acht arbeiders om het le ven gekomen toen de politie gisteravond op het terrein waar de grootste kem- trale ter wereld wordt gebouwd, het ir opende op geweldplegende sta kers. Tweeënvijftig politiemannen en achttien stakers liepen verwondingen op. eerste dag af en toe het gevoel hadden gehad alsof zij op hun hoofd stonden was volgens de twee astronauten wat overdreven. Zij vertelden verder dat hun benen loodzwaar waren en ze zich erg stijf hadden gevoeld, toen zij uit de capsule stapten aan boord van het vliegdekschip Wasp. Ik heb in de ruimte enkele boeken gelezen welke helemaal niet over de ruimtevaart gaan. Ik voelde mij erg ontspannen, zei Lovell. O p de persconferentie werden ook fiLms vertoond die tijdens de vlucht waren gemaakt, waaronder een opname van een polaris-raket die vanuit de At lantische Oceaan werd gelanceerd. Havenrecorcl gebroken ROTTERDAM Donderdagmiddag liep het 28.000-ste schip van het jaar 1965 de haven van Rotterdam binnen. Het was het Duitse ms Naumburg, 2826 brt, komende van Antwerpen. Nog nooit hebben er in één jaar tijd 28.000 schepen Rotterdam bezocht. In 1964 zijn er 27.755 zeeschepen in de haven Rotterdam geweest. Dat was toen reeds Deze cijfers zijn wereldrecords. Geen enkele haven op de gehele wereld heeft in één jaar tijjls zoveel zeeschepen ont vangen. Een tweede record sneuvelde woensdagavond, toen de Zweedse tan ker Soya Maria als 32.000-ste WH jaar de Nieuwe Waterweg binnenvoer, wisseling bepalen. Tegen de komende Geheim gesprek Mcgeorge Bundy, Johnsons speciale assistent voor zaken betreffende de Amerikaanse veiligheid, reisde in het geheim naar Otawa voor een gesprek met premier Lester Pearson. Johnson sprak daarna telefonisch met de Cana dese premier- Het contact met Canada is van belang, omdat dit land samen met Polen (dat door Harriman werd bezocht) en India zitting heeft in de internationale controlecommissie voor het vroegere Frans Indochina. Bij de oorlogshandelingen van het af gelopen jaar hebben meer dan 47.000 mensen het leven gelaten. Hiertoe beho ren meer dan 1200 Amerikanen. Alle seinen op rood: vertraging in treinverkeer BOXTEL Op de lijnen Den Bosch Eindhoven en Venlo-Eindhoven-Tilburg Rotterdam is het treinverkeer gister avond tussen kwart voor negen en het einde van de dienst ernstig gestoord geweest. De oorzaak was een storing in het seinstelsel. Alle seinen sprongen op rood, waardoor de treinen gedwongen waren te stoppen. Op het baanvak BestDen Bosch en tussen Boxtel en Oisterwijk viel bovendien de automatische over wegbeveiliging uit. Spreid zomervakantie uit DEN HAAG De regering is het eens met het advies, dat de Stich ting van de arbeid heeft uitgebracht over de vakantiespreiding. Zo was het mogelijk het volgende vakantieschema aan het bedrijfsleven te adviseren: 4 tot en met 16 juli: de metaalindus trie plus het westen van Nederland (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de rivieren) 17 tot en met 30 juli: het bouwbedrijf en aanverwante bedrijven, de confectie- industrie plus het oosten en noorden van Nederand. 31 jui tot en met 13 augustus: de tex tielindustrie plus het gedeelte van Ne derland ten zuiden van de grote rivie- In haar advies doet de regering een dringend beroep op het bedrijfsleven zich te houden aan dit schema. Op deze wijze kan de vakantiespreiding Het is de bedoeling, dat de drie groepen jaarlijks rouleren. De periode van 1 Juli tot en met 15 augustus moet worden beschouwd als het topseizoen voor de vakanties. Daarom luidt het advies aan de gehele bevolking, ren ieder, die in verband met zijn werk en gezinsomstandigheden maar enigszins in de gelegenheid is. buiten dit tooseizoen met vakantie te gaan. Scholen Belangrijk ls, dat de collectieve slui tingen van de bedrijven zoveel moge lijk worden gespreid in de zes weken, aarin met vakantie wordt gegaan. Het kiezen van 1 juli als aanvangsda- (Van ome weerkundige medewerker) jyE DEPRESSIES die de boventoon INTERIEUR VERZORGING MEUBEL TOONKAMERS avond bereikt ons weer een regenfront bij een tot stormachtia toenemende zuidwesten wind. Ook Nieuwjaarsdag zal een onbestendig karakter hebben, met aanvoer van vrij zachte lucht. Het jaar 1965 is uitzonderlijk nat gewor den en gemiddeld over het hele land berekend in zeker 200 jaar niet zo regenrijk geweest. In belangrijke mate heeft ook december hiertoe bijgedra gen met in De Bilt tot vanmorgen 204 mm regen tegen normaal 70 mm. Het laat zich aanzien dat ook de erste dagen van het nieuice jaar een moestendia karakter zullen blijven houden met voorlopig aanvoer van zachte oceaanlucht. Benoemd tot burgemeester van Woer- RAPEN BURGEtrmSEMSR 'JNSBURG ™).d mhc?er.oBekeHn„f„K'eL!!alïSffi wmmd I eervoj ontslag als burgemeester van Oost en West-Souburg. Hij is Nederlands Her vormd en lid van de C.H.U. Crotc collectie meubelen. Ruime parkeergelegenheid Voorspoedig 1966 turn van het schema is mogelijk, omdat vele schoolbesturen positief hebben ge reageerd op het verzóek de vakanties van de lagere scholen per 1 juli te laten beginnen. Men vestigt er nog de aandacht op, dat het spreidingsschema alleen betrekking heeft op collectief sluitende bedrijven. Een bedrijf, dat niet collectief sluit, moet er naar streven de vakanties van de werknemers zoveel mogelijk buiten de zomervakantie van de scholen te spreiden. De regering heeft ook inge stemd met het voorstel van de Stichting van de arbeid propaganda te gaan voe ren voor het doorbrengen van de vakan tie in die gebieden van Nederland, die in de regel door de vakantiegangers wor den vergeten. LONDEN Engeland blijft bi) zijn standpunt: geen militair geweld in Rhodesië ook al gaat Rhodesië door de sancties niet door de knieën. Het bericht dat Londen en Zambia het eens zouden zijn na een bepaalde periode militair in te grijpen, werd gisteren door regeringskringen cate gorisch ontkend. Minister Bottomley van gemenebest zaken zei niet te weten wanneer de sancties tegen het regime-Smith wor den stopgezet. Dit hangt van Zambia af en ook van de mate van samenwer king tussen de naburige Afrikaanse staten en andere landen in de wereld, aldus Bottomleu- De VS hebben intussen meegedeeld dat hun eerste vliegtuig dat aan de olie-lucht, brug naar Zambia zal deelnemen, mor gen naar Leopoldstad vertrekt. Ameri kaanse vliegtuigen zullen zes dagen per week en tweemaal daags tussen Leopold- st'ad en Elizabethstad vliegen. Premier Smith heeft gezegd dat sir Humphrey Gibbs. de Britse gouverneur van Rhodesië van morgen af 2500 gulden per maand huur zal moeten betalen voor het ge bruik van het gouvernementshuis Deze maatregel was nodig geworden omdat door de sancties op alle mogelijke manie ren moet worden bezuinigd, aldus Smith. ■■■■■■■EimtiifiiiieBMiiiiii* POL-AUTOMATISCHE ken en polshorloges slaan of tikken de laatste uren, de laatste minuten van een jaar weg. Wat trok dit jaar onze aan dacht? Sommige mensen, som mige gebeurtenissen springen een ieder zomaar in de herin nering. Andere zijn slechts als een vaag vermoeden op de achtergrond van ons nadenken nog aanwezig. De krant is er om dat alles nog even op te halen. Op en kele pagina's van. dit Oude- jaax-snummer hebben wij dat voor u gedaan. (Zie met name de pagina's 13, 14 en 15). Ook vandaag overigens weer een groot aantal vaste zaterdagru brieken. zoals Blad Zij (pag. 19). De financiële weekru- briek geeft dit keer een (niet al te opgewekt) beeld van het afgelopen jaar (pag. 5). In het teken van de terug blik staan ook enkele korte re portages van onze nieuwsdienst op pagina 5: vet vergaan van de Ping An en de verdwijning van de Amerikaanse professor Follis. VIETNAM Een van de problemen, het meest wezenlijke wellicht, voor de Ameri kaanse regering zal in het nieuwe jaar, voorlopig zeker, Vietnam zijn. Binnen de Verenigde Staten is het besef groeiende, dat men in Vietnam In een vrijwel onmogelijke situatie terecht is gekomen. Het land wordt door het communisme bedreigd maar wordt bovendien verscheurd door te- genstelingen. De vijand zelf blijft on grijpbaar. De situatie ls voor Amerika een com plete impasse. Er gaan stemmen op. dat het verstandig is zich terug te trekken. Anderen waarschuwen, dat dit in geheel Azië als een duidelijke Amerikaanse nederlaag zou worden ervaren. Er zal inzake Vietnam van Amerka in het nieuwe jaar een grote mate van wijsheid worden gevergd. PS Het bovenstaande is een let terlijke overdruk van hetgeen we vandaag een Jaar geleden schreven. De overeenstemming met de huidige toestand ls nog altijd treffend. Maar er schijnen diplomatieke wegen te worden bewandeld; gunstig resultaat ware vurig te hopen. VLEESPRIJS Invriezen varkens wordt gesteund DEN HAAG Reeds gisteren heeft de minister van landbouw besloten een regeling voor het invriezen van var kens te treffen. Het produktschap voor vee en vlees had hierover voorstellen gedaan. Met ingang van maandag wordt voor het invriezen van geslachte varkens een boeslag van 40 gulden per 100 kg toege kend. De toeslag op spek bedraagt 33 gulden. De regeling geldt voor een maximum in 30.000 varkens. Deze steun aan de varkenshouderij, die getroffen is door de mond en klauwzeerepidemie, wordt betaald uit het Landbouwegalisatiefonds. Van het begin van de epidemie tot en met 28 december is op 1246 be drijven de ziekte geconstateerd. Intus sen heeft Zwitserland zich bij de land den gevoegd die de invoer uit geheel Nederland van hoefdieren, vlees en vleesprodukten hebben verboden. Onze veestapel is getroffen door e«n ernstige mond- en klauwzeerepide mie. Het buitenland heeft de grenzen voor vee en vlees uit ons land ge sloten. In het midden latend, of de andere landen deze zaak niet mis bruikt hebben om de positie van eigen veestapel te beschermen, blijft de heersende ziekte pijnlijk. De veehouders dreigen aanmerkelijk geringere opbrengst te krijgen, nu de totale produktie in het binnenland verwerkt moet worden. De Neder landse consument kan tijdelijk pro fiteren, maar ook de extra lage prij- zijn zijn ongezond. Het produktschap voor vee en vlees heeft nu terecht besloten, een deel van de aanvoer uit de markt te nemen en in tet vriezen om de prij zen voor volledige instorting te be hoeden. Bij een desastreuze ontwik keling heeft namelijk niemand be lang. De markt zou zich maar moei lijk herstellen. Het in te vriezen vlees kan te zijner tijd weer op de markt worden ge bracht om bij dan optredende schaarste het prijsniveau te drukken. Zo zijn met deze maatregel consu ment en producent gebaat. UW KRANT Ook als krant sluiten we het Jaar af. We willen dat doen' met een woord tot de lezers. Is men weer een jaar samen door het leven gegaan, dan betekent dat een versterking van de band. Bovendien konden, dank zij ook de actieve toewijding van de le zerskring, opnieuw velen aan het le zerstal woden toegevoegd; daarvoor eveneens onze hartelijke erkentelijk heid het komt trouwens de inhoud van de krant ten goede. Televisie, radio en krant leveren het bewijs, dat een evangelische benade ring van de dingen begrip en waar dering vindt. De NCRV kon an ders dan de andere omroepen winst boeken, ook doordat leden nieuwe leden aanbrachten. En om uit eigen keuken een geheimpje te vertellen: gesteld dat elke negentien lezers van ons Kwartet, één nieuwe aanbrengen, dan zij we de honderd duizend gepasseerd. Behalve de mo rele steun die dit zou betekenen, zou 't de positie van de christelijke pers in ons land ongemeen versterken. Het moet mogeli zijn, mits niet leder het aan een ander overlaat. U moogt het zelfs allen wel. Het lijkt ons een goed voornemen voor het nieuwe jaar. Er behoeft trouwens niet eens tot het nieuwe jaar mee gewacht. DEN HAAG De Italiaanse lucht- lijnendienst Alitalia zal 28 DC-9's voor de middelgrote routes kopen. De vloot van Alitalia bestaat op het ogenblik uit 50 vliegtuigen, waarvan 14 DC-8 voor het intercontinentale net. 20 Caravclle voor de middelgrote routes en 16 Vls- „Voordat u die brief leest, wil ik graag eerst mijn kant van de zaak belichten". Australische medicus: LONDEN Het roken van zelfgedraaide sigaretten is betrekkelijk vei liger dan het consumeren van fabriekssigaretten. De kaps longkanker te krijgen wordt er door verminderd, aldus de Australische medicus dr. Threthewie in het vooraanstaande blad Lancet. Hij schrijft dat de temperatuur van een brandende fabriekssigaret 840 graden bedraagt. Dit betekent dat bij deze hitte sommige chemische stof fen in de tabak veranderen in substanties die gelijk zijn aan die welke longkanker veroorzaken. Anders is het met het „shagje". De hitte die hier vrijkomt is 743 graden en dit kan betrekkelijk veilig zijn met betrekking tot het produceren van kankerverwekkende substan ties, to zegt dr. Threthewie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1