NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1963 DE GEBEURTENISSEN Voorsprong voor Amerika Na jarenlang achter te hebben gelegen in de oost-west ruimterace, heeft Amerika het af gelopen jaar een forse voorsprong genomen. Niet minder dan vier ruimtetweelingen werden omhoog gestuurd, nadat de Russen Beljajew en Leonow met hun Woschod 2 in maart voor een sentionele wereldprimeur hadden gezorgd: een „wandeling" in de ruimte buiten de cabine. De eerste Amerikaanse „tweeling" Grissom en Young, die dezelfde maand omhoog gingen, kwamen hieraan nog niet toe. Wél echter hun collega's McDivitt en White, die in juni de ruimte in werden geschoten. Langer dan Leonow bleef White buiten zijn cabine in de ruim te. De laatste Amerikaanse ruimtestunt ligt nog vers in het geheugen: het rendez-vous tussen Gemini 6 en 7 met de astronauten Conrad, Cooper, Lovell en Stafford- Daarnaast waren er nog andere successen. De Rangers 8 en 9 maakten duizenden scherpe foto's van de maan en de Mariner 4 slaagde er zelfs in na een miljoenen kilometers lange reis, de eerste foto's van Mars naar de aarde te seinen. Belangrijke conclusie van deze ruimtestunt: op de rode planeet is geen vorm van leven. De Russen waren met htm Loena's minder succesvol: een zachte lan ding op de maan mislukte steeds en foto's kwamen niet over. Enig succes was de lancering in juli van de 12 tons Proton 1, die de zwaarste ooit gelanceerde kunstmaan werd. Voor een succes zorgde in november ook Frankrijk, dat met de A-l zyn eerste kunstmaan omhoog schoot en daarmee derde werd in de ruimterace. Drie ongelukken met bussen Een bus vol Nederlandse toeristen, die met een snelheid van zeventig kilometer per uur en luid claxonerend van een berghelling reed. boorde zich zondag 23 mei in het Oostenrijkse plaatsje Zirl door een garagemuur. Bij deze ramp werden vier mensen gedood; er waren 25 gewonden, onder wie de chauffeur. Een ander ongeluk met een Nederlandse touringcar gebeurde zondag 1 augustus langs de Moezel in Duitsland. De bus reed door een muurtje langs de weg en stortte acht meter van de steile helling. Van de 31 inzittenden (uit Dordrecht en omgeving) werden er enkele met lichte verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. Bij de Poolse stad Poznan verongelukte in oktober een NBM-bus, die in Engeland wonende Polen naar familieleden in hun vaderland bracht. Vijftien inzittenden kwa men om het leven, toen de touringcar van een brug in de rivier de Obra stortte. Indonesië zorgde al begin dit jaar voor wereldnieuws door uit de VN te tre den: omdat de federatie Maleisië was toegelaten wenste Indonesië er niet langer zitting in te hebben. Schokkender was echter de geheel onverwacht» staatsgreep in Djakarta op 5 oktober, waarbij zes generaals om het leven wer den gebracht. Dagenlang bleef de toestand onzeker. Soekarno liet zich niet horen of zien, maar later bleek, dat hij zich had kunnen handhaven. Het gevolg van de opstand, die onder leiding stond van het hoofd van Soekarno's lijfwacht, luit.-kol. Oentoeng, was een felle actie tegen de communisten, die men als gangmakers van de mislukte opstand zag. Het was vooral het leger onder gene raal Soeharto, dat zich kantte tegen de PKL De leider daarvan, Aidit, werd tijdens een yan deze acties doodgeschoten. Indonesië: wereldnieuws TONEEL EN SHOW oon Hermans nam dit jaar zijn eerste lange aanloop r de springplank die Broadway heet. Zal hij volgend r de eerste Nederlandse cabaretier zijn die in de ■enigde Staten het succes van een groot artiest oogst? >f. Erich Segal, de Amerikaanse bewerker van Toons eel toer eld is de jonge actrice ior haar magistrale metamor fose in de voorstelling van Eugene O'Neill's drama Route past Electra" door het Nieuw Rotterdams Toneel verwierf zij de „Theo tTOr", de hoogste Bouwmeesterprijs voor actrices. De „Louis dOr" ging naar Paul Steenbergen voor diens creatie van de hoofd rol in „Na de zondeval" van Arthur Miller, gespeeld door de Haagsche Comedie. Ongeluk Hoogovens Een ernstig bedrijfsongeluk bij Hoogovens in november: doordat sneeuw en ijs terecht was gekomen in een van de convectors werd een groep van vijftig bezoekers (voor namelijk Duitsers) getroffen door rondspat tend gloeiend ijzer. Verscheidenen werden ernstig gewond. Bijna 20 moorden Bijna twintig moorden werden er dit jaar gepleegd. De meest spectaculaire was die op de Japanner Kameda (26), wiens onthoofde lijk op 25 augustus werd gevonden in een kof fer, die in het water van de Van Lennepkade dreef. De speurtocht naar de dader liep dood. Onopgelost bleef ook de moord op de Brit se filmregisseur Claude Berkeley (30). Zijn stoffelijk overschot werd in zeildoek gewikkeld op 28 september in het Amsterdam-Rijnkanaal gevonden. Op zijn 'landgoed Strypemonde bij Rockanje werd op 27 mei de Rotterdamse reder James van Hoey Smith neergestoken. Verdacht van moord werd de bosarbeider Dirk B. (56) ge pakt, maar hij ontkent nog steeds. Het mes werd nooit gevonden. Aan de voet van de Lekdijk bij Nieuw Lek- kerland werd op 11 december de fouragehan- delaar Arie Blokland (46) uit Schelluinen ver moord gevonden. Hij was beroofd van zijn portefeuille met achtduizend gulden. Zijn neef G. de G. uit Groot Ammers werd een paar dagen later als verdachte gearresteerd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllll lilllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllillllllllltlllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllf Albert van Dalsum, acteur-regisseur en koning van he Nederlandse theater, heeft als „King Lear jani oud - afscheid genomen van hel toneel. Zijn „abdicatie had een lange reeks van huldigingen in vele steden to gevolg. Van Dalsum blijft intussen artistiek creatief er wel als kunstschilder. erkelijke an de lichte muziek gebeurden niet veel igen. He, Franse meisje France Gall \iu won tn maart voor Luxemburg de eerste prijs op bel Eurovisie Songfestival in Napels. Op het Knokke- l-uiral tmlil ging d\«l,rhrd,e plotg 'Cojuiie Bergen. Suzie. Liesbeth List. Greelje kauffeld en Jan 4rnls oli Lou ran Rees) voor de tweede maal met de eerste prijs 'strijken. Het Grand Gala du Disque Popu laire (2 oktober) uxu een flop Reeks branden i twee Ridderkerk kreeg het in juli hard te verdu ren, toen een viertal fikse branden voor een paniekstemming zorgde. Met regelmatige senpozen van een week brak brand uit i~ kapitale boerderijen, een scheepswerf en een rubberfabriek. Politie postte 's nachts in het dorp en mensen bleven op, in de hoop de pyromaan (7) te betrappen. Maar na de Nier- de brand kwam langzamerhand de rust ln Rid derkerk terug. Een eventuele brandstichten loopt nog altijd op vrije voeten. Oosterscheldebrug Nederland kreeg er drie belang rijke waterbouwkundige werken bij. Begin februari opende de Ko ningin de brug, waarop Rotterdam al zolang had gewacht: de Van Brienenoordbrug, waardoor de te smalle Maastunnel althans enigszins werd ontlast. In Zeeland opende de toenmalige minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen in april de Grevelingen- dam, die Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland dichter bij elkaar bracht. En deze maand nog kreeg Zeeland zijn pronkstuk, de 5 km lange Oosterscheldebrug tussen Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. De man, die zo gevoch ten heeft voor de realisering van deze plannen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, kon deze feestelijke gebeurtenissen helaas niet meer meemaken. De grote Zeeuw was in februari plotseling overleden. Illlllllllllllllllllllllllllllir Tweemiljoenste Op 11 augustus noteerde de tele visie de tweemiljoenste kijker. Het was de heer C. Bouterse, die 's morgens met deze mededeling in zijn Schagense woning werd ver rast en 's avonds met zijn vrouw het middelpunt was van een fees telijke televiseshow. Tot de vele vooraanstaande gasten, die voor de viering van dit televisiehoogte punt waren uitgenodigd, behoorde ook minister-president Cals. Het echtpaar Bouterse. beduusd van de overweldigende belangstel ling, ontving talrijke waardevolle geschenken als herinnering aan deze mijlpaal van televisie kijkend Nederland. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Donker Amerika Groot was de consternatie aan Amerika's oostkust toen begin no vember plotseling diepe duisternis intrad. Doordat een verbindingska bel van een schakelstation bij de electrische centrale van de Niagara- watervallen defect raakte, doofden de lichten van verscheidene steden in de VS en Canada, waardoor 20 miljoen mensen in het donker kwamen te zitten. Het anders in licht badende New York verander de in een sombere metropole, waarin autolampen voor enige ver lichting zorgden. De treinen stop ten, ook de ondergrondse, waarin 800.000 reizigers urenlang zaten op gesloten.» Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll Korte cupkoorls In de maand september stond het voetbaltreffen Feyenoord-Real Madrid midden in de belangstelling. Waren er voldoende plaatsen ge weest dan hadden stellig honderd duizenden toeschouwers de thuis wedstrijd gade geslagen. Onder een enorm tumult won Feijenoord thuis met 2-1 in een wedstrijd met een naar slot. Twee weken later ging men in Madrid met maar liefst 5-0 kansloos ten onder. Het Europa Cup-avontuur was spoedig ten einde en de Cupkoorts was in één slag uit de kaasstad yerdwe- Strijdtonelen Vietnam bleef een onblusbare vuurhaard in het oosten. Opnieuw vielen tienduizenden doden in een eindeloos lijkende oorlog. Amerika zond méér militairen en stelde méér geld beschikbaar, maar ver klaarde zich gelijkertijd bereid tot onderhandelingen. Hanoi weigerde dit echter en zette een meedogen loos moesson-offensief in. Van kor tere duur waren de onlusten in de Dominicaanse republiek in april van dit jaar. Dank zij een snel ingrijpen door Amerika (dat dui zenden mariniers en para's stuur de) konden massale gevechten wprden voorkomen. De staatsgreep om de ln 1963 afgezette president Juan Bosch weer op de troon te helpen was in enkele weken met succes uitgevoerd. Bloedige ge vechten waren er wél tussen India en Pakistan (om Kasjmir). On danks het door Oe Thant bewerk stelligde bestand worden nog nen. steeds onlusten gemeld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir iiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Crisis EEG -frt President Charles de Gaulle veroorzaakte de ernstige crisis in het bestaan van de EEG. Alle pogingen om uit de impasse te komen mislukten. Frankrijk (lees: De Gaulle) wilde van geen com promis wetan. Het prestige van het staatshoofd kreeg echter een geduchte knauw, toen hij bij de presidentsverkiezingen op 5 december niet de meerderheid kreeg: er was een tweede stemming nodig om zijn presidentschap te prolongeren. Voorstanders van Europese samenwerking kre gen hiermee het bewijs, dat de wil van de Fran se president beslist niet altijd die van het Franse volk is. OSTO-affaire Het jaar begon met de beruchte OSTO-affaire. Toen eind mei, vijf maanden later dus. het gordijn zakte na deze grootste fraude- en steekpenningenzaak in de Rotterdamse haven, bevonden de drie directeu ren van OSTO en tientallen employé's van deze N.V. en van andere havenbedrijven zich in de gevangenis. Ter sanering kreeg OSTO anderhald jaar surseance van betaling. Joy «vliegers Wat als een driest avontuur begon liep als een ramp af toen twee 21-jarige vliegtuigmakers van de MLD er in januari met een Lockheed Neptune van het vliegkamp Valkenburg vandoor gingen. Midden Aarclg'asellencle Ternauwernood ontkwam het buurtschap Holker- vcen bij Nijkerk in februari aan een ramp nadat een breuk was ontstaan ln de aardgaslelding 100.000 kuub gas werd naar boven geperst, maar doordat er geen vuur in de buurt was volgde geen explosie. Aardgas stroomde er ook (deze maand) ln het Drentse Sleen, waar het bij een proefboring spontaan naar boven kwam. Tientallen meters hoog spoot de modder op uit de krater. Ongelukken deden zich echter niet voor. Ontgroening' Ontgroeningsschandaal: in april kwam een foet van de Utrechtse studentengezelligheidsvereniging Tres Faciunt Collegium tijdens een initiatieceremonie om het leven nadat men hem een kap met roet erin om het hoofd had gebonden. In een Jan Plezier op weg naar een verlaten boerderij in Oud Amelisweerd stikte hij. In de studentenwereld en daarbuiten veroor zaakte het tragische geval grote beroering. Vuurgevecht Paniek (begin november) in het Haagse Laakkwar tier, waar een 25-jarige door de politie gezochte lood gieter vanaf het dak politie en omstanders bedreigde met geweervuur. De hoofdcommissaris kwam er zelf aan te pas om de man tot andere gedachten te brengen. Toen dat niet lukte schoot ook de politie: in het ziekenhuis overleed de man. Kabinetscrisis Het politiek veelbewogen jaar 1965 was nog geen twee maanden oud toen Nederland werd geconfronteerd met een levensgrote kabinetscrisis. In de late avonduren van de 26e februari bezwijkt het kabinet-Marijnen aan innerlijke verdeeldheid over het omroepbeleid. De tegenstellingen tussen de katholieke en antirevolutionaire ministers aan de ene en hun liberale en chrlstelijk-historische collega's aan de andere kant blijken onoverbrugbaar. Na een vergeefse poging van KVP-fractieleider Schmel- zer (informateur) om de breuk te helen, krijgt oud-minister Cals op 15 maart opdracht een nieuw kabinet te vormen. De WD onttrekt zich al gauw aan het formatie-overleg en korte tijd later valt ook de CHU „uit de boot", tot groot verdriet van de ARP. Bewonderenswaardig snel weet mr. Cals zijn KVP-PvdA-ARP uit de grond te .stam pen: op 14 april kunnen de nieuwe ministers worden be ëdigd. Na bijna zeven jaar oppositie zijn de socialisten terug in het regeringskasteel. Op 27 april presenteert het kabinet-Cals zich aan de Tweede Kamer. Voornaamste punten in de (lange) rege ringsverklaring: voor de gemeenschapsbehoeften belangrijk meer geld, voor radio en tv. een overgangsregeling, die meer „openheid" biedt en reclame ln de ether introduceert. Verloving De kersverse regeringsploeg ontmoet op zyn weg hrt probleem van de naderende verloving van kroonprinses Beatrix, voortijdig uitgelekt door „de" foto. Nog vóór de officiële bekendmaking van de verbintenis vraagt de regering de Kamerfracties om hun oordeel. Alleen de reactie van de republikeinse PSP (die de gelegenheid aangrijpt om openlijk de monarchie af te zweren) is volstrekt afwijzend. Daags na de verloving juichen de parlementariërs het paar in de Ridderzaal hartelijk toe. Op Prinsjesdag kondigt minister Vondeling in zijn Miljoenennota voor 1966 een bijzonder forse stijging van de overheidsuitgaven plus enkele belastingverhogingen aan. Maar het zg. dekkingsplan krijgt in deze vorm niet net fiat van de Tweede Kamer. Dat gebeurt pas nadat bezuinigingen zijn aangebracht en de regering haar voornemen om volgend jaar al textiel en schoeisel te belasten heeft laten varen. Na de indiening van de toestemmingswet neemt het (buitenparlementaire) ver zet tegen het huwelijk van prinses Beatrix met de dag toe. „Na ampel beraad" meent de regering te moeten vasthouden aan Amsterdam als plaats van de huwelijksvoltrekking. De brief Enorme deining veroorzaakt de publicatie van „de brief van Nederhorst" (tamelijk insinuerend geschrijf over ko ningin, kroonprinses. De Quav en Luns). De KVP vraagt woedend om uitleg. De ARP tracht (niet zonder sucaes) olie op de golven te gooien. De spanningen ebben wat weg als de heer Nederhorst bij het huwelijksdebat in de Kamer zijn woorden voor driekwart inslikt. De Kamer aanvaardt de toestemmingswet met 132 tegen 9 stemmen (PSP en vijf socialisten tegen). Vier weken later volgt de Eerste Kamer met 65 tegen 5 stemmen dit voorbeeld. Twee Prinsessen verloven zich Het Koninklijk Huis was volop in het nieuws. Twee prinsessen verloofden zich. Heel Nederland was verheugd, al viel hier en daar ook kritiek te horen. Dat begon al na de publikatie van de geruchtmakende Drakesteyn-foto van prinses Beatrix en Claus von Amsberg. Maar 't liep allemaal nogal met een sisser af en op 10 maart zullen de verloofden in het huwelijk treden. Margriet en Pieter (sinds vorige maand mr. Pieter van Vollenhoven) besloten daarmee nog even te wachten. Voorlopig zal de Prinses blijven werken als verpleegster. Loondictaat moeizaam jaar geweest. Het begon met loonpolitie- de Arbeid en het eindigde ermee. In januari moest al een loondictaat opleggen, dat met tegenzin 5 pet. (waarin begrepen de Sociaal-economisch is 1965 ke problemen in de Stichting minister Veldkamp het bedriifsle- werd geaccepteerd. De gemiddelde loonsverhoging compensatie voor de verhoogde AOW-premie) en de latere uitkering-Ineen! pet. (die toch in tweeën werd uitbetaald), gaf de werknemers de mogelijkheid ge stegen prijzen en toegenomen sociale premielast op te vangen. Van reële loonsver betering was nauwelijks sprake, afgezien van uitzonderingen als het radio- en tv-personeel. Van een vrij loonbeleid voor 1966 zal weinig terecht komen, zo bleek wel bij de onderhandelingen de laatste maanden tussen werkgevers en werknemers: minister Veldkamp moest tenslotte in een arbitraire uitspraak het nieuwe loonsysteem voor 1966 dicteren. Lichtpunt in het woningprobleem: er werden 110.000 woningen gebouwd en vol gend jaar zullen er 125-000 komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15