Chicago-roof Ramp bij Saas Fee Explosie op Rona Star MEL WE LEI USE COL'RAM VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 DE GEBEURTENISSEN DE MENSEN Gemaskerde en gewapende bandieten ver moedelijk Algerijnen pleegden een brutale roofoverval in Chicago-6tijl op de Amro-bank in Tilburg. Op de kop af zeven minuten had den zij nodig om de buit van negen ton in twee in Rotterdam gestolen Citroëns te laden. Nog een tien minuten later waren zij al in België. Alle naspeuringen ten spijt vond de politie geen enkel aanknopingspunt over de verblijfplaats van de rovers en hun buit. Ruim een maand later kreeg de Amro-bank in Dongen bezoek van inbrekers. De diefstal was een peuleschilletje: de achterdeur van het gebouw stond open, de boekhoudkast was niet gesloten en de zg. kleine kluis ook niet... Twee schietende mannen deden op 11 no vember een overval op het postagentschap aan de Fahrenheitsingel te Amsterdam. Zij stalen twee postzakken met 850. Nog geen twee weken later werden zij na een intensief buurt onderzoek gepakt. Meer dan honderd Zwitserse en Italiaanse arbeiders werden op 30 augustus bedolven onder een gigantische ijsmassa, die bij het Zwitserse wintersportplaatsje Saas Fee van de Allalin-gletsjer brak. De mannen, bezig met de bouw van een stuwdam, werden volkomen verrast. De herrie van hun machines overstem de het lawaai waarmee de tientallen tonnen wegende ijsklomp naar beneden kwam. Grote gebieden van Oost-Pakistan waren dit jaar twee maal het toneel van natuurrampen. Medio december werden tal van kustprovin cies overvallen door een vloedgolf. Het aantal doden werd op meer dan 25.000 geschat. In mei teisterden wervelstormen dezelfde streek. Er werden toen 5.500 doden geteld. Vijf mil joen mensen werden dakloos: vijftigduizend stuks vee gingen verloren. In de late avond van 15 juni. tegen het middernachtelijk uur, ontplofte een der tanks van de Noorse tanker Rona Star. die ligplaats had genomen bij Verolme Cleaning op Rozen burg. De ontploffing ging gepaard met een zware knal, die tot in Den Haag en Zwijn- drecht te horen was. Een brand, die vrijwel gelijktijdig uitbrak, zette het gehele midden schip in vuur. Wat van stonde af aan werd gevreesd, werd later bewaarheid. Zestien men sen. die op het schip aan het werk waren, verloren het leven. Een groot aantal werd gewond. Vier maanden later voer de Griekse coaster Akti met een brandende lading de Nieuwe Waterweg binnen, daarbij geassisteerd door vier sleepboten. Die zondagmorgen 17 oktober j stonden honderden nieuwsgierigen in Den Hoek, per auto en ook per trein daarheen gereisd nadat het ANP 's morgens het bericht van de brand had doorgegeven. De Akti werd de Elbehaven «Europoort! binnengesleept. Ge- tracht werd het vuur te blussen maar tijdens j het blussingswerk kapseisde het schip stuurboordzijde. De Nederlandse kleuters namen in september afscheid van hun trouwe televisievriend Barend de Beer, die met Klaasje en Pimpernel van het scherm verdween. Onze jongste jeugd vond het hele maal niet leuk, dat de goedmoedige dikbeer wegging, maar gelukkig kreeg zij een goede vervanger in Klaas Vaak. die elke avond om zeven uur een nieuw verhaaltje-voor-het- slapen-gaan meebrengt. "Het was in het begin even maar geen kleuter zou het g mannetje nu nog willen missen. Rhodesië werd het afgelopen jaar een nieuw probleemgebied in Afrika nadat Ian Smith in november de ban den met het moederland Engeland los maakte en het land eenzijdig onafhan kelijk verklaarde. Verscheidene pogin- _gen van premier Wilson om hem van deze plannen te weerhouden liepen op niets uit met het gevolg, dat Lon den, gesteund door het hele Gemene best een economische boycot begon tegen de nieuwe republiek. Hoewel massale onlusten tot nu toe uitbleven, blijft de situatie explosief. De meeste Afrikaanse landen hebben fel gepro testeerd en gedreigd de betrekkingen te verbreken (sommigen deden het al) met Engeland als dit land niet snel een einde maakte aan het be wind van Smith. DE VOORUITZICHTEN Sir Winston Na tien dagen daarvoor door beroerte te zijn getroffen overleed op 24 januari 90 jaar oud de grote Britse oorlogsleider Sir Winston Chur- chiU. Honderdduizenden namen afscheid van de staatsman, wiens ziek bed velen zelfs 's nachts op straat had gehouden. In de Westminster Hall, waar het stoffelijk overschot drie da gen lag opgebaard defileerden n 300.000 mensen en de staatsbegrafenis werd via de televisie door niet nr der dan 350 miljoen kijkers gevolgd. Na de indrukwekkende uitvaartplech tigheden in St. Paul's, o.a. bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bern- hard, werd het stoffelijk overschot slechts in het bijzijn van de naaste familie ter aarde besteld op het kerk hof van St. Martin's in Bladon. Violtf Liuzzo Dramatisch aoogtepunt van de ook dit jaar niet uitgebleven rassenonlus- ten in de V.S.: ae laffe moord op de blanke mevrouw Viola Gregg Liuzzo door leden van de Ku Klux Klan. De moord werd gepleegd na afloop van de grote vrijheidsmars van Selma naar Montgomery, hoofdstad- van Alabama, waaraan zij had deelgeno men. Duizenden negers en blanken marcheerden de 80 kilometer lange weg onder leiding van dr. Luther King om gouverneur Wallace een peti tie aan te bieden, waarin werd gepleit sor gelijke burgerrechten. De gou- ;rneur volhardde echter in zijn star- i houding en wilde de petitie niet in ontvangst nemen. De enkele dagen later volgende moord schokte de we reld. President Johnson beschuldigde de Klan. Maar een einde aan het tries te rassenvraagstuk was er ook niet mee gekomen, want nog in augustus braken onlusten uit in Los Angeles: doden, gewonden en een zeer grote schade. Albert Schweitzer In het ziekenhuis van Lambarene. het levenswerk, dat hij met eigen han den opbouwde, overleed op 4 septem ber dr. Albert Schweitzer, de rimboe dokter van Afrika. Hij bereikte de leeftijd van negentig jaar. Dr. Schweitzer heeft tot de verbeel ding van miljoenen mensen gespro- en met zijn voorbeeld zeer velen geïnspireerd, ook hun leven geheel belangeloos in dienst van de mede- nens te stellen. Als arts had dr. Schweitzer de grootste bekendheid. Hij blonk ook op andere terreinen uit, als theoloog, filo soof en organist. De 32-jarige Zwitserse arts Walter Munz zet het werk van dr. Schweit- in Lambarene voort. De situatie in Vietnam heeft zich iu het afgelopen jaar zodanig ontwik keld. dat voor het volgend jaar slechts met een voortzetting en wellicht ver dere uitbreiding van de strijd rekening kan worden gehouden. Slechts wan neer de Sowjetunie en de Verenigde Staten er elk in hun eigen belang in slagen. Noord-Victnam van communistisch China los te weken, kan er van een vreedzame oplossing van het Vietnamese conflict sprake zijn. Het is echter de vraag, of het daar al niet te laat voor is. Helaas heeft het Vietnamese conflict een nadelige uit werking gehad op de toenadering, die sinds de Cubaanse affaire tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie werd nagestreefd. In Peking heeft men er belang bij. dat er een eind komt aan deze toenadering. Vandaar, dat het geen eind wil maken aan de strijd in Vietnam. de c In Azië blijven voorts het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmi munistische activiteiten in Laos en de Indonesische confrontatiepolitiek tegenover I Maleisië de aandacht vragen. De strijd om Kasjmir zal opnieuw oplaaien, al wordt niet verwacht, dat nog eens naar de wapens za! worden gegrepen. De jongste ge beurtenissen in Indonesië zullen er wellicht toe leiden, dat geen oorlog met Ma leisië zal worden geriskeerd. Evenals in andere gebieden van de wereld zal het probleem van de kernbewapening in het ko mende jaar een belangrijke rol spelen in Europa Oorzaak daarvan is het streven van de Westduit- se regering, op de een of andere wijze medezeg genschap te krijgen over het gebruik van kern wapens in geval van nood. Een Russisch-Ameri- kaans akkoord over het voorkomen van uitbrei ding van het aantal kernwapens bezittende landen lijkt niet langer tot de mogelijkheden te behoren. In Afrika zullen Rhodesië, Zuid-Afrika en de Afrikaans: gebieden van Portugal (Angola en Mo zambique) nog meer de aandacht opeisen, dan de onderlinge twisten tussen de jonge Afrikaanse sta ten. Dë houding van de blanken in Rhodesië zal •en ongunstige uitwerking hebben op het vreedza- mtt samenleven van de verschillende rassen. 't Was me het weertje wel, dit jaar. Tienduizenden vakantiegangers, die naar strand oj bossen waren gegaan, zagen hun vrije weken verregenen. Toeristen, die dach ten over de grens mooi weer te vinden, kwamen be drogen uit. want grote gebieden van Zuid-Duitsland. Zwitserland. Oostenrijk en Italië kampten enkele malen met ernstige watersnood als gevolg van de langdurige regenval waardoor rivieren buiten hun oevers traden. De Vierdaagse «49ste) in Nijmegen was een trieste bedoe ning. Drie dagen stortregende het: alleen op de dag van de finish scheen de zon uitbundig. Niet de blaren, maar stijve spieren zorgden dit jaar voor de meeste uitvallers. ..Nederland in natte hoek waar regenvlagen vallen. Herfst blijft voorlopig nog", stond er op 12 juli in onze krant. Maar met de herfst kwam ook het mooie weer niet lang overigens, want na de laatste zonnige zondag begon het plotseling flink te vriezen. Gladde wegen en sneeuw legden vooral in het noorden het verkeer lam. Toen volgden regen en zware stormen. Abnormaal hoge waterstanden ver oorzaakten overlast in Friesland en de Gelderse Vallei. Opge- zwiepte golven beukten onze dijken. In de Biesbosch werd twee keer de noodvlag gehesen, toen het water de polders binnenstroomde. Commando-wisseling Mr G. E. van Walsum trad in februari af als burgemeester van Rotterdam. In de heer W. Thomassen begroette de Maas stad in april haar nieuwe eerste burger. Hij nam het roer over, terwijl de stad midden in een financiële crisis zat. Voor paginanieuws was in mei he* besluit van de regering, in Rotterdam een medische faculteit te stichten. De stad moet er overigens met het verlies van de Ahoy'- en Energiehal een groot offer voor brengen. Taxi-terrenr Rotterdam leefde In april twee weken onder taxi-terreur. Voorbereid door enkele nachtvergaderingen werd op 1 april gestaakt. In het begin waren bet slechts de taxichauffeurs De huurwagenrijders (van de grote centrales) werd het rijden belemmerd. In de loop van de dag en de daarop Twee kerkelijke onderwerpen hebben dit jaar de wereldpers bezig ge houden: Het Vaticaans concilie met de reis van de paus naar New York en de radicale theologie van jonge Amerikaanse en Duitse theologen, die spreken van „God is dood." Het concilie heeft de ramen van het Vaticaan niet zo wijd opengegooid als paus Johannes XXIII wel wilde, maar ze staan wel op een kier. De radicale jongeren geven de indruk dat ze bezig zijn het hele huis af te breken omdat ze maar niet genoeg kunnen krijgen van de „frisse lucht". Mensen Dit jaar moesten vier mannen van wereld faam hun werk afsluiten, twee theologen die zich vooral op filosofisch en twee die zich voor al op het practisch vlak van het kerkelijk werk bewogen: Martin Buber schonk de kerk een prachtige vertaling van het Oude Testament, Paul Tillich bracht na Barth de filosofie weer terug in de theologie, Schweitzer was de zende ling van de daad, Hendrik Kraemer riep de ge lovigen op tot de daad. Oecumene Keren we de blik naar Nederland, dan blijkt dat in de verhouding tussen Rome en Reformatie veel verbeterd is, zonder de verschillen weg tc nemen, maar dat de protestantse kerken onder ling maar moeilijk de weg naar elkaar kunnen vinden. De verhouding tussen de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken werd er niet beter op. Hoofdoorzaak was het conflict binnen de Commissie voor Interkerkelijk Overleg Militairen (CIO-M). dat leidde tot het heengaan van hoofdlegerpredikant ds B. A. Bos. De Oecumenische Raad zocht moeizaam naar een nieuwe vorm van samenwerking, zonder die reeds te vinden. De achttien klaagden dat hun voorstellen zo weinig weer klank vonden en de christelijke gereformeerde synode weigerde waarnemers Constitutionele crisis uit te wisselen met de gereformeerde synode. volgende nacht werd de staking echter algemeen. Veertien dagen heeft het geduurd voor er een overeenstemming was. In die tijd is het vaak tot handgemeen gekomen, zijn spijker planken gebruikt en andere terreurmethoden die algemeen werden veroordeeld. Griekenland maakte deze zomer een ernstige constitutionele crisis door. Er dreigde zelfs een burgeroorlog uit te breken, nadat de jonge koning Constantijn de 77-jarige premier Papandreoe aan de kant had gezet. Blijder nieuws was de geboorte van het prinsesje Alexia, het eerste kind van tiener-koningin Anne-Marie en de Griek se vorst. Rijnmond Bewoners van 24 gemeenten in het Nieuwe Waterwegge bied gingen woensdag 2 juni naar de stembus om de leden van de Rijnmondraad te kiezen. De uitslag leverde behalve de winst voor de Boerenpartij en de CPN geen spectaculai re wijzigingen op. De proef van ARP en CHU om met één lijst uit de komen sloeg bij de kiezers aan. Casino's Minister Samkalden (justitie) sprak krachtige taal, toen hij eind oktober exploitanten van casino's, die in de maanden daarvoor als paddestoelen uit de grond waren gerezen, opdracht gaf onmiddellijk hun zaken te sluiten. De sommatie had succes: de deuren gingen dicht. In de zuidelijke grensprovincies moeten gokkers nu naar Duits land dT België om geld te winnen (en te verliezen). Scheepsramp 91 passagiers vonden de dood toen in november bij de Bahama-eilanden het Amerikaanse toeristenschip Yar mouth Castle in brand raakte en in de golven verdween. De brand was ontstaan door een explosie in een van de stoomketels. Synodes Het was een jaar van kerkelijke vergaderingen, maar niet van machtige besluiten. De synode van de Gereformeerde Kerken (vrygemaakt) vergaderde nog. maar vond geen oplossing voor het conflict-1964 over ds. A. van der Ziel De synode van de Gereformeerde Kerken was vier weken byeen, maar stelde vele belangrijke besluiten uit tot begin volgend jaar. De christelijke gerefor meerde synode kwam al evenmin klaar. De synode van de Gereformeerde Gemeenten weigerde het christelijk- gereformeerde voorstel tot samenwerking maar nodig de daartoe wel de Gereformeerde Gemeenten in Neder land en de Oud-Gereformeerde Gemeenten uit. De eer sten reageerden positief. Concilie Het concilie kreeg overweldigend veel aandacht, maar liet in protestantse kring een zeker gevoel van teleur stelling na. Ook de Nederlandse rooms-katholieken had den op meer gehoopt. De reis van de paus naar New York was voor de wereldpers een grote gebeurtenis, maar zijn rede voor de Verenigde Naties voor velen een. grote teleurstelling. Datzelfde geldt voor de encycliek van paus Johannes, Mysterium Fide over de eucharistie (avondmaal) die een ontwikkeling in protestantse rich ting een halt toeriep. Inn Smith Mr. if. Albarda De KLM rouwde dit jaar toen in mei de tijdelijk president-directeur mr. Albarda met zyn vrouw in Zwit serland bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Hij immers was de man, die de maatschappij na enkele zeer moeilijke jaren weer nieuw le ven had weten In te blazen. Lang zaam maar zeker was verlies in winst omgezet en het afgelopen jaar is die winst opnieuw vrij fors gestegen. De ze ruimere armslag bracht de maat schappij ertoe een oud plan voor uitvoering op tafel te brengen: een binnenlandse luchtlijn. Na alle misluk kingen in het verleden wil zij volgend jaar beginnen met dagelijkse diensten naar Groningen. Eindhoven en Beek. Dominggus Indonesië protesteerde hevig, toen de Nederlandse regering de Papoea voetballer Dominggus Wawejai (19), rechtsbuiten in het Indonesische nationale elftal, toestemming gaf in ons land de HBS af tc maken. Toen de voetballers, die in Rotter dam tegen Feijenoord hadden ge speeld. naar Djakarta vertrokken, was Wawejai spoorloos. Een tijdje la ter (begin juli) kwam hij boven wa ter; hij meldde zich bij de Rotterdam se politie met het verzoek in ons land te mogen blijven. Minister Luns zei ,ja" tegen de voetballer en „nee" te gen het verzoek van Indonesië, Wawe jai terug te zenden. Tot nu toe hebben alle instanties angstvallig hun mond gehouden over de verblijfplaats van de jonge- Barend de Beer

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14