DE WEG NAAR DELFT Saba wil meelfabriek Deventer overnemen Zij schreef haar devies met haar leven Matineus Gong Laatste Levenskaars Hart Défilé Belangrijke problemen onopgelost Middenstand verbaasd over minimumloon Verpleegsters naar het buitenland WOENSDAG 29 DECEMBER 1965 In het voorjaar van 1957 gaf de verre klok van Delft de eerste zachte bons. Het hart van de oude Koningin deed weten, dat de lange, zware levensreis zich liet gelden. Zij be vond zich toen op paleis Soestdijk. Hoe goed zij het daar ook had, zodra zij weer kon gaan, spoedde zij zich naar Het Loo. De inzinking zou zich misschien herhalen en zij wilde per tinent in het liefste van haar huizen, op Het Loo, sterven. Haar aankomst daar was iets, zo schrijft Thijs Booy in zijn jongste boek „De levens avond van koningin Wilhelmina", waaruit wij nu het laatste verhaal publiceren. Bij liet be treden van de vestibule klonk haar hoge stem, luid en frenetiek, het was bijna gillen: Oh, home, sweet homeGrote emoties kon zij soms niet in de eigen taal onder woorden brengen. De inzinking herhaalde zich, en al heel snel. Lange tijd verdween zij in de zieken kamer. Op dringend advies van degeen die haar verpleegde, werd de secretarie van Het Loo gesloten om .de patiënte de mogelijkheid te ontnemen tocli weer aan de slag te gaan. Pas na zes weken kwamen we terug en toen duurde het nog een poos voor we de Prinses weer zagen. Ik zal die ontmoeting nooit vergeten. Na een gesprek van vijf minuten was zij uit geput en zijn wij weer weggegaan. Ons ver trouwen, dat zij weer zou herstellen, was toen niet groot meer. Het hare wel. Zij was er vast van overtuigd geworden, dat haar nog een tijd van werken zou worden gegeven En wat heeft ze nog gewerkt. Zij zou nog voor de radio spreken, zij zou nog publiceren, nog confereren, nog ontvangsten houden, nog verhuizen. Bij officiële gelegenheden zou zij evenwel niet meer verschijnen. APELDOORN Het bestuur van de Samenwerkende Bakke rijen in Nederland (Saba NV) heeft vanmiddag een bespreking gehad met vertegenwoordigers van het Zwanenberg Organon con cern. Men trachtte het eens te worden over het overnemen van de meelfabriek van Noury en Van der Lande. Saba NV maakt zich namelijk zeer ongerust over de opheffing van de Deventer meelfabriek. Er blijven na melijk nog twee fabrieken over, die gezamenlijk 95 procent van de Neder landse markt van bloem voorzien. Hierdoor, aldus Saba NV, kunnen gevaren ontstaan voor de Neder landse bakkers en broodfabrieken en in laatste instantie ook voor de consument. Het bestuur van Saba NV vindt deze zaak zo ernstig, dat het gisteren jyA HAAR bezoek aan Breda in de zomer van 1956 ter bijwoning van de weder ingebruikneming van de Grote Kerkf kwam zij in gezelschap van de Koningin nog eenmaal in het officiële licht. Dat was bij de plechtige herdenking van de Hongaarse volksopstand en de overbrenging van een vaandel der Hongaarse vrijheidsstrijders naar het paleis op de Dam, waar het bewaard zal blijven tot in Boedapest de tirannie verdreven zal zijn. Zij aarzelde of die plechtig heid niet te veel voor haar zou zijn en met name het saluut bij het nationaal monument („ik heb altijd kaarsrecht gestaan bij herden kingen en zo wil ik ook de laatste keer staan, maar mijn lichaam gehoorzaamt niet steeds meer"). Maar het werd: ik ga. Zij had met de Hongaarse oostand intens meegeleefd, er was zelfs weer iets van de geest van 1940-1945 over haar gekomen, zij moest erbij zijn. Voor de Hongaren had zij trouwens altijd sympathie gevoeld, een sympathie die gewekt werd door haar bezoek als zestienjarige aan Boedapest en door het verhaal van de redding der als geleislaaf verkochte Hongaarse predikanten door Michiel de Ruyter. Ook al symbolisch: dit laatste in het openbaar verschijnen gold het brengen van hulde aan verzetsmensen." Zij werd de oude niet meer, aldus Thijs Booy. Het matineuze, heel haar leven met militaire exactheid present, verdween. Zij was vaak al moe als haar dag net begonnen was. De nog lang vrij vol gebleven agen da werd leger. De schildersezel werd niet weggezet, o nee, maar het aantal schildersuren kromp in. Zij gaf meer leesarbeid uit handen. Zij was voor het laatst op de secretarie van Het Loo geweest. Haar particu liere bezoeken werden schaars. Zij mende zelf zelden meer. Haar gang werd die van een oude vrouw. Haar gelaat ging de sporen dragen van haar leeftijd. Nee, zij werd de oude niet meer. Maar zij werd niet een ander. Zij bleef ad rem, geestig, voorzien van een goede lach, spontaan, vol belang stelling voor het gebeuren in land en wereld, krachtig in haar opvat tingen, van werkdrift bezield. Diep in 1958 en vroeg in 1959 was zij „niet veel waard", zoals zij het uitdrukte. Haar handschrift begon nu de oude vastheid en fermheid te verliezen. En zij werd gaandeweg moeilijker ter been. Meer nog, ge loof ik, dan de angina pectoris was dit laatste yoor haar een bron van zorglijke gedachten.... Steeds meer segmenten van haar le ven werden afgesneden. De tafel pre sideren was er niet meer bij. De maaltijden ging zij nu alle alleen gebruiken, met als enige uitzonde ring die keren dat er een lid van j In oktober was het de oude Koningin Het werken ging nog weken door. Hoofdaandacht kreeg daarbij een brief die de oude Oranje wilde schrijven aan de grijsaard in het Vaticaan. Niet zo maar een briefje, maar een epistel als een memoran dum, waarin zij haar visie op de christenheid wilde uitschrijven. De eerste keer in haar leven, dat ze zich zette tot een persoonlijke, ver trouwelijke brief aan de paus. Hoe wel hugenoot tot het einde, voelde zij affiniteit ten opzichte van Johan nes XXIII. Nog zie ik haar de aanhef schrijven, met een warme glimlach: Hooggeachte broeder Jo hannes. Haar tijd was te krap gewor den om de brief nog te voltooien. Midden in een zin gebleven, ging de gong, dat de tijd van werken voor bij was en de tijd van sterven geko- Jammer, dat wij thans niet in het be zit zijn van een correspondentie tus sen de beide grote, oude mensen, die aan de rand van hun graf hun droom droomden van een nieuwe, frisse, zonovergoten christenheid. De ze beide grote mensen die kind wa ren in de negentiende eeuw en van de negentiende eeuw, die oud wer den in de oude wereld en in het late licht van hun bestaan leefden als tijdgenoten van de toekomst. Meer dorstend naar een nieuw bestel dan tallozen van jongere generaties. haar familie met etenstijd bij haar overhuis was. De laatste wandeling was gemaakt. De draagstoel kwam en haar dienaren gingen haar rij den. Welk een gebeuren voor de fier ste aller koninginnen. Maar het wer ken ging door. Op 5 mei 1960 was het de laatste keer, dat Wilhelmina zich in het openbaar liet zien. Zij nam plaats op de voor- stoep van Het Loo, toen een ontzag lijke schare Apeldoornse kinderen, het voorplein van het paleis was opgestroomd om vaderlandse liede ren te zingen ter ere van de bevri]T ding... Op Het Loo werden nog verscheidene jongerenconferenties gehouden, de laatste in mei 1962, een studenten conferentie. Al deze congressen wer den door de gastvrouwe toegespro ken. De laatste keer werd het ons wel duidelijk, dat het uitspreken van een redevoering eigenlijk te veel werd voor de 81-jarige. Het ging alles magistraal, maar het was een aanspreken van de laatste, klei ne reserves. Nadien verscheen zij niet meer achter de katheder. En 27 mei verlieten de laatste jonge con gressisten Het Loo. Ik keek ze na: ook deze levensfase was voor Wilhel mina voorbij. Het was een rijke tijd voor haar geweest. De oude Koningin zou toen het land goed Het Loo niet meer verlaten. Ze was er 1 mei teruggekomen om er te sterven. Teruggekomen van paleis Soestdijk, waar zij haar dochter war gaan gelukwensen met haar verjaar dag. Voluit representatief: haar laat ste bezoek gold haar kind en opvolg ster, de mens om wie haar leven sedert haar 29ste jaar had gecirkeld. Voor een ander had zij zich zeker niet meer op pad begeven. Zij was niet meer iemand om op pad te gaan. Dat was in de voorbije nawin- ter wel heel duidelijk geworden. De Prinses wilde de traditie niet losla ten om in de koude tijd naar Den Haag te gaan, maar de reis, hoewel in Soestdijk onderbroken, was wel heel erg veel voor haar. Na twee maanden verliet zij paleis Voorhout weer zonder het ook maar eenmaal te hebben verlaten. Op 30 maart reed haar groene auto van de Voor hout weg. Zij zag haar oude residen tie voor het laatst. Onopgemerkt zocht de wagen zijn weg naar het oosten. Een half jaar later kwam zij in een witte auto weerom, onder het gelui van alle klokken. Haar wens was vervuld: zij was niet in de druk ke, lawaaierige stad gestorven, maar duidelijk, dat er ditmaal niet een opveren zou komen. Zij verlang de er ook niet naar. Aan banden gelegd door ouderdom en gezond heid, alle morgens al moe, was het haar wel dat, zoals zij het uitdrukte, het kaarsje uit zou gaan. „Christus zal mij heel binnenkort roepen". Het kwam eruit met een zekerheid als had zij een visioen gehad. In de nacht van 27 op 28 november, in het holst van die nacht, doofde in het stille Het Loo wat overgebleven was van de fiere, grote levenskaars van Wilhelmina van Oranje. Zeer Geen kroon dekte de baarmaar de bijbel, de open bijbel. vredig: slapend ontsliep zij. Ver hoord was de bede, die aan de muur van de sterfkamer te lezen was: Hef mij op in het Licht. Het was een vreemde nacht. Ik telefo neerde, zo schrijft Thijs Booy, almaar en iedere keer had ik het gevoel, dat ik iemand bezwendelde met het doodsbericht. Ik kon het maar niet geloven, dat waar wij zo lang naar toe hadden geleefd er nu was. De zo vertrouwde secretaris keek mij verwezen aan. Nog even en alles zou ook hier voorbij zijn. Alles was eigenlijk al voorbij, nu net, want er was geen Wilhelmina meer. We zouden de telefoon nooit meer voor haar opnemen, er zou geen brief, geen boodschap meer van haar komen. Ze was, en dat woord huiverde mij die nacht in het duister van het paleis toe als nooit: Wilhelmina was dood, maar haar regi ment duurde nog enkele dagen voort, ja, zij besloot haar regiment met een grandioze, ik zou bijna zeg gen, apotheose. Krachtens haar be vel werden de luiken van Het Loo niet gesloten. Zij was het Licht bin nengegaan en daarmee verdroeg zich niet, dat in haar huis gesche merd werd. Krachtens haar bevel werd geen hofrouw afgekondigd. Krachtens haar bevel werd zij niet opgebaard in de luisterrijke audiëntiezaal, per traditie chapelle ardente der vorsten, maar in de ne derige kapel van het paleis. Krach tens haar bevel was de baar wit en werd zij niet gedekt door de kroon, maar door de bijbel, de open bijbel. nog eenmaal zou zij in Den Haag terugkeren, in een witte auto Krachtens haar bevel werd het volkslied van Waldeck afsaluut aan haar moeder gespeeld bij het uitdragen van de baar uit Het Loo. Krachtens haar bevel brachten paar den haar Delft binnen en was de rouwstoet wit, als teken van de over winning. Krachtens haar bevel droe gen de militairen die haar begeleid den op haar laatste gang wat zij steeds „de vechtjas" noemde. Krach tens haar bevel zat vlak bij haar kist tijdens de bijzettingsdienst een schare vrienden uit haar late jaren, die voorrang had op de waardig heidsbekleders... Krachtens haar be vel werd de zang der door haar ge kozen liederen niet alleen begeleid door het orgel, maar ook door wat zij bazuinen noemde, trompetten en trombones. Ontroerende gedachte: het Wilhelmus dat door de kerk klonk voor de werkelijke bijzetting begon, was door haarzelf opgegeven Dat lied, dat haar leven had be heerst, daar nam zij ook afscheid mee. Een laatste belijdenis: Mijn schild en de betrouwen zijt Gij, o I God, mijn Heer. En een laatste: Uw Herder zal niet slapen. Wij Wilhel- jn zijn bij de gratie Gods nu uitziaht hadden gegeven toen zij wist, dat zij in haar sterfkamer was. Woorden ook, die altijd een uitdaging voor haar wa'reri geweest: God is getrouw, ik moet het ook Op 4 december hing er een sfeer van vreemde verwachting in het paleis. Straks, bij het vallen van de avond zou Wilhelmina Het Loo voor altijd verlaten. Niemand was spraakzaam. Iedereen bracht iets in voor die stemming, die steeds sterker het huis ging vervullen: het is bijna zo ver. In de loop van de namiddag kregen de lanen en wegen voor het paleis deel aan deze atmosfeer. Er kwamen geen nieuwe mensen meer een blik op Het Loo werpen. Wacht posten hadden de toegangswegen afgesloten. Ik zag de laatste bezoe kers weggaan. Hoe verder zij uit mijn gezicht verdwenen, hoe breder de strook werd waar een onwezenlij ke stilte zich legerde. Tenslotte: zo ver mijn oog reikte: alleen skeletten van bomen. Een nameloos lege we reld, maar zo leeg dat je het voelde: hier gaat iets gebeuren.... En toen, plotseling, van het ene ogen blik op het andere, een baan en da delijk een baaierd van licht. Zo vreemd, dat al wie op de secretarie was naar het raam kwam. De lage zon bescheen het verstilde Loo en de verlaten lanen met een glans, waar voor wij maar één woord wisten: onwerelds. Alle bomen, de lan taarns, de beelden, de hekken, ze leken wel betoverd. Het huis lag er in een mysterieuze verhevenheid en de lanen baadden in een vloed van goud en platina, zo grandioos alsof God zo langs zou komen. Even stond ik als vastgenageld, toen riep ik: Er wordt een koning uitgedragen, de natuur weet het en richt zich er naar. Elk jaar wordt de schare kleiner die kan zeggen nog een hand van deze koningin te hebben gehad. Elk jaar daalt het per centage der Nederlanders voor wie zij de 1 andsmoeder was. Elk jaar wordt er een hele stadsbevolking geboren, die la ter over haar leert als over Michiel de Ruyter en Prins Maurits. Haar beeld zal steeds verder wijken. Tot er niemand meer is, die haar anders kent dan uit tioèken èn overlevering. Tot zij een standbeeld is ge worden. Zo zal het gaan. Maar het zal ook zö gaan, dat er in elke genera tie Nederlanders mensen, vele mensen gevonden zullen worden die inspiratie zullen ontlenen aan dat koninklijk leven, dat onder de naam Wilhelmina van Oranje geleefd, geleden, door streden werd. En als ooit de noodklok weer luidt, zal zij weer voor het volk uitgaan, nu als legende, die kleine kordate geestdriftige vrouw, die haar en ons devies met haar léven schreef: Je maintiendrai. een onderhoud heeft gehad met de staatssecretaris van economische za ken. Aan deze bespreking namen ook vertegenwoordigers deel van het mi nisterie van landbouw en voedsel voorziening, en van de middenstand. De staatssecretaris toonde veel begrip te hebben voor het standpunt van Saba. De Saba heeft op een verklaring, die ze vorige week uitgaf, veel adhe siebetuigingen gekregen voor het streven de Deventer meelfabriek te behouden. DEN HAAG Ondanks een voort durend hoog niveau van economische activiteit gaat de wereld het nieuwe jaar in met een aantal belangrijke niet opgeloste problemen. Zo bestaat er een gebrek aan overeenstemming over een juiste functionering van het in ternationale monetaire systeem en heerst er nog grote armoede in grote delen van de wereld. De president van de Internationale kamer van koophandel, Marcus Wal lenberg, heeft in zijn nieuwjaarsbood schap op deze punten de aandacht ge vestigd. Hij voorspelt, dat het komende jaar beslissend zal zijn voor de Kennedy- ronde. Wanneer deze onderhandelin gen in 1966 niet met succes worden bekroond, zal de wereld afglijden naar een toestand van restricties. Op 29 november in de vooravond be woog zich een kleine stoet door Hst Loo. De slotvrouwe werd begeleid door haar medewerkers en verzor gers naar de slotkapel gedragen. Een lange weg door het hart van het paleis. Door de kamers en de zalen, waarin het leven der Oranjes zich bijkans driehonderd jaar had afgespeeld. Door de kamers en za len, die in alle seizoenen van het leven van Wilhelmina een serieuze rol hadden gespeeld. Door haar schil dersatelier, langs de ezel met een onvoltooid schilderij, langs de bak ken met penselen, langs het eni.te of vrijwel enige portret dat zij ma ikte, van Willem de Zwijger. Door dn sa lon waar zij als schoolkind achter haar lessenaar zat en waar zij haar laatste bezoeken ontving. Door de audiëntiezaal, waar haar overgroot vader de kroon overdroeg aan haar grootvader, waar haar vader stond opgebaard, waar zij recipieerde van haar prille jeugd tot haar barre ouderdom. De staatsietrappen af, die zij als dartel kind eens tot verbijste ring van het hof met haar pony be steeg, omdat het lieve dier ook eens moest zien waar zij woonde. Door de weidse vestibule die haar als kleuter, plechtig begeleid en feeste lijk gekleed, naar haar vader zag gebracht voor het dagelijks speel- uurtje en die haar wel weer kon bewenen, toen zij er enkele maan den geleden werd binnengereden om de vissers te begroeten, die hun laat ste oranjetonnetje haring op Het Loo kwamen afleveren. Door de theesalon waar zij het eerste elektri sche licht zag branden en die haar tot televisiestudio werd. Door de groene salon met de twee grote Oranjes der eeuwen. Willem I en Willem III, zovele malen toehoor ders bij haar tafelgesprekken. En toen kapelwaarts. Die kapel die voor haar wezenlijk het huis van God in haar paleis was. Onder het gebrandschilderde raam met de woorden: God is getrouw. Woorden waarop zij had gebouwd in de klei ne en de grote uren van haar lange bewogen leven en die haar rust en DEN HAAG De Konini 'i" - va derlandse middenstandsbond is ver baasd over de beslissing van de mi nister van sociale zaken over het minimumloon. Een reden van deze verbazing is, dat het instellen van het minimumloon als vaste bodem een opwaartse druk zal hebben op het totale loonpeil. Vooral de kleinere bedrijven krijgen te maken met het minimumloon en zij zullen zich ge noodzaakt zien de hogere arbeidskos ten in de prijzen door te berekenen. Gezien de noodzaak van dp h- 'Hi ding v&h' dë' inflatie, aldus de KNMB, had de regering meer terughoudend moeten zijn met deze beslissing. In haar mededeling spreekt de KNMB tenslotte over een ernstig geschokt vertrouwen in het beleid ten aanzien van de ontwikkeling van de arbeids kosten. W ereldltroniek belooft lezers beterschap DEN HAAG In het geïllustreerde weekblad Wereldkroniek, eerste num mer jaar 1966, komt een nogal de aan dacht trekkende verklaring van direc tie en redactie voor. Na gememoreerd te hebben dat verscheidene lezers zich blijkbaar gestoten hebben aan de wijze waarop sommige onderwerpen in het blad zijn behandeld, hetgeen wordt be treurd, vervolgt de verklaring: „Wij hebben in een en ander aanlei ding gevonden in de toekomst de geuite kritiek in bewoordingen weer te geven, die duidelijk tot het grote publiek spreken en daardoor beter in het juiste licht kunnen worden bezien. Er zal ook naar gestreefd worden dat het kritische woord in meer positieve zin zal geschie den. Eveneens zal t.a.v. de keuze der on derwerpen een scherper selectie worden toegepast". Kennelijk wordt bij dit alles o.m. ge doeld op artikelen v> ruit velen tussen de regels door kritiek lazen ten opzichte van de verloving van prinses Beatrix en de heer von Amsberg. Tn een persoonlijke visie van Wereld kroniekdirecteur Ad. M. C. Stok die naast de „verklaring" is afgedrukt, spreekt de directeur zijn vertrouwen uit in prinses Beatrix en haar verloofde. „Op dit moment onze vreugde voor de Bruid •riendschappelijke uitgestrekte de Bruigom", zo eindigt het MOSKOU Rusland heeft giste- I ren twee nieuwe satellieten in de Kosmos reeks gelanceerd. Het zijn de Kosmos 102 en 103. De lancering verliep volgens plan en de instrumen ten aan boord van de kunstmanen I functioneren goed, deelde Tass mee. De Nederlandse verpleegsters, die straks naar Perzië vertrek ken om daar in ziekenhuizen te gaan werken. ARP-werkgroep DEN HAAG Het Centraal Comité van de Anti-Revolutionaire Partij heeft besloten een werkgroep voor het mid den- en kleinbedrijf in het leven te roe pen. Deze werkgroep moet zich beraden op de positie van de zelfstandige onderne mer in het midden- en kleinbedrijf. Zij zal aandacht schenken aan diverse pro blemen die in deze sector aan de orde zijn, zoals het loon- en prijsbeleid, de vestiging van winkelcentra in nieuw bouwwijken en de sociale verzekering ten behoeve van de kleinere onderne- Als leden van de werkgroep zijn aange wezen: T. de Boer, H. Borst, J. van Dom- selaar, K. J. de Jong, mr. M. G. van de Kaa, drs. J. de Koning, mej. J. van Leeu wen, A. Niemantsverdriet, m.r. J. Roos, H. J. Vermeulen, drs. G. B. Wielenga en dr. J. P. I. van der Wilde. AMSTERDAM Uitgezonden door de Europese Werkgemeenschap zul len volgend jaar tal van Nederland se verpleegsters naar het buitenland gaan om daar de lijdende mensheid te helpen. Volgende maand vertrekt een team van 14 verpleegsters, van wie zeven uit Nederland, naar Perzië. De Per zische minister van gezondheid heeft om hulp verzocht om zijn programma voor de verbetering van de ziekenhuizen op het platteland uit te kunnen voeren. Vrijdag 7 januari vertrekken de Ne derlandse verpleegsters eerst naar Israël, waar zij een training van ze: weken ontvangen. Deze verpleeg sters zijn Maria den Hond (24), Rot terdam; Irma Inees (41) uit Cura cao; Ellen Jansen (23), Meerssen; Elizabeth Kaaijk (22), Etten; Thea Ong A. Kwien (28), Amsterdam; José Sterk (23) Hulzen en Tatia Vos (24) Bussum. Verder gaat Leny Jansen (23) uit Vriezenveen mee. Zij is maatschappelijk werkster. Begin februari vertrekken Gerti Adriaansens (30) uit Sluis en Adrl Broekman (24) uit Leiden naar Somaliland. Zij zullen daar gaan werken in een ziekenhuis te Moga discio, dat gebouwd is door de EEG. De Europese Werkgemeenschap is in 1962 op initiatief van prinses Beatrix opgericht. In de loop van 1966 hoopt men nog meer teams uit te zenden naar Perzië, Somaliland, Niger en Kreta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7