tides Russische delegatie gaat praten in Hanoi Klachten over kerstboodschap van koningin Elizabeth Prins Juan Carlos weigert Franco op te volgen Eis van twaalf jaar in moordzaak - Gibson Amerikaan in W.-Duitsland verdwenen Vergeefse naspeuringen naar acht vermisten Haast U garantie Verkeersproef in Rome werd geen succes Stakingsgolf in Argentinië WOENSDAG 29 DECEMBER 1965 Politiek landse zaken roept herinneringen op aan de tijd, toen welgestelde dames 'feestjes organiseerden om al intri gerend politieke invloed te kunnen uitoefenen. i De vergelijking gaat niet op. Dat - dient bij voorbaat te worden vast- - gesteld. Niettemin heeft de minister het wenselijk geacht, het „ondoor- machte initiatief" van zijn vrouw zo zwaar te laten wegen, dat hij zijn portefeuille ter beschikking stelde. Fanfani deed dit laatste echter niet alleen naar aanleiding van de rol die zijn vrouw gespeeld heeft. De kritiek op Fanfani was al fel, toen - hij zich nog te New York bevond en als voorzitter van de VN-Assemblee J een initiatief had genomen in ver- band met de kwestie-Vietnam. r Terecht heeft premier Moro gewei gerd, de ontslagaanvrage van Fan- - fani te aanvaarden. Zou hij dit niet hebben gedaan, dan zou hij de t pogingen, terzake van Vietnam tot i vredesbesprekingen te komen, heb- i ben veroordeeld. Ook zou hij een minister hebben gedesavoueerd, wiens integriteit boven alle twijfel verheven is. Kaar gesprek met regering in VS? Voorstel Vieteong koel ontvangen I MOSKOU Een speciale Rus- 1 betrekkingen met buitenlandse com- sische delegatie, die onder leidingm4,n'stische partijen. i c- i Sjelepin is de eerste Russische top- ;al slaan van Alexander Sjelepin, leid'er die na premier Kosygin een zal binnen enkele dagen naar de bezoek aan Noord-Vietnam brengt. Noordvietnamese hoofdstad Hanoi Sinds dit bezoek (in februari) heeft „r-xcïrirx.xE TT,. rp - de Sowjetunie tonnen materiaal naar gaan om met president Ho TsjiNoord_ Vietnam 6e£tuurd> waaronder Mmh van gedachten te wisselen Lawine verrast skiërs: 2 doden EPINCA (FRANKRIJK) Twee Duitsers zijn gisteren om het leven ge komen toen zij tijdens een skitocht door een lawine werden verrast. Twee andere landgenoten overleefden het ongeluk. Zij werden later uitgeput door een bergpatrouille gevonden die naar het viertal was gaan zoeken. De Duitsers werden al twee dagen ver over de Vietnamese crisis. De Rus sen gaan naar Hanoi op uitnodi ging van de communistische partij en de regering van Noord-Vietnam, aldus deelde het Russische pers bureau Tass gisteravond mee. Over het doel van de reis liet Tass zich niet uit, maar waarnemers in Moskou achten het waarschijnlijk dat Sjelepin zal aandringen op het openen van onderhandelingen met de Ver. Staten, ook al zeggen de Russen in het openbaar dat alleen Hanoi in deze kwestie een besluit kan nemen en dat onderhandelin gen alleen op de voorwaarden van Noord-Vietnam mogelijk zijn. Sjelepin kwam drie weken geleden in het nieuws omdat hij toen zijn post als vice-premier verloor. Hij is nog wel lid van het presidium van het Centrale partijcomité. Na deze ver andering werd gezegd dat hij be'.ast zou worden met het onderhouden van raketten die tegen Amerikaanse vlieg tuigen worden gebruikt. Zoals bekend, stelt communistisch China dat de Russen onvoldoende hulp geven. Het Kremlin zegt van zijn kant dat de toestand wordt vertroebeld door Pe- kings ideologische afwijkingen. doelen in het noorden van Zuid-Vietnam bestookt. De luchtaanvallen tegen Noord- Vietnam zijn nog niet hervat. Vice-president Humphrey van de VS heeft in Tokio een beroep gedaan op pre mier Sato om mee te werken aan de tot standkoming van de vrede in Vietnam. Staughton Lyn. hoogleraar aan de Yale-univer,siteit in New York, is zon der toestemming van de Amerikaanse regering in Hanoi om te spreken met de leiders in Noord-Vietnam en met de Vieteong. De reis van Lyn, die kans loopt hiervoor streng te worden gestraft als hij in de Ver. Staten terugkeert, is georga niseerd door het blad Viet Report, dat wat meer wil weten over de positie van het Nationale Bevrijdingsfront (Viet eong) en de democratische republiek van Noord-Vietnam. De mededeling van de Vieteong, als zou /ij bereid zijn tot een nieuw bestand j rWOD5GGItl tijdens het nieuwe maanjaar, dat in j Vietnam van 20 tot en met 23 januari; wordt gevierd Is in Washington koel ontvangen. De Amerikaanse regering vol stond met tc zeggen, dat zij bereid is tot onderhandelen om een eind aan het con-j flict te maken. Zij kon geen toelichting geven op de huidige militaire operaties of op een eventuele blijvende onderbre- king van de bombardementen op Noord- Vietnam. Intussen heeft de Vieteong vanmorgen J drie bruggen in de strategisch belang rijke verkeersweg langs de kust opge- I blazen ten zuiden van Da Nang. Voorts hebben B-52 bommenwerpers gisteravond LONDEN Koningin Elizabeth van Enge land heeft een brief ontvangen, waarin wordt geklaagd over de inhoud van haar Kerstbood schap. Een aantal trouwe aanhangers van het Britse koninklijk huis zijn er niet over te spre ken, dat de Kerstboodschap niet godsdienstig genoeg was. De 550 leden van de Royal Stuart Society schrijven dat in de boodschap niet de naam van God of Christus wordt genoemd. Evenmin heeft koningin Elizabeth in haar kersttoespraak aandacht geschon ken aan de betekenis van de geboorte en het leven van Christus. Een van de vice-voorzitters van de Royal Stuart Society is de graaf van Strathmore, een neef van de koningin. Miljoenen onderdanen, zo gaat de brief verder, moeten door de boodschap in verwarring zijn ge bracht. Zij moeten zich gekrenkt voelen. Wanneer de koninklijke raadgevers besloten mochten hebben, dat het openlijk noemen van Christus' naam vermeden moet worden om de niet- gelovigen te ontzien, dan moet men hier voor uit komen. Dan is deze jaarlijkse uitzending een wereld lijke aangelegenheid geworden, zo menen de leden van de Royal Stuart Society. Zoals bekend is koningin Elizabeth krachtens haar ambt het hoofd van de Britse staatskerk. De tekst van de kerstboodschap van koningin Elizabeth, waarop deze kritiek wordt geleverd, zou geschreven zijn door.... een tekstschrijver van de televisie. B" het nieuwe bestand, dat de Vieteong heeft aangeboden, die nen enkele kanttekeningen te wor den gemaakt. Het zal pas over ruim drie weken van kracht worden. En. het heeft slechts betrekking op de Zuidvietna mese regeringstroepen. Over de Amerikanen wordt niet gesproken. Ook wordt niets gezegd over het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam. Nu is het mogelijk, dat het bestand als het eenmaal zo ver is ook tegenover de Amerikanen in acht zal worden genomen. Ook is het niet uitgesloten, dat in de komende weken van Noordvietnamese zijde vredes-contacten gelegd zullen wor- Men kan er echter ook een nieuwe poging in zien, de Amerikanen bij voorbaat uit te schakelen als part ners aan de onderhandelingstafel. Noord-Vietnam heeft steeds gesteld, dat het conflict alleen de Vietname- zen aangaat. Prins Don Juan Carlos samen met zijn vrouw Sophie), die heeft geweigerd generaal Fran co op te volgen en de plaats van zijn vader in te nemen bij de troonopvolging. Hij beschouwt zijn vader als de rechtmatige drager van de Spaanse kroon. Zoon kiest partij van vader MADRID Prins Juan Carlos weigert generaal Franco op te vol gen en de plaats van zijn vader in te nemen bij de troonopvolging in Spanje. Hij blijft zijn vader trouw en beschouwt hem als de rechtma tige drager van de Spaanse kroon. De Spaanse prins heeft voorts een aanval gedaan op verklaringen van de minister van voorlichting en toerisme, ANGSTPSYCHOSE In Nederland zijn begin vijftig gro te defensiewerken aangelegd, een mo derner opgezette waterlinie die even tuele vijanden uit het oosten in hun eventuele opmars zouden moeten stui ten. Die angst voor het communisme, aangewakkerd door „keiharde realis ten" van pers, radio en film dient nog steeds de belangen van generaals en industrieën. Zij, die na de tweede wereldoorlog niet vatbaar bleken voor de pogingen een angstpsychose te verwekken, waaronder toch gelukkig ook nog vele christenen, werden uitge maakt voor halfzachte idealisten, fel low-travellers. krypto-communisme slechts in de kaart speelden. Neen als de Russen zouden komen moesten we onze vrijheid ver dedigen aan de IJssel. Echter: de Russen kwamen niet. De „halfzach- ten" bleken gelijk te hebben. De Russen hebben zich inmiddels in onze vaderlandse pers tot brave borsten op gewerkt. Natuurlijk, we moeten ze voorlopig nog wel blijven wantrou wen, maar een invasie? Bepaald niet. De kostbare verdedigingswerken kunnen weer worden opgeblazen, want de slag aan de IJssel gaat niet Onze vrijheid wordt nu in Vietnam verdedigd door de Amerikanen met napalm en lazy dogs. En ons leger blijft paraat. We gaan door met het wegsmijten van miljarden. Je kunt tenslotte nooit weten. Als de Chinezen komen.... Leiderdorp C. Walle ZOMERTIJD Met verbazing las ik dat een Kamer lid pleitte voor liet weer invoeren van de zomertijd. Naar ik meen bestaat er zoiets als een probleem voor de vrijetijdsbesteding. Dc oplos sing hiervan zal zeker niet bevorderd worden, maar een zeer groot nadeel zal het wel zijn voor de agrarische bevolking en nog vele andere be drijfstakken. Vooral in de oogsttijd. Een zevendaagse werkweek is werke lijk genoeg: mijns inziens moeten landbouworganisaties fel tegen deze en dergelijke denkbeelden ageren. Maasland C. P. van Dorp MAALTIJDEN Hoe langer hoe meer worden initia tieven genomen om hulpbehoevende bejaarden dagelijks een warme maal tijd te bezorgen. Echter niet alleen organisaties als NVV, ook de kerken dienen zichzelf hierbij in te schake len. En degenen die de maaltijden krijgen dienen niet „gerubriceerd" te worden in kerkgenootschap. Iedere bejaarde die daar behoefte aan heeft, niet-kerkelijk, minder kerkelijk of kerkelijk dient hiervoor in aanmer king te komen. Rotterdam J. Soetens Derde maal voor rechtscollege Zeeman blijft BONN Een Amerikaanse militair, wiens indentiteit niet is bekendge maakt, wordt sinds enige tijd bij zijn onderdeel in de Westduitse plaats Giessem vermist. De soldaat zou in het bezit zijn van militaire geheimen. Het blad Bild Zeitung weet te melden, dat de militair de wijk heeft genomen naar Oost-Duitsland. Het brengt de verdwijning in verband met die van de Amerikaanse adjudanten I Rohrer (specialist voor ondervraging) Intussen bevinden de Amerikanen en Hafris (deskundige op het gebied zich in een moeiliike nositie Zii va.n kernelectromca). De contra- J i spionagedienst van het Amerikaanse kunnen zich niet veroorloven, zich leger is ijverig in de weer om de voor onbepaalde tijd te blijven ont- soldaat te sporen. houden van het bombarderen van Volgens Bild Zeitung zijn in zijn militaire doelen. Hervatten zij hun kamer apparaten, documenten en mi- dat men er uit meent te kunnen aanvallen, dan lokken zij overal j crofilms gevonden. De deserteur, al-opmaken dat de prins het standpunt kontakt met van zijn vader deelt. Deze wijst de I wet op de troonopvolging van de Westers protest muur-incident j BERLIJN De drie geallieerde bevelhebbers in Berlijn hebben bij Rusland krachtig geprotesteerd tegen het doodschieten van een Westberlij- ner door Vopo's in de Kerstnacht. De Russen worden verzocht de Oostduitsers die voor deze misdaad verantwoordelijk waren te straffen. De commandanten eisten dat in de toekomst dergelijke incidenten niet meer voorkomen. Dat het protest niet rechtstreeks gericht werd tot de Oost- duitsers komt omdat het regime van Walter Ulbricht door het Westen niet wordt erkend. I hand. zeggende dat de toekomstige koning zijn troon slechts kan bezetten 1 uit hoofde van de legitimiteit en niet j bij de gratie van het Franco-regime. Over de verklaring van minister Iribarne wordt nog gezegd, dat deze bedoeld is opzettelijk verschil van inzicht te weeg te brengen tussen vader en zoon. Daar is echter geen sprake van, aldus prins Juan Carlos in een communiqué. Oudejaarsavond in Tel Aviv taboe (Van een onzer medewerkers) TEL AVIV De rabbijnen hier hebben een ferme streep door menige hotelrekening gehaald, door de onder hun toezicht staande hotels te verbie den aandacht te besteden aan de volgen en de troon te bestijgen. Booreiland verdween in golven LONDEN De acht vermisten! Toen het booreiland in de golve: van het Britse booreiland Sea Gem verdween bevonden er zich 32 Brit j j i ten, Fransen en Amerikanen op, van zijn nog niet gevonden ondanks! wi; nerenUen k„nden „orde„ (tred. de naspeuringen van schepen enMen heeft de lijken geborgen van vier hefschroefvliegtuigen die gisteren j Engelsen en een Fransman, ide hele dag hebben geduurd. op zaterdag en het maken van festivi teiten zou daarom ontheiliging van de sabbat betekenen. Het rabbinaat van Tel Aviv heeft de hoteleigenaars geschreven, dat het hun vrij staat feesten te organiseren, zoveel zij willen, maar dat het de rabbijnen vrijstaat, hun toezicht in te trekken, bij wie zij willen. Vele ho tels zijn in Israël niet levensvatbaar, als zij het rabbinale toezicht (met name op de voedselbereiding volgens de rituele regels) kwijt raken. Het Joodse Nieuwjaar wordt in september gevierd. Er zijn weer SINAASAPPELEN met de hardnekkig ontkennen AMSTERDAM Twaalf jaar gevangenisstraf heeft procureur- generaal Aberson gistermiddag geëist tegen de 30-jarige zeeman H. W. P. wegens doodslag op de 33-jarige wasvrouw Jessie Gibson in het Schotse havenplaatsje Gran gemouth. K. bleef ook nu weer, zoals hij vanaf het eerste politie verhoor heeft gedaan, halsstarrig ontkennen. Wel gaf hij toe met de vermoorde vrouw een eind te heb ben opgelopen, maar daarna zou den zij ieder huns weegs zijn ge gaan. Mr. Aberson meende met een reeks indirecte bewijsmiddelen het bewijs voor doodslag te kunnen leveren. Hij wees op de staalkaart van leugenach tige en telkens wijzigende verklarin gen van de zeeman. Bovendien beeft P. aan de Rotterdamse kelner A. van L. verteld iemand te hebben ver moord. Hij wist te zeggen dat de dode in een putje was begraven en toege dekt, aldus mr. Aberson achtte verdediger zo groot dat volgens hem vrijspraak zou moeten volgen. Toen de president van het hof mr. Mijnssen. aan getuige-deskundige Zel- denrust vroeg of hij de zeeman fysiek in staat achtte de vrouw te wurgen op de wijze waarop dit volgens sectie rapport moet zijn geschied, richtte de anatoom zich tot de dachte: „Knijp u eens in mijn hand", en toen dit gebeurde, „Dat is niet sterk. U kan veel beter". Het was de derde maal dat P. voor een Nederlands rechtscollege terecht stond. In eerste instantie veroordeelde de rechtbank te Rotterdam de zeeman tot 15 jaar, de maximumstraf voor doodslag. Zowel de officier van justi tie als de verdachte was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Het gerechtshof in Den Haag legde hem daarop twaalf jaar gevangenisstraf op. Op 19 oktober van dit jaar werd dit arrest echter vernietigd door de hoge raad omdat deze meende dat opzet, die het Haagse hof had afge leid, niet met redenen omkleed was. De zaak werd daarbij verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. STORK NAAR SCHOTLAND? HENGELO De machinefabriek Stork «Si Co onderzoekt de mogelijkheid te gaan deelnemen in Fairfield-Rowan Engineering, de machinefabriek van de Schotse Fairfield-scheepswerf. De fa briek verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Officiële onderhandelin- toe echter niet gevoerd. De raadsman, mr. Mathuisen, eiste vrijspraak van zijn cliënt. Hij geloof de niet dat P. Het lichaam van de j gen zijn tot vrouw veertig meter over het terrein had verplaatst om het in de put te begraven. Hoe kon hij weten dat daar j een put was? Dit lijkt mij eerder het werk van iemand die terplaatse goed j bekend is, aldus mr. Mathuisen. Daarnaast wees hij erop dat onder de schoenen van zijn cliënt geen Gisteren zijn bij oud- resten van het terrein waren gevon-i den. Ook meende raadsman dat del slag waarmee verdachtes tanden uit diens gebit waren geslagen nooit kan zijn toegebracht door de wasvrouw j omdat patholoog-anatoom dr. Zelden- rust had verklaard dat de hand van de vrouw daardoor ontveld moest zijn. „Dat is echter niet geconsta teerd", zei mr. Mathuisen. De verkla ring over de ontmoeting met de Zweed noemde de raadsman, in te genstelling tot mr. Aberson, heel aan vaardbaar. Niet sterk Een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij heeft een 18-maal-daagse heUkopterverbinding ingesteld tussen haar hoofdkantoor in New York en het Kennedy-vliegveld. In ruim vijf minuten reist men nu voor de prijs van een taxi (maar zonder de ergernis van het drukke verkeer) op en neer. Omdat het kantoorgebouw het hoogste van de stad is. vormt het dak een fraai landingsterrein. volsap zoet zonder pitten Het allerbeste uit de topklasse Vijftien duikers zochten het wrak! af omdat men nog een sprankje hoop; had dat er zich overlevenden in be vonden. Zij vonden echter niets. Volgens een directielid van de olie-1 maatschappij had de bemanning van het booreiland het platfom. ter groot te van een voetbalveld, halverwege het wateroppervlak laten zakken toen het gevaarte omviel. Wat er precies is gebeurd weet men niet, doch het directielid geloofde dat een gedeelte van de machinerie heeft gefaald. De duikers stelden ook een onder- zoek in naar de buis, die in het aardgasveld was geboord. Of zij bij het ongeluk beschadigingen heeft op gelopen is niet bekend gemaakt. Vrees hiervoor roomde gisteren op de; beurs te Londen aanvankelijk onge-1 veer 350 miljoen gulden van de Bri-LEXINGTON (VS) Amerikaanse tish Petroleum aandelen af. Later geleerden van het Lincoln laborato- trad een herstel in. Do Britse minister I rium hebben gezegd dat een experi- van energie heeft een officieel onder-1 mentele satelliet waarvan nog nauwe- Kunstmaan komt weer tot le ven zoek gelast. lijks signalen waren opgevangen, j plotseling tot leven is gekomen en nu j volledig en geheel naar wens functio- Het betreft hier de satelliet LES-4 j die op 21 december met drie andere is 1 gelanceerd met een Titan-3c raket. Aanvankelijk werden alleen zeer j zwakke telemetrische signalen opge- I vangen, maar in de middag van Tweede Kerstdag begon de zend- en w o.itvangapparatuur van de LES-4 ROME De proef om een deel van plotseling te werken, aldus de geleer- 7ü eea lij. heidkundige onderzoe kingen in de buurt van Cairo twee ongeschon den graven van Farao's gevonden. uitgehouwen in de rotsen. zeeman de wasvrouw had gewurgd' Uit de jaarlijkse offi ciële schattingen van de inkomens van de bur gers van Rome blijkt dat de filmster Sofia Loren dit jaar ruim twee mil joen gulden verdiende. Dat van Carlo Ponti wordt geschat op ruim anderhalf miljoen. Zijn collega De Laurentiis zou een kwart miljoen gulden hebben verdiend. Nagenoeg alle drie ont kennen de juistheid van de ramingen. I De Franse minister van buitenlandse zaken Cou- ve de Murville heeft het „duurrecord" als minis ter overgenomen van Napoleons minister Tal leyrand. Couve staat se dert 1 juni 1958 onafge broken aan het hoofd van zijn ministerie. Charles Maurice de Tal- leyrand-Perigord was minister van buitenland se zaken van 21 novem ber 1799 tot 17 juni 1807. I De Burlington Free Press, een ochtendblad dat te Vermont (VS) verschijnt, heeft voor het vijfde achtereenvolgende jaar een gratis begrafe nis aangeboden aan iedereen die van plan is op de vooravond van Nieuwjaar te drinken en te rijden. Voorwaarde is dat de betrokkenen zich voor vier uur 's middags op Oudejaarsdag bij de krant opgeven. De afge lopen vier jaar hebben zich 39 gegadigden ge- kwa dc Romeinse binnenstad van tien tot een en van vier tot negen uur voor alle verkeer te sluiten, is slecht ont vangen. Het gevolg was dat kinderen in de smalle straten voetbalden, waar an ders het verkeer zeer intensief was. Een ander gevolg was dat in de even smalle straten net buiten het gesloten blok het verkeer extra druk werd, zodat zich meer opstoppingen dan ooit voordeden. Ook de pers heeft scherpe kritiek geuit op het experiment dat voorlopig tien dagen zal duren. „Een afschuwelijk mislukking" en „Het verloren paradijs voor voetgan- geen van hen 6ers is de opoffering niet waard", I aldus de kranten. QUITO (Ecuador) Maandag is uit een rijdende auto een bom geworpen naar het huis van een vooraanstaand lid der „Conservatieve partij. Drie perso nen werden gewond. Dc materiële schade was groot. De desbetreffende politicus, Mariano Suarez Veintemilla is voorzitter van de commissie, die door het militaire bewind is aangewezen voor het ontwer pen van een kieswet De Amerikaanse verzekeringsmaat schappijen hebben in 1964 21 miljoen dollar moeten uitkeren voor 3600 geval len, waarin brand uitbrak in een kerk. Het jaar daarvoor waren er maar 3500 branden, die 19 miljoen kostten. I In Oldemarkt is giste- ren onder voorzitter- j schap van de burgemees- i ter der gemeente de i 842ste jaarvergadering van het kerspel IJselham gehouden. Dit kerspel is van origine een der oud ste nog bestaande kerk dorpen. De meeste dezer kerkdorpen zijn later ge meenten geworden. Het Kerspel IJselham werd in 1143 gesticht door dc toenmalige bisschop van Utrecht. BUENOS AIRES Havenarbeiders, vuilnismannen, doodgravers en ver pleegsters zijn gisteren in staking gegaan, terwijl andere groepen arbeiders gedreigd hebben het werk in het gehele land neer te leggen. Het Peronistisch vakverbond gaf een verklaring uit waarin het groeiende spanningen voorspelde. Het zei, dat de bonden gereed waren zich met hun volle gewicht in de strijd te werpen tegen een loonplafond, dat de regering in het nieuwe jaar wil instellen. De stakingen, voor het merendeel voor 24 uur, zijn in verschillende gevallen ook bedoeld als protest tegen de achter stallige betaling. Zo is de betaling van vele van de 80.000 arbeiders op suiker plantages in de provincie Tucuman soms twaalf weken achterstallig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5