Anthonie Donker: Verloochende noblesse noch nuance Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Visserij nieuws bij de VLEET Raad Leiderdorp tevreden over alle vorderingen Ds. P. D. Kuiper (Sassenheim) per 1 januari emeritus Coöp. Raifieisenbank „KATWIJK AAN ZEE" Willy KW 141 vanmiddag in Amsterdam te water CURSUS FIJNE KEUKEN In Lisse een serie van 21 bungalow-woningen NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 DECEMBER 1965 Prof. Donkersloot overleden AMSTERDAM In het cremato rium te Velsen is gistermiddag in alle stilte verast het stoffelijk over schot van prof. dr. N. A. Donker sloot, hoogleraar in de Nederlandse letterkunde aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Donkersloot is op zondag, Tweede Kerstdag, in de Centraal Is raëlitische ziekenverpleging te Am sterdam na een langdurige ziekte overleden. Hij is 63 jaar geworden- Nicolaas Anthonie Donkersloot, die schreef onder het pseudoniem Anthonie Donker. werd 8 september 1902 te Rot terdam geboren. Hij bezocht het gymna sium in zijn geboortestad en zette zijn opleiding voort aan de universiteiten te Leiden en Utrecht, waar hij Nederlands studeerde. Leraar Prof. Donkersloot was vervolgens als leraar verbonden aan het Rotterdams Lyceum. In 1930 werd hij redacteur van het Critisch Bulletin bij De Stem. Ook was prof. Donkersloot enkele jaren le raar aan het lyceum Alphinum te Zuoz (Zwitserland) In 1936 werd hij benoemd tot hoog leraar aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Kamerlid Van 1945 tot 1949 had hij zitting in de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. Prof. Donkersloot was voorzitter van de vereniging van letterkunde en redacteur van de Nieuwe Stem. Na de oorlog regelde hij aanvanke lijk de kunstzuivering. Behalve een aan tal essays en— dichtbundels verschenen van hem enige toneelstukken en een roman. J Spreekbeurt Valkenburg VALKENBURG Morgenavond acht uur hoopt ds. Abma uit Gouda in zaal De Vries te spreken voor de Herv.-Ge- ref. Evangelisatie. Rouwdienst mevrouw Krijkamp-Honders SASSENÜFIM Gistermiddag werd onder grote belangstelling lit de hervormde kerk een rouwdienst ge houden voor de nabestaanden van me vrouw Krijkamp-Honders, de echtge note van ds. W. G. Krijkamp, emeritus predikant van de Hervormde Gemeen te. Mevrouw Krijkamp overleed vrijdag jl. te' Katwijk. Samen met haar man nam zij ruim 29 jaar in het hervormd kerkelijk leven van Sassenheim een belangrijke plaats in. De rouwdienst werd geleid door ds. W. A. B. Hagen uit Katwijk. Na de dienst sprak ds. Krijkamp. Hij dankte zijn vroegere Gemeente voor wat zij voor zijn echtgenote is geweest. „Uit genade heeft zij geleefd, in die gena de is zij gestorven. Houdt aan die ge nade vast'" 1942 schreef hy in de Scheveningse gevangenis de gedichten die in de bundel Tralievenster zijn gepubli ceerd (Arnhem 1945). Van zijn essays noem ik met name J. H. Leopold, Lot gevallen van een dichterschap (Arn hem 1965), welk werk in deze courant door ondergetekende is besproken. Terugziend op den afgelegden wég zie ik een smalle streep dwars door het dal. Vandaar kwam ik, daar ginds heb ik geleejd. Aan wat daar omgaat heb ik mij gewend. Nu sta ik, hoogen bijna afgewend. Nu nader ik de plek vanwaar men zweeft, en voor mij uit, achter den avondval, begint een land, daar weet ik heg noch steg. Dit levenspanorama beschreef Anthonie Donker in het vers Omziend voorkomende in de bundel DE BEVREEMDING, (Arnhem 1953). Hü was toen ongeveer vijftig jaar, een leeftijd waarop men het eind van de levens reis duidelijk in het gezicht krügt. Maar nu is dat einde dan gekomen. En soms kijk ik op van mijn boek; ik zie hem afwachtend staan. Ik lees ih de kerf van zijn mond hoek dat hij straks het blad om zal slaan. De dood heeft nu het blad omeesla gen. Hij doet niet anders, het is zijn werk. maar bij een dichter ook als hij geen grote figuur is maakt dit meer indruk, omdat de dichter het spre ken over wat hij heeft gezien tot een daad maakt. Wij zien het sterven van een dichter onwillekeurig in het ver lengde van zijn werk, als een vervolg dat tegelijk afsluiting is. Donker heeft in Davos al vroeg het sterven gezien en daarover geschreven o.a. in he' vers Davos. voorkomende in de bundel Onvol tooide Symphonie (Arnhem 1938), een van zijn gaafste gedichten. En meer dan eens heeft hü op zijn eigen levenseinde gezinspeeld, als achtervolger, als Hij die onzichtbaar maar aanhoudend ons op grooten, allengs kleiner afstand volgt. Garmt Stuiveling vindt in het dicht werk van Donker ..een zeker hersteld evenwicht van traditie en vernieuwing". Over het traditionele zal men het eens ziin. maar waarin de vernieuwing be staat is niet zo gemakkelijk te zeggen, vooral niet vandaag nu de smaak in de poëzie diametraal staat tegenover die Humanist Men kan Anthonie Donker zien als de nobele humanist van het soort dat aan het uitsterven schijnt: idealistisch, thetisch aangedaan, patriottisch: dichter levend uit de erfenis van romatiek en esthetisme; minder vecht jas dan Ter Braak en Du Perron, min der intellectualistisch ook; genuanceer der dan de na-oorlogse generatie, die zich keert tegen alle werkelijke of ver meende halfzachtheid in de literatuur. die haar eerlijkheid en zakelijk heid betaalt met een verontrustend ver lies aan noblesse. Donker, leerling var Leopold, maar als dichter van veel min der betekenis, heeft in zijn poëzie er kritisch werk (denk aan Critisch Bulle tin (19311957) de noblesse en de nuan- nooit willen verloochenen. DR. C. RIJNSDORP Nieuwe toon Wie zoals ondergetekende Donkers opkomst als dichter al lezende heeft meegemaakt, herinnert zich het nieu we van de toon bij een vaak conven tioneel woordgebruik. Jonge schrij vers en dichters worden, als ze erken ning hebben gevonden, onwillekeurig hoger aangeslagen omdat hun toe komstig werk nog niet bekend is. Donker heeft onder zijn eigen naam, Nicolaas Anthonie Donkersloot (geb. 1902), in de literatuur carrière gemaakt als hoogleraar sinds 1938 en als bestuurslid van het Nederlands P.E.N.. centrum, in welke kwaliteit hij als Ne derlands afgevaardigde optrad op de P.E.N.-congressen te Buenos - Aires, Pa rijs, ZürichtVehfetlë. \Nice,l publlrt,' Am sterdam en Wenen. Dit'optreden als min of meer officieel letterkundige, als ver- tegenwoordiger van het Nederlandse li teraire leven, ook o.a. als voorzitter var de Vereniging van Letterkundigen, wordt door minder sociaal aangepasten onder de dichters soms gevoeld, zo niet als half verraad aan de dichterroeping, dan tooh als een bewijs van eeh ontoerei kend en zeker niet profetisch dichter schap. Maar zo aangepast was Donkersloot niet, of hij nam in 1949 ontslag als lid van de Eerste Kamer (PvdA) we gens de tweede politiële actie in het voormalig Nederlandsch Inlië Later is hij zelfs tot de Pacifistisch-Socialis- tische Partij toegetreden. In de oorlog was zoals men weet, zijn houding moedig: als hoogleraar in 1942 ont slagen wegens zün verzet tegen de net werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, overonzeloon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, seplein 39. twee weken vakantie, vrij ver- LEIDEN: Elke donderdag- voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden DEN HAAG: Elke dinsdag en vrijdagavond in café-res taurant „Paviljoen", Rijswijk- avond in het N.Z.H.-haltekan- toor. Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Op vrijdagavond 24 en 31 december geen kennismakings avond in DEN HAAG. Op verschillende punten overleg met Leiden LEIDERDORP In de gistermiddag en -avond gehouden vergadering van de gemeenteraad ter behandeling van de begroting hebben de sprekers namens de fracties het het college van burgemeester en wethouders niet erg moeilijk gemaakt. Er is een tekort op de begroting van f 112,000 maar alle sprekers waren er blijkbaar van overtuigd dat het college er alles aan gedaan heeft dit zo klein mogelijk te houden. De heer Los (A.R.) zei het in zjju -beschouwing eo; dat er onerzyds de*wettig verj)Hchte uitgaven lijn en anderzijds de uitgaven die het verzorgingspeil van de gemeente raken. In welke toonaard ook besproken, geen dei* silr'dkeM' Waakte AdifrftérfdAg op het tekort. Unaniem was men van oordeel dat het nu eens tyd wordt, dat het kabinet oog krygt voor de moeilijkheden van zich uitbreidende ge meenten en meer gelden beschikbaar stelt voor het Gemeentefonds. SASSENHEIM De nestor van de tor van de Theologische Hogeschool te predikanten der Geref. Kerk van Sas senheim. ds. P. D. Kuiper, heeft van de classis Leiden om gezondheidsredenen eervol emeritaat ontvangen met in gang van 1 Jan. a.s. Met hem verdwijnt een vooraanstaand figuur uit de actie ve dienst. Ds. Kuiper die op tal van plaatsen zijn Kerken heeft gediend, werd 2 okt 1900 te Hoogeveen (waar zijn vader, wijlen ds. L. Kuiper toen predikant was) geboren. Hij stamt uit een bekend predikantengeslacht en werd met drie aaMi spaar ra sim uba 'sjaojq uftz uba zijn overleden, tot het predikambt op geleid. Hij studeerde aan de Theol. Ho geschool te Kampen om op 26 juni 1927 te Oud-Loosdrecht. waar later ook zijn broer ds. L. Kuiper, zijn loopbaan aan ving. in het predikambt te worden be vestigd, door zijn vader. Met Ps. 20 8 deed hij intrede; op 20 okt. 1929 ver bond ds. Kuiper zich aan zyn tegen woordige Gemeente, sprekend over 2 Cor. 12 10b na eveneens door ziin vader te zijn bevestigd. Ds. Kuiper maakte bij herhaling deel uit van de particuliere synode Zuid-Holland-Noord, die hij ook van malen als praeses diende. Na de bevrijding maakte ds. Kuiper bi) her haling deel uit van de generale synode. Van die van 1957 te Utrecht was hij le scriba en van die van Apeldoorn- 1951 praeses. Daarnaast was ds. Kuiper tal van jaren voorzitter van de Vereni ging van predikanten van de Geref Kerken in Nederland, president-cura- Kampen, idem van de Reünistenorga nisatie van het studentencorps van de Theol. Hogeschool en van de interker kelijke commissie voox de psalmberij ming. Zonder toga De generale synode vaardigde hem f naar de vergaderingen van de [PA. en de I.C.C.C. beide in Ameri ka. Ds. Kuiper was ook tal van jaren leraar godsdienstonderwijs aan het chr. Jyceum te Leiden; hij diende enkele maanden de Geref. Kerk van Londen Ook als auteur maakte ds. Kuiper naam. Hij schreef boekjes met pasto rale ervaringen onder het pseudoniem Me Voila getiteld: „Peper en zout"; „Zonder toga" en ..Weleerwaarde Heer". Boekjes vol ingehouden humor die men betitelen kan als ..een lach en een traan". Ook in de kerkelijke pers heeft ds. Kuiper gepubliceerd o.a. in het „Geref. Weekblad". De verdiensten van ds. Kuiper werden erkend in zijn benoe- tot officier in de orde van Oran- assau. Reeds geruime tijd is ds. Kuiper door ziekte verhinderd zijn ar beid ten volle te verrichten. Ds. Kuiper blijft te Sassenheim wonen en ontving van zijn kerkeraad nog een beperkte opdracht tot enige arbeid in de ge meente. Burgerlijke stand der gemeente Sassenheim SASSENHEIM Geboren: Johannes z v C Geer ling. Ondertrouwd: M B Knape en J van den Bos; G J Kappe en G Zemel Getrouwd: A I Deutekom en R M Post- ma; C P M den HoUander en J P M Niese; W van Ginhoven en A Molenaar; A Moerkerken en M J H M van der Kraan; P P P Vlaming en T D Drabbe. Overleden; J B T Groenendijk 56 j Leidschendam; J Sirre 91 j Hoofdstraat 82; J van der Voort-van Tol 76 j Tij loosstraat 27; H M Mabhot 68 j Hoofdstr. 211. Als dekking van het tekort stelt het college: een aantal verhogingen van belastingen voor. maar, aldus de heer Los, dit is het laatste redmiddel. Waar moeten we voor een volgende begro ting het geld vandaan halen? >k wilde hij graag weten hoe het staat met het bouwrijp maken van de grond voor nieuwe contingenten Is de financiering verzekerd? Het uitstellen van de plannen voor het bospark „De Houtkamp" tot 1907 vond de heer Los jammer. „Juist nu er zoveel behoefte is aan recreatie, vra gen wij. indien enigszins mogelijk de aanleg in gedeelten te beginnen". Hü vroeg, evenals de andere sprekers. grote1 waakzaamheid van het college voor de verkeersproblemen, vooral op het kruispunt Acacialaan—v. d Valk- BoumanwegPersant Snoepweg. Even. eens voor het parkeren. Is het bekend dat er in een garage aan de Doeslaan soms 15 auto's geparkeerd staan, waar van sommige niet eens berydbaar zijn? De heer Los vroeg om meer gegevens betreffende de bouw van bejaardenwo- ingen in de Zijllaan- en Meyepolder. Mejuffrouw v. d. Voort, sprekende namens de P.v.d.A.-fractie, was blij met deze op de werkelükheid gebaseer- samenwerking met andere gemeenten aangaat begrip zal tonen en medewer king zal verlenen. „Wij vinden het ook wenselijk een investeringsprogramma samen te stellen tot 1980. voor een juiste beoordeling van de volgorde der projecten. Financiering een zorg De heer Evers (KVP) noemde de belastingvoorstellen onverteerbaar. „Maak Ged. Staten duidelijk waaruit deze onvermijdelüke stijgingen voort komen en dat er ondanks alle zuinig heid tekorten blyven bestaan" Hü vestigde speciaal de aandacht op de re. creatie; besnoeiingen op dit gebied ra ken de leefbaarheid van de gemeente. Dit geldt ook voor de bouw van wo ningen. De heer W v. d Sluys (CHU) zei zich in grote lünen met het beleid van B. en W. te kunnen verenigen. ..Kun nen wü bü een begroting ook niet een opgave krijsen van wat er is tot stand gekomen? Wy groeien in onze ge meente naar een duidelüke afbakening van taken en het volgende is wel een volledige dagtaak voor het wethouder schap. Ik heb diep respect voor het werk dat door hen is verricht" Wat betreft het tekort zei de heer v. d. Sluys. dat er noodgedwongen bepaalde projecten moeten worden uitgesteld. De keuze is moeilük. „Daar Ged. Sta ten de eis stellen dat eerst de plaatse lijke belastingen worden opgetrokken, kunnen wy tegen deze voorstellen geen bezwaar maken" Ten aanzien van de recreatie is het van belang, dat ontwerp streekplan zoveel mogelük in overeenstemming is met het uitbrei dingsplan van de gemeente. Hü vroeg of het niet mogelük is, voor de verwer king van het huisvuil in de toekomst overleg te openen met Leiden. Over de woningbouw zei de heer v. d. Sluüs dal er aandacht moet zyn voor de door stroming. Zou dit niet bevorderd kun nen worden met financiële steun van de gemeente? De heer De Groot (WD) zei in de begroting een weerspiegeling te zien van de gestadige groei der gemeente. De woningbouw en de verkeersproble men hadden zyn speciale aandacht. In zyn antwoord zei burgemeester Gallas dankbaar te zyn voor het ver trouwen dat de raad in het college stelt. De gronden voor de nieuwe con tingenten zullen tydig gereed zün. Het contingent zelf is niet het grootste vraagstuk maar de financiering. Het college is daarover nog in onderhan deling. Het aantal woningzoekenden en geschrevenen is iets toegenomen bedraagt thans 314. Dat is nog een vrü hoog aantal. Wat de samenwerking met Leiden betreft, daar staat Leiderdorp zeer positief tegenover. ..Maar wy mo gen niet uit het oog verliezen, dat we a]s zelfstandige gemeente een eigen taak moeten blijven vervullen". Over de luchtverontreiniging is ge sproken met de gemeente Leiden en de directie van de Grofsmederü. Er zullen maatregelen worden getroffen. B. en W. zullen niet nalaten, indien enigszins mogelyk, met de realisering van de Houtkamp een begin te maken. Het is niet alleen de aanleg; de kosten van onderhoud zyn een belangrijke post. De doortrekking van de Persant Snoepweg is medio 1966 gereed Voor de verkeersveiligheid is al contact op genomen met de A.N.W.B.; er zullen tydig maatregelen worden getroffen. Het parkeervraagstuk heeft ook de aandacht; met de situatie in de Does laan zyn B. en W. ook niet gelukkig. Men is van plan, de commissie straf verordening byeen te roepen. Mfet het investeringsplan kan Leider dorp voorlopig vooruit. Het realiseren van1 een sporthal is slechts mogely'k als dit in een verantwoord tijdsbestek gebeurt. Dit geldt ook voor een kunst- ysbaan. De voorzitter was er dankbaar voor dal de heer v. d. Sluüs de beide wet houders had genoemd. Dit werk vraagt veel. Zeker voor zaken die nog van de grond moeten komen. Overleg met Leiden Met Leiden is overleg gaande voor het storten van huisvuil. De verhoging van de reinigingsrechten is nodig om financieel evenwicht te krygen. Op het land van Samsom zal een sportveld komen, waarmee Velocitas en R.C.L. zün geholpen. De duplieken leverden geen nieuwe gezichtspunten meer op en de begro ting werd aangenomen. De raad aanvaardde (met de heer Tieken tegen) de verhoging van de wegen- en rioolbelasting, per 1 januari 1966. Ook de verhoging van de opcen ten op de hoofdsom der personele be lasting en de reinigingsrechten. De U.V.V. krygt een subsidie van f 165 en de raad stelde een krediet van f 100.000 beschikbaar voor de ver ming van het zwembad. Cursus fijne keuken voor leden van de Katwijkse VVV KATWIJK AAN ZEE Donderdag avond 6 januari van half acht tot tien uur wordt de eerste van acht door de VW te organiseren kookcursusavonden füne keuken gegeven. De kosten be dragen in totaal f 20. De ingrediënten zyn aanwezig, zodat men verder geen geld kwijt is. De lessen zyn bestemd voor leden van de VVV en ze worden gehouden in de huishoud, school aan de Meeuwenlaan onder lei ding van chef-kok P. L. Remmers van hotel Royal te Den Haag. Na afloop van de cursus zal een jury de door de deelnemers vervaardigde proefstukken beoordelen. Behalve voor een diploma kan men dan in aanmer king komen voor een prijs IJMUIDEN Aan de IJmuider markt verschenen 24 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 5210 kisten iris, waarvan 930 kisten schel vis, 430 kisten radio, 60 kisten wij ting, 60 kisten gul en kabeljauw. 120 kisten kleine gul, 320 kisten koolvis, 100 kisten haai. 2100 kisten haring, 230kisten schol, 30 kisten tarbot. 130 kisten diversen, 10 stuks stijve kabeliauw en 35.000 kilo tong. Over het geheel genomen kon eindelijk weer eens een opleving van de prij zen worden geconstateerd. Bij de tong kwam dat nog niet zo goed uit de verf. De meeste soorten waren iets goedkoper, maar door de winst bij de eentjes en de grote tong was dat niet zo'n ramp. De schol begint zich aardig te herstellen. Ook ditmaal haalde men weer iets van het verlies in de voorgaande week terug. De hoogste notering was voor de kleinmiddel en de schol 1 met f 51. Het gemiddelde over alle soorten klom hoopvol. Ook de tarbot was stukken duurdei dan op de voorgaande dag. Op de eerste afslag haalde men de mooie notering van f 7.20. Bepaald opvallend was de op leving bij de schelvis. De aanvoer be stond uitsluitend uit pennen en braad. Vooral eerstgenoemde soort kon opeens geen kwaad doen en kwam met een no tering van f 65 tot f 57 prima uit de prij- zenbus. Ook de braad hield zich aardie staande en wist uit de buurt van de kat- tencentrale te blijven. Deze grotere be langstelling was voor de IJM 36 Kemp haan bijzonder verheugend. Nu kon deze vriestreiler de laatste reis van dit jaar met een mooie besomming afsluiten. De wüting ,die overigens schaars was. bereikte eveneens een betere notering en hield de kattencentrale op een veilige af stand. Zelfs de gul, die de laatste tiid bijzonder slecht voor de dag was geko men. krabbelde overeind en wist wat de 'rootste soort betreft op de eerste afslag ot een redelijke notering van f 52 te ko- De haring, die in het nabiie verle den toch al niet goedkoop was. werd weer duurder. Op de eerste afslag waren de liefhebbers bereid f 43 te betalen. De afwachters konden later voor f 35 te recht. De grote kabeljauw was iets goed koper evenals de middel. Eerstgenoemde soort haalde op de eerste afslag een no tering van f 120, de middel van f 110. Bij het scheiden van de markt lag le koers respectievelijk op f 90 en f 80. In Scheveninsen In Schevemngen struikelde men paald niet over de vis. In het uitgestrekte hallencomplex kon men niet meer dan 10 kisten kleine gul en 30 kisten schar ont dekken. Ook in deze aanvoerhaven is duidelijk dat 1965 ten einde loopt. De meeste schepen liggen binnen en zullen eerst na de jaarwisseling weer in actie komen. Alleen een paar kotters probe- :n dicht bij huis nog wat te verdienen. Vandaag aan de markt Vandaag verschenen ongeveer 30 log gers en kotters met platvis aan de IJmui der markt, onder meer de KW 105 met 35 kisten, de KW 11 met 26 kisten, de KW TE KOOP MAISONNETTE BOSLAAN April leeg te aanvaarden. Te bevragen J. v. d .PLAS Boslaan 84 Katwyk aan Zee. Gevraagd winkeljuffrouw plm. 17 jaar. 5-daagse werkweek, by BANKETBAKKERIJ T. DEN DULK Voorstraat 116 Katwijk a. Zee. Tel. 2514 Ons kantoor is op VRIJDAG 31 DEC. '65 DE GEHELE DAG GESLOTEN VOORSTRAAT 50 AMSTERDAM Vanmiddag heeft mevrouw P. den Duik—Slot de hek- treiler KW 141 te water gelaten na het schip met bruisende champagne te hebben gedoopt met de naam Willy. Doopplechtigheid en tewaterlating speelden zich af op scheepswerf Con cordia van de firma S. Seymonsber- gen aan de Oostenburgerdwarsstraat. De Willy zal half maart in de vaart komen, onder commando van schip per C. Remmelzwaal. die nu nog schipper is van de KW 144 Cornelis den Duik. Het hyper moderne schip, gebouwd in opdracht van de NV vh. C. den Duik gebr. Den Dulks Handelmaat- schappy te Katwyk, ikrijgt een beman- nongsaccommodatie voor twintig kop pen. Het gaat met zestien man zee waarts. De KW 141. heeft een lengte van 48. een breedte van 8.70 en een holte van 4 m. Er worden een 1200 pk Oeutz-motor en een winchmotor van 300 pk ingebouwd. Verder wordt de Willy voorzien van de gebruikelijke onder auspiciën van VVV Katwijk voor haar leden. Deze cursus wordt steeds op een donderdag gegeven in de Huishoudschool, Meeuwenlaan. Katwijk aan Zee onder leiding van de heer P. L. Remmers, chefkok Hotel Royal, Den Haag. Aanvang donderdag 6 januari 1966, 's avonds 7.30 tot 10 uur. Totaal 8 lessen. Het inleggeld bedraagt 20.- per persoon. Alle ingrediënten zijn aanwezig, zodat verder geen kosten gemaakt behoeven te worden. Aanmelden: VVV Katwyk, Boulevard 68, Katwijk aan Zee. moderne navigatie- en visopsporings- apparatuur, zoails De-cca-navigator, automatische piloot en radar, en krijgt men centmie verwarming en een diep- vriesdnstallatie aan boord. P IB la aa fe 108 Alida met 25 kisten, de KW 117 Mare Liberum met 49 kisten, de KW 195 Pieter ]UI Jacob met 66 kisten, de KW 190 met 42 kisten, de KW 217 Cornelia met 75 kis- jdii de KW 34 Tiny met 43 kisten, de jgt KW 102 met 44 kisten de KW 183 met 63 h( kisten, de KW 97 Cornelis met 15 kisten, L de KW 90 met 30 kisten en de IJM 46 De Hoop 4 met 68 kisten. w pc Zwerver* ij,. Sommige vissoorten zijn echte zwer- j vers. Dat is uit onderzoekingen van bio- 1 logen uit verscheidene landen gebleken. In 1961 werden aan de Amerikaanse oost- kT kust twee tonijnen uitgezet, die in 118 da- bi, gc-n de Atlantische Oceaan overstaken: i aj rriveeraen na een tocht van 4000 mijl de Noorse Westkust. Nog sneller werd deze afstand afgelegd door een in bs 1962 gemerkte tonyn. Deze vis had er T< nauwelijks drie maanden voor nodig. gj Ook koolvissen zyn snelle en trekgrage j fa klanten. Uit markeringen bleek dat deze h vissen soms een afstand van 1000 myl in tien dagen overbruggen. Zij zwerven niet P* zo maar. Deze tochten ondernemen zy om vi de paaiplaatsen te bereiken. Dat gaat ten b< koste van heel wat lichaamsverlies. Zij gebruiken hun vetreserves om zover te kunnen komen. Dat te weten is heel be langrijk voor de vissers, want aan tot op 1 v< de graat vermagerde vissen hebben zij I niets. Daarom zijn de conclusies van de biologen voor hen van groot belang. Zij kunnen nu precies nagaan wanneer zij het beste op een afstand kunnen blijven. Dat heeft nog als bijkomstig voördeel dat j het visbestand rustig op een aanvaard- baar peil gehandhaafd kan worden. VVV en de openbare D opinie in Hillegom d< HILLEGOM De VW gaat ie l»i januari een vergadering beleggen ;0i waarop belangstellenden hun wensen, in het bijzonder met betrekking tot het vreemdelingen.jezoek tijdens het ,ni seizoen, kunnen kenbaar maken. Het wordt op prijs gesteld als eventuele 1 rr vragen nu al schriftelijk worden in- j gediend bij het secretariaat. Van den Endeliaan- 120i HILLEGOM Het gemeentebe stuur overweegt een gedeelte van de tuin bij het politiebureau bij de weg: te tre d een om de verkeerssituatie-ter plaatse te verbeteren. NeVoBo Bollenstreek Tornado staat er gunstig voor NOORDWIJK Het grootste deel van de volleybalcompetitie van de afdeling Bollenstreek van de NeVoBo is afge werkt. By de heren staat in de eerste klas het uitgespeelde Teylingen aan kop met twee punten voorsprong op Tornado dat echter twee wedstryden minder speelde en er dus relatief beter voor staat. De NoordvvUkse ploeg krygt nog KVC en MSV tegenover zich. KVC en Vobaka zullen wel de kinderen van de degradatierekening worden. Bij de dames duurt de strijd tussen' DIO en Teylingen nog in alle lievigheid voort. DIO is weliswaar verzwakt na het vertrek van mevrouw Van Doorn, maar er zyn nog krachten genoeg aan wezig. In de tweede klasse (heren) gaat Tornado II ongeslagen aan kop: Leeu wenhorst is hier nog steeds de grootste concurrent. MSV II leidt bij de dames in de tweede klasse. Hierbij heeft Tey lingen II dat op gelyke hoogte staat nog een behoorlykc vinger in de volleybal- 1 pap. Veel krachtsverschil is er trouwens ook niet in deze klasse. Sociale Zaken gaat morgen verhuizen KATWIJK Morgen neemt de af deling sociale zaken afscheid van het souterrain van het raadhuis. Deze af deling wordt ondergebracht in het ge bouw van Openbare Werken. Zee weg 123. Voortaan zal het publiek dat zich voor maatsehappelyke zorg tot het gemeentebestuur wendt, zich dus moeten begeven naar het nieuwe adres. Iloog en laag water le Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donderdag- hoog water 8.06 en 20 29 uur; laag water 3.32 en 15.56 uur. Hervormde Gemeente Warmond beroept WARMOND De Hervormde Ge meente heeft in de vacature-ds. Boon stra een beroep uitgebracht op ds. J. M. Snijders uit Hekelingen. Ds. Sny- ders is 34 jaar oud. Hij werd kandidaat in 1958. daarna vicaris te Lisse en op 13 november 1960 werd hy tot predi kant bevestigd te Hekelingen. LISSE Gisteravond vergaderde perceel grond in de Poelpolder te de gemeenteraad Besloten werd tot het instellen van een verkeerscom- missie Daarin zullen niet uitsluitend raadsleden zitting hebben. De com missie is bedoeld als adviesorgaan. Tot keuringsdierenarts, hoofd van de dienst van de vleeskeuringsdienst kring Lisse. werd benoemd de heer A. van Doorn, adjunct-directeur van het openbaar slachthuis te Groningen (13 stemmen voor. 2 blanco). Wat de straatnaamgeving in de Poelpolder betreft, werd besloten de eerst gereedkomende straten namen van kunstenaars te geven. Tenslotte kwam men overeen een Kerstboomverbranding LISSE Zaterdag 8 januari om half vyf kunnen de kerstbomen wor den verbrand op het ODen terrein naast het nieuwe Groene-Kruisgebouw. De jeugd kan de kerstbomen aandragen tussen half vier en half vijf. Wie een kerstboom brengt, krygt een gratis lot. Brandweer en politie verlenen medewerking. De organisatie berust bü het comité activering jeugdwerk. verkopen voor de bouw van 21 paiio- woningen. Deze woningen van het bungalowtype gaan tussen de f 70.000 en 80.000 kosten- Ook niet-Lissena- ren Komen voor een aergelyke wo ning in aanmerking. T eken wedstrijd LISSE Het comité activering jeugdwerk heeft via de scholen een tekenwedstrijd uitgeschreven. Drie honderd kinderen doen er aan mee. LISSE Op nieuwjaarsdag van twee uur af houdt Philatelica in het gèbouw Salvatori een postzegelruil- middag. LISSE Woensdag 5 januari houdt de zendingscommissie van de Gerefor meerde Gemeente een dia-avond over het zendingswerk in de veilingzaal HBG. Aanvang half acht. LISSE Stand na negen wedstrijden bedrijfsklaverjassen: Hobaho II 1281 pt Eika I 1275 pt.; Van Zanten 1268 pt; Ho baho I 1246 pt.; Gemeente 1190 pt.; Elka II 1178 pt.; PTT 1177 pt.; De Meulder 1174 pt.; Tromp 1154 pt.; HLS 1144 pt

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4