Ds. H. J. Zwarts werkt aan plan mentale voetbaltraining voor Nederlandse successen op Belgische banen Verkerk kans titel Zal Ard Schenk zich bij top handhaven? Nog twee wereldrecords. MAANDAG 27 DECEMBER W6' In vogelvucht VOETBAL Na jaren, waarin het ene succes zich aan het andere reeg, heeft het Ned. za terdagelftal in 1965 weinig hoogtepun ten beleefd. Vier jaar achtereen kwamen onze internationale zaterdagvoetballers met de Coupe Fernand Canelle thuis, de wisselprys in het jaarlijkse drietanden- toernooi met België en Frankrijk. Dit keer ging de prijs evenwel naar de Fran- isen, die het Oranje-team in Parijs de grootste nederlaag uit de geschiedenis toebrachten. Weliswaar volgde in Teraeuzen op 29 mei een 10 overwinning op de Belgen, maar deze zege kon het gezicht van het Ned. zaterdagelftal niet redden. De trip naar Saarland leverde twee gelijke spe len op. In de officiële wedstrijd werd niet gescoord: 00. De Nederlandse clubtitel ging verras send naar het Rijssense Excelsior, dat de eerste oostelijke landskampioen werd. waarvoor Zwart Wit en het befaamde IJs- selmeervogels moesten buigen. Kampioenen in de derde en vierde klas sen van West II werden Excelsior M (3A), RWH (3B). PPSC (4A). Excelsior P (4B). Nieuw Lekikerland (4C) en WGZ (4D). KORFBAL In de korfbalcompetitie van de Hoofd klasse-west werd het Haagse VES kam pioen, terwijl in de Hoofdklasse-centrum het Wageningse SSS de titel voor zich op eiste. De strijd tussen deze twaalftallen voor jhet landskampioenschap van de Chr. jKorfbalbond werd in Gorinchem ge speeld en werd in een beslissingswed- Istrijd door VES gewonnen. Het micro-korfbalkampioenschap was een aangelegenheid tussen DKOD uit (Heelsum en Pemix uit Leiden. In de fi nale toonde DKOD zich het sterkste De Technische Commissie kondigde voor het Westen de vorming van een overgangsklasse aan. VOLLEYBAL De volleyballers hebben wisselend suc ces geboekt. De eerste interland, die in Middelburg werd gespeeld en waarin het B-herenteam tegenover het Belgische A- team stond, eindigde in een 31 zege voor de Belgen. In september speelde het A-team van' ide heren drie wedstrijden tegen Japan. De resultaten waren 0—3 en 23 verlies, plsmede 31 winst. Vooral in de tweede wedstrijd rees het spel van onze land genoten tot grote hoogte. Bij de wedstrij den om de wereldcup in Polen kwamen de Nederlandse heren er nauwelijks aan In Venlo werd echter met 30 van W - buitsland gewonnen. De interland tegen België eindigde deze maand in Antwer- jpen echter in een teleurstellende 32 nederlaag. De volleybal-dames hebben goede re- kultaten behaald. Het B-team won in Middelburg van de Belgische A-ploeg met 2, waarna het A-team in Venlo even- kens met 30 van West-Duitsland won. De dames hebben eveneens drie wed strijden tegen de Japanse dames gespeeld, poch slechts één set kunnen winnen. Te- pen België waren onze dames eohter goed pp dreef en in Antwerpen wonnen zij dan bok met 3—1. Tenslotte de landskampioenen: bij de heren Blokkeer en bij de dames Celebes, peiden uit Den Haag. TAFELTENNIS De interland tegen België eindigde dit Jaar voor de heren in een teleurstellende 54 nederlaag. Alleen Bakker slaagde er in twee partijen tot winst te brengen. De dames revancheerden de heren door met dezelfde cijfers van de Belgen te winnen. Hier behaalde Ria Bogmans het beste resultaat. Zij won al haar partijen De twee overige punten werden gescoord Boor Ursula Stulemeyer. Bij de wereldkampioenschappen kwa- Inen onze ploegen niet tot successen. Het Nederlands kampioenschap tenslot te ging naar Nedlloyd. BASKETBAL De resultaten van de basketballers vie len wat tegen. In Antwerpen verloren de heren met 7968 van België. ÏOok de damesploeg verloor, zij het met 'at meer bescheiden cijfers: 5755. Te en de Franse dames behaalden de Ne- erlandse dames echter een beter resul taat. In ons eigen land won de dames ploeg met 6254 van Frankrijk. ZAALHANDBAL Het Nederlandse heren-zaalhandbal- leam is er voor de eerste maal in ge- llaagd van Zwitserland te winnen. Het werd een 1310 nederlaag voor de Hel- I Tevens wonnen onze heren van Fin- tand en wel met 17—14. In de strijd om de Europa-cup werd de Damesploeg van Swift uit Roermond uit geschakeld. HOCKEY De Nederlandse heren-hockcyploeg Jpeeldc tegen Schotland en behaalde een Van rivaal Duitsland verloren onze he ren echter met 10. [Het damesteam won evenwel van Duitsland. Het werd een duidelijke 31 tege. doch op hun beurt moesten de da mes het hoofd buigen voor Zuid-Afrika. Bat met 23 won. WATERPOLO De Nederlandse heren-waterpoloploeg beeft drie duidelijke overwinningen ge boekt. Eerst werd Spanje met 41 versla ken, vervolgens werd een 52 zege op Frankrijk behaald en tenslotte werd met Be duidelijke cijfers van 5—0 van West- Duitsland gewonnen. ROEIEN De Hollandia-roeiwedstrijden werden ken verrassende zege voor de ploeg Njord. Njord liet de favoriet reachte Tokio ploeg van Laga achter zich. alsmede de fcrke roeiers van Nereus. die echter Bank zij een formidabele laatste 500 m ter Njord nog zeer dicht was genaderd. Zal JAC er de vruchten van plukken DEN HAAG Ds. H. J. Zwarts, sinds anderhalf jaar predikant van de Gereformeerde kerk van Den Haag-west werkt momenteel aan een plan voor de mentale training van voetballers. Reeds heeft hij enkele gedachten hierover tijdens een vergadering van de tech nische commissie van de Haagse voetbalvereniging JAC naar voren gebracht en deze zijn in die kring zózeer aangeslagen, dat men de predikant heeft verzocht een meer omlijnd plan op te zetten voor een bespreking in een gezamenlijke bijeenkomst van bestuur en tech nische commissie van JAC. Ds. Zwarts heeft hierin toegestemd en zo zal binnen afzienbare tijd de mentale voetbaltraining ingang vin den bij deze Haagse voetbalvereniging, die als vierde klasser KNVB zo langzamerhand het praedikaat „eeuwige tweede" heeft verworven. Uiteraard is het verzoek aan ds. Zwarts met betrekking tot de men tale training niet plotseling gekomen. De predikant, die enkele jaren in Oos terbeek actief heeft gevoetbald en in de periode, waarin hij predikant te Vlaardingen was, zich heeft ontpopt als een enthousiast supporter van Zwa luwen, kreeg van een van zijn ge meenteleden eens een uitnodiging naar JAC te komen kijken. „Ds Appelo is supporter van Die Haghe, wordt U nu supporter van JAC", waren zo ongeveer de woor den, waarin de uitnodiging was her vat. En ds. Zwarts werd een JAC- supporter, niet alleen by thuiswed strijden maar zelfs by uitwedstrijden. Zelf zegt hy ervan: „Wanneer de boog de gehele week gespannen is, wil ik voor eigen recreatie zaterdag middag naar het voetbalveld om me zaterdagavond des te beter op de zondag te kunnen voorbereiden". Langs de lijn Uit gesprekken, die ds. Zwarts langs de lijn met JAC-bestuurders heeft gevoerd, bleek al spoedig, dat de predikant geen vreemde in het Je ruzalem van de sport en in het bij zonder van de voetbalsport is. Be halve dat hij actief voetballer is ge weest, speelt hij momenteel nog ten nis, organiseerde vroeger in Hengelo voor de jeugd uit die stad samen met de jeugd van Almelo, Olden- zaal en Glanerbrug sportdagen en thans weer heeft hij uit zijn catechi santen een voetbalelftal gevormd. In die gesprekken langs de lijn kwam meer dan eens tot uiting. dat het kampioenschap JAC vaak juist op het nippertje, al dan niet na een beslissingswedstrijd was ont- j gaan en toen in deze herfst de Hagenaars de leiding verspeelden door van de drager der rode lan- j taarn, debutant Rijnstreek, te ver liezen, werd aan ds. Zwarts de vraag gesteld „of daar nu niets aan te doen was". In die bewuste wedstrijd met veel wind verloor i JAC volgens ds. Zwarts als ge- volg van een mentale kwestie: het ontbrek alle spelers aan de moed door te zetten en als gevolg van een manco aan homogeniteit Half om half Deze mening van ds. Zwarts gaf de leiding van JAC te denken. Want de predikant gaf voorts als zijn oor deel te kennen, dat conditie en tech niek weliswaar belangrijk zijn, maar dat de mentale instelling niet min der gewicht in de schaal legt „Half om half" vindt ds. Zwarts. Als de laagstgeklasseerde zonder conditie en techniek toch wint van de leider mét conditie en techniek, is dat zuiver een mentale aangelegenheid. Ds. Zwarts is er echt niet de man naar een kampioenschap het aller- helangrykste te vinden. Leuk en pret tig voetballen is een eerste vereiste, doch voorts gelooft hy óók, dat een ploeg verplicht is met winst van het veld te gaan, als de mogeiykheden die winst aanwezig zyn. Het competitie een noodzakelijk kwaad is. „We moeten oppassen", aldus ds. Zwarts, „het essentiële van het wedstrijdelement niet uit de sport te halen. Dat wedstrijdidee, dus ook het trachten winnen van een wed strijd op een eerlijke, sportieve wijze, zonder geldelijke motieven, is nu eenmaal inhaerent aan de sport, evenals het gaat om de winst, wanneer twee jongens op een kin derfeest gaan zaklopen David en Goliath Dat ds. Zwarts een frisse kijk op gaat er evenwel om op welke wijzesport heeft, bewijst hij ook met het die winst wordt behaald. ons genoemde voorbeeld van David Hij wil niets weten van de wel en Goliath. „Training is bijbels' nimmer zo zeker tussen de ogen hebben getroffen, wanneer daar geen oefening aan vooraf zou zijn gegaan. Hoé David heeft getraind, weten we niet, maar dat hij getraind heeft, is voor mij reker". Ook vindt ds. Zwarts het min of meer belachelijk, wanneer men het trachten winnen van wedstrijden poogt te veroordelen met de bijbel tekst: „De een achte de ander uit- nemender dan zichzelf". Op deze wijze, alsdus de predikant brengt de ethiek in de praktijk de dogmatiek om hals. De Grieken zeiden dat het lichaam de kerke van ziel is. „Onzin", meent ds. Zwarts, „maar gelukkig heeft men dat thans in kerkeiyke kringen ingezien. Dat Christus het gehele lichaam dus lichaam en ziel belde heeft verlost, heeft de kerk lange j tyd niet gehonoreerd. Het lichaam is er in het verleden maar bekaaid af- i afgekomen Dominee, zoudt u Als ds. Zwarts deze gedachten over de sportbeoefening naar voren brengt, is het zeer begrijpelijk, dat de lei ding van JAC iets meer van deze pre dikant, ook op het punt van mentale training wil weten. De gesprekken langs de lijn zijn dan ook uitgelopen op een gesprek in de technische com missie én op het verzoek eens een plan voor de mentale training op te stellen. Dat plan wordt binnenkort onderwerp van bespreking, doch ds. Zwarts heeft reeds het verzoek ge kregen: „Dominee, zoudt U het eerste elftal van JAC eens mentaal willen coachen? Zover is het nog niet, want de status van de mentale coach en diens verhouding tot de trainer, als mede de zeggenschap over de spe lers zullen dan nog geregeld moeten worden, maar dat er by JAC als „eeuwige tweede" iets gaat gebeuren om uiteindeiyk toch eens het zozeer begeerde derde klasserschap te be halen, staat als een paal zelfs boven het hoge water van deze waterryke stormachtige decembermaand, geponeerde stelling, dat de-j meent hij, „want David .zou. G olm th4 waarin de-voetbal helaas stillag. Oud-internationaals op 1 januari legen Koninklijke HFC HAARLEM Het elftal van de oud internationals, dat volgens de traditie op 1 jan. op het terrein aan de Spanjaards laan te Heemstede tegen de Kon. HFC zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Schaap ('t Gooi) en Kuys (NAC); mid den: Biesbrouck (RCH), Van der Hart (Fortuna 54) en Stoffelen (Ajax); voor: Van Ede (Sparta), Lenstra (Heerenveen) Van Melis (Eindhoven). Rijvers (NAC) n Groeneveld (Haarlem). België in Florence tegen Bulgaren BRUSSEL Het Belgische voetbalelf tal zal woensdag in Florence een beslis singswedstrijd in groep 1 van het voor- toernooi om het wereldkampioenschap tegen Bulgarye spelen. De wedstryd ls itodzakelyk geworden, omdat zowel België als Bulgarye met zes punten uit er wedstrijden eindigden. Het Belgische elftal is als volgt samen, gesteld: doel: Nicolay (Standard Luik); achter: Heylens, Verbiest, Plaskie (allen Anderlecht) en Bare (FC Luik); midden Michiels (Beerschot) en .Jurion (Ander lecht); voor: Thio (CS Brugge). Stock- Van Himst en Puis (allen Ander lecht). Het Bulgaarse elftal ziet er als vólgt uit: doel: Naydenof; achter: Chamalof. Largof. Voutzof en Gaganelof: midden: Abadjief en Jetchef: voor: Jekof, Aspa- roukhof, Yakomof en Kolef Cïï.S krijgt toch nog ereivedstrijd LEIDEN GWS krijgt toch nog een erewedstrijd ter gelegenheid van de opening van zijn sportcomplex aan de Leidse Vaart te Voorhout. De afdeling Leiden heelt gemeend de in het water gevallen voetbalwedstrijd tussen GWS en het elftal van de „Rest van Leiden" er werd bij de opening op 18 december slechts tweemaal een kwartier gespeeld nu zaterdag 8 januari te laten spelen. En nu maar hopen dat het weer dan inderdaad beter zal zijn. HOCKEY Boekaniers wonnen van Proteas: 3-1 DEN HAAG De vrijdagmiddag op het terrein van HDM gespeelde hockey wedstrijd tussen de Boekaniers en het Zuid-Afrikaanse Proteas (heren) is ge ëindigd in een Nederlandse overwinning met 3—1 na een ruststand van 2—1. Voor de Boekaniers scoorden Schaeffer. Booms en W. Veentjes. Het enige Zuid- Afrikaanse doelpunt kwam van de stok van Tweedie. Daar de velden door de regenval onbespeelbaar waren geworden, verviel de dameswedstrijd tussen Neder- land-b en Proteas. BRUSSEL/GENT Op Eerste Kerst dag hebben Neder landse wielrenners op de Belgische win- terbanen voor enke- gezorgd. In Gent do mineerde onder op- f. Vallend grote be- ■N langstelling het Ne derlands - Zwitserse koppel Peter Post/ Fritz Pfennlnger. Dit sterke duo regeerde alleen in een omnium. Ook de kop- pelrit eindigde in een zege voor Post en zyn Zwitserse prtner. In het omnium wonnen Post en Pfen- ninger drie van de yier onderdelen: een puntenwedstrijd. een tijdrit over een ki lometer en een afvalwedstrijd. Alleen in de sprint moesten zij de Belgen Van Steenbergen en Sercu laten voorgaan. In de koppel wedstrijd over 50 kilomter re den zij alle concurrenten op ten minste Minder succesvol dan „grote 'broer' Post was Nederlands amateurwereldkam pioen achtervolging Tiemen Groen. De Fries, die de behendigheid van het stu- op de winterbaantjes nog volledig onder de knie moet krijgen, verloor een tegen de jonge Belg Seye. Seye klopte Groen in de sprint, haalde hem tijdens een achtervolging na 1575 meter en won ten slotte ook een wedstrijd /er 500 meter met vliegende start. In Brussel onderstreepten Harry Stee- ;ns en Garard Koel nog eens hun hui dige suprematie bij de amateurs op de baan. Weliswaar moesten zij in het eer ste onderdeel van het omnium, een pun tenwedstrijd, de eer aan hun Belgische rivalen Verschueren/Meesters laten, maar zowel in een afval-, Australische achter- volgings- als een 1 kilometer-wedstrijd toonden zij zich de sterksten. De Amsterdammer Koel, die al jaren ;er bedreven is op de baan en de voor al op de weg tot grote prestaties in staat zijn Limburger Steevens zijn dit seizoen op de baan in België. Zwitserland en Duitsland praktisch onklopbaar geble- Harry Steevens kopman P. Bregman gekozen in Amstel-ploeg Dit jaar leed de Ned, atletiek- wereld een gevoelig verlies. Op woensdag 27 oktober overleed na een langdurige ziekte, die zich reeds tydens de Olympische Spelen in Tokio had geopenbaard, de 21- jarige Haagse atleet Frans Luitjes. De Hagenaar bereikte de top van zijn carrière in Tokio, waar de 100 m weliswaar een teleurstelling voor hem werd hy finishte als vierde In zijn serie in 10.6 maar waar hij zich op de 200 m volledig revancheerde. Met zyn tüd van 21.1 plaatste hij zich onder 's we relds snelste zestien. LEIDEN De amateur-wielrenner Piet Bregman uit Benthuizen is voor het sel- 1966 gekozen in de Amstel-ploeg. Ploegleider Herman Krop heeft zyn ploeg thans compleet en naar men algemeen in wlelerkringen aanneemt is het de sterkste die volgend jaar aan tal klassiekers zal gaan deelnemen. Kopman in de ploeg is Harry Steevens. De overige renners zyn: Henny Schou ten, Rudi Liebrechts, Fred Agterop, Fe- dor den Hartogh. Daan Holst. Henk Nieuwkamp en Piet Bregman. De bent- huizenaar is van deze verkiezing byzon- der onder de indruk. Hy heeft in het af gelopen jaar enorm zyn best gedaan om te worden gekozen in een van de ama teur-selecties, doch dat hij meteen in eer de sterkste ploegen zou komen, had den hy nog zyn verzorger Leen Jansen voor mogeiyk gehouden. SCHOOLVOLLEYBAL Chr. Lyceum met twee teams in finale LEIDEN De finale van het biter- scholalre volleybaltoernooi zal maandag 3 januari in de militaire sporthal aa Morssingel gaan tussen d< jongensteams van het Chr. Lyceum en de Chr. Kweek school. Dit resultaat van de voorronden die verleden week werden verspeeld be tekent het herstel van een oude traditie. Het was het gevolg van de onverwachte nederlagen die de ploegen van het Chr. Lyceum Alphen (VEVO), Rembrandt Lyceum. Gymnasium en Bonaventura Lyceum leden. Bij de meisjes kwam het Chr. Lyceum Leiden sedert kort moeten we de naam zelfs met Kagerstraat gaan uit breiden ook al m de finale waar het Fioretiti College als tegenstander zal fun geren. Ook deze finale heeft maandag avond 3 januari de -:aal is al uitver kocht plaats. De finales beginnen om acht uur. Stein Russisch sch aakkampioen MOSKOU De 31 jarige grootmeeste Leonid Stein ls vooi de tweede maal ln zlhi carrière schaakkam- pioen van Rusland ge worden. Stein won het in Tallin gehon den toernooi oi titel met een scori van 14 punten. Hij won tien party en en verloor slechts eenmaal, namelijk in de eerste ronde. Op de tweede plaats eindigde Lef Poluga- yefsky, dde in de laatste ronde een be langrijke overwinning behaalde op Da vid Bronstein, met 1314 punten. Mark Taimanof bezet in het eindklassement de derde plaats. Imre Rietveld niet in badmintonteam DEN HAAG De centrale tralnings- commlssie van de Ned. badmintonbond heeft, na overleg met het bondsbestuur, besloten Imre Rietveld niet op te stel len In het nationale damesteam, dat woensdag ln de hal van Dulnwyck te Haarlem tegen Engeland speelt in een wedstryd voor het toernooi om de Uber- Tydens de op donderdag 23 december gehouden centrale training van de da meskernploeg bleek, dat Imre Rietveld bezwaren koesterde tegen een deel van de voorbereiding, zoals die door de Cen trale trainingscommissie voor de belang rijke wedstrijd tegen Engeland nodig werd geacht. Speciaal het voornemen om de Ned. meisjes in een hotel in de om geving van Duin wij ck te laten logeren, opdat het team reeds de dag voor de wedstrijd bijeen kan zijn. achtte Imre Rietveld bezwaarlijk. Ofschoon het de commissie spijt sterke speelster als Imre Rietveld buiten het team te moeten laten, meent zij ook topspelers te mogen vragen zich te onderwerpen aan een maatregel van een trainingsdiscipline, die in andere tak- reeds lang normaal ls. Schaatsen Deventer DEVENTER Cees Verkerk uit Puttershoek heeft zich ontpopt als de grootste kansheb ber voor de natio nale titel. Hij ein digde samen met dc huidige kam pioen Ard Schenk als eerste op de 500 meter (43.7) en won de 5000 m in 8.01.0 voor Schenk en Liebrechts. De voorsprong van Verkerk bü het in gaan van de tweede dag is evenwel mi nimaal: 0 210 punten op Schenk en 1360 op Liebrenchts. Op de 1500 m en 10.000 m, die vandaag worden verreden, kan de stand aan de kop nog worden gewijzigd. Bij de dames leidt Carry Geyssen na de eerste dag, mede doordat Stien Kaii ser kwam te vallen De uitslagen: 500 m: 1. Verkerk en Schenk 43.7 6ec., 3. Liebrechts 44.3, 4/5 Verheyen en Jan de Vries 45. 6. Hartman 45.7, 7/9 v. d. Berg, Nottet en Jorritsma 45.8, 10. Heems- 5000 m: 1. Verkerk 8.01.4, 2. Ard Schenk 8.03.5, 3. Liebrechts 8.09, 4 Beukers 8.16.5, 5. Nottet 8,19. 6. Bartling 8 22.5. 7. Ver- heüen 8.23.6, 8. Van Os 8.25.6. 9. Jor ritsma 8.28.6, 10. Meyer 829.8. Onoverdekte kunstijsbaan in Utrecht? UTRECHT B. en W. van UJrecht onderzoeken de mogelijk heid tot aanleg van een onover dekte kunstysbaan, nu de moge lijkheid van een overdekte ijsbaan ln samenwerking met de Jaarbeurs voorlopig van de baan ls. De ge meente, zo biykt uit de mem oris van beantwoording Inzake de ge meentebegroting, kan evenwel niet alleen de bouw en exploitatie van de baan voor zyn rekening nemen. Daarom ls contact opgenomen met de Utrechtse stichting voor licha- melyke opvoeding. Een moellyk punt is het vinden van een ge schikt terrein, B, cn W. komen volgend jaar op de zaak terug. Ook Madrid voor OS 72 kandidaat MADRID Hot Spaanse Olympische Comité heeft besloten Madrid kandiidaat te stellen voor de organisatie van de Olympische zomerspelen 1972. Hert plan k verschillende watersportevenementen Barcelona te houden. Na MUnohen li Madrid de tweede officiële kandidaat voor de organisatie van de Spelen vaft 1972. Behalve dat de Nederlandse kampioen schappen ln Deventer worden gehouden, zullen op 22 en 23 januari aldaar de Europese kampioenschappen worden ge organiseerd. Dan zal onder meer ooi moeten biyken of Verkerk, maar ln het byzonder ook Ard Schenk zich in de top kunnen handhaven. Ard Schenk heeft zich het afgelopen jaar namelijk onder de toprijders gerang schikt. Slechts twee jaar had hy nodig om zich de gelijke te mogen noemen van 's werelds beaten. Hij onderstreepte zijn kunnen door een vijfde plaats bij de Europese en een derde plaats by de wereldkampioenschappen. Tevoren had hij Rudi Liebrechts al onttroond als Ne- derlands kampioen. Toch heeft ook Liebrechts een goed seizoen achter de rug met een vierde Bij de NCSU Kalisvaart nam werk Jacq. de Smit over De Nederlands Christelijke Sportunie timmerde tn 1965 heel toeinig aan de weg. s-Achter de schermen werd het werk evenwel voortgezet, waarbij de heer J. Kalisvaart in de loop van jaar de leiding van het uniewerk het uniebureau overnam van de heer Jacq. de Smit die een functie kreeg in het Geref. jeugdwerk. Op 4 november kondigde d,e heer C. Oosterom uit Rotterdam zijn definitief afscheid als voorzitter aan. Per 1 april van het komende jaar zal hij worden opgevolgd door de Voorburgse hoog leraar prof. J. H. Christiaanse, die nv voorzitter is van de chr. voetbalvereni ging DEVJO, De actie SSS werd ook nu gevoerd het was verheugend te constateren dat er meer clubs en meer kerkeraden dan vorig jaar hun medewerking verleen den. Alleen, de gemiddelde opbrengst Weinig successen voor de Nederlandhe zwemmers en zwemsters in het afgelo pen jaar. Internationaal ge zien maakt ons land een moeilijke tyd door. Door hot vertrek van Ei^a Terpstra en Ria van Vel- sen ontstond een leemte, die niet afdoend kon wor den opgevuld. Zwcmtalent dat op topniveau mee blijkt tegenwoordig schaars te zijn. Nederlagen tegen Engeland (151-91) en Hon garije vormen het duide lijke bewys van een terug gang: alleen een ovei ning op West-Duitsland kon onze naam in buitenland enigszins red- Waren we enkele jaren geleden nog in het bezit een groot aantal Euro- en wereldrecords, te genwoordig moeten we het doen met twee Europese en wereldrecords, die alle op naam staan van één zwemster: Ada Kok Zy was dc enige Neder landse zwemster die dit jaar van zich deed spreken. Tijdens de zwemontmoe- ting met Hongarije in Boe dapest heroverde zy na een magistrale race het wereld record op de 100 meter vlinderslag, dat zij ie To kio had verloren aai Amerikaanse Sharon Stou- der. Met een tijd van 1 min. 45 sec. bleef de Am sterdamse een halve sec. onder het in Tokio geves tigde record van Sha-on Stouder. Nog een Ameri kaanse^ Kendis Moore raak te een wereldrecord aan Ada Kok kwijt Op de 200 meter vlinderslag bleef da Nederlandse zwemster met een tijd van 2.25.8 precies een halve seconde onder de tijd van Kendis Moore- Nauwelyks een maand la ter zwom zij zelf in Gro ningen nog een halve se conde sneller dan haar nieuwe wereldrecord. plaats bij de Europese en een zesde plaats bij de wereldkampioenschappen. Tevens werd hij wereldrecordhouder op de 3000 m die hij reed in de tijd van 4.26.8. Martusewitsj werd Europees kampioen. Bij de wereldkampioenschappen was hij kansloos door een val op de 500 m. De jonge Noor Per Ivar Moe eiste nu de titel voor zich op. Tweede werd de Fin Launonen. Bij deze prestaties vielen die van Ceea Verkerk wat mindeT op. Hij behaalde niettemin een fraaie achtste plaats bij de Europese kampioenschappen. By de wereldkampioenschappen schaarde hy zich by de beste tien. Stien Kaiser bleef niet bij de heren achter door een prachtige dierde plaats bij de wereldkampioenschappen dames voor zich op te eisen. Anton Geesink: waardig afscheid Anton Geesink heeft dit jaar op waardige wijze afscheid genomen van het wed strijdjudo, daar by de in Rio de Janeiro gehouden wereldkampioenschappen op overtuigende wyze de titel by de zwaar gewichten te prolongeren. In de finale was hij duidelijk sterker dan zijn Japanse tegenstander Matsuik- aga. Van het onderdeel alle categorieën zag hij voorzichtigheidshalve af van deel- dit in verband met een oude knie blessure. die hem in maart al dwongen de strijd om de Europese titels in Madrid te staken. Peter Snijders boekte in Rio de Janeiro ook een prachtig resultaat. Hij werd derde in de finale alle categorieën. De officiële uitslag was toen: Lichtgewicht: 1 Hirofumi Matsuda. Japan: 2 Hiroshi Minatoya, Japan; 8 Oleg Stephanov, Rusland; 4 Toshiyidci Seino, Ver. Staten en André Bourreeu. Frankrijk. Middengewicht: 1 Isao O kano, Japan; 2 Kenichi Yamanaka, Japan; 3 Jim Berg man, Ver. Staten; en Kim Evi Tae, Korea 4 Frederic Kyburz. Zwit. en Jan Snijders Nederland. Zwaargewicht: 1 Anton Geesink. Ne derland; 2 Mitsuo Matsunage, Japan; 8 Duglas Rogers. Canada en Seisi Sarag- uchi. Japan; 4 Parnaor Tchikuildazo, Rusland en Anzor Kidnadze, Rusland. Alle categorieën: 1 Isao Inokuma, Ja pan; 2 Igor Sachville. Rusland: 3 Anzor Kidnadze. Rusland: 4 Peter Snijders. Ne derland en Masahary Jato. Japan. Ook inokoema TOKIO De Japanse judokoning Isao Inokoema heeft vrijdag bekendgemaakt, dat ook by zich uit de wedstrijdsport zal terugtrekken. „Helaas heb ik in Rio de Janeiro Geesink niet kunnen ontmoeten', zo zei de 27-jarige Inokoema die dit jaar de wereldtitel alle categorieën in de Brazi liaanse hoofdstad heeft gewonnen. Inokoema, die naar de mening van de Japanners de enige was die in staat zou kunnen zijn de Utrechtse wereldkam pioen te verslaan, liet zich deze zomer bij de wereldkampioenschappen voor de klasse alle categorieën inschrijven. Nieuw schaatsboek is nog vollediger De journalist en schaartekenner bij uit stek Jan Kleine heeft met het schaats- jaarboek 1965 een waardige stap gezet op het verstrekken van documentatie over zijn lievelimgssport van het afgelo pen jaar. Prijkte vorig jaar Rudi Lie brechts op de voorplaat, thans is het de nationale kampioen Ard Schenk dde als vlag voor een voortreffelijke lading mag dienen. Want niet alleen is de documen tatie uitgebreider, Kleine gaart in dit boekje ook dieper in op de prestaties Ten gerieve van de tienduizenden lief hebbers heeft hy in dit boekje ook ii>» vulstaten opgenomen voor de komende strijd om het Europees kampioenschap in Deventer en heeft de beste prestatie® aller tijden van Nederlandse hardrijders geregistreerd. De ontwikkeling van de hardrijderij in alle opzichten spreekt uit de cijfers die hij woergecfit Ook de prestaties van de dames, zo wel Nederlandse als buitenlandse hard- rijdsters, komen beter tot hun recht dan ln het voorgaande boek, dat evenoerw bij N.V. Imerpriot te Deveg /r werd uitgegeven. A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11