Mr. Vrolijk boos over insinuatie- Geer tsema „Mary Poppins" vol kriebelend een film plezier Er wordt niets getraineerd Omroepwet in eerste instantie gereed Landelijk topberaad over Bijstandwet Lift met snode bijbedoelingen Opruimen van een waterlinie Geheimzinnigheid om generaal Nasoetion DINSDAG 21 DECEMBER 1969 (Van onze pariomentsredactie) DEN HAAG Minister Vrolijk heeft gisteren in de Tweede Kamer de belofte herhaald, dat hij zijn uiterste best zal doen om de definitieve Om roepwet nog in dit parlementaire zittingsjaar bij de Kamer in te dienen. „De dag vóór Kerstmis krijg ik de eerste versie van het ontwerp van mijn amb tenaren mee naar huis", zo vertelde hij bij de voortgezette begrotingsbe handeling van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Met grote ver ontwaardiging wees de minister de insinuatie van V VD-fractieleider mr. Geertsema van de hand, dat hij de omroep wetgeving doelbewust zou trai neren om de huidige regeringscombinatie na de verkiezingen van 1967 te verlengen. Mr. Geertsema heeft dit in het laatste nummer van Elseviers Weekblad gezegd. De minister was blü dat deze insinuatie niet in de Kamer fc herhaald. bekorten. Daartoe bestaat geen aanlei ding. Wel zal hij pogingen doen om de nationale inbreng uit te breiden. Hij hoopte ook, dat volgend jaar weer een nationale tonieelmanifestatie in het kader van het festival zal plaats vin den. Verder verwachtte hij, dat door de ingebruikneming van de nieuwe concertzaal De Doelen in Rotterdam de Maasstad intensiever bij de H.F.-acti- viteiten zal worden betrokken. Niet enthousiast Voor het denkbeeld van mevr. Van Someren-Downer lib.) om het parle ment een eigen omroep te geven, bleek de minister niet enthousiast. Hij sloot zich aan bij de afwijzende reacties in de pers. Van zijn kant is zeker geen initiatief in die richting te verwachten, „maar", zo voegde hij eraan toe. „het staat de Staten-Gerueraal natuurlijk i vrij zich als zendgemachtigde aan te melden". De minister verwachtte overigens, dat de parlementaire berichtgeving via radio en tv. straks verbeterd zal worden in het kader van de NTS en NRU nieuwe stijl (gezamenlijk programma). Terloops merkte de bewindsman nog op, dat de behandeling van de publieke zaak niet mag worden ingesteld op de eisen welk publiciteitsmedium dat zich met deze zaak bezighoudt. Afwijzend stond de minister ook tegenover het denkbeeld van mevr. Van Someren om de radioreclame versneld (al begin volgend jaar) in te voeren en de Wereldomroep uit de aldus ver kregen middelen te financieren (dit zou volgens het bekende WD-bezuinigings. plan van de heer Joekes f10 miljoen moeten opleveren). Mevr. Van Someren heeft deze suggestie neergelegd in motie, waarover morgenmiddag zal worden gestemd. In tegenstelling tot de liberale woordvoerdster meende minister, dat de invoering van reclame in de radio weieens meer moeilijkheden zou kunnen opleveren dan het introduceren van de t.v.-reclame. Bij de radio is n? lijk de luisterdichtheid door het veel- vujHig gebruik van transistors lastig te bepalen, wat problemen schept voor de tariefvaststelling. Versnelling Toch wilde de minister met het bestuur van de Reclameraad wel gaan praten over de mogelijkheid van versnelde radio, reclame. De ramingen van mevr. Van Someren over de opbrengst van deze reclame (f2000 per minuut) leken hem echter veel te hoog. Bij Veronica en Radio Luxemburg is het met f700 5 f800 per minuut bekeken, zo blijkt uit departe mentale gegevens. Deskundigen schatten de opbrengst van Veronica eerder op f8 dan op f15 miljoen per jaar. Moeilijk moeilijk ten behoeve van de Wereld omroep over reclame-)gelden kan be schikken die nog niet beschikbaar zijn. In dit verband herinnerde hij er aan, dat 40 pet van reclamewinst gereser veerd blijft voor schadeloosstelling van de pers en dat ook de radio zelf drin gend behoefte heeft aan een hoog per centage nieuwe gegadigden, derde FM- net)- De voorlopige omroepregeling legt vol gens de minister niets in de weg aan een lidmaatschap van meer dan één omroep organisatie. Hij herhaalde, dat de eis van 10.000 tot 15.000 leden aan nieuwe zend gemachtigden niet als een onoverkome lijke drempel kan worden beschouwd. Op de kortst mogelijke termijn zal hij met geïnteresseerden gaan praten ovei regionale omroepen. De bewindsman ver klaarde zich voorts nogmaals voorstander van het recht op wederwoord (droit de réponse) in de ether. Deze kwestie zal in het ontwerp voor de definitieve Omroep, wet worden geregeld. Geen verspilling Aan de heer Voogd (BP), die ge klaagd had over „kwetsende" radio- en t.v.-programma's, liet de minister we ten, dat sedert de invoering van tweede t.v.-net niemand hoeft te kijken naar uitzendingen die hem niet aan staan. De stelling van de heer Voogd dat de minister hier een vinger in de pap moet hebben omdat hij honderden miljoenen aan de omroepen doet toe komen, past volgens mr. Vrolijk niet het systeem van vrije zendgemachtig den. Holland-Festival Voordat minister Vrolijk aan het roepbeleid toekwam, had hij drie nodig om alle vragen en opmerkingen over „cultuur en recreatie" te beantwoor den. Hij bleek lang niet zo pessimistiscl gestemd over de toekomst van het Hol land Festival als sommige Kamerleden. De bezoekersstatistiek van de laatste vijf jaar geeft een bevredigend beeld te zien. Het aantal bezoekers in 1965 lag welis waar lager dan dat van 1964 (een top jaar), maar ettelijke duizenden hoger dan dat van 1961. Van een permanente daling is geen sprake. Geen aanleiding De bewindsman voelde er niet voor het festival op een andere tijd van het jaar te houden en de duur ervan te Operette Mr. Vrolijk ontvouwde voorts een plan door bundeling van krachten te komen een soort nationale operette, waartoe de (noodlijdende) Hofstadoperette en de gezelschappen Forum en Zuidnederlandse Opera het hunne zouden moeten bijdra gen. Op het ogenblik wordt nagegaan in hoeverre de overheid dit samengaan financieel zou kunnen begeleiden. Dezer dagen hoopt de minister een voorstel aan het kabinet te doen om ver lichting te brengen in de financiële moeilijkheden van het bioscoopbedrijf. Mr. Vrolijk liet in het midden of dit voor. stel afschaffing van de vermakelijkheids belasting zal inhouden. Met enige Kamerleden toonde de minis ter zich bezorgd over de toneelsituatie. Er zal een actief overheidsbeleid worden gevoerd om het dalende schouwburgbe zoek weer wat te stimuleren. De toneel situatie wordt nu besproken met de schouwburgdirecties aan de hand van het rapport van de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars De suggestie van de heren Kieft (a.r.) en Wilmans (soc.) om de zomer tijd weer in te voeren ten behoeve van de recreatie, heeft de minister bespro ken met zijn collega van landbouw, mr. Biesheuvel. „Deze keek nog beden kelijker dan ikzelF'. aldus mr. Vrolijk. Hij noemde de wederinvoering „niet alleen nationaal, maar ook internatio naal een bijzonder moeilijk vraag stuk". Hij wilde echter wel een onder zoek instellen als de Kamerleden daar prijs op stellen. Zeer gereserveerd stond de minister tegenover het denkbeeld om de Olym pische Spelen in 1972 in Amsterdam te houden. Dat kost honderden miljoenen. Van de adhesiebetuigingen met het denk beeld was hij niet onder de indruk ge komen maar alvorens een standpunt te bepalen wilde hij eerst de rapporten de gemeente Amsterdam afwachten. In de komende jaren zal volgens de minister 12 miljard nodig zijn om de achterstand in te halen die in recrea tieve voorzieningen rond de grote ste den is ontstaan. Op de begroting-1966 is voor recreatie f 18 miljoen uitgetrok ken, maar als aan alle wensen zou worden voldaan, moet dit bedrag tot 200 miljoen worden opgetrokken. Bij de replieken kwam de WD-er dr. Van Dijk nog met een motie om de uit gavenstijging voor openluchtrecreatie, monumentenzorg, jeugdzorg en volksont wikkeling in 1966 tot f 92 miljoen te be perken (regeringsvoorstel: f104 min). Dit is een onderdeel van het plan-Joekes. Over de motie zal vandaag worden ge- Moeilijkheden bij uitvoering worden besproken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zal binnenkort met vertegen woordigers van het departement van sociale zaken en volksgezondheid, de gemeenten, de vakcentrales en de di verse categorieën van het maatschap pelijk werk gaan praten over moeilijkheden, die zich voordoen bij de uitvoering van de Algemene Bij standswet. Dit heeft staatssecretaris Egas (maat schappelijk werk) gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Hij toonde zich be zorgd over de gang van zaken. De uit- keringen krachtens de A.B.W. verschillen per gemeente zo veel (soms wel f 5), dat de rechtszekerheid in het geding is. I landelijk topberaad zal gaan over vraag hoe aan deze „bijna rampzalige niet verantwoorde toestand" een eind kan worden gemaakt. Achterstand Dick van Dyke en Julie Andrews als Bert en Mary Poppins in de musical .Mary Poppins" van Walt Disney. Daarnaast de twee kinde ren Jane en Michael uit het gezin van mr. Banks. Een kostelijke amusementsfilm vol gezond plezier. verhoging van de zg. Buitengewone Pen- len (oorlogs- en verzetsslachtoffers). De verhoging heeft betrekking op het in halen van de achterstand, de vergoeding voor de premie AOW-AWW en dè wel vaartsvastheid. Gewerkt wordt aan een herziening van de regeling voor de toelating, huisvesting en gezondheidstoestand van buitenlandse arbeiders. LAREN Een verpleegster van het ziekenhuis Dijkzigt uit Rotter dam, die op familiebezoek was ge weest, kreeg zondagavond van een „vriendelijke" autobestuurder bij een bushalte een lift aangeboden tot Amersfoort. De man bracht de ver pleegster echter niet naar Amers foort, maar naar een donkere laan in Laren. Daar probeerde de onverlaat haar aan te randen. Bij de worsteling vielen beiden uit de auto. Twee bromfietsers kwamen op het gegil van de verpleegster af, vóór de autobestuurder erin was geslaagd, haar met een shawl te wurgen. De man ging er snel met de auto vandoor, maar een der bromfietsers kon het nummer van de wagen noteren. De man, de 22-jarige H. C. uit Nijkerk, die de wagen van een vriend had ge leend, kon worden aangehouden Hij blijft ontkennen, maar de politie heeft voldoende bewijzen, dat hij de dader is. Onder meer lag nog de paraplu van het meisje in de wagen. Van Nederlandse afkomst Tmus van Drempt best staatsburger van Australië SCHIPHOL Een Australisch meis je van Nederlandse afkomst heeft de eerste Jongeren Burgerschap Prijs van Australië gewonnen. Zij heet Truusje f van Drempt. Vanmorgen zette ze, toen ze op Schiphol uit het vliegtuig stapte, na vijftien jaar eindelijk weer voet op I Nederlandse bodem. Truusje van Drempt ontving de prijs van de Eerste Australische Nationale Jongeren Gemeenschap uit handen van de Australische minister van financiën, j Mr. Harold Holt, gedurende de Austra lische Staatsburgerschap Conventie, in j Canberra. De prijs wordt eenmaal per jaar uit gereikt aan personen jonger dan 25 jaar, die zich door bijzondere prestaties als Staatsburger van Australië hebben onderscheiden. Truusje geeft les in landbouwkunde, natuurkunde en biologie aan een Aus tralische „High school" te Murwil- lumbah, een plaatsje met 7000 inwo ners in Queensland. Zij was de eerste vrouwelijke kwe- kelinge in de landbouwkunde. Er zijn maar drie onderwijzeressen in de Staat van Nieuw Zuid Wales die les geven I in landbouwkunde. Gedurende haar verblijf in Neder land gaat zij op familiebezoek in Hete- ren, Gelderland. Zij zal ook verschei dene Australische film. en voorlich- tingsavonden bijwonen die gedurende de maanden januari en februari 1966 in verschillende provincies zullen wor- den gegeven. Titijn» Zuiderzeefonds wordt opgeheven DEN HAAG Het Zuiderzeefonds zal worden opgeheven. Dilt staat te le- zen in de memorie van arotwoord over de begrottömig 1966 van diit fonds, waarin minister Suurhoff (verkeer en water staat) meedeelt, dat een wetsontwerp j tot opheffing van het Zuiderzeefonds wordt gereed gemaakt. SINDS 1952 zouden we veilig geborgen zijn achter een wa terlinie in het oosten van het land (Zie kaartje). Door het plaatsen van grote caissons in de Nederrijn en de IJssel zou een gebied van Nijmegen tot de Lauwerszee onderlopen. In de jaren 1951 en 1952 zijn die verdedigingswerken aangelegd. Maar door veranderde strategische inzichten en de tegenwoordige organisatie van de NAVO is deze verdedigingslinie overbo dig geworden. Tot groot plezier van de binnenschippers is nu het 3e Genie commandement uit Arnhem „Detachement Liqui datie Plannen C en D" bezig deze waterkeringen te slechten. Dit jaar reeds gebruikte het de tachement 6 ton TNI, waarmee 3000 kubieke meter beton werd opgeblazen. Want ook de kaze matten, die de caissons be schermden, moesten tegen de vlakte. Het opblazen van de pierdelen, waartegen de caissons konden worden geplaatst, gebeurt in den regel in een klap. (foto be neden). Voor het slechten van een zware muur aan de zuide lijke oever van de Nederrijn heeft men een andere methode. Een baggermolen zorgt voor een diepe sleuf, waarin straks de 600 ton zware muur, die omge trokken wordt, een „laatste rustplaats" vindt 5 meter on der de rivierbodem. (foto boven). SUPERCALIFRAGILISTICEX- en leeg van het werk aan „Mary Pop- PIALIDOCIOUS!" Ziet kans dit woord zonder tongbreuk uit te spreken? Het lijkt een moeilijke opgave, doch in de musical „Mary Poppins" wordt dit woord door Julie Andrews en Dick van Dyke vlot ge zongen als de hoofdsong uit de der tien die deze musical tot een plezie rige belevenis maken. Hoe ze aan dit gekke woord komen? Wel, het is een verlossende inval van de componis ten Bob en Dick Sherman, die moe pins" dé song voor Julie als Mary en voor Dick als Bert nog steeds niet hadden kunnen vinden. Zij mijmer den wat over hun jeugdjaren over een zomerkamp waar zij als jochies lief en leed hadden gedeeld en opeens zongen zij elkaar toe. de één „supercalifragilistic", de ander „expialidocious" en het werd lied dat zij als brave teeners hadden gecomponeerd om de andere jongens te imponeren met hun geheimtaal! En prompt leidde deze herinnering tot dé song voor Mary Poppins. Dit feit is vermeldenswaard omdat die „geheimtaal" karakteristiek is voor deze musical van Walt Disney, een van zijn grootste prestaties, waarin het sprookje, de droom, de fantasie zo wonderlijk ver- de werkelijkheid, dat men nauwelijks van een verhaaltje kan spre ken. De grenzen van het mogelijke wor den door Disney's tekenfilm en zijn be roemde „animals" naast life-opnamen zo kostelijk overschreden, dat men eenvou dig vergeet er bij te denken. „Mary Pop pins" is een twee uur durende film vol kriebelend levensplezier. IS\ onsens Men moet bij dit werk dan ook niet ontledend of critisch te werk gaan. Men moet het nemen zoals het is en zich aan de pret gewonnen geven ander blijft men als een nuchtelig hangen aan de ten top gedreven nonsens. Er toch non sens? Niet helemaal. Mr. Banks (David Tomlinson) is een gearriveerd bankman, die denkt in cij fers, die verstard is in zijn plicht en zijn kinderen wil zien opgevoed naar zijn strenge opvattingen. Doch dan komt Ma ry Poppins met haar „umbrella" letter lijk uit de lucht dalen en wordt in het huis van Banks de juf voor zijn twee kinderen Jane (Karen Dotrice) en Mi chael (Matthew Garber) een toverfee. Haar straalt levensgeluk uit de ogen. Zy zingt als een vogeltje en alles gaat veranderen in het huis waarvan de moe een bezeten strijdster voor de plaats de vrouw in de maatschappij, nauwe lijks tijd heeft voor haar kinderen. Juist door deze figuren wordt de con trastwerking tussen het zorgen en ver- grouwen in harde plichten, tegen het in alle6 proeven van de levensvreugde opvallend groot, Mary zegt tegen de kin deren, als je niet werken kunt met ple zier, dan kun je niet gelukkig zijn. Symbolen Wel, het levende voorbeeld wordt Bert die we ontmoeten als straatzanger, teke naar, als schoorsteenveger doch bovenal als een levenskunstenaar. Zo ook het arme duivenvrouwtje en „oom Albert" (Ed Wynn) die naar de hemel stijgt als hij lacht en tot de aarde daalt als hij huilt. Zo zit deze film voor de goede opmer ker toch vol met symbolen, die bet woord „nonsens" onhoudbaar maken voor deze musical vol van glanzende mu ziek en aansprekende melodieën, die nog nazingen als men de bioscoopzaal al lang heeft verlaten. Enorme prestatie Filmtechnisch is „Mary Poppins" een enorme prestatie. De vaart, de kleur en het rythme maken van deze film een kostelijk stuk amusement en haar „ge heimtaal" is de ontdekking dat er naast harde plicht en dor zaken doen nog zo veel plezierigs en schoons is in het leven, zodat het heerlijk is om te leven. Die ontdekking doet vader Banks dan ook in het eind en hoe! En nu nog even dat woord. Walt Dis ney zelf gebruikt het als je hem vraagt naar Mary Poppins. Het betekent niets. Je kunt het voor alles en nog wat gebrui ken, en daarom zegt hij bij Mary Pop pins: „O, supercalifra misschien kunt u zelf straks de rest invullen. Passage van donderdag a.s. af. A-L. H. Steggerda. PERSONALIA LEEUWARDEN Tot hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant is met in gang van 1 januari 1966 naast de heer E. Evenhuis benoemd de heer J. Noord mans uit Leeuwarden. De heer Noord- mans volgt in deze functie de heer J. Piebenga op. die 3 december plotseling overleed. De 65-jarige M. Butijn is gisteren on> het leven gekomen na een ongeluk, waar bij hij met zijn bromfiets werd geschept door een vrachtauto. Het ongeluk ge beurde op de splitsing van de Westweg met de rijksweg in Krabbendijke. De bromfietser bemerkte bij het oversteker van de rijksweg te laat de naderende vrachtauto op. Niet meer in openbaar verschenen Aanhangers maken zich ongerust DJAKARTA Er heerst grote ge heimzinnigheid rondom generaal Nasoetion. bevelhebber van de Indo nesische strijdkrachten, die sinds de mislukte staatsgreep een verbeten jacht maakt op communisten. Al een week lang is hjj niet in het open baar verschenen. Zijn aanhangers maken zich ongerust. Kringen die in nauw contact staan met Nasoetion weigeren iets los te laten. Men volstaat met te zeggen dat de generaal ziek is, of dat hij rust moet houden. Sinds de mislukte staatsgreep zijn ruim 55.000 personen, merendeels communis ten, gearresteerd. Volgens Antara ver strekte officiële cijfers werden in Zuid- Borneo 30.000, in Noord-Sumatra 10.500 op West-Java 10.573 mensen gearres teerd. In Djakarta waren het er 4 000. De gevangenisen zijn zo overvol, dat vele gevangenen in zalen en in de buiten lucht worden vastgehouden. Negen open bare aanklagers bij de justitie in Makas sar zijn ontslagen wegens hun aandeel in de staatsgreep. Dc jacht op dc communisten gaat in tussen onverminderd door. Het legerblad Daily Mail wenst dat alle communisten die een sleutelpositie hebben, er uit moe ten worden gegooid. Het gehele Indone sische volk wacht nu op het moment dat generaal Nasoetion zijn woorden waar maakt en verwacht dat de regering hem zal steunen, aldus het blad. Roode Kruis helpt OostrPakistan DEN HAAG Het Nederlandsche Roo de Kruis heeft per vliegtuig duizend mol tondekens naar Karatsji gezonden, be stemd voor de slachtoffers van de storm ramp in Oost-Pakistan. Het besloot ook levensmiddelen te zenden. Op 28 de cember gaan 18.000 blikjes rijst en to maten naar Pakistan. Het Pakistaanse Roode Kruis zal voor de verdeling zorgen. Het Nederlandsche Roode Kruis is met deze hulpverlening vooruitgelopen op een officieel verzoek van dc internatio nale liga van rode-kruisverenigingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9