ANGST IN WESTLAND Der Spiegel rakelt zaak v. Imhoff op Vechtdijk opnieuw doorgebroken Piek ongelukken door slokje moet drastisch omlaag Wie is volgend slachtoffer van vandaal? Ook 's nachts surveilleren lfl lil! Sffcll Hoe de P.T.T. topdrukte zal opvangen Chefarine „4" Mfflll Personeel overheid ligt achter! Ex-KPM-bemanning zou Duitsers hebben laten verdrinken Bekort duur geldigheid weerbericht Anderhalf jaar geëist tegen dronken automobilist ILLEGAAL IN STAD - GEEN BIJSTAND DINSDAG 21 DECEMBER 1955 (Van een onzer verslaggevers) MAASLAND Wie is de vandaal, die tot tweemaal toe voor tienduizen den guldens schade heeft veroorzaakt op het bedrijf van tuinder Henk v. d. Akker (26)? En wat was zijn drijf veer: domme vernielzucht of wraak? Zal hij opnieuw toeslaan? Bij wie en iwanneer? Behalve de dader, niemand die het weet in het Westland. Tuinders in bet gebied tussen Maasland en De Lier stappen 's avonds angstig in bed, nadat zij voor de zoveelste keer een inspectieronde door hun kassen heb ben gemaakt. Mannen van de rijkspo litie surveilleren van 's avonds elf tot 's morgens vier op de bedrijven. Nog meer veiligheidsmaatregelen zijn_ er jenomen, maar toch: de vrees blijft. Na de hevige brand, die zondagavond »ct ketelhuis en een aangrenzende schuur ,an tuinder Henk v. d. Akker in de heeft gelegd, heeft de rijkspolitie van Ie groep De Lier onder leiding van ad- ludant G. Been een uitgebreid onder teek ingezet. Tot nu toe heeft de epeur- ccht weinig positieve punten opgele- rerd. Er worden vermoedens uitgespro ten, tips worden nagetrokken en de folksmond noemt namen van verdachten, naar de politie heeft er (nog) geen louvast aan. Belangrijk is het antwoord op de! fraag of tuinder v. d. Akker mikpunt ian iemands wraak is geworden. Vorige reek ontdekte hij, dat de kranen van de /oorraadtanks waren geopend, zodat jenduizend liter olie was weggevloeid. z aan de thermostaten geknoeid, net het gevolg dat de verwarming in de rarenhuizen niet meer functioneerde en llsof dat nog niet genoeg was, was er de kas naast het ketelhuis vergif op itenplantjes gegooid. Bij tuinder L. :estijn, eveneens aan de Oude ipsweg, had ook iemand (zeer ver- lelijk dezelfde man) stookolie laten 'eglopen. Zondagavond werd de heer v. d. Ak- die ongeveer twee jaar geleden het "jf van zijn vader overnam, opnieuw slachtoffer. Toen hij, volgens de rijks- ilitie, 's middags om vijf uur in het iteilhuis was, had hij niets ongewoons :ien. Een kwartier later ging in zijn tgalow van gele baksteen de alajm- lel ten teken, dat er met de olievoor- lad iets niet in orde was. Hij rende naar >t ketelhuis, rukte de deur open en zag vuurhaard. Verkoolde binten en verwrongen ijzeren buizen. Meer bleef er niet over van het ketelhuis, dat door de hevige brand totaal werd vernield. Schade De brandweer was snel ter plaatse, iaar er was geen houden aan. Het ketel- buis met zijn kostbare Installatie bleef branden zolang olie voedsel aan het vuur Opklaringen fDE BILT Nadat de kleine depres- e die maandag boven Franlcrijk lag i die in het zuiden van het land nog eruime tijd regen bracht, naar de liddellandse Zee was weggetrokken, eidde een rug van hoge luchtdruk ch over ons land uit, welke aan- iding gaf tot opklaringenIn de ^ordelijke provincies daalde de tem- '.ratuur daarbij in de afgelopen nacht t om het vriespunt. De rug van oge druk vormt een uitloper ■n hogedrukgebied bij zuidwest ngeland dat zich naar Frankrijk ver- laats. Langs Schotland trok nog een ude lagedrukgebied naar de Noord- Onder invloed hiervan neemt de J aanvankelijk wat toe uit weste- ike richting en kunnen enkele buien illen. Daarna volger, weer opklarin- i. Bij afnemende wind kan dan in vroege ochtend mist ontstaan op oceaan dringen de depressies weer in de richting van de Britse eilan- i. Onder invloed hiervan zal de ind morgen krimpen naar zuidelijke dichtingen en later gaan toenemen, r' et eerste regengebied van de orinaen zal ons land niet wac I Woensdag 22 december: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA gaf; de houten schuur ernaast stortte na verloop van tyd onder een regen van vonken in elkaar. Toen gisteren de scha de werd opgeomen, kwam men tot een bedrag van f 45.000. Daarbij komt nog veel grotere bedrijfsschade, want zonder verwarming ligt de tuinderij vol komen lam. Vernielzucht of wraak? Adjudant Been houdt het op het eerste. Hü en twee van zijn naaste medewerkers hebben gister middag tuinder v. d. Akker urenlang san de tand gevoeld. Steeds weer stelden zij dezelfde vraag: Is er iemand, die wraak op je wil nemen? Steeds weer gaf de -euze tuinder hetzelfde antwoord: ..Ik het echt niet weten wie er mijn be drijf kapot wil maken". Adjudant Been gelooft niet met een pyromaan te doen te hebben. Hij is er jed als zeker van, dat de spoorloze man alleen zijn vandalisme heeft willen botvieren. Immers: de brand ontstond, toen de tuinder de deur van het ketel huis opende, terwijl hij een brandende sigaret in de hand had. Wellicht is een vonk op de dikke laag olie op de vloer gevallen Vakman „Ik zoek geen pyromaan, maar een olie-pyromaan", vertelt de adjudant, die al z(jn manschappen bü bet onderzoek heeft ingeschakeld. De omstandigheden by beide vernielingen wyzen erop, dat sen vakman aan het werk is ge weest, een man, die verstand heeft van ketelinstallaties en die weet wat hij moet doen om de apparatuur ernstig te beschadigen. De in het politievak vergrysde adju dant weet, dat er namen van mogelijke verdachten worden gemompeld. Hij kent het Westland en zijn bewoners en daar- is hy in staat de geruchten naar la pporten hedenmorgen ockholm onbe\v. openhagen 1. bew. zw. bew. regen onbew. gh. bew erltjn rankfort lUnchcn windstil 13 Ook in België wateroverlast COEVORDEN Gisteravond is de Vechtdijk bij Vilsterborg opnieuw doorgebroken, ongeveer ter hoogte van de plaats waar vorige week vrij dag" het gat provisorisch werd ge dicht. Mensen van het waterschap, landbouwers en personeel van de Dienst Gemeentewerken van Grams- bergen zijn de gehele nacht in de weer geweest om het gat opnieuw te dichten. Tot in de vroege morgen steeg het water met een halve centi meter per uur. Door de enorme water-aanvoeren van uit Midden- on Oost-Dremlbe is gister avond ook de Hoogeveensevaart in Mep- pel over de kaden heengelopen. Tussen Hoogeveen en Meppel ataan honderden hectaren blank. Een aantel boerderijen is geïsoleerd en enkele wegen zijn t stroomd. In de gemeente Zuidwolde heeft vooral de buurtschap Veningen veel van het water te lijden omdat de Wilmoesdyk op enkele plaatsen gaten heeft opgelopen. Op sommige plaatsen is het water uit de Hoogeveensevaart samengestroomd met water, dat verder naar het zuidoosten het Reestgebied heeft overstroomd, waardoor grote binnenzeeën zijn ontstaan. By onze zuiderburen is de situatie ln enkele streken zeker niet rooskleuriger In Vlaanderen staan in de omgeving vun Gent talryke landerijen onder water. In Wallonië werden door de Maas en d» Adjudant G. Been, commandant van de groep De Lier van de rijks politie leidt de speurtocht van het vandaal waarde te schatten. Een familielid van de gedupeerde tuinder wordt als dader aangeduid, maar ook een vrachtrüder. die boos zou zijn, omdat hy geen fooi de heer v. d. Akker had gekregen Adjudant Been hecht geen enkele bete kenis aan dit soort aanwyzigingen, om dat hy éen schat aan voor dit onderzoek noodzakelijke achtergronden kent. Geluk nodig Hij geloop., dat zijn mannen veel ge luk nodig hebben om de vandaal pakken te krijgen. „Ze moeten hem op heterdaad kunnen betrappen. Als ze niet doen, hebben ze weinig kans. Je kunt zeker van zijndat die vent de omge ving als zijn broekzak kent. Als hij zich ontdekt ziet, zal het hem weinig moeite kosten zich uit de voeten te maken in deze wirwar van warenhuizen". By het onderzoek heeft de technische opsporingsdienst onder leiding var Haagse adjudant Kanters een aantal a werpen uit het in een troosteloze ruïne veranderde ketelhuis meegenomen, om dat ze mogelijke nieuwe gegevens kun nen verschaffen. Deskundigen van hel gerechtelijke laboratorium in Den Haag hebben een aantal tomatenplantjes in auto geladen om na te gaan uit welke stof het vergif bestaat. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de Kerst- en nieuwjaarsperiode heeft de PTT een aantal speciale maatregelen getrof fen. Op vrijdag 24 december zullen alle postinrichtingen openstaan als op maan dag tot en met donderdag. Op zaterdag 25, zondag 26 december en zaterdag 1 januari wordt de dienst uitgevoerd als op zondag. Op vrijdag 31 december geldt dezelfde regeling als op vrijdag 24 de cember. Bovendien vervalt dan de avond openstelling van de hulpkantoren en PTT-stations. In de periode 24 december tot en met 1 januari zullen zonodig extra buslich tingen worden uitgevoerd. De nacht posttrein en rijden niet in de nachten van 24 en 25 december en 31 december op 1 januari. De laatste trei nen zullen op 24 december en 31 decem ber op de eindpunten omstreeks 23 en respectievelijk 22 uur aankomen. In de vond van 24 op 31 december en op de roege ochtenden van 27 december en 3 januari zullen extra vervoersvoorzienin gen worden getroffen. De telefoon- en telegramcentra zullen echter al het mogelyke doen voor de aflevering van de daarvoor in aanmer king komende telegrammen en telefoon- oproepbericht en. Geen vergoeding voor hechtenis EMMEN Het gerechtshof te Leeu warden heeft de eis tot schadecergoedirfg van Antje G. uit Veenoord atgewezen. De vrouw, die ervan werd oeschuldigd haar tweede schtgenoot Lolke G. door vergiftiging om het leven te nebben ge bracht, zat ruim een jaar in voorarrest ln hoger beroep werd zy wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken, nadat de rechtbank in Assen haar tot een cel straf van achttien jaar had veroordeeld Antje G had een schadevergoeding van vijfduizend gulden gevraagd voor onrechte ondergane hechtenis. Sambre op een aantal plaatsen wegen geblokkeerd en spoorverbindingen derbroken. Men had reden om aan t» nemen dat de toestand nog zal verslecb- Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. Verenigingsraad a mbtenarencen tru m UTRECHT De verenigingsraad van het ambtenarencentrum wil heropening c van de besprekingen in de centrale coi missie voor georganiseerd overleg ambtenarenzaken. Gisteren besprak de verenigingsraad j de resultaten van het bereikte in de een- trale commissie. Men vond het resultaat teleurstellend en besloot in een brief aan de Tweede Kamer er op aan te drin- gen, dat de minister van binnenlandse zaken het overleg met de organisaties zal heropenen. Daarbij moet als basis diesnen de volgens de verenigingsraad be- paald niet te hoge eisen, die de orga- nisaties als compromis indienden. De raad vindt het vreemd, dat de i gering een salarisverhoging van 6,5 pro- cent aanbood zonder na-calculatie, maar in de figuur van de trendtheorie niet verder wil gaan dan vijf procent Zy bleef, aldus de verenigingsraad, met cp- zet dus anderhalf procent beneden het J verwachte gemiddelde. In de brief aan de Kamer wordt voorts gezegd, dat hierdoor het overheidsperso- neel zonder noodzaak gebruikt wordt als rem bij de te verwachten salarisont- wikkeling. Tot het ogenblik van de na- calculatie heeft het overheidspersoneel 1 geen deel aan de reële welvaartsontwik- i keling. Het ambtenarencentrum dat 35.000 le- den telt, is niet aangesloten bij een van de drie erkende vakcentrales. Moordaanslag in Roekan je door snel ingrijpen verijdeld ROCKANJE Met een vlijmscherp slagersmes heeft de 69-jarige pluim veehandelaar J. M. getracht zijn vrouw, die sinds september met de weduwnaar J. van den Berg in Briel- le samenwoont, om het leven te brengen. Dankzij het snelle ingrijpen van de heer Van den Berg werd de vrouw niet ernstig gewond. M. werd korte tyd later in zyn woning gearresteerd. Hij wordt deze week voor de officier van justitie geleid. Na talrijke ruzies met haar man, be sloot mevrouw M. hem te verlaten en als huishoudster by de heer Van den Berg te gaan werken. De pluimveehandelaar heeft daarna herhaaldelijk geprobeerd, zijn vrouw over te halen bij hem terug te komen. De vrouw ging echter niet od de voorstellen in. Op de Middeldijk ontmoette M. zyn vrouw gisteravond. Hy zat achter het stuur van zijn auto en zyn vrouw zat in de wagen van de heer Van den Berg De pluimveehandelaar dwong de andere auto te stoppen. Daarna stapte hij snel uit en liep met het mes op de vrouw toe. Toen M. zich op zyn vrouw wilde storten greep de heer Van den Berg in. Voordat hy kon worden overmeesterd, reed M. vol gas weg in de richting van zyn huis. Door broei van het meel is gister avond brand uitgebroken in heit graan- pakhuiis van de firma D. M. de Bruijn te Raamsdonk De schade loopt in do honderden guldens. Actie Glaasje op? Laat u rijden niet voor niets (Van onze verkeersredacteur) HILVERSUM Met de feestdagen voor de deur is het Verbond voor Veilig Verkeer zoals bekend een actie begonnen tegen het ge bruik van alcohol in het verkeer. Onder het motto „Glaasje op? Laat u rijden!" wijst het verbond (met behulp van adverenties, folders, af fiches, bioscoopreclame) op de risico's van het drinken. Alleen al in het eerste helft van dit jaar veroorzaakten drinkende verkeersdeel nemers al 3574 ongelukken, wat tien procent méér is dan in dezelfde periode van 1964. En dat de feestdagen straks weer een piek dreigen te veroorzaken, is een trieste voorspelling, die jaren lange ervaring rechtvaardigt. Daar om die actie: om die piek de kop in te drukken. Wie de veiligste weg kiest voor zichzelf en voor anderen, drinkt gen enkel glas als hij bin nen anderhalf uur nog moet rijden, houdt het verbond voor. Want wat is de uitwerking van alcohol? Proefondervindelijk is vastgesteld, dat bij een groot aantal personen bij een bloed-alcoholgehalte van 1 pro mille (1 gram alcohol op 1 liter bloed) de opmerkingsgave met 35 pet., de reactietijd met 17 pet. en de vaardigheid tot juist handelen met 10 pet. verminderde. Zelfs bij een half promille alcohol kunnen het evenwichtsgevoel wijze van rij den), het perspectivische zien fin halen), de reactiesnelheid (rem weg), de nachtblindheid rijden bij duisternis), het visueel onderschei- dingsvermorgen (kleurenblindheid) en de dieptewaarneming (afstand schatten) worden gestoord. Excuus Veel gehoord excuus is, aldus het verbond: een glaasje doet me niets, j ik heb er geen last van, ik rijd er j geen haar slechter door". Maar, zo leert de ervaring, juist de bestuur- der aan wie weinig opvallends valt waar te nemen, de man „die geen last heeft van enkele glaasjes blijkt het grootste gevaar te zijn BONN Het Duitse weekblad Der Spiegel heeft deze week in een verhaal over de ondergang van het KPM-schip, Van Imhoff in 1942 na een Japanse luchtaanval, kritiek geoefend op de Nederlandse bemanning, die 412 van de 478 opvarende Duitsers zou hebben DEN HAAG Verdient het geen aanbeveling om de geldigheids duur van de weerberichten te be korten Er moeten toch maatre gelen te nemen zijn om de nauw keurigheid van de weersverwach tingen te verbeteren en een snelle aanpassing te bevorderen Dit heeft het Tweede-Kamerlid Van den Bergh (PvdA) de minister van ver keer en waterstaat gevraagd. Hy doet het naar aanleiding van de ge beurtenissen van het afgelopen week einde. Volgens hem was er toen in tegenstelling van de weerberichten, sprake van noodweer. Tn dit verband merkt hy nog op. dat als het noodweer tijdig zou zijn aangekon digd. mogelijk eerder maatregelen zou den zijn getroffen tegen wateroverlast. laten verdrinken. De 110 Nederlanders werden allen gered. Het drama zou zich hebben afgespeeld tijdens een reis van Sumatra naar Ceylon, waarnaar de Duitsers, die eerst op Suma tra waren geïnterneerd zouden worden geëvacueerd. Volgens Óer Spiegel ging de Nederlandse bemanning na de aanval in de enige motorsloep en de vier roei- reddingboten en liet de Duitsers achter met de waarschuwing de boten niet na te zwemmen omdat anders zou worden geschoten. Van de Duitsers verdronken er 275 di rect, 203 anderen streken een werkbootje. bamboevlotten en een sloep, die aanvan kelijk vast zat in de davits. De meesten van hen kwamen echter om: slechts 66 van hen bereikten Sumatra. VARA Het KPM-schip Boelongan, dat de vol gende dag in zich; kwam, 'weigerde volgens Der Spiegel de schipbreuke lingen aan boord te nemen. Het blad her innert eraan, dat de Nederlandse justitie ln 1956 een onderzoek instelde, maar geen grond voor een strafvervolging vond. Vrijwilligers naar Zambia en India DEN HAAG In de eerste dagen van januari zullen twee groepen Neder landse vrijwilligers naar Zambia en In dia vertrekken. De groep voor Zambia bestaat uit negen landbouwkundigen; de groep voo" India bestaat uit twee le raressen lichamelijke opvoeding en drie verpleegsters. Volgens Der Spiegel heeft de VARA in haar tv-rubriek achter het nieuws on langs aandacht willen besteden aan de zaak. maar zou daar door het ministerie van defensie van zijn weerhouden. VARA-bestnurder J. Rengelink zou zelfs op het departement zyn ontboden. Volgens de VARA is er echter van druk geen sprake geweest: „Wy hebben zelf standig besloten de uitzending te laten vervallen" op de weg. Het zijn de onwetenden, die niet weten wat zü met hun zelf- verzekerde nonchalance op het. spel J zetten. Ook zichzelf Zij nemen risico's óók voor zich- zelf. Rijden onder invloed kan wor- den gestraft met drie maanden, het veroorzaken (onder invloed) van een dodelijk ongeluk zelfs met drie jaar. Bovendien kan voor vijf jaar i het rijbewijs worden afgenomen (bij recidive: tien jaar), terwijl men ook financieel grote schade kan i lijden. Vandaar ook de waarschuwing van het verbond. Temeer omdat het drinken van alcohol een zich steeds meer uitbreidende gewoonte wordt Recente steekproeven wezen uit, dat 67,8 procent van de ondervraagde personenthuis schonken" (6,1 procent in gen café). Duidelijk is, dat dit percentage de komende feestdagen aanzienlijk hoger zal liggen. Een stijging, die opnieuw j een ernstige bedreiging van de t keersveiligheid zal betekenen. MAASTRICHT Wegens het rijden onder Invloed en het veroorzaken van een ongeluk waarbij een monteur ern- stig werd gewond is gisteren voor de rechtbank van Maastricht anderhalf jaar on voorwaard el yk en ontzegging van dc rijbevoegdheid geëist tegen de 26-Jarlge koopman P. D. Op 18 juni van dit jaar reed hy des nachts in Maastricht met zyn auto de 24-Jarige monteur, Jacob Houben, op zijn bromfiets aan. De monteur had voor rang. Het slachtoffer werd van zijn brom fiets geslingerd en ruim 400 meter door de auto meegesleurd, beklemd tussen linker-voorwiel en spatbord. Door om beurten gas te geven en te remmen trachtte de koopman zich van de brom fietser tie ontdoen. Dit lukte pas toen de auto tegen een stoeprand reed. Met gedoofde lichten reed de koopman daar op door. Verdachte wist zich niets van het on geluk te herinneren. De raadsman be twijfelde of D. wel achter het stuur had gezeten. Getuigen hadden een man met een baard achter het stuur zien zitten. Een van de vrienden van de koopman had de dag na het ongeluk zijn baard afgeschoren. Geval nekkramp bij recruten in Venlo DEN HAAG In het tweede depot infanterie in Venlo is een geval van nekkramp geconstateerd Aan deze ziek te lydt op het ogenblik de dienstplichti ge soldaat P. C. Zuydenduyn uit Kat wijk. Soldaat Zuydenduyn meldde zich vrijdag ziek. In het weekeinde werd ge constateerd dat hy aan nekkramp leed en hij is toen overgebracht naar een ziekenhuis in Venlo. Volgens de hem behandelende arisen verkeert hy niet in levensgevaar. De andere recruten uit dit depot zyn gisteren, toen ze terugkwamen van ver lof. opgevangen en van tabletten voor zien. Rel met woonwagenbewoners UTRECHT Enkele woonwagen bewoners hebben gisteren in Utrecht een rel veroorzaakt bij de sociale dienst van de gemeente. Zij waren hier naar toe gekomen om kracht bij te zetten aan hun eis om financiële bijstand. Op een gegeven moment ontstond een vechtpartij, waarbij een ambtenaar en een van de vijf agenten die te hulp waren geroepen, werden mishandeld. Het verlenen van een tegemoetkoming in het levensonderhoud uitsluitend by onwerkbaar weer, is een gedragsiyn die door het gemeentebestuur voor alle klei ne zelfstandigen wordt gevolgd. Sommige woonwagenbewoners hadden drie weken bijstand ontvangen wegens onwerkbaar weer. Deze financiële hulp is nu echter ingetrokken omdat het weer niet langer een beletsel vormt voor hun werk. Verhoging van kapperstarieven DEN HAAG Drie van de vier pa troonsbonden die samenwerken in de kappersfederatie hebben zich gister avond in een spoedvergadering In Utrecht gedistaneleerd van het advies dat dc vierde partneer in de federatie, de Nederlandse Kappersbond, heeft doen uitgaan om de tarieven met tien •"■ocent te verhogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7