Dekoopman' van de kunstmarkt J Prijswinnaars van 5-dec.-prijsvraag Hans Boelee naar Driebergen GEFELICITEERD POLISHOUDERS VAN'DEWAERDYE' >e Waerdye „Ook schilderijen zijn gebruiksvoorwerpen csQ,- GOLDEN FICTION FILTER Voor filterrokers met een eigen stijl Arbeidsreserve nam toe '%IEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 1965 Organisator Ben Walenkamp: ,Jk ben verslaafd aan kunst Medaille voor Leidse psychiater UTRECHT De voorzitter van ie „Vereniging voor psychiatrie en leurologie", prof. dr. J. Bastiaans. eeft medailles uitgereikt aan twee sychiaters en een neuroloog die in e afgelopen vijf jaar de meest Aerdienstelijke wetenschappelijke bij drage hebben geleverd op het gebiec an de klinische psychiatrie in de uimste zin van het woord en de teurologie. De Ramaer-medaille voor psychia- trie werd overhandigd aan dr. H. M. A van Praag, Rotterdam en dr. H. I Musaph, Amsterdam en de Winkler 'IHnedaille voor neurologie aan dr. W. •^ptorm van Leeuwen te Leiden. ,™J Puzzelpromineiiten e(kj De prijswinnaars van de puzzel in ons n undagsblad van 11 december zijn: m le prijs f5 D. van Heusden. Oranje- in^ oomstraat 1. Leiden: 2e prijs f2.50 N. ran der Bruggen, Floris Schoutenstraat Sassenheim; 3e prijs f 2.50 E F. joppert Azm., Engelselaan 14, Voor- (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Aan een van de pilaren in het Waaggebouw, waar vrijdag avond de eerste in Leiden gehouden kunstmarkt werd geopend, hangt een groot stuk karton met de woorden. Inlichtingen en verkoop aan het bu reau". Dat bureaublijkt de wat weidse benaming te zijn voor een houten tafel met een schrijfmachine, papieren, gauloises, een asbak en twee zowel voor bier als wijn te gebruiken bekers. Wie op een gun stig moment komt. vindt dan boven dien achter die tafel nog Ben Walen kamp (25), de man die ervoor heeft gezorgd dat Leiden, als het om kunst markten gaat, eindelijk kan n praten. Het moment is meestal ongunstig, dat Kerstconcert Madrigaalkoor in de Lodewijkskerk 'u^ LEIDEN De Lodewijkskerk aan het Steenschuur was gisteravond ial eheel gevuld toen het Ned. Madrigaalkoor onder Herman Strategier, '.zamen met het Jeugd-Kamerorkest Leiden onder Henk Briër en enige üfMisten daar een kerstconcert gaf. Het programma, dat verleden week teds in Oegstgeest in het Groene Kerkje was uitgevoerd, omvatte, afge- ieu van de gemeenschappelijk gezongen kerstliederen, vier werken, n.L ïih rittens Ceremony of Carols voor koor en harp, de Cantica pro tempore r001 atali van Strategier, het concert voor viool en hobo met strijkers van ach, en het motet Venite exultemus van Michel Richard de Lalande. klank en harmonie en dramatisch van effect. De verklanking, met de solisten El- ly Hillinga en Vera Verzyden. sopraan en mezzosopraan, en met het J.K.L., was voortreffelijk en dient in de toekomst nog eens te worden herhaald. De Franse barok blijkt nog altijd vele schatten voor ons in petto te hebben. Het auditorium toonde zich na afloop enthousiast. Dr. J. van der Veen Brittens Ceremony is bedoeld als :n poging het karakter van de oud- ngelse carols als processie-lied van e adventstijd te doen herleven in een invoudige, wat simpele diatonische ijl en met een elegante harpbegelei- ing. De uitvoering had vele kwali- liten. vooral in de latere carols, ter- ijl Vera Badings de harp uitstekend speelde. Wel wat lang leek ons niettemin ïze weinig contrasterende reeks lie- :ren, terwijl we de daarop volgende aotica van Strategier, hoe fraai ge ïmponeerd ook voor koor a cappella. •eneens wat monochroom vonden. De 'aat ijl js strikt diatonisch met enkele aste iromatische cadenstonen, meer ho- rfea ofoon dan polyfoon en zeer gemak- l ïlijk aansprekend. Het laatste deel ijfvan hadden we verleden week kun- m beluisteren, uitgevoerd door het diti ed. Kamerkoor van Felix de Nobel. e Bachs dubbelconcert voor viool en Dfcbo in d, ook bestaande in een voor twee klavieren in c is een belangrijk, doch niet zo ge- kkelijk werk voor de solisten. Dat iren hier Joke Harzheim, viool, en Kapaan, hobo, die zich beiden van hun taak kweten. Het sa- >nspel van solisten en orkest liet 'enwel iets te wensen over, wellicht n gevolge van de echoryke akoestiek, dat zelfs in het adagio een misver and dreigde te ontstaan. Henk Briër irigeerde het stuk tamelijk vlug in hoekdelen, hetgeen, gevoegd bij de irmelde akoestiek, wellicht tot de rtifizekerheid aanleiding gaf. Het hoogtepunt van de avond vormde stellig het motet van La- lande, de componist die de sou pers van Lodewijk XIV aan het einde van zijn regering zo fraai opluisterde met orkestmuziek. Het stuk is hoogst interessant van bouw en structuur, boeiend van S«' SS di >®d wil zeggen: Ben Walenkamp zit i niet dan wel op zijn bureau. Hij is geen zittertje. Hij loopt van de ene hoek de andere, praat met mensen die best iets naast de kerstboom zouden willen han gen maar nog wat argwanend tegen de overigens lang niet allemaal abstracte) schilderijen aankijken, discussieert met een even binnenlopende exposant, groet kennissen die hij nog nooit heeft gezien, of staat bij de pick-up om nieuwe plaat op te zetten. Hij is, kortom, in de weer en aan in-de-weer-zijn heeft Leiden grotendeels zijn kunstmarkt te danken. Want het ls bepaald niet allemaal vanzelf gegaan. Vooral het vinden van een geschikte ruimte heeft nogal wat moeilijkheden opgeleverd. Het heeft maar een haar gescheeld of ook de deuren van de Waag waren voor de kunst gesloten gebleven. „Ik heb de afdeling onderwijs op het stadhuis een brief geschreven", vertelt Ben Walenkamp, „en daarin gevraagd of wy dit gebouw voor een week konden krijgen Onderwijs had daar geen be zwaar tegen en heeft het verzoek in een nota voorgelegd aan B en W. Daar sche nen wel bezwaren te bestaan, maar op het laatste ogenblik is de goedkeuring er toch doorgedrukt" Een al eerder gedane poging om de Waag omstreeks Sint Nicolaas te krijgen mislukte, omdat toen de marktkooplie den er hun kraampjes opsloegen. Gebruiksvoorwerpen Hoe is Ben Walenkamp ertoe geko men deze kupnstmarkt te organiseren? Hij hoeft over het antwoord op deze vraag geen ogenblik na te denken „Ik ben verslaafd aan de kunst en dan vooral de avantgardistische kunst. Ik vind dat je die in Leiden veel te wei nig te zien krijgt. In Amsterdam e» Den Haag bijvoorbeeld heb je die pop art-tentoonstellingen 'gehad, maar het hier sche e t aan de stromingen praktisch geen aandacht. Voor belangstellenden moderne kunst is dc Lakenhal niet erg attractief. Door deze kunstmarkt wil ik het publiek laten zien waarmee op het ogenblik de Leidse kunstenaars be zig zijn. Bovendien is het een mooie kans om de kunst onder het publiek te brengen. Kunst zit niet in een apart hokje; oak schilderijen zijn gebruiks voorwerpen, net als televisietoestellen a koelkasten". Zijn de Leidse kunstenaars er ook wer kelijk allemaal? „De belangrijkste wel, ja. Van de men- -n die een beetje naam hebben in Lei den ontbreken alleen Kees Buurman, Fer Hakkaart en Will Tweehuysen. De eerste twee hebben op het ogenblik zelf expositie in galerie Cartouche. En Tweehuysen hebben we niet gevraagd omdat die als lid van de commissie voor de contraprestatieregeling mensen heeft afgewezen die nu wel op de kunstmarkt zijn. Tegenover hen was het onmogelijk hem ook te laten meedoen en bovendien wilde ik dat zelf ook niet". Kunstpromotor Pop-art-fan Ben Walenkcmp (op het ogenblik zonder beroep, „noem me maar kunstpromotor") heeft nog niet zo lang geleden vier maanden in de Lakenhal ge werkt en hoopt straks weer in het mu- mmwezen terecht te komen. Over zijn kunstmarkt is hij niet onte vreden. Zaterdag is er al veel publiek geweest en is er ook goed verkocht. De reacties zijn over het algemeen gunstig. Ook de exposanten zijn enthousiast rer dit experiment. „Er komen nu nog steeds nieuwe mensen met werk aan dragen. De collectie is inmiddels uitge breid met werk van de beeldhouwer Lex de Groot en de schilder Wim Breddels. allebei uit Leiden. Op het ogenblik doen Fotograaf Chris Stapels, die even is ko ren binnenlopen en rondgekeken heeft, indt het jammer dat er geen selectie wordt toegepast. Ben Walenkamp: „Dat hebben we met opzet niet gedaan. Dit is een markt en geen expositie. Iedereen die denkt dat hij wat te verkopen heeft, moet hier een kans krijgen". .Toch", zegt hij, „doen we het de vol gende keer heel anders, grootser. We gan dan schotten en glazen platen aan brengen, waardoor het allemaal een beetje overzichterlijker wordt. En mis schien gaan we dan wel selecteren. Die volgende markt wordt, als alles goed gaat, waarschijnlijk in mei ge houden, en weer in het Waaggebouw „Dit is een prachtige ruimte zou ook heel geschikt zijn voor exposities van moderne kunst". iddels drukker geworden op de markt. Nieuwsgierige kijkers staan peinzend voor de schilderijen. Wij geven hier de uitslag van onze SINTERKLAAS-ADVERTENTIE- PRIJSVRAAG, die. getuige "het grote aantal inzendingen en de waarderende begeleidende briefjes, weer uitstekend is geslaagd. Van 't Hoffstraat 11 A, Leiden. Pieter Floriszstraat 188, Alphen a. d. Rijn. Dr. Vlaanderenlaan 50, Koudekerk a- d. Rijn. Van 't Hoffstraat 15. Leiden. Surinamestraat 32. Oegstgeest. Oranjeboomstraat 1, Leiden. Blijenbergstr. 28, Alphen a. d. Ryn. Molenstraat 45, Sassenheim. Bilderdijklaan 22, Hazerswoude-Rijndijk. 5.Mevr. H. Herbert-Kerpershoek, Koekoeklaan 10. Katwijk aan Zee. 5.Mej. N. van Vliet, Vreewijkstraat 9. Leiden. 5.P. Groen. Hel. Swairthplantsoen 30. Hazerswoude-Rijndijk. 5C. L. Moraal, Dr. De Bruynestraat 15, Leiderdorp. De prijzen worden vandaag per postwissel overgemaakt. f 100.J. Wessel, f 50G. J. Versteeg, f 25.Mej. J. van Vliet, f ioMevr. G. Boon-de Wijn, f 10.G. J. van Markus, f 10.D. van Heusden. f 10.J. C. v. Wieringen. f 10.Mevr. J. W. Perfors-Buijs, f 5.J. van Vliet, tekeningen, litho's, aquarellen en gouaches of buigen zich over de pot- terie. Ze lezen de namen. Ze maken kennis met „hun" kunstenaars. Ben Walenkamp schiet toe om de waren aan te prijzen. Een verslaafde kunst? Eerder een handelaar in voorbeeld televisietoestellen. Maar dat is dan ook juist zijn bedoeling. Hij wil laten zien hoe kunst en com mercie kunnen samengaan. Hij haalt het beeld van zijn voetstuk en zet er een prijs bij. Hij pr\jst aan als een geboren marktkoopman: ..Of deze schilderijen van Jacques Turk een van de meest talentvolle jon geren in Leiden. Zelfs zijn blauwe schilderijen waar zoveel herrie om geschopt is, zijn bijzonder goed van compositie". Even later hangt er weer een kaartje: „verkocht". Een kunstmarkt „ook omdat ik het zelf leuk vind en omdat iedere stad die zichzelf respecteert er een heeft". Met dat laatste zal ook wel bedoeld zijn dat iedereen die zichzelf respecteert toch maar eens moet gaan kijken in de Waag; het kan nog tot en met vrijdag: elke dag van tien tot zes uur; vanavond, woensdag- en donderdagavond boven dien van zes tot negen uur Al te lang wachten zou niet verstandig zijn en trouwens: op een kunstmarkt leert men ook vóór het scheiden de koop lui al kennen. r Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 BEN WALENKAMP verslaafd Gemeente-archief wordt verbeterd LEIDEN Naar moet worden ver wacht, zal het nog wel geruime tijd uren voordat de Rijksgoedkeuring voor de uitbreiding van het Gemeen te-archief zal worden verleend. B. en W. hebben nu een plan ontworpen, dat voorziet in het aanbrengen van een handlift in de archiefbewaarplaats i het vergroten van de leeskamer met de aangrenzende ruimte, waar in zich thans de binderij bevindt, en het overbrengen van deze binderij naar een in de tuin van het Archief te plaatsen houten noodgebouw, dat door een glasportaal met het archief gebouw zal worden verbonden. LEIDEN De heer Hans Boelee. cantor-organist en koordirigent, is met ingang van 1 maart benoemd tot can tor-organist van de Hervormde Ge meente te Driebergen. Hij zal het orgel van de Grote Kerk aldaar gaan bespe len. Het gevolg hiervan is. dat de heer Boelee ontslag moest nemen als cantor organist van de Groene of Willibrord- kerk te Oegstgeest, welke functie hij meer dan vijftien jaar heeft vervuld. ging „Die Rhijnsanghers" te Oegst geest. De cantorij van Oegstgeest moet hij eveneens vaarwel zeggen. Voor de familie Boelee is in Drie- Negen jaar lang behoort U tot de pioniers in Nederland. U had het inzicht om Uw levensverzekering te koppelen aan aandelen bezit. U bestrijdt daarmee de sterke ontwaarding van de gulden. Negen jaar lang hebt U de resultaten van „De Waerdye" kunnen volgen en U hebt gezien, dat in deze periode de Waerdyepolis 56% meer waard is geworden, terwijl de waardevermindering van de gulden 27% bedroeg. Nu gaan anderen de sterk groeiende Waerdye volgen. Wij zijn er trots op, want het bewijst dat U en vele verzekerings adviseurs en wij gelijk krijgen. Ieder die nog dit jaar een levensverzekering op basis van belegging in aandelen wil sluiten - fiscale premie-aftrek f 5.000.- per jaar - kan dit alleen doen bij „De Waerdye". Men heeft dan een polis die de voordelen van levens verzekering en aandelen in zich verenigt. Neem contact op met Uw verzekerings-adviseur, of bel „De Waerdye" Rotterdam 010-111720 t/m 111732, Amsterdam 020-230729 en 241950, Den Haag 070- 112241, Assen 05920-2250, Almelo 05490-7535, Twello 05701-1214, Gendt 08802-742, Utrecht 030-37489, Breda 01600-44465, Eindhoven 04900-61159, Veld hoven 04995-3107, Heerlen 04440-4624. (nog) de enige levensverzekeringmaatschappij op basis van belegging in aandelen. bergen een woning beschikbaar zodat zij hoopt zich op 1 maart aldaar te hebben gevestigd. De koren van Lei derdorp. Woubrugge, Alphen aan den Rijn en Bodegraven blijft de heer Boelee dirigeren. Zijn lespraktijk daar entegen zal hij moeten beëindigen. LEIDEN Gedurende november nam de geregistreerde arbeidsreser ve toe van 219 tot 310 door stijging van de werkloosheid onder het bouw vakper soneel, landarbeiders, visserij- personeel, horecapersoneel, niet va rend verkeerspersoneel en losse ar beiders. Het aantal openstaande aanvragen daalde van 1211 tot 1033. De afneming van de vraag sedert oktober was het gevolg van de weersomstandig heden in november en het naderend winterseizoen. In de beroepsgroep bouwvakperso- neel een stijgend aanbod (toit 48 werklozen) en een dalende vraag (nog 188 aanvragen) door gestaag af nemende spanning op de bouwmarkt. De aantrekking van buitenlandse ar beiders en het winterseizoen deden de vraag teruglopen. Het aanbod voor de metaalnijver heid bleef gering (20), daartegenover stond nog steeds een grote vraag (448). De vraag naar textielarbeiders (89) heeft voornamelijk betrekking op spinners en wevers. in de voedings- en genotsmidde lenindustrie liep de vraag terug door vermindering van de werk zaamheden bij de conservenindustrie. Het aanbod in de agrarische sector (9) nam slechts in geringe mate toe. De werkgelegenheid in de horeca bedrijven liep in november terug. Voor de chauffeurs (12) was er vrijwel geen plaatsingsmogelykheid. De vraag naar kantoorpersoneel (25) nam sedert oktober toe. Deze toege nomen vraag was echter vnl ge richt op gespecialiseerde beroepen (in de boekhouding, loonadministratie en personeelszaken). Het aantal inge schrevenen in de beroepsgroep kan toorpersoneel bedroeg 22. De arbeidsreserve van vrouwen daalde van 78 tot 64. Het thans be schikbare aanbod heeft vnl. betrek king op handelspersoneel (6), horeca personeel (6), kantoorpersoneel (13) en huishoudelijk personeel (12). Gym- en handvaardigheids- lokaal Renihrandtlyceum LEIDEN B. en W. stellen de raad voor de bouw van een semi permanent gymnastieklokaal voor het Rembrandt-lyceum, met aangebouwd handvaardigheidslokaal voor het Ste delijk Gymnasium by het besluit van 23 augustus 1965 verleende krediet ad f217.400 aan te vullen met f242.600 de bouw van de lokalen onders hands op te dragen aan het bouwbe drijf Kraak te Haarlem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3