Limburg krijgt ander economisch gezicht Hier radio-Binnenhof Van Doorne blijft de baas eigen Limburgs huis in a, Aantal mijnen gaat dicht Inzinking niet onvermijdelijk DAF laat niets los over model Wat TROS gaat bieden Vakcentrales roepen werkgevers op tot gezamenlijke aanpak KROr stop met dergelijke uitzendingen Gerrit de G. ontkent hardnekkig Indruk sterker dat Valk werd vennoord ZATERDAG 18 DECEMBER Minister Den Uyl en staatssecretaris Bakker: 1 (Van onze padementsredactie) n den HAAG De DAF zal in Limburg een fabriek gaan bouwen voor '9* ie produktie van twee nieuwe autotypen in de middenklasse. Deze vesti ging vormt een belangrijke schakel in de industriële herconstructuering van tuid-Limburg. De minister van economische zaken, drs. Den Uyl, heeft DES over de toekomst van de mijnindustrie in deze provincie de Tweede Kamer een nota aangeboden. overheidssteun krijgen, mits zij met de regering een overeenkomst sluiten. Bij deze overeenkomsten zal onder meer worden bepaald, dat de mijnonderne ming niet mag sluiten zonder dat tv.ee jaar te voren hierover met de minister overeenstemming is bereikt Met deze elektriciteitsbedrijven is een regeling getroffen, waarbij deze ondernemingen de komende 10 jaar 1,5 tot 1,8 miljoen ton door de Nederlandse mijnen geleverde industriekolen zullen afnemen. De Hoogovens zullen jaarlijks 0,5 min ton kolen uit Limburg betrekken. De regering is voornemens een be roep te doen op de Hoge Autoriteit om bij hiervoor in aanmerking komende ge vallen ten behoeve van getroffen werk nemers de wederaanpassingsregeling van het EGKS-verdrag toe te mogen pas- de huidige produktie niet gewenst. In 1970 zou dit aan verliezen en steun maatregelen voor de Nederlandse eco nomie een offer van 178 miljoen betekenen. Een onmiddellijke sluiting van de mijnzetels ds echter ook niet mogelijk, omdat dan een aanzienlijke werkloosheid zal optreden. Gedeeltelijk President Ned. Bank: (Vervolg van pagina 1) Wanneer iedereen er zo over denkt, wordt de inflatie nog gestimuleerd. Van gr btooenalteoeeijg cmfwypmm Van groot belang achtte dr. Holtrop het streven naar waardevast geld, of althans zo waardevast als mogelijk. Ook ondernemers en beleggers heb ben hier naar zijn oordeel het grootste belang bij. Wisselkoersen Hij gaf toe, dat tengevolge van het systeem van vaste wisselkoersen op het gebied van lonen en prijzen, verbindin gen met het buitenland bestaan, die ons economisch leven op den duur be ïnvloeden. Blijven onze lonen achter, dan ontstaan er overschottten op de be talingsbalans, loopt men op het buiten tekorten. Dit kan dan toch leiden tot een breuk in het systeem van wisselkoersen, zoals in maart 1961, bij de revaluatie van de Duitse Mark en de gulden. Daarom heeft de regering besloten tot een gedeeltelijke sluiting van de mij- j land vooruit dan komen nen en daarnaast een samenstel van maatregelen tot snelle aanpak van de industriële herstructuur van Zuid- en Midden-Limburg. De belangrijkste maatregel in dit kader vormt de vestiging van de DAF- automobiel fabriek in de gemeenten Bom en Nieuwstadt. Daarnaast zul len de reeds in Limburg aanwezige industrieën, met name de chemische industrie, een groot aantal werkkrach ten, afkomstig uit de mijnbouw, op- Langzamer Men verwacht dat deze fabriek 50) in 1967 voor 500 man en eind 1972 voor ongeveer 6000 man werk zal hebben. De investering van dit pro- ij 1 ject zal circa 260 miljoen vergen, iinfl Men wil voor deze nieuw te vesti- ,50t gen onderneming een speciale NV oprichten: de N.V. DAF Personen autofabriek. Zij zal voor 100 procent dochter zijn van Van Doorne's Automobielfabriek N.V. De Staats- mijnen zullen voor 25 procent deel- Bovendien zullen financiële bijdra. aar,[ nemen in het aandelenkapitaal van gen. worden verleend aan liquiderende de DAF-holding. Hiermee is een be- ondernemingen, die voorzieningen ten drag gemoeid van 66 miljoen gulden. be^ve van d.e "fknanera treffen. De 5 s reeds geldende steunmaatregelen blij' minderheidspositie van de ven gehandhaafd. Staatsmijnen wordt beschermd door een bijzondere overeenkomst met de DAF en door de statuten van een stichting, waarin de prioriteitsaan delen van de op te richten N.V. zul len worden ondergebracht. Minister Den Uyl en staatssecretaris uyj en staatssecretaris Bakker, de Limburg. j scholing, arbeidsbemiddeling Bakker kondigen in deze nota de vol- concurrentie uit landen buiten del uitgaande van de bestaande regeling geleidende sociale maatregelen, fusfrie reg aa° V°°r mI EGK,S *«k..toegenomen. Hel toene-TiniSiering 2? eelNaast de industrialisatie tvil men aan- mend gebruik van stookolie heeft de garantieregeling voor leningen worden dacht schenken aan de openluchtrecrea- In apnl 1966 zal een begin worden afzetpositie voor industnekolen voort- j opgezet. gemaakt met de sluiting van de 6tauts- durend bemoeilijkt. Bovendien neemt, mijn Maurits. In 1969 moet de sluiting vooral in ons land, het aardgas een I Rpm^nfilfPll -7^ voltooid zijn. steeds belangrijker plaats in de ener- u 1 cu c gievoorziening in. Bijzondere aandacht zal worden ge- De regering acht handhaving van geven 5 x f 12,5 min. Ter verbetering van de infrastructuur in Zuid-Limburg zal de overheid gedu rende vijf jaar een bedrag van 12,5 mil joen beschikbaar stellen. Daarnaast wil men onderzoeken of het wenselijk is de aanleg van een aantal rijkswegen te versnellen. Zo nodig zal hiervoor de be groting voor het rijks wegenfonds wor den verhoogd. Premie en reductie Voor een aantal industrieterreinen zal een speciale premie- en reductieregeiing worden ingesteld. Bedrijven die zich op deze terreinen willen vestigen moeten Sinds 1958 is, aldus minister Denpassen in de structuur van Zuid- Uyl en staatssecretaris Bakker, de Limburg. Positie Uitvoerig wordt in de nota aandacht geschonken aan de positie van de Ne derlandse mijnindustrie. Voor de toekomst geloofde dr. Holtrop dat een langzamer groeitempo van onze economie noodzakelijk zal zijn. De expansie is na 1958 zo snel gegaan, dat dit tempo open den duur onmoge lijk vol te houden is. Een zekere stabilisatie achtte hij onvermijdelijk. De technische achterstand bij Amerika is grotendeels ingelopen en ook het extra aanbod van arbeidskrachten uit het buitenland en de landbouw zal verminderen. Voor een omvangrijke werkloosheid als gevolg van automatisering is dr. Holtrop voorlopig niet bang. Werkloos heid zou alleen kunnen dreigen, wanneer de internationale conjunctuursbeheer- sing ontspoort, of ons concurrentiever mogen sterk afneemt of het bedrijfs leven niet meer bereid is te investeren- Daarom is naar het oordeel van dr. Hol trop het in de hand houden van de loon- en prijsontwikkeling zo belang- In 1970 zal met de sluiting van de Wilhelminamijn worden begonnen. Op korte termijn zal een beslissing i worden genomen over opheffing van een kleinere mijnonderneming. Hierbij wordt gedacht aan de Domaniale Mijnmaat- sohappij of de Willem Bophia. De regering zal een nader onder zoek instellen naar mogelijke produktie- beperking van de staatsmijn Emma- Hendrik. De resterende mijnproduktie zal worden gesteund door middel van sub sidies enerzijds en door langere termijn- regelingen met grote binnenlandse at- nemers van industriekolen anderzijds. Voor 1965 zal aan de gezamenlijke 2571 mijnen een steunbedrag worden toege kend van maximaal f 15 miljoen. Vanaf 1966 zal aan de mijnindu6- trie een jaarlijkse subsidie verstrekt wor- rhf den op basis van een bepaling in de beschikking van de Hoge Autoriteit voor HEBT u weieens van de heren Wilmans, Engels en Daams gehoord? We nemen aan van niet. 't Is dat we beroepshalve het Bin nenhof frequenteren, anders zouden wij ze ook niet kennen. De heren zijn lid van de Tweede Kamer, maar ze spreken hoogstens twee keer per jaar (toevallig deze week) en dat is veel en veel te weinig om ook maar een beetje bekendheid te ver werven. Ze betalen hun lid-zijn van een grote fractie (KVP, PvdA) met een anonimiteit waarvan hun colle ga's uit kleinere tot zeer kleine fracties verschoond blijven. Er zijn meer van die parlementa riërs die vrijwel nooit op de voor grond treden Men kan ze vergelijken met de „helpers" in de Tour de France: ze sjokken trouw mee in het peloton, mogen de sprint aantrekken voor de grotenmoeten af en toe hun fiets afstaan als de meesters een lekke hand krijgen, maar een etappe-over winning is hen niet gegund. Misschien wordt hun lot wat drage lijker als de liberale mevrouw Van Someren haar zin krijgt. Ze heeft deze week gepleit voor een eigen parle mentaire omroep, die volksvertegen woordigers in staat zou moeten stellen om voor Kamercamera en -microfoon kort samen te vatten wat ze die dag in de openbare vergadering van de Kamer hebben gezegd. Twee a drie minuten per spreker, dat is een half Kamemieuws per vergadering. Mevr. Van Someren gelooft dat op deze wijze het parlement dichter bij het publiek kan worden gebracht. Wordt haar suggestie overgenomenJ krijgen ook de „back-benchers" Kamer dat jaarlijkse vleugje beeld- buispubliciteit dat nodig is straat herkend te worden. Niet enthousiast Het denkbeeld van mevrouw Van Someren leeft ook in andere politieke kringen en daarom zal het zeker niet als onbruikbaar van de hand worden gewezen. Wij voor ons zijn er eerlijk gezegd niet zo verschrikkelijk ent- be- j housiast over. Het dichter bij elkaar brengen van kiezers en gekozenen is natuurlijk heel mooi en heel nood zakelijk, maar of een eigen parLe- tie, teneinde het Limburgse landschap mentaire omroep daartoe hét middel zoveel mogelijk te bewaren. i is wagen we te betwijfelen. Elke dag Minister Den Uyl heeft de voorgestelde Kamer op het scherm n' importe of :N i I worde sidies V. r regeli Kolen en Staal. Deze subsidie, i e.g. maatregelen ter kennis gebradht van de Hoge Autoriteit en de Europese Com- beroepskeuzevoorlichting,1 missie. 2L. I met sociale verzekeringslasten, die ho- "UD ger zÜn ^an hij overige industrieën. •Particuliere mijnen kunnen ook U'eerd mei cijfers. In 1972 hoopt Van iïïbahnn<1 buiding. die het DAF-concern gaat ondergaan, wordt het beste geïllus- Met Staatsmijnen in zee maar.... HEERLEN De geweldige uit- Zacht maar nat zachte luchtstroom tot 12 graden, het- -1 geen voor december zeer hoog genoemd mag worden. De vorst, deze week in Scandinavië zeer streng, wordt terug gedreven in de richting van noord- Rusland. Het weekeinde bij ons blijft zeer onbestendig, met opnieuw enkele regenfronten en veel bewolking. De temperatuur blijft wel ver boven nor maal. Tot nu toe heeft deze december maand ook in het westen plaatselijk al meer dan 100 mm neerslag gebracht en is reeds nu al een zeer natte maand Zondag 19 december: zon op 8.45, onder 16.29; maan op 4.55, onder 14.29. Maandag 20 december: zon op 8.45, oider 16.30; maan op 6.13, onder 14.50. Woensdag 22 december: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 december: 0.12 v.m.; 12.38 n.m. 20 december: 1.09 v.m.; 13.30 n.m. 1 HET WEER IN EUROPA hedenmorgen zeven umr D. Helder regenbul Ypenburg gh.bew. I Vlissingen M «t Eelde Q I De Bilt Twente Eindhoven I Zd.-Limb. IK Stockh. zw. bew. Oslo sneeuw Kopenhagen regen t Aberdeen onbew. Londen regen Amsterdam regen Brussel regen Luxemburg i regen en motregen Parijs gh. bew. Bordeaux 1. bew. I Grenoble zw. bew. Nice onbew. Barcelona Madrid Mallorca Llnabon 11 13 12 0.1 Doorne's Automobielfabriek N.V. j de enige nationale industrie van per sonenwagens, die wij in Nederland hebben 100.000 personenauto's per jaar te produceren (thans 32.000) en een omzet van meer dan één mil jard gulden te bereiken (thans 360 miljoen), De gehele personenwagenproduktie. op het huidige type Daffodil na, zal in Born-Nieuwstadt worden gecon centreerd, waar een nieuw industrie terrein van 100 hectare is verkregen. Het gaat om drie nieuwe modellen, naar alle waarschijnlijkheid een 950 cc, een 1300 cc en een 1500 cc. Doch hierover wenst de fabriek zich nog niet uit te laten. De dit jaar afgetreden president de raad van bestuur van DAF, dr. Huufo van Doorne, maakte gisteravond met zichtbare trots de grootse plannen van zijn concern bekend. Als (enige) com missaris van het familiebedrijf heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de nieuwe binding met Limburg. Nog maar nauwelijks „in ruste" werd hij opge beld door de president-directeur van de Staatsmijnen, drs. A. C. J. Rottier, met het verzoek „eens te komen pratèn". Uit deze eerste bijeenkomst is het DAF- project geboren, dat zo goed past in de herstructuering van de industrie van zuid-Limburg. Dr. Huub van Doorne verheelde niet dat de deelneming van de Staatsmijnen in de voor Limburg op te richten doch teronderneming een hele ingreep voor het bedrijf betekent. „We blijven echter baas in eigen huis", voegde hij er aan toe. „omdat het slechts om een kwart van het benodigde kapitaal gaat" (het bedrijf in Born-Nieuwstadt gaat onge veer 300 miljoen gulden kosten). Bekijkt men de cijfers, waarop de in breng is gebaseerd, dan zouden de DAF- aandelen bij een notering op de beurs dit gebeurt overigens niet, het auto mobielbedrijf blijft een besloten nv liefst boven een koers van 600 komen. Door het samenvallen van de behoeften in zuid-Limburg aan nieuwe werkge legenheid, en de behoeften van DAF aan uitbreiding van de personenwagen produktie, zijn de plannen ontstaan om een nieuwe automobielfabriek te vesti gen. De mijnstreek is er hiermee niet. Als de fabriek op volle capaciteit draait (1972) zal er werk voor 6000 mensen kunnen zijn. Duizenden mijnwerkers zullen moeten worden omgeschoold en ondergebracht, wat betekent dat er nog andere industrievestigingen zullen moeten komen. EEG „Ons streven zal erop gericht zijn", aldus dr. Van Doorne, „de personenwa genproduktie zodanig uit te breiden dat wij in ca. 90 procent van de totale automobielmarkt van de EEG zullen kunnen werken." Met uitsluitend het type Daffodil zou DAF niet met de in ternationale concurrentie kunnen mee komen. Er was dringend behoefte aan uitbreiding van het personenwagenpre gramma, ook al, omdat de dealers ir. het buitenland zich dan uitsluitend op het merk DAF zouden kunnen concen- Naar we vernamen gaat het in de middenklasse om totaal nieuwe auto's, die vrijwel niets met de Daffodil ge meen zullen hetoben. Of het vol-automa- tische wagens op basis van de Vario- matic worden, is nog een groot geheim. In ieder geval is de ontwikkeling van de Variomatic reeds zover gevorderd dat ook zwaardere auto's ermee kunnen worden uitgerust. Zoals gepland, wordt er eind 1967 Limburg gestart met ongeveer 500 per sonen, die in dat jaar nog 4000 wagens zullen maken van het grotere type de populaire klasse. In 1968 zullen dit 1500 personen zijn met een geschatte produktie van 30.000 auto's, waarvan dan nog verschillende delen uit Eind hoven zullen worden aangevoerd. In zullen er 3500 man werken die ongeveer 60.000 auto's zullen produceren. In 1972. het jaar van de slotfase, dus van DAF Born-Nieuwstadt zal het aantal perso neelsleden tot 6000 man zijn opgelopen, en de jaarproduktie de 100.000 wagens overschrijden. Duidelijk is dat de DAF voor een groot deel op de EEG-markt moet gaan werken. In 1964. toen er in Nederland ongeveer 225.000 auto's aan het wagen park werden toegevoegd, bedroeg het binnenlandse aandeel van de Daffodil bijna 14.000. Ook DAF-Eindhoven zal in de toekomst grote uitbreidingen onder gaan. Het bedrijf, waar thans 6000 man werkzaam zijn, produceerde dit jaar 5500 bedrijfswagens, 32.000 personenwa gens en duizenden speciale voertuigen, trailers en militair materieel. BESTUURSVORM Er worden op het ogenblik investe ringen tot een bedrag van 75 min ge daan, terwijl het personeelsbestand met 500 dient te worden uitgebreid. Wat de nieuwe bestuursvorm van DAF betreft, zal een raad van com missarissen worden ingesteld, die uit ten hoogste vier leden zal bestaan. Voorlopig zullen hiervan slechts drie plaatsen bezet worden. Dr. Huub van Doorne wordt er lid van, maar ook de president van de Staatsmijnen, drs. Rottier. De minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, die de Inhoud van de herindustrialisatie-nota persoonlijk be kendmaakte in de overvolle Stads schouwburg van Heerlen, liet er in een vragenuurtje met Journalisten geen twijfel over bestaan dat de voorgestel de stimuleringsmaatregelen van de re gering die zowel voor binnen- als voor buitenlandse ondernemingen bedoeld zijn. Of de Staatsmijnen het plan hebben nog meer financieringen ten behoe- an zuid-Limburg deel te nemen, ldet h(j in hat midden. wetenswaardige dan wel onbe langrijke dingen worden gezegd, kan averechts, want afstompend werken. De mensen willen verzadigd, niet overvoerd worden. Z>e verlangen terecht dat voor hen geselecteerd wordt. Dat doen de dagbladen, de omroepen en de N.T.S., die in hun be richtgeving aan de werkelijk be langrijke parlementaire gebeurtenis sen alle aandacht schenken, maar er tegelijk voor zorgen, dat de verzadi ging niet in oververzadiging omslaat. Daarom laten ze weieens wat weg, tot grote ontevredenheid van de Kamerleden, die hun betogen dol graag in extense in de krant of in de ether willen hebben. Veel mee gewonnen „Van geval tot geval zal dit bekeken worden", aldus de bewindsman. De functionarissen van de Staatsmijnen achtte 'hij in ieder geval terzake kundig om ook op andere terreinen dan die van de chemie en de steenkool werkzaam te kunnen zijn. Volgens minister Den Uyl beschikte de regering „op dit moment" niet over de nodige machtsmiddelen om het sluiten van particuliere mijnen te voorkomen, of er een fasering aan te geven. Zoals bekend, denken de Belgi sche eigenaars van diverse mijnzetels eraan met de kolenwin.nlrug op te hou den in verband met de steeds geringer; dictatuur naderbij brengt. wordende mogelijkheid winst te maken.' Veertig procent van de Limb.irgBe ko- lenproduktie is afkomstig uit particu liere mijnen. Gevraagd naar een eventuele „de-na tionalisatie" van de Staatsmijnen, ant woordde de socialistische bewindsman: „In mijn tijd niet" optreden van het parlement. De con trol erende taak van de volksvertegen woordiging is voor een zeer belang rijk deel overgenomen (en wordt aan- stield diie eerst beawtwoond moesten schappelijke verbanden, die opereren in de spanningsruimte tussen ouer-i lementaire taakstelling. De volksven» heid en onderdaan. Het is voor de' tegenwoordiging moet fungeren als krantenlezer, kijker en luisteraarslaperdijk, heeft prof. Zijlstra ge- minstens zo belangrijk, soms belang- zegd. De mensen moeten weten dat rijker, om op de hoogte te zijn van als het fout gaat of dreigt te gaan. er hebben gemaakt. Om met het laatste te beginnen: het parlement haalt veel te veel overhoop. Het discussieert over duizend en een zaken, die niet in de volksvertegenwoordiging thuis horen. De obligate uitpluizerij bij de begrotingsbehandeling is daarvan het sterkste voorbeeld. De Kamerdebat ten van de laatste weken gingen mank aan een evident onvermogen van de sprekers om de hoofdzaken van de bijzaken te scheiden- Die bij zaken zijn ongetwijfeld erg belang rijk voor de Kamerleden zelf en de direct betrokken onder de achterban, maar niet voor het grote publiek en ook niet voor de publiciteitsmedia, die dat publiek vertegenwoordigen. Van een parlementair journalist kan men moeilijk verwachten dat hij dat allemaal in de krant zet De stelling dat de democratie daar baat bij heeft, is, we herhalen het, pretentieus en (als men het gevaar van oververza diging in aanmerking neemt) zelfs onjuist. Het parlement beschikt over de mogelijkheden om het overheidsbe leid te controleren en om te buigen, maar dat betekent niet, dat het van die mogelijkheden ook te allen tijde en onder alle omstandigheden ge bruik moet maken. Wie dat meent heeft (het klinkt misschien wat pe dant) geen goed begrip van de par» Parlement-publiek In de tweede plaats gaan genoemde opvattingen uit van een lichtelijk overtrokken visite op de verhouding parlement-publiek, een visie die weer samenhangt miet de omstreden werkwijze die de Kamers zich eigen de Kamers' meneer X en mevrouw IJ zo'n knap betoog heeft gehouden over de maat schappelijke opbouworganen of het voedingspercentage van het Gemeen tefonds. Basiselementen nog niet duidelijk DEN HAAG Actualiltieiten, vrije tijdsbesteding en" ontspanning vormen de basris van de programma's, die de Tiros, behoudens toestemming van de minister, voor de televrisie (een per week) en de radio (drie uur) ga alt uitzenden Het staat de Tros nog niet duidelijk voor ogen, op welke wijze zij de basis elementen gestalte wil geven. Voorzitter prof. dr. N. R. A. Vroom kon gisteren persconferentie niet duidelijk de Tros wat de program- De eigen parlementaire omroep zal die wens inwilligen, maar is daar veel mee gewonnen? We dachten van niet. Het denkbeeld-Van Someren steunt op de standaard-opvatting, dat ter- wille van de gezondheid der demo cratie de continuïteit van het parle mentaire gebeuren zo adequaat mo gelijk in de publiciteitsmedia tot Uitina moet komen Simpeler „«„i.-l ZZZ de mensen moeten dag m dog uit met ^„gen verschilt, hun neus op de parlementaire feiten De t™, proir,mrria. worden gedrukt, anders loapt het fout blad uitgeven. met de democratie. Meestal wordt f daaraan toegevoegd, dat gebrek belangstelling voor het parlement de Op zichzelf zijn het volstrekt juiste opvattingen maar als argument tegen de selectieve stijl van parlementaire berichtgeving doen ze toch wel wat pretentieus en verouderd aan. Ver ouderd, want de democratie staat of valt niet meer uitsluitend met het Minister hecht aan ongestoorde gasvoorziening DEN HAAG Zowel aan de Gas- c als aan de V.E.G., als overkoe- lend orgaan van de gasdistributie -dryven, heb ik laten weten, da! ik hecht aan een ongestoord verloop van de gasvetrziening. Dit heeft de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Oele (PvdA). De minister zette uitvoerig uiteen, waaraan de storingen bij o.m. Hoek van Holland te wijten wa ren. Voor Hoek van Holland gord, dat de noodzakelijke voorzieningen bij de om schakeling van Den Haag naar Rotter dam nog niet geheel gereed waren. De vroeg invallende koude gaf toen aan vankelijk moeilijkheden. Deze zijn thans opgeheven. De sluiting van de textielfabrieken (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Volgens de drie vakcentrales bestaat aan werkgevers zijde onvoldoende openheid om de bestaande overlegorganen op be drijfstakniveau te gebruiken voor een gezamenlijke aanpak van de so ciale en economische problemen in de textielindustrie. (Wc meldden dit gisteren reeds in een deel onzer edities). Dit standpunt heeft het overlegorgaan van het NVV. het NKV en het CNV gistermiddag per com muniqué bekend gemaakt na af loop van een spoedvergadering naar aanleiding van de recente sluitingen van bedrijven in deze industrie. Het overlegorgaan doet een drin gend beroep op de werkgeversorgani saties in alle bedrijfstakken, in het bij zonder daar waar zich belangrijke structuurveranderingen voordoen, met de vakbeweging samenwerkingsorga nen in te stellen en deze ook te ge bruiken. Daarbij zal moeten worden nagegaan op welke wijze nadelige ge volgen voor de werknemers in mate rieel opzicht blyvend kunnen worden voorkomen. Coördinatie Volgens de drie vakcentrales ts door de ontwikkeling In de textielindustrie de noodzaak van coördinatie van het beleid binnen de bedrijfstak opnieuw gebleken. Immers, naast elkaar ziet men massale ontslagen én het aantrek ken van buitenlandse werknemers, het sluiten van bedrijven én nieuwe vesti gingen in het buitenland. Naast het bedrijfstakoverleg la echter ook overleg op ondernemingsniveau noodzakelijk, aldus het overlegorgaan. „Opnieuw is in één geval gebleken dat de bereidheid van de werkgevers om od het niveau van de onderneming tot tijdig overleg met de vakbeweging en de on dernemingsraad over reorganisatie te ko men volstrekt onvoldoende is". De vak centrales menen dan ook dat de in het rapport van de commissie-Verdam ge dane voorstellen hieromtrent spoedig in concrete maatregelen moeten resulteren. Vera n t ivoordel ii k Het overlegorgaan heeft verder uit gesproken dat bij reorganisatie voor overtollige werknemers een financiële tegemoetkoming volstrekt onvoldoen de is, omdat het betrokken concern in principe verantwoordelijk blijft voor de werkgelegenheid en de handhaving van de levensstandaard van de be trokken werknemer. Voor hen dient daarom in eerste instantie binnen het concern een oplossing te worden ge vonden door verplaatsing en her- of omscholing (binnen of buiten het con cern), gepaard met een inkomensga rantie. De vakcentrales staan ln principe po sitief tegen concentraties en rationalisa ties in het bedrijfsleven, mits de verte genwoordigers der werknemers ten nauwste bij de te nemen maatregelen worden betrokken, aldus het overlegor- gacj. Steek vallen Als het om werkelijk belangrijke qn actuele zaken gaat, laat de Kamer nogal eens een steek vallen.- Dat ge- beu ï-die deze week. Behalve C.P.N. en P.S.P. had niemand in de Kamer behoefte om hieet van de naald te dis« cussiëren over de Ankersmit-affaireh Men stelde zich op het akelig forma* listische standpunt, dat over deze zaak schriftelijke vragen waren ge steld die eerst beantwoord moesten worden. Zo werd de kans gemist om onmiddellijk en publiekelijk ophei» dering te verkrijgen over een kwes* tie, die toch velen in dén lande heef) vierontrust. Het parlement faalde^ ditmaal zelfs als slaperdijk. DEN HAAG Het bestuur van de anti-vivisectie-stiohbing heeft bij de KRO op de meest besliste wijze gepro testeerd tegen de uitzending „Reporta ge" van 14 december jl. Het betrof een praktische les in vivisectie. De stichting wil de KRO ndet verant woordelijk stellen voor het onverant woorde commentaar, dat de directeur van het dierenlaboratorium van de ka tholieke universiteit van Nijmegen gaf op de vraag, waartoe dit laboratorium dient. Dit luidde: „Wij moeten proeven nemen op dieren, zoals wij ook dieren slachten, nl. om in leven te blijven Immers: de eerbied voor het leven le ook de katholieke opvatting, aldus de stichting. De stichting vindt het een bezwaar lijke zaak, dat operaties op mens en dier door diverse omroepverenigingen in onderlinge ooncurrentie al franco thuis worden geserveerd onder het mot to: „Cultuur en volksontwikkeling De stichting verzoekt de KRO met klem het Nederlandse volk een herha- ing van een dergelijk kijkspel te wil- en besparen, daar niemand ermee is DORDRECHT Ook tegenover de officier van justitie hier is Gerrit de G. blijven ontkennen iets met de moord op Arle Blokland uitstaande te hebben. De G. is opnieuw naar Nieurwpoort overgebracht, waar hij verder zal wor den verhoord. Op een werkboek van De G. zijn intussen sporen gevonden van menselijk bloed. HILVERSUM De indruk wordt sterker dat de heer A. P. Valk. wiens lijk deze week in een sloot bij Houten werd gevonden, door misdryf om het leven is gekomen. Weer zijn velen uit de naaste omgeving van het slachtof fer verhoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7