Frankrijk aarzelt nu tussen De Gaulle en Mitterrand nieuws Met vreten aan grondslag van samenwerking Lord Ismay (78) overleden Uw collega's noemen u bedachtzaam. Bij krant, boek of T.V. rookt u graag een pijp. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. Zijn we er dus vèr naast als we denken datuCoopvmt rookt? coopvaett Wilson besprak brief Fanfani met Johnson „gele nu en gevaar straks - 1*1 eea daafce Ky 19 -w ZATERDAG 18 DECEMBER IMS 3 HMRRRpipp|pH|^^0| Zachte geurige pijp^^^ÊÊÊ Nieuwe maatregelen in Oost-Duitsland BERLIJN De Oostduitse partijlei der Ulbricht heeft ingrijpende politie ke en economische maatregelen aange kondigd. Eén daarvan is de opheffing van de Volkwirtschaftsrat, waarvoor zeven ministeries van industrie in de plaats komen. Voorts wordt de oprich ting overwogen van een staatssecretari aat voor zaken geheel Duitsland betref fend. Ulbricht maakte nog bekend, dat arbeiders in continu-dienst een 44-uri- ge werkweek krijgen. Olie voor Zambia via luchtbrug LONDEN Engeland heeft alle ver voer van olie naar Rhodesië verboden. Amerika heeft het hierbij steun toege zegd. Via een luchtbrug zal Zambia van olie worden voorzien. De Rhodesische olie-invoer bedraagt 280.000 ton per jaar; de aanwezige voorraden worden nauwelijks voor een half jaar voldoende geacht. Op overtreding van het verbod staat zes maanden, 500 pond boete of beide. In het Lagerhuis hebben intussen conservatieven op hervatte onderhan delingen met Smith aangedrongen. Pakistaans toestel neergeschoten RAWALPINDI Indiase straalja gers hebben ten oosten van Lahore een klein Pakistaans toestel neerge schoten. Het was mistig en de mogelijk heid bestaat, dat de piloot door het slechte zicht uit de koers was ge raakt. Volgens Pakistan hebben de Indiërs tegen de internationale regels gehan deld door het toestel neer te schieten in plaats van tot landen te dwingen. Van Pakistaanse zijde is voorts ge meld, dat bij een grensgevecht in de Wagahsector van het front bij Lahore zes Indiase soldaten zijn gesneuveld en twee gewond. Beloning voor verijdelen vlucht naar het westen BERLIJN Een Oostberlijnse jongen heeft een fiets gekregen omdat hij een vluchtpoging had weten te verijdelen. De politieman die de vluchteling had aange houden kreeg een medaille. Noodlanding op zee: allen gered LE TREPORT Een Britse DC3 heeft gisteravond voor de kust van Noord- J.rgJïrankrijk, bij Le Treport, een noodlan- 'Je aing op zee gemaakt. Doordat het toestel lak bij het strand terecht kwam konden _le negenentwintig passagiers en de drie "femanningsleden ongedeerd aan land Het vliegtuig was onderweg van Beau- rais naar Gatwick toen dicht bij de En- ibutfel.se kust de radio dienst weigerde. De skffhoot besloot naar Frankrijk terug te dateren. Hij vloog laag boven het land om (ich te oriënteren, doch dit gelukte niet. Omdat de brandstof opraakte zette hij et toestel vlak bij het strand op zee. iet werd een geslaagde noodlanding. Het ;ater was er slechts een meter diep. De assagiers, van verschillende nationali- siten en voorzien van zwemvesten slaak- in, evenals de bemanning een zucht van erlichting toen bleek dat zij nagenoeg lit het vliegtuig op het strand konden Itappen. i. Rus spioneerde BONN Een personeelslid van de Russische ambassade is betrapt bij een ™foeing om via een student inlichtingen 5 krijgen over het Westduitse leger en Ilavo-troepenbewegingen. WASHINGTON Premier Wilson heeft zijn vandaag afge sloten besprekingen met president Johnson een succes genoemd. On derwerpen van gesprek waren de Britse defensie, Rhodesië en Viet nam. Hij had met Johnson de mo gelijkheden besproken om het olie embargo voor Rhodesië zo effec tief mogelijk te doen zijn. Daar toe zou contact worden opgeno men met landen die grote olie-be langen hebben, zoals Nederland. Frankrijk, Italië en West-Duits- land. Met betrekking tot Vietnam zei Wilson dat hij het bekende Britse standpunt had verdedigd. Engeland wil voor alles dat de partijen om ferentietafel gaan zitten. Hij had met Johnsoon gesproken over mogelijke onderbreking van de bombardementen op Noord-Vietnam. Ook de juist ge publiceerde brief van. Fanfani was aan de orde geweest. Wat de kernbewapening betreft, En geland blijft van mening dat West- Duitsland geen vinger aan de kernwa- penknop mag hebben. Het heeft weinig zin, een voor spelling te doen met betrekking tot de uitslag van de presidentsverkie zingen, die morgen in Frankrijk hun beslag krijgen. De resultaten van de eerste ronde op 5 december jl. ga ven al een enorme verrassing te zien. En de gebeurtenissen die zich sindsdien hebben voorgedaan ma ken het doen van voorspellingen tot een bijzonder hachelijke onderne ming. Werd kort nn de eerste ronde nog aangenomen, dat generaal De Gaulle gemakkelijk zou kunnen winnen van de onafhankelijke kan didaat Frangois Mitterrand, op het ogenblik is zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de generaal een tweede en definitieve nederlaag te gemoet gaat. Dat zou dan in een nek-aan-nek-race moeten gebeuren. Wil Mitterrand werkelijk een kans hebben tegen De Gaulle, dan moeten degenen die op 5 december niet op de generaal gestemd heb ben, dit nu ook niet doen. Met na me geldt dit voor de vele miljoe nen. die hun stem hebben gegeven aan de christen-democraat Jean Le- canuet (ongeveer 17 pet. rand geven. En zij, die nog meer bezwaren hebben tegen Mitterrand dan tegen De Gaulle, zullen er wel licht toch de voorkeur aan geven, de generaal te steunen uit vrees voor een volksfront, hetwelk in Frankrijk nieuwe ernstige spannin gen zou kunnen veroorzaken. Het gaat er morgen dus om, hoe veel mensen in tweede instantie toch maar liever De Gaulle accepte ren, hoeveel kiezers hun biljet blan co inleveren en hoevelen er zullen zijn, die Mitterrand op de koop toe zullen nemen om van de generaal af te komen. Deze laatsten zullen wellicht in hun voornamen gesterkt zijn door het advies van mannen als Jean Monnet (de vader van de Europese kolen en staalgemeen schap, die de basis legde voor de andere Europese gemeenschappen). Monnet, een zeer achtenswaardige communisten en socialisten het zadel is geholpen. Lecanuet heeft er dan ook goed aan gedaan, slechts aan te dringen op het zich verzetten tegen de kan didatuur van De Gaulle. Zij, die totaal). Nogmaals enkele dagen ge- beide kandidaten onaanvaardbaar echter niet bij. dat zij hun stem dan maar aan Mitterrand moesten geven. En daar had hij dan ook zijn reden voor. Er zijn onder deze miljoenen kiezers velen, die perti nent zouden weigeren, een figuur te aanvaarden, die met de steun figuur, verklaarde enkele dagen ge- Generaal De Gaulle moet maar af- I wachten, wat er morgen gebeurt. Niets valt met zekerheid te zeggen. leden heeft Lecanuet deze mensen gevraagd, in elk geval niet op De Gaulle te stemmen. Hij vertelde er Communistisch China bouwt zijn militaire macht op om zijn expan sie-politiek te kunnen doorzetten. vinden, kunnen zich dan van stem ming onthouden en de generaal mocht deze morgen winnen alsnog een morele nederlaag toe brengen. Degenen, die tot elke prijs de nederlaag van de president wen sen kunnen hun stem aan Mitter- leden desgevraagd, zonder enig be zwaar zijn stem op Mitterrand te zullen uitbrengen. Morgen gaan de Fransen zelf uitmaken, of De Gaulle zijn werk mag voortzetten. De generaal heeft er in de afgelopen dagen naar ge streefd een wat vriendelijker indruk op de kiezers te maken. Ook wat de Europese samenwerking be treft heeft hij een sfeer geschapen, die nieuwe hoop voor de toekomst zou kunnen bieden. -De vraag is slechts, of de Fransen zich door de ze verkiezingstaktiek van de gene raal hebben laten overrompelen, of dat zij er dwars door heen hebben gekeken in het besef, dat de presi dent weer kan doen en laten wat hij wil, als hij eenmaal herkozen is. Men zal zich echter ook realise ren, dat de problemen van Frank rijk echter niet in een slag opgelost zullen zijn, als Mitterrand de gene raal zou verslaan. Dan beginnen de (nieuwe) moeilijkheden pas. Als de gemeenschappelijke tegenstander er niet meer is, zal de onderlinge strijd om de grootste hap uit de koek niet lang meer op zich laten wachten. Dit is bepaald geen pret tig vooruitzicht, omdat het herinne ringen aan het verleden wakker roept. Allen de jongeren, die alleen het De Gaulle tijdperk bewust heb- meevallen. Als hij niet wint, be hoeft h\j nog niet de verliezer te MUUR IS WEER OPEN BERLIJN Voor het eerst sinds meer dan een half jaar is de muur in Berlijn vanmorgen geopend. De ko mende zestien dagen kunnen de West- berlijners hun familieleden in het oos telijke stadsdeel weer een bezoek bren gen. Om zeven uur precies gingen aan de vijf doorlaatposten de slagbomen omhoog. Rust teruggekeerd in Uruguav MONTEVIDEO Alle in Uruguay gearresteerde personen zijn in vrij heid gesteld. De arrestanten waren voornamelijk vakbondleiders. De mi nister van binnenlandse zaken en het politiehoofd hebben hun ontslag gekre gen. De regeringsraad is bereid tot besprekingen met de ambtenarenbon den. die eigenlijk de oorzaak van de onrust zijn geweest. De bankdirecties hebben intussen ontslagen employé's weer in dienst genomen. heeft „it" - heeft pit maakt tit! Nu ook in grote lies! Stikker over Stichting v. d. Arbeid Breuk ivordt ivel hersteld pRINSES Armgard, de moeder 4 van prins Bernhard, is vandaag 82 jaar geworden. Deze foto is omen in het kasteel Warmelo *in Diepenheim waar prinses Arm- I aard woont. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Mr. D. U. Stik ker, na de oorlog de eerste voor zitter van de Stichting van de Arbeid, gelooft niet in een breuk in dit college. Hij heeft de indruk, dat men na de moeilijkbeden van de laatste weken toch wel weer bij elkaar zal komen. ,,Als het begrip verdwijnt, dat je samen een deel bent van het geheel en samen tot oplossingen moet be dragen, ben je weer helemaal te rug in de oude tijd". Mr. Stikker slaakt deze kreten in een artikel in het Kerstnummer van Ruimzicht, orgaan van de Nederland- MOSKOU - Jewtoesjenko en een ?e' Katholieke vakbeweging. Mr. Stik- andere Russische dichter, beiden veroor- ^er z! n voorstellen, dat deeld door Chroesjtsjef. zijn thans voor- iemand van de centrale organisaties gedragen voor de Leninprijs. de hoogste van werkgevers en werknemers voor Russische culturele onderscheiding. een dergelijke breuk de verantwoorde- Uitleveringsverdrag Boim en Argentinië BONN West-Duitsland en Argen tinië zullen waarschijnlijk voorjaar '66 een uitleveringsverdrag tekenen. Hier mee is de mogelijkheid geschapen ir Argentinië wonende Nazi-oorlogsmis dadigers uit te leveren. LENIN-PRfjS VOOR JEWTOESJENKO Mr. -Stikker trad vorig jaar af als secretaris-generaal van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie. Hij woont nu aan het Comomeer en werkt aan zijn memoires. Nu er in Nederland een periode is, dat het schijnbaar niet op kan. wordt de houding van de mensen tot de orga nisaties en van de bonden tot de cen trales anders. Maar juist dan is er nog meer aanleiding om de persoonlijke contacten te verstevigen, aldus mr. Stikker. Vergelijkt men Nederland met ande re landen, dan kunnen in Nederland gemakkelijker oplossingen gevonden worden in arbeidsconflicten door het contact tussen werkgevers en werkne mers. In de Ver. Staten staan werkge vers en werknemers dikwijls scherp en keihard tegenover elkaar. Mr. Stik ker gelooft niet, dat zo'n keiharde strijdpositie voor partijen in Neder land juist zou zijn. Het „gele gevaar" is ter sprake geweest op de bijeenkomst van de Navo-ministerraad, deze week te v Parijs gehouden. McNamara, de RflOCflCSlQ Amerikaanse minister van defensie, vestigde er met waarschuwende /an Engeland woorden de aandacht op. Dit is be- hoe moeilijk grijpelijk, omdat het vooral de Ame rikanen zijn, die met de toenemen de machtsontplooiing van commu nistisch China te maken hebben. Het zijn echter niet alleen de Verenigde pREMIER Wilson heeft ervaren, het is, het iedereen naar de zin te maken. Verschillende Afrikaanse landen verbraken op 15 december de diplomatieke betrekkingen met Engeland. En toen Wilson de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties toesprak, schitter den de afgevaardigden van vrij wel alle Afrikaanse VN-leden door afwezigheid. De oorzaak van deze anti-Britse activiteiten was te vinden in het uitblijven van het ten val brengen van het illegale bewind van pre mier Ian Smith van Rhodesia. De maatregelen, die Wilson totdusver heeft genomen, zijn ontoereikend gebleken. Zij waren al ,te streng naar de mening van vele Britse parlementsleden. Voor de Afri kaanse landen blijven zij echter verre beneden de verwachting. Dit is het dilemma, waarvoor Wilson zich in deze dagen geplaatst ziet. Niettemin zal de Britse pre mier voet bij stuk houden, over tuigd als hij is, dat het gebruik van geweld beslist niet in het be lang van de niet-blanke Rhodesiërs zal zijn en zelfs rampzalige ge volgen zou kunnen hebben voor de bevolking van de zuidelijke Afrikaanse staten. De heer Smith gaat intussen rustig zijn gang in Salisbury. Hij meent zich te kunnen veroorloven, al het rumoer over zich heen te laten gaan. Dit is echter een grote mis vatting. Met het ondermijnen van de Karibadam heeft hij wellicht Engeland schaakmat gezet. Op den duur zal echter blijken, dat hij de laatste schepen achter zich ver brandt. die hem in tijd van nood nog uitkomst hadden kunnen bie den. weerhouden van verdere verove ringsplannen. Als McNamara de bondgenoten van zijn land in dit verband wijst op het „gele gevaar" is dat niet, omdat hij van de Navoleden militai re steun verwacht, zoals het geval was tijdens de strijd tegen Noord-Korea. De Amerikaanse waarschuwing was bedoeld om de aandacht te vestigen op de werkelij ke betekenis van het Amerikaanse Staten, die nu reeds oog hebben militaire optreden in Vietnam. Zou- voor het gevaar, dat de onder com munistische leiding staande bijna 700 miljoen Chinezen straks kunnen zouden den de Amerikanen zich uit dat deel van Azië terugtrekken, dan (na Zuid-Vietnam) Laos, opleveren. Ook de Russische leiders Cambodja, Thailand, Burma en de dreiging, die er uitgaan. En dezer dagen constateer den wij reeds in dit blad, dat in een tv-uitzending in Moskou de vijand haarvlechten en spleetogen heeft gekregen verloop van tijd ook India, Pakis tan, Afghanistan en andere gebie den de Chinese communisten als rij pe appels in de schoot vallen... Een nieuwe Geneefse conferentie, die tot vrede in Vietnam op de com munistische voorwaarden zou lei den, zou slechts korte tijd als een opluchting ervaren kunnen worden. Om te voorkomen, dat Zuid- oost-Azië in handen van China zou komen, zouden de Amerikanen tel kens in nieuwe gebieden met ge weld tussenbeide moeten komen. Zij zouden daarbij steeds in een nadelige positie verkeren en tel kens aan conferentietafels tot de terugtocht gedwongen kunnen wor den. Het is dan ook geen wonder, dat de Amerikaanse regering beslo- aker op gewezen, dat de strijd die een grote strijdmacht in e Amerikanen i/ het cehied vne- *z.le op te bouwen om overal waar het nodig is de Chinese expansie- de Ver. Staten het geval is. Hierme de doelde hij op de ontwikkelingen in Azië, maar ook op die in Latijns- Amerika, waar de Chinese com munisten hardnekkige pogingen doen. hun invloed uit te breiden. Het meest worden de Amerikanen echter met het Chinese gevaar in Azië met name in Vietnam geconfronteerd. Wij hebben er al de Amerikanen in het gebied voe ren een onderdeel is van de poging van president Johnson en diens me dewerkers. communistisch China te We doelen hier op de mogelijk heid, dat de wat overmoedig ge worden Afrikaanse landen straks helemaal geen genoegen meer zullen nemen met de overgansrege- ling, die de niet-blanke Rhode sische meerderheid slechts gelei delijk gelijke rechten zal geven, reden van de felle aanvallen, welke drift in toom te kunnen houden. Het is duidelijk, dat president Johnson een aanbod van Noord- Vietnam, een vreedzame oplossing voor het probleem te zoeken, met twee handen zou aangrijpen, als er geen voorwaarden vooraf worden gesteld. Even duidelijk is echter, dat men in Peking alles zal doen om de regering te Hanoi te verhinderen, een werkelijke oplossing voor het Vietnamese probleem te accepteren. Dit laatste is ook de voornaamste Is het eenmaal zo ver, dan is het de laatste tijd van Russische zijde voor de blanken in Rhodesia een kwestie van er op of er onder. Dat zij dit nog tijdig mogen beseffen is de vurige wens van allen, die het goede met hun voor hebben. op het regime te Peking werden gedaan. Want Vietnam maakt het Russen en Amerikanen onmogelijk, op enkele zeer belangrijke punten met elkaar tot een vergelijk te ko- Publiciteit '-F jinaj g In de Londense onder grondse is een diamant handelaar een tas met een diamant van 200.000 Sulden ontfutseld. In de zelfde stad leverde een inbraak in een postkan- nndd 30.000 gulden aan contanten en zegels op. I E<den zijn horloges ter *l war .-de van 110.000 gul den ontvreemd. I De 92-jarige Vestuto uit Napels is gedwongen als loper te gaan werken om zodoende zijn schuld aan de staat te kunnen beta len. Hij had sinds 1%1 745.000 lire staatspensioen teveel ontvangen. Elke maand moet hij 2.000 lire afbetalen. 1 Premier Wilson heeft zijn excuus aangeboden aan een fabrieksdirec teur. Hij had tijdens de verkiezingscampagne de directeur verweten een staking te hebben ge- ensceneerd om de La- bourpartij in discrediet te brengen. De directeur heeft nu zijn eis tot scha devergoeding ingetrok ken. 1 Dc heer A. J. van Bochove (93) en zijn drie jaar jongere vrouw P. H. van Bochove-Herwijer in Zuid-Beijerland zijn Hij noemde de huidige publiciteit niet bevorderlijk voor de vrijheid van handelen binnen de Stichting van de Arbeid. De beweeglijkheid wordt weg genomen. In de beginjaren werd meer binnenskamers gehandeld en was er geen sprake van persconferenties. De i waardeveastheid van de gulden was in 27 december 70 jaar ge-; 1945 het uitgangspunt van de Stich- trouwd. Hun elf kinderen,j ting van de Arbeid veel meer dan nu. 33 kleinkinderen en on-l De lonen werden bewust in toom ge- geveer 40 achterkleinkin-houden. deren kunnen zij niet al-' In 1955 bij het tienjarig bestaan van lemaal in hun woningI de Stichting van de Arbeid verklaarde 1 ontvangen en daarom I mr. Stikker reeds: Laat de dagelijkse heeft de receptie plaatsl moeilijkheden en tegenstellingen nim- in het dorpshuis. De heer| mer vreten aan de grondslagen der Van Bochove. die land-j samenwerking. Houd deze samenwer- arbeider is. fietst nog.j king in stand. j Mr Stikker maakt zich thans over Ook zijn vrouw maakt: het overleg wel zorgen, maar hij voelt het goed. I zich niet gealarmeerd. j STANTON Lord Ismay, raad gever van Churchill in militaire zaken gedurende de Tweede We reldoorlog en van 1952 tot 1957 secretaris-generaal van de NAVO, is gisteravond op 78-jarige leeftijd overleden. Generaal lord Ismay was soldaat, staatsman en diploma; wen dat Churchill in hem stelde zo groot dat Ismay zelfs in het La gerhuis het mikpunt was van aanval len. omdat naar zijn critici zeiden, zijn invloed op de leiding van de oorlogvoering onevenredig groot van oorlog. Als zodanig was hij niet slechts de schakel tussen Churchill en het kabinet enerzijds en de bevel hebbers van leger, marine en lucht macht anderzijds, maar bleek hij in later jaren ook de onmisbare figuur voor de handhaving van nauwe en vriendschappelijke betrekkingen tus sen de Britse en Amerikaanse hoofd kwartieren. diplomaat. Het vertrou-In zijn hoedanigheid van raadgevei HÜjj j| ufif"1'1woonde hij ook alle internationale conferenties bij en hielp de planner voor geallieerde operaties ontwer pen. In 1947 ging hij naar India, waar hij geboren was. als stafchef van onderkoning lord Mountbatten om deze te adviseren hoe India het best tot zelfbestuur gebracht kon worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5