Nieuwe Leidse Courant Hanoi zou vrede zoeken in Vietnam lAmerikaj Toch weer overleg in Stichting v. d. Arbeid? HV' ashington bereid te onderhandelen Amerikaanse troepen hoeven niet eerst weg RUIMTE-ONTMOETING GEFOTOGRAFEERD Economische inzinking in 1966 is niet onvermijdelijk Na uitspraak parlement en regering: Commentaren TEE-trein in België licht ontspoord „Goede sfeer, controverses nog niet verminderd" PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE N.V. Zaterdag 18 december 1965, 46ste jaargang Kracttur: F. DIEMER leofdredacteun Dr. E. DIEMER OHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvatfigii n tf+mbUf— m»j* Kart 'm toghen^oatf VOLWAARDIG ELEKTRONISCH BOOT - BODEGRAVEN 'Kantoren Leiden Steenstraat 37" Postbus 76" Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w 7 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 1 10,70 - Klachtendienst bpzorging 18.00-19.00 WASHINGTON Noord-Vietnam heeft rich tot onderhandelen met Bierika over vrede in Vietnam verklaard zonder dat eerst de Amerikaanse >epen worden teruggetrokken. Het aanbod was gedaan op 20 november, en in een brief aan de V.N.-voorziter, de Italiaan Fanfani, de president in Noord-Vietnam zich bereid verklaarde tot een ontmoeting met lereen en onverschillig op welke plaats. Daarop had Amerika op 4 decem- eveneens via Fanfani Noord- etnam opheldering over de vóor- larden verzocht. De Amerikaanse jering, die zich van elk commen- f Trieitske Beimers in ons land pag. Kernmerk Stikker: „Niet aan grondslag van samen werkin g vreten" - pagina 5 Financieel: Wel- vaartsroes verdwijnt pagina 6 DAF: samen met Staatsmijnen maar baas in eigen huis - pagina 7 „Ik neem altijd een voor beeld aan het Maggi-flesje", zegt Hein Fentener van Vlissingen in een gesprek dat onze speciale verslaggever had met deze marktonderzoeker van beroep. In ons Zondagsblad zijn verhaal: de oorlog om centimeters. Op de pagina Geestelijk Le ven van ons Zondagsblad schrijft onze kerkredactie over de nieuwe radicale theologie, die met de leus „God is dood" komt. Kamermuziek: de eigen omroep - pagina 7 Voor u na tuurlijk het bestel Origineel Amerikaans kalkoenkuiken op tafel! Kerstkalkoen uit U kunt zich niet beter wensen taar onthoudt, zegt alleen dat alles nu van het antwoord zal afhangen. Nog gisteren verwierp Noord-Viet nam een Engels voorstel om in een conferentie tot wapenstilstand te ko men. Hanoi noemde zulk een conferen tie onmogelijk bij het voortduren van Amerikaanse agressie. En Engeland werd het niet nakomen van de Geneef- se verplichtingen en volgen van Ame rika verweten. Niet overtuigd Amerika zowel als Noord-Vietnam zouden bereid zijn itot onderhandelen op basis van de Geneefse overeenkom sten, maar Amerika lijkt van de Noordvietnamese bereidheid tot on voorwaardelijke onderhandelingen nog niet overtuigd. Intussen heeft Amerika's afgevaar digde Goldberg bij de VN opdracht gekregen, zich ter beschikking van Fanfani te houden met het oog op voortgezette gedachtenwisseling. En minister Rusk moet van president Johnson de onduidelijkheden in het Noodvietnamese voorstel zien od te helderen. Te Saigon werd gisteren het dit jaar gesneuvelde aantal Zuidvietnamezen op 10.000 gesteld en dat der Amerika nen op 1.100. De verliezen van de Vietcong worden op driemaal zo hoog geschat. Naar verluidt, heeft president Ho Tsji Miaih tegenover twee Italianen die het nieuwe voorstel Fanfani heb ben overgebracht, gezegd dat deze zaak vertrouwelijk moest blijven, omdat hij niet wilde dat zijn standpunt bekend zou worden. Hij zou dan, onder druk van China genoodzaakt zijn, moeten ontkennen als het vredesplan publie kelijk aan hem werd toegeschreven- Twee commissies zullen huwelijk voorbereiden DEN HAAG Op de trouwdag van prinses Beatrix en de heer von Ams- berg (10 maart) zal de stoet omstreeks half elf vertrekken. De plechtigheden eindigen omstreeks 1 uur. Te 2 uur is er in het paleis een bruiloftslunch. Koningin en Prins hebben twee com missies met de voorbereiding van het huwelijk belast. De een omvat alle in stanties, bij het huwelijk betrokken, en staat onder voorzitterschap van de groot- meester-opperceremoniemeester van de Koningin. De andere zal onder voorzit terschap van de opperkamerheer van de Koningin de plechtigheid in de Wester- kerk regelen VN-commandant op Cyprus overleden NICOSIA Generaal Kodendera Thi- mayya (591, de bevelhebber van de vredestroeperemacht van de Verenigde Naties op Cyprus, is vandaag plotseling Nicosia overleden. NEW YORK/HOUSTON De foto's van de eerste ,.onthoeting in de ruimte" tussen de Gemini-6 en de Gemini-7 blijken opmerke lijk duidelijk te zijn geven een nauwkeurige indruk van de geringe afstand tussen de twee ruimtevaartuigen Op de zwarte huid van de Ge mini-7 kan men op sommige foto's de witte woorden United States duidelijk lezen. Het ruimtevaartuig steekt af tegen het witte wolken dek van de aarde en de helblauwe lucht. Voor het eerst heeft men nu op aarde de vijf meter lange lap fladderend materiaal gezien die aan de bodem van de Gemini 7 hangt en die Borman en Lovell heeft doen schrikken toen hü en kele uren na de lancering tegen het raam van de cabine sloeg. De foto hierboven laat zien wat nog geen mensenoog had aan schouwd: voor de neus van de Ge mini-6 (links voorgrond) doemt de Gemini-7-capsule op. Het beeld is afkomstig van een 70 mm kleuren film, waarvoor een Hasselblad-ca- inera werd gebruikt met een S0 mm lens. Gisteravond half zeven onze tijd waren Borman en Ix>vell halver wege hun 194ste omloop. Zij waren toen 310 uur in de ruimte en had den niet veel meer te doen dan te wachten op hun terugkeer, die op vanmiddag was bepaald. President Nederlandsche Bank (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Een inzinking van de economie in 1966 is niet onver mijdelijk, maar op bepaalde gebie den zullen zich wel degelijk moeilijk heden kunnen voordoen. Deze conclusie trekt Ruim Zicht, het oficieel orgaan van de Neder landse Katholieke Vakbeweging, uit een interview met dr. M. W. Holt- rop, president van de Nederlandsche Bank N.V. De moeilijkheden op bepaalde ter reinen zouden zich kunnen voordoen ten gevolge van ongunstige ontwikke lingen in het buitenland of door financieringsmoeilijkheden in het binnenland. Onze economie verkeert al enige tijd, aldus dr. Holtrop, in een toestand van overspannen vraag. De vermindering van die overspan ning zal in het algemeen worden toe gejuicht, maar de bedrijven, die door een verminderde vraag worden ge troffen. zullen dit nooit waarderen. Dr. Holtrop noemde de kruipende inflatie en de stijging van de kosten van levensonderhoud ten dele een ge volg van de overspannen vraag. Daar naast voorkomen de loonsverhogingen prijsdalingen en leiden de loonsverho gingen zelfs tot prijsstijgingen van pro- dukten. waarvoor veel arbeid nodig is zoals in dienstverleningsbedrijven. Nederland vóórop Prijststijgingen benadeelt spaarders en pensioentrekkers, maar bevoordeelt mensen met schulden. De inflatie is thans een algemeen Europees ver schijnsel, al loopt naai de mening van dr. Holtrop Nederland de laatste jaren wel wat voorop. Hij vond het onjuist in de strijd tegen de inflatie het hoofd maar in de schoot te leggen, omdat we ons toch niet aan de buiten landse invloeden kunnen onttrekken. (Voor vervolg zie pag. 1) VIETNAM In Amerika en ook daarbuiten vraagt men zich af, waar het naar toe gaat met de Amerikaanse interventie hl Vietnam, nu succes uitblijft. Minister Rusk tei in Parijs: „tot het bittere eind". Waar ligt dat? In Zuid- Vietnam. Noord-Vietnam of China? De jongste bereidverklaring van de N oord Vietnamese president tot on derhandelen is gebaseerd op de Ge neefse overeenkomst van 1954 waar bij gesproken wordt van een onaf hankelijk Vietnam, vrij van buiten landse inmenging. Van de terugtrek king van buitenlandse troepen vooraf wordt nu niet gerept. Verwacht mag worden dat premier Wilson er bij president Johnson op heeft aangedrongen, de deur voor on derhandelingen wijd open te zetten» desnoods het risico te nemen van po litiek gezichtsverlies. Er zijn voorbeelden te over dat oen pauze in de gevechten heilzaam kan zijn voor de oplossing van een bloe dig conflict. FRANKRIJK Morgen zal Frankrijk wederom stemmen, nu om definitief te be slissen wie president zal worden* De Gaulle of Mitterrand. Hoe men ook over de Franse presi dent en vooral over zijn Europese en Atlantische politiek mag denken. De Gaulle lijkt vooralsnog verkies lijker dan Mitterrand, wiens aan hang van communist tot ultra rechts niet de indruk wekt ho mogeen te zijn. De vooruitgang in Europa wordt niet alleen tegengehouden door starheid ook te snel wisselende regeringen waarmee een Frankrijk onder Mitterrand ongetwijfeld te maken zal krijgen, brengen daaraan schade toe. Te hopen valt dat een moeizaam ge kozen De Gaulle in zijn politiek wat toegeeflijker zal zijn. Kwam hij deze week onder druk van de omstandigheden reeds niet uit zijn ivoren toren en liet zioh voor de televisie interviewen. UTRECHT De TEE-trein Zurich- Amsterdam js gisteravond even buiten Marloi door een defect aan een wissel- stel ontspoord. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan, maar de materiële schade is groot Het trein verkeer op dit traject heeft een uur ver traging gehad. De Belgische spoorwegen hebben zich later over de passagiers ont fermd. Met een andere TEE-trein kon den zij verder reizen naar Amsterdam, Weersverwachting DEN HAAG Zoals wy gisteren in een deel van onze edities nog kon den melden, hebben de voorzitters van de vier centrale werkgevers verbonden van het parlement en de regering over het minimumloon af te wachten en daarna hun besprekin gen voort te zetten. De kwestie van het minimumloon (het grote breek punt in de Stichting van de Arbeid) komt dinsdag stellig aan de orde bij de behandeling van „sociale zaken" in de Tweede Kamer. De zeven voor zitters kwamen overeen begin januari opnieuw by elkaar te komen. Na afloop van hun gistermiddag gevoerde overleg werd een perscom muniqué uitgegeven waarin de hoop wordt uitgesproken, dat in de uit spraak van parlement en kabinet .voldoende aanknopingspunten zullen zitten om het overleg over de cen trale loonpolitieke elementen te her vatten". Hieruit mag, zo vernamen wij gisteravond uit betrouwbare bron, worden geconcludeerd dat het niet uitgesloten is dat het afgeknap te beraad in de Stichting van de Ar beid tóch weer op gang zal kunnen worden gebracht. Minimum Niet alleen zal dan wellicht alsnog een akkoord over het minimumloon kunnen worden bereikt, maar zal er ook nog overeenstemming kunnen komen over de andere centrale loonpolitieke elementen: verdere arbeidstijdverkorting, koppeling van lonen aan de prijsontwikkeling en (Van onze soc.-econ. redactie) gelijke beloning v Veel zal eahter afhangen van het re sultaat van de Kamerdebatten, die dins dag beginnen, want de genoemde aan knopingspunten zullen zowel door de werkgeversorganisaties als door de vak beweging moeten worden „gezien". Uiterste Het zgn- zeven-voorzitters-overleg" (dat al vaker loonpolitieke crises heeft opgelost en va^gelopen besprekingen in de Stichting van de Arbeid weer op gang heeft gebracht) kon worden ge voerd, dank zij een initiatief van het Chr. Nationaal Vakverbond, dat na d« breuk in de Stichting de partijen op riep nog een „uiterste poging" aan te wenden om de knelpunten in de loon politiek voor volgend jaar alsnog uit de wereld te helpen. Het beraad, gevoerd in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad, duurde ruim een uur, waarin tevens de lunch werd gebruikt. Ir. J. Bosma. voorzitter van het Centraal Sooiaal Werkgevers Verbond, moest door ziekte verstek laten gaan. Zijn plaats werd evenwel ingeno men door de tweede voorzitter van het CSWV, ir. K. van der Pols. Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer H. J. de Koster, deelde na afloop mee dat het overleg in goede sfeer is verlopen. Aan beide kanten is de bereidheid uitgespro ken een gedachtenwisseling over de toe komst van het centraal overleg op gang te brengenal zijn de controverses „nog niet verminderd". DAR ES SALAAM Tanzanië heeft de plannen opgegeven voor een zeegaan de vloot. De twaalf Nederlandse marine mannen die voor de opleiding zouden zorgen hebben te horen gekregen dat zij niet meer nodig zijn. Nu en dan regen De Bilt verwacht tot hedenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Krachtige aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Zacht VOLAUTOMATISCHE HM N.V. Als er in Nassau, de zonnige hoofd stad van de Baha- ma-eilanden, gele gen in de subtro pische gordel bui ten het Amerikaan se continent, een schip binnenloopt, zijn deze jonge steunpilaren van de dagbladpers er als de kippen b(? om het laatste nieuws aan de pas sagiers en de be manning van zo'n schip te verkopen. En zodra de handel gedaan is, wachten z\j in het zonnetje op het arriveren van een nieuwe boot vol klanten. U kunt op een andere manier steunpilaar van de dagbladpers zijn. Het is voor u on nodig „Zie ginds komt de stoom boot" te róepéri. Via een bolbon van pagina 2 verkoopt u een abonnement voor de krant. Een kleine attentie van onze kant wacht u dan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1