Coco Chanel neemt het prima op tegen mannen EB H EENS? Voor slechte eters OBES5HSBBS1 Kaarsen met Kerst BLAD ZIJ Vrouwen zijn uitstekende chauffeurs De kerstboom in de huiskamer Zelf lampen maken Huishoudelijke kennis goed voor jongens Uiv ervaring als alleenstaande ZATERDAG 18 DECEMBER 196S leder half jaar is er een ndere mode! We zijn ®^benieuwd we vinden ondraaglijk en toch. De meeste li^nieuwe ontwerpen wor voortreffelijk door ^rouwen genaaid. Het mo- endidel zélf ontsproot aan lvc1mannen-hersens. Niet waar, de vrouw gaat bij voorkeur van de werke lijkheid uit. Het abstrac- Zooïte, de uitvinding, is de 10J<heren der schepping be tter toevertrouwd. Er is in 'arijs echter een vrouw, 'ie beide eigenschappen zich verenigt. Zij leeft gedurende veertig de mode-redactrices iaar overtreffende trap- n doen grijpen om haar reaties aan hun lezeres- tonen. Het is iabrielle „Coco" Chanel, ie nu zo ongeveer 90 aar moet zijn. Coco Chanel werd in Auverg- in midden-Frankrijk gebo- Zij stond op zesjarige leef- ngetijd al alleen op de wereld. Ze heJleefde en dat schijnt niet gsbileuk geweest te zijn met zus- »n en tantes samen. Toen ze Op een dag, >stien jaar oud was, vertrok ze laar Parijs. Haar eerste bouti- |ue werd in 1912 aan de Rue Jambon geopend. In die tijd ver- ziivaardigde ze slechts hoeden, liep zowat elke vrouw in die arna ontwierp ze bij die hoe- plaats met een sweater rond. i japonnen. Het geheel maak- onmiddellijk grote indruk op Ie Parij se vrouw. Aan de Fran- westkust in Deauville werd tweede boutique geopend. altijd navolging von den. Toen de Duitsers Parijs bezetten, trok zij zich terug en sloot het ,Jiuis van Chanel". „Coca" woonde in het Ritzhotel in Parijs. Verveelde het hotel leven haar? Moest zij haar inspiraties kwijt? Wilde ze de ouderdom uitdagen? Hoe het zij, in 1954 opende zij haar zaak opnieuw ...en is werkzamer dan ooit. Slechte eters onder uw kroost? Schep geen borden vol aardappelen op, en boter hammen slechts naar behoefte. Wat ieder kind wèl nodig heeft, kunt u in onder staande tabel, gerangschikt naar leeftijd, in grote trekken vinden. artikel melk kaas eieren groente (toebere5-' vruchten vlees of vis1) of peulvruchten aardappelen brood (in sneden) 8—10 jaar 11—14 jaar 2 lepels (200 g) 30 a 50 g 75 a 100 g 50 g naar behoefte naar behoefte 2 a 3 grote bekers 1 plak (15 g) enige malen per week 2 a 3 lepels (250 g) 3 lepels (300 g> zo mogelijk 100 g per dag 50 a 75 g 75 g 100 a 150 g 100 a 150 g - 75 g 75 a 100 g naar behoefte naar behoefte naar behoefte naar behoefte Lange slaiü.e vingers, een wilskrachtige kin, wipt gende blik dat is Choco Chanel die over. grootmoeder zon kunnen zijn. Zij verrast ieder seizoen de modepers met prachtige modellenvaak afgewerkt met galon (matrijs: Het Beste). Ze schijnt de klein ste jout vanaf het be gin al te zien. Trekt stukken textiel uit el kaar om weer een idee te proberen. Vaak moet ontwerpers en komt zegevierend haar salon dan ook die sfeer tevoorschijn. Dikwijls zijn haar t) van visfilets kan desgewenst minder worden genomen. Bent u ook één van die vrou- ren zeggen weer dat een vrouw wen die man en kinderen plots achter het stuur toch niks ge- verbaasd hebt doen staan met daan is, „ze zitten meer met hun de mededeling dat u autorijles hoofd thuis bij de kindern, dan ging nemen? Als reactie kwam bij het verkeer". Enfin, u kent dan een veel stemmig: „Jij....!" die verhalen wel. variërend van verwondering tot medelijden. U bent echter vast- Maar wi] hebben voor u, die besloten en rijdt al of niet ner- zich op een examen voorbereidt, veus wekelijks uw „instructie- 0f nog njet zeker weet wel of rondje geen rjjlessen te nemen, een op- ben. De studenten kijken toe, terwijl de berooemde professor een ingewikkelde operatie ver richt. Bij de presentatie van haar modellen laat ze niets aan het toeval over. Ze bekijkt met behulp van spiegels alles wat er gebeurt tijdens het showen van haar collectie en zit daarbij op de bovenste tree van een trap Origineel Chanelpokje met twee Gaat er Uts mUdanroert ae decentieve rakje,, afgeret met ^"nd. Niemand waagt he 7 haar tegen te spreken. Na het standje beklimt ze de trap-weer, vertelt de anek- „Mademoiselle". dote, woonde ze daar een polo- wedstrijd bij. Het werd koud. Tegenwoordig heeft zij een ge- Zij leende van een der spelers bouw van zes verdiepingen tot een sweater. De volgende dag haar beschikking in de Rue Cam- bon 31 in Parijs. Daar heeft zij haar ontwerpafdeling, met een boutique op de begane grond. Navolging Daar worden haar eigen merken saion aan uun, WIK ojcci levuuiscuijii. jjiiawijis zij 11 naai KorinVit een operatiekamer heb- modellen van mooie tweeds, bij- Maar u weet heel goed dat de beurend De na altijd afgezet met gallon of bewondering van man en kinde- ren er pas is, als het begeerde uitgebiesd. De Chanel-pakjes zijn nog altijd „in". Modieus, makkelijk, chique én draagbaar. w«een re» i uezen gaat er niets boven de ?rsiering met kegels, zoals de natuur die geeft. kerstboom terug te brengen tot de tijd van de eer- Christenen, die ln 's winters groenblijvende bomen en plan- ten symbolen van het eeuwige leven zagen. Daarom is het eigenlijk ver wonderlijk dat pas vele eeuwen later de kerst boom in zijn hui dige vorm ter opluistering van Kerstfeest zich deed spreken. Vele toenmalige theologen zagen er een heidense 1 boomverering in en spraken er hun 1 afkeuring over uit. Volgens prof. Dannhauer uit Straatsburg, een theoloog uit de 17e eeuw, werd er onder de verschil- lende dwaasheden, waar de mensen zich meer mee be- kamer maar al te gauw gedaan zie hielden dan met het met zijn groene pracht. Om de Woord Gods, ook een sparre- houdbaarheid te bevorderen la- j j- ten we er nog geen kruishout boom gereend, die in de <onder slaan Dat doen we iater huizen werd opgericht, be- zejf vóór we hem gaan optui- hangen met poppen en zoe- gen. Thuis zagen we eerst een tigheden. Hij voegde daar plakje van de stam af, waar aan toe: „ik ken de oor- door deze beter water zal kun- sprong niet, maar het is een non opnemen. Sommigen geven kinderspel en het zou vrij d« ™°rkeur aa° fl,nkïStlP i afzagen. Na deze operatie wat beter zijn als de kinde- wordt ten overvloede nog de ren geleid werden tot de bast tot 10 a 2o cm hoogte geestelijke cederboom Jezus weggenomen en dan zetten we Christus". zo mogelijk de boom buiten in De aversie van deze prediker een emmeer water, waar hij bij werd aanvankelijk gedeeld droog schraal weer ook nog door de meeste geestelijken, elke dag over de naalden ge- hetgeen vermoedelijk de sproeid wordt. Zo lang moge oorzaak werd dat de kerstboom lijk van de buitenlucht laten pr slechts uiterst langzaam zijn fiteren en dan. voorzien van weg, aanvankelijk alleen in kruishout, in een teil of emmer Duitsland, vond. Toch was dit met natte aarde of turfmolm optuigen van de kerstboom zetten. Eventueel nog met een heel wat onschuldiger dan de laag mos beschermd. Elke dag destijds met Kerstmis populaire maar we;r de stam begieten zal gebruiken als joelvuren en mas- de onttakeling enigszins kun- kerades, die tot uithuizigheid nen verschuiven, en uitspattingen leidden. Nu versieren wij ons sparretje sa- W» gelegenheid is een men met ol voor onze kinde- kerstboom op een kweken, te ren, also! het nooit anders is kopen, neemt er natuurlijk i geweest. Waar het kaarslicht flakkert, houden wij o deren gemakkelijker onze hoede en het schande om daar als moeder zefi|p, juwelen, cosmetica Chanel schiet zó in de roos natuurlijk accessoires ver met haar ideeën dat zij vrijwel kocht. De verkoopcijfers van haar beroemde parfum moeten in honderdveertig landen hoger zijn dan van welk ander merk ook. Daar werkt ze in haar fel verlichte salon. Zij veegt haar modinettes met schelle stem de mantel uit als dat zo te pas komt. Om haar heen staan haar medewerksters. Zij reiken haar spelden en krijt aan alsof het de instrumenten van een chirurg zijn. En misschien voelt zij zich wel zo. Haar schaar hangt aan een flinke parelketting om haar hals. Die schaar is haar belang rijkste gereedschap. Ze hapt er mee in de stof, links en rechts. Ze draait om de mannequin, die voor haar staat op een kleine verhoging, terwijl de andere mannequins op pluche stoelen langs de muur toekijken. Onder Een instructeur van een grote papiertje in handen'Ts.'ÊrdaTr Londense rijschool heeft aan de zien we erg tegenop. Je hoort redactie van een Engels vrou- verhalen van zes keer examen wenweekblad verklaard dat ver- gedaan en zes keer gezakt. Ande- scbejdene van 2jjn vrouwelijke leeflingen „uitstekende chauf feurs" worden. Volgens hem heb ben vrouwen op dit punt een voorsprong, omdat zij minder do minerend en bovendien veel leer gieriger zijn dan vele mannelij ke leerlingen. Meer gegevens vindt u in de folder „De voeding van de school gaande jeugd" (voor kinderen tot ongeveer 14 jaar), aan te vragen bij Het Voorl.bureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, Den Haag. De prijs is ƒ0,10. U kunt bestellen per briefkaart, waarop aan de adreszijde 15 cent aan postzegels extra is bijgeplakt (de prijs van het vouwblad -|- 5 cent administratiekosten). De aarts-knutselaar Piet Marée is onuitputtelijk in het bedenken en beschrijven van modellen. Zijn nieuwste boekje gaat over „Lam pen en kandelaars om zelf te ma ken" (Uitgave Zomer en Keuning, Wageningen 91 blz. 5.50) Hang lampen. wandlampen, schemerlam- Het lijkt wel of er nog nooit zo'n verscheidenheid aan kaar sen te koop is als dit jaar! Heel mooi vonden we de adventskaars mooi door eenvoud en symbo liek. Lang, glad en wit met daar op een streepje en datum: de be doeling is dat iedere dag een da tum opbrandt tot het Kerstfeest er is. Leuk voor een gezin met jonge kinderen. Zij zullen ook de tomaat, de aubergine, de ui en de tulp kun nen waarderen, kleurige bolle Een greepje gemengde kruiden kaarsen. Er zijn kaarsen als den- Kruidenboekje eenvoudig gerecht tot I pen, kandelaars met foto's en werk- culinair hoogtepunt maken. Katin- tekeningen. Van plastic mandjes, ka Hendrichs die over uiteenlo- bekers, borden afwasbak-bodems, pende onderwerpen allerlei voor een aardewerkpotje met enkele lichting geeft heeft in het boek bladzijden uit een oud boek of je „Kruiden voor de keuken" (Uit- zwart-wit vergrotingen van een gave Gebr. Zomer en Keuning, Wa- tekst in antieke letters, weet hij geningen 87 blz., 5.50) vijftig geu- lampen te formeren. Een beetje rige kruiden, tot en,met besprpfe^n. ~L,~ handigheid moet er Wel aan te pas Het kweken, de" toepassing, recep- die 'rinkéleh als 'de kaarsen bran- komen. Wie dat heeft, kan zijn ten, een lijst van ..Engelse namen den; ze. kosten 3. Er zijn ook hele familie van lampen voorzien en dat alles met foto's en duidelij- bloemenstandaards in porcelein ann verschillende lange dun- ne bloemenkaarsen. Praktisch en neboompjes, ook als Donald Duck, Kwik Kwek en Kwak en Heer Bommel. Wat deze laatste met Kerstfeest uitstaande heb ben, is niet duidelijk, maar ze vliegen veg, verzekerde ons de verkoopster. Opk zo'n bestseller zijn de ay gel-chimes: engeltjes TF7AT HEB ik dit jaar tochi V> weer veel gezwamd, denk ik. nu ik achter de schrijfmachine plof om de laatste gewone Open Brief van het jaar te tikken. Want immers, volgende week is hei Kerst en daarna Oudjaar, nek Nieuwjaar, in ieder geval bijzonde- re dagen. Dan zie je jezelf niet meer los van gebeurtenissen, dan ben je er middenin. Maar nu sta ik nog even in de gewonp week te tollen. Het krioelt in mijn hoofd van nog te schrijven brieven, te verrichten bezigheden, en op de trouwhartige brief van vanochtend „of ik nooit eens de kluts kwijt raak van al de dingen waaraan ik niet toekom" moet ik antwoorden: jó, ik ben eigenlijk altijd de kluts kwijt. Als je eens even mij zag zoals ik mezelf deze week zie. dan schaterde je. Als je een Picas- so-type was en met me aan de gang ging, schilderde je me met aan elke kant vijf armen als molenwieken en in een woest gezicht vijftig monden, allemaal aan de babbel. Achter mij een klok die altijd na middernacht wijst, een hol uur, aangeduid door flarden wolken voorbij een maan, sigarettenstomp- jes en sinaasappelschillen. \U IS dat niets bijzonders. Dit soort de-kluts-kwijt-zijn ken nen talloze briefschrijfsters. Alles went. De tijd voor Kerst is .voor iedereen druk, en de leukste mensen vind ik dan ook hen die ja .voorstellen „Woensdagmiddag nog even te vergaderen, het zal maar een half uurtje duren, we moeten toch héus nog eens zeer binnen kort met elkaar spreken." Alles gaat voorbij en alles komt in orde, dat staat vast. Wat niet kan. kan niet. Op een moment ldes je, en ieder kiest op eigen wijze. Menigeen kiest voor gezin en gezelligheid ia huis, maar soms kan men in dia keuze niet ontkomen aan de get dachte dat er een buurvrouw, eert famlielid, een zieke is dia vóórgaat. Soms wordt er een onbe redeneerde kerstkaart geschreven, soms wordt ook elders dan bij mij thuis een middernachtelijk uur vol geschreven, zij het zonder sinaasap pelschillen, en helemaal zonder si- garettenstompjes. Maar bij al dia bedrijvigheid zijn wij gewone men sen. Ik las vanavond dat een vadeg in Santa Monica, Verenigde Stat ten. het mandarijntje dat zijn docht tertje op haar hoofd had geplaatst, het kind was 5 jaar, wilde weg schieten. Helaas schoot hij zijrt kind dood. Dat is geen gewone man. Dat doen wij niet. Wij gedra gen ons als rijpe mensen en zijn stens; onheus als een kind e«»n hoqgsfp L, slecht rapport mee naar huls neemt of veel te trots als het een móói rapport toont, maar in beide gevallen is doden, ook daden van de ziel. ver van ons. Of niet?, dank ik. Heb ik het hele jaa* maar wat gepraat, uitgaande van een goedbedoelende mens? Hoe veel slordig denken is er bij onsl) Hoeveel oordeel? Hoeveel gemak zuchtige halfheid? Hoeveel vrien delijkheid ter wille yan een beden kelijke vrede? Hoe krijgt hij het de aandachtige lezer. En gaat aan zichtelijk geheel waar elke keuken- de slag. prinses blij mee zal zijn. Ook dit ontwerp is van „Mademoi selle": een geplooide rok onder een stralc jasje van zalm en groen- geruite stof. Bij dit Chanelletje hoort een zalmkleurige zijden blouse. Zij is nog altijd toonaangevend haar beweeglijke handen, uit in de modewereld. Men fluistert, romantisch de apotheker pot jes als kandelaar. Wanneer de kaars (waaraan een luchtje zit: hya cinth bijvoorbeeld) opgebrand is, houd je er een leuk wattenpotje aan over. Ooit van kaarskorrels gehoord? Ook al met een luchtje. De korrels zitten in een glas, de pit is er al in en smelt tot kaars 1,50. Dat de gothische en Gou- da-kaarsen nog altijd in trek zijn, naast al die fantasiekaarsen, voorspelt dat er dit jaar veel kaarsjes zullen branden. Heel ro- onderwijs aandacht aan mantisch vonden we ook het schaar in stukken knipt, brengt japon of pakje „origineel Coco' ze vliegensvlug met haastig aangereikte spelden weer bij In Amerika wordt bij alle takken huishoudelijke zaken besteed. De jongens zouden in ons land op donker houten stoofje, waarin lagere en middelbare school eveneens enig inzicht in huishoudelij- een groot soort waxinelichtje van drie a vier duizend gulden ke zaken dienen te krijgen. In Denemarken volgen jongens die in brandde. Daar kun je zelfs een wel vier tot zes weken moeten dienst zijn een huishoudelijke cursus. Door veranderde omstandig- klein potje thee op warm hou- wachten: Een echt Chanelletje heden, het werken van de gehuwde vrouw buitenshuis bijvoorbeeld, den: leuk als de kinderen uit is niet goedkoop. Er zijn dan wordt de huishouding immers meer en meer een aangelegenheid school komen in deze donkere ook een groot aantal „Chanel" waarbij man én vrouw betrokken zijn! Tenslotte werkt de Neder- dagen voor kerstmis. Zij is altijd dezelfde en altijd imitaties. Maar is navolging niet landse huisvrouw nog altijd de meeste uren per dag, van alle weer anders. Ze neemt het op het mooiste compliment dat er kende mensen, aldus de presidente van de Nederlandse Huishoud- tegen veel jonge en mannelijke bestaat? raad mevrouw A. T. Vos-Warnecke. blij i afloop de tuin gaat stofferen. Laat er een gaas- onder 'aP omheen binden en zet de geen kluit thuis in water. Eenmaal volgezogen wordt hij in een koperen pot. inmaakpot of als het niet anders kan. een emmer gezet met turfmolm of aarde en in 't laatste geval gecamou- Bij alle Kerstvoorbereidingen «eerd door een cache pol Later in de tuin levert zo'n kerstspar warmte en gezellig heid in de winter en nestgele- te zijn. Buiten is hét een feest opzichzelf boom te gaan uitzoeken, past op de plaats die wij nem Ul voor uitzochten. Natuurliil genh,ld v00r vogels E„ aIs moeten de takken zoveel meer komen, zijn het stuk voor lijk horizontaal staan. j}® stuk herinneringen aan de oog op de verlichting. ^Deboom m00jSte dagen van het jaar. A. C. MULLER-IDZERDA. Olie of gas Een algemene vraag tegen woordig is: Kan een kolen- of oliehaard worden omgebouwd tot gashaard? In de Consumenten gids lazen wij dat- ombouw wel mogelijk is door inbouw van een gasbrander, maar alleen wan neer de gasbrander wordt gele verd door de fabrikant van de haard in kwestie. Zo'n brandei- moet dus speciaal zijn gemaakt om achteraf in de haard ie kun nen worden ingebouwd, een kar weitje dat altijd in de fabriek zal moeten gebeuren. Voor an dere mogelijke oplossingen geeft het Gasinstituut niet de vereiste goedkeuring, wat inhoudt dat de verbouwde haard m een derge lijk geval niet op de gasleiding kan worden aangesloten'. Na het haken het smocken Hebben we ons vorig seizoen ijverig op liet haken geworpen, nu gaan we allemaal smocken. Nee, niet de traditionele baby- en kinderjurk jes, maar onze eigen japonnen. Man chetten en bovenlijf worden versierd door het smockwerk, gebreide trui tjes kunnen we in de taille door smockwerk accentueren, gebloemde jurken kunnen voorzien worden van een effen inzet bezaaid met smock- steekjes, kortom u kunt er van alles op fantaseren. Een Frans modehuis heeft het idee gebracht, en nu maar afwachten of het «teek zal houden. „Met grote verbazing lees ik de stukjes in uw krant van alleenstaanden: ik ben ook alleenstaande, maar om me eenzaam te voelen heb ik doodgewoon geen tijd schrijft mej. P. S. te G. „Ik heb een gezellige baan (on derwijs) en mijn werk doe ik met mijn ganse hart. Dik wijls kom ik doodmoe thuis, maar met een zeker welbe hagen sluit ik de deur van mijn flatje. Vrij, heerlijk, he lemaal vrij te doen en laten wat je wilt! Verder heeft vrij wel ieder mens iets moeilijks te verwerken; ik vind dat egoisme en zelfmedelijden vaak een grote rol bij ons spelen. We zijn op aarde om onze taak te verrichten. Er wordt niet gevraagd naar on ze wensen. Aanpakken, ma ken wat er van te maken is, met opgewektheid en levens lust!" „Het treft mij weer eens, dat er altijd nog alleenstaanden zijn die zich teleurgesteld voe len als anderen hun huis niet voor hen openstellen'schrijft mevr. M. M. te D. II. „Mijn vraag is. zien deze klaagsters de zaak niet wat te eenzijdig en te simplistisch? Gezinnen die wèl bereid zijn gastvrijheid te verlenen, hebben veelal hun „eigen" eenzamen die zij gere geld ontvangen. Passen oudere en vaak wat eenzelvige dames in gezinnen met jonge kinde ren? Waarom verwachten die eenzamen het van anderen? Als zij eens zelf begonnen een an dere eenzame te inviteren? In deze tijd zijn er bejaarden- sociëteiten en voor jongeren en ouderen veel mogelijkheden om anderen te ontmoeten, iets voor anderen te betekenen. Als men eens begon met die te benutten?" „In gezelschap praten vele da mes over hun kinderen en kleinkinderen. Als alleenstaande vrouw kan je daar niet over praten, dus luisteren! Wil je zelf eens iets vertellen over je huis of werk, dan luisteren ze nauwelijks, ik kan het niet ver dragen dat ze je vaak laten voe len: jij bent maar alleen, waar weet je van", schrijft mej. A. H. te L. Jk kan al jaren door rheu- ma mijn werk niet meer doen", schrijft mej. M. B. te R. „Maar ik ben bijna vijf enzestig jaar, dus mag ik niet mopperen. Als men niet tegen de eenzaamheid kan, zoals mej. S. te D. H., dan kan ze toch zélf mensen vra gen, dan blijft de deur bij de ander vanzelf niet voor haar gesloten, Met het oog op mijn ziekte is het beter niet in de avondlucht te gaan, maar als ze me halen en brengen met de auto dan pas ik met lief de op. Waarom eigenlijk niet? Dat by je naam noe men is voor mij ook geen drama. Wat hindert het? Als er bezoek is moet men niet altijd klagen, dat is voor de bezoekers vervelend. Ik zou mevr. K. te A. aan wil len raden een hond te ne men. Met een hond kan je ook praten en het is een ge zellig dier. Vraag zo nu en dan ook eens kinderen, maar niet bij de eerste de beste vlek op het kleed roepen: „O, wat vervelend!" De zon- jammer genoeg kunnen wij dat dag is voor mij zo om. Als m" je twee kéer naar de kerk gaat, koffie en thee drinkt, eet en wat leest, dan blijft er niet veel tijd over om je eenzaam te voelen. Nu, alle eenzamen zoeken een ande re eenzame en dat drama is opgelost." Met deze laatste zin sluiten we aan op dhr. A. B. te B. Hij schrijft: „De stukjes in uw krant zijn mij tot nadenken gaan brengen. Mej. S. te D. H. schrijft dat ze zich eenzaam voelt, nu wil ik dit zeggen: je hebt ook eenzame mannen. Maar daar is toch wel een oplossing voor te vinden, als er eenzame vrouwen zijn die de eenzaamheid met een man willen delen? Ik ben ja a ren weduwnaar weer een vrouw hebben, maar hoe vind ik haar? Je kunt toch slecht het hele land afreizen en vragen: is hier of daar geen eenzame vrouw? Als ik een adres had van een eenzame vrouw, dan zou ik haar graag willen schrijven. Kunt u. nu u zoveel brieven krijgt, mij geen adres sturen?" (Nee meneer B„ niet. Wij zijn nu eenmaal geen huwelijksbureau „Ik ben betrekkelijk jong, sta al bijna achttien jaar alleen", schrijft mej. A. H. te S. „Ik heb aldoor met 'n zwakke gezond heid moeten werken en ben nu al in die mate invalide dat ik „gelukkig" nog mijn handen en benen mits kalin aan kan gebruiken. Maar hoevelen lig gen er al niet jaren te bed? Hou ik dan niet over? Zon- en feestdagen, ik geniet ervan, ter wijl ik juist dan vaak alleen ben. Ik kan nog naar de kerk en voor het eerst sinds veertien jaar ga ik nu anderhalf uur per week 's avonds weg. geen ont spanningsavond, maar een leer- avond, waar ik nog nooit gele genheid toe heb gehad. Vanzelf zijn mijn dagen kort, door rust en zo, maar vervelen doe ik me nooit. Ik kan het daarom slecht hebben als anderen zoveel kla gen. Mijn leven was niet ge makkelijk, natuurlijk je mist veel. maar ruilen, o nee, ik zou het niet willen als ik daarvoor in de plaats moest missen wat ik nu heb." Mej. H. V. te L. heeft haar bejaarde vader verzorgd, toen hij stierf is zij pension gaan houden. „Dit is. als je wat ouder wordt, vrij zwaar werk. De meeste moeders hebben het op die leeftijd (ik ben zestig jaar) al rustig. Je moet hard werken, hulp nemen is niet lonend, om te sparen blijft er niet veel over. Als een vrouw weduwe is, krijgt zij weduwenpensioen, heb je jaren en jaren je ouders ver zorgd en je verliest ze daarna, dan moet je maar zien hoe je rond komt. Wij moeten zwoegen tot 65 jaar om dan eindelijk er gens recht op te hebben. Daar is toch iets onredelijks in! Kun- den?' Ons nieuwe onderwerp: „Folklore rond de feestda gen". Hebt u bepaalde ge woonten, tradities voor de feestdagen, zijn er streken in ons land waar iets bijzonders tijdens Kerst of Oud en Nieuw gedaan wordt? Laat ons meegenieten van uw er varingen, en schrijf meteen! VOOR DE verkiezingsstrijd van 5 december in Frankrijk spraken enkele kandidaten vooe de TV. Eén was op het kritieke moment zijn stem kwijt, één huil* de. Die moet eens vroeg naar bed, schreef iemand me die in Parijs d« verkiezingen van zeer nabij mee maakte. Ook hoorde ik dat protes- ven om toe te zien. dat er niet mei hun stemmen werd geknoeid. Nou jongens, denk je dan, zo zijn wij toch niet. Ons nationaal bestaan hangt toch niet van zulke ongewo ne mensen af. Wij zijn gewoon. Ja? Is er bij de groenteboer wel iemand gewoon als je daar vrou wen over elkaar hoort spreken? Of zonder hardop te praten, hoa denken wij over deze en gene? Nu niet denken dat ik zo aan het eind van het jaar een klein gewetens proefje wil doen. Ook niet met mezelf. Ik zie me alleen maar wat curieus staan midden in de drukte en ik moet lachen en vraag me al of het allemaal nodig was, die be drijvigheid, dat morrelen aan ande ren, dat rechtzetten, dat goeddoen, dat bijeenzijn, dat uitpraten, die bezinning. Als er geen vergeving was. wat een gekrioel, wat een potsierlijk gedoe, wij allemaal. Ik moest zaterdag in de stad zijn voor een cadeautje, meestal yer- mijd ik zo'n middag maar het moest. Men stroomde al weer naar huis, ik was laat De middag kleur de naar het Westen bloedrood tot lichtrood en ging boven mijn hoofd over in ijl- daarna nacht blauw. In het Oosten schitterde een ster. Toen kwamen vogels in de avondlucht dansen, zwermen vo gels. in vlagen vlogen zij compact, even later uiteenstuivend, van rood naar blauw. En terug en weer, als een tros. als een kleed vol spikkeltjes daarna, in een ge ruisloze dans. Vijf minuten, mis schien tien minuten, yoor zij het duister tegemoetvielen. TF/EER terug op de trottoir band waar ik stond, zag ik mensen langs me gaan. Dicht bij mij werd „patates" verkocht, men passeerde mij smullend uit het zak je, de mayonnaise om de mond. Schoenendozen onder de arm, te vredenheid op het gelaat. Bij hen hoorde ik. Ook heel gewoon, als het puntje bij het paaltje komt. Ook vol nalatigheid bij al het „doen". Ook vol wensen. Ook graag met schoenendoos. Ook zo potsierlijk, net als u. net als zij op zaterdagmiddag, vanuit de azuren hemel Gods gezien. Maar, wonder boven wonder, in Gods vergeving geplaatst. Daarin, en weer volko men de kluts kwijt zijnde, levend. En soms. zoals nu. als in een flits, als in een vijf-minuten-dans, besef fend hoe ONgewoon het is: dat welbehagen Gods.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15