NAVO: betere betrekkingen met Rusland en Oostblok Jji eeti fiatiÉe Commentaar Verstedelijking oplossen in Europees verband Young is de nieuwe stijl van jonge mannen van nü! Zeven Afrikaanse landen breken met Engeland Minder zwarte lonen Ruzie om bus Vliegtuigindustrie op Europa aangewezen DOE UW KERSTPOST AL DIT WEEKEINDE IN DE BUS! In verband m de kerstdrukte geeft PTT u een goede raad: Post uw corresponde wat eerder. PTT heelt dan ruimte voor tijdige bestelling. S3 alles goed/ en( uier VRIJDAG 17 DECEMBER !9o5 Ld hadj Nazi-proces in Stuttgart Getuige vertelt over bloedbaden in Tarnopol STUTTGART Fritz Weimer (62) vertelde hier gisteren als getuige in een nazi-proces van de bloedbaden in het concentratiekamp te Tarnopol. Bij massa-executies moesten achter elkaar evenveel Joden aantreden als er schut ters waren. De slachtoffers kregen een nekschot en een trap na om te zorgen dat zij in de grote kuil terecht kwamen. In de beklaagdenbank zat ex-chef van de Sicherheits-Polizei te Tarno pol, Herman Müller. Hij is de voor- Inaamste beklaagde in dit proces. Weimer beschreef hoe in de massa graven veel slachtoffers nog leefden tussen de lijken. Als een vader of moe der een kind op de arm droeg, kreeg deze het eerste schot. Tijdens de val I werd het kind doodgeschoten. Russische wapens naar Indonesië DJAKARTA Schout-bij-nacht Ja- tidjan heeft verzekerd dat de Indonesi- sche marine binnenkort een hoeveel- heid wapens van Rusland zal ontvan- gen, waaronder geleide projectielen. Minister van defensie Nasoetion had dit tijdens zijn jongste bezoek aan Moskou bereikt. Vernomen wordt nog, dat China des kundigen die meewerken aan de bouw van een textielfabriek bij Bandoeng naar Indonesië zal terugsturen. De Chi nese experts waren kort na de misluk te staatsgreep naar hun land terugge keerd. Ministersconferentie in goede sfeer PARIJS Blijkens het commu niqué aan het eind van de minis tersconferentie blijven de Navo- landen streven naar verder ver beterde betrekkingen met Rusland en de andere Oosteuropese landen. De conferentie is geëindigd in dezelfde goede sfeer als waarin zij is gehouden. Datum en plaats voor de volgende bijeenkomst: eind mei of begin juni te Brussel. Inzake Duitsland hebben de minis ters hun standpunt gehandhaafd, dat een oplossing alleen op basis van zelf beschikking mogelijk is. Inzake Vietnam herinnert het com muniqué aan de Amerikaanse bereid verklaring tot onderhandelen zonder voorwaarden. Inzake atoomwapens bleken de mi nisters bezorgd over het risico van ver dere spreiding. Inzake Rhodesië werd ingestemd met de Engelse politiek en zullen de Afrikaanse landen tot matiging wor den opgewekt. Toenadering Bij zijn vertrek van de conferentie zei minister Luns enige toenadering te zien in de houding van Frankrijk je gens de vijf. (Later, op Schiphol, t sprak hij van een soepeler Frans stand punt „vermoedelijk een gevolg van Waarom niet direct een „first class" aansteker? SILVERMATCH FIRST CLA88 Bogaers: twee regeringsnota s in '66 HAARLEM Bouwminister Bogaers heeft hieronder enige be schouwingen over de ruimtelijke ordening van ons land voor 1966 een tweede regeringsnota over dit onderwerp aangekondigd. De bewindsman zag de sterke stedelijke groei als het centrale vraagstuk. Deze groei is ongelijk verdeeld; er is een concentratie in 1 het westen, midden en zuiden, waar negen van de twaalf miljoen Nederlanders wonen. De minister zag het probleem in Europees verband. De concentratiege bieden in ons land zijn een onderdeel van het „centrale blok" der EEG: de economische ruggegraat van West- Europa, zich uitstrekkend van Noord- Italië langs de Rijn tot de Delta. Wij moeten er profijt van trekken, zei de bewindsman, dat niet alleen Nieuwe Waterweg en Noordzeekanaal, maar ook Scheldebekken en Eems- mond te onzer bescl ikking staan. Van de grote driehoek van verstede lijking vormt Randstad Holland een hoekpunt, Rijn/Ruhrgebied een agglomeratie in België en Noord- Frankrijk een. Buiten de noordflank van de driehoek (de lijn Alkmaar Arnhem) moeten we, zei de minister, het spreidingsbeleid krachtig voortzet ten; in de landsdelen zuidelijk van de noordflank zal het aankomen op goe de vormgeving en inrichting van de stedelijke gebieden. Daarbij zag de minister in het Bra bantse eetn uitgestrekte stedelijke zone ontstaan, als de tweede grote stedelij ke concentratie in ons land na de Randstad. OPENHEID Tussen de langgerekte zones van be staande en te verwachten stedelijke concentratie zag de bewindsman een gebied van open en landelijk karak ter; van de meerlanden en het Hol landse plannengebied door de Zuidhol landse waarden en het rivierenland in Alitalia bestelt 28DC-9 toestellen SCHIPHOL Alitalia heeft bij de Douglasfabrieken in Amerika 28 DC-9 vliegtuigen besteld. Met deze grote order doet de maat schappij een definitieve stap in de rich ting van een geheel uit straalvliegtuigen bestaande vloot. De DC-9 toestellen, ge schikt voor de middenafstanden, zullen geleidelijk het werk op alle Europese routes overnemen van de Caravelles, waarvan Alitalia er 20 bezit. Deze Franse machines zullen dan op hun beurt op de binnenland.se lijnen in Italië de 16 Vis counts vervangen, die nog in gebruik zijn. Naast de Caravelles, de Viscounts en straks de 28 CS-9 machines beschikt Ali talia voor het intercontinentale verkeer over een vloot van 14 DC-8 toestellen. Voorts zijn nog twee van deze grote straalmachines in bestelling. de richting van Peel en Midden-Lim burg. Die openheid noemde hij een bijzonder waardevol element. Maar er wordt al druk op uitgeoefend. Zo is de afstand van het stadsgewest Amsterdam (Uithoorn) tot de stedelij ke ring Rotterdam-Den Haag-Leiden (Alphen) nog amper 15 km. Dergelijke gebieden mogen volgens de minister niet bevriezen. Hij zag tal van kleinere en grotere kernen, die uitbreiding of afronding behoeven. Er moet ook door de provinciale be stuurders nauwlettend op worden toegezien. Wantrouwen tegen schoolse ervaring CHICAGO Eindelijk heeft Robert A. Wright verklaard gereed te zijn om zijn wetenschappelijke stellingen te verdedigen, nu de universiteit hem sinds 1909 voor de 312de maal heeft opgeroepen. Wright is van mening dat men eerst praktische ervaring moet opdoen, voordat men zijn studie beëindigt. Daarom deed hij in 1909 geen examen, maar ging naar Canada om zich met de fokkerij bezig te hou den. Hij werd specialist en werd zelfs uitgezonden naar het buitenland. Wrightt promoveerde op De vee-in dustrie in de VS en Canada. Zijn er varing heeft nu niets schools meer. Advies Lecanuet: niet stemmen op De Gaulle PARIJS Oud-verkiezingskandidaat Lecanuet heeft de 3,7 miljoen kiezers die hem steunden aangeraden in de tweede verkiezingsronde niet op De Gaulle te stemmen. Hij heeft hiermee een stap gedaan ten gunste van De Gaulle's tegenstander Mit- terand. Monnet, een van de grondleg gers van het Europa van de „zes" heeft ook laten weten dat hij zonder aarzelen tegen de president zal stemmen. Op de conferentie had minister Luns een uitvoerige uiteenzetting gege ven over Indonesië. Hij noemde de betekenis van de 30 september-bewe- ging daar nog steeds niet duidelijk. De Amerikaanse minister Rusk is via Madrid besprekingen met Fran co naar huis teruggekeerd. MOSKOU Persbureau Tass ziet door de conferentie te Parijs bewezen, dat de Duitse politiek van West-Duits- land en Amerika voor de andere bond genoten steeds minder aanvaardbaar Verwarring rond datum overleg EEG-ministers BRUSSEL Er was hier vandaag grondige verwarring, of de vijf wel of niet maandag in een vergadering van de ministerraad der EEG zullen bijeenko men. Men hoopte vandaag zekerheid te kunnen scheppen. Er was ook verschil van mening, of bij uitvoer van landbouwprodukten naar Oost-Duitsland de verordening van de EEG over de restituties moet worden toegepast. Bonn is tegen, omdat het een erkenning van Oost-Duitsland door de EEG zou betekenen. De tekst echter maakt voor Oost-Duitsland geen uitzonde ring: de ministerraad moet nu beslissen. Tot dusver staat Bonn alleen. Intussen is gebleken dat Frankrijk met 85,2 procent het meest profiteert van het EEG-fonds voor uitvoersubsidies. Alle andere landen moeten meer betalen dan zij ontvangen. Het betreft hier de eerste uitkering bij uitvoer naar derde landen (1962/63). Directeur G. W. van fraude verdacht VALKENBURG Manipulaties van de directeur van Gemeentewerken H., die zijn inkomen zou hebben verhoogd met het maken van bouwtekeningen voor particulieren de projecten wer den doorgaans door de Welstandscommis sie snel behandeld zijn voor Flod (fiscale opsporingsdienst) aanleiding ge worden een diepgaand onderzoek in te stellen. De directeur van gemeentewerken namelijk ook zijn extra verdiensten - - de fiscus hebben verzwegen. In de raad zijn reeds vragen gesteeld over de gang van zaken. In een besloten zitting ben B. en W. daarop gereageerd. De bouwtekeningen waren meestal ondertekend met de naam van een archi tect uit Vaals. Of de burgemeester, die voorzitter van de Welstandscommissie is, op de hoogte was van de gang van zaken niet bekend. Hangende het onderzoek irden geen maatregelen genomen. mode tot uw dienst TCm:si:.v yohso Kostuums van nü voor jongemannen, die niet van gisteren zijn! In Terlenka Young, de nieuwe Young stijl! Deze nieuwe mode lijn natuurlijk reeds bij pfrc. Desgewenst goed advies van onze mensen, die "jong" denken! Slank I-rij kostuum in kamga- rena/Terlenka. In multicolours Cmèt overruitl): modem grijs, pistol- blue of maremme-bruin. Dlaps zijsplitten. ift75 éë^^jöppenburg Kwestie Rhodesië op de spits Houding Egypte opmerkelijk LONDEN Tot dusver hebben ze- in Afrikaanse staten om Rhodesië hun diplomatieke betrekkingen met Engeland verbroken: Ghana en Tanza- nië (leden van Gemenebest), Guinea, Mall, Mauretanië, Kongo-Brazzaville en Egypte. De houding van Egypte is opmerke lijk, omdat dit land enkele dagen gele den nog een Afrikaanse ministersconfe rentie <Z> dinsdag a.s. te Addis Abbeba had voorgesteld. Londen is van oordeel, dat de over haaste actie van deze landen het Rho- desische bewind in de kaart speelt en geen bijdrage betekent tot een oplos sing. Wilson heeft op de VN een be roep gedaan. Engeland de tijd te ge ven. Engeland zal, zei hij, zijn pogin gen-zonder-geweld voortzetten totdat de rebellie is afgelopen. Toen hij zich Bij oversteken omgekomen GAASTERLAND De 49-jarige heer M. de Leeuw uit Rohel (Fr.) is gisteren in Gaasterland door een vrachtwagen aangereden. De man was op slag dood. Hij was uit meereed en AMSTERDAM Op de Javakade i~ het Amsterdamse havengebied is gisteren de 64-jarige havenarbeider K. Room door een achteruit rijdende bestelauto gegre pen en zestien meter meegesleurd. De man is in een ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. Paardrijdende predikanten BALTIMORE In april 1966 zullen de Amerikaanse methodis ten het tweede eeuwfeest van hun kerk vieren. Een dozijn pre dikanten heeft het plan opgevat, dit jubileum op bijzondere wijze luister bij te zetten, waarvoor zij wel wat zadelpijn over heb ben. Wonend in alle delen van de Verenigde Staten gaan zij de reis naar Baltimore te paard ma ken. Onderweg zullen zij daar bij preken, aldus de oud-metho distische traditie van de rondrei zende predikers in ere herstel lend. De oudste onder hen is de 77-jarige ds. Sumner L. Martin. Hij woont in Greencastle (India na) en moet een afstand van meer dan negenhonderd kilome ter afleggen. DEN HAAG Op basis van de thans aanwezige gegevens heeft zich, globaal gesproken, met betrekking tot de zwarte lonen een zekere stabilisatie met een lich te tendens tot daling voorgedaan. Aldus minister Veldkamp (sociale za- m en volksgezondheid), die aan de Tweede Kamer ter vertrouwelijke ken nisneming vier rapporten van de zoge noemde confrontatie-commissie heeft toe gezonden. In deze rapporten zijn tevens verwerkt de gegevens van de loontechni- sche dienst met betrekking tot de ontwik keling van de zwarte lonen. Hogere belasting voor de Belgen BRUSSEL De Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft met 112 tegen 86 stemmen de door de regering voorgestelde belastingverho ging goedgekeurd. De voorstellen voor zien in belastingverhoging tot een to taalbedrag van 13 miljard frank per jaar, rond een miljard gulden. Benzi ne, alcoholische dranken, petroleum- produkten, tafelwater en limonade in het bijzonder worden duurder. Ook de successierechten en registratierechten voor onroerende goederen zullen stij gen. Bij de inkomstenbelasting zullen alleen de inkomens boven de een mil joen frank per jaar 72.000) zwaar der worden belast. Jonckheer: band met Nederland bestendigen WILLEMSTAD De Antilliaanse mi nister-president dr. E. Jovkheer heeft zieh in de Statenzitting cp Statuutdag uitgesproken voor bestendiging van de bestaande verhoudingen binnen het ko ninkrijk. Het statuut, zei hij, is vrijwillig door alle rijksdelen aanvaard en nim mer opgelegd. Hij keerde zich tegen wie desnoods tegen hun wil, de status van onafhankelijkheid aan Suriname en de Antillen willen opleggen. Het volk van de Antillen heeft er volgens hem geen enkel belang bij, zijn zelf standig bestaan voort te zetten buiten het koninkrijk der Nederlanden. De Londense politie heeft gisteren beslag gelegd op een grote dubbeldeks bus, omdat het staatsvervoerbedrijf weigert een boete van twee pond te betalen. Volgens de busonderneming stonden er auto's geparkeerd bij de bushalte, waardoor de bus midden op straat moest parkeren. De politie haalde de geparkeerde auto's niet weg, in plaats daarvan werd de bus „opgebracht". De Griekse scheeps- magnaat Stavros Niar- chos is in Mexico in het huwelijk getreden met de 24-jarige Charlotte Ford, dochter van Hen ry Ford de Tweede. I Schaapherders in een verre vallei in Midden- Azië hebben gezien hoe een goudarend een vos- sejong in zijn klauwen greep maar zelf door de moedervos in de rug werd gebeten. De arend vloog met beide vossen weg de moeder had zich in zijn rug vastge beten maar stortte weldra wegens bloed verlies op de rotsen te pletter. Alleen de moe dervos overleefde het. I In de steden Madras. Calcutta en New Delhi is een speciaal inge richte autobus in ge bruik genomen, waarin door de rechterlijke macht onmiddellijk uit spraak kan worden ge daan over verkeersover tredingen van voetgan gers, fietsers en auto mobilisten. De bussen staan tijdens de piek uren bij de drukste maal de normale waar kruispunten en bieden de. plaats aan een rechter een griffier. Zij be- Zes Russen Britse commissie concludeert: Samenwerking noodzakelijk LONDEN De Britse vliegtuig industrie dient de grootste priori teit te geven aan nauwere banden met het vasteland van Europa, in het bijzonder met Frankrijk, wil zij blijven bestaan. Dit rapporteert een door de regering ingestelde commissie. Aangedrongen wordt op gedeeltelij ke staatseigendom van de twee grote Britse vliegtuigondernemingen de British Aircraft Corporation en Haw ker Siddely Aviation als onderdeel van een ingrijpend plan voor de reor ganisatie van de industrie. Op de regering wordt een beroep gedaan, op korte termijn het initiatief te nemen tot verruiming van de inter nationale samenwerking door een con ferentie bijeen te roepen van Europese Comfort voor de vatten banken voor ver dachten, getuigen en een kassa waar bekeu ringen ter plaatse kun nen worden betaald. I De vrachtauto die werd gebruikt voor het ver voer van de buit van Engelands grootste treinroof in 1963, is te Farnborough voor 1.550 pond sterling (15.500 gulden) verkocht, vijftig chemische fabriek Wolgagrad moeten voor de rechter verschijnen omdat zij afval in de Wolga hebben gepompt. De kostbare opbrengst aan kaviaar werd daar door aangetast. Grote hoeveelheden vis stier ven door de vervuiling van water. Daarbij wa ren waardevolle vari ëteiten van de steur, die kaviaar produceert. spoorreiziger UTRECHT Voelt de treinreiziger zich wel „thuis"? De internationale unie van spoorwegmedici gaat dit be studeren. Het onderzoek richt zich op de sfeer op stations, de duidelijkheid van de aanwijzingen, de loopafstanden, het comfort van het materieel, de bejege ning door het personeel enz. De spoor wegmedici willen dat de reiziger zich onderweg ook thuis voelt. Zij stellen voorts een onderzoek in naar de vermoeidheid en daaraan ver bonden aspecten van het waakzaam heids- en oplettendheidsvermogen van ministers van luchtvaartzaken. Op die conferentie dient een beleid op lange termijn te worden overeengekomen voor de vervaardiging van en de be hoefte aan vliegtuigen, welke politiek te zijner tijd zou moeten leiden tot de stichting van één Europese vliegtuigin dustrie met Europa als basismarkt. Het doel dient te zijn aan te sturen op een vliegtuigindustrie, bestaande uit de Britse, Franse, Westduitse, Ne derlandse en Italiaanse industrie, teza men met die van elk ander Europees land dat wil en kan deelnemen. naar het spreekgestoelte der VN be gaf, verlieten vele Afrikaanse delega ties de zaal. Inmiddels heeft Wilson te Washington besprekingen gevoerd met president Johnson. Toestel verongelukt? DEN HAAG Het Westduitse licht schip Kiel meldde, dat anderhalf mijl naar het noorden een vliegtuig in zee gestort is. Westduitse marineschepen en een reddingsvliegtuig hebben het bewuste gebied afgezocht maar mets gevonden. Situatie Vecht is verbeterd COEVORDEN Het peil van de vecht bij Gramsbergen is ongeveer elf cm gedaald. Het gevaar voor nieuwe overstromingen is geweken. Het water schap Loo- en Drostendiep heeft de dijkwachten ingetrokken. Bij Vilster- borg stroomt het water nog steeds door het in de dijk geslagen gat de polder in. Het waterpeil hier stijgt echter niet, omdat men via een afwate ringskanaal met ongeveer dezelfde snelheid kan lozen. De weg Haan- drik—Laar is nog steeds voor alle ver keer gesloten. NEW YORK De VN hebben met 83 tegen één stem (Zuid-Afrika) besloten tot een internationale confe rentie in 1966 over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Secretaris-generaal Thant zal de conferentie organiseren en datum en p'aats vaststellen. RIJTEST En hebt u goed meegedaan met de rijtest van de AVRO? Of hebt u zich alleen maar ongerust gemaakt over het feit dat 62% van de vooraf ondervraagden automobilisten in vier steden niet voldoende kennis van verkeersgevaren en -handelingen bleken te hebben? Heeft het u goed gedaan dat men het er in Utrecht het beste afbracht endat over het geheel de dames-autorijdsters de hoogste cijfers behaalden? Want zo bleek het wel te ztjn. Griezelig was de uitslag op enkele punten: 5% van de stedelijke deel nemers had nog nooit gehoord dat rechts voorrang heeft op de weg... lieve mensen, hoe zijn zij nog levend door het verkeer gekomen? En de resultaten bij het opmerken van ver keersgevaren waren helemaal bedroe vend. Bij het horen van deze uitslagen begrepen we goed. welk nut deze televisieuitzending kan hebben, wan neer er werkelijk intens werd mee gedaan door zoveel mogelijk kijkers- autorijders (sters), want voor ieder viel er toch wel een en ander uit te leren. Misschien helpen dergelijke testprogramma's nog beter dan de waarschuwingen van Veilig Verkeer op het scherm. Toch, wie nu maar trouw blijft kijken, zal in deeerstko- mende weken ook nog vaak-herhaal- de waarschuwingen tegen alcohol-bij- snelverkeer vernemen. Alleen maar toe te juichen. Gerton van Wageningen en Ageeth Scherphuis presenteerden de tekst vlot en duidelijk, zodat het wél een boeiend uurtje was. De KRO besloot zijn programma op Nederland 2 met een heel aardige vondst: Willibrord Nieuwenhuys die zoals gebruikelijk zijn overzees nieuws vertelde en vertoonde, had er voor deze keer een „echt Amerikaans tv- programma" van gemaakt, met com mercials en al. Hoe irriterend het met advertentiefilmpjes onderbreken van uitzendingen wel is, kon men nu eens goed beleven. Geen wonder dat de zonen en dochteren van Uncle Sam dit na zoveel jaren nu beu worden, zoals wij in de laatste tijd nogal eent vernamen. Rijnstaal mag nu werktijd korten DEN HAAG Staatssecretaris De Meijer (sociale zaken en volksgezond heid) heeft aan NV Rijnstaal (Arnhem) toestemming verleend tijde lijk tot een verkorting van de werk tijd voor 652 werknemers tot 24 uur per week over te gaan. De vergunning die voorlopig tot 29 januari is verleend, werd Rijnstaal op haar verzoek gegeven om zich aan te passen aan een gewijzigde situatie. Het bedrijf vervaardigt naadloze en gelaste stalen buizen. Ter beurze gin gen onlangs geruchten, dat het Hoogo venconcern Rijnstaal zou overnemen. Directie van Hoogovens en Rijnstaal onthielden zich van commentaar. Nieuwe bejaardenflat voor Wageningen WAGENINGEN Hier wordt een nieuwe bejaardenflat gebouwd, waarin honderd a honderdtwintig pensioenge rechtigden huisvesting kunnen vinden. Het initiatief is genomen door de Stich- vau ting Bejaardencentrum Wageningen, het spoorwegpersoneel. Een en ander nSnoUplh^H^r.n»g btima- staat te lezen in de NS-Dersoneels- 1SVSC/Ï verbond Humanitas, Nederlandse krant De knnnpW Personeels- protestantenbond en NVV-bestuurders- xrant ue koppeling. bond. Bouwkosten drie miljoen. Zeldzame kans Nederland heeft een zeldzame kans om mede te pogen internationale span ningen te verminderen en de vrede in Vietnam dichterbij te brengen. Ht comité van het Jaar van Internationa le Samenwerking bij de Verenigde Naties heeft zich bereid getoond een voorstel tot een periode van gebed en bezinnen voor aUe volkeren te gebrui ken als een initiatief voor de wereld vrede. Voorwaarde: dit voorstel moet gesteund worden door de Nederlandse regering. Inmiddels hebben de Victcong-auto- riteiten in Noord Vietnam zich bereid verklaard een periode „staakt het vu ren te houden gedurende acht uur en wel in de Kerstnacht, mits de te genpartij dit ook doet Welke belem mering is er voor de Nederlandse re gering om het eerst genoemde voor- i £aar rekening te nemen bij de VN.. Dit zal bovendien de moge lijkheid scheppen tot een week van bezinning op en een positief handelen ten opzichte vèn de vrede in de perio de tussen Kerstfeest en Nieuwjaar. Daarin zou dan ook al het mogelijke moeten worden gedaan om leed en onrecht onder de mensen te verzach ten. De krachten die op deze wijze aan bod komen, kunnen op zijn minst de pogingen tot verbetering der inter nationale betrekkingen dienen. De Nederlandse regering en ook verscheidene kerkgeno otschappen hier te lande zijn met het bedoelde voorstel al lang op de hoogte. Er is echter nog steeds niets gebeurd. Het Jaar van Internationale Samen werking loopt ten einde. De deur blijft nog maar enkele weken open. Als wij nu niets doen, laten we een geweldige kans voorbijgaan. Als chris- elijke natie dienen wij er rekening mee te houden, dat God ook of mis schien wel JUIST bij internationale vraagstukken van ons daadwerkelijke belangstelling verwacht Voorburg Meyr, P. gan Ernst

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7