Nieuw® Leidse Courant ZES UUR UANG, ZIJ AAN ZIJ w [Amerika! DERBY COLA DRINK Oplossing crisis in loon op komst Neef van Arie Blokland bij na zeker de dader Schirra: Je lippen bewegen Lovell: Ik kauw op kauwgom Partijen verzoeningsgezind. Zeven voorzitters gaan praten Snelheid bedroeg .maar 28.000 km Gemini-6 op t.v. PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE NV. Somerset Maugham (91) overleden weerbericht Donderdag 16 december 1965, 46ste jaargang directei/r: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StentvasKgh is ghebkva* mijn "Hart In teghenipoafl" Koningin betaalde een gulden tol en opende de langste brug van Europa Zie pagina 9 Maatregelen op komst in Limburg - pagina 5 IEDER BEDRIJF MAG VOORTAAN BOEKEN VERKOPEN - Pagina 7 De vakbeweging dringt erop aan dat er spoedig iets gebeurt voor de honderden arbeiders, die gedupeerd zijn door het sluiten van enkele textielfabrieken. Over een noodwet ter bescherming van deze ge troffenen zie pagina 7. Kapel voor Rekken - pag. Kernmerk Als een Boemerang werkte gis teren in de Tweede Kamer de aanval van de liberale oud-minis ter Witteveen op het plan van minister Bogaers om duurdere woningwetwoningen te bouwen. „Afgetreden ministers moeten hun mond houden" pag. 9 Boerderijbrand: 90 varkens omgekomen ALTEVEER Bij een brand in e« ndbouwschuur van de heer H. Tree ing zijn negentig varkens omgekomen, orzaak van de brand is vermoede- jk kortsluiting. De schade wordt ge- aamd op 50.000 a 60.000 gulden. lekker meesterlijk! BETALING ABONNEMENT De abonnees die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nog geen machtiging hebben ver leend om het abonnementsgeld automatisch te laten afschrijven, verzoeken wij vriendelijk vóór 1 11,30 voor het 2e kwartaal of 3,75 voor de maand januari over te schrijven op onze girorekening nr. 58936. Van de jaarabonnees zien wij gaarne 45.20 tegemoet. Voor abonnees die ons een mach tiging hebben verstrekt tot af schrijving van hun girorekening zullen wij, zonder tegenbericht aannemende dat men hiermee ak koord gaat. de gewijzigde prijzen met ingang van 1 januari toepassen De Directie. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Op zeer korte ter mijn, waarschijnlijk nog deze week, komen de zeven voorzitters van de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties bijeen om alsnog te proberen uit de loonpolitieke moeilijkheden te komen. Dit was het zeer positieve resultaat, dat gister avond kon worden meegedeeld na afloop van het beraad der drie werknemersvakcentralen. De werknemers blijven hiermee minister Veldkamp een slag voor, die voornemens is aanstaande vrij dag in het kabinet voor te stellen een wetje bij de Kamer in te die nen om rijksbemiddelaars de be voegdheden op loonpolitiek gebied te geven, die volgens het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen tot nog toe de inmiddels uiteenge spatte Stichting van de Arbeid had. In gezelschap van mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester van 's-Herhogenbosch, beantwoord den prinses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg op het bordes van het stadhuis gisteren de toejuichin gen van het belangstellende 'publiek. Behalve de pijl van het zeven-v zittersoverleg had het overlegorgaan van de drie werknemersvakcentralen gisteren nog een pijl op zijn boog. Rekening houdend met de mogelijk heid, dat het zeven-voorzittersoverleg onverhoopt mocht mislukken heeft men in een brief aan de leden van de Tweede Kamer uiteengezet, dat een minimumloon, het geschilpunt waarom de moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid draaien, fundamenteel be hoort tot een waarachtig sociaal beleid, ongeacht het geldende loonsysteem. Aan de Kamerleden en indirect aan de regering wordt ernstig in overweging ge geven te streven naar een wettelijke regeling van het minimum inkomen in Nederland. Zolang er nog geen definitieve wettelijke regeling bestaat, zou de rege ring, ingeval het bedrijfsleven zelf niet tot een aanvaardbare regeling komt, bij wettelijke noodvoorziening de bevoegd heid van de Kamer moeten vragen hier regelend op te treden. In beide gevallen wordt een wet van minister Veldkamp, waarin het College van Rijksbemiddelaars weer ten tonele zou worden gevoerd overbodig. Dit overbodig maken van minister Veld- kamp's plannen was gisteren het be langrijkste punt in het beraad van de drie werknemersvakcentralen. Zouden de Rijksbemiddelaars weer met grote bevoegdheden bekleed worden, dan komt er volgend jaar van een grotere vrijheid totaal niets terecht, maar bo vendien zou een loonchaos dreigen, omdat het College geen enkele greep heeft op het bedrijfsleven. Hier en daar werd al het geluid gehoord, dat af te sluiten looncontracten niet eens bij het college ter tottsing zouden wor den ingediend- (Voor vervolg zie pag. 7) Voor u na tuurlijk het bestel Origineel Amerikaans kalkoenkuiken op tafel! Kerstkalkoen uit U kunt zich niet beter wensen! Bestel vooral tijdig bij u k levensmiddelenleverancier. J grootwarenhuis of bij de goede slagerij, de voorraden vliegen weg! Panklaar i. 21 kg. ^oortreffelijkl ?5 KAAP KENNEDY Precies op het vastgestelde tijdstip hebben de Amerikaanse ruimtevoertuigen Ge- mini-6 en Gemini-7 gisteravond op 300 kilometer boven onze aardbol een „ontmoeting" gehad. De beide capsules, die met een snelheid van 28.000 kilometer door de ruimte zweefden, naderden elkaar tot een afstand van 1,80 meter. De ruimtevaarders Bornian en Lovell (Gemini-7) en Schirra en Stafford (Gemini-6) hadden op dat moment een belangwekkend hoofdstuk toe gevoegd aan de Amerikaanse ruim tevaarthistorie. Bij de start van de Gemini-6 gister middag om zeven over half drie be droeg de afstand tot de Gemini-7, die toen al elf dagen om de aarde cirkelde, bijna zevenduizend kilometer. Maar uur na uur werd de afstand tussen de beide ruimtevaartuigen kleiner. Om' even over half negen kwam het rendez-vous tot stand: hoog boven de Marianen-eilanden vlogen zij nog 26 kilometer van elkaar, welke afstand kort daarna nog werd verkleind tot Deze trucfoto laat zien hoe de twee ruimteschepen elkaar ont moeten BUSSUM De N.T.S. zendt vanavond >n samenvatting uit, die de Amerikaan- t.v. vanmiddag van de terugkeer van het ruimtevaartuig Gemini-6 heeft ge maakt. Via de communicatiesatelliet zal de terugkeer op Nederland 2 te zien zijn a 22.15 uur en op Nederland 1 om drie meter en ten slotte tot 1.80 meter. Kort voor deze ontmoeting verkeerde men op de grondstations nog even in het onzekere, doordat het radiocontact tussen de aarde en de bemanningen was uitge vallen. Maar even later meldde Tom Staf. ford, de tweede vlieger van de Gemini-6, met rustige stem, dat het rendez-vous tot stand was gekomen. (Voor vervolg zie pag. 13) (Zie .ook pagina 5). Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. Nieuwe moord in Houten (Van onze speciale verslaggever.) NIEUWPOORT/HOUTEN Nau welijks is er enig licht gekomen in de moord op Arie Blokland of de politie, dit keer de rijkspolitie van Houten en Schalkwijk, staat voor een nieuw probleem, waarbij moord niet is uitgesloten. Het betreft hier een 44-jarige Hilversumse arbeider A. P. Valk, wiens lyk zoals wij gisteren al in een deel van onze edi ties meldden werd gevonden in een sloot langs de weg Houten Schalkwijk. In de moord op Arie Blokland schijnt nu enig licht te ko men. Men neemt thans met grote ze- heel goed mogelijk is, dat de ouders derdaad mets afweten *- de aandeel van hun kerheid aan, dat de 37-jarige vee houder G. de G., neef van het slachtoffer, de dader is. De G., die in het politiebureau van Nieuwpoort ingesloten is, en drie ont kent iets met de zaak uitstaande te hebben, zal vandaag opnaeuw duchtig aan de tand worden gevoeld. Hij zal dan tegelijkertijd met de vondsten op zijn boerderijtje worden geconfron teerd. waarvan hij nog niets weet, daar hij zich sinds dinsdagavond in voor arrest bevindt. Een groepje experts van de rijkspolitie en van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft gisteren een groot deel van de dag besteed aan het „omspitten" van het bedrijfje van De G., die bij zijn oude vader en zieke moeder inwoont. Majoor De Vries is van mening, dat het NICE W. Somerset Maugham, de bezemde Britse roman, en toneel schrijver, is vanmorgen vroeg over leden na een dappere strijd tegen de gevolgen van een beroerte die hem vyf dagen geleden trof. Maugham was op 25 januari 91 jaar oud geworden. Hij woonde op 10 km van Nice aan de Middellandse Zeekust in de villa „La Mauresque". Zijn eiqde kwam vrij wel op dezelfde manier als dat van zijn oude vriend Sir Winston Churchill. (Zie pagina 7) de afschu welijke moord op Arie Blokland (Voor vervolg zie pag. 13) Een tentoonstelling in de Amster- danse RAI van 17 tot 22 januari zal in zicht gaan geven in de mechanisatie in de landbouw. Motto van de tentoonstel ling- „Goed transport minder kos- (^pmmipntarcn PRESTATIE Wel een zeer wonderlijke tijd bele ven wij, waarin de mens steeds ver der gaat in de beheersing van de ruimte. Opnieuw is een belangrijke stap gezet in die vreemde ont moeting over schijnbaar onmetelijke afstand. Zo beleeft de ruimtevaart de ene his torische dag na de andere en opnieuw is men dichter gekomen btf de eerste trede die een mens straks zal zetten op de maan. Streefdatum nu: 1970. Welk een kunnen is er in onze han den gelegd. En wat steekt tegenover dit veroveren van de ruimte het men selijk onvermogen om op het platte vlak van de aarde uit allerlei impas ses te geraken des te schriller af. Buiten kijf is de Amerikaanse voor sprong weer aanzienlijk vergroot Al blijft wat de Russen doen eveneens indrukwekkend. Het uitzien is al weer naar wat nu volgen gaat. KARTEL De „vereniging-met-de-lange-naam" heeft voorstellen ingediend om een intern conflict tussen uitgevers en boekverkopers te voorkomen. De vraag naar boeken heet groter dan de omzet bewijst. Het publiek moet met het boek vertrouwd ge maakt; vandaar méér verkooppunten. De voorstellen betekenen een laatste poging om ontbinding van het kartel te voorkomen. Bij niet-aanvaarding dreigt een impasse waarmee niemand is gediend. Wie let op de mogelijkheid dat het goede boek door groter produktie en relatief lager prijs in brede lagen van ons volk gelezen gaat worden, zal op aanvaarding van de voorstellen En de erkende boekhandel zal, door uitgebreid assortiment en kundige begeleiding, altijd bestaansmogelijk heid houden. MIEZERIG Miezerig noemt het blad Tijd en Taak het, dat wij uit een ANP-verslag van een PvdA-partijvergadering een her denking van dr. Kraemer zouden heb. ben geschrapt. Dat ze geschrapt is en er dus in hééft gestaan nemen we op gezag van het blad gaarne aan; als elke krant schrappen we veel om de be richtgeving bondig te houden. Maar dc eraan vastgeknoopte veron derstelling „als wilde men de na gedachtenis aan deze man mooi hou den" kijk, die vinden w ij nu mie zerig. De genegenheid van dr. Kraemer voor de PvdA was bekend. Hij was er ons niet minder om, evenmin als de redactie van Tijd en Taak zelf er ons minder om Ls. Wellicht ware het juist vermeld, indien het anders ware ge weest. Is overigens dc genegenheid voor een politieke partij vandaag nog iets wat opzettelijke vermelding verdient? De schrijver kon trouwens weten, dat nog op vele andere partijvergaderin gen ook zonder uitdrukkelijke publi- katie betreurde doden plegen te wor den herdacht. „Ze zaten me uit te lachen, omdat ik een uur lang binnen moest blij ven om te oefenen met dit mooie Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voorname - dik in het zuiden van het land hier en daar enige regen. In de nacht en och tend op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige, morgen later wellicht vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuid-oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). J?EN Amsterdamse brilmontuur-ontwerper heeft in Amerika rond- gekeken en daar een wintersportbril ontdekt, die alle eigenschappen zich verenigt, die een pas-beginnende skiër (of ski-ster) van zo'n geval mag verwachten. Bij het vallen en opstaan kan zo'n flatteuze bril immers wel eens een heel eind wegvliegen en zelfs als er een skilaars met zware stap op terecht komtgebeurt er nog niets. De bril is namelijk volledig onbreekbaar, het gecoate glas kan niet krassen en kan optisc.i worden geslepen. Eén ding kunt u er niet gemakkelijk mee doen: de krant lezen. Dan ziet u alles door een donkere bril. En dat hoeft ook weer niet. Zelfs de bolbon van pagina 2 kunt u gemakkelijk ontdekken zonder zo'n inge wikkelde wintersportzonnebril.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1