Straks geen steun meer voor Papoeastudenten Werkgevers bereidt in te gaan op suggestie C.N.V. Kamerleden mogen tips aan Vondeling inzien Werkgevers Het onderzoek: confrontatie met het Auschwitz-proces 'Geen geheimzinnigheid' MOORD KLM snijdt telefoon Geen snij tulpen J naar frankrijk: van Schreiner af tllfjï'sDï HOOP NU OP BIJSTANDSWET GEVESTIGD Man viel dood van vrachtauto Vakbeweging greep geboden kansen niet Negro song and dance company: een belevenis 9 WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 Ruim duizend brieven binnengekomen (Van onze parleroentsredactie) DEN HAAG Kamerleden die zich op de hoogte willen stellen van de honderden brieven met bezuini gingstips die minister Vondeling de laatste maanden heeft ontvangen, zal geen strobreed in de weg worden ge legd. „Kom maar gerust kijken. Al leen de brieven met een sterk per soonlijk karakter worden niet ter in zage gelegd", zei de bewindsman van financiën gisteren in de Tweede Kamer, waar bij de begrotingsbehan deling kritiek werd geuit op de mi nisteriële oproep om bezuinigings tips. „Ik ben er echt niet zo blij mee", verklaarde de heer Schollen (c.h.). De heer Kieft (a.r.) vond de oproep „nau welijks aanvaardbaar" en de VVD-er Joekes kwalificeerde 'm als „princi pieel onjuist". Hij zag er een „publie kelijk uitgereikt breve* van onvermo gen" in voor een „toch wel voortref felijk ambtenarencorps". Alleen de heer Engelsman (soc.) juichte de wed ijver in tips zonder voorbehoud toe. Minister Vondeling zei dat men zijn (terloopse) oproep moet zien tegen de achtergrond van de herhaaldelijk in de Kamer uitgesproken wens geen middel onbeproefd te laten om na te gaan of de overheid ergens ondoelmatig werkt. Het gaat hier om een belang waarover ook niet-ambtenaren best een mening mogen hebben. Een principe is hier niet in het geding. Het verwijt van geheimzinnigheid over en daarom pleitte hij (met andere spre kers) voor faciliteiten ten behoeve van weduwnaars met kinderen en buitenshuis werkende weduwen met kinderen, die de kosten van huishoudster of huishoude- 1 lijke hulp niet mogen aftrekken. Ook drong hij aan op aftrek van adoptiekos- ten als buitengewone lasten. Staatssecre taris Hoefnagels bleek bereid dit laatste in studie te nemen maar verder wilde hij niet gaan. Wel zegde hij nog toe de belastinghef fing bij invoer van gebruikte auto's uit Duitsland nader te zullen bestuderen. Vanuit de Kamer was erop gewezen, dat de „kneusjesinvoer" naar België geen moeilijkheden oplevert, omdat men daar van de binnenlandse cataloguswaarde en de leeftijd van de ingevoerde wagens uit gaat bij het bepalen van de invoerrech- De heer Engelsman (soc.) kwam nog met de suggestie om kleinere munten te maken met meer nikkel klachten over de onhanteerbaarheid (Vervolg van pagina 1) Behalve De O. ondergaat ook diens vader, die op dezelfde boerderij in net achterland woont, langdurige verhoren. Uit de verklaringen, die hij tot nu toe heeft afgelegd, is gebleken, dat hij zijn zoon op elke mogelijke manier tracht te dekken. Het onderzoek van de op „De Kaap" aangetroffen auto van Blokland is in middels voltooid. Met alles wat men gevonden heeft er zijn ook 'vinger afdrukken 4ij hoopt men nog deze week bij de oplossing van de gruwelijke moord te komen. De bloedsporen in de wagen wijzen er op dat er in geen geval in is gevochten. Naar de vermoedelijke gezette persoon, die de auto vrijdagavond om 8 uur in de Katendrechtsestraat zou hebben gepar keerd. wordt nog gezocht. Het buurt onderzoek dat wordt ingesteld, is in han den van de Rotterdamse recherche, die ..De Kaap" het beste kent Een van de vragen is. of er in de café's en bars in de omgeving vrijdagavond lieden ziin geweest, die op opvallende wijze aan het verteren zijn geslagen. Behalve de districtsvectierche van de rijkspolitie in Dordrecht, werken ook de groepen van Alblassordam. Hardinx- veld en Nieuwpoort aan het uitgebreide onderzoek mee. Duizend doden op Bali? DJAKARTA Meer dan duizend worden. De WD-er Joekes vroeg om voorbeelden, maar de minister wilde die niet op eigen houtje geven omdat prak tisch alle bezuinigingssuggesties op an dere ministeries betrekking hebben. „Harde houding De Kamer besprak gisteren de begro ting van het departement van financiën (dat is iets anders dan de z.g. algemene financiële beschouwingen over de rijks begroting, die in oktober reeds werden gehouden). De heren Schol ten (c.h.) en Joekes (lib.) klaagden over de „harde houding" die de fiscus aanneemt tegen over de in het bedrijf van haar man wer kende vrouw. Zij meenden dat de belas- de stand van zaken btf de tipgeverü. wees tinginspecteurs wat soepeler moeten op- de minister van de hand. Met de ruim treden en niet behoren te opereren vanuit duizend brieven zyn behalve waardeloze j de misvatting, dat met name in het mid- suggesties ook tips binnengekomen diedenstandsbedrijf veel gehuwde nader onderzoek waard zijn. Or. V deling heeft deze aan zijn collega's door gegeven. Het onderzoek kost tijd. maar er zijn wel reeds gevallen gesignaleerd, waarin onmiddellijk ingegrepen moest Nederlands schip naar Singapore gesleept SINGAPORE Het stuurloos gewor den Nederlandse vrachtschip Johannes de Hoop is gisteren de haven van Sin gapore binnengesleept door een fregat ivan de Britse marine. De Johannes de floop kreeg op ongeveer 160 kilometer buiten Singapore moeilijkheden met het Zuidoostelijke wind '11LT. Zowel boven midden- E ia als boven Scandinavië treffen we op het ogenblik een hogedrukge- bied aan. In het Scandinavische hogedruk- gebied komt voortdurend zeer strenge vorst voor. In midden-Europa kwam tengevolge van de uitstraling in de af gelopen nacht op vele plaatsen lichte vorst voor. In ons land daalde allee j het zuidoosten de temperatuur tot iets beneden het vriespunt. Een groot depressiegebied op de Oceaan is in de afgelopen 24 uur nog belangrijk dieper geworden. De kern ervan lag vanmorgen ten zuiden van IJsland. De fronten van deze depressie bren gen wat regen op de Britse eilanden. Ze verplaatsen zich nog langzaam naar het oosten, maar nemen bovendien in betekenis af. De kans. dat zij morgen ons land be reiken ivordt tamelijk klein geacht Zuidoostelijke winden zullen tame lijk droge lucht aanvoeren, waarin de temperaturen vannacht tot om het vriespunt kunnen dalen. De kans be staat. dat de temperaturen morgen overdag iets lager blijken dan van- Donderdag 16 december: zon op 8.42. onder 16.29; maan op 057, onder 13.41 Woensdag 22 december: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 december; 9.11 v.m.: 21.48 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur appel en een ei kunnen werken. Staatssecretaris Hoefnagels zei, dat een hard beleid van de inspecteurs met be trekking tot de belastingaftrek van ge huwde werkende vrouwen nodig is om een zekere afbakening van de toepassings mogelijkheden te krijgen. Bij al dit soort regelingen die door vele belastingplich tigen gebruikt kunnen worden, komt er een grote hoeveelheid jurisprudentie los. Omdat de belastingplichtigen geneigd zijn te overvragen, past de inspecteur een ietwat afwijzende houding, anders krijgt zo'n regeling een omvang die afbreuk doet aan de bedoelingen. Correcties van de zilverenrijksdaalders zijncommunisten zouden op Bali gesneuveld volgens hem niet van de lucht. Minister zijn in gevechten met aanhangèrs v3n Vondeling liet doorschemeren dat een anti-communistische en godsdienstige hervorming van het muntstelsel in stromingen, die een laag dodencijfer zou- overweging is, maar waarschuwde' Jen hebben. In Singaredja. Den Pasar en tegelijkertijd voor de conclusie dat „erl Negara zijn communistische eigendom- heel wat gaat veranderen". I ^en geplunderd en in brand gestoken. (Vervolg van pagina 1) Zoals bekend, is dit fonds in het voor jaar van dit jaar in het leven geroepen tijdens de gespannen verhoudingen, die toen bestonden als gevolg van het feit. dat de overeenkomsten voor een extra uitkering aan georganiseerde werkne mers als een sneeuwbal door het land rolde. De werkgevers zullen uit het' ga rantiefonds steun verlenen aan onder nemers, die zelfstandig niet zijn opge wassen tegen de dreiging van een even tuele staking. Bij de onderhandelingen over de bevoordeling van georganiseer- den hebben zich diverse stakingen voor gedaan. Zo lag de strokartonindustrie bijna een week stil. Overweging Ir Bosma zette in grote lijnen nog eens het werkgeversstandpunt m.b.t. mini mumloon en individuele bevoordeling van vakbondsleden uiteen. Wat dit laatste betreft, verklaarde hij dat de vakbewe ging er verstandiger aan zou doen naar uitbreiding van haar ledental te streven langs andere weg dan die van financiële tegemoetkomingen in de contributiebe taling; Hij gaf de vakbonden in over- De heer Kieft (a.r.) .meende, dat er weging daarvoor interne wegen te zoe- voor een gezonde vakbeweging in de toekomst". Over het mislukken van het overleg over het minimumloon zei de heer Bosma dat het voor de werkgevers heel onaan genaam is dat juist op een gevoelige kwestie als deze de onderhandelingen zijn stuk gelopen. De werkgeversorganisaties handhaven hun standpunt dat verhoging van het minimumloon van f 110 tot f 125 een zodanige opwaartse druk op het loon niveau zou hebben dat het een pertinente onmogelijkheid zou zijn om de ontwik keling buiten de gevarenzone te houden, temeer omdat de vakbeweging een ver laging van de leeftijd der „minimum lijders" van 25 tot 23 jaar heeft gevraagd. Het bemiddelingsvoorstel van de vakbe weging om per 1 januari een voorschot te geven en het minimuminkomen in het voorjaar aan te passen bij de gemiddelde loonkostenstijging noemde ir. Bosma „van weinig inhoud, omdat het minimum loon dan toch op f 124 a f 125 zou uit komen". SER-advies Meegedeeld werd dat de vier werk geversverbonden hun standpunt t.a.v. het minimumloon in een brief aan de minis terraad hebben uiteengezet. Zij hebben daarbU de regering aanbevolen om de inhoud van het begrip minimumloon (waardevast of welvaartsvast) advies te vragen aan de Sociaal-Economische Raad, Op de vraag of de werkgevers langs deze weg (evenals de vakbeweging thans wel wil) wensen te komen tot een wette lijk minimumloon antwoordde ir. Bosma, dat deze vraag in de SER dan eveneen: ter sprake zou kunnen komen. „Wij wij zen een wettelijke minimumloon voors hands niet af', zo voegde hij daaraan toe. Nieuwe wraakoefening na mislukte fusie (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De ruzie tussen de K.L.M. en de chartermaatschappij Schreiner Airways, die zich tot nu toe alleen rond de conferentietafel mani festeerde, is op Schiphol meer in de openbaarheid gekomen nu Schreiners drie telefoonverbindingen met de cen trale van de K.L.M. zijn afgesneden. Schreiner is thans aangewezen op de verbindingen van de stadslijn van de K.L.M., die meestal overbezet is. Dit betekent, dat Schreiner voor velen „in gesprek" !s en dat ook eigen mensen soms uren op doorverbinding moeten wachten. De maatregel is een nieuwe „wraak oefening" van de K.L.M. sinds enkele maanden geleden de fusie-besprekingen tussen haar en Schreiner mislukten en de K.L.M. alle medewerking aan en samen werking met de onafhankelijke maat. schappij verbrak. Zoals bekend, is de fusie indertijd wel tot stand gekomen met Martins Air Charter (MAC). Schrei ner kon echter niet akkoord gaan met de voorwaarden, die de K.L.M. voor samen werking stelde. Kinderachtig In luchtvaartkringen beschouwt men j de houding van de K.L.M. ronduit als kinderachtig. Men toüst erop, dat de K.L.M. een wereldmaatschappij is en Schreiner een veel kleinere onderne- Den Helder geh. bew i zzw Ypenburg geh.bew. zzw Vlissingen geh, bew. z Eelde motregen 1 zzw De Bilt geh. bew. z Luxemburg Parijs g Nice Berlijn Frankfort München Zürich Rotterdam knoopt groot tapijt voor Beatrix en Gaus ROTTERDAM Rotterdamse huis vrouwen willen prinses Beatrix bij baar huwelijk een handgeknoopt tapijt aanbieden, dat de Inwoonsters van Rot terdam zelf zullen vervaardigen. Hiertoe zal in de hal van een dag bladbedrijf aan de Schiedamsevest een weefgetouw worden geplaatst waarop tegen 5 april de 675.000 knopen van het bruine, vijf bij zes meter grote tapijt moeten zijn gelegd. De initiatief neemsters verwachten dan ook dat hon derden vrouwen per dag zullen mee werken. Mej. mr. Zeelenberg, wethouder van Rotterdam, zal zaterdag 18 december de eerste knoop leggen. In 1936 werkten 38 000 Rotterdamse vrouwen mee aan een tapijt voor het huwelijk van prinses Juliana. Al eerder besloot de K.L.M. de leve ring van lunches en dineri aan Schreiner- toestellen te stoppen (wat voor de K.L.M.- keuken een omzetderving van een half miljoen gulden betekent), terwijl ook de gezondheidsdienst van de K.L.M. geen zaken meer doet met Schreiner. Dit be- tekent, dat personeel, dat moet worden ingeënt hiervoor nu naar Amsterdam Overigens hebben deze maatregelen weinig effect gehad: Schreiner vervoert het komende vakantieseizoen meer toe risten dan MAC en K.L.M. Minister Bot van Ontwikkelingshulp s gisteravond naar Londen vertrokken im daar met de regering enkele aspecten 'an de ontwikkelingspolitiek te bespre- DEN HAAG Mogelijk komt de uit' voer van snijtulpen naar Frankrijk vlak voor Kerst stil te liggen. In het seizoen 1964/65 voerde Nederland twaalf miljoen snijtulpen naar Frankrijk uit: de totale veilingomzet bedroeg 130 miljoen stuks. Frankrijk beroept zich bij de EEG op de aanzienlijke in maar als eigenlijke oorzaak wordt ge zien de in Nederland bestaande i mum-exportprijzen en minimum-maten voor de bloembollen. De Franse telers willen als grond stof goedkope, kleine bollen uit Ne derland kunnen betrekken. Voor het produktschap voor siergewassen was Franse voornemen gisteren reden tot uitvoerig beraad. Een voorstel van het scheidende be stuurslid Kralt (77) om de minin exportprijzen en -maten af te schaffen zal op 11 januari nader worden be handeld. Brussel moet zijn visie op het Franse voornemen nog geven. Benoemd tot burgemeester Helmond: mr. J. A. Geukers, thans bur gemeester van Bolsward. De heer Geu kers is lid van de KVP. Stichting ziet inhoud van kas steeds verder slinken Var> èen onzer verslaggevers 1 DELFT De stichting Hulp afin Studerende Papoea's ziet met zorg de inhoud van haar kas slinken en poogt thans uitkeringen te krijgen krachtens de per 1 januari in wer king tredende nieuwe bijstandswet. Onder de dertien met haar financiële steun studerende Papoea's heerst al geruime tijd ongerustheid. Zal men de studie kunnen voortzetten? Of zal er met het langzaam leegstromen van de kas een einde aan moeten komen? Stichtingspenningmeester J. van Schaik 'trecht verklaart: „we doen al het mogelijke de maandelijkse bijdrage (f 200) te handhaven, maar of dit ook mogelük zal blijven, staat te bezien. Tot toe heeft echter geen enkele stude rende (voor het grootste deel mulo- en middelbare scholieren) zijn studie hoe- ;n op te zeggen. Afgelopen zomer al heeft de stich ting de Papoea's ervoor gewaarschuwd dat de bodem van de kas in zicht kwam. Zij raadde hen aan contact od te nerhen met de gemeentelijke dienst van de sociale zaken in hun woon plaats. Tot nu toe heeft dit echter niet tot de gewenste resultaten geleid. De dienst in Den Haag, waar vier od ;n Rijswijkse mulo gaande Haagse Papoea's aanklopten, kreeg „neen" te horen. De stichting ging daarop in be roep, maar dit werd afgewezen: uitke ring krachtens de bijstandswet kon niet worden verleend. Thans heeft de stich ting de kwestie aanhangig gemaakt bil Ged. Staten. Een uitspraak is er echter nog niet. GIFTEN De stichting, die midden 1963 werd od- gericht, is geheel afhankelijk van parti culiere giften. „Aanvankelijk ondervon den wij veel belangstelling (op giro 46246 de Nutsspaarbank in Utrecht, t.n.v. de Stichting), maar de omvang van de giften neemt elke maand af", aldus de heer Van Schaik. „In totaal hebben we 68.000 gulden ontvangen, waarvan er 61.000 zijn uitgegeven. Hoop hebben wii nog op de hervormde en gereformeerde kerken, die wjj vorige maand een circu laire met een verzoek om hulp stuurden. Waarschijnlijk zullen volgend jaar collec- s voor ons worden gehouden". Overigens ziet de stichting nog steeds kansen •;in'-de bijstandswet, ondanks het i" vajt-'Deu Haag. De-kaarten zullen anders liggen, als de Papoea's tot Neder lander zijn genaturaliseerd. De meesten hebben, aldus dé heer Van Schaik al voor 1 oktober een aanvraag daartoe ingediend, maar er is nog niet bekend in hoeveel gevallen dit verzoek is ingewil ligd. ANDERE LEZING Met djt beeld van de situatie geeft de heer Van Schaik een geheel andere le, zing dan de heer M. W. Kaisiepo, die voor de stichting werd opgericht, voorzit ter was van het comité hulp aan stude rende Papoea's. Volgens zijn verklarin gen zouden al vier Papoea-jongeren hun studie door geldgebrek hebben moeten beëindigen. De stichting ontkent dit geeft wel toe dat men de jóngeren aanmoedigt voor bijverdienste te zorgen. Slaagt men hierin, dan wórdt het maan delijks verdiende geld afgetrokkenvan de stichtingsbijdrage. Over de enkele jaren naar West-Irian teruggekeerde Papoea-studenten zeet de heer Kaisiepo: „De meesten willen weer terugkomen. Ik heb al vele tientallen brieven gekregen van Jongeren, die hier Nederland hun studie willen hervat ten. In Holland blijken daarvoor geen mogelijkheden te zijn. De zg. universiteit daar, blijkt op een zodanig niveau te staan dat niemand van de Jongeren, die in Nederland hun studie begonnen, daar li inschrijven". Sommigen van hen hebben het in Dja- karte geprobeerd, maar ook d§ar wilden zij niet blijven. Overigens komen die verzoeken", aldus de heer Kaisiepo. „niet tlleen uit West-Irian. Uit andere delen 'an Indonesië hebben wij 700 verzoeken gekregen van jongeren, die hier willen komen studeren". Een verheugend telegram van een paar dagen geleden meldt: het slagen van de eerste zeven Papoea-studenten aan de universiteit van Port Moresby in Austra lisch Nieuw-Guinea. Drie van hen in de medicijnen, vier in de elektrotechniek. (Van onze correspondent) GEERSDIJK De 64-jange heer A. J. Hendrikse uit Wissenkerke is gistermid dag op de boerderij van zijn zoon in Geersdijk verongelukt. De heer Hendrik- bevond zioh bij hert laden van pakken stro op een vrachtauto. Toen een pak stro verschoof, verloor hij het evenwicht en kwam met het hoofd op de betonnen vloer terecht. C.hr. Middenstandsbond (Van onie soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Christelijke Mid denstandsbond spreekt in zijn orgaan van deze week de verwachting uit dat de sociale verhoudingen in ons land moeilijke weken tegemoet gaan als gevolg van het vastlopen van het over leg in de Stichting van dc Arbeid achtereenvolgens over het loonpolitie ke systeem, het minimumloon en de bevoordeling van georganiseerde werk nemers. Men kan de schuld gemakkelijk aan de ondernemere geven, aldus de CMB. „Wie evenwel serieus onderzoekt welke eisen de werknemers hebben gesteld en welke kansen zij hebben gehad en niet gegre pen om tot overeenstemming te komen met de werkgevers, moet tort de conclu sie komen dat de werkgevers verplicht waren hun natuurlijke funertie te vervul len „neen" te zeggen en de eerste ver antwoordelijkheid te nemen voor het be vorderen van een verantwoorde sociale en economische ontwikkeling in de ko mende maanden, ook al zullen de dag bladpers en massale delen van ons volk van mening zijn dat de werkgevers weer eens akelig krenterig zijn geweest. Ook het onbegrip en de smaad schijnen in Nederland de natuurlijke beloning te rijn voor het behartigen van de functie van het werkgever zijn", aldus de Chr. Mid- densrtandsbond. Kettingbotsing op rijksweg 13 DELFT Op rijksweg 13 onder Delft zijn gisteravond half zeven dertien auto's in een kettingbotsing geraakt Twee auto's moesben worden wegge sleept. Twee personen zijn licht gewond. GAANDEREN Servicemonteur H. Maas (30) is gisteren gedood toen zijn auto op een met automatische knipper- lichtinstallartie beveiligde overweg door een trein werd gegrepen. Van zijn ouders, eveneens in de aurto, werd de vader le vensgevaarlijk gewond en bleef de moe der nagenoeg ongedeerd. Hero verleg of bemiddeling mogelijk eerst afkoelen (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN I>c vier cen trale industriële werkgeversbonden staan niet afwijzend tegenover het voorstel van het Christelijk Natio naal Vakverbond om. ito het vooruit zicht van een hardé sociale strijd, langs de weg van heroverleg of be middeling een uiterste poging te doen AMSTERDAM Een enthousiast publiek in het Amsterdamse Carré heeft gisteravond de première gezien van The prodigal son (De verloren zoon) door de Negro song and dance company uit New York. Met zang, dans en meditatie werd dit bijbel verhaal voorgedragen, misschien moeten we spreken van uitgedragen: Wat deze mensen brengen is zo hart- veroverend, dat men er niet nuchter bij kan blijven zitten. De blijheid die van de gezichten uitstraalt als de verloren zoon teruggaat naar zijn vader is een unieke belevenis. De spelers willen hun blijheid graag uitdragen. Regelmatig DEN HAAG Na het grote Ausch witz-proces in Frankfurt, waarop van de 16 verdachten er twee werden vrij gesproken, één tijdens het proces over leed, en 6 tot levenslang veroordeeld werden, schreef Peter Weiss, de be gaafde auteur van „Marat", mede aan de hand van de verslagen van dit pro ces in de Frankfurter Allgemeine Zei- tung door Berend Naumann zijn „ora torium in elf zangen" Die Ermitlung, door Gerrit Kouwenaar vertaald onder de titel: Het onderzoek. Het is een haast klinische benadering van het onvoorstelbare gegeven „Ausch witz". Eerder een confrontatie met de rechtspleging in West-Duitslamd, dan met het gebeuren van de misdaad zelf. hoewel deze uiteraard constant de af schuwelijke achtergrond vormt. Daarom is het stuk ook niet direct emotioneel, maar wel indirect, tenminste als men met enig voorstellingsgevoel de taal van de rechtszaal tot zich door laat drin gen. Dan is het nog emotioneel genoeg. Echter Peter Weiss wil op deze wijze achter de drijfveren en oorzaken van Auschwitz komen. Hij wil het vreselij ke gebeuren verklaren uit de maat schappij die deze misdaden toeliet. Zelf heeft hij in een interview gezegd Auschwitz te zien als de consequentie van hét kapitalisme en West-Duitsland als de voortzetting van Hitlerduitslaind. Hij zelf gaf zijn sympathie aan de D.D.R. Een hoogst ongelukkige uiting, want behalve dat zo'n uitspraak twee feite lijke onjuistheden bevat, worden de slachtoffers van Auschwitz erdoor de willoze elementen in een politieke tegen stelling van d'it moment Beide partij en proberen politieke munt te slaan uil het proces. De Duitse pers staat dan ook vol ingewikkelde redeneringen ter zake. Men zou er Auschwitz zelf haast door gaan vergeten. Daarom is het beter het stuk van Peter Weiss of liever: het orato rium. want van een toneelstuk heeft het met opzet niet veel in zijn we zenlijke inhoud tot zich te laten door dringen. Voor de Nederlandse Comedie heeft de Münchener regisseur Peter Palitscb dirt op een zeer sobere wijze gedaan. Hij heeft begrepen dat dit een Leerstuk ls dat zich richt tot het intellect van he publiek. Daarom heeft hij terecht de muziek van Nono (bij de Er-win Pisoator-opvoering gebruikt) achterwege gelaten en slechts tussen de „zangen" door een Duitse soldatenmars of derge lijke muziek laten spelen om in het voorbijgaan de sfeer aan te geven. De leden van de Nederlandse Come die hebben zich geheel bij de sobere stijl van de regie aangesloten en de tekst puur. haast objectief gebracht, als een muziekloze litanie. Han Bentz van den Berg is de rech ter, Julien Schoen-aerts de aanklager en Guus Oster de verdediger. De vrouwe lijke getuigen werden voorgesteld door: Mimi Boesnach. Elisabeth Hoytink en Nell Koppen. De mannelijke getuigen speelden ook de rollen der 18 verdach ten. Zij waren met 13 acteurs in to taal. Uiteraard leent zich zo'n vorm van politiek toneel niet voor toejuiching. Het wordt slechts gebracht opdat men zich zo nauwgezet mogelijk op de hoogte kan stellen van wait er in Auschwitz tegen de mensheid is mis- De Nederlandse Comedie moet men voor deze sobere presentatie ten zeer ste erkentelijk zijn. Ev. Grolle Marion Williams werd ook het- publiek met handgeklap in de voordracht betrokken, waarbij een zanger de zaal inging. Echte zuivere zangstemmen zal men niet vaak onder deze spelers aantreffen. Maar daar komt het ook niet op aan. De spiritual is een kreet van blijdschap of onderdrukking. Het is een belevenis om de al wat ou dere Vinnetrte Carroll in haar lied te zien opgaan, waarbij zij regelmatig met de voeten tapt. Na de pauze trad gospel-zangeres Ma rion Williams op. Begeleid en gestuwd door de groep zong zij haar spirituals en blueses. Weer geen mooie stem, maar het gaat weer om de uitdraging van een over tuiging. Het publiek reageerde zeer en thousiast. reden waarorr. zij aan het ein de van de avond een lange toegift gaf. Tot slot bracht zij het bekende „We shall overcome", waarbij zij een heer uit de zaal op het toneel haalde. Het was een machtig en tegelijk dramatisch slot van de avond. Tom Blom de diepgaande geschillen tussen werkgevers en werknemers op loop gebied bij te leggen. Dit bleek tijdens een gistermiddag met spoed in fyet Kurhaus belegde persconferentie van de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden. In deze raad werken samen het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, het Nederlands Katholiek Werkgeversver bond, het Verbond van Nederlandse Werkgevers en het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in Nederland. Na Kerstmis De voorzitter van het Centraal So ciaal Werkgeversverbond, ir. J. Bosma. verklaarde dart de werkgevers een se rieuze poging van werknemerszijde om tot heroverleg te komen niet zullen afwijzen. ..Maar het is beter daarmee dan te wachten tot we kerstmis en nieuwjaar gevierd hebben, opdat de gemoederen wart kunnen afkoelen. Bovendien hebben we na nieuwjaar meer kijk op de gang van zaken bij de onderhandelingen in de bedrijfstak ken". aldus de heer Bosma. die daar aan toevoegde er geen bezwaar tegen te hebben, dat .-een paar mensen dan eens om de tafel gaan zitten". Waardering De heer H. H. Wemmers, voorzitter van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers, verklaarde het initiatief van het CNV toe te Jui chen en er ..alle medewerking" aan te willen geven. „Wij hebben veel waardering voor het standpunt van deze vakcentrale dat het uiterste moert worden gedaan om strijd en chaos te voorkomen. Er zijn echter nog enige onduidelijkheden, zoals bijv. de vraag welke inhoud het CNV zou willen geven aan een eventuele commis sie van eoede diensten. Moert bijv. minis ter Veldkamp daarvan ook deel uitma ken?" zo vroeg de heer Wemmers zirii af. De voorzitter van het VPCW ver klaarde voorts in de jongste rede van de voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens. enkele constructieve elementen te hebben ontdekt. Het is nog niet bekend of ook de beide andere vakcentrales het voorstel van het CNV zullen ondersteunen- Zij zijn er. zoals wij gisteren berichtten, wel direct van op de hoogte gesteld, Het overleg orgaan van de vakcentrales komt woens dagmiddag in spoedvergadering Utrecht bijeen. Vijftigduizend man bij Fiat weken zonder werk TURIJN Bijna 50.000 werknemer van Fiat hebben bericht ontvangen da het werk voor hen tussen 22 decem ber en 6 januari stil zal staan en 6000 anderen zullen tussen 23 en 28 decem ber niet wenken. Fiat heeft 100.000 man in dienst. Fiat ontkent dart dit een gevolg is van de economische slapte, maar noemt technische reorga nisatie de oorzaak. De vakbonden heb ben geprotesteerdIn oktober werden 45.000 arbeiders vier dagen geschorst, ook toen was reorganisatie de oorzaak genoemd. De schorsing heeft betrek kin op de autotfabrieken. Fiart maakt ook vliegtuigen, spoorwegmatoriaad en scheepsmotoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9