Toch nog een zendelinge in China in leven Kerstman is taboe TUSSEN SCHOOLPOORT EN HUISDEUR Rome en Reformatie Puzzelhoek Russische atheïsten intensiveren actie tegen godsdienst Zwitserland wil verbod jezuïetenorde opheffen Laat CNV zondagsarbeid toch radicaal afwijzen WOENSDAG 15 DECEMBER 19651 Een woord voor vandaag Amos 4 is een donker hoofdstuk. Tot vijf maal toe klinkt de klacht: „Toch hebt gij u niet tot Mij bekeerd." Uiteindelijk waarschuwt God: Bereid u om uw God te ontmoeten." Ook hier weer klinkt de waarschuwing voor de Dag des Heren. En toch, die Dag des Heren begint met de kerstnacht. De Heer die komt, verschijnt in nederigheid. Als de laatste profeet van Israël gestorven is, valt niet het oordeel uit de hemel, maar komt God nog één maal in Jezus Christus tot Zijn volk. Hij komt niet om te oordelen. Hij wil niet straffen. Hij gaat tot het uiterste om Zijn volk tot nieuw leven te brengen Hij komt in de kribbe, in nederigheid, in armoe. Hij laat al Zijn luister achter Zich, om nog éénmaal zelf te roepen: „Komt allen tot Mij." Hij gaat naar Golgotha. Zo begint de Dag des Heren, met genademet liefde, met overgave van God. Nooit zal de mens die verloren gaat kunnen zeggen: „Het u>as Gods schuldZelfs in Zijn oordeel zit eerst een brok genade. Ik weet het. Amos zegt ook: „Duisternis zal immers de dag des Heren zijn en geen licht, ja donker en zonder glans." Maar die uitspraak is antwoord op de vraag: „Wat zal toch de Dag des Heren voor u zijn?" Het zal duister zijn voor wie zijn ogen sluit voor het licht van de kerstnacht. Het zal niet voor allen zijn. Wie zijn hart bereidt voor de komst van Christus zal in het licht staan. Voor hem zal het de dag zijn, waarop God rustte van al Zijn werken, de dag van de overwinningt de vervulling van alle dingen. We lezen vandaag: I Tim. 1 12-20. Brief aan Nolde van CCIA Oecumenische Raad pleit voor onderhandelingen in Vietnam DEN HAAG De generale synode van de Nederlandse Hervorm- "7^ 7» l de Kerk heeft aan de Commissie voor internationale zaken van dei v^4OïlI0r*0Iltl0S Oecumenische Raad van Kerken in Nederland het verzoek gericht te willen nagaan of er. gezien de ontwikkelingen in Vietnam wellicht reden bestond, dat deze commissie stappen zou ondernemen hij de Commissie voor internationale zaken van de Wereldraad van Ker ken de C.C.I.A. om de verontrusting tot uitdrukking te bren gen die in de Nederlandse kerken is ontstaan over Vietnam. Nieuwe Hongaarse bijbelcommentaar De Commissie voor internationale za ken van de Oecumenische Raad van Kerken heeft nu een brief opgesteld aan dr. F. O. Nolde, directeur van de C.C.I.A, waarin ze verklaart het op prijs te ■stellen indien de C.C.I.A. de volgende overwegingen in haar be- BOEDAPEST - De Gereformeerde!f houwingen zou wiMer betrekken: Kerk van Hongarije herdenkt in 1967. D? staten, die m de strijd m Vietnam hoe zij vierhonderd jaar geleden dei - j- .jj_i Tweede Helvetische Confessie als belijde-l nisgeschrift aanvaardde. Ter gelegenheid! daarvan doet zij een commentaar op del Bij oei verschijnen. Deze commentaar zali in één deel van 1200 pagina's uitkomen, maar in afleveringen. Nog voor het eind dit jaar verschijnt de eerste afleve- zijn betrokken, dienen geen middel onbeproefd te laten om tot onderhan delingen te komen over een politie ke oplossing van het probleem. De indruk bestaat op het ogenblik dat niet voldoende ernstig naar onder handelingen wordt gestreefd. ring. Hierin worden in een algemene Gewaakt moet worden tegen het inleiding vragen besproken betreffende de taal en het denken van de Bijbel en een geografisch, archeologisch en volken kundig overzicht gegeven. CITROENBRANDEWIJN FOCKINK ry reeds lang dood gewaand was. 1GLCLT De zeventig-jarige mejuffrouw O J j Anna Ziese, zendelinge van de en maakt het goed HONGKONG Geheel onver wachts werd in deze Engelse kroonkolonie een brief ontvangen van een zendelinge in China, die I Assemblies of God, een van de oudere Amerikaanse pinkster- j kerken, schreef naar het kantoor in Hongkong dat zij het goed maakt. Het is de eerste keer in acht jaar dat een brief van deze zendelinge ontvangen werd. Op het poststempel stond Tai-Joean, de stad waar zij Kruiswoord-puzzel zonder zwart zioh in 1923 vestigde om haar zen dingswerk te doen. Tijdens de com munistische machtsovername wilde zij niet naar Amerika terugkeren. Omdat zij niet wist, wie nu het kan toor in Hongkong leidt zette zij op de enveloppe de naam van de zende ling die acht jaar geleden daar werk te, ds. Harland A. Park. Zij voegde er aan toe: Of diens opvolger. Geiten De laatste brief van zendelinge Ziese dateert uit 1957. Toen schreef zij, dat men haar een kudde geiten gela ten had om zichzelf te kunnen voe den, en dat zij zich goed voelde. Ze vroeg de leiders van de zendingsor ganisatie toen om geen contact met haar op te nemen. In 1964 kwam uit het Verre Oosten het nimmer beves tigde bericht dat deze zendelinge was overleden. Op haar verzoek werd de brief door Hongkong doorgezonden naar het zendingsbureau in de Verenigde Sta ten. Zij vroeg de huidige leiding van de zending bericht te sturen aa haar familieleden, dat zij het goed maakte. In de brief schreef zij ook dat zij „door iedereen goed behan deld wordt". Horizontaal: 1. deel van Engeland-laag- te in de Sahara; 2. vogel-de heilige stroom van Voor Indië; 3. rivier in O.-Azië-lidwoord-rijkstelefoon (afk.): 4 verdriet-verfstof: 5. bron-achting-vod: 6. praalziek-voorzetsel-myth. figuur; 7. ka tholieke encyclopedie (afk.)-scheik. ele ment (afkJ-scheik. element (afk.)-eer; 8 viervoetig dier-muziekinstrument; 9. plaats in Frankrijk a.d. Maas-soort van Vertikaal: 1. plaats in N. Bra bant-boom; 2. leger (Fr.)-aanw. voor naam w.; 3. muzieknoot-gekheid-land in Europa (afk.); 4. Noors christenprediker in Groenland-kleur; 5. iemand die trei- tert-plaats in Z-Frankrijk; 6. beneden-ka rakter; 7. stad in Franrijk-scheik. ele ment (afk.)-ik (Lat.); 8. scheik. element (afk)-rivier (Spaans)-stap: 9. plaats in Italië ten Z. van Padua-lidwoord-priem. woord-priem. Oplossing vorige pnz/.o' Horizontaal: 1. Zweden-alk; 2. Oeral-Oder; 3. met-lire-no; 4. er-sea N.M.-A.M.; 5. R.T.-inlegger; 6. Hans-Ane- ta; 7. al-taks-nut; 8. loon-Eerde: 9 ten-Tl.-meel. Vertikaal: 1. zomer-halt: 2. Weert-aloë; 3. erts-in-ton; 4. Dalen-sa-N.T.; 5. Elia-ta- kel: 6. Nornen-Sem; 7. adem genre 8. Lena-etude; 9. krom-ratel. (Van onze kerkredactie) MOSKOU Wij komen er niet, De campagne voor het atheïsme door alleen maar kerken te sluiten, kan geen succes hebben, zolang dat. atheïsme louter negatief blijft. Wi} moeten streven naar een positief atheïsme met een eigen liturgie. Aldus een lang artikel in het Russi sche jeugdblad Komsomolskaja Praw- da. In dit artikel doet een zeer strijd baar propagandiste voor het atheïsme in Lvov (een voormalig Poolse stad en zeer sterk rooms-katholiek) een aanval op de traditionele bestrijding van de kerk in Rusland. De anti-religieuze campagne in Rus land is kinderlijk en primitief, zo meent zij. Het sluiten van kerken is nu juist precies geschikt, om de gods dienst aantrekkelijk te maken voor veel mensen. Men houdt zichzelf voor de gek, als men denkt, dat vele gelovigen de kerk verlaten. Dat is inderdaad waar. In grote delen van Rusland zijn geen ker ken en geestelijken meer. Maar gelovi gen zijn er nog wel en als zij niet meer orthodox zijn, dan behoren zij tot een van de vele seetarische richtin gen. aldus de schrijfster. In de strijd tegen het heidendom plaatste de kerk indertijd de vere ring der heiligen in plaats van de afgodendienst. Zo moeten wij nu CITROENBRANDEWIJN FQCKINK Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet Adres Woonplaats betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee s Naam t Adres r Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOL met „DE DOKTER ZEGT" II HOUDER DOKTER ZEGT" I TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel) streep door wat u niet wenst. ook met een nieuwe liturgie komen, om de eredienst in de kerk te dringen, zo meent zij. Het atheïsme moet zijn eigen majestueuze canta tes en oratoria krijgen voor emotio nele en esthetisch gevoelige men- Enquète Een ander Russisch communistisch partijblad, „Kommunist", heeft even eens een artikel gepubliceerd, waarin opgeroepen wordt tot nieuw elan in de ideologische strijd tegen de gods dienst Het blad betreurt, dat sommige leden van de intelligentsia (vooral artsen, leraars en technici) de strijd bijl begraven hebben. Het blad schrijft dit naar aanleiding van een onderzoek in de industriestad Shuya. Dertienduizend gezinnen den geënquêteerd naar hun godsdien stige opvattingen. Tien procent klaarde gelovig te zijn. Toen de enquêteurs echter wat dieper op de zaak ingingen, bleek, dat acht procent weifelde en dat slechts twee procent echt gelovig was. Literaturnaja Gazeta heeft aangedrongen op een intensivering van de antireligieuze campagne. Het blad betreurt het, dat er de laatste jaren slechts een dozijn antireligieuze affiches gedrukt zijn, die dan nog maar een oplaag hadden van dertigdui zend exemplaren. Kloosters Toen metropoliet Nikodim van Le ningrad onlangs een bezoek bracht aan Finland, sprak hij tegenover verte genwoordigers van de Finse pers zijn bezorgdheid uit over de sterker wor dende atheïstische propaganda in Rus land, die veel mensen beweegt, hun geloof af te zweren. Tegelijkertijd keren echter vele I mensen naar de kerk terug, aldus de I metropoliet. Ondanks de sterke secula risatie is bij voorbeeld het aantal aanmeldingen voor opname in een klooster groter, dan het aantal beschik bare plaatsen Misschien had Komsomolskaja Prawda deze uitspraak van de me tropoliet voor ogen, toen dit blad in zijn laatst verschenen nummer het voorstel lanceerde, om de oude kloosters op het platteland om te bonwen tot hotels. „Zou een kloos tercel niet tienmaal productiever worden als hotelkamer?" Kardinaal König, aartsbisschop van Wenen, is onderscheiden met het Kruis van de Athos. Deze onderscheiding ii hem door patriarch Athenagoras var Konstantinopel verleend om zijn pogin gen, om een beter begrip te wekken tussen het rooms-katholicisme en de oosterse orthodoxie. Gelijk wij berichtten, is van de zo mer de eerste protestantse boekhandel in Spanje in Barcelona geopend met toe stemming van de Spaanse autoriteiten. gevaar, dat het toenemen van de militaire krachtmeting gepaard zal gaan met een verzwakking van het inzicht in de noodzaak een politieke oplossing te vinden in een vorm, die I beantwoordt aan de behoeften en mogelijkheden van Zuidoost Azië. 3. De weg. die thans door de partijen is ingeslagen de poging de strijd te beslissen met militaire middelen leidt onvermijdelijk tot zedelijk onaanvaardbare situaties, beide par tijen staan onder de zedelijke ver plichting op de kortst mogelijke ter mijn het geweld te verminderen en de oorlog te beëindigen. Dat zal niet gemakkelijk zijn en misschien niet terstond mogelijk blijken, maar er moet in ieder geval een einde ko men aan de uitbreiding van de oor logsinspanning. De Commissie voor internationale za ken zegt in haar schrijven aan de heer Nolde, dat zij vermoedt dat het hem niet veel moeite zal kosten deze ge dachten tot uitdrukking te brengen in zijn demarches over de kwestie Viet nam te bestemder plaatse. Voorzitter van de Commissie voor internationale zaken van de Oecumeni- sche Raad is professor dr. C. L. Pa- I Wijziging examen akte wiskunde LO DEN HAAG In het Staatsblad is eer. koninklijk besluit verschenen tot wijzi ging van het examenbesluit lager onder wijs wiskunde. Door deze wijziging is de mogelijkheid geschapen onderwijzers, die in hot bezit zijn van een einddiploma HBS-b of gymnasium-b of van een der overeenkomstige staatsdiploma's, bij het examen voor de akte wiskunde LO vrij te stellen voor een of meer van de onder scheiden wiskundige onderdelen, mits zij voor de overeenkomstige onderdelen bij hun eindexamen goede resultaten hebben behaald. Tot en met 1966 worden de exa mens afgenomen volgens het oude pro gramma. Beroemngswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Drumpt (toez.): J. J Duvekot te Deurne; te Hellendoorn (toez.): M. H. Boogert te Aarlanderveen; te Okkenbroek: vie. H. Faas te Meppel. Bedankt voor Kinderdijk: A den Har- togh te Bodegraven. GEREF. KERKEN Beroepen te Oostkapelle: H. Herder te Onstwedde; te Kootwjjkerbroek: A. Schweitzer te Dedemsvaart. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Drogeham: B. v. Riet te Pieterburen. Beroepbaarstelling: De class. Arnhem heeft prep. geëx. en beroepbaarverkl.: P. Schelling, St. Annastraat 414 te Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer: L. Huisman te Vlaardingen. Bedankt voor Waardenburg en voor Oudemirdum: W. Hage te Klaaswaal. MADRID 3000 Madrileense stu denten in de politieke en economische wetenschappen hebben een brief voor generaal Franco opgesteld, waarin zij het aftreden van de minister van on derwijs, de rector van de universiteit en de deken van hun faculteit eisen. Zij beklagen zich over het optreden van de politie tegen vrije vergaderin gen en zullen de VN-commissie voor de rechten van de mens inlichten. DRIEBERGEN Op „Kerk en We reld" zullen de drie conferenties wor den belegd georganiseerd vanuit de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Rooms Katholieke Kerk. Onderwerp is de uitspraak van het concilie over kerk en wereld. De conferenties zijn bedoeld als een vervolg op de lezingen die prof. dr. G. Th. Rothuizen hield voor de NCRV. Zij zullen volgend jaar januari gebun deld worden uitgegeven door Kok in Kampen. De conferenties worden geor ganiseerd door het rooms-katholieke Kontakt der Kontinenten, door Kerk en Wereld en het deputaatschap Re formatie-Rome van de Gereformeerde De eerste conferentie (22 en 23 janu ari) zal tot thema hebben: „Het bij de CAujd zijn van de kerk", de tweede (19 en 20 februari): „Kerk en sexualiteit", en de derde (12 en 13 maart) „Ver draagzaamheid". Sprekers zullen zijn pater dr. Hugo Reijnders, prof. dr. A. de Froe, dr. K. Dronkert, prof. dr. A. J .Rasker, prof. dr. G. Bouwman en prof. dr. J. M. van der Linde. JOHANNESBURG De predikant van de Nederduitse Gereformeerde Kerk in de kleine Zuidafrikaanse stad Paardekop wil een einde ma ken aan de traditionele vie ring van het kerstfeest met kerstman. Ds. W. A. Jooste vindt de kerstman onchristelijk en on Afrikaanse, ook heeft hij zijn Afrikaans sprekende gemeente verboden zich „in te laten" met de kerstboom, die ieder jaar in Paardekop wordt op gesteld. „Mijn kerk beschouwt de kerst boom als een erfenis van de heide nen", aldus de predikant, die va der is van vijf kinderen. „Die kerstman houdt de mensen af van de juiste verering van Chris- de Nederduits Gereformeerde H Kerk in de streek. De secretaris van de kerkelijke commissie voor de zedelijkheid, ds. D. F. de Beer 1 zegt in Pretoria, dat de synode I verscheidene jaren geleden heeft I uitgesproken, dat de kerstman I „vreemd aan en niet in overeen- I stemming is met de christelijke opvatting van het kerstfeest". De opvatting van de kerk ii zegt hij. dat het kerstfeest een familiefeest moet zijn ter gelegen, heid waarvan de jongemensen bij een kunnen komen en bejaarden in de gezinnen kunnen worden ge haald een dag van goede gods dienstige gezindheid. Bevrijden tus". Misnoegen Zijn optreden heeft echter mis noegen gewekt onder de vierhon derd blanke inwoners van de stad. In omliggende streken staat het stadje bekend als „De stad van één kerk en één kroeg". Le den van de gemeente zijn open lijk in opstand. Zij zijn van plan het traditionele kerstfeest com pleet met boom en kerstman te Het standpunt van ds. Jooste heeft de steun van de synode van Prof. P.A. Verhoef, Nelerduits gereformeerd hoogleraar aan het theologisch seminari in de Kaap provincie. heeft inmiddels een andere uitspraak gedaan. Hij acht Yoga in strijd met de Bijbel, omdat het systeem berust op het denkbeeld, dat de mens, met be hulp van concentratie „in staat is zichzelf te bevrijden". In het blad De Kerkbode sohreef hij: „Als mensen zeggen, dat zij aan Yoga doen alleen ter- wille van hun lichamelijke ge zondheid ontkennen zij de conse quentie van dit systeem, dat in wezen heidens en humanistisch is I en zij stellen zich bloot aan het gevaar, door deze heidense leer en praktijk te worden beïnvloed". Eerst overleg met de protestanten BERN „De bepalingen in de Zwitserse grondwet waarbij de orde der Jezuieten in Zwitserland verboden is, evenals de vestiging van nieuwe godsdienstige orden of kloosters, moeten afgeschaft wor den, omdat zij kennelijk ver ouderd zijn en zich niet meer ver dragen met de beginselen van een moderne rechtsstaat." Dit heeft de Zwitserse minister van buiten landse zaken, Wahlen, in de senaat in antwoord op een interpellatie van rooms-katholieke zijde ver klaard. Binnenkort komt een voor lopig rapport over dit probleem gereed, aldus de minister. tingscampagne beginnen. Op zijn vroegst over twee jaar zou men dan tot een volksstemming kunnen over gaan. Minister Wahlen herinnnerde er nog in, dat Noorwegen, de enige democra tisch staat naast Zwitserland waar de, orde der jezuieten verboden was, dit verbod reeds had opgehe\fen kort na toetreden tot de internationale ^onyentie over de mensenrechten. Zwitserland kon die conventie niert ondertekenen, niet alleen vanmege de „confessionele" artikelen in zijn grond wet, maar ook doordat de vrouwen geen stemrecht hadden. De betrokken „confessionele" artike len zijn in 1848 in de grondwet opgeno men, na de „Sonderbund" oorlog het jaar tevoren tussen de rooms-katholie ke en de protestantse kantons. Minister Wahlen zei, dat in de afge lopen tien jaar veel meer begrip tus sen de onderscheidene belijdenissen is gegroeid waarbij hij verwees naar het optreden en voorbeeld van paus Johannes XXIII Al vielen er nog wel heel wat vooroordelen op te rui- Overleg De regering wil dan ook, na de vol tooiing van de voorlopige bestudering, diepgaand overleg plegen met de poli tieke en godsdienstige organisaties van het land om in het bijzonder de me ning in protestantse kringen te peilen. Terzelfdertijd zal men een voorlich- Ds. F. J. B. Schiebaai secretaris van Soembazending O.-fib de Jen H ntrum )en H DE KRIM Ds. F. J. B. Schiebaai S Ko gereformeerd predikant te De Krim ii Overijssel zal binnenkort zijn gemeen te verlaten nu hij is benoemd tot secre taris van de Soembazending. Dit is he ruini; zendingsterrein van de Gereformeerd Koste; Kerken van Groningen, Drent» lUider Overijssel, alsmede van de Altrefoi ist mierte Kirchen in Niedersachsen. uit Uiterlijk 1 juni 1966 zal hij ziji L Kaï arbeid in de gemeente neerleggen. To 3f" aan zijn emeritaat in juli 1968 zal 1' proberen een kleine gemeente te gay dienen, zodat hij de handen vrij krijgf^d p voor het zendingswerk. Ds. Schiebaan werd op latere leef tijd predikant. Eerst was hij in Rotter dam als kantoorbeidende werkzaamt studeerde daarna aan de Vrije Univei siteit en aanvaardde zijn ambt in 193 iej^sr in Heinenoord. Vanwege zijn illegal arbeid moest hij onderduiken in D Krim. Na de bevrijding werd hij da a leader beroepen. t n Ds. Schiebaan beijvert zich al lan voor de zendding. Hij is de stuwkracl van Abinos (Actie bijzondere nodt Soemba), voorts zendingdeputa vanwege de classis Hardenberg. Oo r maakt hij deel uit van de generale zew dingdeputaten. Enige tijd geleden reis de hij in verband met de zending nar Indonesië. iduwi )tn E a 'gscht Vereniging voor zondagsheiliging: Jen H en E l „Da (Van onze kerkredactie) BARNE VELD De Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Zondagsrust en de zondagsheiliging heeft uit persberichten vernomen, dat leden van het Christelijk Natio naal Vakverbond in gewetensnood verkeren, omdat zij niet meer weten hoe zij tegenover zondags- arbeid moeten staan. De Ver eniging zegt dat wie het Schrift gezag niet aantast de zondags- arbeid niet problematisch kan zien. Er is alleen een krachtig „neen" op zijn plaats. De vereniging vreest dat het CNV zich meer en meer gaat baseren op de fluctuerende, persoonlijke beschouwin gen, dan op het Woord van God. De Rechtervleugel vereniging schrijft dat zij ziel afvraagt of deze gewetensnood mis schien niet een gevolg is van het fei iter dat men gaat beseffen dat er een grotjLido spanning is tussen de practijk en he le lee gebod van God. 'Uxor j: Hel lex C Het uit 1960 daterende rapport val j^i°o het CNV over „Zondag en zondagsar beid" bracht de oplossing niet, meen tht; de vereniging. Zij vraagt waarom he jen; CNV bij de bestuderen van dit onder du werp niet meer figuren uit de „rechter d< vleugel" van kerkelijk NederlandTriar vraagt. I In de brief wordt de vrees uitgespro ken dat het CNV nu wacht op eei (toegezegde) uitspraak van de synodit van de Gereformeerde Kerken on t =a „zich met behulp van het kerkgezaj ,e j waarborgen te verschaffen tegen oppo- Ljd<w sitie van principiële zijde". Als ik morgen aan de dag zou horen dat er hier in ons brave stadje een moordaanslag zou zijn gepleegd op een uiterst fatsoenlijke brave borst, van een gemeenteraadslid een man die nog nooit met een andere dame is gezien dan met z'n eigen ega, dan zou ik er helemaal niet versteld van staan ener misschien wel een beetje binnenpret om hebben. Want ik ken die keurige, correcte mede burger. Voor mij en, naar ik geloof voor een massa anderen, is het er een die we kunnen missen als kiespijn. Een vent die er de liefhebberij op nahoudt op alles wat vooruitstrevend is wellustig te zitten hak. ken. Die zelfbewuste snaak maakt zo ongeveer elke dag een paar kunstminnende burgers kapot. Figuur lijk dan. Ik geloof dat hij het ziet als een soort roeping, de gemeente moet zuiver blijven van alle modernistische smetten en dat wil hij met alle middelen bevorderen. Bij ons thuis gaat hij met z'n systeem nogal eens over de tong. Het zal je gebeuren, zegt mijn vader, dat je door zo'n blaaskaak brodeloos wordt gemaakt, alleen omdat je werk hem niet zint Popart en dergelijk geknoei is trouwens bin nen onze veste nog nooit te zien geweest. En nou moet u niet zeggen Wat heb jij daar als schooljongen mee te maken..., wat weet jij van kunst.. Maar wacht even. Ik heb u wel eens verteld van onze tekenlerares, de juffrouw die ons zo ver steld deed staan ovér haar voor ons stadje nogal rare kleding na schooltijd. We hebben geintjes ge noeg gehad om de fluwelen broek, de mannen trui en de wapperende zwarte haren die op school zo netjes in een toetje waren opgebonden. Nou. ten slotte hadden we ongelijk met onze uitlacherij. Ze bleek echt een kunstenares te zijn. Al een keer of drie werd ze bekroond en bij de dokter in de wachtkamer hangt een werkstuk van haar dat voor een gewoon mens best is te begrijpen. Mijn moeder heeft het zelf gezien, een vluchtelingetje uit een oosters land of zo. Maar dat raadslid vindt het niet echt cultureel, niet precies genoeg, te streperig en. zei hij tegen een meneer van de krant, het vertoont een onprettig aandoende woeste slordigheid. Hij is nog niet zo lang in ons midden gevestigd, toch heeft-ie al weten te zorgen voor een aureool van deskundigheid om z'n peinzend hoofd, je zou wel eens willen weten op grond waarvan. Onze juf is dus een van zijn slachtoffers. Ik ken van nabij nog een paar anderen. Kees, mijn buur jongen, die onsymmetrische composities maakt en dat doet met evenveel geestdrift als nauwgezetheid, heeft het ook al verbruid. Doodleuk werd hij in z'n zure commentaren, ze kijkt wel uit, ze staat e boven, allicht. Mijn vader zegt dat haar naam toch al gevestigd is. maar ik zou zo'n kerel wel eens even apart in een hoekje willen hebben om de jeuk in m'n handen af te reageren. Want toch heb ik met onze juf te doen. Waarom? Wel, uit sympathie want, mij heeft ze van een minderwaardigheids complex afgeholpen. Kijk, ik kon vóór ze op school kwam nog geen rechte streep op papier zetten. Te stom, zei ik en gooide mijn potlood neer: hopeloos geval. Ik deed liever geschiedenis. Maar daar ben je bij haar nog niet mee klaar. Ze pakte me aan. Zonder fluwelen handschoenen. Ouwerwets. Vooruit joh,... over een paar weken breng je het van een drie tot minstens een vijf. hetzelfde mandje gesmeten als de klodderende pro vo's uit de naburige grote stad. die hij zelf niet kan luchten of zien! afgekraakt door de betweter die het lieve. de berkjes, de molens en de boerenerfjes houdt, had Kees op school drie dagen lang een rothumeur. Hij had toch zo gezwoegd op dat ding en de lerares had hem zo fijn aangemoedigd. Die boekhandelaar is toch ook geen klein kind, die weet heel goed wat hij kan tentoonstellen en wat niet. Onze juf praat in de les nooit over de man met Soms voelde ik de zweetdruppeltjes langs mijn voorhoofd sieperen, maar Volhouwen. dacht 'k. dat goeie mens heeft hart voor je. En nu staat die vijf op m'n rapport. In al z'n povere glorie. Ik presteer al wat figuurtjes. Dood- primitief natuurlijk. M'n tante zegt dat haar neef een Oma-Mosesstijl ontwikkelt. Wie doet je wat! Ik krijg er beslist lol in. Ri val me er nu eens hard om dat ik met de belager van onze juf en haar collega's best eens een partijtje zou willen knokken.. HAY A SELVA '.era a; De R |Raper tuschc

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2