Leidse Courant .Ameri kaanse Werkgevers: hard zijn aan de onderhandelingstafel APV kalkoen DAF-900: nieuw type op komst? Neef van Arie Blokland gisteren aangehouden JlM bestelt twee super 63 DC-8 Coevorden werd door water bedreigd Vecht zakte net op tijd Guinee en Tanzania treken met Engeland Afrika boycot Wilson in VA NSU Mr. Roosjen verlaat NCRV op 1 januari Inschakeling van anti- stakingsfonds Wilde schuld niet betalen Commentaren In Deventer geen nieuwe buitenlanders weerbericht Woeiïsdag 15 december 1965, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Stantvastigh it ghableven lijn hert in teghentpoetC Steenstraat 37v Postbus 76^ EH Abonnementsprijzen p.w. f 0,83, p.m. f 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De KLM heeft de :noop doorgehakt: zijn „hofleveran- ier" Douglas heeft gisteren opdracht ekregen twee DC-8 lange-afstands- traalvliegtuigen te bouwen. Ze toeten in 1967 worden geleverd en ijn bestemd voor de Noordatlanti- che routes. Ze zullen 234 passagiers en comfortabele zitplaats bieden. In: de kosten per zitplaats kunnen nog verder worden verlaagd! Onze luchtvaartmedewerker schreef egin juni reeds, dat de KLM veel in- eresse had voor deze verlengde en neer gestroomlijnde versie van de hui- lige DC-8, die plaats biedt aan 150 pas- igiers. Zestien van deze toestellen zijn gebruik. De twee toestellen gaan de CLAf- f 72 miljoen kosten, een bedrag at zij uit eigen middelen willen fi- mcieren. Op 22 oktober signaleerden wij: Lange ijd hebben de luchtvaartmaatschappijen •tracht zich te onthouden van het su- rsonisohe verkeersvliegtuig, dat zijn ssagiers in drie uur van de oude naar nieuwe wereld brengt. De praktijk Kt echter bewezen, dat de teohnische rikkeling op dit gebied niet is tegen houden en zo hebben reeds tien maat- ïappijen tezamen 48 supersonische rkeersvliegtuigen van het type Con- irde besteld. De KLM biedt meer comfort aan haar assagders dan andere luohtvaartmaat- :happijen, die gekozen hebben voor lestellen met 251 passagiers. En door uitsparing van de 17 zitplaatsen kan wat meer bagage worden vervoerd. COEVORDEN Het water van de Overijsselse Vecht is net op tijd gaan zakken, want na de dijkdoorbraak gis termorgen aan de noordkant van de rivier ter hoogte van Gramsbergen was een kritieke situatie ontstaan. Duizend ba land stond reeds onder water en het gevaar was niet denk beeldig. dat het Coevorden en Harden- berg zou binnendringen. Slechts één dijkje hield het water nog tegen. Had ook deze slapende kering het begeven, dan zou een groot gedeelte van de stad Coevorden blank zijn komen te Hardenberg was er niet veel beter aan toe. Wanneer de Vecht nog 15 cm zou zijn gestegen, zouden de straten onder lopen. Gistermiddag stond het water in de haven gelijk mei hel wegdek. Maar gelukkig begon de Vecht iets te zakken. Ongeveer vier cm in twaalf uur. Dit was niet veel, maar volgens de heer J. D. LONDEN Guinee en Tanzania ibben de betrekkingen met En- verbroken, gevolg gevend het besluit van de organisatie van ikaanse eenheid (OAE) dit te doen Engeland niet voor 13 dece f ber blanke bewind van Rhodesië uit weg heeft geruimd. Ook Soedan is van plan de betrekkin met Engeland te verbreken. Naar •luidt heeft dit land echter eerst om spoedbijeenkomst van de organisatie m over een gemeenschappelijke ileving van de OAE-maatregel te pra- Hierover heerst onder Afrikaanse iten nogal wat verdeeldheid. Zo ziet HAMMOND Alleenvertegenwoordiging MOSSEL &VERSTEEGE N.V. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel.070-333970"Den Haag nu nog beperkt leverbaar vanaf 4.650,— Sierra Leone de resolutie als een „aan beveling". Voor de tweede achtereenvolgende dag heeft de Veiligheidsraad een debat over Rhodesië uitgesteld, ditmaal op verzoek van Kenia, dat tot de conclusie was ge komen dat Engeland niet bereid was deel te nemen aan een debat over de toe passing van artikel zeven van het hand vest over de internationale sancties. De Afrikaanse landen hebben besloten niet aanwezig te zijn als premier Wilson van Engeland morgen in de algemene vergadering een rede uitspreekt. Het is niet duidelijk of de 36 Afrikaanse dele gaties de zaal demonstratief verlaten of dat zij eenvoudig weg zullen blijven. Nog geen opvolger (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Hoewel minister Vrolijk niet op spoed heeft aangedron gen heeft mr. A. B. Roosjen de NCRV toch meegedeeld, dat bij met ingang van 1 jan. 1966 zijn functie als voorzitter zal neerleggen. Zijn hoge leeftijd en de zeer veeleisende taak welke het voorzitter schap van de NRU-nieuwe-stijl inhoudt, zullen aan dit besluit niet vreemd zijn. Een opvolger voor mr. Roosjen is nog niet benoemd. Het voorzitterschap van de NCRV zal dus voorlopig worden waargenomen door de vice-voorzitter prof. Van Itterzon uit De Bilt. Mr. Roosjen had bij de NCRV kun nen aanblijven totdat er langs statu taire weg een opvolger was geïnsta- leerd, hij heeft van deze mogelijkheid echter geen gebruik gemaakt. Dat de NCRV zijn afscheid na bijna 18 jaar zeer betreurt, is duidelijk, zij heeft echter ook begrip voor het feit dat een dubbele leidersfunctie in de hui dige omroepsituatle niet wel doenlijk is. Bakker» bij Den Uyl DEN HAAG Een delegatie van dc Nederlandse Bakkerijstichting heeft maandag op het departement van eco nomische zaken een bespreking over de broodprijs. Jonkhans net voldoende om van verbetering in de kritieke situatie te kunnen spreken. Vandaag is hard gewerkt aan het dich ten van het zes meter brede gat in de Noorddijk. Het water was er gistermor gen met geweld doorgeslagen. In korte tijd was de omgeving in één grote zee veranderd. Vooral over de grens kwam veel blank te staan. Zes boerderijen wa ren van de buitenwereld afgesneden en alleen nog per roeiboot te bereiken PCMB: zeven procent voor mijnwerkers HEERLEN De Protestants-Chris telijke Mijnwerkersbond vraagt vai Mijnindustrieraad een loonsverhoging van zeven procent, een' veerti'guirige werkweek voor alle bovengrondse ar beiders, verhoogde kerstgratificatie, vol ledige garantieregeling bij schade door integratie of sluiting, en reiskostenver goeding. Zendelinge leeft nog pagina Kernmerk Soebatidrio uit de gratie pagina 5 Glaasje op pagina 5 De 1000 tips voor Vondeling pagina 9 Papoea studenten Op uw Kersttafel originele natüiirlljkl Kalkoenkuikens, reeds vanaf ca. 2$ kg. panklaar. Kalkoenbouten, reeds vanaf ca. 1 j kg, panklaar. Versgevroren, niets van de kostelijke smaak verloren! Vraagt uw leverancier de gratis kleur rijke receptenfolder met complete Kerstmenu's van mevrouw Lotgering- Hillebrand! (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN De indus triële werkgeversorganisaties hebben op al hun leden een dringend beroep gedaan om bfj de nieuwe loononder handelingen niet in te gaan op eisen van de vakbonden, die in de door de regering aangeduide gevarenzone liggen. Ook werd de werkgevers met klem gevraagd ten aanzien van het minimumloon en de bevoordeling van georganiseerde werknemers een zelfde standpunt in te nemen als de centrale organisaties hebben gedaan. Ir. J. Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, deelde dit mee tijdens een gistermid dag in het Kurhaus gehouden pers conferentie van de Raad van Neder landse Werkgeversverbonden. Hij verklaarde dat het door de vier (in deze raad samenwerkende) organi saties in het leven geroepen „anti- stakingsfonds" niet voor niets be staat. „Als het persé tot een kracht meting met de vakbeweging moet komen dan zullen wij er niet voor terugdeinzen en dan zal dit fonds zijn dienst kunnen bewijzen, al ho pen we uiteraard dat het nooit ge bruikt zal behoeven te worden". Hard standpunt De heer Bosma zei er zeker van te zijn dat de druk van dc wkbonden in de bedrijfstakken „héél zwaar" zal worden. De centrale industriële werk geversorganisaties hebben hun leden daarvoor gewaarschuwd en uit de reac ties is gebleken, aldus de werkgevers voorzitter. dat een zeer groot deel van de ondernemers inderdaad een „hard" standpunt aan de onderhandelings tafels zal innemen, „in elk geval har der dan in de afgelopen jaren wel het geval was". Hij voegde daaraan toe dat een „zeer belangrijk deel" van het be drijfsleven aan het garantiefonds deel neemt. (Voor vervolg zie pag. 9) I Hoewel het water aan het zakken is, brak gisteren de dijk van de Over ijsselse Vecht tussen Coevorden en Gramsbergen, ter hoogte van Vlister- borgdoor Op de foto: de plaats, waar grote hoeveelheden water het omringende land binnenstromen. EINDHOVEN Dc DAF-fabrieken hebben, naar verluidt, het prototype gereed voor een nieuwe personenwa gen met een cylinderinhoud tussen de 800 en 1000 cc. De auto zou eind vol- Twee visserskotters op pier gelopen DEN HELDER Twee visserskotters zijn gisteren op een pier bij Huisdui nen gelopen: de Texelse Anna Maria die het net in de schroef had kgekre- gen, en de Catharina die de Anna Maria naar Den Helder wilde slepen. De Anna Maria was spoedig vlot, maar de Catharina had sleepboothulp nodig om los te komen Ook werd een red dingboot Met het nieuwe jaar zullen alle ge meenten gewoon briefporto moeten be talen. Alleen Rotterdam en Den Haag hebben een jaar uitstel gekregen. Drie kwart van de gemeenten heeft al fran keermachines aangeschaft; de andere, meest kleinere, zullen zich voorlopig houden aan het zegels plakken. gend jaar al in produktie worden ge nomen. Het nieuwe type en de Daffodil 750 zullen de personenautoproduktie volgend jaar geleidelijk van 140 tot 200 wagens per dag opvoeren. De DAF-900 krijgt een topsnelehid van 125 tot 130 kilome ter per uur. Het model zal volkomen af wijken van dat van de Daffodil. In de in ZuidLimburg geprojecteerde fabriek gaat DAF, zoals wij reeds meld den, een 1500 cc-middenklasse wagen maken. Kamervragen over waarscli u wingssysleem voor waterstand DEN HAAG Is het waar. dat op 30 november het waarschuwingssysteem voor de hoge waterstand voor de water schappen in Zuid-Holland niet bevredi gend gewerkt heeft? Aldus een vraag van de Tweede-Ka merleden Aantjes (ARP), Beernink (CHU) en mejuffrouw Sohilthuis (soc.) aan de minister van verkeer en water- MEUWPOORT In de zaak van de mysterieuze roofmoord op de 47- jarige fouragehandelaar Arie Blok land uit Schelluinen vandaag is hij begraven heeft de rijkspolitie gisteravond een eerste aanhouding verricht. Het betreft een ongehuwde neef van dc vermoorde, de 28-jarige veehouder G. de G uit Groot-Ammcrs. die Blokland vrijdagavond laatst zou hebben gezien Verdachte, die al eerder aan dc tand is gevoeld, in in het politiebureau van Nieuw poort opgesloten. Tot vandaag toe bleef hij ontkennen iets met de moord uitstaande te hebben- De aanhouding van De G. motivec: majoor S. de Vries van de districts cherche te Dordrecht als volgt: „De alibi's, die hij voor vrijdagavond heeft opgegeven, en die we hebben nagetrokken, bleken niet te kloppen. Bovendien zijn er andere aanwijzingen, welke zijn opsluiting rechtvaardigen. Wij kunnen nog niet zeggen, ol hij slechts handlanger is geweest, ot middellijk bij de moord betrokxen Arie Blokland, heeft met zijn neef ?n geschil over de betaling schuld gehad, dat in een rechtsgeding eindigde. De fouragehandelaar, die vrij dag zijn gebruikelijke debiteurenronde deed. kreeg opnieuw moeilijkheden met De G. Toen deze beweerde niet f 180 f 360 schuldig te zijn. Blokland beloofde 's avonds met bewijzen terug te komen, wat hij ook deed. Zijn gangen konden worden gereconstrueerd tot tien vijf (het tijdstip waarop hij zijn neef heeft verlaten), doch daarna houdt het spoor op. Naar De G zaterdagavond tegenover de politie heeft verklaard, zou hij op de avond v3n de moord met z'n eigen auto naar Utrecht zijn gegaan om daar café te bezoeken. Volgens de hou- van het etablissement is hij hier ook inderdaad geweest. Bezwarend Een bezwarende tip van een Utrechtse taxichauffeur heeft een heel ander licht op dit alibi geworpen. Vrijdagavond heeft deze man met een suede jasje De G. droeg er een naar Ottoland gebracht, niet naar een bepaald adres, maar naar een (Vat speciale verslaggever) plek op een donker deel van de pro vinciale dijk. Toen er afgerekend moest worden, en er toevallig een te genligger aankwam, dook de veehou der voor het felle licht der koplam pen weg. Aan gewezen Na eerst De G. via een serie foto's te hebben aangewezen als de man, die hij had vervoerd, werd de taxichauffeur I. gisteravond met de veehouder gecon fronteerd. Opnieuw stelde hij niet te twijfelen aan de identiteit van zijn pas. In deze puzzel past ook een andere tip. namelijk dat de auto van De G. vrij wel de hele avond achter een schuurtje in de buurt van Vuilendam heeft ge staan. Dat hij zijn wagen voor het tocht- Utrecht heeft gebruikt, is dan ook zeer onwaarschijnlijk Vermoed wordt thans dat het de vee houder uit Groot Ammers is geweest, die de wagen van het slachtoffer naar Rotterdam heeft gereden. Hiervandaan zou hij met de trejn naar Utrecht zijn gegaan. Majoor De Vries is de vaste overtui ging toegedaan, dat de fouragehandelaar tussen de boerderij in het achterland, waar zijn neef woont, en zijn huis in Schelluinen is vermoord. Hij gelooft zelfs, dat het afschuwelijke misdrijf in de di- rekte omgeving van de afgelegen bewo ning in het eenzame Groot-Ammers is De moord moet volgens hem in de openlucht zijn gepleegd. Het lichaam de verslagene is daarna in zijn eigen auto naar de Lek gereden, waar het op de kruin van de dijk tussen Nieuw- Lekkerland en Streefkerk in de sterk gezwollen rivier werd gegooid. Hetzelfde gebeurde met een hoes en een plaid welke gisteren bij het dreggen op de Lek door de rijkspolitie te water ge vonden werden .Beide voorwerpen wa rn met bloed bevlekt. Wat de inmiddels In het Rotterdamse Katendrecht gevonden auto van Blok land betreft wordt aangenomen, dat deze daar is neergezet om de politie op een dwaalspoor te brengen. Er zou mee zijn gesuggereerd, dat de fouragehande laar naar de „rosse buurt" was gegaan, en daar na beroving er wordt een por tefeuille met 8000 gulden vermist om het leven werd gebracht. De spoedige vondst van het lijk, dat tussen het riet was blijven steken, heeft deze aelijke opzet te niet gedaan. Meer daders Majoor De Vries gelooft nog steeds, dat de fouragehandelaar door meerdere personen is afgeslacht. Het zou voor een man alleen ondoenlijk zijn geweest de potige Blokland te overmeesteren, zijn lichaam daarna in de auto te trekken, en dat er op de Lekdijk tenslotte uit te gooien. (Voor vervolg zie pag. 9) BRUG In onze nationale geschiedenis hebben Zeeland en de Zeeuwen meermalen van zich doen spreken. Tot in het buitenland heeft, na de ramp van 1953. het imposante Deltaplan deze lang geïsoleerde provincie tot een begrip gemaakt. Vandaag is er een nieuwe sc.. tel gekomen in de rechtstreekse ver binding met Randstad Holland. En niet alleen bij de Zeeuwen is er vreugde, de opening van de Ooster- scheldebrug, die Schouwen-Dnive- land verbindt met Noord-Beveland, Zierikzee met Goes, is een nationaal gebeuren. Zeventig miljoen heeft de provincie zelf op tafel gelegd om dit prachtige ranke bouwwerk, de langste brug van Europa, te verwezenlijken. Zij zullen heus wel weer aan tolgelden terugkomen. Wat met name bewondering af dwingt is de stoutmoedige visie. Al brengt de openlegging van elk nieuw gebied problemen mee, ook van geestelijke aard. LICHTPUNT De vier werkgeversverbonden heb ben zich zoals wij gisteren al verwachtten positief opgesteld tegenover het CNV-voorstel tot nieuw overleg of bemiddeling om alsnog loonpolitieke knelpunten uit de weg te ruimen. Dat geeft nieuwe hoop, al heeft de voorzitter van het CSWV vóór nieuwjaar geen behoefte aan nieuw overleg. Zo gaat het vaker. Tijdens onder handelingen dreigt mislukking als partijen een weinig soepele houding aannemen en zich bovendien vast bijten op ingenomen standpunten. Zo gauw staat men evenwel tegen over de brokstukken, of de behoefte aan overeenkomst wordt te sterker gevoeld. Dit temeer nu de nationale economie gevaarlijke maanden tegemoet gaat. Gemeenschappelijk besef aan beide kanten betekent een lichtpunt tegen de achtergrond van de samengepak te wolkenmassa. DEVENTER Voorlopig zullen in het gewest Deventer geen buitenlander* te werk worden gesteld en aanvragen van werkvergunningen aan, buitenlandse ar- beiders zullen worden afgewezen^ Dc plaatsvervangende directeur van de ar beid. mr. T. J. van der Pijl, is dit overeengekomen met de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, en de directie vam Ankersmits Fabrieken-. Met de bedrijven is overeengekomen dait de plaatsing vam, ontslagenen bij Ankersmit door het gewestelijk arbeids bureau zal geschieden en het G.A.B. beett daartoe een tijdelijk kantoor bij Ankensmit ingericht.. In Deventer werken nu 600 Italianen. Spanjaarden en Turken. Iets lagere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen, overwe gend matige wind tussen zuid cn zuid oost. Over het algemeen iets lagere temperaturen, In de nacht en ochtend plaatselijk Iets beneden het vriespunt (Opgemaakt om 11.15 uur) „Ik moet iets breien voor school. Zodra dc juffrouw het afgekeurd heeft, trek ik het weer uit en dan krijg jij je wol terug''. HET BEDJE GESPREID RET BEDJE gespreid en verder zand erover. Zo ging het dinsdag, liddag met de 48 meter hoge watertoren van Dalfsen, Omdat het waterleidingbedrijf gemoderniseerd werd. was de toren volkomen over bodig geworden. Er werd dynamiet onder gelegd en er werd een gleuf van 50 meter lengte gegraven, om de toren 'daar precies in te laten tuimelen. Dat plan lukte prachtig. Het gevaarte viel volgens plan in de gleuf. Iedere avond glijdt de krant door de gleuf van uw brievenbus Zij brengt u het laatste nieuws. Iedere dag opnieuw. Voor steeds meer lezers dank zij uw uitstekende assistentie, via de bol bon van pagina 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1