Germanen Geen opbeurend nieuws van effectenbeurs eep van het reus-achtige Financieel weekoversicht Mr. Van Riel „ging te ver" WEER iUII 3a u I? Voor uitgifte van valse dollars 2,5 jaar geëist Nog voor juni wetsontwerp voor omroep P.v.cLA .-commissie meent Kiezer geen invloed op regeringsbeleid een literator over calvinisme Bijd ragen voor eigenaren die bos vrijgeven ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 AMSTERDAM Het was weer niet veel gedaan met de handel op de effectenbeurs, omdat men geen opbeurend nieuws mocht vernemen. Integendeel, de toenemende contro verse tussen werkgevers en werk nemers wordt ter beurze met argus ogen gevolgd. In Amerika werd de New Yorkse beurs, na de disconto verhoging daar, overspoeld door een groot aanbod van aandelen, maar later in de week keerde de rust enigs zins terug, al was het herstel nog niet overtuigend. De „bloedarmoe de". waaraan de kapitaalmarkt lijdt, heeft tot gevolgd gehad, dat een cen trale financiering voor de lagere overheidsorganen is ingesteld, welke enigszins sanerend zal kunnen wer ken. In de Tweede Kamer is de verhoging van de dividendbelasting van 15 op 25 p no cent aanvaard. Voor Nederlandse in gezetenen is deze belasting te beschouwen als een voorheffing van de inkomstenbe- la'3'.iing. waarmede zij verrekend kan wor den. Maar voor buitenlanders ligit dit andfers en in deze voor de beurshandel moeilijke tijd bevordert het optrekken van de dividendbelasting geen popularise ring van het buitenlands bezit van Ne derlandse aandelen. Eerst is van Ameri kaanse zijde het kopen van onze inter nationale aandelen een belemmering de weg gelegd door het heffen van procent belasting op Amerikaanse a kopen, hetgeen in de praktijk een „hoge drempel* is gebleken, welke de stroom van aankopen van onze fondsen heeft doen keren. Thans heeft de Nederlandse overheid zelf het afnemend getij ver sterkt door het verhogen der dividend belasting. welke maximum maar voor 1( procent terugvorderbaa-r zal zijn voor buitenlanders en dan nog niet voor allen. DEINING In Amerika ontstond er enige deining om de verhoging van het disconto met een half procent tot 4' 'j procent. In Ame- rika bezitten de monetaire instanties eer grote mate van zelfstandigheid en de Federal Reserve Board is tot een verho ging vam de rentetarieven overgegaan, omdiat de stellige mening zich had ge vestigd. dat de inflatoire gevaren acuut wanen geworden. In het land bestaat de toestand van „full employment", de werk loosheid is gedaald tot het aanvaardbaar peil van ruim 4 procent, de kredieten, met name die betrekking hebben op ver- bruiksgoederen zijn sterk gestegen. Ern stig wordt in vakkringen betwijfeld, of de Ver. Staten daadwerkelijk tot een sanering van de betalingsbalans nog zul len geraken. De oorlog in Vietnam kost steeds grotere bedragen en de haii balans laat een dalend overschot Volgen-s de móniétaiiie au-toritèiten een voortzetting van de goedkoop-geid politiek gevaarlijk en men heeft zon der medewerking van president Johnson eenvoudig het disconto verhoogd, het klassieke verweermiddel tegen overspan- ninigsge varen. In ons land zou een dergelijk zelf standig optreden van de Ned. Bank niet mogelijk zijn, daar het centrale mone- taiine orgaan genationaliseerd is en aan de leiband van de overheid moet lopen. President Holtrop kan wel waarschuwen, zoals hij onlangs heeft gedaan, maar „blaffende honden bijten niet", in dit geval kunnen zeggen. In Amerika was er „heibel" tussen Johnson en Martin en laatstgenoemde werd „op het matje geroepen". Dat haalde echter niets uit. want de Fede ral Reserve Board bleef bij zijn besluit. Nu zal een Congrescommissie de kwestie onderzoeken, want men neemt de zaak hoog op. De president heeft verklaard, dat de discontomaatregel voorbarig is. Men had de begroting eerst maar eens moeten af wachten, want die zal maatregelen be vatten ter wering van inflatiegevaren. Wallstreet reageerde met een enorme baisse en gingen dinsdag meer dan elf miljoen shares om Grote pakketten aan delen werden op de markt gesmeten en eerst leek het erop, alsof het een ouder zien. Kapitaalmarkt lijdt aan bloedarmoede wetsc „smijtdag" zou worden. Later op de dag keerde de bezonnenheid terug en de storm ging luwen. In het verder var de week kreeg men weer oog voor de voorlopig toch wel goede vooruitzich ten van het bedrijfsleven in 1966 en de markt herstelde zich. WAARSCHUWING Toch zit er wel een waarschuwing ir die plotselinge koersval van dinsdag jl. De Amerikaanse koersen noteren zeer hoog en er wordt geweldig gegokt in Wallstreet. Men herinnert zich toch nog wel de alarmkreten, die sommige eco nomen eerder in dit jaar geslaakt heb ben? Gelukkig hebben deze onheilspro feten tot dusver ongelijk gekregen, maar hoe hoger „de toren" wordt, hoe meer de gevaren van het keerpunt naderen. Ei zijn nog nooit bomen „-tot in de hemel' gegroeid. Hier te lande trok de aandacht het besluit om de gemeentelijke lemrogsbe- hoeften via de Bank voor Ned. Gemeen ten te leiden. Op de onderhandse markt grasduinden de gemeen-ten lustig en mer trachtte tegen oplopende prijzen zijn fi nancieringsbehoeften te bevredigen. De rente was op de onderhandse markt op gelopen tot ongeveer 6V2 procent vooi 25-jarige leningen. Nu is het uit met het zelfstandig opereren op de kapitaalmarkt en worden de gemeenten onder de voog dij van de centrale gemeentebank ge plaatst. Ongetwijfeld zal dit besluit sa nerend werken, al vergroot men er de kapitaalruimte niet door. De onderhandse kapitaalmarkt, waar de gemeenten zo aan „verslaafd" waren geraakt, is erg belangrijk. Het jongste verslag van de Hall. Bank Unie deelt mede, dat van het totale binnenlandse beroep op de kapitaalmiddelen niet min der dan 80 procent via de onderhandse markt werd gedekt. De internationale aandelen hebben deze week. op een enkele uitzondering na. de Amerikaanse storm goed door staan. Kon Hoogovens lag echter zwak in de markt en liep van 470 tot 430 pet. terug. Op de buitengewone vergadering van aandeelhouders deelde d'e directie mede. dat in bepaalde landen (van Euro pa) de staalprodukities zijn verlaagd, om het aanbod aan te passen aan de vraag naar staaL De sbaalmarkt is op het ogen blik wat wankel, al blijft de vraag ieder jaar toenemen. De Duitse dochter Hoogovens heeft ook haar produktie i ten verlagen. Voor 1966 wordt bi. Hoogovens een weinig hogere produktie dan dit jaar verwacht Stilstand is ach teruitgang in een periode van snel stij gende kosten, denkt de beurs. Sinterklaas heeft dit jaar veel publieke belangstelling gehad, als men let op de geweldige inkopen, die zijn gedaan, met name op het gebied van duurzame ver- bruiksgoederen. Komt hierin tot uitdruk king de welvaart der brede massa, maar ook de toenemende neiging om het geld maar te besteden vóór het „niets" waard SINTERKLAAS Het Magazijn De Bijenkorf deed zijn naam eer aan. maar de koers der aan delen liep deze week van 581 tot 554 pot. terug. Er kan weer een dividend van 17 pet. worden verwacht. De ex pansie was minder groot dan in 1964, aldus deelde het bestuur mede. Gelijk men weet, zit het er bij de Bijenkorf nog een emissie „in het vat', zo gauw men grootscheeps mag gaan bouwen Zwolsman heeft weer publiciteit, nu mr. Polak zijn kort geding tegen hem aanhangig heeft gemaakt. De koers van EMS liep terug van 205 tot 188 pet. Het adviescollege kan blijkbaar moeilijk in elkaar getimmerd worden en dit uitstel doet de koers geen goed. Verzekeringswaarden lagen veel beter in de markt. Nat. Ned. steeg 37 punten. DEN HAAG De Voorzitter van de VVD-Eerste Kamerfractie, mr H. van Riel, is in het partijblad Vrijheid en Democratie teruggekomen op zijn Grenoble gebruik van termen als „republikein se hoogleraren" en .intellectueel pro letariaat". Hij geeft toe met deze ter minologie te ver te zijn gegaan in zijn emotionele benadering. Door onaangename kritiek op prinses Beatrix, ook uit de eigen kring van de heer Van Riel was laatstgenoemde zeer gekwetst. Met „intellectueel proletariaat" bedoelde hij niets denigrerends. Mr. Van Riel ontleende deze term aan Toynbee en bedoelde daarmee aan te duiden „een groep die zich als vijandig tegen de be staande maatschappelijke orde demon streert". Dat de heer Van Riel voorts onderscheid zou hebben willen maken tussen beursstudenten en andere studen ten werpt hij verre van zich: „Beslist onwaar". Meer regen DE BILT In de wat koudere luchtstroom vallen enkele buien waar van sommigen met hagel. Een belang rijke verbetering is nog niet te ver wachten doordat een nieuwe depres sie snel naar de Britse eilanden trekt en reeds zondag een regenfront naar ons land stuurt bij een naar zuid tot zuidwest krimpende en weer in kracht toenemende wind. In de hogere luchtlagen blijft een het huidige tweekamerstelsel. Een studiecommissie van deze par tij heeft nu in een zeer leesbaar rapport, boordevol interessante suggesties voor verbetering van ons parlementaire stelsel, gepleit voor invoering van een tweelezingen- systeem in één kamerverband. Wie zich door deze esoterische formule e nogere ^nuagen oiyji een i t j t afschrikken maar meer sterke westehjke luchtstroom aanwezig met op 5 kilometer hoogte windsnelheden van ruim 200 kilome- Wanneer een nieuwe depressie weer storm gaat brennen kan tijdens hoog water van zondagavond nog weei een hoge waterstand ontstaan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 12 december: 5.25 v.m. en 17.45 n.m. 13 december: 6.14 v.m. en 18.38 n.m. Zon en maan Zondag 12 december: zon op 8.39, onder 16.28: maan op 20.42. onder 12.20. Maandag 13 december: zon op 8.40, onder 16.28; maan op 22.10. onder 12.48. Woensdag 15 december: laatste kwar- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Tmp«f. D. Helder hagelbui Ypenburg 1. bew. Vlissingen 1. bew. Eelde h. bew. De Bilt regenbul Eindhoven 1. bew. Zd.-Llmb. h. bew. Helsinki sneeuw Stockholm sneeuw Oslo sneeuw Kopenhagen sneeuw Londen regen Amsterdam 1. bew. Luxemburg h. bew Geen zin om clementie te pleiten AMSTERDAM maanden gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van justitie mr. W. Tonkens gisteren tegen de dertig jarige Tunesiër T. R., die een aantal valse 20-dollarbiljetten zou hebben uitgegeven. De man werd begin sep tember aangehouden in een souve- nierwinkel op het Damrak waar hij met een vals biljet had betaald. La ter werden nog een groot aantal valse biljetten gevonden. Volgens een hoofdagent van politie, die als getuige werd gehoord, was de vervalsing niet zo bijzonder goed. Er zaten nogal wat foutjes in. Een vakman zou ze dan ook wel als vals onderken nen, maar een winkelbediende zou er vlot inlopen. Er waren volgens hem i ko- Verdadhte R. bezwoer niet te hebben geweten dat het biljet waarmee hij in de souvenierwinkel had willen betalen vals was. Hij had het van een hem on bekende 'man gekregen, die geld wilde wisselen. R. zou in ruil voor Franse francs onder meer een 20-dollarbiljet hebben gekregen. - - De officier noemde di* verhaal ,abso- "droit de reponse" voor radio er luut onwaar". De verdediger aohtte zo- j televisie is nog op het departement in wel het verhaal van' de officier als dat stud'e. zo zegt minister Vrolijk, van R. volkomen sluitend. Er waren 1 Inmiddels heeft de bewindsman de be. volgens hem tijdens de zitting aan ver- sturen van NRU en NTS en de omroep- dachte vragen gesteld, die hem als organisaties gevraagd of het thans al vreemdeling er zeker hadden doen in- °tet mogelijk is de situatie bij de om- DEN HAAG Minister Vrolijk hoopt nog in het lopende zittings jaar het ontwerp-omroepwet té kun nen indienen. Dit deelt hij ondermeer mee in de memorie van antwoord op zijn begroting. Wat betreft het tijdstip waarop naar zijn oordeel de invoering in de praktijk van recla me in radio en televisie zal kunnen plaats hebben merkt hij op, dat de Stichting tot het uitzenden van re clame met haar werkzaamheden is begonnen en er naar streeft de in voering van reclame op zo kort mo gelijke termijn te doen geschieden. De mogelijkheid van de invoering van vliegen indien hij het had gedaan. Al len die de Tunesiër herkenden vonden hem veel magerder geworden Het had naar zijn mening geen zin om clementie te pleiten. roep verder aan de van vele zijden op. gekomen wensen aan te passen. Uit de antwoorden van deze organisaties is ge bleken, dot zij hier in het algemeen posi tief tegenover staan, aldus mr. Vrolijk. over de zaak wil weten, kan elders in deze krant terecht. De extreme liefhebbers van staatsrechtelijke problemen doen er goed aan zich in het rapport zelf te verdiepen (het kost maar drie kwartjes). De hoofdzaak is, dat de PvdA- commissie zich heeft laten inspire ren door het Bataafs-Noorse stelsel. Dat klinkt zó oergermaans, dat we even moesten denken aan wat de Romeinse geschiedschrijver Taci tus schreef over de manier waar op onze Germaanse voorouders (Batavieren, Noormannen en noem maar op) wetsvoorstellen behandel den. De Germaanse stammen, ver telt hij, bespreken elk nieuw voor stel tweemaal: éénmaal dronken en éénmaal nuchter. Naar die oude wantoestanden wil de akelig nuchtere PvdA (na de PSP de partij met het hoogste per centage geheelonthouders) natuur lijk niet terug. Haar commissie kiest voor een parlementair stelsel, dat min of meer geënt is op de Noorse regeling, die op haar beurt weer ontworpen is naar het voor beeld van de Bataafse Grondwet van 1798. Het kan wonderlijk gaan in de politiek: de Nederlandse so cialisten moeten helemaal naar Noorwegen om te ontdekken dat er veel goeds zit in de constitutie, die hun Fransgezinde voorvaderen bon der dzevenenzestig jaar geleden uit wierpen. Speaker Het citaat van Tacitus kwamen we tegen in een rede, die de n we Speaker (voorzitter) van het Engelse Lagerhuis, dr. Horace King, vorige maand heeft gehouden voor de internationale vereniging van parlementariërs. Hij beklaagt zich daarin over het paradoxale feit, dat hij een Speaker is „who is not allowed to speak", die niet mag spreken. Althans niet over de onderwerpen waarover hij in het parlement zou willen praten: de belangen van het onderwijs, de bevolkingsexplosie in de wereld, de oppervlakkigheid van de commerciële cultuur enz. Voor hem geldt nu de gedragsregel, die zijn verre voorganger Lenthall vier eeuwen geleden tegenover Karei I formuleerde: „Ik heb geen ogen om te zien noch een tong om ver- DR. URSULA KRIPS Miss Bundestag klaringen af te leggen behalve het geen het Huis my opdraagt". King noemt het, enigszins over dreven, „de grootste parlementaire ironie van de geschiedenis, dat naam wordt gehandhaafd voor een functie die in de loop van de wen radicaal veranderd is". „Zelfs omtrent parlementaire procedures waarin het mijn plicht is een meester te zijn is mijn spreken beperkt. Ik mag verklaren hoe de Krips (32 jaar, heel charmant, hel blond. getrouwd, socialiste). De ti tel Miss Bundestag", die de Duit se journalisten haar in oktober ga' ven, is in gevaar. Collega-parle mentariër en leider van de CDU- jongeren Egon Klepsch vindt, dat Ursula zich niet meer overeenkom stig de waardigheid van de onder scheiding gedraagt. Der Spie- g e l laat hem verklaren waarom niet: „Frau Krips draagt een vol slagen onmogelijk kapsel. Door de wijze van opmaak ziet het er bij zonder slordig en onordelijk uit. Als Frau Krips besluit om een normaal kapsel te gaan dragen, kan ze de titel terugkrijgen". Frau Krips (die volgens Der Spiegel eens per week naar de kap per gaat, 40 Mark per maand aan haar- en 30 Mark aan schoonheids verzorging uitgeeft) heeft prompt gereageerd: „Ik vind die titel een sta-in-de-weg voor m'n werk om dat de journalisten alleen maar kij ken hoe ik er bij loop. Vanaf de perstribune in het Bundeshaus zit ten ze steeds naar me te loeren en wanneer ik dan ambtshalve aante keningen maak, heet het in de krant dat ik liefdesbrieven schrijf', Couzy-Wierda Luitenant-generaal b.d. Couzy van de VVD en kolonel b.d. Wierda van de PvdA hebben deze week in de Kamer eensgezind tegen de (te gro te) marine en de (te dure) Neder landse atoomonderzeeërs aange trapt, tot grote verontwaardiging van vice-admiraal b.d. Moorman van de KVP en kapitein ter zee procedure is maar niet hoe ze zou moeten zyn, tenzij het Lagerhuis mij vraagt dit te doen. Ik kan u vertellen waar het parlement over denkt, maar niet waarover het be hóórde te denken". Toch is King trots tot stilzwijgen te zijn veroordeeld. En onder geen beding zal hij van de gedragsregel afwijken. „In de Middeleeuwen zijn negen Speakers geëxecuteerd, heb geen verlangen de tiende zijn". Miss Bundestag Er is in Bonn enig rumoer ont staan rond het jongste vrouwelijke lid van de Bondsdag dr. Ursula (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kiesstelsel dient er toe bij te dragen dat de po litieke samenstelling van de regering de inzet is van de politieke strijd. Dit is een van de conclusies van de commissie parlementaire democratie van de Partij van de Arbeid, die van daag haar rapport over het Neder landse parlementaire stelsel heeft uitgebracht. Deze commissie werd in 1963 ingesteld, onder leiding van mr. J. A. W. Burger. In het rapport worden drie onderwer pen besproken: het kiesstelsel, het twee kamerstelsel en het contact tussen kie zers en gekozene. De commissie is van mening dat de iezers thans geen wezenlijke invloed nebben op het regeringsbeleid, aange zien hierover pas bij de kabinetsforma- e wordt beslist. Teneinde de vraag naar de samenwer king en de regeringsvorming naai erkiezingen te veisrhuiven. pleit de lommissie voor een beperkt riistrictcn- t.'lsel met absolute meerderheid. HPfflR 1 Door dr. C. RIJNSDORP Kunnen onze reputaties en posities de blik van de Mees ter verdragen? Tijdens zijn omwandeling op aarde waren zij centrum en bron van verzet tegen Christus' wettige aanspraken. „Die man doet veel tekenen; hij moet dood, en Lazarus ook. Waar blijven we straks? De hele wereld gaat Hem achterna!" Bij Jezus* machtwoord gaan valse reputa ties scheuren en eigenwillige posities wankelen. De figuur van Christus straalt autoriteit af, het meest op hen die het dichtst bij Hem staan. De zonde van het zich vastklemmen aan gevestigde reputaties en posities is een typische zonde van de protestantse orthodoxie. Wij verwerpen de gewijde ambtelijkheid van de roomse hiërarchie, maar het ligt in de aard der dingen dat kerkelijke aanzienlijkheid onge merkt gaat tenderen naar het onaantastbare, het bijna sacrosancte. Een fijngemaasd net van geleerdheid, zeerge leerdheid, hooggeleerdheid, eerwaardigheid, weieerwaardig heid, zeereerwaardigheid, monseigneurlijkheid, eminente en heiligheid is door het reusachtige over de christelijke kerken geworpen en dichtgehaald. De vraag: waar blijven we straks, waar blijf ik, is het meest toegespitste verzet tegen Christus, die niet wil dat wij blijven, maar dat Hij Zijn onze tradities, onze pluriforme kerkgestalten, zijn alle aangeklede, decoratieve kerkelijkheden vuurvast voor vervolgingen en in de laatste wereldbrand? Laten we eraan denken: wie geen levende Heer heeft, krijgt een dode kerk. Onlangs sloeg Michel van der Plas de spijker op de kop, toen hij in een interview zei: „Het knelpunt tussen Rome en Reformatie is aan beide zijden hetzelfde: het deels bewust, deels onbewust vastgenageld zijn aan eigen geïnstututionaliseerd cultuurpatroon. Punt, uit!" Natuurlijk is de woordkeus hier niet feilloos. Gesproken wordt van cultuurpatroon zonder dat de verhouding van religie tot cultuur duidelijk wordt gemaakt. Zegt men: elke kerk is in de verstikkende greep van haar eigensoortige reus-achtigheid geraakt, dan weet men dat aan het begin het geloof staat in een gepredikte, heilige overtuiging, een openbaringsgeloof, dat in zijn vermenging met de levens praktijk heeft geleid tot bepaalde cultuurpatronen van een bijzondere taaiheid en levenskracht. Men vraagt zich verbijsterd af hoe het mogelijk is dat geleerde theologen De blik van de Meester verdragen vakspecialisten, niet nierken dat de miasmen van historis me en traditionalisme hen reeds te halverlijf hebben ver zwolgen, terwijl ze doorgaan met plechtig te discus- Hoe reageren wij op de verschijning van Christus? Bij Rome lijkt Hij soms de geknevelde, de gevangene van zijn kerk. De reformatorische kerken kunnen Hem, zo lijkt het soms, alleen verdragen gekleed in de papieren mantel van confessies en theologisch commentaar, gekroond met de dorens van onze kerktwisten en met een Hem in de hand gedrukte namaak-scepter van rationalistische logica. J»en eFaan denhen, dat Hij niet meer de lijdende Meester is. Eén beweging, en de sterkste touwen worden vlas. Iedere formulering buiten de binnenste cirkel van de „gezonde leer", zoals die expliciet in het evangelie staat, is op een bepaald moment onvermijdelijk, ja noodzakelijk maar onmiddellijk daarna alweer gevaarlijk. En gaat men daarbij maar éven met de rug naar Christus staan, dan begint de ellende al. In de eerste oorlogsdagen werd ik getroffen door het gedrag van een Duitse soldaat op een stuk afweergeschut. Hij keek met de uiterste waakzaam heid en spanning om zich heen in de lucht, alsof er ieder onderdeel van een seconde een aanval kon worden ver wacht. Terwijl ik dit schrijf zie ik deze man voortdurend vóór me als model van waakzaamheid. De kerk moet ongelofe lijk wakker zijn en haar levende Heer geen moment uit het „oog des geloofs" verliezen. Eerst dan is de voorwaarde geschapen voor een op evangelische wijze ambivalent bezig zijn met kerkhistorie, theologie en dogma. Maar wee de kerk welker aandacht verschuift van de Eerste naar het tweede, alsof Christus in een belijdenis zou worden of daarmee zou kunnen worden verwisseld. Hoe hartstochtelijker men met deze dingen bezig is. des te meer kan men erin komen waarom Luther schreef zoals hij schreef. Zijn reactie in een van zijn kerkliederen is: „Wohl uns des feinen Herrn!" een onbetaalbare en onvertaalbare uitroep. Soms denk ik: moeten de belijdenis sen de hymnen, of moeten de hymnen de belijdenissen oordelen? Volgende maal: Is het niet kouder geworden? Evenredig Om echter te voorkomen dat in be paalde delen van het land minderhe den niet aan bod komen, blijft daar naast voor 40 procent der parlemen tariërs verkiezing via evenredige ver tegenwoordiging gehandhaafd. Hier door wordt het, volgens het rapport, tevens mogelijk, specialisten, die in het districtenstelsel minder kansrijk zouden zijn, in het parlement te bren gen. De commissie wil de Eerste Kamer niet afschaffen. Zij wil enerzijds overbodig dubbel werk voorkomen, anderzijds acht zÜ voor wetsontwerpen behandeling in twee instanties gewenst. Daarom wordt in het rapport gekozen voor het Ni Bataafse stelsel. Er wordt een Kamer gekozen var leden. Na de verkiezingen wordt dit col lege gesplitst, een afdeling telt 150, de tweede 75 parlementariërs. In beginsel zullen alle onderwerpen, met nam begroting, door het voltallige parlement behandeld worden. Wetsontwerpen echter worden eerst in de Kamer van 150 leden besproken. Daar. vindt een tweede behandeling plaats de voltallige vergadering var" leden. De commissie acht het gewenst aan het voltallige parlement (225 leden) het recht van amendement toe te kennen. De Eer ste Kamer heeft deze bevoegdheid niet. Kiezer en gekozene In het rapport wordt goede staatsbur gerlijke vorming een belmgrük clement genoemd voor het levend houden het democratisch besef onder de kiezers De commissie doet aan de politieke par tijen, de parlementsleden en de over- neid een aantal suggesties, om aan deze vorming bij te dragen. Zij pleit voor het beschikbaar stellen van een bureau met wetenschappelijke medewerkers Kamerleden. De commissie wijst er op dat dit rap port slechts bedoeld ls om de discussie het parlementaire stelsel te bevor- Burger over rapport Tijdens een gisteren gehouden pers conferentie wees mr. Burger erop dat dit stuk geen standpunt van de PvdA weergeeft. Men heeft ln de commissi niet gediscussieerd over de haalbaar held van het rapport. Mr. Burger vond het niet juist dat (het kablnet-MariJnen Is opgevolgd door het kabinet-Cals, zonder dat kiezers hierover een oordeel hebben kunnen geven. De voorgestelde herzie ning van het kiesstelsel zal. volgens mr. Burger, de versplintering der par tijen tegengaan. op non-activiteit De Jong van de regering. In politicis zijn de „land- machtersCouzy en Wierda geen vrienden, maar als het om de ma rine gaat Persoonlijk kunnen ze, ondanks verschil in (militaire) rang, goed met elkaar overweg. Dat schijnt weieens anders te zijn geweest. Er doet tenminste een apocrief ver haal de ronde, dat de heren vroe ger in het leger elkaar wel rauw lustten. Op een goede dag (in In donesië) besloten ze de vete eens en voorgoed uit te vechten. Ze trokken het uniformjasje uit en tuigden elkaar tot blauwwordens toe af. Onder een borrel in de offi ciersmess werd daarna de vrede getekend Spanning De toestemmingswet is er door, de „brief van Nederhorst" bijna vergeten en het dekkingsplan op een oör na gevild. Een zwartkijker die nu nog van politieke spannin gen durft te gewagen. Zo'n zwart kijker is PvdA-voorzitter dr. Tans. In het socialistische partijorgaan Opinie stelt hy vast, dat „de spanning in elk geval nog niet van de lucht" is. De regering mag dan door het dekkingsdebat zijn gerold, het voor de PvdA ona an vaar d bare punt van de verrekening van het dividend met de inkomstenbelasting blijft als een dreigende onweers wolk boven de regeringscombinatie hangen. Als die verrekening door gaat, dan. Maar die verrekening gaat niet door. Minister Vondeling zal wel wijzer wezen. Hij dénkt er gewoon niet aan om over dit punt moei lijkheden te gaan maken met zijn eigen partij. Het verrekeningsvoor- stel blijft achterwege en de extra verhoging van de vennootschapsbe lasting, waarvoor die verrekening een compensatie was, vervalt eind volgend jaar, zodat voor 1967 een andere dëkkingsmaatregel moet worden gezocht. Dat is een moei lijk, maar geen onoplosbaar pro bleem. De spanning waarover dr. Tams schrijft, bestaat alleen in zyn eigen partij. Daar is men bijzonder boos, dat de regering (in casu staatsse cretaris Hoefnagels, maar onder primaire verantwoordelijkheid van minister Vondeling) er ook maar over heeft durven piékeren om door verhoging van de dividendaftrek in komen uit vermogen fiscaal te be voordelen boven inkomen uit ar beid. Van een geestverwante be windsman had men dat niet ver wacht. Ten gerieve van ontstem de partygenoten blaast dr. Tans nu even stoom af. Dat mag. KVP-voor- zitter mr. Aalberse deed het vori ge maand toen zijn partij in op stand dreigde te komen. Achteraf blyken zyn stoere woorden met nog te veel korreltjes zout te zijn ge- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Vrolijk heeft het voornemen aan particuliere eige naren van bos een Jaarlijkse bijdrage toe te kennen wanneer zjj hun grond bezit minstens 10 ha openstellen voor recreatie. Mr. Vrolijk acht het gewenst dat ln gemeenten aparte instellingen voor Suri- namers in het leven worden geroepen. Het is naar zijn mening niet juist heri met buitenlandse werknemers op een lUn te stellen. Het is de minister niet gebleken dat de waarborgen voor de persoonlijke vrij heid van de bejaarden !n bejaardencen tra ontoereikend zijn. om ongeoorloofde pressie van het bestuur of directie het hoofd te bieden. De Dienstencentra voor bejaarden vol doen. naar de minister meedeelt, goed. Thans bestaan er zeven. Er zullen er nog worden opgericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7