Via doorstroming verdere daling woningtekort Soekarno's kerstboodschap voor Papoea-christenen Een woord voor vandaag GEREFORMEERDEN LEVEN MET ZICHZELF OP GESPANNEN VOET Kerk gaatverboden stuk opvoeren Tóch 35.800 HUIZEN LEEG.. Vorming voor leiders van evangelisatiewerk Posttarieven worden verder verhoogd Jury noemt moordenaars onschuldig SLIK UW PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE' Regering van Polen boos op bisschoonen ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 De kleine profeten, de laatste twaalf boeken van het Oude Testament, staan vol oordelen. Telkens weer komt het thema van de Dag des Heren terug. Zij zijn een waarschuwing dat noch Israël, noch de volkeren God straffeloos kunnen ver geten. Maar toch is niet alles duisternis en donkerheid. Steeds weer breekt dwars door het aangekondigde oordeel de bood schap van verlossing door. Zo ook in Joel. De profeet ziet wonderen in de hemel en op de aarde eer de Dag des Heren komt. Hij spreekt van bloed, vuur en rookzuilen. En zonder overgang voegt hij er aan toe: ..En het zal geschieden, dat ieder die de naam des Heren aanroept, behouden zal worden, want op de berg Sion en te Jeruzalem zal ontkoming zijn." Het oordeel is zeker, maar de verlossing ook. Het duister is diep, maar de lichtstraal ontbreekt niet. De angst houdt de mensheid in de ban. maar God spreekt Zijn troostwoord. Als de nood op het hoogste is. is de redding nabij Dat laatste woord is vaak een frase. Het is niet waar. Dat is ook niet de boodschap van de bijbel, In de diepste nood klinkt Gods stemdat is waar. Maar Hij wacht op ons antwoord. Hij kan alleen helpen als mensen zich laten helpen. Hij kan alleen verlossen als wij ons laten verlossen. Hij kan alleen God worden voor ons, als wij Hem de plaats en de rechten van God geven. Als de nood het hoogst is, is de Redder nabij, niet de redding. Gered wordt alleen wie zich laat redden. En een menselijke karaktertrek is juist dat wij ons niet willen laten helpen. Een kleuter zegt al: ..Zelf doenOns hele leven wil God ons leren dat we dat niet kunnen. Er is redding voor wie zich wil laten helpen. Wij lezen vandaag: Filippenzen 4 1023. Wij lezen morgen: Filemon 1114. Vraaggesprek met minister Den Uyi VU: drie kwart afrekening met verleden (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Relatief bieden de gereformeerden zeer veel be kwame mensen, maar wat bie den ze aan nieuw maatschappe lijk inzicht? Zeker, de Vrije Uni versiteit kan zich met iedere an dere universiteit meten, maar toch sta ik ten aanzien van dit punt wat sceptisch: drie kwart van hun intellectuele energie besteden ze aan de afrekening met het verleden en maar een klein stukje van hun intellect is vrij voor het werkelijk nieuwe. Ter voorbereiding van het reünis tencongres van SSR bevat het t aandblad Libertas ex Veritate even als vorig jaar weer een aantal vraaggesprekken van drs. G. Puchin- ger met vooraanstaande personen over het congresthema, dat ditmaal luidt: Is de gereformeerde wereld veranderd? Na dr. W. Drees en prol', mr. W. F. de Gaay Fortman is het nu de beurt aan de minister van economische zaken, drs. J. M. den lijke revolutie, namelijk het tot gel- Uyl, een ex-gereformeerde, die in ding brengen van wat de Bijbel leert: zijn studententijd (1936-'42) zelf de principiële gelijkwaardigheid van een actief SSR-lid was en als redac- alle mensen. Dit onderkenden de teur van Libertas ex Veritate de kro- anti-revolutionairen niet. Zij hebben niek „Kerkelijke Pers" verzorgde. de standenstaat verdedigd en daarmee Het meest typerend voor de positie was voor een eeuw lang de anti-revo- van het gereformeerde volksdeel acht lutionaire richting conservatief be- minister Den Uyl wel, „dat ze duide- paald. lijk met zich zelf op gespannen voet leven. Ze geven het beeld weer van Minister Den Uyl meent, dat het de een fundamenten strijd tussen geslo- tragiek van de ARP is, dat zij nu de tenheid dan wel openheid, tussen inte- goede kant is opgegaan: ze heeft het gralisme dan wel oecumene, tussen socia'e vraagstuk serieus genomen, ze zelfhandhaving door gaten te dichten >s vóór ontwikkelingshulp en zoveel en het zich terugtrekken od eeschre- en tóch heeft ze voortdurend ven voorschriften en beginselen dan verloren bij de verkiezingen. „Dat is wel het wagen van de sprong naar de ePn tr»siek en ik zie er nog geen eind volstrekte openheid". aan. Je kunt natuurlijk zeggen: de seouenties van e»n evolutie is eenmaal de opheffing van de AR, maar dat zeg ik natuurlijk, omdat ik voor de doorbraak ben." Dat had mijns inziens dat vaak betwe terige mensentype ten gevolge dat hij in zijn zog meenam." Over Colijn: „Mij interesseerde toen al de vraag: hoe kan die man, met zijn domme opvattingen, ja werkelijk dom me opvattingen, zo'n voorname rol ver vullen? En daarvoor heb ik deze socio logische verklaring: het anti-revolutio naire volk was terechtgekomen in de verstarring, waarin het werkelijk bon ton was tegen iedere vernieuwing te zijn. Men zou het ook zó kunnen zeg gen: zoals de synode van Assen in 1926 tegen Geelkerken was, zo was Colijn in 1937 tegen het Plan van de Arbeid. Want evenzeer als het voor de gereformeerden van die tijd onaan vaardbaar was, dat de slang niet ge sproken had, evenzeer was onmoge lijk, dat het Plan van de Arbeid juist zou zijn." Over Dooyeweerd: een bijzonder sympathiek en rechtschapen man, maar toch een suDer-integralist", omdat „met Dooyeweerd nu niet alleen theologisch, maar ook filoso fisch alles tot het laatste hoekje rond werd gemaakt. De laatste ruimte was nu vastgelegd." En over Bruins Slot: een magnifiek voorbeeld van de ontwikkeling van de gereformeerden: „van de super-zekere gezag-is-gezag-man evolueerde hij tot de onzekere, naar een nieuwe stijl zoe kende man". Het revolutionaire proces van geslo tenheid naar openheid zal onvermijde lijk leiden tot de samensmelting van de kerkelijk gereformeerden met de hervormden. Maar toch zullen de gere formeerden een waardevolle variant blijven in ons volksleven. Kuyper Nu ook in grote lies! _T Over Kuyper zegt drs. Den Uyl: Minister Den Uyl noemt in dit ver- gelieerd aan het „neo-ealvinisme", band de enoj-me weetgierigheid, de ho- een integralisme van het ergste soort, SC waarde, die de gereformeerden toe- dat weer een reactie was op he, huma. kennen aan het denken (intellect), die nisme en de vrijzinnigheid van de ne- nuttig is tegenover veel gevoelsexcla- gentiende eeuw... de gesloten svstemen- maties van anderen. Voorts ook de bouwer, die geen hoekje van de maat- mentahteit van de volledige inzet van schappij onberoerd liet bij het uitbou- Verzet tegen Victoriaanse wet (Van onze kerkredactie) LIVERPOOL Een modern passiespel, dat niet door een toneelgezelschap op de planken mocht worden gebracht, zal nu worden opgevoerd in de kathedraal van Liverpool. Het stuk was verboden door de Lord Chamberlain, een hofambtenaar die tevens toneelcensor is. Het besluit van deken Edward Patey om het stuk in zijn kerk te laten opvoeren, komt niet voort uit het verlangen om de kerk „mo derner" en vooruitstrevenderte laten zijn dan de staat. Dat ge beurt wel eens in onze tijd, maar niet in dit geval. Dit stuk, van een 19-jarige student Peter Adamson, is een modern passiespel dat voort borduurt op de middeleeuwse tra ditie. Niemand had verder tegen de inhoud bezwaar. Prijsvraag De schrijver is een meelevend lid van de Anglicaanse kerk en vaak werd gespeeld. Daar had heeft op deze manier een poging mand in Europa toen bezwaar te- acteurs waren reeds bezig hun rol len in te studeren en de eerste repetities waren gehouden, toen plotseling het verbod van de Lord chamberlain kwam. Absurd Het stuk werd verboden omdat Christus op de planken wordt uitgebeeld. Dat is volgens een oude wet verboden. Het verbod trok nogal de aandacht. De taal kundige van Oxford, prof. Coghïll, noemde deze wet „absurd" Hij wees er op dat in de middeleeuw passiespelen de Christus-figuur ondernomen bij de mensen te brengen. Hij gaf het stuk de titel mee ,JSimple Gol gotha" (Eenvoudig Golgotha). de bijbel dichter gen. Ds. Edward Patey vond het ver bod al even absurd. Hij besloot het stuk in de kerk te laten opvoe- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In oktober 1964 bedroeg het kwantitatief woning tekort 185.000 woningen. Ten op- fer keer d spoor p n 1 maatschappelijke taak. Zij hebben JNieuw initiatief 111 O root-Rotterdam wen van zijn minutieuze systeem... zichte van 31 mei 1960 betekent Door haar stellingname tegen de Franse Revolutie heeft de Anti-Revo lutionaire Partij volgens de minister] van begin af aan op verkeerd spoor i gestaan. Want de Franse Revolutie was in wezen de bewustwording van DEN HAAG Om de achteruitgang de geliikwaardigheid van alle mensen, van het financiële resultaat bij PTT medewerking van de gemeenten" tot een afrekening met feodalisme. Om te compenseren zouden de volgende „weinig belangstelling." Zij zagen dit het wat geforceerd te zeggen: de Fran- tariefverhogingen dienen te worden ROTTERDAM De deputaten allen als een rem op het werk dat se Revolutie was inn- 19 voor de evangelisatie van de gere- gedaan mo«t worden. formeerde classis Rotterdam be-j Qp dit punt hebben de deputaten; hoeven niet ontevreden te zijn. Een zich nog niet bezonnen. Maar de plan- (Van onze kerkredactie) i een christe- doorgevoerd. Bij de posterijen 12 pro- de vorming zijn nu definitief. Er zullen vijf „cursussen" worden ge organiseerd in de maanden van janua ri tot maart, voor evangelisatie-ouder-j lingen, voor hen die leiding geven aanl het huisbezuik- en lectuurwerk, aan i het groepswerk van volwassenen, aan het zondagsschoolwerk en voor hen die leiding geven aan het weekclub- DJAKARTA President Soekarno heeft een kerstboodschap gezonden aan de 700.000 inwoners van West-Irian, waarin hij speciaal de christenen aldaar vraagt „hun strijd in de geest van Christus" voort te zetten. „Moge God ons allen gelukkig maken. De geboorte van Jezus Christus heeft geleerd hoe de vrede op aarde moet worden gebracht. Maar eeuwige vrede op aarde kan alleen gebaseerd zijn op liefde tot God, onze ouders, het vaderland en tot de mensen onderling. Volmaakte vrede gaat vergezeld van geluk en dat kan alleen bereikt worden door hard te werken." Soekarno vervolgt: „De Indonesiërs moeten hard werken en verenigd strij den voor het Indonesische socialisme op basis van pantjasila. Ook de be woners van West-Irian moeten blijven vechten tegen neo-kolonialisme. kolo nialisten en imperialisten." enquête onder de zestien aangeslo ten kerken bewijst dat allerlei evangelisatiewerk wordt verricht. Maar tevens werd ontdekt dat het werk wordt bemoeilijkt door ge brek aan vorming onder de leiders. De deputaten besloten daarom aan deze vorming aandacht te gaan be-1 werk steden. i> Bezinning Daarmede zijn deze classicale depu-1 laten de eersten (in gereformeerde „1° de kring van de Gereformeerde kring) die dit werk in classicaal ver-j^erken doet het evangelisatiecentrum hand ter hand gaan nemen. Zowel op 'n Baarn bijzonder veel goed werk. de linker als de rechter Maasoever Maar niet alle medewerkers zijn in de worden kleine gespreksgroepen ge-j gelegenheid om in Baarn conferenties vormei van mensen die aan het evan-|en cursussen bij te wonen. Daarom gelisatiewerk leiding geven, om samen i besloten de evangelisatiedeputaten om nieuwe wegen te vinden voor de evar- zelf deze vorm op te bouwen, gelisatorische aanpak van het kerke- Oorspronkelijk werd „Baarn" verzochl werk. om daaraan leiding te geven. De enquête toont aan dat de gerefor- Gebleken is evenwel dat de mensen meerde kerken van Rotterdam-Cen- van het evangelisatiecentrum al te trum. Rotterdam-Zuid en Delfshaven druk bezet zijn om ook deze cursussen zich het beste inzetten voor het evan- nog te gaan leiden. Daarom werden gelisatiewerk. althans als het gaat om gespreksleiders uit Groot-Rotterdam het geld dat er voor wordt uitgetrok- gevraagd als ds. C. M. Boerma. ds. F- ken. Opmerkelijk is dat andere zelf-Jonkhof, ds. C. J. Honig, de heer S. standige kerken in liet Groot-Rotter- j Bestebreurtje en mejuffrouw M. Beu- dam ver bij deze koplopers achterblij- sekamp Zij zullen in nauw overleg met Vijf kerken hebben mensen in vaste „Baarn" dit werk doen. Besloten werd SELMA dienst, terwiil de kerken van deze clas- om niet jangs de weg vail het doceren llit Selma sis 33 speciale evangelisatie-ouder de mensen nieuwe ideeën bij te bren bania de wereld. Een blanke jury I neen kennen, waarvan er 29 vrijge-gen, j)e bedoeling is dat de vier avon- heeft de drie mannen die de jonge steld zijn van ander kerkelijk werk den van elke cursus gebruikt worden blanke predikant ds. James Reeb dood- Bovendien zijn er nog vijf evangelisa om „anien nieuwe mogelijkheden te 'anselden op vrije voeten gesteld. Ds. tie-diakenen. bespreken. Daarbij gaat liet in het bij- leeb, vader van vier kinderen was zonder om de principiële bezinning. naar Selma gekomen om te proteste- Meeleven ren tegen de rassendiscriminatie. De jury behoefde zich slechts twee Naast ïebrek aan soede yorminj is Kardinaal Spellman. aartsbisschop "ur_ terug te trekken om met het de tweede grot. moeilijkheid het ge- van New YorkM 2al de Kerstdagen doorbrengen bij de Amerikaanse troe- "J" °rm" van jn Vietnam cent, bij de telegrafie 10 procent en bij de telefonie 9 procent. Het is ech ter niet mogelijk een dergelijke com pensatie in alle tarieven te realiseren. Dit wordt meegedeeld door de minis ter van Verkeer en Waterstaat. In het komende jaar zal vooral de sectie posterijen op het exploitatie resultaat gaan drukken. Inderdaad zal in de loop van het volgende jaar een aantal posttarieven verder worden verhoogd. Beraad is nog gaande of ook in de andere PTT-sectoren tot ta riefverhoging moet worden overge gaan. By de telefonie zal de eerste stap om te komen tot een twee tarieven stelsel worden gedaan. Met de totale invoering is tien jaar gemoeid. In de zelfde periode zal ook een uni form abonnemententarief voor heel het land worden ingevoerd. De personeelssituatie is licht ver slechterd, voor zover het het uniform dragend personeel in de randstad be treft. Vernieuwing van een serie vaste postzegels met de beeltenis van konin gin Juliana is in voorbereiding. dit een daling met 32.000. Van de 3,5 miljoen huishoudens en al leenstaanden die ons land telt, willen bijna 870 000 van huisves ting veranderen. Deze wijziging kan voor een deel via doorstroming bereikt worden. Van de to taal mogelijke doorstroming blijkt 45 pro cent te bestaan voor woningen met een huurwaarde tussen ƒ750 en ƒ1000. Voor de goedkopere en duurdere woningen is de doorstromingsmogelijkheid aanmerke lijk kleiner. Dit zijn de voornaamste uitkomsten van het onderzoek naar de woningbehoef te In ons land, dat vorig jaar oktober heeft plaats gehad. Minister Bogaers deelt dit mee in een brief aan de Tweede Bij het onderzoek zijn op steekproef- basis gegevens verzameld over 16.000 woonverblijven en de daarin gehuisveste personen. Wanneer deze bewoners een andere woongelegenheid wensten, wer den hen hierover nader vragen gesteld (huurprijs, grootte van de woning e.d.). Het onderzoek is uitgevoerd door het CBS in overleg met de Centrale Directie van^ Volkshuisvesting en Bouwnljver- Behoefte Bij de berekening van het kwantitatief woningtekort is niet alleen rekening ge houden met het aantal huishoudens dat nog niet de beschikking heeft over zelfstandige woning maar tevens een dere aanvulling op de woningreserve. De daling van het tekort heeft zich vooral gemanifesteerd door een daling van «antal huishoudens dat inwoont. Het aantal ongewenste inwoningen var alleenstaanden bleef ongewijzigd. Het aantal leegstaande woningen be droeg in oktober 1964 35.800. Dit komt neer op ruim één procent van de woning voorraad. dTn Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet Naam Woonplaats: betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Naam Adres Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOl met „DE DOKTER ZEGT" II HOUDER „DE DOKTER ZEGT" I TIP-PARADE-TWEE (elk deel it een (ander) geheel) streep door wat u niet wenst. oordeel „onschuldig" terug te men. Toen de uitspraak werd be kend gemaakt, applaudiseerden de toehoorders in de rechtszaal.. De be klaagden. de 42-jarige Elmer L. Cook, de 31-jarige Namon O'Neal hoeele en diens broer, de 37-jarige William Stanley Hoggle toonden geen tekenen van emotie. (De dood van ds. Reeb, die 38 jaar werd, heeft in de Amerikaanse pers grote opschudding veroorzaakt. Reeds eerder zijn moordenaars door blanke jury's op vrije voeten ge steld. maar dan betrof het steeds moordenaars van negers. Door deze uitspraak worden ook de blanken die deel nemen aan de strijd van de negers tegen de apartheid in wezen vogelvrij verklaard in sommige Amerikaanse steden. BEROEPING S WERK NED. HERV. KERK Beroepen te Meerkerk: A. van Eyk te Bergschenhoek; te Oostwoud en Mid- woud: jhr. mr. A. M. A. de Beaufort, kand. te Ncerlangbroek. Beroepen en aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Amers foort: C. B. Burger, emeritus predikant te Neerlangbroek. GEREP KERKEN Beroepen te Appingedam (vac. J. P. Kakes): C. Gros te Woudsend. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Katwijk aan Zee: W. Hage te Klaaswaal. Bedankt voor Aagtekerke. Aalburg en voor Bodegraven: A. Hofman te Zeist. merkwaardigerwijs ook de goedkoopste, 80 cent. Het was een kartonnen doosje. had. Er zou een kist naar dat war me verre land gaan met cadeautjes voor een kerstfeest. Wij moesten thuis maar eens goed zoeken wat we wilden missen. „Jullie begrijpen waarin een heel gemeen stukje wel", zei juf, „het mag natuurlijk zeep en een glazen boertje waren geen rommel zijn. maar echt iets verpakt. Het boertje was gevuld wat je zelf ook mooi vindt", met geel vocht, dat optimistisch odeur wordt genoemd. Zondagmorgen in de kerk, toen was toch: 't hondje niet, o nee 't leggen schoot het kurkje eraf. Een haar geparfumeerde zakdoek te- hondje houd ik zelf. De volgende kleine paniek ontstond, want alle presentjes werden vat met een spons en omdat ze leuke juf was zei ze: Kinderen ruikt de kist ook nog hem straks open ma- voorschijn haalde, dacht ik: wan- dag nam ik een legpuzzle mee. Juf neer en waar rook het toch precies was enthousiast, oh wat mooi, en of de wat met een spons zo? mijn moeder dat wel wist. Voorin een leuke In een flits vielen toen tientallen de klas stond een kist, daar mochten wat enig, jaren weg en was ik weer kleine we onze offers in plengen. Mijn lekker als Mink, die van een logerende tante puzzledoos nam lekker veel ruimte ken." precies zo'n goedkoop, maar tegelij kertijd zo'n kostbaar doosje kreeg. Er zat toen ook een hard roze stuk en niemand kon eraan zien dat ik puzzlen maar een heel vervelen de bezigheid vond. je zeep en een onwezenlijk met Toen ging het hondje net als odeur gevuld hond ie in. Het hondje in een zondagschoolverhaal spo- had op zijn schedel een piepklein ken, hij jankte en piepte mijn gewe- kurkje en als je dat eraf haalde hm, ik ruik het nog. Dat hondje heb ik gekoesterd op zijn inhoud was ik erg zuinig. Ze hield het glazen hondje omhoog, dat er zonder odeur ontzield en vormloos uitzag en ver volgde: ..Dit doen we er maar niet in hè, zo'n glas-hond met niks. daar vindt niemand wat aan". Daar had zelf vond ik er ook ten zo overhoop, dat ik ook nog een ze gelijk bal mee nam. „Sjonge zeg, jij hebt niets meer wat over voor die kindertjes daar". vond juf. Wist zij veel. Maar zoals - Ten eerste leek een leeg hondje me dat gaat bij de hoofdfiguur van een l°os aan zijn einde gekomen. De zondagmorgen daarna speet vocht vlekken achter liet. Maar dat alles me opnieuw, vooral omdat trouwe kindervriend", was van die verspilde geuren niets als ik in die dagen nooit mijn lievelingsvers. doch „geen oog reukoffer in de hemel aangekomen j1 fcan Hem aanschouwen, maar Hij kon ziet ieder kind" zat me vreselijk ,Yoor de preek begon fluisterde Eens op een herfstige maandag- dwars. Die trouwe kindervrind had mijn dochter: „Wil je een beetje morgen, nadat het „nikkertje" rondgegaan in de klas en we allemaal met ons centje hadden la natuurlijk de dubbele bodem truc odeur?" Vanwege mijn eigen verle- hem van de afgestane artikelen door- den durfde ik haar gulheid niet te Dat maakte me bang, waar- remmen en ik knikte bevestigend, ten knikkebollen moesten we „net- door de aardigheid van het hondje 7-° kreeg ik na jaren nog een klein jes" gaan zitten. De juf vertelde vervloog. Het was tenslotte geen straf je toe: een zakdoek, die stonk van al die zielige bruine kindertjes offer dat ik het hondje meenam, vaar iets dat odeur heet en dat voor wie die centjes bestemd wa- maar gewoon kinderangst om. de stellig een vlek zal achter laten, ren en dat ze een heel fijn plan hemel te verspelen. Mink van Rijsdijk. woningbehoefte is opgetreden. Tevens ii echter komen vast te staan dat het wo ningtekort per 1 januari 1964 te hoog geraamd. Deze beide correcties hebben er toe geleid dat de schatting waarin werd gesteld dat het kwantitatief woning tekort in 1970 zal zijn opgeheven, niet herzien behoefde te worden. Uit de enquête is gebleken dat do« middel van doorstroming 170.600 wonin gen bezet kunnen worden. Wanneer de doorstroming volledig is verwezenlijkt zal er een overschot zijn van woninga met een huur tussen ƒ500 en ƒ750 pa jaar. Daarentegen zal er een grote vraat optreden naar woningen met een jaarlijk se huur van 1000 tot 1500 en de huur klasse tussen 750 en 1000. Als de doorstroming volledig is gereid- seerd zullen 100.000 slechte woningen rui de woningvoorraad kunnen word» - onttrokken. Het totaal aantal slechte w«->atuu ningen wordt echter geschat op 350.0W. Een groot aantal bewoners van slecht» woningen wenst hun huis dus niet t» verlaten. Men heeft de indruk dat hier veel bejaarden onder zijn. De leeftijds groep boven 65 toont weinig interesse om te verhuizen. De minister meent dat het voorgeno men woningbouwbeleid de aanpassing aan de werkelijke behoefte zal bevorde ren. In de behoefte aan woningen met een jaarhuur van ƒ1200 tot ƒ1500 zal, aldus de bewindsman, voorzien kunnen worden door de woningwetbouw in de categorie A en B, alsmede door de parti culiere bouw. Het verwachte tekort aan woningen met huren beneden ƒ1200 zal kunnen worden opgevangen door de bouw y bejaardenwoningen en keuzewoningen. De minister is van mening dat het nieuwe huur- en subsidiebeleid alsook de voorgenomen kwaliteitsverbetering doorstroming zullen bevorderen. Op wijze zullen, aldus drs. Bogaers, in de komende jaren, veel gevallen van wo ningnood opgelost kunnen worden. Vol gens de bewindsman zullen de in te stel len gemeentelijke doorstromingsfondsen een belangrijke steun zijn voor de finan cieel zwakkeren, voor wie de verhuizings- kosten zwaar kunnen wegen. WARSCHAU - De 'poolse per heeft vrijdag scherp en ironisch com mentaar geleverd op de brief van 4t Poolse aan de Westdultse bisschoppen Onder de kop „Uit wiens naamr wijdt het officiële blad „Zycie TVarsia- wy" (Warschaus leven) een artikel van een pagina aan deze briefwisse ling. Daarin worden grote uittreksels uit de brieven geciteerd en wordt aai ae Poolse bisschoppen verweten, bul hebben autoriteiten om gehandeld te Het blad schrijft dat de boodschap is gericht aan Duitse bisschoppen die ae regering te Bonn steunen en daar- antipoolse revisionistische poJitiek die de Oder-Neisse-grens in het geding stelt. Daaronder zijn bisschoppen die -v nazi-tijd de bruinhemden hebben gesteund en de naar Polen oprukken de nazi-legers hebben gezegend. „Uit wiens naam nemen de Poolse bis schoppen een standpunt in dat in strijd is met dat van het land en van het landsbelang? Wie heeft in Polen de Poolse bisschoppen toege- staan vergiffenis te schenken aan de Duitse bondsrepubliek, spiit te betui gen en een nationale zelfkritiek te oefenen?", vraagt het blad. Het antwoord van de Duitse bisschop- P-Cu X-Si ,,met diplomatieke voorzich tigheid en farizeïsche zachtheid' opgesteld en drukte hetzelfde uit wat Adenauer en Erhard openlijk verklaren. ..De Poolse buitenlandse politiek is be kend. Deze heeft de steun van heel het volk. Alleen de Poolse regering heeft het recht de buitenlandse poli- Hek van het land te benalen. Met het zenden van hun boodschap aan de Duitse bisschappen hebben deze zich onrechtmatig op het gebied van de buitenlandse politiek begeven, die niets te maken heeft met de religieuze zending van de kerk", aldus het artikel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2