Nieuwe Leidlse Courant Toen de vloed doorzette werd de storm minder Commentaar Overstromingen. geen ramp Friesland op een groot vele plaatsen uitgestrekt meer 1 Queen Mary bleef bij schip in noocl In noodsreval lege polders onder water Pino; An ligt vlak onder de duinen NDSM gaat ingrijpen Oom Julius getuige? Been van Pieter weer gebroken weerbericht HES?V" Zaterdag 11 december 1965, 46ste jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD „Stantvastigh it gheblavao mijn hart in taghenapoetf" (Van onze verslaggevers) STORMACHTIGE noordwestelijke wind en springtij hebben gisteravond het water tot zeer grote hoogten opgestuwd, maar praktisch ner gens kritieke situaties veroorzaakt. De hoogste waterstand verschilde slechts weinig van het peil in de rampnacht van februari '53. Langs de gehele kust van Zeeland, Holland en de Waddeneilanden had Rijkswaterstaat beperkte dijkbe waking ingesteld. Op rivierdijken patrouilleerden dijkwachten en BB'ers. Hoewel de kans op nieuwe storm ge ring is, houden landmacht en marine dit weekeinde vele honderden manschappen geconsigneerd. Zij kunnen bij waterover last meteen worden ingezet. Het was gisteravond een gelukkige om standigheid, dat de wind bij het doorzet ten van de 'vloed geleidelijk afnam. Hier aan is het te danken, dat het water niet nog hoger steeg. De gevolgen zouden ders beslist rampzalig zijn geweest. Maasbruggen Toch kwamen er uit tientallen plaatsen in 'het land meldingen binnen van over stromingen. Het bleef deze keer niet al leen beperkt tot landerijen, maar ook laag gelegen gedeelten van steden en dorpen liepen onder. In de omgeving van Dordrecht en de Biesbosch kwamen hon derden hectares cultuurgrond blank te staan, doordat polderdijkjes bezweken. In Rotterdam kwam op het Noorder eiland en in de wijk Feijenoord zoveel water te staan, dat de toegang tot de Maasbruggen bijna een uur versperd was. Alle buiten de noordelijke waterkering gelegen gedeelten van Dordrecht liepen onder. Op enkele plaatsen stroomde het water met kracht de huizen binnen. Op ie laagste delen van de waterkering wer- tai schotbalken en zakken zand gelegd. h de drukke winkelstraat Voorstraat, toderdeel van de waterkerende dijk, verden stalen vloedschotten geplaatst. Schade f 300.000 LONDEN De Queen Mary heeft gisteren met 36 uur vertraging de reis naar New York voortgezet. Bij na al die tijd was het in de buurt van het Griekse vrachtschip Contan- tis gebleven, die zinkende was met 29 man aan boord. De kapitein van de Queen Mary had de bemanning afgeraden, het schip te verlaten. Zij zouden allen zijn omgekomen. De Queen Mary ging pas weg, toen en kele schepen en een vliegtuig de wacht overnamen. Het onophoud kostte de Cunard Line 300.00 gul den. De golven waren huizenhoog. Enkele keren was de Queen Mary tijdens de zware storm zodanig voor de Constan ts gaan liggen, dat deze enigszins be schermd werd tegen het geweld van de zee. De kapitein van de Griek had de Queen Mary doen weten: „U bent onze enige hoog. Als u weggaat moeten wij Het Britse schip bleef tot assistentie was gearriveerd. Voordat het enorme pasagiersschip met 1000 passagiers aan. boord de reis vervolgde werd het signaal ..good luck" gegeven. De Constantis verkeerde donderdag al in nood. Drie leden van de bemanning waren gisteren overhoort gesprongen. Een werd opgepikt van een vlot. Een hunner bleek al te ziin overleden, de derde wordt vermist. De overige 26 le den van de bemanning zijn door de Duitse sleepboot Atlantik opgepikt. De Nederlandse sleepboot is nu met de Con stantis op weg naar de Franse kust. De 7200 ton metende Griek, die op weg was van Bremen naar New York. raakte don derdag 00 5km ten zuidwesten van Ier land lek. De machinist, die overboord ge sprongen was. is met een Zweeds schip op weg naar Rotterdam. Voor de kust van Scandinavië ge raakte de 448 ton metende Nederland se Avanti in ruw weer in nood. De la wine- (marmer) was gaan schuiven. De sieeDboot Maas voer van Gibraltar ter assistentie uit. Aanvankelijk misluk ten pogingen, de bemanning (tien kon- Den) van boord te ha'en. Later seinde de Nederlandse gulf Italian alle opva renden van boord te hebben genomen. Ook de echtgenote van kapitein Plas ma uit Joure en hun kind bevinden zich onder de geredden De Avanti, die van een Turkse haven op weg was naar Rotterdam, drijft nog. Haar positie is echter uiterst hachelijk. Het Nederlandse schip Nestor is gis teravond'op ongeveer 160 km buiten de zuidkust van Cyprus in brand geslogen. Een Cyprische sleepboot is uitgevaren. Later werd gemeld, dat het vuur zou zijn geblust en de Nestor naar de Cypri- sche havenstad Limassol onderweg was waar het vanochtend hoopte aan te ko men. De Nestor vervoert katoen. De Biesbosch veranderde in een bin- Dnzee. Hier moest een school worden ingericht voor mensen, die uit hun huizen verdreven waren. Pontonniers hun stormboten door de ondergelopen landerijen om eventueel bewoners te kunnen Verrassing Gevaarlijk hoog kwam het water de Lek in de omgeving van Krimpen. Het bleek, dat niet veel bewoners de Lekdorpen voor het hoge water w gewaarschuwd, zodat de bevolking vol komen werd verrast. Zowel buiten, als binnendijks liepen veel kelders onder Het geweld van de golven sloeg op kele plaatsen gaten in de boulevard Vlissingen. Met zandzakken wist men de schade zoveel mogelijk te beperken. Bij Westerschouwen heeft de zee over eer diepte van zes meter de voet van de dui nenrij weggeslagen. De door wateroverlast al zo vaak ge plaagde Gelderse Vallei werd weer éér groot moeras met honderden plassen er meren. Vanaf Amersfoort tot Kootwijker- broek en tussen Putten en Veenendaal is geen stukje land watervrü gebleven. De meeste binnenwegen zijn onbegaanbaar. In enkele weiden lopen nog melkvee Bij Cadzand werd over een lengte ongeveer zevenhonderd meter een stuk de duinen afgeslagen. De voet de duinenrij is over een diepte van twee meter door het water weggespoeld. Tot laat op de avond bestond het gevaar, dat de duinenrij nog verder zou afkalven. Dam doorsteken In Meppel werd de bevolking door middel van luidsprekerwagens gewaar schuwd voor mogelijke overstromingen. Op het beruchte knelpunt Mallegat werd de toestand zo ernstig, dat mannen het afvoerkanaal van de Oude Vaart naar de Drentse Hoofdvaart hebben moeten door steken, waardoor direct enige verbete ring in de situatie kwam. Veel inwoners van de havenbuurt in Maassluis hadden, door ervaring wijzer geworden, hun huisraad reeds op hoger gelegen verdiepingen gebracht. De hoog ste waterstand op de peilschaal wet meter aan, dat is tien centimeter dan tijdens de noordwesterstorm v november. Het was niet nodig een tweede waterkering van vloedplanken op te trekken. De veerdienst Maassluis-Rozen burg kon enige tijd geen auto's overzet- In midden-Limburg kwamen de Maas uiterwaarden blank te staan. Het gat in de dijk bij de Dongemond in de omgeving van Raamsdonksveer dat daar reeds vorige week was geslagen, is gisteren nog groter geworden. Een groot aantal polders liep hierdoor onder water. Geen handel met Rhodesië - pagina 5 Kamermuziek: Germanen (meer dan eens) ten voorbeeld gesteld pagina 7 "jio Ik JT héb het fluitje EMIGRANTEN Velen gingen in dat verre land een moeilijke weg. De voor pagina van ons Zondagsblad is gewijd aan de ervaringen van enkele Nederlandse emigranten families. E 8 Een onzer verslaggevers maak te dwars door bossen en over zandverstuivingen het uitzetten van het tracé tioor de nieuwe Europa-weg nr. 8 mee. Ook dat staat in het Zondags blad. De nog te velde staande gewassen, zoals suikerbieten en wintertarwe, gingen ver- Ook uit het buitenland kwamen berich ten binnen over overstromingen. Het peil van de Theems werd zo hoog, dat de kans bestond, dat de parlementsgebouwen in Londen onder water zouden komen te staan. Sinds mensenheugenis is het water niet zo hoog geweest. Er ontstond onder de Lagerhuisleden nogal wat deining, maar de vice-voorzit- ter van het Huis, Bowen, deelde ter ge ruststelling mee, dat de nodige voorzorgs maatregelen waren getroffen. Dank zij de in allerijl opgeworpen versterkingen van zandzakken kon de aanval van het water worden afgeslagen en werden de laag gelegen delen van de stad voor overstro ming behoed. De spanning was toen ech ter nog niet geweken, want ook in de af gelopen nacht werd springtij verwacht. Volgens officiële berichten zijn min stens 17 van de 52 Engelse graafschappen overstroomd. De rivier de Severn, de langste van Engeland, heeft een stand van vijf meter boven normaal peil en wast nog steeds. Waterschapbesturen met handen in haar LEEUWARDEN De bijzonder slechte weersomstandigheden van de laatste dagen, actieve stormde- pressies met bakken vol regen, be zorgen vele waterschapsbesturen in Friesland slapeloze nachten. Uitgestrekte velden staan duimen- dik onder het opdringende water. De toestand in het gebied rond Sneek leek gistermiddag zeer kritiek. In de zo genaamde Wielen ten noordoosten van Leeuwarden nam het water snel bezit van de laagst gelegen polders. Hier kwam de vloedgolf zelfs over de smalle ver keerswegen. veel boerderijen raakten ge- isoleerd evenals bij Joure en Sneek waar de automobilisten op de drukke rijksweg 43 zich op de Afsluitdijk waanden. Aan weerszijden stond het land volkomen blank. De toestand in de lage wouden rond Joure was gistermiddag vrij hopeloos. De voorzitter van het waterschapsbestuur de heer Van der Leij was dan ook bepaald niet optimistisch gestemd. Met man en macht werd er gistermiddag en ook van nacht gewerkt aan het versterken van de polderdijken. Daarbij was ook het Per soneel van de Kon. Ned. Heidemij. en van de gemeente Utingeradeel present. Er werden zelfs zandzuigers ingescha keld om de zwakke plekken op te hogen. Mocht men het door de felle noordwester opgezweepte water toch niet kunnen ke ren, dan zou men eventueel eerst de pol ders vol kunnen laten lopen waar geen boerderijen staan. Verschillende veehou ders in het beti-okken gebied moesten gisteravond laat ernstig rekenii>g houden (Van onze correspondent) met het risico van een evacuatie van hi In de streek tussen Joure en Ter Horne liggen een zeventiental particuliere pol ders waarvan de meesten onder water Beperkte dijkbewaking vanmorgen opgeheven DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft de beperkte dijkbewaking, die gistermor gen in district zuid werd ingesteld, van morgen opgeheven. staan. Hoe langer de wateroverlast voort, duurt des te groter wordt de landbouw- schade. Men rekent voor het volgend jaar nu reeds op een slecht grasbestand. Vanmorgen leek het totaalbeeld iets gunstiger en was het water mede door de verbeterde weersomstandigheden op de meeste plaatsen enkele centimeters ge zakt. Niettemin blijft de eerste dagen de grootst mogelijke waakzaamheid ge boden. o O TERHEYDE Het drie weken geleden gestrande Liberiaanse vrachtschip Ping An is door de storm van de laatste dagen dertig meter verder het strand opgewor pen. Het ligt nu vlak onder de duinen. Voor de bergers is dit een nieuwe tegenslag. Zij nemen aan, dat het zware bergingsanker onder de geweldige druk de enorme zeeën is doorgekomen of geslipt. „Tegen dit geweld is niets te doen ook al zou je een toren hebben om het schip te verankeren", zei een bergingsexpert. Over de schade, die de Ping An door het schuiven heeft opgelopen, valt nog niets met zekerheid te zeggen. Een ANP-luchtfoto van de wa teroverlast tussen Stroe en Koot wijkerbroek, waar enkele boer derijen door het water omringd Alleen mammoets AMSTERDAM De Nederland- sche Dok- en Schepsbouw Mij zal een krasse hervorming ondergaan, waai'door in 1968 een jaarlijkse be sparing van f 5 miljoen mogelijk zal zijn. De kleinste vier bouwhellingen verdwijnen in 1966. De grootste voor schepen van 100.000 ton blijft bestaan, ook al zal deze nog verlies blijven opleveren omdat men de technische kennis niet wil opgeven. De NDSM zal een einde maken aan de produktie van voortstuwings-in3tallaties en de werkzaamheden buiten de scheeps bouw onderbrengen in afzonderlijke be drijven onder eigen gespecialiseerde lei ding. Gevolgen voor de 3600 werknemers zal dit bijna niet hebben, al zullen 150 tot 200 uur- en weekloners van de ma chinefabriek. inwendige technische dienst en magazijndienst herschoold worden voor andere afdelingen. Het zwaartepunt zal komen te liggen bij de reparatie, waarvan de omzet zal worden verhoogd zodat men het beste gebruik zal maken van droogdokken en reparatiehavens. In 1968 zal 45 pet van de werkzaamheden gericht zijn op repa ratie, 30 pet scheepsbouw en 25 pet ander Kosmos no. 99 MOSKOU Rusland heeft gisteren nummer 99 in de serie Kosmos-aardsatel- lieten gelanceerd. De eerste werd op 16 maart 1962 in een baan om de aarde geschoten. Water - water, niet alleen in Zwartébroék (Barneveld) maar ook in Putney (Londen), waar de zwanen bezit hebben genomen van de „rij"weg. HANNOVER Julius Freihenr dem Bussche-Haddemhausen, een o de heer Claus van Amsberg, uitnodiging van koningin Juliana hebben aanvaard om op tie treden als getuige bij het huwelijk van prinses Be e en de heer van Amsberg, Aldus "nemen wij van hert Duitse perrsbu- u DPA Deze uitnodiging word hem de afgelopen week overgebracht tij dens een onofficieel bezoek aan het landgoed Dötzingen bij Hiizacker. Dit bezoek verliep heel onopgemerkt, aldus DPA. LEIDEN De verloofde van prin ses Margriet, de heer Pieter van Vol- lenhoven, is gisteren in de Anna-kliniek in Leiden opgenomen. Daar is zijn lin kerbeen opnieuw gebroken en gezet Zoals bekend brak hij dit boen begin dit jaar bij het skiën. Gebleken is dat het genezingsproces niet bevredigend ls verlopen. Hij zal voor de militaire dienst een herkeuring moeten ondergaan. Minder wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Opklaringen maar ook enkele buien, som mige met hagel of natte sneeuw, krach tige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige tot harde wind tussen west en noordwest. Maximumtemperaturen van 4 tot 6 graden. OORZAKEN De algemeen secretaris van het CNV heeft tegenover een onzer re dacteuren van een verandering bij de werkgeversorganisaties gespro ken. Hij kon wel eens gelijk hebben. Deze organisaties spelen thans in het loonpolitieke overleg een harder spel. Er zijn oorzaken aan te wijzen. Lo nen en kostenniveau zijn fors omhoog gegaan. Bij onvoldoende controle wordt voortzetting van deze ontwikkeling gevreesd. In diverse ondernemingen lopen de bedrijfsre sultaten terug, krimpen de reserve ringen in en lopen de investeringen Bovendien is de vakbeweging voor nemens een „greep" naar de onder nemingen zelf te doen: vermogens- aanwasdeling, werknemerscommis- Deze ontwikkelingen verklaren een mindere meegaandheid bij de onder- PRINCIPE Ook de principiële zwaai der werk gevers in het vraagstuk georgani- seerden-ongeorganiseerden kan van het bovenstaande een gevolg zijn. Temeer omdat een voortijdige dag- bladpublikatie de centrale organi saties verhinderde, hun leden op de juiste wijze voor te lichten over het compromis-in-de-maak. Deze publikatie heeft onder de le den zoveel deining veroorzaakt, dat de besturen wel op hun aanvanke lijke toezegging moesten terugko- Naar ons gevoelen had dit niet be hoeven in te houden een loslaten van de principiële bereidheid tot uitkeringen aan georganiseerde werknemers. Dat dit gebeurd is moet worden be treurd. Temeer omdat in tal van be drijfstakken en ondernemingen de werkgevers al met speciale fondsen hadden ingestemd. Een ontwikke ling, die niet meer lijkt tegen te houden. VERWARRING Met deze christelijke fundering van de christelijke vakbeweging heeft deze week de heer Ruppert zich de toorn van Het (socialistische) Vrije Volk op de hals gehaald. Al wordt in het lange citaat dat het blad geeft en dat blijkbaar als be wijs moet dienen de kerk met geen woord genoemd, toch wordt de heer Ruppert verweten dat hij kerk en vakbeweging vereenzelvigt. Wat hij wèl heeft gezegd is, dat het in de christelijke vakbeweging met terdaad gaat om de gerechtigheid in het Rijk van God. Het getuigt van verwarring in het denken, te beweren dat zo kerk en vakbeweging worden vereenzelvigd. Er wordt hier een wonderlijk kerk- berip gehanteerd. Alsof een christe lijk bedoelde instelling zich vermeet kerk te zijn. Nee, wil men zulk een instelling bestrijden, dan zal men met kundiger motieven moeten Waarmee we niet willen zeggen, dat we zo het moet kritische sym pathie van de kerk voor christelijke instellingen zouden afkeuren. KOEALA LOEMPOER De Maleisl- sische vlce-premier Toen Abdoel Razak heeft het voorstel van Indonesië voor afzonderlijke besprekingen tussen Indo nesië enerzijds en Malakka, Singapore Maleisisch Borneo anderzijds ver- (Tüta) TTT IE zijn spieren geschikt wil ma ken om te kunnen uitkomen in roei- wedstrijden, kan niet zonder krachtpatse rij. De armen moeten meer dan stevig zijn, om in een ongestuur de twee of een oude acht, een skiff, of welke combinatie dan ook de riemen zo krachtig door het water te laten gaan, dat een wedstrijd ge wonnen kan worden. In Duisburg liet trai ner Karl Adam bij genaamd „de roei- professor") zijn pu pillen zien, hoe zij een zware halter om hoog moeten bren? gen om hun biceps op peil te brengen. Gemakkelijker wprk is het aanbrengen van een nieuwe abonnee, via de be kende bolbon, die ook in deze zater dagkrant niet ont breekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1