HOLLAND-TWENTE-ROUTE: Nederlands modernste snelweg E-8 dwars door bossen en zandverstuivingen Door Hans van Haeften ZATERDAG 11 DECEMBER 1!M>5 (Van onze verkeers- redacteur) UTRECHT Diep in de Veluwse bossen, ver van de openbare weg, groeit zichtbaar Neder lands nieuwste interna tionale verkeersweg E-8. Na jaren van praten, plei ten, demonstreren, is men zover: er is een be gin gemaakt met de Hol- land-Twente-route. Vier maanden geleden werd vlakbij het kruispunt Hoevelaken de start ge geven aan het werk, dat Twente dichter bij de randstad moet brengen. En nu reeds zijn de eer ste resultaten zichtbaar. In de stille verlatenheid van de Veluwse zandver stuivingen, middenin uit gestorven bossen, liggen al de eerste honderden meters fundering voor wat straks moet worden Nederlands mooiste auto snelweg. Het tracé van de nieuwe weg is bekend: Amersfoort - Apel doorn - Deventer - Holten. Vijf enzeventig kilometer nieuwe weg. die in 1970 (maar het wordt wel 1971) klaar moeten zijn. Daarna wordt hij doorge trokken naar Hengelo. Hoe pre cies is nog niet bekend, maar in ieder geval zal hij aansluiting moeten geven op de grote weg naar Osnabrück, Hannover. Ber lijn en Warschau. Wat betekent, dat er straks, over een jaar of zeven (als alles meezit), een nieuwe snelle verbinding zal zijn tussen de randstad (Rotter dam - Den Haag), Twente en Duitsland. En daarmee zal Twente dan wt de moeilijkheden zijn. Jaren lang hield het industriegebied vurige pleidooieri voor "de tot standkoming van deze verbin ding. Twente voelde zich geïso leerd. De wegen naar het wes ten waren erbarmelijk. Het vrachtverkeer van Enschede, Hengelo of Almelo naar de rand stad moest dwars door dorpsstra ten. dwars door Deventer en Apeldoorn ook, om daarna op de smalle eenbaans auto-„snelweg" naar Amersfoort te worden ge leid. Een middeleeuwse verbin ding. klaagde Twente. Onze eco nomie wordt benadeeld door de vertragingen, die het verkeer soms helemaal lam leggen. Er werden acties gevoerd. De toen malige burgemeester van Ensche de, de heer W. Thomassen, reed voor de werkgroep E-8 in een oude T-Ford een demonstra tie-rit naar Den Haag om daar het belang van de E-8 te bena drukken. Elke maand werd die in dr bossen rond Assel. ligt er een hoop stenen, hei graf ran in 1815 gesneuvelde Britse mi- r. Hel zul moeten verdwijnen: net er eronder zal E-8 komen te lopen. rit herhaald. Tot uiteindelijk het principebesluit viel: er wordt ge start met E-8. Elke 14 dagen Vier maanden geleden ging Mj Terrhuur de eerste spade de grond in. Voor ir. J. F. Springer, hoofdingenieur van Rijkswater- staat-Utrecht, was dat een mijl paal in de jarenlange E-8-ge- schiedenis. Al meer dan tien jaar had hij zich beziggehouden met de plannen voor de weg. Hij de man van rijksweg 12 (Utrecht - Arnhem - grens) en nu ook van het klaverblad bij Oudenrijn kreeg, toen Neder lands langste autosnelweg klaar Was, ae opdracht aan de nieuwe en zoals hij tvordt. Tot llllliilM Bouwer en 'neg: ir. J. I'. Springer op de eerste honderden meters van zijn nieuw E-8, ergens iniddenop de Veluwe. Ieder zandweggetje in deze buurt kent hij. „Eri wegenbouwer moet zijn werkterrein kennen als zijn geboortestreek". tische asfaltfabriek. zeer heuvelachtig is. Daar moet die 100 ton asfalt per drie mnjoen kuub zand vandaan uur produceert. Er- naast een verplaats- komen' vold°«nda voor de weg- bare fabriek voor be- aanleg over het hele traject, tonnen viaductover- Dat betekent, dat de weg Amers- spanningen. Het is foort-Apeldoorn de tijd bepaalt, een grote openlucht- T werkplaats. waaruit waarln het hcle traJect tot Ho1* al enkele honderden ten wordt aangelegd. Dat bete meters fundering te kent ook, dat straks in 1970 of vtrorschijn zijn geko- 1971 de hele weg waarschijnlijk in één keer wordt geopend: het Maar verder ver- langste traject, dat ooit in één niets" Het "trfcé"^'- keel' v00r het verkaer werd vr"" laat de oude weg en gegeven boort zich dwars door de Veluwe. Niemand TweebaanS merkt er iets van de werkzaamheden. Toch g.g zal Nederlands modernste suitaten al", sneIwe8 wordan' 0ver de hele Midden in de verlaten lengte wordt het een twee- bossen strekken zich baans-weg, waarvan elke baan al honderden meters 11.60 breed zal worden (de huidi- Ü.a.lrSïu,„a;'S «a eenbaans-weg Anters- moesten er voor wor- foort-Apeldoorn is slechts 6.25 den gekapt. Zojuist meter breed). Elke baan is ver- ^_n_alï.gebied van deeld in twee rijstroken plus een vluchtstrook. Maar er is al staatsbosbeheer tus sen Stroe en Assel 50.000 bomen omge- rekening mee gehouden, dat de zaagd. vluchtstrook als derde rijstrook weg te gaan werken. Dat gebeur- kilometers nog langs de oude „Een monsterkarwei, zegt ir. w°rdt gebruikt. Zodra het ver- de en sinds 1960 rijdt hij nu weS Amersfoort Apeldoorn: Sprihgef. „Drie maa"ndèn is men ke#r dlt nodlg maaktl' zal een élke 'twee weken het door de Draglines, zij»*S* zonder ophou-, ,j»et motprzageq bezig geweest -1 regionale diensten van Rijkswa- den in de weer. Over de weg 0m ze omver te halen: iedere ®an8*Ibgd, zodat het nele traject zes strooks kan worden maakt. Op de Veluwe zullen Daarnaast zullen grote delen zeer brede middenbermen terstaat uitgestippelde tracé J00pt een anderhalve kilometer twee seconden viel er één. lange transportband, die zand g uit de zandput aan de andere MJ&Ï.SS W1% r .e Veluw^tenworta aa„8el.gd. Hier en dear moet lopen. Bovendien moet door een persleiding. Even ver- afgegraven. Vooral in de buurt zelfs tot zeventig meter. „Men wordeir gecontroleerd of er geen der staat een mobiele volautoma- van Apeldoorn, waar het terrein zal er als automobilist ruim- dingen gebeuren, die een snelle aanleg in de weg staan. Ik denk bijvoorbeeld aan illegale bebou wing." Samen met zijn chauffeur trekt hij de wildernis in. Rijdt over weggetjes, die zelfs de meest fijnproevende toerist niet kent. Bezoekt het hoofdkwar tier in Voorthuizen, spreekt met uitvoerders en arbeiders, geeft adviezèn en laat zich voorlichten over vorderingen. Elke plaats, zeg maar: elke struik, in de buurt van het tracé kent hij. Bij Stroe: „Kijk, die twee huizen gaan een paar honderd meter achteruit". Even verder: „deze schuur verdwijnt helemaal, we moeten er dwars doorheen". Langs kronkelige modderpaden hotst de auto door het bos. „Als we nu, daar bij die boom, links af slaan, pikken we over hon derd met het tracé weer op.". Verlaten De Veluwe heeft voor ir. Springer geen enkel geheim meer. De kleinste zandweggetjes kent hij uit het hoofd. „Je ziet er vrijwel nooit iemand", zegt hij. „Zelfs niet in het hoogsei zoen. De toeristen blijven kle ven bij de grote weg. Je hoeft soms maar een paar honderd me ter verder te rijden om absolute stilte te vinden." De hoofdingenieur is natuur liefhebber. Graag stapt hij on derweg uit om een eind te wan delen. „Is het niet prachtig hier?" In de Kroondomeinen even voor Apeldoorn: „vorige keer zagen we hier nog een koppel van vijftig herten lopen". En ergens rond Assel: „daar ligt nog het graf van een Brits sol daat. die in 1815 sneuvelde". Straks moet het worden opge ruimd. want het tracé loopt er dwars doorheen, al komt de weg dan vijftien meter lager te lig gen". In Overijssel: „ziet u daar de Schipbeek? Die moet over een paar honderd meter worden omgelegd. Om de oprijlaan van de Oksenhof vakantiecentrum van een verzekeringsmaatschap pij) te sparen. De minister wilde dat beslist." Wild-west-werk In de Rijkswaterstaat-keten langs de route komen de tekenin gen op tafel. Dan wordt gespro ken over de vorderingen. De laatste weken is er nogal wat stagnatie geweest. De regen heeft grote delen van het werk lam gelegd. „Eigenlijk is het een beetje wild-west-werk", zegt ir. Springer. „We beginnen daar, waar het 't beste uitkomt". Voor het grootste deel speelt zich dit af ver buiten de waarne mingssfeer van het publiek. Alleen bij Hoevelaken zien auto mobilisten iets van het karwei. Daar loopt het tracé voor enkele schoots van een van Nederlands mooiste natuurgebieden kunnen genieten", zegt ir. Springer. Grondaankopen Grootste handicap bij de aanleg: de grondaankoop. Ir. Springer: „met honderden grond- en huiseigenaren moest worden onderhandeld en er wordt nóg onderhandeld. Dat is een kwestie van jaren. Er moet gesproken worden met land bouworganisatie, recreatie- en natuurbeschermingsinstanties. Lang van tevoren zijn we er al mee begonnen, maar op grote stukken van het tracé zijn we daarmee nog lang niet klaar. Na tuurlijk, al dat overleg stagneert de aanleg. Maar in een democra tisch land is het nu eenmaal no dig. Laten we er blij om zijn. Die moeilijkheden zijn er ook oorzaak van. dat we werken, waar we werken kunnen. Het hele traject is versnipperd. La ter worden al die delen wel weer aan elkaar gelast." Geen knelpunten Knelpunten zullen er straks in de nieuwe weg niet meer zijn. Dorpskernen met maxi mum-snelheden worden verme iden. Met een >ruime boog gaa£. E-8 ook om de steden heen: ten euiden van Apeldoorn en DevefiK ter. Voor de sprong over de IJsse] wordt een nieuwe brug gebouwd. En daar, waar de weg moet worden gekruist, komen vi aducten of klaverbladen. Eén bij Hoevelaken bij de rond weg om Amersfoort (richtingen Amsterdam, Zwolle. Apeldoorn, Utrecht), één halverwege Apel- doorn-Amersfoort bij Stroe, waar de toekomstige rijksweg 30 (Arnhem-Amsterdam) de E-8 gaat kruisen en één achter Apel doorn, waar E-8 de toekomstige noord-zuid-verbinding Helmond- Zwolle zal ontmoeten. Deze laatste twee projecten zijn voorlopig echter nog toe komstmuziek. In ieder geval zal realisering ervan tot na 1970 moeten wachten, maar er wordt nu al rekening mee gehouden. Overigens is ook een deel van E->0 frags-toekomst.*Tot 'Holten ligt het tracé vast. Maar daarna is nog niets definitief. Er is nog geen geld genoeg om daarover nu al beslissingen te nemen, wat Twente betreurt. Twente is het wachten moe en vraagt zich af waarom, toch ook miljoenen ver slindende, noodmaatregelen moe ten worden genomen. De geplan de voorlopige rondwegen om Holten en Delden geven het ver keer weliswaar verlichting, maar waarom kan men niet ineens de grote E-8 na Holten doortrekken tot aan de grens?, zo vraagt men. Men troost zich echter met de gedachte, dat het begin er in ieder geval is. De minis ter heeft bij de nieuwe be groting het geld beschikbaar gesteld (voor het traject Amersfoort—Apeldoorn al léén al 90 miljoen gulden). 'TWerttesdemonstratief ac ties hebben gehoor gevonden. En dat vindt men het belang rijkst. Twente krijgt zijn K-S. En Nederland zijn mooiste, modernste autosnelweg! tegen het eind van september, als de avonden gezellig langer beginnen te worden komen bij mij de landkaarten op tafel. Dat is een vaste gewoonte sinds jaren. Ik behoor name lijk tot de mensen die ervan houden hun vacant ie goed voor te bereiden. Je hebt van die figuren, die eerst in janu ari aan hun vacantie gaan denken. De ervaring heeft me. tot mijn schade, geleerd, dat dit hopeloos fout is. De kans wordt dan groot dat je ner gens terecht kan. Nederland wordt alsmaar dichter bevolkt. En hetzelfde kan worden gezegd van de ove rige Europese landen. Dit bete kent. dat steeds meer mensen op hetzelfde stukje Europa voor een paar weken verpozing willen zoeken. Populair gezegd: de recreatiespoeling wordt jaar lijks dunner. Daarom tracht ik er elk jaar snel bij te zijn om te voorkomen, dat die vriende lijke meneer van het reisbu reau moet zeggen: „Het spijt me Spanie helemaal volge boekt. Engeland? Even kijken helaas, niets meer te krijgen. U zegt Italië? Maar meneer, dat was vorig jaar al voor drie jaar besproken. Nee, ik kan u niet helpen. Het spijt me vreselijk, zoals ik al zei..." DUS de kaarten lagen weer uitgespreid op tafel. Heel Europa op zo'n kleine vier vier kante meter. Ik was helemaal „in", zoals men dat tegenwoor dig zegt. Eerst nam ik Spanje onder de loupe. Een prachtig land. En door de Tachtigjarige Oorlog nauw aan ons verwant- Karei V, Alva, Philips II. Maar nee. toch niet! Niet naar Span je. Kaart van Spanje weg. Enge land. Alweer Engeland? Weer Londen? Ik dreunde het rijtje van bezienswaardigheden op: Aflossing wacht Buckingham Palace, winkels kijken Regent Street, uurtje bankje-zitten in Hyde Park. ritjes met de Under ground, de Zoo. Downingstreet 10... Weg met Londen, weg met heel Engeland. Per slot denken ze daar helemaal niet Europees. België nee. België weg. Ita lië? Het kan er mooi zijn als je het treft. Je kunt het ook niet treffen en dan is het jammer van al dat geld, dat je in het land steekt Joegoslavië? O nee. daar gaan de buren ook heen. Stel je voor, dat je ze tegen komt. Frankrijk. Frankrijk" Tja. niet slecht. Parijs. Cannes. Rivièra. wijn... hm! Het werd Frankrijk, dat de eer zou krijgen me een maand te herbergen. Het reisbureau wees me verder de weg. U moet Parijs mijden, veel te warm in de zomermaanden, u kunt beter de kust opzoeken, nee, niet de Rivièra. de Atlanti sche kust laat u het nu maar ten. goeden morgen. 1 BIJ het verlaten van het reis bureau viel mijn oog op een affiche. „Staat in het bui tenland niet met een mond vol tanden! Leert de taal van het land, dat u bezoekt". Ik realiseerde me op hetzelf de ogenblik, dat mijn Frans niet zo best was. Feitelijk zeer slecht. Niet dat ik een Frans man niet duidelijk kan maken wat Ik bedoel, dat niet. Maar het neemt wel veel tijd in be slag. Op kantoor zeiden ze: Neem nou een paar maanden conversatieles van een Frans man of een Francaise. Wat kan je dat kosten? En je hebt zeker wel tienmaal zoveel plezier van je vakantie. Kijk de adverten ties in de krant er maar op na. Er is best iemand, die zich als leraar aanbiedt. De eerste avond, dat ik me over de advertentiekolommen boog. was het al meteen raak. Ha, dat zou wat kunnen zijn: „Frangaise, jarenlang ervaring op dat gebied, heeft nog enkele uren vrij ik dacht: nog maar enkele uren. dan moet ik er gauw bij zijn voor het geven van conversatieles. Jacqueline Bruchard, telefoon 88.99.55". Ik rende naar de telefoon. En Nee, niet doen. Die Jacqueline spreekt natuurlijk rad Frans, en je kunt er geen woord van verstaan. Maak je dan even een figuur? Zoek haar liever op. haar adres vind je in het tele foonboek. EEN uur later belde ik aan Aan een keurig huis in een keurige straat. De deur werd ge opend door een oudere dame. „Madame Bruchard?" vroeg ik op een toon en met een ge mak alsof ik jarenlang in Frank rijk had gewoond. ..Komt u binnen", zei de da me, „ik zal de juffrouw voor u roepen." De douche was koud, maar werd warm toen de „juffrouw" zich vertoonde. Zo had ik me nu altijd een Frangaise voorge steld: jong, vrolijk, leuk ge kleed. hartelijk. „Ah, monsieur, vous..." Ik dacht: Niet laten uitpra ten, want je begrijpt toch niet wat ze bedoelt. „Je... eh... je wil parler... eh... Frans", bracht ik met moeite uit. Jacqueline Bruchard knikte begrijpend. „U zal niet veel lessen nodig paar maanden even goed Frans spreekt als ik." Ik dacht: Jammer, dat het zo snel gaat. Want wat mij betrof, mocht de conversatieles jaren duren. We maakten een afspraak. Jacqueline Bruchard meende, dat ik met een uur per week kon volstaan. En dat was dan het begin. Eerlijk, het viel niet mee. Ik werd gedwongen Frans te spre ken tijdens de les en thuis rij en woordjes te leren, die Jac queline overhoorde. Maar ik hield vol. Voor Jacqueline dan natuurlijk. Na een maand had ik de hele conversatieles al overboord willen gooien. En Frankrijk rustig Frankrijk la ten. Ik betreurde het. dat ik Engeland niet als vakantie-oord had gekozen. Mijn Engels is stukken beter. Doch Jacqueline had me tijdens de les meege deeld, dat ze een hard bestaan had. „Ah. monsier", klaagde ze. „de mensen willen zich niet meer inspannen. Ze komen hier enthousiast, maar na een maandje vertellen ze. dat ze het te druk hebben, en ik heb Ons kort verhaal weer een klant verloren. Geluk kig voegde ze er heel diplo matiek aan toe dat u een echt doorzettertje bent U weet wat u wilt. U zult eens zien: U laat ons, Fransen, beschaamd staan. U gaat beter Frans spre ken dan een Fransman, want u heeft een veel betere grammati cale ondergrond." VIA drie maanden was ik dan -t" zover, dat ik een Frans ver haal foutloos kon lezen. Maar het spreken was nog allerbe labberdst- En het was me duide lijk. dat ik het nooit zou le- Intusscn was het al februari geworden. Nog enkele maan den, en ik zou in de trein stap pen om in Frankrijk met va kantie te gaan. Mooi vooruit zicht, dacht ik. Dat wordt een groot fiasco. Toch was ik dolgelukkig als ik naar Franse les ging, zoals ik het noemde. Niet voor het Frons, maar voor Jacqueline Bruchard. Ik was tot over mijn oren verliefd op haar gewor den. Maar ik durfde het haar niet zeggen. Ik wist ook niet hoe ik het moest zeggen. En Jacquelientje dat was ze al voor mij geworden hield zich echt op een afstand. Ze toonde niet de minste tocnade- haar was ik niet Ik peinsde me suf op een ma nier de banden tussen lerares en leerling wat nader aange haald te krijgen, doch mijn fan tasie en mijn vindingrijkheid lieten me totaal in de steek. Ik dacht dat ik het „had" toen ik me op een keer verstoutte du re. mooie, rode rozen voor haar te kopen. Maar dat viel hele maal fout. ..Aha, monsieur", zei Jacque lientje, terwijl ze waarschu wend de vinger ophief, „dat tnag u nooit meer doen. U moet zuinig zijn op uw geld. Binnen kort gaat u een dure reis ma ken. en daarvoor moet u elke cent opzij leggen. Snapt u?" „Ja, maar", begon ik bedrem meld. „u doet zich zoveel moei te voor mij..." „O lala", wimpelde ze af. ..daar word Ik voor betaald." Daarmee was de zaak afge daan. Ik begreep wel, dat ik geen pogingen meer hoefde te ondernemen. Een aanbod om op een zaterdagmiddag in de stad een kopje thee te gaan drinken, werd ook afgewezen. „O nee, geen tijd meneer, voor een kopje thee", zei Jac quelientje resoluut. aantal lessen doornemen?" vroeg ik vol verwachting. Jacquelientje lachte. „Ah, monsieur", zei ze. „dat is niet zo'n vreemd idee. U steekt er vast nog wat van op" Nu lag het aan mij die avon den goed te gebruiken. Maar hoe? Op het laatste ogenblik kreeg ik een goede inval. Nee, dat was geweldig! Dat was het ten voeten uit! Die Jacquelientje. Wat zou ze opkijken! De laatste avond. Toch maar met een bouquet rode rozen spoedde ik me naar Jacquelientjes huis. Voordat zij gelegenheid had iets te zeggen, nam ik het woord. „Niet weigeren, alsjeblieft" smeekte ik. „Ik geef ze u graag, u heeft zich zoveel moeite voor me gedaan, dat is met geen goud te betalen. Maar ik ver lang wel een tegenprestatie." „Een tegenprestatie?" vroeg Jacquelientje nieuwsgierig. ..en wat is dat dan wel?" ..Kijk", zei ik ernstig, „stel u voor. dat ik in Frankrijk een meisje ontmoet, van wie ik ga houden. Hoe moet ik dat dan kenbaar maken? Kunt u me dat nog vertellen?" Werd Jacquelientje een tik keltje bleek, of verbeeldde ik me dat? Ze zei: „Ja" en nog eens: „Ja". En toen: .Als een Franse jongen van een meisje houdt, zegt hij zo weinig mogelijk. Hij valt haar om de hals, en nou ja, dan komt er zo iets bij van je t'aime. maar dat weet dat meisje dan zo langzamerhand wel." .O", zei ik, en ging een stap je dichter naar haar toe. yoE: OEN brak de maand aan waarin ik mijn laatste Fganse conservatielessen zou krijgen Nog vier keer zou ik Jacque lientje ontmoeten en dan was het voorbij. Hoogstens zou ik ze nog een kaart uit Frankrijk „Ja", zei Jacquelientje ver wonderd. „U weet toch wel hoe dat moet?" „En of", zei ik, en toen door grondde Jacquelientje mijn be doelingen. Maar het was te laat. Voor haar dan natuur lijk. „Even oefenen", zei ik terwijl ik haar stevig in mijn armen nam en even stevig kuste. ..Je vergeet iets", zei Jacque lientje na een poosje, toen ze zich uit mijn armen had be vrijd. „Je vergeet te zeggen: Je t'aime..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17