In de greep van het reus-achtige winterjas inde Werkgevers EEN LITERATOR OVER CALVINISME Mr. Polak spant kort geding tegen EMS aan Rondvliegend glaswerk blokkeert Steekterweg Ravage door stormwind UW MEDDENS MAN/MODE SCHEEPVAARTBERICHTEN EU WE LEIDSE COURANT 9 VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 Door dr. C. RIJNSDORP HET woord „geloof" en vooral het woord „bekering" zijn, hoe kon het anders, in de greep van het reus-achtige geraakt en voor een aanzienlijk deel esote- risch-magisch- geladen. Toch zijn ze onvervangbaar en daar om komt het erop aan ze te reformeren naar hun oorspron kelijke evangelische eenvoud en kracht. Wanneer in het Nieuwe Testament de apostelen zeggen: „Geloof in de Heer Jezus Christus en ge zult zalig worden" mag geen mens (wiens adem in zijn neusgaten is, zoals de oudtestamenti sche profetie het zo prachtig zegt) zo vermetel zijn daar van ook maar een grein af te doen. Jezus ziet in de ogen van een patiënt geloof om gered te worden, en Hij geneest Hem. De lichamelijke genezing is in het Nieuwe Testament expliciet of stilzwijgend gekoppeld aan de zondevergeving, iets wat de gebedsgenezers nogal eens uit het oog dreigen te verliezen. De lichamelijke genezingen zijn tekenen die de vergeving der zonden het essentiële illustreren. Want de genezenen en de uit de dood opgewekten zijn tenslotte toch weer ziek geworden en gestorven. De zonde vergeving is het essentiële, de lichamelijke genezing het bij-komstige. Jezus heeft de verhouding tussen die beide duidelijk uitgesproken in Mattheus 9:6: opdat ge zult weten, dat de Mensenzoon macht heeft op aarde zonden te vergeven „Sta op, neem je bed op en ga naar huis". „De wonderen en tekenen maken de zondevergeving geloofwaar dig. Wie de genezing door geloof en gebed losmaakt van bekering en zondevergeving, heeft de noodlottige stap van het primaire naar het secundaire weer eens gedaan. Zijn er ook weinigen die zalig worden?" Strijdt gij om in te gaan!" Voor het te laat en de deur gesloten is. Nu is er ongetwijfeld een „gezonde leer" die gehandhaafd moet worden en die basis moet zijn van alles wat zich kerk wil noemen. Hoe ver die leer zich buiten de binnenste cirkel, het apostolicum, uitstrekt (er staat niet in: ik geloof in de Heilige Schrift), hoeveel ruimere cirkels wij daar omheen mogen leggen, is een vraagstuk dat hier moet blijven rusten. Zeker is dat ook op dit punt de evangeli sche ambivalentie moet worden betracht. Dat de theologie probeert zich aan de hand van de bijbel en de bestaande literatuur een voorstelling te vormen van wat de Schrift leert b.v. omtrent de verzoening, is onvermijdelijk. De christen houdt niet op te denken, zodra hij gelooft; integen deel, hij kan er eerst recht mee beginnen. Maar zodra speculaties omtrent uitverkiezing, algemene verzoening en dergelijke, mensen verhinderen het koninkrijk Gods binnen te gaan, is er een pastorale fout van de eerste orde ge maakt. Juist door dat doemwaardige gemis aan het aller noodzakelijkste onderscheid, door die accentverlegging van Christus af, naar opvattingen of een leer aangaande Hem en zijn werk, een leer die verder gaat dan het evangelie GELOOF" EN „BEKERING" zelf expliciet zegt, dreigen proselieten tot kinderen der hel te worden. In het voorbijgaan wees ik de oppervlakkigheid af, die sommige opwekkingsbewegingen, vooral die in Angelsaksi sche stijl, wel eens kenmerkt. Men kan van dit massawerk alleen maar het beste hopen: aux grands maux les grands remèdes. Gelukkig laat Christus het niet van onze dogmati sche zuiverheid en diepgang afhangen, of Hij zich de men sen aantrekt die wij tot Hem brengen. Maar dat neemt niet weg dat woorden als geloof en bekering hun volle evangeli sche gewicht moeten behouden. Het belangrijke vraagstuk van de christelijke vrijheid kan hier alleen maar worden aangestipt. Ik geloof dat Christus ons veel meer vrijheid laat dan wij het elkaar doen. In het algemeen kan men zeggen dat de kerken met de christelijke vrijheid in hun maag zitten, uit angst voor misbruik dat niet zal aarzelen zich te beroepen zelfs op de zoëven geschreven regeltjes. Natuurlijk is lang niet alle vrijheid die men neemt, christelijke vrijheid, vrijheid in Christus. Ook hier stuit men op een vergeten hoofdstuk in de voorlichting van het gereformeerde kerkvolk. Met name sinds de grote Kuyper (leider bij de gratie Gods) het „ons" denken erin heeft gehamerd, is men de christelijke vrijheid gaan zien als een alleen collectief te beleven vrijheid. De tegenwoordige leiders, pedagogen, voorlichters, popularisatoren, uitleggers dienen het kerkvolk weer het „ik"-denken bij te brengen, waarvan Albert Schweitzer al of niet als geestverwant beschouwd het schoolvoor beeld kan worden genoemd. Wij moeten worden herschoold tot een denken in termen van persoonlijke verantwoorde lijkheid, waarvan geen vrijheid ooit mag worden losge maakt. Op basis van de individuele vrijheid-in-verant woordelijkheid van velen kan, door het letten op elkaar een evangelische eis een gemeenschappelijke houding ontstaan die tot een vernieuwde zede kan leiden. „Bekeert u. Volg Mij. Word rein. Demonen, gaat heen. Sta op, neem je bed op. Steek je hand uit. Ik ben het, wees niet bang. Kom over het water, Petrus. Talitha kumi. Breng je zoon hier. Laat die kinderen begaan. Effatha. In eeuwigheid uit jou geen vrucht meer. Vrouw, je bent beter. Lazarus, kom eruit." Woorden als deze, weerlichtend door het dikste zwerk van overlevering, commentaar en kritiek, hebben om van het visuele op het acoustische over te gaan het accent van volstrekte en oorspronkelijke macht. Nooit heeft iemand gesproken zoals deze mens. Hier is geen enkel probleem, behalve de vraag of men luisteren kan, en wil. Dit is de stem van Iemand die de doden kan opwekken en werelden in de smeltkroes werpen. En die dit gaat Zijn onze gevoelens, gevoelentj es, waarbij zo vaak voor bijgaande lichamelijke factoren in het geding zijn, ten overstaan van zulk een Heer wel belangrijk? Het christen dom is geen stemming, maar vrede, blijdschap, kracht. De bevindelijke vroomheid moge respectabel zijn, maar alle denkbare soorten vroomheid worden gerelativeerd, doordat de vrome mens volstrekt onbelangrijk wordt ten overstaan van zijn Heer. In die onbelangrijkheid, in die zichzelf vergetende liefde, vindt hij zijn standvastigheid en ge luk. Volgende keer: De blik van de Meester verdragen? Eis: aandeelhoudersvergadering AMSTERDAM De Amsterdamse idvocaat mr. R. J- Polak heeft als aan- leelhouder van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen een kort geding langespannen tegen de EMS en vier eden van de raad van bestuur van leze ondernieandnig. Mr. Polak eist dat linnen drie dagen na het uitspreien van het vonnis een aandeelhoudersver- ladering van dc 'EMS wordt gehouden, er voorziening in de vacatures in de raad van bestuyr ©n in de raad van lomrridssarissen. Bovendien wil mr. Polak de EMS zelf aten verbieden zioh door het hoofdbe- ituur te laten vertegenwoordigen zolang liet op de statutair voorgeschreven wijze is voorzien in de vacatures in dat be- ttuur. Hij laat zijn beide eisen verge- seld gaan van een dwangsom van resp. 10.000 en f 25.000, welke bedragen aan ;m moeten worden uitbetaald als de 2MS zo'n verbod overtreedt. Mr. Polak overweegt in zijn dagvaar ding dat hij als aandeelhouder recht en belang heeft dat de EMS wordt bestuurd en dat op dit bestuur toezicht wordt uitgeoefend op de statutaire wijze. Deze Markt- en visserijberichten SCHEVENINGEN. 10 december Visserij- richl. Notering per kg: gr tong 6.80—7.25. tong 7.45—7.80, kim tong 8—8.70, tong 1 5 30—5.70, II 3.40—3.70, tarbot I 7.50—8. II 5.50— i.75, III 3.70—4, IV 3—3.25, griet I 3—3.20, II 50—2.60; per 40 kg: grm schol 60—80, m schol 58-67, kim schol 52—62, wijting gestript <5-55, wijting .dicht 37—39, schar 35-45, m kabeljauw 52.50—54, kabeljauw I 44—48. II 38.50—41, III 36—39; per 100 kg: gr kabeljai -wachte a— waarschl, SCH 303. SCHEVENINGEN, 10 december Visserij- richt. Notering per kg: gr tong 6.80—7.23. tong 7.45—7.80, kim 5.30—5.70, II 3.40—3.71 mg I tarbot I 7.50—8, II 5.50— 5.75, ïil '3.70—4, IV 3—3.25, griet I 3—3.20, II 2.50—2.60, per 40 kg: grm schol 60—80, m schol 58—67, kim schol 52—62, wijting gestript 45—55, wijting dicht 37—39, schar 35—45, kabeljauw 52.50—54, kabeljauw I 44—48, II 38.50-41, III 36—39; per 100 kg: gr kabeljauw 140—150. Verwachte aanvoer voor morgen uit Noord waarschijnlijk de trawllogger: SCH 23 en SCH 303. SCHEVENINGEN, 10 december Visserijs bericht. Besommingen keuv.ssers in gut dens: SL 14—1640. IJM 41—3220, SCH 144—900, SCH 234—5500, SCH 74—5570. SCH 71—1960, SCH 12—570, SCH 67—770, SCH 25—4840, SCH 44—1220. Besommingen spanvissers: UK 31 en "TC 111—2900, UK 137 en UK 151—4270. SCHEVENINGEN, 10 december Visserij- bericht. Totaal aan de markt: 122 kisten kabeljauw, 65 kisten wijting. 90 kisten schol, n. 4540 kg tong en tarbot. )33dstuks. Prijzen: biggen 6268. Handel redelijk. DELFT. 9 december biggen 52—62, schrammen 60—70. 12 lopers 85—120, handel kalm. LEIDEN. 10 december Veemarkt, voer: 8 stieren. 40 melkkoeien, 260 koeien, 22 varekoeien, 4 graskalver vette kalveren, 2 nuchtere kalveren, 3< schapen, 1528 (zeugen). 123 statuten bepalen dat de EMS wordt be stuurd door een raad van bestuur van tenminste vijf leden. De huidige raad telt echter, behalve de heer R. Zwols- man, uitsluitend voorlopig benoemde le den. Volgens dezelfde statuten hebben de voorlopige leden van de raad de plicht ten spoedigste een aandeelhoudersver gadering bijeen te roepen om definitief in de vacatures te voorzien. Om allerlei redenen is hiervan nog niets terecht gekomen. Tien maanden geëist voor poging moeder te vermoorden GRONINGEN Terugverwijzing voor ;n psychiatrisch onderzoek of tien maan den met aftrek, waarvan twee voorwaar delijk, een proeftijd van drie jaar en toe zicht luidde gisteren voor de Groningse rechtbank de eis tegen de 25-jarige Gro ningse ijzervlechter H. E., die in de nacht van 29 op 30 september de woning van zijn moeder was binnengedrongen en haar keel had dichtgeknepen. Zijn moeder wist te vluchten. Rijnsaterwoude is veel te nat R1JNSATERWOUDE Het is weer mis met de waterstand van de Braassem. De zuidwester van teren en de noordwester van i morgen hebben duidelijk bewe zen dat de oostwal te laag is. Het polderije tussen Herenweg en het meer is ondergelopen. Oostelijk van de Herenweg is het water tot ongekende hoogte geste- stegen tot aan de kruin van de dijk, die ernstig wordt bedreigd. Het bungalowpark staat blank. Het enkele jaren geleden aangelegde dijkje is bezweken. 1, 344 biggen, 3 gei- 2443 stuks. NoteiI (slacht) schoon 3.90-4.28-4.40. ïelkkoeien 135—160, zeugen (drachtige) 300—375425. ■hrammen 35—95—105. biggen 54—58—62. andelslachtstieren rustig, melkkoeien rus- g. vette koeien redelijk tpt goed, va re- schrammen en biggen redelijk. LEIDEN. 10 december Kaast voer 8 Dartljen Goudse kaas, 1 geen aanvoer. Notering: Gouds 3:52, handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 december Groenteveiling: waspeen AI 8.10—' An 5.10-8.20. BI 8-12.10, BII 2.50—5.60 5.10—5.20, CII 4—4.70. breekpeen andijvie 40—78, boerenkool 27—"" - 3015, spi 7—'j' Uien 2.90—4.20. selderie 19. 88.000 kg. UTRECHT. 9 december Veemarkt Aanvoer: 1192 runderen, 85 vette kalveren 732 schapen. 430 varkens boven 100 kg. 101 beneden 100 kg. 1002 biggen. 23 bokken en gelten. Melk- en kalfkoeien 900-1500. kalf- vaarzen 940—1450. varekoeien 800—1100. pin ken 480-700. stieren 460-940. graskalverer 300—480. nuchtere kalveren 45-85. schaper 100—130, lammeren 105—145. drachtige var kens 425—450. lopers 80—H5. biggen 52—63 bokken of geiten 10—60: per kg gesl. gew. —3.80, per kg lev. gew.: vette 4—4.20, II 3.80—4, I 3.20—3.80. varkens 2.15—2.21" ~gg Met moord bedreigd Nederlandse tolk in proces-Verbelen vraagt ontslag WENEN De Nederlandse me vrouw Josina Antonius-Van Bemmc- len, tolk in het proces tegen de Belgi sche collaborateur Verhelen, heeft om gezondheidsredenen ontheffing van haar taak gevraagd. Rechter Leither verklaarde gisteren, dat mevrouw Antonius dit verzoek dins dag had gedaan, nadat zij was opgebeld en bedreigd werd met moord. Met het oog op haar hartaandoening kon zij een dergelijke spanning niet verdragen. Mevrouw Antonius wordt vervangen door dr. Bernardy, een functionaris van het ministerie van justitie. Rechter Lei ther zei, dat wettelijk opgetreden zal worden tegen de onbekenden die mevr. Antonius met moord hebben bedreigd. Nü nog t5495 Ruim 2.000 lege flessen braken toen vrachtwagen kantelde.... (Van onze correspondent) ZWAMMERDAM Een geweldige hoeveelheid glasscherven van duizenden brekende flessen is gisteren oorzaak geweest van een vrij langdurige blokkering van de Steekterweg nabij de dorpskom van Zwammerdam. De aanhanger van een met tienduizend lege flessen be laden vrachtwagen-combinatie uit Amsterdam lag gekanteld- op de weg. Personeel van Rijkswaterstaat is onder leiding van kantonnier Geiten beek urenlang m de weer geweest de in de storm rondvliegende scher ven van de weg af te krijgen. Het verkeer in beide richtingen moest via de Vinkebuurt worden omgeleid. SKODA DEALERS: Automobielbedrijf „JONGELEEN" St. iacobsgr. 10/16, Leiden, tel. 21560 Autobedrijf L. C. OTTO. Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 2820 Brand in bouwkeet LEIDEN Gisteravond om onge veer kwart voor acht is een brandje uitgebroken in een bouwkeet aan de Damlaan De waker, die de brand ont dekte. heeft het vuur gedoofd- De oor zaak is waarschijnlijk kortsluiting. De ravage is in principe toe te schrij ven aan de hevige rukwind, die om kwart over zeven de 20-jarige chauf feur Arie van Tol uit Amsterdam g deeds de macht over het stuur deed verliezen. De vrachtwagencombinatie kwam met de rechter wielen in de berm langs de weg. Na vijftig meier gelukte het de chauffeur de truck weer op de weg te brengen, maar de aanhanger wilde niet volgen. Deze ongelijke verdeling van krachten dee dde vrachtwagen naar links de berm tussen rijbaan fietspad inschieten. De aanhanger kantelde en blokkeerde de rijweg. Van de 5000 flessen brak bijna de helft aan stukken. De wind kreeg al spoedig vat op het lichte glas, zodat het een gevaarlijke situatie werd. Twee eveneens in de richting Alphi rijdende personenauto's moesten door dit ongeval vrij plotseling stoppen. De bestuurster van de achterste auto. mej. S. J. Slootweg uit Voorschoten, kreeg dat niet snel genoeg gedaan en bolste tegen de eerste auto op. Er deed zich geen letsel voor. Een kraanwagen van garage Boot uit Alphen heeft de aanhanger weer op zijn pootjes gezet. Het glas was eigendom van de hoofdstelijke glas industrie wed. G. Thijssen en Zoon. Wilt u, voordat u verder leest, uw winterjas aantrekken en eens kritisch in de spiegel kijken. Tevreden? Niet hele maal? Wat is er tegen om tijdig, ook met het oog op de kerstdagen, even bij Meddens binnen te lopenDaar zijn nu zoveel winterjassen die u met plezier jarenlang zou dragen. Voor u heeft Meddens de moderne, lichtwegende en toch weldadig warme winterjas - niet te kort, niet te lang, precies zoals u 'm wilt. Een jas van Rodex, Daks of Burberry, of elke andere winterjas, die óók de naam van Meddens verdient. Er is (interessante aanbieding) al een voortreffelijke winterjas voor 198,-, wanneer u morgen ochtend komt Amsterdam Heiligeweg 11-17 Rotterdam Lijnbaan 54 Den Haag Hofweg lil Arnhem Jansbinnensingel 26 Nijmegen Broerstraat 15 (Vervolg van pagina 1) f 3 miljoen Dit is inderdaad het geval. Met name de industriële vakbonden (Chr. Bedrijfs groepen Centrale, Algemene Bedrijfsgroe- pen Centrale en St. Willibrordus) hebben met succes geijverd voor de vorming fondsen t.b.v. georganiseerde werkne. mers. Zij wisten voor deze werknemers in totaal ca. f 3 miljoen te bedingen (neer komend op uitkeringen van f 50 tot f 100 per man), uit te betalen over het jaar 1965. In het voorjaar nam deze speciale fonds vorming zo'n grote omvang aan, dat de werkgeversorganisaties pogingen aan. wendden om tot een centrale regeling te komen. Een voorstel van hun zijde uit de Stichting van de Arbeid een diecommissie te benoemen werd eerst aanvaard nadat de werkgevers zich principe bereid hadden verklaard tot het doen van uitkeringen aan georganiseerde werknemers als tegemoetkoming i contributies waarmee deze werknemers allerlei activiteiten financieren waarvan ook de ongeorganiseerden profiteren er tot het verlenen van een bijdrage aar collectieve werkzaamheden van de vak beweging in het algemeen belang als scholing, vorming, gezinshulp, exploitatie van vakantie- en herstellingsoorden, tenschappelijk onderzoek e.d. In afwach ting van de resultaten van het overleg in de commissie (bestaande uit vijf werk gevers- en vijf werknemersvertegen' woordigers) verklaarden de industriële Eerste lijst .MUCH 1 BA 9 Karachi Averdljk y Am werpen vei Alclabi 6 v Las Palmas n Verpleegsters bestolen LEIDEN Gistermorgen tussen negen uur en kwart over tien heeft een onbekende zijn slag geslagen in het verpleegstershuis van het acade misch ziekenhuis. In verschillende ka mers werden kasten opengebroken. Vermist worden geldbedragen van in totaal f 300, drie tien-dollarbiljetten, twee gouden ringen en een gouden armband- bonden zich bereid de snel rollende sneeuwbal van de fondsvorming tc stop- De vooruitzichten op overeenstemming in de „commissie van tien" leken gunstig tót Het Parool enige weken geleden met een publikatie kwam, waarin werd ont huld dat de werkgevers in de commissie (uiteraard met goedvinden van hun cen trale organisaties) in principe genegen waren aan de verlangens van de vakbe weging gedeeltelijk tegemoet te komen door de Stichting van de Arbeid te advi seren de genoemde bedragen van f50 en f 10 als maxima bij het overleg in de be drijfstakken aan te bevelen. Van deze publikatie over de hiermee gemoeid zijnde miljoenenbedragen, ge volgd door berichten in talrijke andere kranten, zijn de individuele leden der cen trale werkgeversorganisaties zó geschrok ken dat dc besturen hun „bereidheid om individuele uitkeringen te verstrekken geheel hebben moeten prijsgeven", zo ver klaarde het commissielid, dc heer F. H. Terwlndt (Ned. Kath. Werkgeversver bond) gisteravond, waarbij h(j liet door schemeren niet gelukkig met deze beslis sing te zijn. „Ik ben niet blij met deze ontwikkeling", zo zei hU. Wel verklaarde de heer Terwlndt er begrip voor te hebben, omdat in te lich ten en voor te lichten. Nadrukkelijk voeg de hij hieraan toe de overtuiging te heb ben dat geen van de commissieleden als bron van Het Parool heeft gefungeerd. Van middenstandszijde werd verklaard, dat deze zich vanaf het begin steeds heeft gedistantieerd van het verlenen van uit keringen aan georganiseerde werknemers, evenals van het verstrekken van bijdra gen aan de vakbeweging. De landbouw was niet in de commissie vertegenwoor digd. omdat zij daaraan „geen behoefte" had. Mentaliteit Dc werknemersvertegenwoordigers in de commissie toonden zich na afloop van de (zevende) bespreking, die ca. drie kwartier duurde, zeer teleurgesteld. De algemeen secretaris van het C.N.V., de heer C. van Nierop, noemde het uitermate triest dat de werkgevers hun principiële bereidheid om individuele uitkeringen aan georganiseerde werknemers te ver strekken op grond van een publikatie hebben ingetrokken. „Er is. gezien ook het mislukken van de besprekingen in de Stichting van de Arbeid over het minimumloon een dui delijke mentaliteitsverandering bij de werkgeversorganisaties waar te nemen. Zij hebben het verantwoordelijkheids besef, dat de vakbonden hebben opge bracht door hun activiteiten voor fonds vorming te staken op grond van de toe zegging der werkgevers tot een centrale regeling te willen komen, niet gehono reerd", aldus de C.N.V.-secretaris, die de verwachting uitsprak dat deze bonden dit bij de nieuwe onderhandelingen niet op zich zullen laten zitten. „Dat kan hier en daar wel eens knokken worden, vooral als de bonden, zoals ook eerder gebeurd is, een loonakkoord laten afhangen van de vorming van een georganiseerden- fonds. Voor een dergelijke ontwikkeling moet nu inderdaad worden gevreesd", zo verklaarde de heer Van Nicrop ons des gevraagd. Kaoenda: Ingrijpen van Rhodesië is oorlogsverklaring LOESAKA Ieder ingrijpen van Rhodesië in de krachtstroomeentrale van de Karibadam zal door Zambia worden beschouwd als een oorlogsver klaring. Aldus president Kaoenda van Zambia. Hij voegde er aan toe, dat hij niet zal aarzelen om zijn leger in actie te laten komen tegen Rhodesische troe- De president maakte voorts bekend, dat Zambia zijn eigen krachtcentrale aan de Kafue rivier zal bouwen om niet langer meer afhankelijk te zijn van de Kariba- Intussen heef* een leider van de in Rhodesië verboden Zimbabwe partij aan gekondigd een regering in ballingschap te zullen oprichten indien Engeland oict gauw de rebbellie onderdrukt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9