Vijand heeft Oosters gezicht en haarvlecht Russen zienhet gele gevaar Opmerkelijks programma op de t.v. Vloskou moet Hanoi tot vredesgesprek brengen „Wij wilden perfecte misdaad plegen" Tegen drie vreemdelingen anderhalf jaar geëist Lecaiiuet wil nieuwe partij Getuigen in moordzaak Zundert gehoord Ja uk Haute hij. VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 1 J omv; gewikkelde kwestie van de rassen- j de Sowjetleiders ervan dat zij naar vooroordelen in de Sowjetunie en mo- j het Westen afdrijven, dat zij met I j gelijk met de vrees voor de enormeAmerika collaboreren. Het Kremlin ang van de Chinese bevolking. (ontkent dit, maar streeft tegelijker tijd naar het handhaven van goede be trekkingen met het Westen. Zij en vele Russen met hen hebben in het achterhoofd de gedachte aan een oos- Bijzonder Het is van bijzondere betekenis in jeen land, welks bevolking 48 jaar 'lang, nl. sinds de bolsjewistische re volutie, te horen heeft gekregen dat 'het kapitalistische Westen de vijand was. Het is nu mogelijk dat een Ame- i*r»cirr»TT v 4 1 j rikaan van een Rus te horen krijgt: MOSKOU Kort geleden zond wij westerlingen" of „Wij blanken"] de tv te Moskou een programma moeten elkaar steunen tegen het gele Kremlin Schiphol arriveerden vanmor gen 32 spijtoptanten uit Indonesië, 'ij hadden blijkbaar geen rekening tehouden met ons winterse klimaat, bant zij kwamen in zomerkleding uit het vliegtuig. Na in de wacht kamer met dekens te zijn verwarmd, :regen zij van een functionaris van sociale zaken een cape, die zo te zien niet op maat gemaakt was. van volksliederen uit, geïllustreerd met tekeningen. Bij een lied over de heldhaftige troepen, die de Russische grens verdedigen ver toonde de' tekening een soldaat met gevelde bajonet, de punt ge richt naar de horizon, waarboven de zon scheen en een gezicht met onmiskenbaar scheve ogen en een haarvlecht zichtbaar was. Veranderd Dit betekent dat een groot aantal Russen van mening is, dat er belangrijker dingen zijn dan het denk beeld, dat alle communisten elkaar moeten steunen tegen de kapitalisten. Hoeveel Russen zijn dat? Is het ge-I hele Russische volk tegen de Chinezen j ingenomen? En hoe denkt men over samenwerking met de Amerikanen om China te weerstaan? Een onmiskenbaar feit is de zin van i de Russen voor geschiedenis. Die leert dat oosterlingen altijd werden gewan-l trouwd. In het begin van de dertiende j eeuw veroverden de Mongolen Rus-| land. Zij verwoestten de steden en j wat van de bevolking overbleef maak-1 XT ten zij tot slaaf. Hun heerschappij Rog met zo lang geleden zonden duurde ongeveer 250 jaar. Enkele ge-j radio en tv in de Sowjetunie liederen schiedschrijvers zijn van mening dat] uit over bevriende Chinese kamera- de Mongolen een permanent jstempel j 0os!en" jaa£ een j^de hebben gedrukt op het Russische sy- steem een streng gedecentrali- aan gekomen, toen de beide nistische machten gewikkeld raakten in de huidige verbitterde strijd tussen nationalisme en ideologie. Het gebruik van een oosters gezicht om een vij and voor te stellen gaat echter veel dieper dan het huidige conflict tussen Peking en Moskou. Het overspant meer dan zeven eeuwen Russische ge schiedenis, heeft te maken met de in- Brits beroep op Russen: willen reneefse onferentie seerd bestuur, zowel onder de tsaren als onder de Sowjets. Karl Marx noemde Rusland een half-Aziatische staat in traditie en instellingen, ka rakter en toestanden. Westers De Russen beschouwen zichzelf ech ter als westerlingen. Hun geschiede nis is er een van pogingen om gelijke tred te houden met het „Westen". Het is een geschiedenis vol afschuw van de Aziaten, de oosterlingen. Rasvoor oordeel is een delicaat onderwerp. De Russen zijn echter wat het koesteren daarvan betreft precies zo menselijk als de meeste anderen, ondanks de communistische leer. Rasvooroordeel komt tot uiting in opmerkingen over de Chinezen en andere niet-blanke volken. De Russen achten zich boven de Chinezen verheven, precies zoals de Chinezen zich verheven voelen bo ven iedereen buiten het „Hemelse Rijk". meegedeeld, dat t BsZOT£[d er het aantal heli- i O LONDEN Amerika en Enge- ind hebben gisteren afzonderlijk en beroep gedaan op Rusland door esprekingen een einde te maken an de strijd in Vietnam. Engeland roeg Moskou een beroep te doen de regering te Hanoi „zo spoedig ïogelijk en zonder voorwaarden ooraf onderhandelingen te be- innen om de strijd te staken in Fietnam". Deeliiemers aan de Genefse confe- entie inzake Indo-China en de drie edenstaten van de internationale ontrole-commissie zijn verzocht de proep tot Hanoi te onderschrijven. >e VS stelde voor. dat Moskou en «nden de Geneefse conferentie bij en roepen om de kwestie-Vietnam te espreken. Het Amerikaanse voorstel :erd gedaan door minister Rusk op en persconferentie. Intussen hebben Amerikaanse vliegtuigen gisteren de zwaarste luchtaanvallen tot dusver op Noord-Vietnam uitgevoerd, terwijl in het zuiden regeringstroepen in een bloedig gevecht met de Vietcong gewikkeld waren. Honderdveertig vliegtuigen lieten boven Noord-Viel- nam wel 1350 bommen vallen op militaire gebouwen, verkeerswegen en bruggen. Astronauten hebben droge neuzen lOUSTON' De twee Amerikaanse astronauten Borman en Lovell heb-1 ben gisteren geklaagd over de warm- te in de capsule. De temperatuur is 26 giaden. „Het zou wel fijn zijn als we wat vaseline of Vicks of zoiets hadden om onze neus van binnen wat in te vetten." r werd hem daarna meegedeeld dat er bij de voorraden wel degelijk een I zalfje is dat daarvoor kan worden I gebruikt. Lovell. die reeds twee dagen in zijn ondergoed rond de aarde cirkelt heeft opdracht gekregen zijn ruimte- pak weer aan te trekken, zodat Bor man het zijne uit kan trekken. Bor man zei echter, dat als er geen be zwaar tegen was. hij de zaak liever zo wil laten als het nu is. -nmiddels is de vervroeging van de lancering van de Gemini-6 in Hous ton officieel aangekondigd. Schirra en Stafford zullen zondag zeven mi nuten voor vier Nederlandse tijd in de ruimte worden geschoten. De Ge mini-6 zal dan tijdens haar vierde baan om de aarde de ruimtecabine van Borman en Lovell moeten „be naderen". De aanvallen concentreerden zich op gebieden ten nodrden en westen van Hanoi en rond Dien Bien Phoe, bij de Laotiaanse grens. In Washington het Amerikaanse leger het aantal heli- j' kopterpiloten gaat verdubbelen met het oog op een nieuwe wijze van oorlogvoering, als nu in Zuid-Vietnam wordt toegepast. De strategie berust erop troepen niet langer afhankelijk te doen zijn van tanks en andere ver voermiddelen te land, maar ze met wentelwieken naar de gevechtsterrei nen te brengen. In het hevige gevecht van de vorige maand tegen de Viet cong in de Ia-Drangvallei werden dui zenden militairen op deze wijze aange voerd. Zo succesvol wordt hun optre den geacht, dat minister van defensie McNamara verleden week bij zijn be zoek aan Saigon meedeelde, dat nog een vliegende divisie, en mogelijk zelfs een derde, zal worden gevormd. Nu is het besluit genomen om jaar lijks 3.600 helikopterpiloten op te lei den, twee maal zoveel als afgelopen jaar. Niemand in Moskou wil beweren, Senator Robert Kennedy heeft ge- j dat binnen afzienbare tijd een oorlog pleit voor een Amerikaans initiatief j tussen beide landen zal uitbreken. Het tot verlenging van het door de Viet- is echter een feit, dat de mening veld cong voorgestelde Kerstbestand van [wint, dat de meest waarschijnlijke 12 uur. Hij is van mening, dat de .toekomstige vijand in het Oosten en situatie in Vietnam een toenemend i niet in het Westen moet worden ge- gevaar voor de mensheid is. zocht. De Chinezen zelf beschuldigen In de laatste roerige dagen van zijn premierschap heeft Chroesjtsjef vorig jaar veel gedaan om de idee van een Chinees gevaar ingang te doen vin den. Hij publiceerde de oude territo riale eis van de Chinezen betreffende een gebied van 1,5 miljoen km2 in grensstreken van de Sowjetunie en liet iets uitlekken over enkele botsin gen van geringe omvang aan de grens. Zijn opvolgers dichtten het lek, maar dat nam de bezorgdheid niet weg. Uit losse opmerkingen blijkt, dat de Rus sen zich wel bewust zijn van de om vang van China's bevolking (750 mil joen), die driemaal zo groot is als de Russische. De vijand verwijdering van Chroesjtsjef hebben zijn opvolgers Kosygin en Brezjnef hun positie geconsolideerd. Aanvankelijk werd aangenomen, datj hun optreden als resp. premier en partijleider een tijdelijk karakter zou Het ziet er echter niet naar uit, dat zij van plan zijn, gezamenlijk het veld te ruimen. Wie van beiden in het Kremlin de sterkste positie in neemt. valt moeilijk te beoordelen. Toen Chroesjtsjef aan de kant werd gezet was de algemene verwachting, I dat Podgorny en Sjelepin voorbe stemd waren, Kosygin en Brezjnef i na een overgangsperiode op te volgen. Te oordelen naar de gisteren bekend geworden mutaties hebben zij echter) aan het kortste eind getrokken. Pod gorny kreeg de in de Russische verhoudingen onbelangrijke functie van president. En Sjelepin gaat zich „geheel aan het partijwerk wijden". Mikojan moest eenvoudig plaats maken voor Podgorny. Vandaar de ontroering van deze oude bolsjewiek en de verwijzing naar zijn gezond heidstoestand. Het is echter de vraag, of zijn politieke carrière nu geëin digd is. Wat Sjelepin betreft wordt aange nomen. dat Brezjnef hem op een zijspoor heeft laten zetten, omdat hij zich door hem bedreigd voelde. Dit zou kunnen betekenen, dat Sjele pin nog steeds een sterke positie inneemt, maar voorbestemd is een rol op de achtergrond te spelen. AI hebben Kosygin en Brezjnef thans hun positie geconsolideerd, de machtsstrijd in het Kremlin duurt duidelijk voort. Brezjnef werd drie maanden voor het aftreden van Chroesjtsjef zelf eveneens op een zijspoor gezet. Hij zal beseffen, dat er ook nu van alles kan gebeuren. Of de mutaties ook verband houden met het Russisch-Chinese conflict (kwestie-Vietnam) valt nog moeilijk te beoordelen. Dit probleem kan echter in de strijd om de macht belangrijk worden. De 32-jarige huismoeder Genevieve Troseynski sluit haar zoon Noël in de armen na haar terugkomst van een pelgrimstocht naar Jeruzalem. De voettocht begon in juli. Zij wilde op deze manier een belofte voor de gezondheid van haar zoon inlossen. Verdachten in moordzaak Drost If li t in evaurt De foto van de man buiten de cabi ne met op de achtergrond de aarde als een betrekkelijk kleine bol klopt volgens mij niet. De afstand tussen ruimteschip en aarde is namelijk te gering, althans mijns inziens, om zulk een foto te kunnen maken. De cabine is nog geheel in de „aardsfeer" en maakt ook de wentelingen van de aarde nog mee. Astronauten zijn wij in feite allemaal op ruimteschip aarde: we hebben er alleen alle com fort bij en behoeven niet boven op een metalen koker te kruipen die ons met orkaangeweld opstuwt. Ik blijf het allemaal zonde van het geld vin den, die ruimtevaart. Den Haag A. B. Ouwerkerk Huurverhoging De verhoging van de huishuur heeft een tweeledig doel. heb ik be grepen: enerzijds doorstroming bevor deren en anderzijds huren aanpassen aan de prijs van nieuwe woningen. In het verleden hebben alle huur verhogingen een aanpassing tot ge volg gehad, maar dan in omgekeerde richting. Heel begrijpelijk als men weet. dat de prijs van de nieuwbouw al lang niet meer wordt bepaald door de productiekosten, maar door de markt, d.w.z. door wat men bereid is ervoor te betalen. Aangezien er door een huurverhoging weer een hoger bedrag rendabel in een huis kan wo- den belegd, stijgt de prijs. De werkne mers krijgen een compensatie die de werkgever weer op de consument ver haalt, nog door diverse distributiescha kels naar boven afgerond, en het levensonderhoud wordt duurder. Weer een loonronde en de inflatie zet zcih inkomen wordt uitgedrukt worden juist degenen die z.g. te goedkoop wonen, het minst getroffen door de huurverhoging: in veel gevallen zal de compensatie hoger zijn dan de huurverhoging. Waarom de verouderde personele belasting niet gemoderniseerd door de ze zodanig toe te passen, dat het aantrekkelijk wordt een huishuur te betalen die in overeenstemming is met het inkomen? Rotterdam W. Dirkson STOCKHOLM „Wü dachten een volmaakte misdaad te heb ben gepleegd". Dit vertelden gisteren de twee Nederlanders die bekend hebben hun landge noot Hendrik Drost in een ver laten gebouw op gruwelijke wijze te hebben vermoord. De twee jongens, die snikkend hun bekentenis aflegden, zeiden hun slacht offer naar het verlaten huis te heb ben gelokt met een smoesje. „Wij ver telden hem dat een meisje op hem wachtte", aldus de arrestanten. Wegens inbraak in Amsterdam De politie, die snel de twee jongens had gearresteerd, had in de woning van de twee jongens materiaal gevon den dat belastend voor ze was. Aller eerst werd een overhemd gevonden waarvan de linkermouw met bloed was bevlekt. Het bloed was van het zelfde soort als dat van Drost. Verder werd een dolk gevonden, waarmee, volgens politieartsen, de 20 steken zou den kunnen zijn toegebracht in het lichaam en de hals van Drost Ook is een stuk touw ontdekt waarmee Drost aan handen en voeten was gebon den. De politie moet nu vaststellen wie de dodelijke messteken heeft toege bracht en wie Drost uiteindelijk heeft gewurgd. Ook moet zij trachten zo mo gelijk achter het werkelijke motief te komen. Eén van de verdachten had over het motief gezegd. „Dat is een lang verhaal". Zij hadden gezegd, dat zij de moord gepleegd hadden omdat zij Drost „niet mochten". Een ander motief waarmee rekening wordt gehou den is rivaliteit tussen de twee jon gens en hun slachtoffer over een meis je. AMSTERDAM Dc officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. J. E. Vriesema, heeft gisteren tegen twee jonge Fransen, de 18-jarige landbouw kundig student Michel M. A. en de 25-jarige loodgieter Rene B. en tegen de 25-jarige Marokkaanse handelaar Hassan M. wegens dief stal van een auto en een brand kast waarin een bedrag van onge veer 675 gulden een gevangenis straf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest ge- eist. De student en de loodgieter, die zei den elkaar al jaren te kennen, gaven het hun ten laste gelegde toe. Zij wa ren samen eind juli van dit jaar op vakantie met de trein naar Amster dam gekomen in de verwachting daar blonde meisjes te ontmoeten. Op een terrasje hadden ze met de Marokkaan M. kennis gemaakt. Van een tweede Marokkaan, met ie ze eveneens op hetzelfde terrasje in contact waren gekomen, zouden ze hebben gehoord, dat in Denemarken de blonde meisjes nog mooier waren dan in Amsterdam. Mochten ze voor de trip naar Denemarken geen geld genoeg hebben dan wist deze Marok- I kaan wel een manier om cr aan te I komen, want in Amsterdam kon je j volgens hem gemakkelijk inbreken. Ongeloofwaardig 1 Het verhaal over die tweede Marok- kaan geloofde president, mr. W. C. Hassoldt. niet erg. Hij meende dat A. :Jl en B. hiermee de Marokkaan M. wil- il I den ontlasten, want volgens de presi dent had M. de suggestie van het inbreken de beide Fransen aan de hand gedaan. Er werden drie schroeve-1 draaiers gekocht, voor elk een, en met i 1 tt zijn drieën, A. B. en M. de tweede iVOIOllCl HOcIFC Yflll onbekende Marokkaan was volgens de anderen te dronken gingen ze op de lUUlFlCffCr VCFtrCKt 28ste juli, ook vrij sterk onder de invloed van sterke drank, op stap. In het kantoor van Vinke en Co hebben ze geprobeerd een brandkast te kraken, hetgeen niet lukte. Bij het verlaten van het gebouw werden ze ingerekend. De verdedigers vonden de straffen niet in verhouding staan tot de ge pleegde feiten. JOHANNESBURG Kolonel Mike Ho- are, commandant van de blanke huurtroe pen in Kongo, heeft zijn functie overge dragen aan de uit Engeland geboortige majoor John Peters en is definitief naar Zuid-Afrika teruggekeerd. Hoare. een 48-jarige Ier. vocht in 1961 aan de zijde van Tsjombe tegen Kongole se VN-troepen die de afscheiding van Katanga ongedaan wilden maken.' Toen Tsjombe in juli 1964 premier werd, nam Hoare het bevel over de huurtroepen op zich voor de strijd tegen de rebellen. gentlemen prefer v,n3,75 af cen produ'.t Britse mijnwerkers willen hoge Ionen LONDEN De Britse labour-rege- ring en het vakverbond TUC hebben gisteron in hun pogingen tot stabilise ring van de lonen een tegenslag te verwerken gekregen. De vakbond van mijnwerkers be sloot namelijk zich niet te storen aan het advies van de vakcentrale, een nieuwe eis tot loonsverhoging voorlo pig in te trekken. Het TUC had daar^ bij aangevoerd dat de 240.000 mijnwer kers nauwelijks een half jaar geleden al een loonsverhoging van vier tot viereneenhalf procent hadden gekre gen. Verdachte blijft ontkennen PARIJS Jean Lecanuet. de 43-ja- rige kandidaat van het centrum bij de zondag jl. gehouden presidentsverkie zingen die er met zijn 15.78 procent van de stemmen voor zorgde dat De Gaulle niet in de eerste ronde al werd 1 herkozen, heeft gisteren op zijn 3,7' BREDA De rechtbank inl De verdachte bleef volhouden het gele miljoen aanhangers een beroep gedaan Breda heeft Pisteren pen hepin «umyaalspak. dat hij had gedragen, in te helpen bij de vorming van eeinieu- S's'eren bfg'n Belvie reeds U nebben eeruild tegen een ve politieke groepering, „het democra- §emaa,{t me* de moord in Zundert, j blauwe kiel. die hij in de au:o. waarmee Zundert ti.sche centrum". Deze groepering zou openstaan voor hen die een „onrecht vaardig conservatisme en een onnodi ge revolutie" afwijzen en die een „mo dern Frankrijk in een verenigd Euro pa" willen bouwen Lecanuet wilde niet rechtstreeks antwoord geven op de vraag, wie hij zijn aanhangers zou adviseren in de tweede stemronde op 19 december te stemmen. De strijd gaat, zoals bekend, tussen De Gaulle en Mitterrand. Uitgeputte Amerikaanse infan teristen in Vietnam nemen een korte vuurpauze te baat om wat bij te komen van de strijd op de rubberplantage van Michelin. WASHINGTON In verband met de inkrimping van de Amerikaanse bommenweipersvloot, bekendgemaakt door minister McNamara van defensie, heeft senator Barry Goldwater, voor malige kandidaat voor het president schap, het ontslag van McNamara geëist. Volgens Goldwater, die reser ve-generaal van de luchtmacht is, bete kent deze drastische vermindering de vernietiging van de strategische lucht- De directie van een die rentuin te Albuquerque (VS) heeft een manier be dacht om de kosten van de aankoop van twee go rilla's 10.000 dollar „er uit te halen." De hoofdoppasser en een pro fessor in de antropologie hebben de apen schilde ren geleerd en de „abstracte" werken zijn nu tentoongesteld op de universiteit van Nieuw - Mexico. Men denkt er over de schilderijen bin nenkort in veiling te bren gen. I Door een staking van kapiteins en stuurlieden zijn ongeveer 170 Canade se schepen op de St. Lau rens en de grote meren stil komen te liggen. De .oceaanschepen, waarvan bet laatste twee dagen ge leden naar zee vertrok in het zicht van de naderen de winter die de scheep vaart op de St. Laurens verlamt, worden niet door de staking getrof fen. I Het 8-jarige jongetje Hon-Jioe dat dinsdag in Hongkong door drie ge maskerde mannen werd ontvoerd is gisteren door de politie in goede ge zondheid aangetroffen in het huis waar de ontvoe ring plaats had. ontvoerders hadden een losprijs van 248.000 dollar geëist. De vader van liet ventje, een rijke expor teur, vertoeft op het ogen blik in Duitsland. I In Baden-Wiirttemberg is een gevangenis voor de tweede maal in een jaar gesloten. De gevangenen zijn naar een andere ge vangenis overgebracht. waarbij in de nacht van 2 op 3 LThwi0',;".'' maart dit jaar de 31-jange land-1 bouwer M. van Hasselt op het erf van diens boerderij werd omge bracht. De 32-jarige fabrieks arbeider C. van de B„ die van deze moord wordt verdacht, bleef ook gisteren ontkennen er iets mee te maken te hebben. Gisteren wer den de getuigen a charge gehoord. Beide mannen waren bevriend en had den samen carnaval gevierd. In de vroe ge morgen van Aswoensdag werd het stoffelijk overschot van Van Hasselt op het erf aangetroffen met een ingeslagen schedel. Toen de politie bloedsporen ontdekte op een carnavalshoed, die Van de B. had gedragen, werd hij gearres teerd Negen weken na zijn arrestatie beken de de vrouw van de vermoorde landbou wer, dat Van de B. 's nachts met een bebloed geel carnavalspak aan in de keu ken van de boerderij was gekomen. Illj zou haar hebben verteld, de man te heb ben vermoord. De vrouw kon gisteren voor haar lange zwijgen geen verklaring geven. Wel zei ze dat verdachte op de boerderij vaker en meer werkte dan haar man. bij wie zij een slecht leven had gehad. Van een verhouding met de verdachte was echter geen sprake ge weest en daarvoor Is ook geen enkel be wijs aanwezig. I van de grens naar Zundert een lifter meegenomen. Na het verhoor van de andere getuigen en gefuigen-deskundigen werd de zitting geschorst lot 27 december, dan zullen drie getuigen a décharge worden ge hoord en volgen requisitoir en plei- Snelle voedselhulp VS aan India JOHNSON CITY President John son heeft gisteren opdracht gegeven de tarweleveranties aan India te be spoedigen in verband met het ernstige voedseltekort in dat land. Hij gaf voorts toestemming voor de verstrekking van een lening van 50 min dollar aan India voor de aankoop van Amerikaanse kunstmest. Ander half miljoen ton tarwe dat anders over een in februari eindigend tijdvak van drie maanden zou zijn verscheept, komt nu vrij voor onmiddellijke leve ring. Amerikaanse functionarissen heb ben gezegd, dat de mogelijkheid wordt opengelaten om de komende drie maanden nog meer tarwe naar India te sturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7