VPRO voelt zich bedreigd met financiële ondergang Het geheime dorp Geen verstoppertje spelen Spel werd afgelast DUET Terugkeer Gemini's via Early Bird op de buis 13 VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 ÉTHERGOlVENETHEROOtVEN-ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN ITHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN- an de Communistische Partij van Ned« land. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Naar onze tr ning: critisch commentaar. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Lezen en schrijven, letterkundig programma. 20 00 Nieuws. 20 05 De laatste brieven uit Stalingrad, hoorspel. VARA 21.CO Stereo: Don Giovanni, opera (le acte) 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Lichte grammofoonmuziek 23.45 Socialistisch in Esperanto .23 55 24.00 Nieuws. HILVERSUM In zeer krasse bewoordingen wordt in het hoofd artikel van Vrije Geluiden, zojuist verschenen, een noodkreet geuit: „Moet de VPRO vallen luidt de titel van dit stuk. En o.m. wordt gezegd: „Er dreigt gevaar! Het gaat om het bestaan van de VPRO, niet wat zendtijd betreft, maar finan cieel en dat komt uiteindelijk op hetzelfde neer." De VPRO met ruim 100.000 leden-abonnees, kan niet meer rondkomen. Daarom worden twee maatregelen aangekondigd: ver hoging van het abonnementsgeld op 1 januari met 2,60 (waardoor het dan 17,60 per jaar wordt) en een drastische ledenwerfactie. „Veel van onze goede vrienden", verklaart het hoofdartikel, „denken dat we wel rustig kunnen gaan slapen, omdat wij aan de minimum eis voor het ledental „omroep organisatie-C" voldoen. In de Kon. Besluiten welke de grondslag voor het zgn. „overgangsbestel" vormen Hoofdartikel in Vrije Geluiden (Van onze radio- en tv-redactie) Commentaar De programmaleiding van de V AR A-televisie heeft gisteren, vrij vet op het laatste momentde uit zending van het op de beeldband vastgelegde spel „Als er geen zwar ten bestonden, moesten ze worden uitgevonden" van Johhny Speight af gelast. Overweging: het spel heeft experimentele expressie en is nog nooit voor televisie uitgezonden. Het is mogelijk dat bij het zien van de opvoering zoals die nu op de band staat, verkeerde interpretaties door het publiek niet uitblijven. Sommige episoden uit het spel zouden kunnen worden misverstaan en dit risico wil de de programmaleiding terecht niet nemen. Daarom, zo deelde omroepster Elles Berger mee, wil men de opname eerst nog eens zorgvuldig bestuderen. De jonge regisseur John van de Rest was het hiermee in het geheel niet eens. Hij vreest dot van uitstel afstel zal komen en heeft gedreigd ontslag te nemen indien niet alsnog spoedig een datum voor uitzending wordt vastge steld. Dankzij de techniek die het moge lijk maakt de opnamen klaar te heb ben voor vertoning, kon de VARA meteen naar een ander spel grijpen en zo kregen we de boeiende opvoe ring van het stuk ..Eindsprint", ge schreven door Peter Ustinov, dat en kele seizoenen geleden met groot suc ces op het Nederlandse schouwburg repertoire stond, te zien. Een merkwaardig geconstrueerd stuk. waarin de hoofdpersoon, de bij na 80-jarige invalide Samuel, zich rekenschap geeft van een grotendeels door ijdelheid en huwelijksontrouw verknoeid bestaan en daarbij zichzelf ontmoet in beslissende perioden van dit leven. Uitermate knap en geestig, googelend met dialogen, de wisselen de scènes met veel talent als een moeilijke puzzel in elkaar passend tot het levenspatroon van de bohê- mien-achtige burgerfiguur, die in een misrekend huwelijk zijn draai niet kan vinden en er dan maar opj los banjert, legt de schrijver zonder te mora'i*eren onverbiddelijk de fin-j ger op de zwarte plekken in deze bijna voleindigde existentie. Bijna wil hij de toeschouwer de be tekenis van de vader-zoon-verhouding voor de lerensontplooiing oodringen. j Niet door deze ideaal te stellen, maarj door (zelfs iv. dubbele verschijning) het gemis van het positieve in het J negatieve aan te tonen. In de bezinning van de oude man ten opzichte van de grove fouten in zijn leren aemaakt. komt duidelijk de afwijzing daarvan tot zijn recht, zon der dat de schrijver toelichtende I woorden nodig heeft. Op deze wijze bezien een gedurfd, waardevol stuk. dat uitstekend werd gespeeld. De meeste eer daarvoor viel toe aan Bob de Lange en Gijsbert Tersteeg als Samuel en zijn reeds lang overleden vader, die in ware ge daante weer „terugkomt". HAMBURG Voor het eerst is men er in geslaagd anti-protonen op te wekken met behulp van licht. Een groep Duitse en Amerikaanse geleer den heeft hiermee geëxperimenteerd. Dit resultaat wordt beschouwd als een belangrijke stap vooruit in het verga ren van kennis van de eigenschappen van het atoom, en daarmee van het wezen van de natuur. Tot dusver kon den anti-protonen slechts worden opgewekt door botsingen van protonen onderling. wordt immers gezegd dat een om roeporganisatie-C tenminste 100.000 maar minder dan 250.000 houders van een radio- of televisiekaart als lid moet hebben ingeschreven, en dat deze tenminste vijf gulden per jaar moeten bijdragen als contribu tie en geabonneerd zijn op het pro grammablad van de desbetreffende omroeporganisatie". Met ruim 100.000 leden-abonnees is de rechtspositie van de VPRO (aldus het artikel) weliswaar voor de eerstkomende twee jaren verzekerd, maar dat is slechts de helft van het verhaal. De andere helft is, dat de VPRO met de gelden waarover zij beschikt, het deel uit de luisterpot plus de bijdragen van de leden-abonnees, voor een dreigend te kort zit. Verhoging van de abonnements gelden zoals nu is voorgesteld, zal nog geen drie ton per jaar opleveren en dat zet onvoldoende zoden aan de dijk. Daar om moet er geduchte versterking van de gelederen komen en zal er een groot scheepse ledenwerfactie worden opgezet, hóé precies kan men bij de VPRO ons nog niet vertellen. De kosten voor Vrije Geluiden (geste gen papierprijzen en drukkersloon alsme de gestegen PTT-tarieven) zijn niet de enige, die de bodem van de geldkist zichtbaar maken: de sector salarissen, ho noraria en sociale lasten helpt daaraan in belangrijke mate mee. Tekorten iVt jaar 1965 zal voor de VPRO eer aanzienlijk tekort opleveren, maar di kan nog uit de bescheiden reserves wor den gedekt. Het verhoogde Icostprijspeil zal zich in 1966 (ook vanwege de juist-overeengekomen salaris- en onkos- tenverhogingen) nog veel sterker doen voelen. „Zonder het treffen van maatre gelen", zegt het hoofdartikel hierover, „zal er daarom voor de VPRO geen toe komst meer zijn". spelen is onze stijl niet!" Dr. De Koning (vdorzittëf VPRO) heeft eens gezegd: „Onze leden zijn net kikkers, die in een kruiwagen worden vervoerd, ze springen er in en er uit". Af en toe mag hij nog wel eens aan die uitspraak refereren. In montere tij den is dat zo erg niet. nu echter kan deze gemakkelijkheid de kleinste omroep de kop kosten. Lelijk eendje Nog altijd ook mag men gaarne spot ten met eigen houding in deze: „Vreem de mensen zijn wij eigenlijk", zegt het hoofdartikel in Vrije Geluiden, ..als wij u zouden oproepen om van de VPRO een zgn. A-omroep te maken, even groot als de andere vier, zoudt u waarschijnlijk niet warm lopen daarvoor. Terecht, wij hebben een ander ideaal (hier wordt ge doeld op het ideaal van de VPRO voor een nationale omroep), maar wij zijn klaar wakker als er aan onze bestaans grond wordt geknaagd, dan nemen wij de handschoen op". Na al deze noodkreten toont de VPRO, de hoop op het eigen achterland toch niet te hebben verloren, want, zo besluit het artikel: „Nu worden wij uitgedaagd te tonen, wat wij „als het lelijke eendje in de Hilversumse omroepvijver" waard zijn en met die uitdaging voor ogen gaan wij de toekomst vol vertrouwen tege- spaar plezierigmet AYLO.NS met gratis waardezegels van. 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart V ana vond kij ken: „Grote broer" (Van onze radio- en tv-Tedactie) HILVERSUM Een kleine begelei ding mag het programma „Grote broer is bijna dood", dat de KRO-televisie vana vond op Ned. 1 uitzendt, wel hebben. Uit de aankondiging kunt u niet veel n opmaken dan dat er enkele bekende men worden genoemd. „Zeg er maar niet teveel over", is de vraag en het advies van de schaakmees ter Jan Hein Donner, die (om eens iets heel anders te doen) de Ideeën ervooi heeft geleverd. Niet te-veel is meer dan niets, hebben wij gedacht en daarom toch een kleine toelichting bij een uitzending, die mei moeilijk kan onderbrengen in een be paald soort. Een documentaire is he niet, een stuk drama al evenmin. Kent u de schrijver George Orwell, dii. in .1950, pas 47 jaar oud, overleed? HÜ was een Engelsman die zeer intens leef de: hij was in dienst van de Birmaan.se politie, vocht in de Spaanse burgeroorlog en was in de tweede wereldoorlog bij de Home Guard, Hij was een man, die zich met wereldpolitiek, maar vooral met mensen inliet. Hij schreef enkele opmer kelijke boeken, vol beeldspraak, vol waarschuwingen aan de mensen om toch de geestelijke vrijheid als hoogste goed te bewaren. Maar waar vónd hij ware geestelijke vrijheid? Zijn werk heeft altijd een zekere satirische inslag. Dit is ook het geval bij de toekomstro man, waarmee hij in 1948 Engeland in opschudding bracht: de fantasie „1984" Orwell keerde alleen het jaarcijfer or en Het zijn lezers zien, hoe het ..dan" zal zijn, als alles en iedereen onderworpen Is aan „Grote broer", de uiteindelijke en enige machthebber, die via het televi sie-oog alles ziet en te weten komt, elk individueel initiatief doodt desnoods op gruwelijke wijze en van de mensheid een mechanisch, gevoels-loos instrument wil maken. Naar dit werk heeft Jan Hein Donner „Ideeën" gekregen en die aan Leo Akker mans en Piet Franse ter hand gesteld om er een televisieprogramma van te maken Zij willen er alle drie niets over vertel len, omdat zij de kijkers er a bout por- tant mee willen confronteren. Zij vragen u slechts „bewust te kijken"... en u kunt dat doen als u wilt, tussen 8.50 en uur. met „Bonanza" er vlak achte- Juweel van Gulden Vlies gestolen LONDEN Twee dieven hebben gisteren uit het Wellington museum in het hartje van Londen het juweel van het Gulden Vlies (waarde 10.000 pond) en een met briljanten ingezette staf van een veldmaarschalk van het Tsaristische leger gestolen. Zij gingen er met de sieraden vandoor na eerst de suppoost met een knuppel te hebben afgeranseld. De dieven sloegen hun slag voor slui- tingstijd en gingen onmiddellijk naar de zaal waar de meest waardevolle voorwerpen liggen. Zij sloten de deur en sloegen er wiggen onder. Daarna werden de vitrines vernield waarna de kostbare voorwerpen eruit werden ge nomen. Via een raam ontsnapten zij toen uit het gebouw. Scotland Yard stelt een onderzoek in. 'eeroverzicht. KRO 20.20 Brandpunt. 20.50 ..Grote Broer" is bijn. dood. een programma over de toekomst-fan tasie ..1984" van George Orwell. 21.35 Bonan za. TV-film lafl. 23). 22 25 Cone ««Journaal. NTS: 22.40 - 22.45 Joui Nedeland II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 De Danny Kaye Show. .50 Kijk. gevarieerd programma. NTS: 2120 Dr Ben Casey. TV-film. 22.10 - 22.1 iziek (vervolg). 9.10 Het Na jaarsmuziekfeest van de Algemene Neder landse Unie van Muziekverenigingen. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9 40 Engels-«preken (II). overdenking. 9.55 Kunst en kitsch (II), lezing. VARA- 10.00 Z.O. 135, gevarieerd pro gramma. (11.00 Nieuws). 12.15 Loon naar werken, lezing. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Actueel sporl nieuws 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-Vari; 13 15 Stereo: Spelenderwijs met de lichte 13 w Voor - 1.15 Radio Jazzclub. 14.55 V« lezing. 15.10 Stereo Don Giovan ni. opera (2e acte). 16.45 Vragenvi bekende Nederlander beantwoordt van jonge mensen. 17.00 Metropolc zangsoliste (stereo). 17.30 Actualiteite Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Klavecimbelreci tal (gr.): klassieke muziek. 7 30 Nieuws. 7 32 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.0( Nieuws. 8.10 Djinn: gevarieerd programma (830 - 8.32 Nieuws; 8.32 Wegeninformatie dienst). 12.00 Angelus. 12.03 Lichte grammo foonmuziek 12.24 Marktberichten. 12.27 Mede delingen t.b.v. landr en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Dansorke6t., 12.45 Overheids voorlichting. Geven en riemen. 12.55 Koperor kest (gr.). 13.15 Voor de tieners. 14.10 Musice rende dilettanten. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Platen-festival in stereo. 15.30 Franse en Nederlandse chansons (opn.). 16.00 Geva rieerd muziekprogramma (18.20 - 18 30 Sport- periscoop). 18.50 Lichtbaken, lezing. N RU/AVRO: Leger des Hells 12.00 Nieuws, eventueel iktualiteiten. 12.02 Licht muziekprogi i: platenshow films 15 00 Nieu' lofoonmuziek. •xtiel, hulsvrouwen (herhaling van les 11). 11.30 12.00 TeleacVan maatlat tot meetklok (les 10). VPRO: 16 00 Sportprogramma. 16.30 ES -ptembei VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 KRO 7.05 uur Gerard Heystee presenteert Tv-dansant in de RAI. 7.35 uur natuurfilm over olifanten. 8.50 uur „Grote broer" is bijna dood, een programma over Orwell s toekomstfantasie „1984". 9.35 uur Bonanza: Pao en zonen beschermen het water op Ponderosa. Nederland 2 AVRO 8.01 uur Danny Kaye-show met o.a. Nancy Wilson, vocaal natuur talent. 8.50 uur van allerlei (o.a. smartlappen) in de rubriek „Kijk 9.20 uur aflevering van „Dr. Ben Casey": zorg om een blind kind. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 7.00 uur rubriek Ronduit. 7.30 uur literaire rubriek. 8.05 uur „Laatste brieven uit Stalingrad" van Duitse militairen. 9.00 uur stereofonische uitzending van Mozarts opera „Don Giovan ni", Nederlandse uitvoering (eerste deel) met Italiaanse solisten. 10.50 uur vrolijke platen. Hilversum II NCRV 7.30 uur zingt het NCRV-vocaal ensemble. 8.10 uur presenteert Dorien Mijksenaar het programma „Prisma" met van alles wat. 8.50 uur zang onder leiding van Kees Deenik. 9.20 uur film- en musical-muziek. 10.40 uur veel over Perziën en Afrika in „Wijd als de wereld". 11.00 uur gevarieerd programma „Studio 2300". Brick Bradford Uit de Haagse hof geplukt. De kerstbomen staan in Den Haag. En wat belangrijker is ook de kerst- potten van het Leger des Heils. De kromstaven en mijters zijn uit de eta lages verdwenen en zilveren ballen en namaakkaarsen of een kil winter- gezicht zijn er voor in de plaats geko- Voor de rest doen we het met de sinterklaaslichtjes, alleen de rode sliert die het gebouw van dc Tweede Kamer omrankte langs de Hofweg is oranje geworden. Pikant detail was overigens dat de kamer van de fractievoorzitter van de P.v.d.A. juist op die rode dansende lichtjes, die dan plotseling oranje zijn geworden, uitkijkt. Overigens is het bijna aandoenlijk hoe Den Haag streeft naar versiering van de stad. Waar zal men in het hartje van de winter grote bakken vol bloeiende erica vinden? Paarse weelde in de grauwheid van storm en Het vreemde is echter, dat al die zorg wordt besteed aan het hart van de stad, d.w.z. rohd het Binnenhof, dat zelf een volkomen ontluisterde chaotische plek is geworden, één en al hek en ketting. Men is de rechterto- ren van de Ridderzaal aan het restau reren en duizenden pijpstukken lig gen opgetast om een macanosteiger te bouwen, die de leek wel groot ge noeg lijkt om de Domtoren onder schuil te doen gaan. Volkomen vergeten is echter de entree van de stad. Zowel het Sta tionsplein bij station HS. als de Rijn straat bij station S.S., zijn de kaalste oorden van de stad. Ik heb altijd medelijden met de vreemdeling, die hier verdwaald raakt. Een inlichting omtrent bussen en trams, die in menigte van beide plaat- Hoe komt men erin? sen vertrekken, is nergens te krijgen. Een politieagent ziet men er zelden, een H.T.M.er ter informatie nog minder. De vreemdeling blijft niets anders over dan alle haltebordjes af te lopen. Daar zijn nu lijstjes onder geplakt met summiere routebeschrij ving en vertrektijden. Alleen hangen die lijstjes zo hoog dat men ze slechts wippend op de tenen kan bestuderen, tenzij men argusogen ot een goliathge- stalte heeft. Daar bovendien de Haagse straatna men nogal wonderlijk gekozen zijn en de Zorgvlietstraat mijlen van het park Zorgvliet afligt; er een Park straat en een Parklaan zijn, die In volkomen andere wijken liggen; er een Schoolstraat en een Nieuwe Schoolstraat zijn, die elkaar in de verste verte niet raken, kan een zoe kende menig uurtje met verkenning doorbrengen alvorens hij op het juis te adres belandt. Het is veel veiliger hoewel wel duur (eerste aanslag een taxi te nemen. is. Zo is Den Haag net een zoekplaatje, alleen dan in omgekeerde richting. Niet hoe kom ik uit het doolhof, maar hoe kom ik er in? Den Haag groeit langzaam naar de HHhrSffeer' ae uiterlÜke dan, met lichtjes en dennegroen, met gouden sterren op witte in de wind flapperen de lakens, geplakt. Hier en daar de zwarte pot op pootjes met een zwij- rden^uld,ge Heilsoldaat, hopend op een milde gave. Maar zou er nu niet eens een ge- SS geest op het idee kunnen komen de weg naar dat hart van Den maken0'0 beetje gemakkeliJker te Senmoet (Va! 6 radio- en tv-redactie) BUSSUM Dc NTS stelt zich voor,; reportages van de terugkeer van de bei-1 dc Gemini's via de satelliet Early Bird op het Neder andse scherm te brengen.; Gemini 7 wordt op zaterdag 18 december verwacht. Gemini 6 op de middag van 15 december. Laatstgenoemde uitzending is geprojecteerd voor Ned. 1. maar indien1 de terugkeer van de Gemini 6 tegelijk valt met de opening van de OostcrscJiel- debrug. zal de Amerikaanse reportage Kerstnachtdienst uit Zwijndrecht 1 HILVERSUM CVK en IKOR zijn voornemens vrijdagavond 24 december I (11 11.55 uuri via de televisie op Ned.! 1 de Kerstnaehtdienst die dan wordt ge houden in de gereformeerde Ichtus-kerk te Zwijndrecht. uit te zenden Het wordt een interkerkelijke samen-, komst, waarin zang en muziek de boven toon voeren. Voorganger zal ds G. P.| Klijn. redacteur van de radiorubriek en; het blad ..De open deur" zijn. Samenzang wordt geleid door Maarten, Kooy bij begeleiding van een houtbla-1 zerskwartet en orgelspel door Nico van den Hooven. RECHTSTREEKSE REPORTAGE NTS ROTTERDAM De NTS zal woens dag een rechtstreekse reportage van de opening van de Oosterscheldebrug uitzenden. In het programma zal ge bruik worden gemaakt van een vlie gende cameraman in een helikopter om de brug in onderdelen te laten zien De reportage wordt uitgezonden van half drie tot half vier. wijken naar Ned. 2. om na het landsge- beuren op Ned. 1 te worden herhaald. Op 18 december verschijnt de reportage alleen op Ned. 2. Zoals bekend, zal. wanneer alle plan nen kunnen worden volvoerd, de thans rondcirkelende ruimtecapsule (7) met de astronauten Frank Borman en James Lo- vell aan boord, ook op een uur dat bij ons in de middag valt, op aarde terugko men. De Gemini 6, die (volgens de plan nen) maandag wordt gelanceerd met Wal ter Shirra en Thomas Stafford als beman ning, om met de 7 in formatie te gaan vliegen, zou na twee dagen alweer moe ten landen. Beide capsules en alle ruimtevaarders moeten door het vliegtuig-moederschip Wasp aan boord worden genomen. Hier bij zullen Amerikaanse camera's gaan werken en het is de bedoeling, dat deze de opnamen via speciale straalzenders naar het grondstation zenden, dat beeld en geluid doorkaatst naar Early Bird. Via het Eurovisienet komen ze dan ook naar ons land door en dat alles bij wijze van spreken op hetzelfde ogenblik. De juiste tijdstippen van de reportages zullen waarschijnlijk pas heel laat be kend worden. De NTS hoopt, ze nog een dag van tevoren te kunnen publiceren cn anders zal de radio wel willen helpen met de aankondiging. Draadomroep vanavond GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA VAN 18 20 UUR 63 Hij hield de rechter hand in zijn broekzak, maar het zou hem slechts een seconde kosten om naar zijn borst te grijpen, waar de revolver op zijn blote vel rustte. Er was niet veel kans, dat hij deze nodig zou hebben als hij aangehouden werd. Zijn papieren waren in orde. maar fouilleren was een andere kwestie. Het was tamelijk druk op de weg; een lange colonne Duitse militaire wagens benam hem het uitzicht en zo werd hij nog bij verrassing aange houden door de post, die zich vlak voor het wegen kruispunt, aan weerskanten van de weg, in het hoge gras had genesteld. Hij stapte niet eens af. maar slierde met zijn voeten over de grond tot zijn vaart nagenoeg strandde tegen de Duitser, die zich in zijn weg gesteld had. „Ausweis", altijd hetzelfde woord op dezelfde manier toege snauwd. Heintje tastte zonder veel haast in zijn borst zak; de revolver drukte daarbij even pijnlijk maar vertrouwd in zijn vel. Zijn portefeuille, een voddig ding, puilde van de papieren, waartussen zijn niet al te vlugge vingers het gevraagde zoch ten. De Duitser keek naar het stempel en de datum. „Das genügt nicht." Weer delfden Heintjes korte vingers een vodje op. Het was zijn gewoonte om niet dadelijk met zijn troeven op tafel te komen. Een tikje onnozel doen had hem al vaker gered. Ook nu weer liet de Duitser hem zonder meer gaan. Heintje balanceerde even voor zijn voeten de pedalen teruggevonden hadden. Er was een volko men onverschilligheid in de manier waarop hij wegfietste: voorovergebogen om het krakende fietskarkas in beweging te krijgen, terwijl zijn I DOOR S H. H. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES tamelijk dik achterste in de glimmend versleten broek onder het zadel zweefde. In zijn manier van omkijken en in zijn grijns lag iets van diepe minachting en hoon. maar het raakte de Duitser niet, die als een machine zijn armen uitstrekte om een nieuw slachtoffer op te vangen. Heintje sloeg even verder een zijweg rechts in. Hij was er opeens niet zo zeker meer van, dat de tocht met de Jodin niets om het lijf zou hebben. Op de afgesproken plaats, bij de brug over het beekje, trof hij de commandant van de ploeg, een lange broodmagere jongeman met een smal ge zicht en scherpe ogen achter vergrotende brillegla- zen. Dat de commandant er zelf was, wees ook al op de ernst van de zaak. Ze gingen naast elkaar op de brug zitten en lieten hun benen bengelen vlak boven het vluchtende water. Hij heette Das, meer wist Heintje ook niet van hem. Hij leek voor zijn jaren "een verschrikkelijk bedaard en beza digd man. Nadat hij een sigaret aangeboden en opgestoken had, zei hij met een hoofdknik naar een bouwvallig schuurtje een eindje verder: „Daar zit ze in. De jongens hebben haar van nacht door de wachten heen gesmokkeld, maar nu kunnen we haar niet verder krijgen. Alles is afge zet, hermetisch afgesloten. Hebben ze je aangehou den?" Heintje knikte en blies een enorme rookwolk uit, die hij ingezogen en een poosje in zijn longen bewaard had. „Dacht ik wel." Hij zweeg en grinnikte dan. „Als je d'r ziet, zul je je krom lachen: als ze net zo dun was als ze klein is, zou ik haar in mijn broekzak kunnen stoppen, en voor zo een staat de hele boel ap zijn kop!" „Is ze dan zo belangrijk?" „Zij niet. maar ze behoort bij een groep van zes; de vijf anderen zitten verderop. De zaak is verra den. Als ze er cok rnaar een van in handen krij gen, tippelen er ik weet niet hoeveel mensen in!" „Maar we kunnen hier toch niet blijven zit ten?" „Nee, we kunnen er zelfs ieder ogenblik bij zijn hier. Het zou me niets verwonderen als er in dat dennebosje daar een stuk of wat rondscharrelden. Er is geen sprake van dat een van ons erdoor komt en daarom hebben we jullie hulp ingeroe pen. Als jij gegrepen wordt, kun je je er beter uitdraaien dan wij." Hij mikte het eindje sigaret in de beek, waar het met een zacht sissen doofde en daarna meegevoerd werd. „Maar hoe?" vroeg Heintje bedenkelijk. „Een van mijn mannetjes is een auto halen, bij de wasserij van zijn vader. Hij wil proberen het wijfje in een wasmand te douwen en zo tussen de andere was te vervoeren." (Wordt vervolgd) (Graaf Ory); Michel Roux. bas (Raimbaud. vriend van Graaf Ory): Dermot Troy, tenor (Een jong edelman); Jan Wallace, bas (De gouver neur van Graaf Ory): Cona Camne-Meljer mezzo-sopraan (Isoller. page van Graaf Ory); Sari Barabas sopraan (Gravin Adèle); Monica Sinclair, alt (Ragonde. gezelschapsda me van Gravin Adèle); Jeannettc Sinclair, sopraan (Alice, een jong boerenmeisje); The Glyndebourne Festival Orchestra and Cho rus: Dirigent: Vittorlo Gui.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13